0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #160 -: Март 06, 2020, 12:32:03 pm »
Здравейте д-р Даскалова. Днес ми излезна и последното изследване SDI, сега според това което разбрах от изследванията имам проблем. Трябва да му намеря решението и молбата ми към вас е ако можете да ми дадете съвет, дали като изследване, медикаменти или специалист. Благодаря ви предварително, надявам се моята мечта да стане реалност !
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #161 -: Март 12, 2020, 10:10:40 am »
Здравейте д-р Даскалова със съпругата сме решили да направим инвитро с донорска яйцеклетка,но уви спермограмата е зле,заключенито е Asthenoteratozoospermia.Не знам какво да правя,предложиха ми с донорска сперма да се прави инвитрото.Ще бъда благодарен да ми кажете и вашето мнение.Ще публикувам спермограмата.
Физико-химични показатели
Показател Резултат Норма (СЗО*)
Полово въздържание 5 дни 2 – 5 дена
Вискозитет нормален нормален
Време за втечняване < 30 мин до 60 мин.
стайна темп.
Цвят слонова кост слонова кост
Мирис специфичен специфичен
pH 7.5 7.2 – 8.0
Обем на еякулата 2.1 мл 2 – 6 мл
Агрегация не не
Аглутинация не не
Концентрация на сперматозоидите
Показател Резултат Норма (СЗО*)
Концентрация на сперматозоидите 61 млн/мл ≥20 млн./мл
Общ брой сперматозоиди в еякулата 128.1 млн ≥40 млн
Други клетки в еякулата
Показател Резултат Норма (СЗО*)
кръгли клетки 12 млн/мл <5 млн./мл
епителни клетки + +/-
клетки на сперматогенезата + +/-
Подвижност (СЗО*)
Показател Резултат Норма (СЗО*)
Обща подвижност 21 % ≥ 50 %
с бързи прогресивни дв. (а) 7 % ≥ 25 %
с бавни прогресивни дв. (b) 6 %
a+b 13 % ≥ 50 %
трептящи (с) 8 %
неподвижни (d) 79 %
Морфология (Кruger’s strict criteria)
Показател Резултат Норма (СЗО*)
С нормална морфология 0 % ≥ 14 %
Патологични 100 % ≤ 86 %
с дефекти на главичката 100 %
с дефекти на шийката 68 %
с дефекти на опашката 7 %
с цитоплазмен остатък 30 %
ЗАКЛЮЧЕНИЕ: Asthenoteratozoospermia
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #162 -: Март 12, 2020, 22:19:06 pm »
Здравейте д-р Даскалова. Днес ми излезна и последното изследване SDI, сега според това което разбрах от изследванията имам проблем. Трябва да му намеря решението и молбата ми към вас е ако можете да ми дадете съвет, дали като изследване, медикаменти или специалист. Благодаря ви предварително, надявам се моята мечта да стане реалност !

Отговорих на мейла, понеже е дълго и съдържа конфиденциална информация. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #163 -: Март 16, 2020, 13:46:40 pm »
Привет. И аз като колегата имам много лоша спермограма. Бързоподвижни едва 3%, бавноподвижни 28 и 68% неподвижни. Намериха ми бактерия стрептокок в еякулата. През нощта преди да дам еякулата имах и полюция. Не знам дали тези неща влияят на подвижността. Пих 10 дни антибиотик за бактерията. Не са ми правили други изследвани - мико и уреа плазма, хламидии и хормони. Но съм просто смазан от този резултат. Изписаха ми пренгнил и витамини преди това. Не успях да намеря прегнила. Не съм правил втора спермограма. Моля за Вашето мнение.
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #164 -: Март 16, 2020, 15:55:26 pm »
След последните изследвания се консултирах и с уролог, защото се притесних от това което четох за варикоцели. Направиха ми преглед с ехограф и за съжаление се оказа че в ляво имам. Сега започнах 3 месечен курс с Профертил и един месец Детралекс 500мг. до следващият преглед. Надявам се да имам подобрение, че иначе ще трябва интервенция от която се притеснявам.
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #165 -: Март 19, 2020, 19:08:49 pm »
Здравейте може ли мнение за резултата от спермограмата която е направена на мъжа ми
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #166 -: Март 19, 2020, 19:18:33 pm »
Здравейте може ли мнение за резултат от спермограмата на мъжа ми
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #167 -: Март 29, 2020, 23:05:10 pm »
Здравейте д-р Даскалова със съпругата сме решили да направим инвитро с донорска яйцеклетка,но уви спермограмата е зле,заключенито е Asthenoteratozoospermia.Не знам какво да правя,предложиха ми с донорска сперма да се прави инвитрото.Ще бъда благодарен да ми кажете и вашето мнение.Ще публикувам спермограмата.
Физико-химични показатели
Показател Резултат Норма (СЗО*)
Полово въздържание 5 дни 2 – 5 дена
Вискозитет нормален нормален
Време за втечняване < 30 мин до 60 мин.
стайна темп.
Цвят слонова кост слонова кост
Мирис специфичен специфичен
pH 7.5 7.2 – 8.0
Обем на еякулата 2.1 мл 2 – 6 мл
Агрегация не не
Аглутинация не не
Концентрация на сперматозоидите
Показател Резултат Норма (СЗО*)
Концентрация на сперматозоидите 61 млн/мл ≥20 млн./мл
Общ брой сперматозоиди в еякулата 128.1 млн ≥40 млн
Други клетки в еякулата
Показател Резултат Норма (СЗО*)
кръгли клетки 12 млн/мл <5 млн./мл
епителни клетки + +/-
клетки на сперматогенезата + +/-
Подвижност (СЗО*)
Показател Резултат Норма (СЗО*)
Обща подвижност 21 % ≥ 50 %
с бързи прогресивни дв. (а) 7 % ≥ 25 %
с бавни прогресивни дв. (b) 6 %
a+b 13 % ≥ 50 %
трептящи (с) 8 %
неподвижни (d) 79 %
Морфология (Кruger’s strict criteria)
Показател Резултат Норма (СЗО*)
С нормална морфология 0 % ≥ 14 %
Патологични 100 % ≤ 86 %
с дефекти на главичката 100 %
с дефекти на шийката 68 %
с дефекти на опашката 7 %
с цитоплазмен остатък 30 %
ЗАКЛЮЧЕНИЕ: Asthenoteratozoospermia


Здравей, peio!

Наистина при 0% сперматозоиди с нормална морфология един възможен вариант е да се опита да се прави ин витро оплождане с донорски сперматозоиди. Ако има повече яйцеклетки, могат да се разделят и да се оплодят част от тях с донорски, част от тях със собствени сперматозоиди.

Ако нямате спешност обаче и докато чакате за донорските яйцеклетки, можете да опитате да установите защо е толкова лоша морфологията и, ако е възможно, да опитате да я подобрите. Дори да не стигне нормите, и малко подобрение ще е от полза.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #168 -: Март 29, 2020, 23:07:09 pm »
Привет. И аз като колегата имам много лоша спермограма. Бързоподвижни едва 3%, бавноподвижни 28 и 68% неподвижни. Намериха ми бактерия стрептокок в еякулата. През нощта преди да дам еякулата имах и полюция. Не знам дали тези неща влияят на подвижността. Пих 10 дни антибиотик за бактерията. Не са ми правили други изследвани - мико и уреа плазма, хламидии и хормони. Но съм просто смазан от този резултат. Изписаха ми пренгнил и витамини преди това. Не успях да намеря прегнила. Не съм правил втора спермограма. Моля за Вашето мнение.

Здравей, Titan1!

Не са спазени условията за правилно напрена спермограма - да има отстояние от антибиотичното лечение и да има сексуално въздържание от поне 2-3 дни. Задължително бих направила втора спермограма, преди да премина към каквото и да било лечение.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #169 -: Март 29, 2020, 23:11:45 pm »
Здравейте може ли мнение за резултата от спермограмата която е направена на мъжа ми

Здравей, Ивелина123!

Коментирах с колегите, които са направили спермограмата, някои неща по отношение на методиката. Тук не виждам да има оценена морфология на сперматозоидите, а от останалите показатели - добре е да се изясни наличието на аглутинация, както и бих повторила спермалния анализ на друго място, конкретно за оценка на подвижността. Като цяло, групата на прогресивно подвижни сперматозоиди е в норма, така че не бих се тревожила излишно.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #170 -: Април 02, 2020, 14:10:38 pm »
Здравейте! Ноември 2019 започнах да правя любов за пръв път с моята приятелка. Тя стигаше до оргазъм, а аз не. Притеснихме се и двамата и ходих на уролог и на ендокренолог и същата вечер след това правихме любов и стигнах до оргазъм и имах сперма. След това колкото пъти правихме и имах смерма. С изключение на един път само. Преди около две седмици правехме любов и аз имах сперма, а на следващия ден отново правехме любов, но този път нямах. Имам чувствителност, възбуждам се от приятелката ми, много е красива и прави нещата както трябва. Щом съм свършвал значи не би трябвало да е ретроградна еуколация или запушване. Какво бихте ме посъветвал? При опити за мастурбация също нямам сперма.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #171 -: Април 23, 2020, 18:59:04 pm »
Здравейте! Ноември 2019 започнах да правя любов за пръв път с моята приятелка. Тя стигаше до оргазъм, а аз не. Притеснихме се и двамата и ходих на уролог и на ендокренолог и същата вечер след това правихме любов и стигнах до оргазъм и имах сперма. След това колкото пъти правихме и имах смерма. С изключение на един път само. Преди около две седмици правехме любов и аз имах сперма, а на следващия ден отново правехме любов, но този път нямах. Имам чувствителност, възбуждам се от приятелката ми, много е красива и прави нещата както трябва. Щом съм свършвал значи не би трябвало да е ретроградна еуколация или запушване. Какво бихте ме посъветвал? При опити за мастурбация също нямам сперма.

Тъй като имаше проблем с форума и някои мнения изчезнаха, направи това, което са препоръчали колегите първо и тогава ми се обадете пак.

Поздрав!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
 Здравейте, д-р Даскалова!
Ще се опитам "накратко" да опиша случаят на мъжът ми.
 В началото на годината се разболя ( започна с кашлица, на следващият ден вдигна температура над 38 градуса, болки в мускулите), посети личният си лекар още на другият ден, който след преслушване заключи, че е за антибиотик "понеже слизало надолу" . Изписан му бе "сумамед500" за 6 дни. След 3-ят ден му се разстрои стомаха и на 5-ят вече беше много зле. Получи болки в кръстът и тежест в слабините.
 Посети уролог, който го прегледа на ехограф, пусна му урина тук нямаше проблем. Но му откри варикоцеле ...и поиска да пусне  микробиология на еякулат излезе:
енетрококи ( аз имам правена микробиология и ми е чиста). За тях приемаше "Флексид" и също "андрозитол"
 Изчака две седмици след спирането на антибиотика и пусна нова микробиология на еякулата ( в друга лаборатория, ако има значение това) ентероки не се намериха за сметка на тях се появи еширихия коли. Не можа да посети същият уролог ( беше в отпуск) и го насочиха към друг.  ( Аз също си пуснах микробиология на влагалищен секрет за всеки случай, чакам резултати в петък)
 Вторият уролог му е назначил секрет от простата и излезе бактериален простатит
резултат:
Лецитинови телца-силно намален брой
Левкоцити - 10-12 на поле
Ерутроцити - 3-4 на поле
Епителни клетки - да
Trichomonas vag. - не
Soor - не
бактерии - да
Изписан му е  за вливане 6 пъти през ден "Ефлоран 500"
екстракт от алое-ампули
"Уросилвър"
и Бромокриптин
 
 Въпросът ми е за последният медикамент  :oops: . Мъжът ми твърди, че са му го изписали за подобряване на спермограмата (последната му е с морфология 1 правена в Турция), но четем в листовката "...Бромокриптин възстановява нормалния овулационен и менструален цикъл при жени с вторична липса на менструация. Препаратът повлиява и патологичната млечна секреция, като тя намалява значително или изчезва напълно по време на лечението. Посредством допаминергичното си действие подобрява проявите на паркинсонизма..."
 И се допитваме до вас дали не е станала грешка в изписването му и дали да го приема?
п.с Извинявам се за дългият пост
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, д-р Даскалова!
Ще се опитам "накратко" да опиша случаят на мъжът ми.
 В началото на годината се разболя ( започна с кашлица, на следващият ден вдигна температура над 38 градуса, болки в мускулите), посети личният си лекар още на другият ден, който след преслушване заключи, че е за антибиотик "понеже слизало надолу" . Изписан му бе "сумамед500" за 6 дни. След 3-ят ден му се разстрои стомаха и на 5-ят вече беше много зле. Получи болки в кръстът и тежест в слабините.
 Посети уролог, който го прегледа на ехограф, пусна му урина тук нямаше проблем. Но му откри варикоцеле ...и поиска да пусне  микробиология на еякулат излезе:
енетрококи ( аз имам правена микробиология и ми е чиста). За тях приемаше "Флексид" и също "андрозитол"
 Изчака две седмици след спирането на антибиотика и пусна нова микробиология на еякулата ( в друга лаборатория, ако има значение това) ентероки не се намериха за сметка на тях се появи еширихия коли. Не можа да посети същият уролог ( беше в отпуск) и го насочиха към друг.  ( Аз също си пуснах микробиология на влагалищен секрет за всеки случай, чакам резултати в петък)
 Вторият уролог му е назначил секрет от простата и излезе бактериален простатит
резултат:
Лецитинови телца-силно намален брой
Левкоцити - 10-12 на поле
Ерутроцити - 3-4 на поле
Епителни клетки - да
Trichomonas vag. - не
Soor - не
бактерии - да
Изписан му е  за вливане 6 пъти през ден "Ефлоран 500"
екстракт от алое-ампули
"Уросилвър"
и Бромокриптин
 
 Въпросът ми е за последният медикамент  :oops: . Мъжът ми твърди, че са му го изписали за подобряване на спермограмата (последната му е с морфология 1 правена в Турция), но четем в листовката "...Бромокриптин възстановява нормалния овулационен и менструален цикъл при жени с вторична липса на менструация. Препаратът повлиява и патологичната млечна секреция, като тя намалява значително или изчезва напълно по време на лечението. Посредством допаминергичното си действие подобрява проявите на паркинсонизма..."
 И се допитваме до вас дали не е станала грешка в изписването му и дали да го приема?
п.с Извинявам се за дългият пост

Здравей, Hris_80!

Бромокриптин е препарат, който потиска секрецията на пролактин. Пролактинът е хормон, който играе важна роля за засилване на ефекта на лутеинизиращия хормон (LH) върху стероидогенезата в тестисите чрез директно действие върху Лайдиговите клетки (които произвеждат тестостерон), към които се свързва хормонът. При мъже с висок пролактин има инхибиране на тестикуларната функция, което може да се прояви с намалено либидо, импотентност или производство на сперматозоиди с лоша морфология. Така че не е изписан по погрешка. Аз лично бих проверила предварително нивата на хормоните в кръвта на пациента, преди да му предпиша такова лечение, но тъй като по-висока концентрация на пролактин може да се открива в семенната плазма при инфертилни пациенти с нормални нива на протеина в кръвта, то и емпиричният подход е допустим.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
 Благодарим ви за помощта!
 Сутрин или вечер да го пие?
 Големи благодарности ви праща и ММ :-)
« Последна редакция: Май 07, 2020, 18:32:21 pm от Hris_80 »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Благодарим ви за помощта!
 Сутрин или вечер да го пие?
 Големи благодарности ви праща и ММ :-)

И от мен му предай поздрави! :)
Вечер, ако не е назначено по друг начин.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте, Др. Даскалова!
От 2 години правим опити за бебче, имам една биохимична бременност в началото на опитите, но нищо обнадеждаващо след това.
Решихме да направим първата спермограма, за да проверим дали всичко е наред, но резултатите ни изненадаха неприятно. Морфологията беше 0,5% с 98,5% главови дефекти и заключение тератозооспермия.
Направихме хормонални изслдвания (TSH - 1.94, fT3 - 3.84, fT4 - 15.99, TAT - 17.75, MAT - 20.1, LH - 3.75, FSH - 1.62, Prolactin - 188.9, Estradiol - 41.5, Testosteron - 20.01, inhibin B 218).
Направихме и микробиологични изследвания: Хламидия трахоматис IgM и IgG - в референтна област, Микоплазма и Уреаплазма - отрицателни, Гарднерела вагиналис - положителен. След консултация с андролог направихме лечение с Тинидазол x4табл. на ден за 3 дни, след което продължихме с Флажил 3х2табл. за 7 дни и пробиотик. След повече от месец направихме контрола на Гарднерелата и резултата вече беше отрицателен.
Междувременно направихме ДНК анализ за Y-микроделеции, резултатът от който беше, че не са установени делеции. Изследвахме и ДНК фрагментация на сперматозоиди, с резултат 2% сперматозоиди с фрагментирана ДНК.
По препоръка на андролога ММ започна прием на хранителни добавки: Л-карнитин, Глутатион, Потенциатор, Цинк, Коензим Q10, Витамин Е, Витамин С, Топ фолат, Селен и Агапурин. Всички добавки пиеше по схема. След 3 месеца стриктно спазване на схемата (колкото беше препоръката на андролога) продължи приема на част от витамините за почти още 2м. и направихме нова спермограма, резултатите обаче почти не са се променили.
Разказът ми стана доста дълъг, но исках да обясня нещата, които сме направили, за да придобиете по-добра представа.
Ще Ви бъдем изключително благодарни, ако ни насочите, какво още можем да изследваме, за да подобрим показателите.

Поздрави!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, Др. Даскалова!
От 2 години правим опити за бебче, имам една биохимична бременност в началото на опитите, но нищо обнадеждаващо след това.
Решихме да направим първата спермограма, за да проверим дали всичко е наред, но резултатите ни изненадаха неприятно. Морфологията беше 0,5% с 98,5% главови дефекти и заключение тератозооспермия.
Направихме хормонални изслдвания (TSH - 1.94, fT3 - 3.84, fT4 - 15.99, TAT - 17.75, MAT - 20.1, LH - 3.75, FSH - 1.62, Prolactin - 188.9, Estradiol - 41.5, Testosteron - 20.01, inhibin B 218).
Направихме и микробиологични изследвания: Хламидия трахоматис IgM и IgG - в референтна област, Микоплазма и Уреаплазма - отрицателни, Гарднерела вагиналис - положителен. След консултация с андролог направихме лечение с Тинидазол x4табл. на ден за 3 дни, след което продължихме с Флажил 3х2табл. за 7 дни и пробиотик. След повече от месец направихме контрола на Гарднерелата и резултата вече беше отрицателен.
Междувременно направихме ДНК анализ за Y-микроделеции, резултатът от който беше, че не са установени делеции. Изследвахме и ДНК фрагментация на сперматозоиди, с резултат 2% сперматозоиди с фрагментирана ДНК.
По препоръка на андролога ММ започна прием на хранителни добавки: Л-карнитин, Глутатион, Потенциатор, Цинк, Коензим Q10, Витамин Е, Витамин С, Топ фолат, Селен и Агапурин. Всички добавки пиеше по схема. След 3 месеца стриктно спазване на схемата (колкото беше препоръката на андролога) продължи приема на част от витамините за почти още 2м. и направихме нова спермограма, резултатите обаче почти не са се променили.
Разказът ми стана доста дълъг, но исках да обясня нещата, които сме направили, за да придобиете по-добра представа.
Ще Ви бъдем изключително благодарни, ако ни насочите, какво още можем да изследваме, за да подобрим показателите.

Поздрави!

Здравей, Marchelita!

Доколкото виждам, има значително подобрение в морфологията на сперматозоидите - от 0.5% до 4%. Останалите показатели не мога да сравня, тъй като нямам цялата информация. По тази спермограма има какво да се желае откъм подвижност на сперматозоидите - нормокинетичните сперматозоиди са под норма, неподвижните са над норма.

Микроделеции на Y хромозома не може да има при нормален брой сперматозоиди.

При прегледа урологът не е открил проблеми, нали? Има ли други причини за влошените показатели, коментирани ли са и дали са търсени?

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Изключително много Ви благодаря за бързия отговор!

Според уролога всичко е наред.
Лошите показатели андрологът отдаде на Гарднерелата и след пролекуване на инфекцията успяхме да вдигнем морфологията от 0.5% до 4%, при подвижността почти нямаме разлика. Приеманите след това хранителни добавки не доведоха до никакво допълнително подобение.
За период от време около 1г. сме направили няколко спермограми, в една от които имаме добра подвижност.
Друга конкретна причина (освен инфекцията) за влошените показатели не сме открили, бихте ли ни насочили, къде още можем да търсим проблема.
Може ли предимно главовите дефекти да насочват към нещо и какво препоръчвате да направим?

Благодаря Ви още веднъж!




Здравейте, Др. Даскалова!
От 2 години правим опити за бебче, имам една биохимична бременност в началото на опитите, но нищо обнадеждаващо след това.
Решихме да направим първата спермограма, за да проверим дали всичко е наред, но резултатите ни изненадаха неприятно. Морфологията беше 0,5% с 98,5% главови дефекти и заключение тератозооспермия.
Направихме хормонални изслдвания (TSH - 1.94, fT3 - 3.84, fT4 - 15.99, TAT - 17.75, MAT - 20.1, LH - 3.75, FSH - 1.62, Prolactin - 188.9, Estradiol - 41.5, Testosteron - 20.01, inhibin B 218).
Направихме и микробиологични изследвания: Хламидия трахоматис IgM и IgG - в референтна област, Микоплазма и Уреаплазма - отрицателни, Гарднерела вагиналис - положителен. След консултация с андролог направихме лечение с Тинидазол x4табл. на ден за 3 дни, след което продължихме с Флажил 3х2табл. за 7 дни и пробиотик. След повече от месец направихме контрола на Гарднерелата и резултата вече беше отрицателен.
Междувременно направихме ДНК анализ за Y-микроделеции, резултатът от който беше, че не са установени делеции. Изследвахме и ДНК фрагментация на сперматозоиди, с резултат 2% сперматозоиди с фрагментирана ДНК.
По препоръка на андролога ММ започна прием на хранителни добавки: Л-карнитин, Глутатион, Потенциатор, Цинк, Коензим Q10, Витамин Е, Витамин С, Топ фолат, Селен и Агапурин. Всички добавки пиеше по схема. След 3 месеца стриктно спазване на схемата (колкото беше препоръката на андролога) продължи приема на част от витамините за почти още 2м. и направихме нова спермограма, резултатите обаче почти не са се променили.
Разказът ми стана доста дълъг, но исках да обясня нещата, които сме направили, за да придобиете по-добра представа.
Ще Ви бъдем изключително благодарни, ако ни насочите, какво още можем да изследваме, за да подобрим показателите.

Поздрави!

Здравей, Marchelita!

Доколкото виждам, има значително подобрение в морфологията на сперматозоидите - от 0.5% до 4%. Останалите показатели не мога да сравня, тъй като нямам цялата информация. По тази спермограма има какво да се желае откъм подвижност на сперматозоидите - нормокинетичните сперматозоиди са под норма, неподвижните са над норма.

Микроделеции на Y хромозома не може да има при нормален брой сперматозоиди.

При прегледа урологът не е открил проблеми, нали? Има ли други причини за влошените показатели, коментирани ли са и дали са търсени?

Поздрави!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Изпратих въпросник на мейла, посочен при регистрация, нека ми го върне попълнен и ще му дам насоки.

Принципно разпределението на дефектите по отделните части на сперматозоида оначават нещо само в изключително малък брой случаи, когато има конкретни дефекти и те са 100%. Методиката на оценка е такава, че винаги има повече главови дефекти, после шийни и после опашни, защото това е реда на оценяване на дефектите.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу