0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #120 -: Декември 12, 2013, 09:12:11 am »
Те и на мен ми казаха в Токуда, последното хранене да бъде в 1 и после чак на сутринта. Въпреки, че страшно много подкрепят и помагат за кърменето и те дадоха такъв съвет. Първият месец Явор си правеше дълги паузи от по 5-6 часа и през деня и през нощта, даже имаше нощи, в които е спал цялата нощ, но това беше само първия месец. Оттам насетне си се буди да яде по 3-4 пъти. това не би ме притеснявало толкова, ако не се будеше и да играе по 2 часа нощем. Ето с това не знам какво да правя -събужда се пълен с енергия и седим по 2-3 часа да играе. Последните няколко дни му давам и супа за вечеря с идеята да намаляваме кърменията и да е по-заситен, че да поспи повече. Е, няма такъв филм. Въпреки, че изяжва добро количество -170-180 гр. със сухар вътре, след това в рамките на 2-3 часа беше 3 пъти на гърдата и си суче активно, не ме ползва само за биберон. И нощем си се буди по същия начин, все едно, че нищо не е изял. То няма лошо, ако се отразяваше и на теглото му, ама на последната консултация и грам не беше наддал.
« Последна редакция: Декември 12, 2013, 09:13:53 am от meshko106 »
<br />[link=http:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #121 -: Декември 12, 2013, 10:20:45 am »
meshko106,а през деня колко спи?
Да не казвам голяма дума,Дени спря де се буди през ноща от седмица насам.
Има два съня през деня за по 2 часа някъде и после заспива в 20 часа.Събужда се в 5:30-6 часа гладен и после пак заспиваме за 1-2 часа.

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #122 -: Декември 12, 2013, 17:40:36 pm »
meshko106,а през деня колко спи?


Между 2 и 3 часа общо за целия ден -1 сън преди обед и 1 следобед. Никога не е спал особено много, ако изключим първия месец. :)
<br />[link=http:
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #123 -: Февруари 25, 2014, 23:29:44 pm »
 Вие кога започнахте да учите децата си да се хранят сами и каква беше формулата на успеха
Четох в една статия ,от сериозен сайт, че когато бебето навърши 10 месеца, трябва да започнем да го учим да се храни само`, освен ако нямаме желание да се храним заедно до 2ри клас. Е, малкият Калоянчо е вече почти на 11 месеца , а аз още не съм му връчила лъжицата и се питам как да процедирам с приучаването към самостоятелно хранене- да му дам една порция, пък после да го донахраня , или да му дам една лъжица и една от него ,една от мен. Далеч съм от мисълта ,че храната ще попада в устата му, и се чудя как аджеба да преценя колко е ял, колко е по пода и колко още трябва да му дам.  И друго ми се върти- дали пък ако правя така, той все пак няма да свикне ,че аз съм основният източник на храна и просто да се забавлява и пак да чака мама да го нахрани. Честно казано ,сега , когато яде бързо и с охота и кеф ,ми доставя голямо удоволствие да си го храня, но пък нали трябва да сме в крак с новите възпитателни тенденции, не ми се иска да изоставаме от другите деца
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #124 -: Февруари 25, 2014, 23:46:33 pm »
 ivelinca,  предполагам , че  е до дете , но моето на 10 месеца , нямаше никакъв шанс да се храни само.
Не мога  да кажа кога точно започна сам    .
Проявяваше интерес към определени неща , вземаше сам и слагаше в уста   , ,но чак пък  да се храни - силно казано .
Може би чак около 1г9м -като тръгна на  градина категорично отказваше лелките да го хранят ,а   искаше сам   .
Сега понякога  / май твърде често напоследък /   -  ми казва -мамо , давай  и иска аз да  му давам някой неща. Ако е  гладен лапа сам и хич не се чуди .

Но разбира се винаги може да му даваш лъжичка в ръка ,с която да опитва -все нещо ще стигне до устата  , да открива кое как става  . Калоян винаги мажеше с по една лъжица  из купичките , с една  го хранех аз ,с  другата той сам  - това така някъде след годинката .

или да му дам една лъжица и една от него ,една от мен.

Това според мен е начина и хич не се притеснявай , че щял да изостане - когато  вече умее да закара лъжицата до устата и е гладен  , сам ще започне .
Да му дадеш порция и да чакаш  после да го нахраниш , само ще се изнерви детето да си чака храната , според мен.
Споделям разбира се по опита  ми с моето дете.


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #125 -: Февруари 26, 2014, 08:56:59 am »
Моят много рано искаше да яде сам, но още маже. Често ме моли да му помагам. В яслите бързо се учат да ядат сами, но в къщи май се глезотят  :)
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #126 -: Февруари 26, 2014, 09:09:14 am »
Ха, ха  :)
Моя сигурно до година и половина нищо не буташе в устата( дори с ръка) -  храна, лъжици, играчки - нищо! После се усети и взе да си слага парченца храна в устата. Сега, след като тръгна на ясла прояви някакво желание да се храни сам, ама е голяма цапаница още. И в повечето случаи хапне 5-6 лъжици и после се разсейва и аз го дохранвам.
На 10м. то не знаеше че има крака какво остава за нещо друго. Аз лично не съм и виждала дете на година да се храни само- изключвам слагането на парченце плод, зеленчук и пр.


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #127 -: Февруари 26, 2014, 10:01:04 am »
Не се очаква да се храни само едно 10 месечно бебе и няма как, но е хубаво да се насърчава. Първоначално изпитва интерес към парченцата плод/зеленчук, после към лъжицата и после към самата храна. Затова е хубаво да се остави да "изучава" храната, било с ръце или лъжица/вилица. Това помага на по-късен етап да започне самостоятелния процес на хранене, дори това да е свързано с много цапане :)

Аз лично отчитам като грешка това, че не давах на Емма да прави по-горното в самото начало, защото не исках да "омаже" всичко и предпочитах да й давам :) И замалко да я изтърва. Има точно определен период (различен за всяко дете) в което този интерес към храната е голям, но ако не се възползваме от него, наистина може да си го храним още дълго време...


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #128 -: Февруари 26, 2014, 15:12:20 pm »
vaci е много права. Аз връчих лъжица на Марко, когато навърши 10-11 месеца. Хранех го, но го оставях да прави с нея, каквото пожелае. На 13-14 месеца ядеше супа сам, макар и разливайки чат-пат. Кашите изобщо не му се опираха.

Да оставим детето да опитва да се храни само има тройна полза. Първо, че отрано работи по уменията да борави с прибори. Второ, самостоятелното усилие дава на детето увереност, че е способно да се справя само. Трето, дава на детето нова перспектива за храната, дори да пипа с ръце покрай приборите.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #129 -: Февруари 26, 2014, 16:52:50 pm »
Моето дете се храни само с ръце - слагам храната на малки парченца на таблата пред нея. Като малка прахосмукачица е - много умело си ги взима и пъха в устата. Като сме навън давам в ръцете нещо, което не цапа, за да се храни сама, а аз пъхам с лъжицата през това време :)
Сега съм и поръчала прибори с лек ъгъл на дръжката, за да направим преход към следващото ниво.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #130 -: Февруари 26, 2014, 19:16:09 pm »
Ръфка си ябълка, сухарче, бисквитка. Чеше си зъбите на морков. Сам си иска и се кефи много, че яде сам (силно казано яде, ама му е кеф).


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #131 -: Февруари 26, 2014, 19:18:18 pm »
Моят младеж е много културен и яде само от лъжица,аз като давам.
От моята ръка му подавам нещо,стиска устата.Сложа ли го в лъжичка,веднага отваря устата.
Давала съм му парче банан,бисквитка в ръчичка му,но освен да ги върти в ръцете и да мачка,друго не прави. :lol:
Играчки и разни други предмети,които не стават за яде са веднага в устата.

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #132 -: Февруари 26, 2014, 21:01:06 pm »
kerita, моя е същия, само дето и пюрета много не яде, ама се надявам да се промени положението :-)


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #133 -: Февруари 27, 2014, 11:52:03 am »
Моята пък държи да яде сама с лъжица. В общи линии се справя, но само в общи. После имам мазало за чистене по масата. Лигавникът й е като полублуза, защото иначе всичко отива по дрехите.
Лъжицата й е специална. Подобна е на тази.
http://img.dooyoo.de/DE_DE/orig/1/8/7/2/1/1872104.jpg

И тя докато яде и се маже, аз обикновено бутам в устата й с друга лъжица. Иначе банан, ябълка, круша и прочие яде на големи парчета, които ги гризе.

Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #134 -: Февруари 27, 2014, 17:43:27 pm »
Моето определено проявява интерес, но за сега успява да загребе с лъжицата , но после рязко замахва ,някяк , и познайте ........ :eat:  из цялата стая е ....мармалад... трябва да се заредим с покривен найлон, от онзи , който се ползва за ремонтите и така да се храним .  Иначе бисквитка, коричка хляб, парче краставичка или друго -сам си взема, отхапва си  и  няма никакъв проблем с това. Другото, което прави нашият юнак е , че иска да вечеря с нас и да яде от нашата храна- независимо ,че преди 5 мин е бил нахранен-седнем ли да вечеряме, той се  изправя до масата и като някое просяче  - маха , мънка иска да си вземе нещо от нашата маса.  От няколко дни насам пък, иска той да ме храни- взема бисквитка и ми я пъха в устата и е толкова доволен от себе си
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #135 -: Февруари 28, 2014, 10:19:26 am »
Другото, което прави нашият юнак е , че иска да вечеря с нас и да яде от нашата храна- независимо ,че преди 5 мин е бил нахранен-седнем ли да вечеряме, той се  изправя до масата и като някое просяче  - маха , мънка иска да си вземе нещо от нашата маса.
И при нас е така :) Сега гледам оооще по-безсолно да готвя, пикантно по пиринцип не ядем. И да има някаква манджа с нещата, които вече съм му въвела. Миналата седмица "яде" ориза от пълнени чушки, например. То имаше в тях и мляно месо и не знам въведено ли му е вече, макар че само ориза му отбирах? Ама няма как да ям аз, като детето ме гледа и чака.


Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #136 -: Февруари 28, 2014, 14:46:58 pm »
Бебе , нашата педиатърка , казва ,че след 10ти месец бебето трябва да започне да яде и от нашата храна- без люто и тежки мазни запръжки- , но например плънката от сарми и пиперки съвсем спокойно, каза, че мога да давам вече. Даже можело вече  нашия да закусва кифла, а след годинката можел да яде дори пържено яйце за вечеря, Много странно ми прозвуча, но общо взето , ми намекна да не се втелявам чак толкова- важното е че съм внимавала в началото и сме се захранили безпроблемно, е сега Калоян е голям мъж и може да яде почти всичко. Вчера му дадох точно плънка от сармичка- е така настървено лапаше ,чак сам ми насочваше ръката към устата си

Ама аз наистина, като че ли, се вманиачих с това хранене, щото моя си прави реакции -за сега към медикаменти най-често, но ме е страх да не направи някоя беля и с храната
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #137 -: Май 30, 2014, 17:04:20 pm »
Момичета как отучихте детето си от пасираната храна? Ние сме на 1г.и 10 месеца и отказва да ядее ,ако не е пасирано.Имам чувсвото ,че го прави на инат ,но просто повръща ,ако среща парче в устата :(. Това става при сготвените храни, а иначе ,ако му дам бурканче на хип с по-големи парчета няма проблем с гълтането. Също тъка дъвчи от малък солети,хлебче,фъстаци бисквити. Не иска да ръфа плодове и зеленчуци :(.Тези ги поема само пасирани :?
Днес се нервирах страшно много :? На разходка като бяхме и изяде шоколадови бонбони,зрънчо на Лото и накрая една майка му даде и най-обикновена вафла,от който аз не му давам и се разрава за вафлите на тая майка :(.Прибираме се вкъщи и му пасирам мусака на по-големи парчета.Разбира се не иска да ядее, а при опита ми да го накарам насила ми повърна  :(Накрая го свалих от стола и го изпратих да си ляга сам и без да цока :lol: Заспа почти веднага от толкова рев.
Може би трябва да уточня,че сме се отбили преди един месец от сутрешното и вечерното кърмене,но обедно не става...днес му е първи ден, но азму се сърдих много днес и даже му дърпах косата :(. Моля, дайте съвети :( Мисля, че трябваше отдавна да го отучя и грешката е в мен.На есен ще ходим на ясла и не знам как ще ядеем като там не им ги пасират.
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #138 -: Май 30, 2014, 17:56:00 pm »
Vanq nie imame absoliutno identi4niqt problem, s tqzi razlika
, 4e nie sme na 2  :x  .  Zapisvam se da sledq.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #139 -: Май 30, 2014, 18:09:54 pm »
Не давайте никакви шоколади, шоколадови бонбони, други видове бонбони, зрънчовци, вафли, морени, солети, фъстъци, чипс и прочие гризини и залъгалки.

Не давайте никаква храна, сокове, мляко или кисело мляко между основните хранения. Достатъчни са една закуска сутрин, обяд, следобедна закуска и вечеря. Проверено е, работи, детето ми е на този режим от година и половина, както и много други деца на жени в този форум.

Спазвайте едни и същи часове за хранене всеки ден. Хранете се заедно с децата, най-добре цялото семейство заедно, или поне един родител с детето на всяко хранене. Приближете столчето до голямата маса, дайте детски прибори, оставяйте детето да се учи да се храни само, пък било и с ръце.

Започнете с малки парченца (едро смлени) зеленчуци и месо в готвените ястия, и постепенно, в продължение на седмици преминете към едри парчета (нарязани) месо и зеленчуци.

За следобедната закуска давайте плод и сирене, кашкавал или варено яйце. Започнете с плодове и зеленчуци, които детето яде, ако трябва сварени на пара, и после преминете на сурови или леко задушени.

Предлагайте малко от 2-3 неща на всяко хранене, вместо една голяма порция от едно ястие. Например, малка салата от половин домат и 1 парче авокадо с капки зехтин, и сварена паста/макарони със сирене/кашкавал, или нещо готвено. Парче хляб, 1-2 сардини и нарязан домат. Мусака и нарязана на ситно краставица или няколко маслини. Малко супа/таратор и после малко от основното ястие.

Не можете да промените бързо и драстично навиците, вкусовете и предпочитанията на децата. Но с време, упорство и здравословна храна, се постигат промени, които могат да ги приучат да се хранят добре цял живот. Само не се отказвайте!

« Последна редакция: Май 30, 2014, 18:12:29 pm от цигу »