0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #220 -: Декември 27, 2020, 20:13:39 pm »
Здравейте д-р Даскалова.Моля за мнение относно резултатите от спермограмата ми и могат ли да се подобрят резултатите
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #221 -: Декември 27, 2020, 22:42:38 pm »
Здравейте,доктор Даскалова.От 2 години правим опити за бебче,като преди година и половина направих спонтанен аборт в много ранна бременност.Правих си изследвания и ми бяха открили някаква инфекция,пих доксициклин както ми беше предписал доктора(мъжа ми също го пиеше с мен) и след курса инфекцията изчезна.От тогава правим без резултат,междувремемнно редовно посещавам гинеколог който при прегледите ми казва,че всичко ми е наред и няма причина да не забременявам.Мъжа ми си направи спермограма в началото на месеца с почти никакъв брой бързо подвижни сперматозоиди и морфология 0%.Имаме ли шанс за нормално зачеване при такива резултати,евентуална инсеминация или шанса ни е само инвитро?Благодаря!

Здравей, sunrice!

Това му е първа спермограма, нали? Надявам се да е направена в лицензирано за спермограми лечебно заведение. От една спермограма не можем да правим много сериозни изводи, защото показателите варират. Добра практика е да се повтори изследването и да се направи среща с лекар за оценка на репродуктивните проблеми. Ако се открият рискове и/или заболявания, да се отстранят и да се проведе лечение при необходимост и според откритите причини. Дали инсеминация или ин витро оплождане са подходящи методи, мога да кажа, ако видя самата спермограма. Също така от значение са годините и на двама ви, други заболявания, ако имате и т.н.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #222 -: Декември 27, 2020, 22:47:09 pm »
Здравейте д-р Даскалова.Моля за мнение относно резултатите от спермограмата ми и могат ли да се подобрят резултатите

Здравей, strongm!

Спермограмата показва, че има показатели, които са извън норма. Ако това е единствена спермограма, горещо препоръчвам да се направи още една в друго легитимно лечебно заведение. След което, ако показателите са подобни, да започнат да се търсят причините за това, а те могат да бъдат много и различни - инфекциозни, хормонални, генетични, от страна на начина на живот, хранене, работа и т.н. Само тогава ще може да се каже има ли шанс за подобрение и какъв е той, а също с какво да се провежда лечението. Сега е още рано да се правят прогнози.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #223 -: Декември 30, 2020, 19:23:12 pm »
Здравейте д-р Даскалова и весели празници!В момента със съпругата ми правим инсеминаций и днес беше последната,ако тя е неуспешна минаваме към инвитро,но аз искам да ви попитам нещо свързано с мен.
След всяка една инсеминация ми дават резултати от спермалния анализ,понеже аз си ги изисквам.И днес последната ме притесни особено,като резултати.Прилагам снимки на всичките,като са правени през 1 месец.Първата е октоври,втората е ноември,а последната е от днес която е с най-лош резултат,единственото по различно нещо което направих този път(днес)е,че си взех топъл душ 1 час преди даването на материала.Според вас дали това е оказало влияние за този лош резултат.Прилагам снимки на всичките.Според вас има ли нещо тревожно или не?Благодаря предварително!
« Последна редакция: Декември 30, 2020, 19:25:21 pm от krasigolf »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #224 -: Декември 31, 2020, 21:50:58 pm »
Здравейте д-р Даскалова и весели празници!В момента със съпругата ми правим инсеминаций и днес беше последната,ако тя е неуспешна минаваме към инвитро,но аз искам да ви попитам нещо свързано с мен.
След всяка една инсеминация ми дават резултати от спермалния анализ,понеже аз си ги изисквам.И днес последната ме притесни особено,като резултати.Прилагам снимки на всичките,като са правени през 1 месец.Първата е октоври,втората е ноември,а последната е от днес която е с най-лош резултат,единственото по различно нещо което направих този път(днес)е,че си взех топъл душ 1 час преди даването на материала.Според вас дали това е оказало влияние за този лош резултат.Прилагам снимки на всичките.Според вас има ли нещо тревожно или не?Благодаря предварително!

Здравей, krasigolf!

Не бих се тревожила излишно, добре е станала обработката. Хайде, дано тази да е успешна!
Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #225 -: Януари 01, 2021, 12:17:35 pm »
Здрава, мирна и спокойна година ви пожелавам!   tree2a


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #226 -: Януари 11, 2021, 13:28:42 pm »
Здравейте , д-р Даскалова
Благодаря за темата :)
Бихте ли коментирали нашата СГ, от 2 г. правим опити за зачеване и не се получава :

Период на полово въздържане /дни/   10 дни   (2-5 дни)
Обем на еякулата /мл/   5 мл   (2-6 мл)
pH   7.6   (7.2-8.0)
Визкозитет   нормален   
Време на втечняване /мин/ при 37°С   15мин   (10-30 мин)
Цвят   нормален   
Концентрация на сперматозоидите /млн/мл/   43 млн/мл   (> 20 млн/мл)
Общ брой сперматозоидите в еякулата /млн/   215 млн   (≥40 млн)
Обща подвижност на сперматозоидите /%/   55 %   
От тях:(А) активно подвижни /СПНД/   25 %   (А ≥ 25%)
 
(B) подвижни   20 %   
(C) трептящи на място   10 %   
(D) неподвижни   45 %   
Аглутинация   не   
Желатинови конгломерати   не   
Други клетки и примеси в еякулата   /в зрително поле 10х40/:   
левкоцити   2-3   
клетки на сперматогенезата   1-2   
епителни клетки и др.   1-2   
Патологични сперматозоиди /%/   92 %   
От тях:с патология на главичката   79   
с дефекти в областта на шийката   37   
с дефекти в областта на опашката   24   
Тератозооспермичен индекс   1.5   (< 1.6)
Начин на обработка   центрофугиране през плътностни градиенти   
Среда за обработка и наслояване   IVF Medium   
Концентрация след обработка /млн/мл/   32 млн/мл   
Сперматозоиди с хиперактивация /%/   90 %   


Период на полово въздържане /дни/   10 дни   (2-5 дни)
Обем на еякулата /мл/   5 мл   (2-6 мл)
pH   7.6   (7.2-8.0)
Визкозитет   нормален   
Време на втечняване /мин/ при 37°С   15мин   (10-30 мин)
Цвят   нормален   
Концентрация на сперматозоидите /млн/мл/   43 млн/мл   (> 20 млн/мл)
Общ брой сперматозоидите в еякулата /млн/   215 млн   (≥40 млн)
Обща подвижност на сперматозоидите /%/   55 %   
От тях:(А) активно подвижни /СПНД/   25 %   (А ≥ 25%)
 
(B) подвижни   20 %   
(C) трептящи на място   10 %   
(D) неподвижни   45 %   
Аглутинация   не   
Желатинови конгломерати   не   
Други клетки и примеси в еякулата   /в зрително поле 10х40/:   
левкоцити   2-3   
клетки на сперматогенезата   1-2   
епителни клетки и др.   1-2   
Патологични сперматозоиди /%/   92 %   
От тях:с патология на главичката   79   
с дефекти в областта на шийката   37   
с дефекти в областта на опашката   24   
Тератозооспермичен индекс   1.5   (< 1.6)
Начин на обработка   центрофугиране през плътностни градиенти   
Среда за обработка и наслояване   IVF Medium   
Концентрация след обработка /млн/мл/   32 млн/мл   
Сперматозоиди с хиперактивация /%/   90 %
   
МОРФОЛОГИЧНА ОЦЕНКА НА СПЕРМАТОЗОИДИТЕ (strict норма criteria Kruger-test)
Сперматозоиди с нормална морфология /%/   8 %   (Морфология в нормата>14%; Морфология
под нормата≤4%; Гранична морфология-5-14%)
Заключение: Нормозооспермия

Какви лекарства или добавки биха била подходящи в случая за подобрение - Патологични сперматозоиди /%/   92 %   
От тях:с патология на главичката  79 ? Предполагам там е концентриран основният проблем.
Благодаря за отговора!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #227 -: Януари 12, 2021, 00:55:27 am »
Здравейте , д-р Даскалова
Благодаря за темата :)
Бихте ли коментирали нашата СГ, от 2 г. правим опити за зачеване и не се получава :

Период на полово въздържане /дни/   10 дни   (2-5 дни)
=====================================
Заключение: Нормозооспермия

Какви лекарства или добавки биха била подходящи в случая за подобрение - Патологични сперматозоиди /%/   92 %   
От тях:с патология на главичката  79 ? Предполагам там е концентриран основният проблем.
Благодаря за отговора!

Здравей, Ivanova!

Спермограмата е с нормални показатели. Надявам се да е правена в лицензирано лечебно заведение. Според мен основен проблем на тази спермограма е неспазеният срок на сексуално въздържание - 10 дни при норма от 3 до 5 дни. Така че аз бих го посъветвала, ако търсим прецизност, да повтори спермограмата, като спазва изискванията.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #228 -: Януари 12, 2021, 09:50:49 am »
Благодаря за отгвора! Да спермограмата е направена в център за репродуктивност - Инвитро център Димитров. При следващата ще бъдем по прецизни  :). Все пак за подобряване на качествата на спермата може ли да се приема например  - Профертил или Ортомол? Тъй като все пак е на 40 г.   :D
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #229 -: Януари 12, 2021, 10:23:04 am »
Благодаря за отгвора! Да спермограмата е направена в център за репродуктивност - Инвитро център Димитров. При следващата ще бъдем по прецизни  :). Все пак за подобряване на качествата на спермата може ли да се приема например  - Профертил или Ортомол? Тъй като все пак е на 40 г.   :D

Аз не съм привърженик на приема на каквото и да било, независимо дали е лекарство или хранителна добавка, само въз основа на показатели от спермограмата и преди да бъдат оценени рисковите фактори от страна на общото здраве, начина на живот, хранене, професия и т.н. И международните препоръки са такива, както и българските. Разбира се, поне на теория, хранителните добавки не би трябвало да вредят. На практика не е съвсем така, напр. могат да дразнят стомаха или да взаимодействат с други лекарства, които мъжете приемат. При някои мъже се получава влошаване на параметрите, не зная защо е така, но е възможно да приемат хранителната добавка и да си мислят, че примерно тя ще замести здравословния им начин на живот и да правят компромиси с това.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #230 -: Януари 12, 2021, 12:16:59 pm »
Да разбирам , ще обърнем повече внимание на здравословният начин на живот и физическите упражнения, а не на добавките. Много благодаря за изчерпателната информация! :D
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #231 -: Януари 13, 2021, 12:52:12 pm »
Здравейте отново д-р Даскалова ,
излезе и изследването за биологична преживяемост - 10 %.
Бихте ли коментирали?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #232 -: Януари 14, 2021, 00:43:31 am »
Здравейте отново д-р Даскалова ,
излезе и изследването за биологична преживяемост - 10 %.
Бихте ли коментирали?

Добре би било да има повече подвижни сперматозоиди на 24-я час. Нормата е над 50%. Аз бих го отбелязала като занижена биологична преживяемост на обработени сперматозоиди. Показателят е прогностичен за изхода от ин витро оплождане, има стойност при избора на процедура по реинсеминация (повторна инсеминация на следващия ден), както и при опити за естествено забременяване би било добре да се помисли кои са причините за това намаление и евентуално да се проведе лечение.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #233 -: Януари 21, 2021, 00:24:38 am »
Здравейте. Със започването на опити за бебе реших да си направя спермограма- с идеята, че ако има някакъв проблем ще може да бъде решен без да е загубено време в опити. Резултатът е катастрофален. Обобщено :
Спермална концентрация 16.21 млн/мл            при референтни стойности >15млн/мл
Общ брой сперматозоиди в еякулата 51.87 млн      при референтни стойности >39млн
Прогресиращи (А+В)  6.25% при референтни стойности > 32%
Подвижни(А+В+С) 25.78% при референтни стойности >40%
Морфология 0,50%  при референтни стойности >4% (Тератозооспермичен индекс 2.24)
Виталност 29% при референтни стойности >58%

Имам варикоцеле, което в най-скоро време ще подложа на операция! Но толкова ужасни резултати могат ли да се дължат само на него? Ако показателите не се подобрят след операцията има ли някакъв шанс поне за бременност чрез ICSI, при невъзможност за естествена такава. Благодаря предварително !
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #234 -: Януари 24, 2021, 10:43:13 am »
Здравейте. Със започването на опити за бебе реших да си направя спермограма- с идеята, че ако има някакъв проблем ще може да бъде решен без да е загубено време в опити. Резултатът е катастрофален. Обобщено :
Спермална концентрация 16.21 млн/мл            при референтни стойности >15млн/мл
Общ брой сперматозоиди в еякулата 51.87 млн      при референтни стойности >39млн
Прогресиращи (А+В)  6.25% при референтни стойности > 32%
Подвижни(А+В+С) 25.78% при референтни стойности >40%
Морфология 0,50%  при референтни стойности >4% (Тератозооспермичен индекс 2.24)
Виталност 29% при референтни стойности >58%

Имам варикоцеле, което в най-скоро време ще подложа на операция! Но толкова ужасни резултати могат ли да се дължат само на него? Ако показателите не се подобрят след операцията има ли някакъв шанс поне за бременност чрез ICSI, при невъзможност за естествена такава. Благодаря предварително !

Здравей, Наско!

Първо, поздравления за решението да направиш спермограма. Това пести много нерви, обяснения и т.н.

Второ, как катастрофален резултат?!? Недей така да се стресираш, я виж колко много сперматозоиди има в еякулата. Катастрофален би бил, ако навсякъде имаше нули. А дори и тогава успяваме да помогнем на поне половината народ.

Трето, за варикоцелето - махай го, няма друг начин. Успоредно с това опитай да изясниш какви други рискови фактори имаш и какво още може да се направи. Резултатите ти са далече от ужасни и с голям потенциал да бъдат подобрени за постигане на бременност по естествен начин. Още е много рано да се мисли за ин витро оплождане. Тук можеш да видиш примерен Въпросник за репродуктивна оценка, а ако искаш, можеш да ми го изпратиш попълнен и ще ти дам конкретни насоки.

И без паника! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #235 -: Януари 24, 2021, 12:08:30 pm »
Благодаря за отзивчивостта! Изпратих ви въпросникът попълнен на лично съобщение. Благодяря!
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #236 -: Февруари 10, 2021, 10:48:07 am »
Здравейте д-р Даскалова,
Моля за коментар на следните изследвания на мъжа ми, на 35 г.
Благодаря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #237 -: Февруари 18, 2021, 23:22:57 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
Моля за коментар на следните изследвания на мъжа ми, на 35 г.
Благодаря!

Тропните му хормони са близо до долната граница, бих ги коментирала с репродуктивен специалист и в контекста на спермалния анализ.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #238 -: Март 04, 2021, 20:47:29 pm »
Здравейте Доктор Даскалова, имам нужда от мнението Ви. След месец и малко ми предстои нов инвитро опит и съответно стимулация. В момента пия добавки за подобряване на качеството на яйцеклетките. Наложи ми се обаче да посетя уролог, заради проблем с бъбреци и пикочен мехур. Той ме изпраща за рентген на БУМ (така се изрази, бъбреци, пикочен мехур и уретра. Въпросът ми е, дали рентгена ще влоши качеството на яйцеклетките, които узряват в момента и трябва ли да отложим опита?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #239 -: Март 04, 2021, 20:58:08 pm »
Здравейте Доктор Даскалова, имам нужда от мнението Ви. След месец и малко ми предстои нов инвитро опит и съответно стимулация. В момента пия добавки за подобряване на качеството на яйцеклетките. Наложи ми се обаче да посетя уролог, заради проблем с бъбреци и пикочен мехур. Той ме изпраща за рентген на БУМ (така се изрази, бъбреци, пикочен мехур и уретра. Въпросът ми е, дали рентгена ще влоши качеството на яйцеклетките, които узряват в момента и трябва ли да отложим опита?

Здравей, Lady!

Не може ли да се направи диагностиката с безвреден метод - ултразвук, ЯМР? Какъв точно е проблемът?

Принципно една графия на ограничен участък не би трябвало да има отношение към качеството на яйцеклетките, но тук говорим за по-голяма процедура, която не ми е ясно за какво ще ти е - вероятно ще има и контрастно вещество, за да се картират всички органи, които си изброила. Аз бих те посъветвала да уточниш за какво точно те изпращат на рентген и дали има алтернатива.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу