0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #780 -: Ноември 08, 2016, 11:10:45 am »
Добре е да се изследва и Пролактин, заедно с останалите Тестостерон, Естрадиол, ако говорим за поликистоза, имаш ли проблеми с МЦ estelitka86
Повишено окосмяване например  :oops:
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #781 -: Ноември 08, 2016, 14:12:27 pm »
На кой ден се изследва този хормон андростендион?Това е резултата от др. три хормона:
пролактин
8,73 (2,8-29,2)
естрадиол
98,41 (19,5-144,2)
тестостерон
0,51(0,14-0,76)
Имах проблем с М затова отидох на преглед закъсняваше ми с 9 дни в деня на прегледа ми дойде
на екограф се видя фоликул 25мм
 М беше доста оскъдна този път
И друг път съм имала подобни проблеми с М затова поисках да пусна хормонални
Възможно ли е този фоликул да е бил задаржан да се е пукнал с М  и затова да са такива резултатите?
Май ще трябва да повторя изследването при следващия цикъл
А при АГ ще отида след като пусна и другия хормон от 18-22 ден на цикъла
« Последна редакция: Ноември 08, 2016, 14:42:19 pm от estelitka86 »
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #782 -: Ноември 08, 2016, 18:01:41 pm »
В нормата са тези поне аз не виждам отклонения, възможно е това да е задържан фоликул и да се е пукнал с идването на Мц , относно андростендиона се консултирай с лекар както и нека той изцяло да ти погледне резултатите  :P
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #783 -: Ноември 15, 2016, 11:13:58 am »
Здравейте!
Моля за коментар на моите изследвания/правени са на 5-тия ден на МЦ/.Пуснах ги 6 месеца след спиране на Ясмин,като проблема е косопад и бързо омазняваща се коса,продължаващ вече 4 месеца.
LH -5.44/фол.ф-1.5-8.00/
FSH- 6.88/фол.ф.-2.9-12.00/
Prolactin -147.8/ реф. 102.00-496.00/
Estradiol- 54.69/реф. 18.00-147.00/
Testosteron- 0.49/реф. 0,29-1,67/
Благодаря предварително !!!
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #784 -: Ноември 15, 2016, 12:29:01 pm »
За гореописания от теб проблем бих препоръчала да изследваш хормони на щитовидната жлеза, както и желязо.

Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #785 -: Ноември 15, 2016, 13:03:06 pm »
Имам и скоро открито Хашимото с високи Anti TPO.Пия Л тироксин 50мг,но проблема с омазняването на косата на втория ден и косопада се получи 2 месеца ,след като спрях Ясмин,който пиех в продължение на 8 години с цел единствено контрацепция.Желязото ми е в норма 16,95 при реф.9- 26,хемоглобин 140.Вчера гинеколог ми пусна тези изследвания,както и на 21 ден предстои да правя прогестерон и 17-алфа ОН прогестерон и 4-андростендион.Когато сама си пуснах ТСХ за пръв път мес,05/2016 г.ТСХ ми беше 5,90 ,но тогава нямах никакъв косопад.Притесних се ,че съм си докарала проблеми с тези противозачатъчни и ги спрях.Спирайки ги, ми се появиха пъпки около врата и гърба и раменете ,косата ми се омазняваше бързо и почна косопад.Явно проблема при мен е смесен ,но така и не мога да намеря решение към момента,затова и реших да пусна и половите хормони.Преди месец ТСХ ми беше 3,00..От юли до сега съм пила Омега 3,Б комплекс с биотин ,желязо 18 мкг като хран.добавка ,а от половин месец включих и вит. Д-1000 ед.Вчера бях на дерматолог,който ми предписа и Цистифан таблетки и лосион.Извинявам се за дългия пост,но наистина ми е доста притеснено и затова обясних цялата ситуация,понеже тук пишещите са доста по-компетентни от повечето ендокринолози.
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #786 -: Ноември 15, 2016, 14:38:44 pm »
АБсолютно всички пуснати хормони са с добри стойности, но не мога да кажа дали са оптимални!

Писах за Хашимото и желязо, защото там нещата вървят ръка за ръка.Няма как противозачатъчните да ти предизвикат Хашимото, но е възможно поради откриването на болестта и спирането на лекарствата да се е получил малко объркване в организма.Косопада в повечето случай е в следствие на Хашимото, липса на желязо, нисък феритин или високо ЖСК.Може хемоглобина да ти е перфектен, но да имаш такава липса.Лично аз съм с нормален хемоглобин и желязо под долната граница с Хашимото и до скоро бях с ужасен косопад.

Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #787 -: Ноември 15, 2016, 15:11:24 pm »
Благодаря много за отговора.Категорично се е получило объркване в организма-спиране на Ясмин след дългогодишна употреба и започване на Л тироксин .Феритин съм изследвала /49 -средата на реф.стойности/,желязо и ЖСК бяха нормални.Насочих се към изследване на хормони,поради факта че дълги години не съм ги изследвала и сега след това рязко спиране помислих че и там нещата са отишли на зле/поне те са ок,доколкото успявам да се ориентирам /.След спиране на противозачатъчните цикълът ми е супер точен /28-максимум 29 ден,продължава средно 4 дни/.
Иначе нямах никакви симптоми на хипофункция преди диагностицирането на Хашимото.Открих го когато тръгнах да си правя изследвания след спиране на Ясмин,защото рязко свалих 5 кг,без промяна на режим на хранене/от 54 станах 49 кг /за 2 седмици.Притеснено ми е ,че този косопад продължи дълго ,а използвам противокосопадни шампоани,Креастим лосион на Дюкре и витамини и то доста концентрирани /,а ефект не съм видяла осезаем.Мислех си че имам проблем нещо с завишени тестостерон и пролактин,но пък точно тях като гледам са добри.Сега останаха 2-та прогестерона  и 4-андростендион на 21 ден и ....търпение .Ако нещо има още което да изследвам в тази насока ,приемам идеи!
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #788 -: Ноември 15, 2016, 15:30:38 pm »
А маска за коса с тривитаминол?На мен ми помагат само домашни маски за коси.Давала съм луди пари за шампоани и ампули и нам си кво което да спре косопада, но ефект не съм видяла.Ефекта и като си вкарам ТСХ в норма т.е. около 1,5 и си правя домашни маски с тривитаминол.В нета има много информация какви могат да са.Омазняване на косата аз имам от малка и с това съм свикнала вече.

Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #789 -: Ноември 24, 2016, 11:51:18 am »
Здравейте! Имам си повечко окосмяване и го споменах на ендокриноложката, при която ходя. Тя изрази съмнения за поликистозни яйчници и ми назначи няколко изследвания. Искам да отбележа, че цикълът ми е редовен (никога през живота ми не ми е бил повече от 28 дни, инцидентно може да се е случвало да е на 29тия или 30тия), и никой от гинеколозите, при които съм ходила (а доста редовно се следя) не е изразявал подобни съмнения, от ехограф или други кръвни изследвания  :? Все пак излезе:

Androstendione: 8.423 при 4.29-13.68;
DHEA-S: 7.3 при 2.68-9.23.
Чета някакви неща тук и се стряскам, понеже са все пак по-близо до горните граници :(
Преди време ми беше изследван и тестостерон (серум), беше 0.735 при 0.12 - 1.78. Това беше по време на друга консултация, на която ми казаха, че просто си имам генетично повечко косми, а не че е хормонално обусловено.

Какво е вашето мнение? :( Паралелно имам и малко по-висок TSH (2.34 при 0.35-4.94), за който пия 25 мг. еутироксин. И което съвсем ме хвърли в тъча: висок пролактин 745.2 !!! (пато - при горна граница 496).

Имат ли общо тези неща и може ли гледайки цялата картинка да се говори за СПКЯ?  :?
« Последна редакция: Ноември 24, 2016, 11:52:59 am от ~Зайче~ »
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #790 -: Ноември 24, 2016, 12:01:53 pm »
На кой ден от МЦ са пуснати изследванията?

Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #791 -: Ноември 24, 2016, 12:05:24 pm »
Ох, да, забравих да спомена. На чист ден, 22ри от МЦ.
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #792 -: Ноември 24, 2016, 19:07:57 pm »
Здравейте! Имам си повечко окосмяване и го споменах на ендокриноложката, при която ходя. Тя изрази съмнения за поликистозни яйчници и ми назначи няколко изследвания. Искам да отбележа, че цикълът ми е редовен (никога през живота ми не ми е бил повече от 28 дни, инцидентно може да се е случвало да е на 29тия или 30тия), и никой от гинеколозите, при които съм ходила (а доста редовно се следя) не е изразявал подобни съмнения, от ехограф или други кръвни изследвания  :? Все пак излезе:

Androstendione: 8.423 при 4.29-13.68;
DHEA-S: 7.3 при 2.68-9.23.
Чета някакви неща тук и се стряскам, понеже са все пак по-близо до горните граници :(
Преди време ми беше изследван и тестостерон (серум), беше 0.735 при 0.12 - 1.78. Това беше по време на друга консултация, на която ми казаха, че просто си имам генетично повечко косми, а не че е хормонално обусловено.

Какво е вашето мнение? :( Паралелно имам и малко по-висок TSH (2.34 при 0.35-4.94), за който пия 25 мг. еутироксин. И което съвсем ме хвърли в тъча: висок пролактин 745.2 !!! (пато - при горна граница 496).

Имат ли общо тези неща и може ли гледайки цялата картинка да се говори за СПКЯ?  :?

~Зайче~, изследваните андрогени са добре, но е висока стойността на пролактина, което се свързва с ПКЯ (има и други причини за високото ниво на пролактина: хипотиреоидизъм, аденом на хипофизата, някои лекарства.....). За първи път ли изследваш този хормон? Обикновено се препоръчва повече от едно изследване, за да се провери дали хормонът е трайно завишен (тъй като е стресов хормон и лесно може да се повлияе, има специфични изисквания при изследването му).
Завишения пролактин се свързва с поликистоза и липсваща или нередовна овулация, според мен трябва да се направи ехографска проверка: брой антрални фоликули (2-3 ден от МЦ), проследяване до овулация. Въпреки че цикълът е редовен, възможно е да не настъпва овулация и е редно това да се провери.
« Последна редакция: Ноември 25, 2016, 00:30:19 am от marsi »

Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #793 -: Ноември 25, 2016, 10:57:32 am »
Благодаря много, Марси!
Пролактинът изследвам за втори път. Лятото беше някъде около 580 и точно за това ми назначиха контрола, тъй като и тогава беше завишен.
Знам, че не се прави секс, не се пипат гърдите, и се избягва физическа активност преди изследването. Тези неща ги спазих. В лабораторията също ме сложиха на едно столче да си 'почина' 15 мин. преди боцкането. :( Въпреки това бях много притеснена... от самия факт, че ще ми изследват стресов хормон, винаги се стресирам :) Мисля да го повторя другата седмица все пак. (Какво мога да направя, за да се поуспокоя малко преди това изследване?)
Иначе на гинеколог никога не съм ходила по време на МЦ  :? Трябва да направя и това. Гледали са ме преди, след овулация, все ми казват в кой яйчник има фоликул, колко е голям, кога е отминала О, кога има жълто тяло. Мислех, че това е т.нар. фоликуметрия и няма някакво по-специално изследване за овулация  :oops:
Тестчета също правя, макар че точно те не са толкова надеждни.
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #794 -: Ноември 25, 2016, 11:46:38 am »
Зайче това което описваш е точно фоликулометрия , а за пролактина изчакай следващият цикъл и го повтори отново при същите спазени изисквания. Мисли си позитивно, пусни си релаксираща музика или не знам преди да отидеш за кръв се разходи по магазините. Мисли си за перфектен резултат.  :P
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #795 -: Ноември 26, 2016, 17:14:27 pm »
Здравей, Зайче!
Включвам се само за да споделя опит с изследването на пролактина. Заради висока стойност от изследване, моят док в Щерев поиска контрола, която се проведе така: настаниха ме в болнична стая, сложиха ми абокат и ме оставиха да си лежа около 45 минути, след което ми взеха кръв, после продължих да си лежа и след 15 мин. ( Или 30 мин., не се сещам вече, че беше отдавна) взеха кръв за още една проба. По този начин максимално се избягва стреса, както и може да се анализират резултатите от двете проби след стреса от самото им взимане.

Пожелавам ти успех!


*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #796 -: Ноември 26, 2016, 20:07:15 pm »
Аз винаги изчаквам минимум 15 минути преди да вляза в лабораторията, като се опитвам да съм максимално спокойна , а при някой самото взимане на кръв е стресово  :lol:
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #797 -: Ноември 26, 2016, 21:49:44 pm »
Зайче това което описваш е точно фоликулометрия
Не.

Фоликулометрия е точно както казва Марси - от 2-3 ден след начало менструация до настъпване на овулация.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #798 -: Ноември 30, 2016, 11:41:21 am »
Здравейте,
накратко ще ви разкажа моята история. Тази година забременях май месец, но за съжаление в 9г.с. направих мисед аборт, последва абразио и така. Лекарят ми единствено ми каза да си пусна изследвания за вродена тромбофилия - тя е ОК не съм предразположена към тромбози. И понеже вече почти се минаха 6 месеца от аборта, вече искаме пак да подновим опитите за забременяване. И реших на своя глава да си пусна изследвания за (TSH, TAT и МАТ са пуснати на 14.11.16 - три дни преди да ми дойде, а останалите ги пуснах на третия ден от менструацията на 19.11.16):
Prolactin - 420.20 mIU/l
LH - 10.04 IU/l
FSH - 10.25 IU/l
Estradiol - 83.61 pmol/l
TSH - 2.41 mIU/l
TAT - 13.93 IU/l
MAT - 0.38 IU/l

Всичко ми е в референтните стойности. Но въпроса ми е за TSH, за забременяване съм чела че трябва да ти е под 2,00? Дали трябва да се обърна към е ендокринолог или да не го мисля и да започваме с бебе-правенето?
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #799 -: Ноември 30, 2016, 11:56:02 am »
Здравей diana_angelova,
Както и в другата тема ти писах  е добре да споделиш рефернтните стойности и на кой ден от МЦ са пускани изледванията и дали са спазени изискванията за тях