0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: За рисковете на стимулацията при инсеминация
« Отговор #60 -: Септември 14, 2013, 19:41:58 pm »

  Интерсна е темата,която модераторите са подложили на дискусия,но оставам с впечатлението,че техните постове са насочени изцяло,към уронването на авторитета на д-р Стаменов. Момичета,това не ви прави чест. Бъдете здрави!
*
Re: За рисковете на стимулацията при инсеминация
« Отговор #61 -: Септември 14, 2013, 23:21:15 pm »
Аз пък не приемам някой да се регистрира само, за да ни каже колко сме лоши. Не беше зле да изчетеш цялата тема преди да пишеш. Едва ли ще прочетеш и това тук, така че спирам.
Факт е, че наредбата разрешава повече ембриони отколкото в други държави. Успеваемост се гони навсякъде. Това е ясно. Но и мен никой никой не може да ме убеди, че инсето е направено на 3 фоликула. За тежката бременност, ранното раждане, грижите след това, дори и парите, за да се покриват нуждите на тези деца - всичко това го споменаха останалите и го подкрепям. Една такава бременност има безброй последици и трудности. Разбира се, не омаловажавам радостите. Но всичко трябва да се претегли дори и въпреки успеваемостта.
Ако някой ще ме обвини и мен в пристрастие, да си кажа, че съм правила всичките си процедури извън Бг.

*
Re: За рисковете на стимулацията при инсеминация
« Отговор #62 -: Септември 15, 2013, 00:08:58 am »
Дани , темата не е за и против д-р Стаменов. Но аз съм била на 32 години когато той водеше научни експериметни върху мен- през какво преминах там дори не искам да си спомням. И не спориме затова дали има успеваемост или няма , а че успеваемост не трябва да се гони на всяка цена. Не са едно или две бебетата родени в 6 месец след редукция с проблеми и много болка за тях и родителите им. Целта на темата за мен е - когато се прави процедура риска е да е преценен има закони и правила, които трябва да се спазват, а там и в случая с инсеминацията определно са пропуснати.
« Последна редакция: Септември 15, 2013, 00:10:41 am от narnia »
*
Re: За рисковете на стимулацията при инсеминация
« Отговор #63 -: Септември 15, 2013, 00:27:07 am »
Убедена съм, че темата щеше да се развие по подобен начин, ако това се беше случило в която и да е от всички останали клиники ... А и ако някой не иска да му се уронва авторитета да не дава поводи за това.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: За рисковете на стимулацията при инсеминация
« Отговор #64 -: Септември 15, 2013, 00:54:23 am »

  Интерсна е темата,която модераторите са подложили на дискусия,но оставам с впечатлението,че техните постове са насочени изцяло,към уронването на авторитета на д-р Стаменов. Момичета,това не ви прави чест. Бъдете здрави!

сладуранка...  :lol:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: За рисковете на стимулацията при инсеминация
« Отговор #65 -: Септември 15, 2013, 10:30:38 am »

  Добър ден,мили дами. Иронията ви към мен е неуместна,но вероятно,такъв е подхода към тези,които не споделят вашето мнение. Попаднах на темата случайно,а не се регистрирах заради нея. След като много внимателно прочетох постовете ви,се уверих,че коментарите на авторката на темата,са тенденциозни и не аргументирани. Това е личното ми мнение,с което не ангажирам никого. А що се отнася до източника,от който се информирате и приемате за достоверен,ще си позволя да напиша мнението на един многоуважаван от мен човек:
"Няма да палча за кончината на българските всекидневници.И вас ви съветвам да не се разстройвате.Никой не дойде да ги убие.Сами се обесиха,навеждайки се след пари,влияние и власт,докато един прекрасен ден не се оказаха в блатото на неграмотността,безнравствеността и шарлатанството.И - без публика." Евгени Дайнов
 Желая ви,прекрасен и усмихнат неделен ден!
*
Re: За рисковете на стимулацията при инсеминация
« Отговор #66 -: Септември 15, 2013, 11:07:55 am »
Прочетете си първия постинг в темата и след това ще си говорим кое е неуместно. В него се съдържат обиди.

Но нищо, за толкова години сме свикнали. Неслучайно jam реагира с усмивка на Вашия постинг.

На последната здравна комисия, на която присъствах, общински съветник, който беше решил да "отклони" общински средства само за една клиника, ни нарече какви ли не - продажници, агенти... Дори ни пита колко ни плащат. Ако кажа за коя клиника ставаше въпрос, всички тук ще изпопадат от смях...

Както и да е, кучетата си лаят, керванът си върви.
Работата не спира.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: За рисковете на стимулацията при инсеминация
« Отговор #67 -: Септември 15, 2013, 22:53:54 pm »
След като много внимателно прочетох постовете ви,се уверих,че коментарите на авторката на темата,са тенденциозни и не аргументирани.

ще помоля вие да аргументирате тогава твърдението си, че моите коментари били тенденциозни и неаргументирани.

ако не се аргументирате, ще считам постинга ви за тенденциозна обида и опит за очерняне на автора на темата с цел омаловажаване на проблема и замазване на случая.

колкото и да не харесвате източника на информацията, това е един от 3-те най-големи национални ежедневника. освен това, броят на децата не е фалшифициран.

колко деца е родила жената? 4 (айде, единият мъртъв ще го пишем недоказан).
от колко фоликула се получават 4 плода?

какво има тук недостоверно, тенденциозно и неаргументирано, че нещо не мога да се сетя?

от тук нататък, всеки си прави изводите сам. аз даже никакви коментари не съм написала, освен, че лично на мен ми светва червена лампичка :)

« Последна редакция: Септември 15, 2013, 22:58:24 pm от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    sara68

  • ***
  • 269
  • Няма начин да няма начин :))))
Re: За рисковете на стимулацията при инсеминация
« Отговор #68 -: Септември 16, 2013, 18:54:47 pm »
Здравейте момичета,
Прочетох доста внимателно всички мнения и коментари по поставената тема и ....бих казала,че е човешко и нормално всеки да има някакви предпочитания и пристрастия към лекар или клиника,но не е редно да се прави тема в която за всеки е ясно какъв е подтекста и  срещу чие име и репутация е насочена- колкото и да се опитвате да представяте проблема за принципен и мненията за независими.
Ако някой има достоверна информация как точно е протекла процедурата - каква стимулация,при колко фоликула е направена инсеминацията и след установяване на бременността жената кога и колко пъти и при кого е била на преглед и консултация,какви са били коментарите и препоръките и т.н подробности- тогава могат да се отправят обвинения и да се коментира професионализма на който и да било лекар.
НО за съжаление тук ще се съглася със avallon- типично българска черта е да се обвинява и да се гледат нещата все в негативен план нищо,че не сме съвсем наясно с точната фактология по даден случай.А тук не сме,защото не може да се правят заключения на база журналистически материали.

И за да не каже някой,че и аз пристрастно коментирам и ,че никой не е насочвал темата срещу конкретни хора ще цитирам Jam само в началото на темата:

"Жената е била стимулирана в клиника "Надежда" и е заченала вследствие на инсеминация............
......

Но никой от журналистите не си дава сметка за тези рискове и за професионалните пропуски, довели до това събитие.
Стимулация за инсеминация, довела до над 5 фоликула, за мен светва една лампичка. Решението да инсеминираш при наличието на толкова много фоликули светва вече втора лампичка, при това червена. Много рискова постъпка! Неспособността на лекарите да установят наличието на 4-тия плод (криел се бил зад другите, ами сърцето на доплер не се ли чува?!) светва още лампички и т.н."

На мен тук веднага ми светна лампичка,че някой тук се опитва да изкара изводи и да внуши твърдения,които пак казвам без точна фактология не е редно да се правят.Не може на база предположения какво и как може да се е случило да се правят такива категорични коментари .
От модераторите единствено  Мецани се опита да коментира темата обективно и безпристрастно,а за Jam бих казала,че коментарите и в повечето случаи са доста категорични и дори резки,с тон нетърпящ възражение  - не само по тази тема.
Дано успяваме да запазим все пак добрия тон и да си бъдем взаимно полезни и малко повече толерантни един към друг.Другото на никого няма да помогне!
Хубава вечер на всички !
Re: За рисковете на стимулацията при инсеминация
« Отговор #69 -: Септември 16, 2013, 19:17:46 pm »
Аз също прочетох коментарите дотук в темата обстойно и бих си позволила да твърдя следното.
 1. Не смятам, че имаме право да коментираме кое е професионално и кое не е, най-малкото, защото, за да си професионалист в дадена област, би трябвало да си завършил и практикувал. Доколкото съм запозната никой от дотук коментиралите, не е професионалист в истинския смисъл на думата, за да може да дава подобни квалификации. Несериозно е.
 2. На мен също ми направи впечатление, че съвсем ясно беше поднесено, че въпросната жена от Русе е била стимулирана в кл."Надежда". Колкото и да ми се иска не бих могла да подмина акцента с наименованието на клиниката.
 3. Нито една от нас не е наясно как точно е стимулирана жената, нито сме наясно каква е бройката на фоликулите преди извършване на въпросната процедура./инсеминация/
 4. Никой от нас не е сигурен, дали не е предложена редукция, която тя съзнателно да е отказала.
 5. Не сме наясно и къде е следена жената по време на бременността и /кварталната ЖК или в клиниката където е извършена процедурата/, за да подмятаме, че лекарите са "неспособни" да установят наличието на 4-ти плод ...

Не коректно е да говорим съзнателно за "професионални пропуски", "неспособност на лекарите" , защото за голяма част от нас, това са единствения шанс да сбъднем мечтите си, да станем майки ...

Лично мое мнение, при така изнесената информация е, че ако бих винила някого за ситуацията, това определено е жената, която не само, че е рискувала собствения си живот, но е поставила в същата ситуация и четирите си дечица !
« Последна редакция: Септември 16, 2013, 19:19:50 pm от evita1717 »
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: За рисковете на стимулацията при инсеминация
« Отговор #70 -: Септември 16, 2013, 19:58:13 pm »
Аз също прочетох коментарите дотук в темата обстойно и бих си позволила да твърдя следното.
 1. Не смятам, че имаме право да коментираме кое е професионално и кое не е, най-малкото, защото, за да си професионалист в дадена област, би трябвало да си завършил и практикувал. Доколкото съм запозната никой от дотук коментиралите, не е професионалист в истинския смисъл на думата, за да може да дава подобни квалификации. Несериозно е.
 2. На мен също ми направи впечатление, че съвсем ясно беше поднесено, че въпросната жена от Русе е била стимулирана в кл."Надежда". Колкото и да ми се иска не бих могла да подмина акцента с наименованието на клиниката.
 3. Нито една от нас не е наясно как точно е стимулирана жената, нито сме наясно каква е бройката на фоликулите преди извършване на въпросната процедура./инсеминация/
 4. Никой от нас не е сигурен, дали не е предложена редукция, която тя съзнателно да е отказала.
 5. Не сме наясно и къде е следена жената по време на бременността и /кварталната ЖК или в клиниката където е извършена процедурата/, за да подмятаме, че лекарите са "неспособни" да установят наличието на 4-ти плод ...

Не коректно е да говорим съзнателно за "професионални пропуски", "неспособност на лекарите" , защото за голяма част от нас, това са единствения шанс да сбъднем мечтите си, да станем майки ...

Лично мое мнение, при така изнесената информация е, че ако бих винила някого за ситуацията, това определено е жената, която не само, че е рискувала собствения си живот, но е поставила в същата ситуация и четирите си дечица !
1. Журналистите също не са лекари, но коментират. Значи и ние имаме право.
2. До колкото познавам авторката, ако инсеминацията беше извършена в "Щерев", постът и щеше да изглежда по същия начин.
3. Как точно наистина не знам. Но след като е имало 5 плода, значи фоликулите са били най-малко 5, което е изключително много за инсеминация.
4. "Бяхме за едно, после станаха две, след няколко месеца ни съобщиха, че са три, а пък се родиха четири". Родителите очевидно не са знаели колко плода носи всъщност носи жената, за каква редукция иде дума тук, та и отказана?
5. До колкото прочетох статията, майката е следена в "Надежда", дори е лежала за малко там....
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: За рисковете на стимулацията при инсеминация
« Отговор #71 -: Септември 16, 2013, 20:31:41 pm »
Момичета, преди време една възрастна жена забременя защото имаше пропуск в наредбата.Тогава всички скочиха дружно срещу клиниката, само хората правещи процедури там защитаваха лекаря си.Да благодарение на случая има промяна на Наредбата, но трябва ли така да се конфронтираме?Не трябва ли да сме единни в исканията си?

Разбирам привързаността ви към даден лекар или клиника, аз също съм техен пациент, но съм и реалист!Моля ви нека пред чувствата слагаме разума.

За мен темата е начало да се направи промяна в наредбата, а не да се въртите около името на даден лекар.Ако бяхте малко по-далновидни вие лично щяхте да предложите промени в наредбата, а не да пишете защитни писма.Няма смисъл от това.Защото ако ние тук сме сложили на масата картите, не знаете другите хора какво си говорят.

*
Re: За рисковете на стимулацията при инсеминация
« Отговор #72 -: Септември 16, 2013, 20:46:27 pm »
Бременността на жената не е следена в клиника Надежда, а в АГ Русе:
http://bnt.bg/bg/news/view/107785/chetiriznaci_se_rodiha_v_ruse

Т.е лекарите, които не са видели броя на бебетата са русенските лекари. Чудя се дали жената изобщо е ходила на преглед в клиниката за установяване на бременността?

Бубе, 5 бебета могат да станат и от 3 и 4 фоликула. Имаме примери за това (как се получават повече бебета)  и то точно от наши съфорумки  :wink:

п.п. Да си призная честно, не съм на Ти с инсеминациите, защото никога не ми се е налагало да правя такива. Знам само че при много образувани фоликули исеминацията се отменя. Но какво се случва ако двойката реши да "работи" за бебе? Мисля такъв е бил случаят на Кейт с шестзнаците.

Моето мнение, като на жена и пациент, е че многоплодните бременности са рискови и трябва да се избягват.
« Последна редакция: Септември 16, 2013, 21:18:00 pm от Мецани »
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: За рисковете на стимулацията при инсеминация
« Отговор #73 -: Септември 16, 2013, 21:40:49 pm »
Бременността на жената не е следена в клиника Надежда, а в АГ Русе:
http://bnt.bg/bg/news/view/107785/chetiriznaci_se_rodiha_v_ruse

Т.е лекарите, които не са видели броя на бебетата са русенските лекари. Чудя се дали жената изобщо е ходила на преглед в клиниката за установяване на бременността?

Бубе, 5 бебета могат да станат и от 3 и 4 фоликула. Имаме примери за това (как се получават повече бебета)  и то точно от наши съфорумки  :wink:

п.п. Да си призная честно, не съм на Ти с инсеминациите, защото никога не ми се е налагало да правя такива. Знам само че при много образувани фоликули исеминацията се отменя. Но какво се случва ако двойката реши да "работи" за бебе? Мисля такъв е бил случаят на Кейт с шестзнаците.

Моето мнение, като на жена и пациент, е че многоплодните бременности са рискови и трябва да се избягват.
Меци, тъй си е, но в случая има две двойки от един пол, значи да речем поне 2-3 фоликула.  И да, при много фоликули, инсеминацията е редно да се отмени  :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: За рисковете на стимулацията при инсеминация
« Отговор #74 -: Септември 16, 2013, 21:53:12 pm »
Мен точно това ме интересува, има ли разписано при колко фоликула се прави инсе, и кога трябва да се отмени процедурата.

А тия в Америка, са след пиене на хапчета, без следене май и после секс и хоп много бебета.Хапчета за плодовитост, така ги превеждат по риалититата.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: За рисковете на стимулацията при инсеминация
« Отговор #75 -: Септември 16, 2013, 22:55:05 pm »
от думите на някои пациентки тук разбирам, че всъщност на нас нищо не ни е ясно  и доказано. даже не е ясно и доказано, дали такава жена изобщо съществува. изпадате в абсурд, уважаеми дами.

случаят беше оповестен от всички медии - и телевизии, и вестници, и новинарски сайтове. жената съществува. броят на децата е 4 (приемам, че новината за 5-тия мъртъв плод можем да приемем за недоказана, защото освен в Стандарт, не я срещнах на друго място). клиниката, в която е извършена процедурата е ясна.

ясни са, защото бяха съобщени от абсолютно всички медии и не бяха опровергани от никоя от заинтересованите страни.

за ен-ти път казвам - горните неща са ФАКТИ и на тяхна база може да се разсъждава достатъчно добре за някои неща.

и да подчертая, защото става голямо недоразумение.

в целия си коментар аз говоря за "лекарите". не за конкретен лекар от конкретна клиника. защото не знам кой лекар е извършил процедурата, нито в коя клиника е била следена жената. лекарите по веригата на медицинската история на жената са били различни, а най-вероятно и клиниките.

съзнавам, че на верните привърженички на клиника Х не им харесва темата и разискваната информация, но тя е ФАКТ, мили дами. не убивайте вестоносеца :) вие се сърдите на мен, че съм споменала името на клиниката - дайте си сметка, това ли е важното в случая? да не споменаваме името на клиниката? да не повдигаме темата, за да не накърним нечие реноме? колко жалко...

аз съм бивш пациент и като повечето пациенти имам известни познания по темата репродуктивна медицина, както и свое мнение. целият форум гъмжи от даване на оценки от пациенти на лекари и извършваните от тях лечебни действия, само на мен това право ми се отрича, защото не съм била професионалист, не съм знаела цялата истина, била съм предубедена и прочие....

съжалявам, но не сте познали.

п.п. следващи коментари, които не са по темата, ще бъдат изтривани съгласно правилата на форума.
« Последна редакция: Септември 16, 2013, 22:56:59 pm от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Veselia

  • ***
  • 218
  • И все пак тя се върти!
Re: За рисковете на стимулацията при инсеминация
« Отговор #76 -: Септември 16, 2013, 23:13:09 pm »
Бременността на жената не е следена в клиника Надежда, а в АГ Русе:
http://bnt.bg/bg/news/view/107785/chetiriznaci_se_rodiha_v_ruse

Т.е лекарите, които не са видели броя на бебетата са русенските лекари. Чудя се дали жената изобщо е ходила на преглед в клиниката за установяване на бременността?


Извинявам се, но тук вече съм пристрастна. Това са хората, които наблюдаваха и изродиха 62 годишната ми съгражданка. Мирише ми на умишлено търсене на сензация.
В една статия четох "... операцията е преминала перфектно. При ревизия на матката е открит 5ти ембрион, който не се е развил."
http://www.standartnews.com/balgariya-obshtestvo/imalo_i_peto_bebe_v_korema_na_sevi_koyato_rodi_chetiriznatsi-204187.html

Защо след като операцията е минала перфектно се е наложило ревизия?
Съжалявам, пристрастна съм, това са хората, които ме осакатиха.

За пропуск в клиниката, която е извършена инсеминацията няма да коментирам, не знам какво точно е станало.
*

    Crystal

Re: За рисковете на стимулацията при инсеминация
« Отговор #77 -: Септември 17, 2013, 08:51:37 am »
Новината за четиризнаците е сложена и на страницата във Фейсбук на клиника Надежда. Мисля, че това ясно и недвусмислено показва, че бебетата са заченати там. Относно обстоятелствата - най добре ще е самата клиника да ги разясни, защото мен лично ме смущава, че се гордее с тази новина.
https://www.facebook.com/pages/%D0%98%D0%BD-%D0%B2%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%BE-%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%9D%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D0%B0/313914025289599
« Последна редакция: Септември 17, 2013, 08:54:36 am от Crystal »
Re: За рисковете на стимулацията при инсеминация
« Отговор #78 -: Септември 17, 2013, 09:34:50 am »
1. Журналистите също не са лекари, но коментират. Значи и ние имаме право.
2. До колкото познавам авторката, ако инсеминацията беше извършена в "Щерев", постът и щеше да изглежда по същия начин.
3. Как точно наистина не знам. Но след като е имало 5 плода, значи фоликулите са били най-малко 5, което е изключително много за инсеминация.
4. "Бяхме за едно, после станаха две, след няколко месеца ни съобщиха, че са три, а пък се родиха четири". Родителите очевидно не са знаели колко плода носи всъщност носи жената, за каква редукция иде дума тук, та и отказана?
5. До колкото прочетох статията, майката е следена в "Надежда", дори е лежала за малко там....

Журналистите търсят сензацията ! Факт, който е ясен на всички. Достоверността на изнесената от тях информация е спорна - това се опитвам да кажа !
Абсурдно е при наличната техника в клиниката първо да виждат едно, после, две, че след време три, и накрая при раждането 4 бебета !!!
Майката е следена в Русе-нската АГ, а не в клиника Надежда.

Ако някой е чел постовете ми в Зачатие, ще му стане пределно ясно, че далеч не съм от пациентите, които едва ли не смятат лекуващия ги лекар за магьосник или съвършен, напротив ! Не веднъж съм си позволявала да пиша от кой доктор с какви впечатления съм, единствено и само на база личния си опит в конкретни ситуации, и смея да твърдя, че съм била до болка откровена, когато за мен самата е било ясно, че някой не си е свършил работата  ! Никога не бих защитила персонално, когото и да било - не за друго, а защото лепенката "привърженик" на дадена клиника не е за мен! Това, че съм избрала да продължа лечението си там, не означава, че съм привърженик, а че смятам, предвид това, че съм особен случай, че единствено там в пределите на България е мястото, където евентуално биха успели да ми помогнат. Това е моето усещане на този етап, което просто споделям, и не ангажирам никого с него !
Всеки има право на мнение, което уважавам, но не смятам,  че на база чуто/прочетено от ТВ, вестници, имаме право да заклеймяваме дадена клиника/лекари,  когато не сме наясно какви са истинските обстоятелства по конкретния случай ! 
« Последна редакция: Септември 17, 2013, 09:38:26 am от evita1717 »
*
Re: За рисковете на стимулацията при инсеминация
« Отговор #79 -: Септември 17, 2013, 10:02:07 am »
Мили момичета,

Защо се хванахте за името на клиниката, при положение, че доста от вас признават, че такава практика има в някои клиники? Тук, в темата, беше споделен и личен опит за инсеминация при наличието на повече от три фоликула. Без значение в коя клиника. Фактът е, че това се прави. Това е проблемът! А не дали доктор Х от клиника У инцидентно е направил изключение.

Новината за четириплодната бременност е натоварена с доста друга информация, от която лъха на нещо не както трябва (за да избегна думи като некомпетентност и немарливост). Доста очевидно е, че самите родители и най-вече майката са погледнали лековато на проблема. Да, отишли са в специализирана клиника, но май са стигнали само дотам, след като е настъпила бременността. Колко пъти след това майката е ходила на ЖК, каква е била техниката на следящия я лекар, защо е постъпила в болница и кой там я е преглеждал... Куп въпроси без отговор. Но те все пак не променят въпроса как се е стигнало до четири ембриона. Делене е възможно, макар и да се случва извънредно рядко. Това със сигурност може да се разбере, ако бебетата имат еднакви кръвни групи, например. Съмнявам се обаче, че някой журналист ще стигне отвъд сензацията и ще пита такива неща. Сега най-много да се чудим как, аджеба, ще се гледат толкова много бебета навъднъж. Дай Боже, те да се развият и да растат живи и здрави!

Но проблемът остава и няма да го решат журналистите. Има наредба, която не се спазва и която явно изисква промяна, така че да се раждат здрави деца от здрави майки. Успеваемостта на клиниките не може да се крепи на някакъв производствен конвейр за бебета. Затова според мен по-голямата отговорност носят лекарите, защото те са професионалистите и не само трябва да информират пациентите си за рисковете, но и много категорично да им заявяват кое е законно и кое не е. И да съблюдават лекарската етика.