0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #20 -: Януари 03, 2015, 17:06:24 pm »
Стоека,спокойно можеш да я слагаш да седи тя си е голяма Вера на вашата възраст седеше стабилно :)
А обръща ли се сама вече? :)  какво те притеснява със захранването? Личната ви докторка не ви ли обяснява кога и как да я захраниш?
*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #21 -: Януари 03, 2015, 17:19:27 pm »
Стоека, питай каквото те интересува в другата тема, ще ти отговорим, за захранването.Аз започнах да слагам Моника около 5-тия месец леко повдигната, а след това вече и напълно седнала.Тя много бързо стана стабилна.

За столчетата има и от големите групи такива за гледане назад.Но са по-скъпи.Ние сме с комбинирано столче 1-2-3, става накрая седалка.Аз лично гледах на Бритакс и на Грако.Накрая взех по-евтино защото пътуваме много рядко, а и финансово в този момент не можах да взема друго.В Амазон има евтини понякога, също и в Продавалник.

Ако те притеснява ваксината, просто я помоли да я отложите.Ние сме отлагали ваксина, защото Моника беше болна и не беше укрепнала.Даже при нас личната сама предложи да я отложим.

*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #22 -: Януари 03, 2015, 18:06:13 pm »
Мария седи стабилно сама, но аз все не смея, защото личната лекарка все повтаря да чакам да стане на шест месеца. А аз я държа седнала в мен отдавна.
Притесняваме, че не иска по корем, иначе държи стабилно главата и я върти. Но не се обръща, ако я побутна се обръща и на корем и обратно,  но сама не.
*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #23 -: Януари 03, 2015, 18:10:48 pm »
Притесняваме, че не иска по корем, иначе държи стабилно главата и я върти. Но не се обръща, ако я побутна се обръща и на корем и обратно,  но сама не.
Стоека, София не е недоносена, обърна се по корем на почти 7 месеца. Абе, двигателно хич не беше от бързащите бебета.
Към момента е катерица, кара и ски  :wink:

*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #24 -: Януари 03, 2015, 18:57:44 pm »
И нашият батко не искаше хич по корем и се обърна към 7 мес., но след това нямаше вече спира. Малката пък се обръща отдавна и започна и да пълзи, но не може все още да стои седнала сама. Но аз не се впрягам в тези неща, все пак не изпълняваме норматив, всяко дете се развива по различен начин.


*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #25 -: Януари 03, 2015, 19:19:32 pm »
Стоека, не си създавай сама излишни притеснения! Детето ти се развива нормално по това, което описваш. Не забравяй и преизчислената възраст!
Синът ми се обърна на 8 м. И в рамките на една седмица можеше да се изправя и започна да пълзи. Проходи на 13 м. Дъщеря ми почна пълзи на 7 м. и проходи на 17. Всяко дете е различно. Отглеждането на дете не е състезание. Всякакви приказки от рода как тримесечно бебе може да седи само и как на 7 м. вече тича са пълни измишльотини и само стресират ненужно младите и неопитни майки. Всичко ще се научат да правят децата. Нито те, нито ние имаме спешна работа нямаме. Ще чакаме и следим. На моята приятелка детето не можеше да седи на годинка и педиатърката изписа физиотерапия. Скоро след това започна да седи, пълзи и вече не помня кога проходи, но май след моята девойка. Двете имат разлика от един месец, като моята е по-голяма.

*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #26 -: Януари 03, 2015, 20:35:17 pm »
Стоека не бързай. Детето само ще направи това за, което е готово. Нора се обърна сама чак на 8 месеца, въобще не съм се притеснявала за което. Седна стабилно доста преди да се обърне, както явно ще стане и шри вас.  Дали 4 дена по-рано или по късно ще я сложиш да седи сама не е от значение, щом е с изправено гръбче и е стабилна не виждам проблем - готова е значи. Аз някъде след петия месец започнах да повдигам по малко гръбчето и подпирах от ляво и дясно, докато детенце в един момент само си седна. После като се захлюпи започваше да вика маммммамама,  не беше съзнателно точно мен да ме вика, защото от момента в който се обърна сама спря да  вика, аз пък си въобразявах разни работи хахха. Все още не пълзи, не се изправя, не се опитва дори, показах й на кошарата, но не беше ентусиазиранаи прекратих, за ходене и дума да не става. Стои права съвсем осъзнато в бънджито.  Има свой си начин за придвижване , не мога да го опиша. :D. За никъде не бързам , когато сама си реши. Скоро гледах една мама с едно момиченце на нашата възраст - ми няма такова влачене, мъки просто, и защо? Питах я, каза че така щяла да я научи по бързо да ходи. Цялата тежест се поемаше от китките на детето и раменцата ... висеше и тя си мисли, че нещо прави. Може и да не съм права, ама не е това начина - категорично.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #27 -: Януари 03, 2015, 21:08:53 pm »
Стоека, аз ще повторя другите, но ако някой не ви е казал, че изоставате хич не бързай :)
Ей го на, Матей не ще да си вдига главата като го сложа по корем, да не кажа че не ще въобще да стои по корем - гледа да си полегне или си налапа юмруците и дотам :lol: Естествено на всеки преглед при нерволог или неонатолг това се обсъжда като проблем, но от друга страна и те са изумени, защото си държи много добре главата изправен и дори седи на крака ми само държейки се леко за пръстите ми (без да я подпрян отзад 8O). Та явно си е до бебе... Нашият също хич не иска да лежи последните дни, иска само да седи, ама то е още много малък - коригирана възраст 3м все пак - Мария с колко и се коригира възрастта?
Иначе за столчето за тези пари можеш да купиш много хубави такива. Нашето е с твърда основа, но се закопчава с колани-не е с изофикс, така че  би следвало да става за всяка кола и може да се монтира и назад. Иначе за възрастта дори се препоръчва до много късно да се вози назад бебето, но рядко се практикува. Ето на този сайт има доста полезна информация : http://www.besafe.bg/
За ваксините - ние още не сме слагали нищо освен хепатитната, въпреки че мнението на неонатолога е че няма проблем да се слагат. Сега на консултацията след 10ина дни ще видим какво ще каже, но ако зависи от мен ще отложа още два месеца, защото баща му е непрекъснато болен тази зима и ме е страх да не го разболеем малкия, иначе не виждам проблем :)

Мати от няколко дни го гонят киселини (по мое мнение), но не мога да разбера от какво. Нито съм яла нещо необичайно, нито аз имам оплаквания от стомаха :? Отделно мина от режим "спя постоянно" на "буден 24ч" 8O та е малко зор... Добре, че татко му си е вкъщи и помага, че щях да изкукуригам. Само не знам като си тръгне на работа в понеделник как ще го караме - аз имам работа, а свеки с нейното гледане на детето от разстояние в кошчето, като се разпищи малкия не знам кой как ще оцелее :?
Искам да ви питам нещо: Като говорим за пропускащ памперс, откъде пропуска? Започвам да си мисля, че на мен не ми е наред нещо, ама вече не смогваме с прането :o Слагах и по-глям памперс (Матей е 5,5кг и пробвах с бял пампмерс 3-ка: 4-9кг) и постоянно като се наака и то не да кажете много и му се качва нагоре по гърба и пропуска на гръбчето. И то аз го държа изправен, чувам го как върши работата и след малко усещам че е преляло :x
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #28 -: Януари 03, 2015, 21:18:07 pm »
Mousyt, когато акото е рядко (когато беше малко бебче винаги беше такова) и на нас всички памперси са ни пропускали - откъм гърба, откъм краката, отвсякъде. Омазването е тотално. Но при нас и количеството беше стабилно, защото вършеше тази работа веднъж на два дни. Обичайно спасявахме само чорапите.
*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #29 -: Януари 03, 2015, 23:01:04 pm »
Момичета, можете ли да ме ориентирате къде е входа за очната клиника в Александровска болница?
Трябва да водя баткото на профилактичен преглед и ще съм сама, та да не се моткам много в търсене. Часа ни е за д- Павлин Кемилев.

За малко да пропусна въпроса ти. Знаеш ли къде отивате - в приемен кабинет или горе в отделението? Ако сте по ЗК все пак трябва да минете през приемен кабинет според моя опит. Той е като минеш през бариерата на Александровска (Главния вход за коли от Пенчо Славейков) веднага в дясно на гърба на сградата - няма как да го пропуснеш. Има едни стълбички тип "остъклен балкон" и с огромни букви пише детски очен кабинет. Не е достъпно за бебешки колички (гениално просто!), така че имай едно на ум. Освен това ако си с кола не се лъжи да влизаш вътре да паркираш - няма места и се спира на другия край и съдират кожата - спрете през улицата в някоя пресечка на зелена зона, място бол :)
Ако трябва да се качите в отделението от приемния кабинет се продължава пак надясно през паркинга и в дъното в ъгъла на сградата има нещо като заден вход (така е най-бързо). Оттам с асансьора на третия етаж.
*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #30 -: Януари 03, 2015, 23:48:34 pm »
Момичета, можете ли да ме ориентирате къде е входа за очната клиника в Александровска болница?
Трябва да водя баткото на профилактичен преглед и ще съм сама, та да не се моткам много в търсене. Часа ни е за д- Павлин Кемилев.

За малко да пропусна въпроса ти. Знаеш ли къде отивате - в приемен кабинет или горе в отделението? Ако сте по ЗК все пак трябва да минете през приемен кабинет според моя опит. Той е като минеш през бариерата на Александровска (Главния вход за коли от Пенчо Славейков) веднага в дясно на гърба на сградата - няма как да го пропуснеш. Има едни стълбички тип "остъклен балкон" и с огромни букви пише детски очен кабинет. Не е достъпно за бебешки колички (гениално просто!), така че имай едно на ум. Освен това ако си с кола не се лъжи да влизаш вътре да паркираш - няма места и се спира на другия край и съдират кожата - спрете през улицата в някоя пресечка на зелена зона, място бол :)
Ако трябва да се качите в отделението от приемния кабинет се продължава пак надясно през паркинга и в дъното в ъгъла на сградата има нещо като заден вход (така е най-бързо). Оттам с асансьора на третия етаж.

Mousyt, много ти благодаря за подробния отговор. По ЗК ще сме и предполагам, че трябва да отида в консултативен кабинет. Ще питам на място, дано да има кого. По-скоро ме интересуваше откъде точно да вляза, но ти си ми описала подробно.


*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #31 -: Януари 04, 2015, 10:23:09 am »
Добро утро,мами!! :D Искате,не искате,цопвам се в темата,като "твърде" заинтересован :lol:.Честита нова година, Да е здрава,благодатна,успешна и мирна за всички ви. :D на 31.12.14г,съвсем в навечерието на Новата година ,към 16 ч. се прибрахме в пълен състав у дома и си посрещнахме празника. :D С настъпването на 2015 г. настъпи и пълен обрат в нашия живот,сякаш започна на ново. :Естественото ,с него дойде и объркването и несигурността и многото въпроси,защото "едно е да искаш,друго е да можеш.а трето и четвърто е да го направиш" по думите на героя на Григор Вачков от "Мъжки времена". :lol:  Добре ,че сте тук,защото само "Зачатие" може да даде компетентни и бързи отговори на "крайно" нуждаещите се родители"новобранци" :lol: :lol:. Кажете ми,мили момичета,от кога да очакваме началото на коликите? За сега спазваме "академичния" режим- хранене на 3 часа със смяна на пълен памперс. За сега и кърмата е достатъчна,слава Богу. Какви ваксини предстоят и кога,освен трите които биха след раждане? Пълен съм с въпроси,но няма много да ви натоварвам изведнъж :lol:. Каква е системата с медицинското обслужване- бебето си има свой ЛЛ,който има отношение с определен педиатър и го ползва за консултант,ли? Майката си има отделен ЛЛ? малко ми се губи системата и че се радвам да ми я "изясните"  :wink:.
/www.mamaibebe.com][/url]
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #32 -: Януари 04, 2015, 10:35:30 am »
Ra40 и Тео, добре дошли в тази темичка  :P

Относно коликите - много е индивидуално. Лекарите казват, че започват най-рано когато бебето е на около 2 седмици. Само, че нашето бебе се присвиваше още в родилното. Според тях това не били колики, а газове. На мен разликата не ми е много ясна. Само знам, че бебо се мъчеше 4 месеца ежедневно и почти нищо не помагаше. Дано Тео да няма колики!

За ваксините - не знам, защото вие ще сте май с шествалента, а ние бяхме с друга. Иначе има в края на всеки месец до четвъртия, после шестия и после на 1 годинка.

Бебето и майката имат отделен ЛЛ. ЛЛ може да е педиатър, а може и да не е. Добре е да си изберете и да го поканите да дойде на първа визитация у вас. Трябва да му направите копие на акта за раждане и да му дадете едната епикриза, която са ви дали от болницата, за да регистрира бебето. Но те идват и преди това, защото за акта за раждане му трябва малко време да излезне. На мен лично това посещение много ми помогна. Зададох много въпроси.
*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #33 -: Януари 04, 2015, 10:42:42 am »
Стоека, аз ако мисля, че за нещо е рано, просто съм забавяла посещението при Педиатъра (винаги може да се измисли оправдание като забравяне, липса на време, пътуване), никога не ми е правил забележка де, дори и да се забави ваксина, не е фатално.
Рачо, някой бебета изобщо нямат колики (почвай да отправяш молитви  :lol: ) За бебето може да го запишете направо при Педиатър и той да му е ЛЛ, мисля че е по-сложно ако го запишете при ЛЛ и за всяка ваксина или каквото и да е да минавате през двама лекари. Задължителните ваксини започват от трети месец, при желание може да сложите Ротарикс след 6-та седмица.
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #34 -: Януари 04, 2015, 11:01:07 am »
Рачо добре дошли с Тео :) Смайли ти е дала доста изчерпателен отговор :) ЛЛ на децата ми е педиатър и и се обадих веднага щом се прибрахме у дома,на другия ден тя дойде и каза какво и как да правя то след 11г. се забравя :lol: веднага почнах да давам капки за колики и за жалост все още имаме страшно е просто в момента давам еспумизан и колийф едновременно по нейн съвет и....нищо :? ще включваме май биогая вече дано тя помогне...относно ваксините на пърния месец сложиха хепатитна,но втория месец прескочи,каза другия месец,защото да коригираме възрастта,че нали и Алек се роди по-рано :) и първо щяла да сложи петвалентна пък по натам шествалентна...честно казано не го разбирам това с ваксините и истерията покрай тях с каката изобщо не са ни казвали петвалентни ли са или шествалентни....има ваксина този месец и толкоз :lol: ....та най-важно е да си изберете лекар другото ще се нареди... :lol:
М-и защо да започват задължителните от трети месец? На първия е втори прием за хепатит,а на втория е петвалентната и те са си задължителни..
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #35 -: Януари 04, 2015, 11:12:45 am »
ЛЛ на моето бебе не е педиатър, а общо-практикуващ със специализация детски болести. Не минаваме обаче през два лекаря. Тя си поставя ваксините. Тя ни дава направленията за ортопед (в края на първи месец), кръв и урина и ехограф на вътрешни органи (в края на 6-ти месец).

Имам график на ваксините на един детски картон и са както написах - в края на 1-ви, 2-ри, 3-ти, 4-ти, 6-ти, 12-ти месец. Но пак казвам, моето бебе е вече на почти 9 месеца и сега може би е различно. Отделно от 2-ри до 4-ти месец се бият две ваксини в двата крака. По препоръка на ЛЛ ние отложихме едната и сега бием 7-ми, 8-ми и 9-ти месец тази отложена ваксина.
*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #36 -: Януари 04, 2015, 11:56:22 am »
Рачо, питай, питай.
Ето имунизационен календар http://vaksiniistinata.ovo.bg/publ/imunizacionni_kalendari/c_new/5-1-0-12
Аз си имам ЛЛ различен. Детето си е с ЛЛ педиатър. Когато си изберете такъв, първата среща с бебето е на домашно посещение, това не е жест на добра воля или покана , а е изискване и задължително по Програма за детското здравеопазване на НЗОК и не се заплаща. Много често,  не се спазва това първо посещеное да е 24 часа след изписването, та не е проблем, още повече, че  има 5 почивни дни. На това посещение е  най-добре да имате записани всички въпроси, за които се сетите и на спокойствие педиатъра да ви обясни.
За коликите не мога нищо да кажа, защото нямахме такива. Може пък и вие да се разминете - дано.
Добре дошъл!
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #37 -: Януари 04, 2015, 13:44:03 pm »
Момичета,първа пералня с "Тео" прах,но нещо не сме доволни. Петната от кърма си останаха.... :( дали сме сложили малко или праха е неефективен? :? дайте съвет за подходяща марка??



п.п. досаждането започнаааааааа :lol: :lol:
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #38 -: Януари 04, 2015, 13:50:37 pm »
Аз пера с течният прах на Тео, слагам малко прах върху петното, разтърквам и мятам в пералнят
а.
Коликите започнаха в края на първия месец, да до скоро си ги имахме. Давах биогая, абоколикен и спасение дойде с Лефакс изпратен от Германия, пак е симетикон като еспумизана. Но еспумизан не помогна, лефакса усполой нещата бързо.
*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #39 -: Януари 04, 2015, 13:56:50 pm »
Благодаря ти ,Стоека!!! :) Значи течния ще ползваме!! Lefax-a готов и чака :lol: :lol:!! Добре е ,че октомври на Тео му се роди племенник  :lol: :lol:/е той тогава не знаеше/ :wink:,та предвидливо уредиха и чичито  :lol: се уреди с лекарството от Германия и се радвам,че е ефикасно./е дано не се налага да го ползваме.Ще пробвам с молитви ,по съвет на М-и :lol:/
/www.mamaibebe.com][/url]