0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравей, Михаела!

Направените изследвания не показват да имаш проблем, като изключим факта, че не се е визуализирал единия яйчник, но на тази възраст и при трансабдоминалното изследване е напълно възможно просто да не се е видял (а не изобщо да го няма). Добре е да направиш консултация с гинеколог, специалист в областта на детско-юношеската гинекология. Тази възраст е специфична и изисква допълнителни познания от страна на специалиста. Такива специалисти у нас са малко, по очевидни причини, ако искаш, ще ти препоръчам към кого да се обърнеш.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Блаодаря ти,Мели!
Мен ме следи професор Виолета Йотова още от бебе.В болницата,когато ме приеха ме следеше д-р В. Младенов.Двамата са много добри лекари!Преди 6 месеца пак бях на ехограф и тогава и двата яйчника се виждаха (е не много добре,тъй като това с водата не ме бива,но всичко си беше ОК).Прогестерона ми е нисък и лекарят ми каза ако искам да пия Дуфастон,каза че не е задължително.С майка ми се чудим да ли да си го купя или да изчакаме?
Здравейте! Вече от 9 месеца с мъжа ми правим опити за бебе ,но не се получава.От както започнахме опитите цикълът ми се сбърка.По принцип ми е нередовен ,но ми идваше в границите между 30-34 дни. Сега единия месец ми идва на 32-ри ден ,след това на 45,после на 36 и така всеки месец е с някаква различна продължителност.Ходих на преглед и ми пусна цитонамазка и микробиология.Там нещата според гинеколога ми бяха наред.Пуснах си и по мое усмотрение хормонални излседвания, но не съм сигурна дали всичко е в норми.Изследванията ми са пуснати на 3ти ден от менструацията.Сега мисля да изследвам и щитовидната жлеза.
Име на теста (изследване)   Резултат   Единици   Референтни стойности
FSH/LH/Prolactin/Testosterone/Estradiol   Профил   *   
Пролактин (Prolactin)   362.00   mIU/l   М(86.0 - 324.0); Ж(127 - 637)
LH   5.45   IU/l   М(1.7-8.6) Ж(фол 2.4-12.6, овул 14-96, лут 1.0-11.
FSH   7.47   IU/l   М(1.5-12.4) Ж(фол 3.5-12.5, овул 4.7-21.5, лут 1.7
Естрадиол (Estradiol)   202.80   pmol/l   М:28-156;Ж:от1-10г.22-99.1,фол46-607овул.315-1828,
Тестостерон (Testosterone)   1.10   nmol/l   Ж(0.22 - 2.9); М>17г. 9.9-27.8;13-17г. 0.98-38.5;7
Какво мислите вие,има ли някакви отклонения?
*
Здравей, Мишонка!

Стойността на естрадиола е в референтни граници, но е завишена за 3 ден от МЦ, може да се дължи на задържан фоликул, би трябвало да се провери чрез ехографски преглед (вагинален ехограф). На същата причина може да се дължи лекият превес на ФСХ спрямо ЛХ (съотношението ФСХ:ЛХ би трябвало да е приблизително 1:1).
Принципно е най-информативно, заедно с изследването на хормоните, да се направи УЗ преглед на 2-3 ден от цикъла, за да се види състоянието на яйчниците и фоликулите.
И евентуално УЗ проследяване (фоликулометрия) в поредни цикли, за да се потърси причината за нередовния цикъл.

Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #824 -: Февруари 03, 2017, 15:19:10 pm »
Здравейте, ще съм ви много благодарна, ако ми разчетете следните изследвания. Приказвам ги като снимки, защото са много дълги. Предварително благодаря!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #825 -: Февруари 03, 2017, 15:26:22 pm »
Извинявам се, че пиша отново, но пропуснах да спомена, че изследванията са направени на 3 ден от МЦ, който е редовен, около 28 дни, с продължителност 6-7 дни.
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #826 -: Февруари 03, 2017, 15:36:20 pm »
Преди взимането на кръв правен ли е преглед, гинекологичен?Питам защото ЛХ е по-високо от ФСХ, а е хубаво да са 1:1 съотношение.Има ли редовна овулация доказана с фоликуметрия?

Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #827 -: Февруари 03, 2017, 15:42:12 pm »
Имам гинекологичен преглед, който не беше свързан с овулацията, тя не ми е проследявана
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #828 -: Февруари 03, 2017, 17:53:09 pm »
Не видях естрадиол и пролактин, те не са правени  :o
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #829 -: Февруари 03, 2017, 19:19:12 pm »
Има ли нещо притеснително в резултатите
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #830 -: Февруари 03, 2017, 22:24:17 pm »
Здравей, Svetlayordanova!
Както и Маги е писала има превес на ЛХ спрямо ФСХ (би трябвало съотношението ЛХ:ФСХ да е приблизително 1:1). Това може да е свързано с ПКЯ, вероятно затова е препоръчана проверка и на андрогените. Но ми се струва непълно изследването, освен Тестостерон, Андростендион и ДХЕА-С, би трябвало да се провери евентуално и 17-ОН Прогестерон, както и изследване на Пролактина.
Липсва също Естрадиол заедно с ЛХ и ФСХ  на 3 ден от цикъла.
Останалите резултати са добри.
Разбира се, лекарят ще прецени дали е необходимо да изследваш още нещо.
Напиши и резултата на 4-андростендион, когато излезе.

Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #831 -: Февруари 04, 2017, 00:14:16 am »
ОК, благодаря ви за помощта. Ще пиша за другия резултат, той би трябвало да излезе до няколко дни.
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #832 -: Февруари 09, 2017, 20:56:19 pm »
Здравейте, излезе ми резултата на андростендиона 5.289 nmol/l  реф ст 2.620-13.580
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #833 -: Февруари 10, 2017, 10:59:12 am »
Здравейте, излезе ми резултата на андростендиона 5.289 nmol/l  реф ст 2.620-13.580
Svetlayordanova, добър е резултатът.
Изследваните дотук андрогени са с добри стойности. Коментирай с лекаря дали са необходими допълнителни изследвания: УЗ проследяване на доминантен фоликул, Пролактин евентуално......
Моля те, след това сподели с нас мнението на лекаря!

Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #834 -: Февруари 25, 2017, 11:59:07 am »
Моля за помощ в разчитането на LH, FSH i estradiol на 3ден:
LH-5,48(фол.1,5-12,6, лут.1,00-11,4)
FSH-4,65(фол.3,5-12,5,лут.1,7-7,7)
Estradiol-26(фол.14-160,лут.38-260)
Много благодаря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #835 -: Февруари 25, 2017, 12:10:19 pm »
Мурка, показателите ти са в норма. Но все пак коментар на всички лабораторни изследвания трябва да се правя от лекаря, който ги е назначил. В този смисъл няма такова нещо като разчитане, тъй като всяко параклинично (лабораторно) изследване трябва да се интерпретира в контекста на клиничните данни. В случая с хормоните ти има значение на колко години си, провеждаш ли някакво лечение, дали се правят за оценка на яйчников резерв, приемала ли си противозачатъчни, дали е начало на стимулация на овулацията и т.н.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #836 -: Февруари 25, 2017, 12:31:22 pm »
Подготовка за ин витро правим и за това попитах за точно тези хормони свързани с яйчниковия резерв. На 35 съм и не пия никакви хапчета за сега и никакво лечение все още.Притеснява ме това, че фсх е по-високо от естрадиола.Четох, че това е фактор за намален яйчников резерв, но знам ли вече😔
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #837 -: Февруари 25, 2017, 14:59:34 pm »
Ясно. Не разбирам съвсем какво имаш предвид, като казваш, че:
Притеснява ме това, че фсх е по-високо от естрадиола.
А същевременно си посочила следните стойности:
LH-5,48
FSH-4,65
Estradiol-26

Т.е. от трите стойности, които си написала, ФСХ е най-ниска. Може би си ги объркала при преписването или имаш нещо друго предвид?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #838 -: Февруари 27, 2017, 19:48:05 pm »
Моя грешка, извинявам се.До сега всички изследвания вървяха ок, но ето какво се появи и много се притесних.Не знам дали тези стойности ще попречат за процедурата и дали въобще е преодолим проблема.Моля да ми помогнете:DHEA-s- 14,70(0,9-11,7) , SHBG- 21,40(18-114)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #839 -: Февруари 27, 2017, 21:52:16 pm »
Не мисля, че това може да отложи процедура. Съвсем малко завишение на андрогените, което евентуално ще има отношение към стимулационния протокол.

Не знам защо обаче проявяваш такова високо ниво на тревожност, може би консултация с психолог ще ти е от полза. Все пак дори още не си започнала стимулация, а се стряскаш от всеки резултат, дори и когато е добър.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу