0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #120 -: Септември 17, 2014, 22:15:35 pm »
Жбрул, за месото не знам, също съм чувала, че се вари доста, но за доматите - можеш да ги залееш с вряла вода и за 2-3 минутки са "цъфнали", ако не са много "дърени". Аз последно попаднах на едни, дето имам чувството ,че. и след половин час варене пак няма се обелят, а да не говорим,  че вътре кокали имаха сякаш, пък на външен вид добре си бяха и на цена също. Добре, че на малки пардиди по разбираеми причини, иначе щях се захапя отзад сигурно.
Иначе съм в едно родопско село и ако искаш утре ще питам как си бурканизират телетата . Тъкмо тези дни смятах да се пазаря за еко мръвка.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #121 -: Септември 17, 2014, 22:38:27 pm »
Авалонче, много те обичам  (ама ти си знаеш де).  :D  Питай за мръвката как я затварят, непременно и ще чакам да кажеш.
Тия домати последните дето ги взех...ми баш да се ухапя отзад с тях са.  :lol: Ама взех много, щото бяха последно зареждане и вече нямат такива. И давайййй. За сушене, че са кофти - вече стана ясно ахаха. Дано за буркани стават барем. Иначе пък имат вкус.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #122 -: Септември 17, 2014, 22:50:04 pm »
Ок, ще питам утре.
Сега видях, извинявам се за правописа, нещо не съм нацелила, даже и пропуснала буквите  :D
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #123 -: Септември 17, 2014, 23:51:09 pm »
Jbrul, месото се реже на парчета, осолява се и съ пълни в буркани. Имай предвид, че не трябва да пълниш до горе буркана, трябва да има повече място, отколкото при други консерви. Вари се минимум един час и половина. Става много крехко и после можеш да го оползотвориш по много начини.


Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #124 -: Септември 17, 2014, 23:51:45 pm »
По принцип месото се заварява 3 часа ,поне в миналото така са го правили.Сега може и да се поореже времето малко  :D
Колкото до доматите ,пускаш за минута ,две във вряла вода и са готови .
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #125 -: Септември 17, 2014, 23:53:27 pm »
КИСЕЛО ЗЕЛЕ

Аз киселото зеле си го правя от години. По следния начин: зелето е кьосе другото не става, махам горните листа и цепя на четири през кочана. Т. Е прави се дълбоко кръстче през кочана, които не издълбавам. Редя зелките в бидон от 100л слагам в един тензух 2кг. морска сол, без една шепа и наливам вода, притискам зелето. На другия ден махам тензуха в които е събрсна доста мръсотия от солта, бъл. сол е супер, но малко мръсна. Слагам два кочсна царевица и едно маьлкочервено зеленце зс цвят. После преточвам всеки ден и опитвам на сол и коригирсм ако се налага. Да не забравя, моя бидон няма канелка и затова докато се реди зеьето се слага маркуча за преточвамето
Щото после ако се сложи, я не стига дъното, я се криви.

Майко мила, пълно с правописни грешки, извинете писах от телефона
« Последна редакция: Септември 24, 2014, 14:51:00 pm от mishanta »
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #126 -: Септември 18, 2014, 00:39:40 am »
Благодаря на всички ви. :D

За месото обаче - аз няма сурово, или чисто месо да затварям. Ще сготвя телешка кайма на спагатен сос, ще разпределя вече готовият сос в буркани т.е. годно за директна консумация месо и ще консервирам за употреба...по някое време. Три часа да го варя вече сготвено...? Нужно ли е наистина?  8O И с каква цел се прави? Не споря, просто търся логиката...

Не е тук мястото за това, което ще кажа, но понеже съм в шок... Казах на Дани да си взима партакешите и да ходи да си ляга (понеже ме вбеси за 543296-и път за вечерта), като целта беше да обещае, че ще спре и да спре за 10-ина минути поне. Ей така, да си взема въздух... Той с неудоволствие, ама без драма си взе нещата и тръгна да си ляга.  8O Реагирах мигновено и дадох указания как точно да си ляга и замина. Пита в движение кога ще дойда и аз. Казах с неутрален тон: "Когато си свърша работата" и замина бе! В спалнята, в друга сграда, на втория етаж. У нас, на 3 метра е спалнята и не и не, разправяла съм ви. Чаках 3 мин., 10 мин., 30 мин. обичайното - писък, драма, НАТФИЗ - тцъ. Качих се в спалнята - чехлите му пред вратата, вратата затворена както съм казала, завил се, пуснал нощната лампа за която също казах и спи.  8O 8O 8O Отивам да си сипя едно здраво питие, щото се щипах, щипах...явно съм будна и ся ме боли щипаното.  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #127 -: Септември 18, 2014, 08:09:52 am »
Благодаря на всички ви. :D

За месото обаче - аз няма сурово, или чисто месо да затварям. Ще сготвя телешка кайма на спагатен сос, ще разпределя вече готовият сос в буркани т.е. годно за директна консумация месо и ще консервирам за употреба...по някое време. Три часа да го варя вече сготвено...? Нужно ли е наистина?  8O И с каква цел се прави? Не споря, просто търся логиката...

Не е тук мястото за това, което ще кажа, но понеже съм в шок... Казах на Дани да си взима партакешите и да ходи да си ляга (понеже ме вбеси за 543296-и път за вечерта), като целта беше да обещае, че ще спре и да спре за 10-ина минути поне. Ей така, да си взема въздух... Той с неудоволствие, ама без драма си взе нещата и тръгна да си ляга.  8O Реагирах мигновено и дадох указания как точно да си ляга и замина. Пита в движение кога ще дойда и аз. Казах с неутрален тон: "Когато си свърша работата" и замина бе! В спалнята, в друга сграда, на втория етаж. У нас, на 3 метра е спалнята и не и не, разправяла съм ви. Чаках 3 мин., 10 мин., 30 мин. обичайното - писък, драма, НАТФИЗ - тцъ. Качих се в спалнята - чехлите му пред вратата, вратата затворена както съм казала, завил се, пуснал нощната лампа за която също казах и спи.  8O 8O 8O Отивам да си сипя едно здраво питие, щото се щипах, щипах...явно съм будна и ся ме боли щипаното.  :lol:

Не ,не извини ме ,аз помислих че питаш за сурово месо.
В такъв случай смятам ,че ако завариш за 10-15 мин само за да стерилизираш,ще е напълно достатъчно .
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #128 -: Септември 18, 2014, 08:40:46 am »
Жбрул, за зеле е рано. У нас това е мъжка работа  :lol: също като Стоека, кьосе се взема де, но на зелките се изрязват чуканчетата и се пълнят със сол колкото поеме и после се досипва с водата, но не се сещам точно какво е съотношението. Ще слагам малко моркови и камби, хем за проба, хем че имам и кво да правя още месец примерно да ги държа  :D следващите по нататък.


Доматите аз така ги бланширах, че се нацепиха, предполагам до 5 мин. ще стават за белене. Също съм гледала, че първо им правят кръстче от към дупето преди потапяне за бланширане, като ще се белят. Аз и по-напред писах, имам машинка, която дели люспите и не се занимавам с това поне.
Сега ще ти пиша рецепта от книгата ми за консервиране.

Консервиране на смляно месо

Смляното месо се запържва леко в мазнина, посолява на вкус, прибавят червен пипер, черен пипер сок от добре узрели домати или доматено пюре и съвсем малко бульон. С така приготвеното месо още докато е горещо се пълнят буркани като се внимава да не останат празни места.
Съотношението на продукти в консервата е: 8кг месо, 1кг мазнина, 400гр червени домати, 200гр сол, 20гр червен пипер, 2 гр черен пипер, 300мл бульон.
Бурканите се нареждат в стерилизатор предварително загрян та 80 градуса солен разтвор (250гр сол на 1л вода), загрява се до завиране(105 градуса) бурканите със вместимост 1л се стерилизират 120мин, с вместимост 500мл - 100 мин.
След стерилизиране бурканите се охлаждат до 40 градуса за 25-30мин. чрез добавяне на студена вода.

Та чета и други месо-растителни консерви и са с дълга стерилизация.

За Дани, а честито! От 2-3 дни и аз съм така  :D отказва да го гушкам, че не иска да спи и заспива сам  :lol: :lol: :lol:
« Последна редакция: Септември 24, 2014, 14:54:46 pm от mishanta »
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #129 -: Септември 18, 2014, 12:56:56 pm »
Марго, Сатанааааааааа!!!  :lol: Каква е тЪС машинка за отделяне на люспите а? Снимки, обяснения, цена. Моля! Аз колкото се заричам, че няма повече кухненско-слугинска техника да купувам, от тази тема само...изгорЕх с няколко стотачки като гледам.  :lol:

Мерси за указанията за консервиране на месо и на теб и на Валерия. Значи или 15 минути да го стерилизирам този сос, или 2 часа... ГолЕм диапазон хахаха Купих си няколко пъти такъв сос в бурканче, за проба, ама - не е овкусен както аз обичам, мазен е, каймата е "само на теория" пък не ми се мисли какво съдържа същата. Явно да си заложа на дългото стерилизиране ще е по-разумно, за застраховка. Пък и то кайма...и да се развари тотално - колко да се развари, на молекули да се разпадне освен.  :lol:

За Дани, таях надежди по някое време, ама не и скоро, поне да го убедя да си ляга преди мен, сам в стаята, ама предвиждах все пак някакво "приспиване" т.е. да повисявам и аз там някакво време. Да ми мрънка, да ме разиграва и как си му е редът. Да му кажа да ходи да си ляга сам, както бих го казала на някой на 15 и да го направи - даже не надминава най-смелите ми фантазии, понеже чак толкова развинтено въображение нямам, че да съм го допускала дори като мечта. Ще продължа да пробвам по същия метод и нататък (желязото се кове горещо  :lol:), но мисля, че ще последва отпор. Няма да се примири ей така и изведнъж си мисля все...От друга страна пък - то при него всичко хубаво става "от единия ден за другия", ей така - щрак и готово. Та поне сега...смея да си мечтая и да се надявам, макар и тихичко. ;)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #130 -: Септември 18, 2014, 13:10:00 pm »


Изглежда така, но моята е сигурно 30 годишна руска и ръчна, виждала съм и из Амазона, поръчвай на куп по ноември-януари са евтини, пък аз шЪ включа с една кафе машина  :lol: :lol: :lol:

За Дани, мога да кажа как е при нас. Случи се веднъж, после няколко дни не, сега е 3-4 поредни  :D
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #131 -: Септември 18, 2014, 13:56:08 pm »
Идиотски въпрос от мен, пореден. Кетчуп-рецептата в общи линии ми е ясна, но частта с "отстранете семките" - не ми е баш ясно как да стане? Не мога да ги пощя една по една тия семки с пинцета за вежди, това са 10 кила дребни домати все пак.  8O 8O 8O Следва да им изкормя сърцевината и да оставя само месестата им част ли, или? Още малко, ако не ги направя нещо и ще станат на супа от само себе си.  :lol: Или ще ги обеля, накълцам и ще ги затворя в буркани, като най-прости домати за готвене. И без това точно тези дни не съм в консервно настроение, щото ме стегна пак дископатията и ми е злобноооо. Ако наплюя някого шЕ умре.  :lol:

И като казах "домати за готвене" - как се консервират въпросните? Беля, режа, слагам в буркани и? Някакви подправки слагат ли се? И те колко време се варят?
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #132 -: Септември 18, 2014, 14:05:13 pm »
На майка ми машинката е от тези 30-40-годишните, за които пише и м-и. Та нейната човка май е с по-ситнички дупки, защото от тях излиза доматения сок почти чист. Ако паднат семчици са много малки и единични. Пък и да остане в соса някоя семка, няма да се запречи на гърлото я. :wink:
Доматите, които стигат до мен, че аз разчитам на доставки, са 2 варианта: на сок, затворен в шишета или на буркани нарязани на четвъртинки и заляти отново със сос. Майка ми слага само сол. С акъл за варенето не мога да съм полезна.
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #133 -: Септември 18, 2014, 14:25:29 pm »
Додич - нЕмам такава машинка аз. Засега. Как тогава да ги махам тия семки, като няма с какво да ги "стрия". Не знам дали в робота могат чак толкова да се смелят - според мен - не. Просто механизмът на действие е различен там - остриетата ще нарежат всичко до супер фино пюре, но няма как да минат през семките и те следователно ще си плуват целички и вкупом в сами сос.  :? И кетчупът ми ще е 50/50 пюре и семки  :lol:

Май ще трябва на буркани за готвене да ги правя тези ща не ща. Нямам нужната техника за другите варианти. :( Не, че са ми излишни и на такива буркани и тях ползвам много, просто имам мерак за други варианти, ама...ще е догодина явно. Като се оборудвам зимъска на разпродажби в Амазон-а  :D
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #134 -: Септември 18, 2014, 14:54:59 pm »
сисо, като смелиш доматите просто ги прекрай през тензух или някаква мрежичка, за да прецедиш и останат семките в нея.
доматите с мама ги правим по следния начин: заливат се с гореща вода примерно както са набрани в кофата, след това се белят много лесно, не ги режем, само почистваме опашката и така цели се пълнят после в буркана, не слагаме нищо, дори сол, варим ги около 20-25 мин.
все забравям да питам мама за рецептата за кетчупа и лютеницата. :oops:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #135 -: Септември 18, 2014, 14:59:41 pm »
JBrul, т.н. "консервни домати" са с много малко и дребни семки. ползвай такива, ако можеш.

машинките за мелене на месо и домати от едно време, дето се монтират на масата, имат приставка, която не позволява попадане на люспи и семки в смляното. не може да нямате някоя такава изостанала нейде, те са джебезни и практически вечни.

нашата е ей-такава, сега видях, че още ги произвеждат:
« Последна редакция: Септември 18, 2014, 15:02:55 pm от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #136 -: Септември 18, 2014, 15:06:57 pm »
Точно! И ние със същата обработваме доматите. Нито една семка не попада.
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #137 -: Септември 18, 2014, 15:25:14 pm »
Мерси за указанията Стеф:D Аз ги предпочитам на парчета тези домати, а когато ще ги готвя - сипвам в купичка и ги намачквам до много фини парченца. Не обичам в яденето ми да плуват парачалаци домат просто, не ми е ни вкусно, ни естетчино. Пък като ще ги дребня така, или иначе - предпочитам сега, на екс, за един ден - не на всяко готвене. По същата логика, като беленето на печени чушки. Да минава веднъж годишно и повече да не чувам.  :lol:

jam, точно 10 кила консервни домати имам за правене (сорт "Рома"), но аз и напред писах - явно случих на някакви менте-партида от тях. Фраш с вода и семки, много малко месеста част, та чак ми мухляса една тава при ВКЛЮЧЕН уред за сушене... хем поизкормени, поизстискани... Ама сега да ги хвърля в кофата - няма да е. Едно, че пари съм дала, друго, че на вкус поне са хубави.

Такива машинки за мелене, че сме имали - сигурна съм, че са били поне три (за всяка къща) и в това съм сигурна, нашата беше червена, помня я. Прерових мазето - не намирам, питах майка ми за нашата - няма спомен да я е виждала от години. Или е хвърлена, или е подарена. Другите къде са отишли - никой не можа да ми каже, досега звънях и на баба и на вуйна...спомен - нямат. И комшиите ги няма - те сигурно имат такава, да я взема назаем, ама...малшанс. :? Ще преровя пак шкафове и долапи и разните сервизни помещения, дано намеря някоя, но...селска къща, с куп пристройки - сещаш се как се търси в тази ситуация. Че са Джелезни (буквално и преносно) - знам, ама когато госпожите са ги затривали - аз съм била още в пубертета, та не ми е било на акъла даже да ги следя къде потурчват тЪС безценна техника. Пък сега - те даже не помнят какво са ги направили и дали...
Продължавам да ровя.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #138 -: Септември 18, 2014, 15:31:39 pm »
Ако откриеш таквъз машинка ти трябват: първо - ячки ръце, щото си е бая въртене и второ - като изплюе машинката семки и люспи първия път, не ги хвърляй веднага. Превърти ги още веднъж - двож да си пуснат всичко. Тъй де, мема да харчиш нахалос матряла.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #139 -: Септември 18, 2014, 15:37:33 pm »
Жбрул, моля те, смели ги с пасатора или робота и не си усложнявай живота.

Момичета, направих нов подраздел в Рецептурника :), както обещах!
*** Консервиране на зеленчуци и меса *** ТУК

Исках да се казва * Консервна фабрика *, но приложих темата вътре и ще се получи повторение.
Нощес започвам да качвам рецептите и ще преместя *** Сладка, мармалади, сиропи *** след този,
за да бъде подредено!
Извинете забавянето ми, но нямах нет!

« Последна редакция: Септември 18, 2014, 16:12:33 pm от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)