0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #840 -: Февруари 28, 2017, 18:51:18 pm »
Здравейте!
Бих се радвала, ако отделите време за разчитане и на моите резултати. Предварително трябва да направя уточнението,че съм с диагноза "тиреотоксикоза" и провеждам лечение с "тирозол" от месец юни миналата година като едва за последните 2 месеца има покачване на tsh.  Предварително благодаря за отделеното време, а ето ги и резултатите:
TSH   S       0.142       µIU/ml     0.27 - 4.2     ECLIA
Free Т4 (fT4)   S       7.09       ng/l     9.30 - 17     ECLIA
LH   S        4.89       IU/L     2.40 - 12.60     ECLIA
FSH   S        4.1       IU/L     3.5 - 12.5     ECLIA
Prolactin   S        224.4       µIU/ml     101.76 - 487.60     ECLIA
Estradiol   S        127.1       pg/ml     12.5 - 166     ECLIA
Progesterone   S        0.71       ng/ml     0.20 - 1.5     ECLIA
Здравейте мн ще съм ви благодарна ако разгледате и моите резултати и да дадете коментари
благодаря предварително
пролактин     24.46 нг/мл   2.8-29.2
естрадиол     56.69 пг/мл    фол.фаза-19.5-144.2, овул. фаза 63.9-356.7
тестостерон   0.73 нг/мл    0.14-0.76
LH                 5.09 mIU/ml   фол.фаза 1.9-12,5 овул.фаза 8,7 -76.3 лут.фаза 0.5-16.9
FSH               6.3   mIU/ml   фол.фаза 2.5-10.2 овул.фаза 3.4-33.4
изследванията са правени на трети ден от МЦ. Притеснява ме тестостерона и ЛХ
*
Здравейте мн ще съм ви благодарна ако разгледате и моите резултати и да дадете коментари
благодаря предварително
пролактин     24.46 нг/мл   2.8-29.2
естрадиол     56.69 пг/мл    фол.фаза-19.5-144.2, овул. фаза 63.9-356.7
тестостерон   0.73 нг/мл    0.14-0.76
LH                 5.09 mIU/ml   фол.фаза 1.9-12,5 овул.фаза 8,7 -76.3 лут.фаза 0.5-16.9
FSH               6.3   mIU/ml   фол.фаза 2.5-10.2 овул.фаза 3.4-33.4
изследванията са правени на трети ден от МЦ. Притеснява ме тестостерона и ЛХ
Здравей, sisitoo88!
А защо те притеснява ЛХ? На мен по-скоро ми прави впечатление, че стойността на пролактина е близка до горна граница, за изследването на този хормон има специфични изисквания, спазени ли са? Коментирай с лекаря тази стойност, както и тестостерона.
Правена ли е ехографска проверка на фоликулите (УЗ на 2-3 ден от цикъла и проследяване до овулация)?


Здравей, Cler!
TSH и Т4 са под долна граница, но това може да се дължи на терапията, която провеждаш, би трябвало да прецени лекуващият лекар.

Благодаря за коментара ами не сме коментирали само ми изписа Белара противозачатъчни, но не ми понасяха и ги спрях на 3 месец.Проследяване на фоликул също не съм правила, а този пролактин може ли да бъде проблем при забременяване ?
*
Завишените нива на пролактина се свързват с поликистоза и евентуален проблем със забременяването, но диагнозата се поставя след редица изследвания: установени чрез УЗ поликистозни яйчници, изследване на хормони: пролактин, андрогени, хормони на щитовидна жлеза... каквото лекарят прецени. А противозачатъчните защо бяха назначени?

П.П. Попитах дали са спазени условията при изследване на пролактина, тъй като е стресов хормон и лесно може да се повлияе. Изискванията са: сутрин на гладно, предишната вечер по-лека храна, без секс и без дразнене на гърдите, непосредствено преди изследването в лабораторията успокояване и почивка 20-30мин.
« Последна редакция: Март 10, 2017, 23:34:01 pm от marsi »

Да спазени са условията за изследването също така нямам поликистозни яйчници установено е с преглед 3д вътрешен ехограф и снимка, но пък излезе много малка миома около 4мм , а противозачатъчните ми ги назначиха заради акне
*
sisitoo88, вероятно няма нищо притеснително, след като на УЗ прегледа яйчниците са изглеждали добре. Но ако целиш забременяване, според мен няма да е излишно да коментираш с лекаря резултата от хормоалното изследване, а и да се направи проследяване на фоликулите до овулация, след като не е правено.

Момичета, възможно ли е след тези резултати, два месеца по-късно да ми спре менструацията тотално? Пих противозачатъчни и Еутерокс по 1 1/2 след това и от януари досега нямам цикъл. Има ли вариант да е разбъркване на хормони?
TSH-4.17 (0.27-5.50)
LH- 5.20 Фол.фаза (1.9-12.6)
FSH- 13.15 Фол.фаза (2.5-12.5)
Testosteron- 0.75 Жени (0.29-1.67)
Estradiol- 125.20 Фол.фаза (46-607)
Prolactin- 177.40 Жени ( 59.3-619)

FT3- 4.88 (3.1-6.8)
FT4- 17.17 (12.00-22.00)
Anti-Tg- 15.65 (0-115.0)
Anti- TPO- 13.95 (0.34.0)

На 10-ти ден от цикъла пуснах и АМХ- 0.25 (1.00-6.80) и Инхибин Б- 21.31 (40-200)
« Последна редакция: Март 18, 2017, 13:02:27 pm от Lily21 »
Лили,извини ме ако звуча грубо,но и в 10 теми да го напишеш отговора ще е един и същ-резултатите ти говорят за менопауза,дали е така само доктор може да ти отговори.Писала си в др.тема,че имаш час в края на месеца,ако толкова се притесняваш звънни на док. или си запази час при друг за още едно мнение
Момичета, изследвах си хормони на 3-ти ден от МЦ и имам няколко въпроса относно резултатите.
 
FSH- 6,1 при 3,5-12,5
LH- 7,1 при 2,4-12,6
E2- 82 при 26,7- 156
Testosterone- 43 при 5-52
Androstendione- 2,31 при 0,3-3,3
TSH- 1,32 при 0,3-4,2
17OH Progesterone- 1,23 при фф 0,2-1,0/  л.ф. 1,0-5,0/ критическа 0,1-0,5
AMH- 38,8  при много ниска фертилност 0,0-2,2/ намален фертилитет 2,2-15,7/ отличен фертилитет 15,7-28,6/ изключително висок фертилитет при над 48,5  . На 37.5 години съм.
    Оплаквам се от фоликуларни кисти, въпреки че яйчниците ми нямат характерния вид за поликистоза и в повечето месеци  имам О и редовен 28дневен цикъл. Въпросът ми е върху какво оказва влияние този завишен 17ОН прогестерон, и дали има отношение към възможността за забременяване. Доколкото разбрах от четене по форумите отношението на ЛХ и ФСХ говори за поликистоза и от там идва и високият АМН, та въпросът ми е дали ако изследвам инхибин В , стойността му най после ще ми покаже състоянието на ЯР или и той може от нещо да се повлияе .
« Последна редакция: Март 20, 2017, 22:41:13 pm от geizer »
*
.......
Въпросът ми е върху какво оказва влияние този завишен 17ОН прогестерон, и дали има отношение към възможността за забременяване. Доколкото разбрах от четене по форумите отношението на ЛХ и ФСХ говори за поликистоза и от там идва и високият АМН, та въпросът ми е дали ако изследвам инхибин В , стойността му най после ще ми покаже състоянието на ЯР или и той може от нещо да се повлияе .
Здравей, geizer!
Завишаването на андрогените се свързва с ПКЯ.
17ОН Прогестерон се синтезира от надбъбречните жлези, в някаква степен и от половите жлези (от жълтото тяло след овулация), но в твоя случай изследването е на 3 ден от МЦ и отразява функцията на надбъбречните. Стойността е малко над горна граница, консултирай се с ендокринолог, за да прецени дали е необходима някаква терапия в този случай.
Съотношението ЛХ : ФСХ би трябвало да е приблизително 1:1. При ПКЯ може да се наблюдава превес на ЛХ, но в твоето изследване разликата не е голяма.
Относно яйчниковия резерв, според мен не са необходими допълнителни изследвания, ФСХ също дава информация за ЯР.
Консултирай се с ендокринолога, с репродуктивния специалист също, и по тяхна преценка, ако е нужно да се изследва нещо допълнително, и терапия евентуално.

Благодаря ти много Марси. Задължително ще се консултирам с ендокринолог, и ще се изследвам допълнително.  Вдъхна ми голяма надежда, страхотна си  :bighug:
Здравей отново Марси :)
Дали би могла да коментираш и хормоните на съпругът ми, тъй като нещо ме притеснява. Пуснала съм ги в отделна тема - http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=52009.0
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #853 -: Септември 28, 2017, 14:03:05 pm »
Здравейте, момичета! За 1ви път пиша и се регистрирам където и да било. Причината да пиша е, че док ми пусна хормонални изследвания, но се оказа, че тя е в болница в момента, а аз се попритесних от изследванията, не че мн им разбирам, но все пак. По принцип със хашимото - хипотиреоид и редовно си следя конкретните хормони. Сега въпроса ми е за LH ми е 11.87 mU/I и FSH е 7.9 mU/I конкретния ми въпрос е мога ли да забременея с тези стойности?? Надявам се някой да се включи, защото ще изперкам докато отида да ми разчетат:( предварително благодаря! Прикачвам документа с изследванията правени на 2ри ден от цикъл този месец
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #854 -: Септември 29, 2017, 00:01:14 am »
Здравей, Sison4i!
Както и ти си забелязала има превес на ЛХ спрямо ФСХ, съотношението ЛХ:ФСХ би трябвало да е приблизително 1:1, а при теб е 1.67, това може да е свързано с поликистоза, но това е само предположение, за да се доуточни вероятно ще са необходими някои допълнителни изследвания и УЗ проследяване. Успоредно с изследването беше ли направен ехографски преглед (или УЗ в предишен цикъл)? Обикновено с каква продължителност е цикълът, редовен ли е (имам предвид продължителността на месечния цикъл, не менструацията)?
« Последна редакция: Септември 29, 2017, 00:47:59 am от marsi »

Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #855 -: Октомври 14, 2017, 18:18:26 pm »
Здравейте,
Как ви се струва нивото на прогестерон при тези референтни стойности.
Изследването е правено на 20ден от първата дата на МЦ
« Последна редакция: Октомври 14, 2017, 18:21:14 pm от Steli879 »
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #856 -: Октомври 14, 2017, 20:08:50 pm »
Здравейте,
Как ви се струва нивото на прогестерон при тези референтни стойности.
Изследването е правено на 20ден от първата дата на МЦ
Здравей, Steli879!
Преди да изследваш прогестерон на 20-ти ден, установен ли е денят на О. чрез УЗ проследяване или поне с тестове за овулация? Нисичък е, но е възможно да не е изследван на точния ден. Прогестеронът трябва да бъде изследван около 7 дни след доказана овулация, в противен случай изследването не е коректно.

*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #857 -: Октомври 16, 2017, 14:55:48 pm »
Здравейте, не съм правила хормони, от има няма, до 5 години, нямам спомен през последните 2-3 години да съм правила, лекувах висок пролактин преди 5 години, след това влезе в нормата. Нямам спомен, до момента, коаго последно съм прадила хормони, поне един от тях, и незнам до колко изследвани с ваучер са достоверни, но споделям:
LH        5       U/l     2,4 - 12,6     ECLIA
FSH        4.4       U/l     3,5 - 12,5     ECLIA
Пролактин       928       mIU/l     102 - 496     ECLIA
Естрадиол        223.8       pmol/l     46 - 607     ECLIA
Тестостерон        0.95       nmol/l     0,29 - 1,67     ECLIA

Все още не правя сереиозни опити за забременяване, нямам партньор до себе си, доказана ПКЯ, от 12 години, МЦ е горе долу всеки месец в рамките на 40 дена.
Благодаря?!
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #858 -: Октомври 17, 2017, 10:46:51 am »
f_33, пролактинът е висок отново знаеш- провеждала си терапия, добре е да се консултираш със специалист. Останалите хормони са добре.
Повишеното ниво на пролактина може да се дължи на различни причини, включително прием на някои медикаменти. Би трябвало да се потърси причината за това състояние чрез допълнителни изследвания, евентуално компютърна томография или ЯМР. Може да провериш и щитовидната жлеза, ако скоро не е изследвана (хормони и антитела), тъй като нелекуван хипотиреоидизъм също може да е причина за високия пролактин. Но най-добре е ендокринолог да прецени какво още е необходимо да се изследва и съответно да назначи терапия.

*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #859 -: Октомври 17, 2017, 11:01:15 am »
marsi стресът пак си каза думата - предстои ми изследване на ТСХ, ФТ4 и ФТ4 като за начало но може ли да ме информиарш, има ли значение, денят от цикъла, дали на гладно или не. На 2 пъти амй съм правила ТСХ бил е в норма, нямах пролеми със щитовидната жлеза миналата година, когато ходих на едни безплатни прегледи.