0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Позволих си да пусна нова тема, за да има къде да пишат хората с този проблем. Още повече, че аз съм от успелите да се сдобият с дете при тази диагноза и искам да предам нататък моя успех. :goodluck:
По въпроса с последните неща от старата тема искам да добавя, че на всяко нещо което са изрязали от вас се прави хистология. Друг е въпроса,  че в случаите с огнища на запазена сперматогенеза може да се уцели увреден участък, което да ви разстрои много. В нашия случай минахме и през разочорование.
Re: Азооспермия- споделен опит и подкрепа в борбата с нея
« Отговор #1 -: Февруари 16, 2016, 23:19:16 pm »
 :P дано има в темата повече похвалили се, че са успяли
аз също съм от тях  :D с едно меченце след много консултации, хапчета и т.н.
за щастие не се стигна до биопсия при нас,  :P след месец и малко пиене на сиофор (явно мецан има инсулинова резистентност) станахме милионери на живи сперматозоиди  :lol:

успех на всички  :D надявам се да има повече усмивки в тази тема. не се отказвайте от мечтите си

Мъжът ми е с азооспермия и наднормено тегло. ФСХ му е 20, инхибин б <10. След ДНК на кариотип излезе 47 XYY. Вчера правихме огтт и резултатите и на двамата са ИР. Има ли шанс да се открият сперматозоиди при биопсия или аспирация? И какъв вид да е същата- tese, micro tese, tefna? Четох, че след лечение на ИР със сиофор може и да се преодолее азооспермията- с кой андролог, ендокринолог успяхте? Доста ме притесняват резултатите от хормоналните изследвания и кариотипа.
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11453
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Мъжът ми е с азооспермия и наднормено тегло. ФСХ му е 20, инхибин б <10. След ДНК на кариотип излезе 47 XYY. Вчера правихме огтт и резултатите и на двамата са ИР. Има ли шанс да се открият сперматозоиди при биопсия или аспирация? И какъв вид да е същата- tese, micro tese, tefna? Четох, че след лечение на ИР със сиофор може и да се преодолее азооспермията- с кой андролог, ендокринолог успяхте? Доста ме притесняват резултатите от хормоналните изследвания и кариотипа.

Здравей, butterfly!

Имаш основание за притеснение заради генетичния проблем - наличието на една допълнителна У хромозома. Липсата на сперматозоиди също е сериозен проблем При мъже с аберантен кариотип се препоръчва допълнително уточняване (има или няма хипогонадизъм, наднорменото тегло дали е в резултат от основния синдром или има и други проблеми, дали има съпътстващи заболявания и т.н.), след което е възможно да се предложи лечение (стимулиране на сперматогенезата, субституираща терапия при хормонален проблем) и да се обсъди биопсия. Евентуално трябва да се мисли и за възможно финансиране от ЦАР, ако има хистологични данни за запазена сперматогенеза. Изборът на оперативен подход при биопсия е на втори план.

Аз лично съм имала двама пациенти с такава хромозомна констелация. Единият беше с нормозооспермия и нямаше проблеми при забременяване, а само при износване на бременностите. Вторият беше с азооспермия и двойката премина бързо към ползване на донорски сперматозоиди.

Поздрави!
"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
ХИСТОПАТОЛОГИЧНО ИЗСЛЕДВАНЕ
Макроскопнски: Тъкан от левия тестис (по клинични данни) с прилежаща част от tunica albuginea  и общ размер 6х4 мм,.
Хистологично: Тестикуларна тъкан със сперматогенезата до ниво сперматоцити. Интерстициален оток. Непроменени в количествено отношение Лайдигови клетки.
Диагноза: Високостепенна хипосперматогенеза.
!!! Моля за коментар?? Лечение