0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Хайде на училище
« Отговор #100 -: Юни 08, 2015, 11:33:33 am »
благодаря, смайлче :)

хайде, първолаците, споделяйте, записахте ли децата вече?

ние сме приети в 129 ОУ, при кака  :)
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #101 -: Юни 15, 2015, 13:29:31 pm »
Ние завършихме първи клас,тази година ще са втори от август.Голямо вълнение с този първи клас после става рутина.
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #102 -: Юни 15, 2015, 13:40:31 pm »
Стеф, и моят момък е записан. Раницата е избрана. При нас първият учебен ден е на 5 септември.
В градината научиха буквите. Моят човек се научи да чете сам. А аз се притеснявам, че ще му е скучно. Добре, че поне ще има и френски. Там ще е предизвикателство с четенето.

В този ред на мисли може ли някой да ми препоръча читав буквар? Все пак и българските букви искам да научи.
« Последна редакция: Юни 15, 2015, 13:42:07 pm от blue_sky »

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Хайде на училище
« Отговор #103 -: Юни 15, 2015, 14:12:26 pm »
Блу, ще питам Митака и ще ти дам неговия Буквар и Читанка :)
Ще ми бъде приятно да ги ползвате, тъкмо щях да ги прибирам за спомен.
Трябва само да се уговорим как да ти ги изпратя.
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Хайде на училище
« Отговор #104 -: Юни 15, 2015, 14:53:34 pm »
И нашето момче завърши първи клас.Сега четем книгите от списъка за лятото.Много ми е приятно в компанията на Патилан и Пипи.Другите са сборници с приказки и малко ми доскучава да ги слушам,та съм го изпратила с едната при баба.Е-е-х,осем години му четох,четох,сега-той на мен.Чувството е много особено.
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #105 -: Юни 15, 2015, 17:30:30 pm »
Блу, по професия съм начален учител и за буквари ще ти препоръчам тези на издателство Просвета - пчелица и на Анубис. Ние работим с обикновения на Просвета и той не е лош, но като текстове и начин на поднасяне горните два буквара са по-добри.

« Последна редакция: Юни 15, 2015, 17:34:06 pm от Синеочка »


Всеки миг е още един шанс...
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #106 -: Юни 15, 2015, 21:15:44 pm »
Мише, няма ли да ви трябва букварът за Калина? Аз ще се прибирам през лятото. Надявам се да се видим, ако сте в София.

Синеочка, благодаря ти много! Ще видя Мишето какво ще ми предложи и ще преценя.
Тук има българско училище, но за съжаление е през седмицата от 15,30 ч., а нормалното му у-ще е до 16 ч. И няма как да стане, де. Мисля да му търся учител за два часа в събота или неделя.

*
Re: Хайде на училище
« Отговор #107 -: Юни 15, 2015, 21:39:04 pm »
Блу, няма ли вариант за учител в група от 3-4 до 10 деца.  Ограмотяването става  много по-лесно в група, отколното индивидуално. При децата в начална училищна възраст се проявява елемент на конкуренция и това се превръща в главен стимул за учене. Те разсъждават на принципа щом Теди може и аз го мога. Докато при индивидуалната работа, учителят трябва да се постарае да грабне детето от първия момент, не го ли направи се получава демотивация.
Чувала ли си за сугестопедията? Това е методика създадена от българин за бързо ограмотаване. Така нареченото учене чрез емоция. Доказано е, че дете на 6-7 години се ограмотява за около месец с тази методика, при стандартни 6 месеца в училище. Ако си идвате за по-дълго време в бг може да се поинтересуваш. Мисля, че на детето много ще му допадне.
Друго, което мога да ти дам, като насока е да използваш сайта krokotak.com Там има много образователни картинки за оцветяване( на цялата азбука) и други образователни картинки.
Това помагало също е много добро,а и струва само 3 лв :)
« Последна редакция: Юни 15, 2015, 21:57:40 pm от Синеочка »


Всеки миг е още един шанс...
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #108 -: Юни 15, 2015, 22:09:29 pm »
А за писането тези не са лоши



Всеки миг е още един шанс...
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Хайде на училище
« Отговор #109 -: Юни 15, 2015, 22:38:37 pm »
Блу, първокласниците получават индивидуален комплект учебници!
Митко ползваха учебниците на Просвета. Тях бе избрала учителката им!




Сега ги разгледах и си припомних всъщност, че върху тях е работено.
Оцветявали са срички, свързвали са отделни букви, срички и думи
и моето желание да ти помогна всъщност няма как да стане.
Моя съвет е да си поръчаш пълен комплект - Буквар, Читанка, Математика и
помагалата към тях включващи тетрадки със задачи към уроците!
И тук Синеочка може да ти бъде полезна :)
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #110 -: Юни 15, 2015, 23:29:15 pm »
Блу, мислиш ли, че ще можеш да поддържаш писането и четенето на български и занапред?
Възхищавам се на майки и баби (изборът на думи е нарочен), които учат децата в чужбина и на българско четмо.

Аз обаче отсега си мисля, че ще полагам усилия само да говори, но не и да чете и пише. Достатъчно са им на децата заниманията в училище на основния език, за да слагам допълнителен товар на плещите им. Да не говорим, че трябват сериозни организационни и възпитателни усилия да им се осигури време за игра навън.  :( А на мен това още ми се струва най-важно, дори в ранна училищна възраст.
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #111 -: Юни 17, 2015, 08:59:47 am »
В  България учат по 1,2 езика не виждам проблем и ако се живее в чужбина да се учат,аз държа на българския с английския са ок ще се огледам за още един език.
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #112 -: Юни 17, 2015, 09:13:16 am »
Цигу, когато децата са билингли( владеят освен майчиния си език и този на страната, в която живеят) учат много по-бързо езици. В случая ограмотяването на няма да представлява  проблем.  Ако е представено занимателно детето , дори може да го приеме като игра и да го прави с удоволствие. Не е нужно да бъде натоварвано с много домашни и огромно количество материал наведнъж. Аз съм против принципа количество за сметка на качество, който за съжаление е един от основнодействащите при ограмотяване от учителите.
Разбира се, твой личен избор е как да възпиташ и образоваш децата си и съм сигурна, че ще го направиш по възможно най-добрия начин.
« Последна редакция: Юни 17, 2015, 09:16:05 am от Синеочка »


Всеки миг е още един шанс...
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #113 -: Юни 17, 2015, 12:45:25 pm »
Цигу, смятам, че ще се справи. В никакъв случай не очаквам да пише романи на български. Нямам илюзии. Ясно ми е, че е половин германче, живеещо в Германия, и няма как немският да не му е най-силен. Той дори реално е триезичен.
Както казах, няма да са повече от два часа през уикенда. И то не с мен, а с учител. Група родители с малки деца искаха да организират езиково обучение, но за момента май все още нищо не е станало. Така че, ще трябва да му потърся учител, защото ми се иска да ги учи паралелно. Всъщност, за това не съм убедена дали е най-доброто или е по-смислено да изчакам първо да научи другите букви добре (не че не ги знае самите букви, на немски може и да чете, но с френския ще пада голяма борба). Ще се радвам, ако споделите опит.

Целта ми е да има основа и ако някой ден наистина му потрябва български за нещо, да може да чете и да пише и да надгражда.
Знам, че има хора, които дори не учат детето си на български. Не ги съдя. Техен избор. Но аз искам да може да си говори с баба си, да не се чувства като извънземно, когато е в България и т.н. Ясно ми е, че никога няма да има с езика или страната връзката, която имам аз. Но държа да има връзка.  :) Това е важно за мен. Мисля, че и за него.

*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Хайде на училище
« Отговор #114 -: Юни 17, 2015, 17:58:47 pm »
Моето дете тази година ще е в първи клас в 125 СОУ. Записах го с руски.
Виждам че темата е от миналата година, но ме заинтригува това.

... Чувала ли си за сугестопедията? Това е методика създадена от българин за бързо ограмотаване. Така нареченото учене чрез емоция. Доказано е, че дете на 6-7 години се ограмотява за около месец с тази методика, при стандартни 6 месеца в училище. Ако си идвате за по-дълго време в бг може да се поинтересуваш. Мисля, че на детето много ще му допадне.

Намерих и курс по сугестопедия. Но дали е подходящо за деца преди или след първи клас?
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #115 -: Юни 17, 2015, 18:02:49 pm »
Подходящ е за всяка възраст. Основно се използва, като интензивен курс за чужди езици, но идеята на проф. Лозанов е била именно ограмотяването на 6-7 г деца. Самият курс е много интересен  имат цяла стая обзаведена цветно, в която всеки предмет е написан. Пеят песни, обличат се в костюми. Водещо е ученето чрез емоция.
 P.S. http://vihrovenia.bg/ Тук със сигурност имат занимания с деца.
« Последна редакция: Юни 17, 2015, 19:04:24 pm от Синеочка »


Всеки миг е още един шанс...
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #116 -: Юни 17, 2015, 19:03:14 pm »
Аз започнах да уча английски в четвърти-пети клас по метода на сугестопедията.

*
Re: Хайде на училище
« Отговор #117 -: Юни 18, 2015, 04:51:58 am »
На моите деца , живот и здраве им предстои да тръгнат тази година на училище , тук в чужбина ще бъдат  предучилищна . Много държа да могат да четат и пишат на български , миналата година започнах да ги уча на буквите , доста добро начало имаха , докато по някое време започнаха да ми пишат някои английски букви , които са видяли по телевизията , и да ме питат коя е тази буква , аз им отговарях че тези букви ще ги учат в училище , ние сега учим българските. Сега съм им дала почивка , но от есента планирам да ги запиша евентуално на Българско училище , притесняваме да не им дойде много , но много държа да могат да четат и пишат на български . Дори сега на родителската среща , докато директорката ни говореше , учителите бяха събрали децата и ги бяха накарали да си напишат имената , нашите ги написали на български .
За езика да кажа , от една година от както сме тук , само от гледане на телевизия и от програмите , които се провеждат в библиотеките, на които им четат приказки и ги занимават , децата вече доста знаят и разбират , дори едното знае по-добре английски от мен :)
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #118 -: Юни 18, 2015, 09:23:34 am »
Не мисля, че ще им дойде много с втори език.
Алекс извън училището ходи 2 пъти в седмицата на английски. През изминалата учебна година се научи да чете и пише и двата езика.
Разбира се, по английски чете на доста базово ниво и запасът й от думи е сравнително малък, но се справя добре и с годините ще надграждаме.
*
Re: Хайде на училище
« Отговор #119 -: Юни 18, 2015, 10:33:12 am »
Да се отчета и аз :lol:
Дес, и ние имаме раница, от миналата година още. Довлачих я от Мюнхен чак  :lol:

Деси също учи испански от първи клас, Елена и тя ще е така. На английски ходят от 2 г. в Британика.
Не виждам нещо да се затрудняват, честно да си кажа, но пък и не са на кой знае какво ниво :wink: