0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Какво ще готвим тази вечер - 20 !
« Отговор #660 -: Ноември 09, 2014, 09:38:39 am »
Пилешки крилца и карначета на скара, салата от домати и сирене.

"Единственото изкушение, което никой никога не е успял да победи, е надеждата."
Ромен Гари
*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Re: Какво ще готвим тази вечер - 20 !
« Отговор #661 -: Ноември 09, 2014, 13:20:59 pm »
обяд - задушен ориз със зеленчуци
вечеря - яхния от зелен фасул
десерти - любимия ни напоследък ябълков сладкиш с грис; тиква с мед и орехи
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Какво ще готвим тази вечер - 20 !
« Отговор #662 -: Ноември 09, 2014, 16:11:30 pm »
Овесени ядки с плодове за закуска
Зелен боб плакия на фурна
Питка 3в1-замесих маяно тесто и завих три рулца охлювчета-едното с плънка от  масло и сирене,другото с лютеница и маслини, третото -малко задушена кайма .И се издухме :) като балони


*
Re: Какво ще готвим тази вечер - 20 !
« Отговор #663 -: Ноември 09, 2014, 19:30:33 pm »
айде, за добре дошла:

- супа топчета;
- зелен боб яхния;
- млечна салата и
- сладкиш с портокалово сладко
*
Re: Какво ще готвим тази вечер - 20 !
« Отговор #664 -: Ноември 09, 2014, 22:57:50 pm »
Руска салата, пилешка супа, сандвичи.
*
Re: Какво ще готвим тази вечер - 20 !
« Отговор #665 -: Ноември 10, 2014, 08:57:09 am »
Вчера у нас замириса на Коледа - направих пробна доза мини коледни щолени. Метнахме ги още топли  :lol:
Снимки довечера.
*
Re: Какво ще готвим тази вечер - 20 !
« Отговор #666 -: Ноември 10, 2014, 09:20:21 am »
Мими, като писа щолен и се сетих, че аз не съм показвала експеримента, пък той почти свърши  :lol:

За днес макарони, скумрия с доматен сос(или на скара, още не съм решила), салата зеле-краставици
« Последна редакция: Ноември 10, 2014, 09:22:26 am от м-и »
Re: Какво ще готвим тази вечер - 20 !
« Отговор #667 -: Ноември 10, 2014, 09:45:34 am »
Приемам рецепти за див заек  :P (по възможност да се приготвя цял, че се потрисам при мисълта да го режа).
Салата от зеле и моркови ще е другото.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Какво ще готвим тази вечер - 20 !
« Отговор #668 -: Ноември 10, 2014, 09:58:19 am »
м-и, mimi26 -" разходих" се до Рецептурника- там Щолен няма -така че  давайте рецептата -вие сте  виновни сега да искам да правя !

47 Smiles,  освен предварително киснене в оцет,  щом е див  -не знам има ли друга обработка и дали и тази е наложителна.
Иначе готвих преди дни :

Заек капама

Слагаш в голям глинен гювеч  целия заек .Нарязани на едро картофи, моркови , лук , чушка , аз слагам небелени цели скилидки чесън 1-2 глави .Може и гъби-аз не обичам много . Въобще каквито зеленчуци са ви по вкуса-дори  и зелен фасул, бамя подхождат  -аз слагам всичко сурово .Добавям подправки -зърна бахар , дафинов , лист , малко домати или доматено пюре, вино и  водичка ,  и задушаване за няколко часа във фурната.Става божествен вкус и аромат .Ако накрая   соса е воднист    и обичате по -плътен , може да  се закаши с  1-2 с.л. брашно и да се  върне за  малко във фурната - гювеча е загрял достатъчно . При липса на гювеч може и в тава под фолио , но в гювеча ароматите , а бавното задушаване, ммммм....
« Последна редакция: Ноември 10, 2014, 11:27:20 am от mishanta »


Re: Какво ще готвим тази вечер - 20 !
« Отговор #669 -: Ноември 10, 2014, 10:03:34 am »
Nimika, благодаря!
Май най-накрая ще ходя да си купя глинен гювеч  :lol: Време си беше. Откога се каня. Имам само стъклени, но са малки и няма да се събере заека.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Какво ще готвим тази вечер - 20 !
« Отговор #670 -: Ноември 10, 2014, 10:10:14 am »
премери фурната  първо- да не се увлечеш и да купиш прекалено голям :)

Аз имам два  - един по -малък , в които готвя дробчета, броколи със бешамел  и такива неща и един  голям -за заек  , за зелеви сърми , дори кисело зеле   , за капами.. . Зимата основно в  тях готвя , така че няма да съжаляваш -включвам фурната с таймер  с гювеча през нощта и на сутринта яденето си е   готово . А тенджерите от йенско не ги обичам за готвене във фурна- много трудно се мият после .
« Последна редакция: Ноември 10, 2014, 10:11:58 am от nimika »


Re: Какво ще готвим тази вечер - 20 !
« Отговор #671 -: Ноември 10, 2014, 10:22:32 am »
А тенджерите от йенско не ги обичам за готвене във фурна- много трудно се мият после .
Според мен просто на тях им личи, ако не се е измило нещо, а на глинения не  :lol:
В съдомиялната много добре ми се измиват иначе ...
*
Re: Какво ще готвим тази вечер - 20 !
« Отговор #672 -: Ноември 10, 2014, 10:27:45 am »
47 Smiles,  освен предварително киснене в оцет,  щом е див  -не знам има ли друга обработка и дали и тази е наложителна.
Иначе готвих преди дни :Слагаш в голям глинен гювеч  целия заек. Нарязани на едро картофи, моркови, лук, чушка, аз слагам небелени цели скилидки чесън 1-2 глави. Може и гъби - аз не обичам много. Въобще каквито зеленчуци са ви по вкуса - дори  и зелен фасул, бамя подхождат - аз слагам всичко сурово. Добавям подправки - зърна бахар, дафинов лист, малко домати или доматено пюре, вино и  водичка ,  и задушаване за няколко часа във фурната. Става божествен вкус и аромат. Ако накрая соса е воднист и обичате по-плътен, може да се закаши с  1-2 с.л. брашно и да се върне за малко във фурната - гювеча е загрял достатъчно. При липса на гювеч може и в тава под фолио, но в гювеча ароматите, а бавното задушаване, ммммм....
Заек капама му казваме на това. Щях да предложа същата рецепта. :D
Само дето заека е нарязан на порции. Усмивке, няма ли кой да ти го нареже? :P

"Единственото изкушение, което никой никога не е успял да победи, е надеждата."
Ромен Гари
Re: Какво ще готвим тази вечер - 20 !
« Отговор #673 -: Ноември 10, 2014, 10:30:10 am »
За съжаление няма. Мъжът ми се "ослуша" сутринта преди да тръгне на работа  :lol:
*
Re: Какво ще готвим тази вечер - 20 !
« Отговор #674 -: Ноември 10, 2014, 11:25:56 am »
м-и, mimi26 -" разходих" се до Рецептурника- там Щолен няма -така че  давайте рецептата -вие сте  виновни сега да искам да правя !
Ето я моята рецепта :)

Коледен щолен

НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ

125 г. краве масло
1 ч.ч. захар (200 г)
2 яйца
250 мл. прясно мляко
100 г. стафиди
250 г. сушени плодове (кайсии, ананас, манго, папая и др.)
4 ч.ч. брашно (500 г.)
1 бакпулвер 10гр
1 ч.л. канела
1 ванилия
 краве масло за намазване
 пудра захар за поръсване

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ

Краве маслото и захарта се разтопяват на слаб огън (аз ползвах микровълновата на слабо). Към тях се прибавят  млякото (предварително леко затоплено), яйцата, канелата, ванилията, брашното и бакпулвера като сместа се разбива с миксер. След това се слагат стафидите и сушените плодове (накиснах ги предварително във вода и после ги изцедих добре). Сместа се разбърква хубаво с лъжица (става много гъста и трудно се бърка) и се изсипва в предварително намаслена форма за кекс. Понеже моята фурна е стара и не мога да разчитам на добро изпичане, изсипах сместа във формички за мъфини.
Пече се около 60-70 минути при 200 градуса (мъфините около 30мин). Ако много започне да се препича отгоре, а е все още суров, допечете сладкиша само отдолу. Проверявайте дали е готов с клечка за зъби (клечката се забива в сладкиша и ако по нея не останат трохи, кексът е готов). След като се извади от фурната се намазва обилно с масло и се поръсва с пудра захар. Опакова се в домакинско фолио.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Какво ще готвим тази вечер - 20 !
« Отговор #675 -: Ноември 10, 2014, 11:32:43 am »
Нимика, харесва ли ти предложението на Теди♥♥ за Заек капама ?
Ако не, давай име и го качвам в  Рецептурника :)

Щолена, ще го сложа при кексовете или ?

 :eat: вчера и днес
Сърца на тиган
Свинско с праз и ориз
Ябълков кекс / мама /
Плодове
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Какво ще готвим тази вечер - 20 !
« Отговор #676 -: Ноември 10, 2014, 13:04:49 pm »
Моят щолен е по рецепта на Йоана, разликата от повечето е, че няма яйца  http://www.kulinarno-joana.com/2009/12/stollen/
Аз съм сложила само кардамон от подправките, давам линка, тъй като там има как да се направят корички (може да се купят от Лидъл), също и за марципан, който се ползва за пълнеж.
Забележката ми е, че количеството марципан е супер малко за един огромен щолен. Втората е, че тестото е достатъчно и според мен препоръчително да се направят 2-3 малки, вместо един огромен :)
Месила съм по още 2 рецепти, вкусни стават всички, утре ще пробвам нова :) мога да ви споделя и нея  :)

Смайл, заек може и пълнен да се направи. Майка ми едно време ги шпиковаше с чесън и друго не помня  :oops: отдавна не гледаме зайци, а и аз тогава не ги ядях, то и сега толкова де, но веднъж годишно купувам ми носят. Яла съм и по подобна рецепта сготвен заек, но с мащерка, чудесен вкус!
*
Re: Какво ще готвим тази вечер - 20 !
« Отговор #677 -: Ноември 11, 2014, 08:11:40 am »
Снощи шопска салата и свинско с грах и картофи.
Re: Какво ще готвим тази вечер - 20 !
« Отговор #678 -: Ноември 11, 2014, 08:43:56 am »
Никаква не я свърших вчера със заека.
Успях да купя гювеч чак към 16 часа, та то беше ясно че няма как да стане за вечеря. Иначе след дълго обикаляне и търсене на гювеч в квартала го намерих в един магазин "Всичко за 1 лев", който е на 10 метра от вкъщи  :lol: Даже имаше цели 4 размера. Били троянски. Аз разбира се взех най-голямия (8 литра). Събира се във фурната. Понеже не ям заек, бях решила да дам едната част на семейството на сестра ми, които живеят над нас, но се сетих да питам все пак и се оказа, че те не обичат заек. Аз също не ям и изведнъж стана ясно, че щях да направя цял гювеч само за мъжа ми, който яде колкото една жена :lol:
Та като си дойде той от работа наряза заека. Едната част сложихме във фризера, а другата ще я готвя днес. Но понеже взех най-големият гювеч, сега ще си го готвя в йената  :lol:
Та, такива ми ти заешки истории.
Но поне вече си имам гювеч!  :P
*
Re: Какво ще готвим тази вечер - 20 !
« Отговор #679 -: Ноември 11, 2014, 09:19:04 am »
смайлче, от заека можеш да си оставиш за захранване на малчо като започнеш с месцето :)

за довечера съм решила пилешки филенца на грил тигана (най накрая се сдобих с такъв) със сос от топено сирене, лук и сметана.