0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Хайде на училище
« Отговор #140 -: Август 06, 2015, 22:47:45 pm »
При нас децата започват училище в годината, в която навършват 6 г. Синът ми започва през септември, когато ще е колкото Стефи, когато е започнала. Предучилищната им е много силна. Научи страшно много неща. Не виждам смисъл да го отлагам (възможно е, по преценка на родителите и на училищния лекар, но синът ми изкара пълен набор от точки на теста и според лекарката е напълно готов).
Дилема имам обаче с дъщеря ми. Тя е родена през ноември. И от другата година влиза в сила нов закон, според който училище започват само децата, които са навършили шест до 30 септември. Мога да подам молба, ако желая да започне по-рано. Или може да започне на почти седем. Да, де, ама момиче, второ дете, ще е с някакви момченца бебешори. А и в пубертетът разликата ще стане още по-голяма. Притеснявам се, че първо ще си загуби една година в градината скучаейки. И второ. В някакъв момент ще се окаже едва ли не най-голямата и много развита и няма да може да общува с останалите деца, които ще са по-назад от нея (визирам момчетата специално).

Самата аз съм започнала на 6.5 години и не мисля, че е имало някаква разлика между мен и по-големите.

Re: Хайде на училище
« Отговор #141 -: Август 07, 2015, 13:00:36 pm »
Момичета, аз съм започнала училище на 6.3 г. Нямах проблем с усвояването на материала, а с физическата умора. Още си спомням колко уморена се чувствах. Пътят от училище до вкъщи ми се струваше цял километър, а живеехме съвсем наблизо. Вечер не издържах до сънчо, заспивах преди това. Бях една такава дребна и кльощава. Много разсеяна бях. Все си забравях ацузите след физическо. Забравях да кажа на майка ми кога какво трябва да се плаща... Понякога просто сутрин решавах, че няма да отида на училище, защото ми се спи...
НОООО, въпреки това съм много доволна, че започнах и приключих по-рано с училището.
Даниелето също ще трябва да решавам след време дали да го пусна на 6.5 или на 7.5 г., но има много време до тогава.  :D
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #142 -: Август 07, 2015, 13:31:20 pm »
 Да, това също е важно да се има предвид. Моята Еленка не спи на обед от 4 годишна и това ни беше най-голямата драма в ДГ. Но това по никакъв начин не й се отразява, защото така или иначе до 9 часа са в леглата. Никога не е имало драма, хленчене от превъзбуда или умора. Отделно е с размерите на третокласничка, така че и това не е нещо поради което да я задържа още една година в ДГ.  :)
Основния проблем при нея е чепатия й характер, но това няма промяна с възрастта, така че .....  :lol:
Re: Хайде на училище
« Отговор #143 -: Август 07, 2015, 14:39:13 pm »
Според моите съвсем странични наблюдения, основния проблем при децата в началото на 1-ви клас е да свикнат да седят мирно на чина си и толкова време и да се концентрират.
А моята мома е мнооого разсеяна ....толкова разсеяна, че днес я закарах при баба й с долнище на пижама под роклята. (Видях го като я свалих от колата й я гушнах.)
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #144 -: Август 07, 2015, 23:08:53 pm »
И Стефан тръгва на 6, роден е края на януари. Както каза Стефи за нейната Ели и аз така ще кажа за Стефан, нечуствутелно дете, абсолютен непукист и природен талант да става център на вниманието, така че съм сигурна, че още първия ден всички ще му знаят името. И тъй като той не е прескачал групи, т.е. сега завърши така наречената подготвителна група 5 годишни, някъде около май месец ги бяха събрали всички деца които ще ходят от 6 годишни на училище и им бяха правили тест, дали са готови. Моя калпазанин беше изкарал една точка в повече от средното ниво, но психоложката която им беше давала теста ме привика да ме светне, че той има проблеми с "пространствено времевия континиум", демек не реди нещата от ляво на дясно отгоре надолу и това можело да му създаде проблеми в училище и да му обърнем внимание. Аз не, че не си го зная, че си спомня как УТРЕ ял еди какво си или правил еди какво си, та определено не е наред с понятията за време, но както се казва в момента май това ми е най малкия проблем. При всички случаи, на есен тръгва в първи клас, ще докладвам как се справя. Аз също съм от 6 годишните и не съм имала проблеми, ама съм момиче и съм доста по кротка от Стефан, или иначе казано нищо общо нямам с него освен, че съм го родила  и външно докарваме някаква прилика ;).


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #145 -: Август 08, 2015, 07:30:00 am »
Дилема имам обаче с дъщеря ми. Тя е родена през ноември. И от другата година влиза в сила нов закон, според който училище започват само децата, които са навършили шест до 30 септември. Мога да подам молба, ако желая да започне по-рано. Или може да започне на почти седем. Да, де, ама момиче, второ дете, ще е с някакви момченца бебешори. А и в пубертетът разликата ще стане още по-голяма. Притеснявам се, че първо ще си загуби една година в градината скучаейки. И второ. В някакъв момент ще се окаже едва ли не най-голямата и много развита и няма да може да общува с останалите деца, които ще са по-назад от нея (визирам момчетата специално).

Самата аз съм започнала на 6.5 години и не мисля, че е имало някаква разлика между мен и по-големите.
Аз също съм тръгнала на 6 на училище и не мисля, че на големите им е било проблем да общуват с мен. Винаги съм учила с по-горен набор, тамън си ни беше на всички.
Но нека порасне София и ще мислиш дали да променяш обстоятелствата около тръгването й на училище  :D

Приятелка и снаха ми, с деца родени през март са категорични,че ще ги пуснат в годината, в която навършват 7, т.е на по 7.6 г.

Re: Хайде на училище
« Отговор #146 -: Август 08, 2015, 10:20:23 am »
И аз така пуснах Вера и тя е март и реално си бе на 7,5 г. изобщо не съжалявам и през ум не ми е минавало да я пусна на 6,5г. оставих я да си върви с набора...с Алек ще видя как,еми той ще е като мен явно малко преди да навърши 7г.,защото и двамата сме октомври родени :lol:
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #147 -: Август 08, 2015, 14:55:54 pm »
Аз пък съм тръгнала на училище след 7, скучно си ми беше в първи клас, защото вече можех да чета и пиша, те сричаха букви, но тогава не ме вземаха преди да съм ги навършила.
Видях по-назад, че е ставало дума за раници, а днес гледах че в Метро ще има от Херлиц от 13-ти за около 110лв, също несесери за 5-8лв.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Хайде на училище
« Отговор #148 -: Август 10, 2015, 15:55:15 pm »
в един немски сайт има някои намалени модели на Херлиц и раница с 2 несесера и торба някаква е 100 лв. ,а тук тези модели са по 160.Обаче Георги се е заинатил за определен десен и сега се чудя,какво да правя.

 Георги ще тръгне на 7г. и 7м. на училище.Аз много исках да го преместя втората година от яслата в първа група,защото при нас яслената група е една и първата година добре,но втората беше на 3,5г. и в една група с деца на по 1,2 - ами то вместо да научи нещо,той даваше назад един вид(имитираше бебетата как говорят и т.н.).При нас се оказа,че не позволяват такова прескачане и той си остана с набора и беше нямаше и как да го пусна по-рано.
 Но пък аз съм много доволна от детската градина  и  съм много щастлива,че Никола ще е при същите учители сега  - много добри,отговорни ,амбициозни.
<br />
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Хайде на училище
« Отговор #149 -: Август 10, 2015, 19:06:19 pm »
в класа на моето дете имаше само 7-годишни и единствен 6-годишен, който завърши с грамота за най-добър ученик.
едри на вид, но госпожата се оплакваше постоянно, че не се концентрират, не слушат, нямат базови навици за писане и четене... на тържеството за буквите през март, почти всички сричаха безумно.

според мен, 7 години си е ОК като зрялост за стандартно училище с часове. по-рано - само по изключение. на Запад ги юркат по други причини, не щото са много узрели...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Хайде на училище
« Отговор #150 -: Август 10, 2015, 23:01:36 pm »
Поради какви причини, джаме? Специално в Германия образованието е безумно дълго. Отделно, че младите често си взимат година или две почивка и обикалят света или са доброволци. Та, така. Като нищо си стават на 30 г., докато си изкарат магистратурата. Има и много (за моите разбирания), които правят и докторантура. И това често към 40, понякога и с деца. И като се сетят да раждат, той влакът отпътувал вече.

*
Re: Хайде на училище
« Отговор #151 -: Август 11, 2015, 03:21:38 am »
В Щатите родителите охотно си пращат децата на учлище по-рано, ако може, за да плащат една година по-малко за детска градина. Тези пари са сериозно спестяване. Влязат ли децата в обществената образователна система, парите на данъкоплатците в общината вече покриват разходите.
Re: Хайде на училище
« Отговор #152 -: Август 11, 2015, 07:09:22 am »
Аз с голямо притеснение изпратих Ники на пред-пред училищна, вместо на градина, ситуацията ни беше такава просто.
Но съм очарована от напредъка му, в социален и психологически аспект. Това му помогна да се адаптира, да израсте, абе направо не е онова бебе от преди година.
Като започнем от самостоятелното хранене и стигнем до умението да седи в кръг в организирана игра, всичко това на два езика, от това лято попива и трети, аз съм ЗА ранното обучение.

За Катерина ще решавам след 4 години, предвид, че тя ще расте в тукашната система.
[/url][/url]
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #153 -: Август 11, 2015, 07:39:10 am »
Момичета, имайте предвид драстичната разлика в образователните системи. Доколкото съм запозната в САЩ децата започват бавно и постепенно ограмотяване, което приключва към 3 клас, което имайки предвид възрастта, на която тръгват на училище е 7-8 г възраст.
У нас има огромна разлика от първолак на 6 и такъв на 7(разбира се всяко правило си има изключения). Нивото на концентрация на 6 г дете е около 25 мин, в най-добрите случаи 30 мин. А един учебен час в 1 клас е 35 мин. Иначе и при нас въведоха задължителното предучилищно възпитание  за 5 г деца. Това е почти същото, като на запад. В нашите училища има групи за 5-6 г деца. Лично за мен децата по-бързо се адаптират в учебния процес, ако са били на предучилищна в училище, а не в ДГ. Повечето родители предпочитат обаче градините, защото тези групи в училищата са предимно до обяд т.е. полудневни са, а това затруднява хората, които са работещи по 8-10 часа. На пръсти се броят училищата в страната, които предлагат целодневно обучение за 5-6-годишните.
Мисълта ми беше, че в училище по-рано може да влезе детето само в подготвителните групи, за 1 клас е най-добре да си върви с наборчетата. Разбира се, всеки родител сам си решава кое е най-добро за неговото дете.
« Последна редакция: Август 11, 2015, 08:38:55 am от Синеочка »


Всеки миг е още един шанс...
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #154 -: Август 11, 2015, 10:07:25 am »
И моите тази година ще са първолаци. Останаха да купим раници и тетрадки. Униформите ги взехме още юни. Растат децата....
Не съм имала никаква идея да ги пускам по-рано, въпреки че се справят повече от успешно, според моите разбирания. До първи клас им е времето за игра - истинското детство, не исках да им го крада.
Сега казаха, че ще са най-добрите ученици, ще ги видим какви разбойници ще са  :lol:
Я кажете сега отзиви за раниците, защото тези цени от по над 100 лв. не ме устройват.Все пак всичко е по 2 и повече от 50-60лв няма как да отделя.
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #155 -: Август 11, 2015, 10:38:34 am »
Е Мими, твоите все пак ще са на 7 г. и 2м., то няма какво да му мислиш за по ранно, тук става дума за децата в началото на годината които са родени :)
аз за раниците съм писала преди, на Елена още миналата година я довлачих от Мюнхен, щото и на мен не ми се даваха 100+ лв., а там я намерих съвсем случайно на намаление за 35 евро с 2 несесера, допълнителна раничка за физическо, абе чудна на Херлитц е.
На Деси е Лего, на времето с джам и цигнус ги купихме от немския ибей и ни ги донесаха от германия, т.е. не плащахме много за доставка, та пак бяха на добри цени. Детето вече две години си я носи, нямам никакви забележки. Нейни съученички смениха по 2-3 раници вече, щото нали по евтини, колко да са по евтини - 50 лв.
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #156 -: Август 11, 2015, 10:48:42 am »
Мими, заслужава си инвестицията за добра раница, защото може да изкара много. Преди години(близо 20) купувахме на брат ми раница адидас, още е здрава, има лека забележка вътре на едната преграда, но няма никакво износване отвън, а е ползвана през повечето време и е пълнена на макс. Също е и по-удобна от всяка друга раница, която съм слагала на гръб, гледам ги Херлиц са и леки, предвид колко учебници мъкнат...
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #157 -: Август 11, 2015, 13:12:26 pm »
На Алекс раницата я взех от ибей Скаут втора ръка за 16 евро. Със сак за плуване с мокри отделение, и с несесер.
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #158 -: Август 11, 2015, 13:39:01 pm »
С тоз Ибей още не съм се запознала  :lol: То и аз не че не искам да им взема хубави раници (коя майка не иска), обаче едно е да вземеш за едно дете раница от 100лв, друго е за 2. Пък и то само искане не стига, трябват и пари ;) Ще се оправим, просто исках съвет, защото не мислех, че всички се ръсят по 100+, но явно съм грешала.
Стефи аз съм януарско, тръгнах си с набора на училище - на 7г и 8м. Сестра ми тръгна на 6 (родена е май), ами тя си беше детенце, никаква нагласа за училище - тетрадката си е прала на чешмата, да маха червеното, на учителката казваше "Аз от теб няма да уча, ти остана в първи клас, пък кака мина" и какво ли не още (не е за разправяне  :lol: ).
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #159 -: Август 11, 2015, 14:29:09 pm »
така е Мими, както писахме по-горе примери много и от едните и от другите. аз можех да чета на 4.5 г., да смятам, та на 6.1 г. в първи клас чак ми беше скучно, не ми се мисли ако не ме бяха пуснали, та така :lol:
Иначе за раниците, виждаш че сме ти дали варианти и то не за 100+, нищо че тук точно тези струват толкова. Просто разгледай чуждите сйтове, имаш време да поръчаш и да дойдат :)