0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Въпроси и отговори по храненето 9
« -: Юли 20, 2013, 10:18:08 am »
Линк, към старата тема http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=48663.0

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #1 -: Юли 21, 2013, 11:54:22 am »
И нашаталекарка така ми каза, че трябва да се изчаква около месец преди да се въведе храна от нова група. Според мен преди да се въведат зеленчуци и плодове не трябва да се почва с месото. Поне аз така съм правила - първо въведох плодове, зеленчуци, каши и след около 1 мес. започнах с месото. Аз поне така разбирам въпроса на meshko106.


Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #2 -: Юли 21, 2013, 13:43:07 pm »
Кога започнахте да давате сладки неща?
Да конкретизирам малко питането си :) - разни сладки купени от магазин (с шоколад или без) не давам, освен ако Рая не види някой да яде и да си поиска - тогава е неизбежно. Правя домашни десерти, с по-малко захар - кремчета, кексове, торти, но въпроса ми е конкретно за сладко от рода на мармалад или конфитюр.
Рая много обича палачинки, за сега ги давам с намазани с малко мед и все още не смея да намажа с конфитюр и се чудя още колко да отлагам.

Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #3 -: Юли 21, 2013, 15:27:28 pm »
Радостинка, моят син още не е ял мед върху палачинка. Сладко съм мазала в ограничено количество след 1.5г. то най-много 2 палачинки да изяде и ги давам една със кашкавал/сирене и една със сладко, която рядко успява да изяде цялата  :)
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #4 -: Август 07, 2013, 14:55:51 pm »
Ще излезе вярно твърдението, че кърмените бебета се захранват доста по-трудно. Няма такова мръщене, плюене, плач...  :?Едно малко зеленчуково пюре от 80 гр. го ядем в най-добрия случай 2 дни. Правя му половин доза каша и нея не може да изяде. Досега единствено ябълката като че ли харесва, ама дотолкова, че да изяде половин бурканче, без да се мръщи.
« Последна редакция: Август 07, 2013, 14:58:05 pm от meshko106 »
<br />[link=http:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #5 -: Август 07, 2013, 14:58:54 pm »
Ще излезе вярно твърдението, че кърмените бебета се захранват доста по-трудно. Няма такова мръщене, плюене, плач... :?Едно малко зеленчуково пюре от 80 гр. го ядем в най-добрия случай 2 дни. Правя му половин доза каша и нея не може да изяде. Досега единствено ябълката като че ли харесва, ама дотолкова, че да изяде половин бурканче, без да се мръщи.
Сега не гониш количества, въпроса е да захранваш, да установиш неналичие на алергии, пък то ще си прояде все някой ден. Сигурно месец съм давала по 1-2-5л. от каквото и да е, до преди 4м поне мрънках, че детето ми не яде, сега не смея да се похваля ама....  :D
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #6 -: Август 07, 2013, 15:36:49 pm »
Аз пък да се похваля, че моето злоядо бебе прояде. Не успява чак цяло бурканче, но аз и на три четвърти съм доволна. И най-важното: вече сама отваря уста.
Днес баща й не разбрал, че морковите и картофите са за нея и сложил масло. Може ли да й ги дам? Досега не е яла масло. На почти 9 месеца е.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #7 -: Август 07, 2013, 15:48:17 pm »
аз мисля, че няма проблем да й ги дадеш, така или иначе е време да й вкараш някаква мазнинка в пюретата :)
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #8 -: Август 07, 2013, 15:58:22 pm »
Олио от рапица й слагам, Стеф. Така ме е инструктирала педиатърката, а и по етикетите на пюретатаго пише. Но мерси, ще й го дам. Поне да минава, че имам още милион неща за въвеждане.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #9 -: Август 07, 2013, 16:13:35 pm »
такова никога не съм ползвала, аз някъде към 8-9м. започнах да слагам зехтин или масло.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #10 -: Август 07, 2013, 22:36:54 pm »
Радостинка, на Благовест му давам( по-точно баща му, че аз такива неща не ям) от 5-6 мес. от рода на конфитюрите и сладката. Това обаче само ако баща му реши да го нахрани( а това е мнооого рядко),че аз няма се сетя :-)


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #11 -: Август 07, 2013, 23:09:43 pm »
Благодаря ти, Стеф!  :)

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #12 -: Август 08, 2013, 02:07:44 am »
meshko106, защо не пробваш да дадеш суров плод или зеленчук? Моето бебе обожава сурови круши, банани, авокадо, а за диня направо пощурява.

Блу, честито :lol: дано е за по-дълго!

Аз се чудя дали да започвам с месцата вече?! Захранвам я сериозно от 6 Юли, през Юни е хапвала няколко пъти банан и авокадо само. Тя все повече набляга на истинската храна, давам по два пъти на ден между млечните хранения. Но млякото си го пие най-вече в просъница, иначе само 20-40мл изпива будна.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #13 -: Август 08, 2013, 02:47:09 am »
Оливче, пробвах с фингър фуд, но определено бе знае какво да прави. Банан яде с неудоволствие, и то намачкан. Пробвала съм да й давам иначе малки парченца в устата. Не осъзнава, че е за ядене и плюе. Затова пък как хапва хартия ...  :lol:
Диня и пъпеш не съм давала още. А може би не би било зле. Поне ги има и са пресни. И глутен, и месо не съм давала. Не че е рано, ами от зор първо да прояде и после да въведа повече зеленчуци, времето си минава.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #14 -: Август 08, 2013, 11:13:36 am »
Блу, ще се научи само практика и трябва :wink:
Аз съм купила това: http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00720W64O/ref=oh_details_o02_s00_i01?ie=UTF8&psc=1 Много удобно и за ядене, и за чесане на венци, особено като и сложа нещо студеничко вътре.
Ти кога мислиш да включиш месо?




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #15 -: Август 08, 2013, 11:34:33 am »
Трябва да давам вече.
На мъжа ми братовчед му има дете на година и тр-четири месеца. Не му дават месо, за да не му миришели изпражненията.  8O Като станело на две години. И без това не можело да дъвче. Иначе ядяло какво беше там едно от житните, което замествало месото. Детето чака място във Валдорфската детска градина. Е, ще почака.
Та, нямам намерение моето до две години без месо да го държа.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #16 -: Август 08, 2013, 13:12:38 pm »
Качвам табличката за захранване която е в здравния картон на малката, който го дават заедно с акта за раждане, т.е е удобрено от здравното министерство. Дано е от полза, в таблицата е указано, че месо и риба е препоръчително да се започнат в 7мия месец, като първите два месеца по 10гр.
Раираните квадрати означават, че е забранено яденето, оранжевите че е възможно, а зелените - препоръчителното време за захранване :) Ако не разбирате нещо, пишете :)

Относно суровите плодове, нашата педиатърка изрично забраняваше до 10м някъде (освен банани). Не било добре за стомаха на толкова малко дете. Всичко на пара или се вари и после пасира. Пъпеш и киви не даваше до 12м, аз диня дадох тепърва преди седмица.
« Последна редакция: Август 08, 2013, 13:37:22 pm от Krisi08 »


Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #17 -: Август 08, 2013, 14:16:16 pm »
Да, и аз смятам, че на 6 месеца е твърде рано за сурови плодове и зеленчуци. Освен това Явор май все пак харесва плодове засега. Днес дадох круша и доста добре я прие. Относно количестватта, при нас и те имат значение, защото бебето наддава много малко. На същата възраст дъщеря ми е била с 1,5 повече, а и двамата са родени с еднакво тегло. Ама колкото, толкова, насила няма как да стане.
<br />[link=http:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #18 -: Август 08, 2013, 15:48:35 pm »
На мен пък една друга книжка ми бяха дали и там рибата беше след десет месеца. Навсякъде е различно май. Аз затова питам тук.
По колко мляко трябваше да пие деветмесечно бебе? На моята й давам веднъж плодово и веднъж - зеленчуково и останалите 3-4 хранения са мляко. Така ли беше правилно или трябваше още едно хранене да се опитвам да заместя?
« Последна редакция: Август 08, 2013, 15:50:55 pm от blue_sky »

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #19 -: Август 08, 2013, 16:41:15 pm »
екстра е, рано е да заместваш друго :)
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #20 -: Август 08, 2013, 17:44:49 pm »
Качвам табличката за захранване която е в здравния картон на малката, който го дават заедно с акта за раждане, т.е е удобрено от здравното министерство. Дано е от полза, в таблицата е указано, че месо и риба е препоръчително да се започнат в 7мия месец, като първите два месеца по 10гр.

Подкрепям, и аз така подходих и резултатите бяха отлични.

Много уважавам французите и техния подход към храненето. Току що прочетох една много интересна и полезна книга, "Франските деца ядат всичко" (http://karenlebillon.com/books/), и съм възхитена от тяхната житейска философия - да се яде разнообразна, вкусна и питателна храна с мярка, всеки ден.

Американците са в другата крайност и вече се плаша какво предстои на детето ми в детската градина и училище по отношение на храненето. Затова продължавам да предлагам редовно всякакви плодове и зеленчуци чрез нови рецепти, пък дано добрите хранителни навици имат файда един ден, когато около него ще нагъват само пица и сандвичи.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #21 -: Август 08, 2013, 22:47:44 pm »
Стеф, направо да сключа договор с теб в качеството ти на консултант по хранене.  :D

Спирам, че всеки втори пост е мой.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #22 -: Август 08, 2013, 23:34:00 pm »
blue_sky по принцип между рибата и месото не се прави разлика. На твое място бих започнала с месото вече, включително и половин яйце на седмица. Поне толкова ядохме ние на вашата възраст :) На тази възраст вече имат физическата нужда от такъв вид протеини.
Поздрави  :)


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #23 -: Август 08, 2013, 23:45:07 pm »
Цигу, аз мисля, че хранителните навици на семейството са по-важни и имат по-голяма роля  за оформяне на начина на храненето на детето. Да, ще има промяна като тръгнат на училище и видят това, което ние внимателно сме отбягвали, но ще се стараем два пъти повече да е по-вкусно вкъщи. :wink:

Иви току-що изяде половин обелена праскова. Омазана е до ушите, но не бих и отнела удоволствието и витамините на пресния плод. Никъде не съм прочела, че суровите плодове и зеленчуци са неподходящи за 6 месечни бебета, освен разбира се, ако са много твърди или вредни (картофите).

ПП. Отне ми около 3 часа да го публикувам този пост :lol:




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #24 -: Август 09, 2013, 09:46:20 am »
оливче, аз също давах пресни плодове, не сме имали никакъв проблем, напротив, децата ми към днешна дата няма плод който да не ядат и то с удоволствие :D

деска, за мен е удоволствие :wink:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #25 -: Август 09, 2013, 15:26:28 pm »
В една от темите за хранене се оплаквах, че София не пипа плодове. Ама съм тъпа и упорита. Всеки ден предлагам, не мога да преживея, че на село има всякакви супер чисти плодове и диването няма да яде.
Ииииии, слънцето изгря на моята улица. Търси си вече - Мамо, искам динИя, пЯскова, пъпеш, кЮшка и т.н
Доволна съм  :D

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #26 -: Август 09, 2013, 15:38:22 pm »
айде честито, на мен години в тоя форум ми се изтърка клавиатурата да повтарям, че с предлагане става, ама хората не са като теб упорити и като неще детето защо да се напъваме, я по-добре една вафличка да го почерпим :wink:
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #27 -: Август 09, 2013, 16:37:07 pm »
При нас пък е абсолютно обратния случай. Мия като бебе ядеше всичко и като плодове и като зеленчуци, а сега въобще не е така. Яде основно банани, много рядко диня или по 1-2 парчета праскова или портокал. Изводът е, че невинаги има връзка между захранването и храненето след това.
<br />[link=http:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #28 -: Август 09, 2013, 17:02:04 pm »
е то кой е казал, че има връзка и е закон. аз имах предвид че не трябва да се спира да се предлага определена храна дори при многократни откази.
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #29 -: Август 28, 2013, 08:07:31 am »
оливче, аз също давах пресни плодове, не сме имали никакъв проблем, напротив, децата ми към днешна дата няма плод който да не ядат и то с удоволствие :D


И аз давах пресни,още докато беше в корема ми,по много.Сега отказва САМО смокини :D Плюе ги заради семчиците.А са толкова полезни.Кога мога да дам ядки?(БАДЕМ,ОРЕХ)Имам в къщи,но не смея още


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #30 -: Август 28, 2013, 10:47:39 am »
кисела, не го храня с ядки, но давам да пробва, орехите видях, че може да ги дъвче, бадема го давам на по-малки парченца и пак успява.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #31 -: Август 29, 2013, 14:50:37 pm »
е то кой е казал, че има връзка и е закон. аз имах предвид че не трябва да се спира да се предлага определена храна дори при многократни откази.

Особено, когато минава през периоди в които си мени вкуса постоянно! Имаме дни в които не спира да яде определен вид плод, след това - не иска и да го помирише. Още не съм намерила причината за това. Примирила съм се и винаги имам вариант В и С, но плодовете са задължително присъстващи в менюто ни - поне по два вида на ден.


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #32 -: Август 29, 2013, 15:32:22 pm »
да, една от грешките които се ппавят, според мен разбира се, при т.нар. злояди деца е именно това, да им се предлагат 5 неща които обичат. И винаги ми е било чудно как аджеба се разбира, че едно 12 м. бебе не обича чушка например, само защото я е изплюло два пъти... ми то и моркова утре ще изплюе :lol:
та така де, както се разбра и бях помолена да не давам съвета, защото нямам злояди деца, само си разсъждавам, може да не ме четете :wink:

но все пак да си кажа, моите деца не са злояди, защото не съм позволила да са... :P
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #33 -: Август 29, 2013, 15:35:12 pm »
И винаги ми е било чудно как аджеба се разбира, че едно 12 м. бебе не обича чушка например, само защото я е изплюло два пъти... ми то и моркова утре ще изплюе :lol:
Ами защото така е по-лесно, ето защо :)
Обаче аз си знам, че часът на пъпеша пак ще настъпи, просто не знам в кой ден, затова упорито си предлагам разните му неща, които отказва, и в различни моменти нещата стават... Просто трябва наистина постоянство.


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #34 -: Август 29, 2013, 15:40:23 pm »
абсолютно, и повярвай ми от опит знам, ще има резултат :)
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #35 -: Август 29, 2013, 16:11:56 pm »
да, една от грешките които се ппавят, според мен разбира се, при т.нар. злояди деца е именно това, да им се предлагат 5 неща които обичат. И винаги ми е било чудно как аджеба се разбира, че едно 12 м. бебе не обича чушка например, само защото я е изплюло два пъти... ми то и моркова утре ще изплюе :lol:
та така де, както се разбра и бях помолена да не давам съвета, защото нямам злояди деца, само си разсъждавам, може да не ме четете :wink:

но все пак да си кажа, моите деца не са злояди, защото не съм позволила да са... :P
За 12 месечно бебе не знам, но за 6 мес. мога да кажа, че като стисне устни, започне да плюе и да реве, повярвай ми, много ясно се разбира, че не му харесва. За да дам по няколко лъжички зеленчук, имам пълна програма от анимация, музика, плик с играчки и на всяка хапка сменям играчката, само и само да го излъжа, за да хапне  зеленчук. Има случаи, в които почва да реве още преди да съм отворила пюрето, само при вида му. И не мисля, че съм направила нещо погрешно, за да  се случи това, той просто си предпочита гърдата и това е. Иначе и през двете ми бременности съм се хранила много разнообразно и здравословно, разликата в 2 деца е, че едното никога не е било кърмено на гърда, а второто е изключително кърмено. Та, докато нещо не ти дойде до главата, теории много.
<br />[link=http:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #36 -: Август 29, 2013, 16:26:33 pm »
мешко, и моето малкото беше така, но за около 2-3 месеца се оправиха нещата, не е като не ми е било до главата. разказвала съм не веднъж, че след като спрях да я кърмя не пожела да пие мляко от нито едно от всичките видове шишета и биберони които бях купила, но за 2 секунди схвана как става пиенето от проста сламка, например...
отделно със захранването имах голям проблем и знаеш ли какво се оказа на края, че детето просто не обича бурканчета, добре че бързичко го разбрах това. не беше лесно да се готвят по 3 различни манджи, за нея, за деси която беше на 2г. и за нас, нито пък като тръгнехме на почивка, а ние обичаме да пътуваме. Два дни аз готвех като луда по 10 неща и стерилизирах в малки бурканчета, купих си за целта и хладилна чанта, та така, не е като да не ми е било до главата, но за пореден път се убеждавам, че не бива човек да споделя, защото винаги се стига до тук.............
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #37 -: Август 29, 2013, 17:15:20 pm »
За 12 месечно бебе не знам, но за 6 мес. мога да кажа, че като стисне устни, започне да плюе и да реве, повярвай ми, много ясно се разбира, че не му харесва.

Съотношението на твърдата храна и млякото при бебета на 6 месеца и деца на година-две е коренно различно. На 6 месеца захранваш - предлагаш, дали яде много или не, е без значение, защото млякото дава поне 90% от калориите. Останалото е да свиква с вкуса, миризмата, текстурата, цвета...
На година-две млякото е малка част от храната, затова значението на зърнените, месото, яйцата, плодовете и зеленчуците е голямо.

Но ако не предлагаш редовно и разнообразна храна от 6-месечна възраст, малко вероятно е на година или две да яде разнообразно.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #38 -: Август 29, 2013, 18:33:17 pm »

На година-две млякото е малка част от храната.....


Не вярвай в това, всеки "лош ден" ни е над 80% млечен, от другото ядене само се пробва по 1-2л или хапки. Просто и до дете опира, но и аз предлагам упорито и колкото и да е отказвал или мазал после си хапва.
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #39 -: Август 29, 2013, 20:32:53 pm »
Съжалявам Стефи, не знаех, но по начина, по който се беше изразила, излизаше, че от майката зависи дали детето ще е злоядо или не. Без лоши чувства. :)
<br />[link=http:
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #40 -: Август 29, 2013, 20:40:26 pm »
За 12 месечно бебе не знам, но за 6 мес. мога да кажа, че като стисне устни, започне да плюе и да реве, повярвай ми, много ясно се разбира, че не му харесва.

Съотношението на твърдата храна и млякото при бебета на 6 месеца и деца на година-две е коренно различно. На 6 месеца захранваш - предлагаш, дали яде много или не, е без значение, защото млякото дава поне 90% от калориите. Останалото е да свиква с вкуса, миризмата, текстурата, цвета...
На година-две млякото е малка част от храната, затова значението на зърнените, месото, яйцата, плодовете и зеленчуците е голямо.

Но ако не предлагаш редовно и разнообразна храна от 6-месечна възраст, малко вероятно е на година или две да яде разнообразно.
Когато бебето е с 1 кг. под нормата, количеството има значение. А и да не забравяме, че това ми е второ дете и имам известна идея за какво става дума. А и факта, че се събужда да яде по 3-4 пъти вече на нощ, означава, че само мляко не му е достатъчно. Когато му беше достатъчно  -на месец и половина, спеше по цяла нощ  и качи 1 кг. за месец...
<br />[link=http:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #41 -: Август 29, 2013, 22:35:18 pm »
Мешко, твоето дете не може да се определи като "злоядо". То сега се запознава с вкусовете различни от кърма. Като не иска пюре, хич не се притеснявай. Има цял живот пред себе си да яде  :D

Аз съм на мнение, че злоядо дете не се ражда. Това си е мое мнение и не ангажирам никой.
Моето го захраних на 5 месеца в условия на люта зима, живеехме на чуждо място. А и през лятото, когато родих хич не ми мина през главата да замразя домашни продукти, а не е като да няма. Но, това си е моя грешка. Захраних с бурканчета. Диването ядеше каквото му дам, не е отказвала храна. Когато стана на 10 месеца записах на кухня. Времето се беше оправило и бяхме по цял ден навън. Лапаше манджите от кухнята като не виждала. В събота и неделя готвех в къщи и хоп, изненада, детето не искаше  8O Беше си свикнала на кухнята и моите, а и на баба си манджите не искаше да пипне. А смея да твърдя, че майка ми готви превъзходно.
Спрях кухнята и бавно, но славно я научих да яде нашата храна. Не беше лесно, лягала си е само с мляко, но не се отказах. Е, хапва си вече домашна храна и си свирка  :D
С плодовете също имах проблем, но пак не се отказах. Резултата е на лице.
Малък е още Явор, не се притеснявай, че не иска зеленчуци. Предлагай си, все някога ще прояде :wink:

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #42 -: Август 29, 2013, 22:47:43 pm »
Това с яденето вечер също не е показател, че не му стига твърдата храна. Моите деца докато ги кърмих,  а това продължи например с елена 1.2г. се будеше всяка божа вечер по 2-3-4 пъти да суче, а не като да не ядеше и твърда храна по 4 пъти на ден. Деси си лягаше вечер след като е вечеряла стабилно до 3.8г. с шишето АМ и по часовник се будеше в 5-6 и крещеше дайте ми млякотооооо и след 2 часа закусваше, така че тук няма панацея.
Елена например все си вървеше на горна граница и с килограми и на ръст, каша не е помирисала, следобед закусваше само плодове, е не отслабна милата, така че и това с килограмите е много относително.
Аз непоискани съвети от години не давам, ако споделя нещо то това ще е с цел само да се види, че все пак нещо е изпробвано и работи, пък може и при друг да се получи.
Има неща които не мога да приема, като сухите пасти на силванчето (нищо лично, само пример давам) на едногодишно дете, щото видиш ли поне нещо да хапне. Ами съжалявам, но има неща които колкото и усилия да положа никога няма да разбера, така смятам, че и 90% от формирането на вкусовете при децата се дължи на родителите.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #43 -: Август 29, 2013, 23:43:25 pm »
е то кой е казал, че има връзка и е закон. аз имах предвид че не трябва да се спира да се предлага определена храна дори при многократни откази.
Точно днес гледах документален филм за правилно хранене и известен Американски лекар точно това каза, че средно на едно дете му трябват 15 пъти да пробва определена храна, за да започне да му харесва :)
Аз вчера сготвих леща и дадох на малката за първи път и хич не се хареса. Ама с малко мъка хапна, днес пак плюеше, най-накрая сложих малко сухар от ориз и буглур вътре и всичко изяде :) Забелязам, че с малко въображение стават нещата. Ще дам някло примера, може да са от полза на някой :)

Когато не иска други супи, слагам малко сметана вътре и всичко изяжда. Супата топчета например си бърка вътре и избира само топчетата и после нищо не яде. За това вече или я пасирам да не си избира или давам първо твърдата част с лъжица, а бульона го сипвам в чашка. Като е в чаша го изпива целия, много е горда че сама пие ли незнам, ама от лъжицата не го близва.

Сурови зеленчуци определено е проблем, тук още идеи нямам :) Понякога минава номера като и нарежа на ленти тиквички, краставици, чушки и като дотича в кухнята за нещо и давам да си избере от нарязаните лентички и си взима, хапне малко и после ги хвърля, но като се върне крещейки пак това предлагам. Понякога се тръшка и сочи шкафа с хляба и бисквитите, но пак давам от лентичките :) понякога става, понякога се изпада в дива истерия чак ме бие :D

С плодовете пак е избирателна система, за това правя плодова салата с всякакви видове и давам първо тези които харесва и после пробутвам по няколко дето не харесва :) Ама ако се занимава с нещо, яде и не обръща много внимание :) Ако съвсем не става - на фреш и изпива всичко.

Сори за дългия пост.
« Последна редакция: Август 29, 2013, 23:45:22 pm от Krisi08 »


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #44 -: Август 30, 2013, 05:05:06 am »
Това с яденето вечер също не е показател, че не му стига твърдата храна. Моите деца докато ги кърмих,  а това продължи например с елена 1.2г. се будеше всяка божа вечер по 2-3-4 пъти да суче, а не като да не ядеше и твърда храна по 4 пъти на ден. Деси си лягаше вечер след като е вечеряла стабилно до 3.8г. с шишето АМ и по часовник се будеше в 5-6 и крещеше дайте ми млякотооооо и след 2 часа закусваше, така че тук няма панацея.

meshko, и Марко беше така - сучеше по два-три пъти нощем поне до десет-единайсет месеца, а последното нощно кърмене го спрях със зор на 14 месеца. Иначе винаги е ял охотно от всичко и по много.
Това го казвам в подкрепа на довода на Стефка да не се водиш само по нощното хранене. При проблеми с наддаването няма как да не се тревожиш. Дано намериш разрешение на проблема скоро.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #45 -: Август 30, 2013, 09:17:49 am »
Точно днес гледах документален филм за правилно хранене и известен Американски лекар точно това каза, че средно на едно дете му трябват 15 пъти да пробва определена храна, за да започне да му харесва :)

На няколко пъти е споменавана из форума  книгата на Н.Лата -"Прочети това , преди децата ти да  те побъркат"- препоръчвам я за пореден път.
http://colibri.bg/knigi/682/
Ясно че не всички съвети  в нея биха сработили  при всеки , но е много полезна според мен.

В темата за злоядите деца  и храната  има няколко много точни изказвания:
-двадесет гнусно  , правят едно вкусно  - т.е. - може десетки пъти да предложим една храна и детето да я откаже , и изведнъж да я прояде
-гладните деца ядат  - да не  с е подаваме на слабостта  да им дадем каквото й да е  , само й само да хапнат.

Неща , които StefiZ  не веднъж споделя от личен опит.


Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #46 -: Август 30, 2013, 10:02:07 am »
Моята тревога е по-скоро в бъдеще време. Живот и здраве как ще го отбия след няколко месеца, а и като го отбия какво ще яде? Ето това ме тревожи повече от всичко, защото ще трябва да се връщам на работа. Той не изглежда слаб, супер подвижен е. Но е факт, че допреди 2 седмици му ставаха бодитата с размер от 0 до 3 месеца. Иначе приемам всякакви съвети и ще изпробвам всичко възможно. Вчера пробвах да дам кашата от шише. Захапа шишето с голямо настървение, но като усети съдържанието изплю биберона и ревна. като въвеждах тиквички, пробвах и с домашно приготвени, ами не хареса нито готовото пюре, нито домашното. Другата седмица ще въведа месо, може пък месото да му хареса.
<br />[link=http:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #47 -: Август 30, 2013, 10:32:39 am »
мешко, и аз имах същите терзания с елена, защото бяхме като скачени съдове, но предвид проблема й и това че уж кърмата е по-лека от АМ и се усвоява по добре и преработва, изобщо не ми минаваше през ум да предложа АМ от шише. Е отбиването стана лесно, но пък АМ от шише не пропи изобщо.
Направих го постепенно, първо махнах сутрешното кърмене и през деня се опитвах да не кърмя, т.е. оставих само преди обедния и нощния сън и така постепенно за около 2-3 седмици и детето спря да си търси. Така че не се притеснявай от сега, и ще прояде и всичко ще е наред :)
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #48 -: Август 30, 2013, 13:27:48 pm »
Мешко, и аз да споделя малко опит (дано да е от полза на някой), но и потвърждавам думите на Стефи. Това, че яде през нощта, не означава че не му стига храната през деня. Какви ли не гимнастики не правих, едва на 2год. отказаха нощното хранене, давала съм и вода, но е имало викове:"Нечем вода, давай пакото  :lol: ", а си бяха на твърда вечеря вечер + мляко при лягане.
Имало е и периоди в началото не искат пюре, оставях ги за 2-3 дни на мляко и после пак предлагам по схемата, не съм ходила хаотично от храна на храна само, за да хапнат нещо. Като пият мляко няма проблеми.
Не се терзай отсега за бъдещето, защото не знаеш как ще реагира детето, може пък и да нямаш проблем с отбиването. Бебетата и децата се менят предпочитанията  всяка седмица, това че сега не иска шише примерно, не значи че след месец ще е пак така.
А за сухите пасти мисля няма смисъл да коментирам, моите още не са яли ;)
Начина на хранене на децата зависи изцяло от нас.
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #49 -: Септември 01, 2013, 15:41:27 pm »

А за сухите пасти мисля няма смисъл да коментирам, моите още не са яли ;)
Начина на хранене на децата зависи изцяло от нас.
Тези дни това са ми терзанията,докато избирам ясла за Бузана.Дали ще има ФаФла или суха паста за закуска...и как да процедирам,ако все пак предлагат в менюто  8O .
Дали пък няма да ме вземат за луда,ако кажа,че шоколадови неща не яде и не искам да и дават...а и какво -ще гледа другите ли?

Да споделя най голямото прегрешение на Бузана))).Лаллет  :D разбирайте сладолед

Аз си го приготвям в къщи-без консерванти и оцветители,още не знае граджето,че идва от фризерите на супермаркета или кафетата :lol:

Нямам машина за сладолед,не е и необходима.Трябват само желание и 2-3часа време да постои във фризера.

Продукти;

1КУТИЯ  КРЕМА СИРЕНЕ
1КУТИЯ ПОДСЛАДЕНО КОНДЕНЗИРАНО МЛЯКО
200МЛ.ЖИВОТИНСКА СМЕТАНА(ЗАКВАСЕНА)

за сиропа:
250гр.малини(ягоди,боровинки)
2-3с.л. захар
50мл.вода


Използвам крем сирене на Hochland, може и Филаделфия или други сирена от този клас, с много ниско съдържание на сол. Солта се използва като съставка за засилване на вкусовете, така че няма драма да има мъничко, но в българските солта надделява и затова не препоръчвам да се използват.

За да си направите малиновия сироп, използвайте пресни или замразени малини. Кипнете ги с водата и захарта и оставете да поврят, докато самите малини се стопят. След това прецедете от семките и оставете да се охлади.

За да си направите сладоледа - разбийте крем сиренето и подсладеното кондензирано мляко - подчертавам подсладено, защото с другото не става. Разбийте ги докато се смесят идеално, без никакви бучки(в робот,или на миксер). След това направо в сместа изсипете добре охладената животинска сметана и продължете разбиването, докато сместа се сгъсти.

Аз използвам силиконови формички за кексчета, но можете спокойно да направите цялото количество в един съд. Изсипвате част от сместа в съда, отгоре заливате с малиновия сироп и най-отгоре отново заливате с останалата смес. Прибирате във фризера за 2-3 часа.

Още по-хубаво става, ако на дъното на формата изсипете първо част от сиропа, а след това започнете да редувате пластовете - крем-сироп-крем. Когато се вади от формичката, сиропът се разтопява и като я обърнете, той се стича много вкусно по страните на сладоледа :)
« Последна редакция: Септември 01, 2013, 16:02:49 pm от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #50 -: Септември 01, 2013, 16:20:12 pm »
кисела крема сиренето ти 250гр ли е?
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #51 -: Септември 01, 2013, 16:22:21 pm »
да .и кондензираното мляко е малка разфасофка,ама не знам колко)))) :D


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #52 -: Септември 01, 2013, 21:31:37 pm »
Като ви чета, явно съм гледана по всички правила да НЕ съм злояда, но въпреки всичко бях, съм и оставам ужасно злояда :lol:
Баба ми всеки ден готвеше домашно, без мазнина, вкусно наистина, но яко изядях някое месце веднъж месечно (да се разбира около 100гр. месо) нашите се радваха.
Сирене и кашкавал не проядох докато не станах на 17 години.
Салати, домати, зеленчуци проядох след като станах на 13 г.
Плодове малко по-рано. Яйца и до днес не обичам. Та аз си живеех на кисело мляко, плодове, хляб и бабини мекици. Храна ми  се предлагаше в точно определни часове, четири пъти дневно, не съм яла между храненията, сухи пасти и тем подобни не съм яла, но...си бях злояда.
И все още съм. И детето ми е такова - супер злоядо. въпреки всичките ми опити и гледанията по съвети и книги за злояди деца. Жив и здрав да е, има енергия за 5 деца, наддава бавно на килограми, но е жизнен. И само да вметна - това с гладно дете да откаже храна го има. 8-9 часа без храна, само и само да яде вечеря (пилешко месо май беше), само на вода и..познайте, не яде, легна си гладен и яде на следващата сутрин закуската.
Сега като тръгне на градина ще видим дали ще се повтори моята драма (че аз и там не ядях, ама никак и всички бяха в шок и ужас) или ще прояде.

И за успокоение - и въпреки злоядостта си, съм жива и здрава, висока 1,78см., 56кг. и все още имам енергия за петима. Та злояди, не злояди, децата ви ще порастнат и после ще се чудите що сте си причинявали всичките терзания.
[/url][/url]
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #53 -: Септември 11, 2013, 10:05:54 am »
Цитат на: jasmin_veni link=topic=49814.msg1020319#msg10д20319 date=1378060297
. Та аз си живеех на кисело мляко, плодове, хляб ...

Всъщност като се замисля,това е била храната на първобитните хора :D ПЛОДОВЕ,КОРЕНОПЛОДНИ(РАСТЕНИЯ),МЕД,МЛЯКО(сурово),зърнени(в суров вид)семена и ядки(сурови).Не е месоядно човекът...месо е започнал да консумира едва след като открива огъня.Дори и зъбите ни са много различни от тези на хищниците.Това е и мнението,което споделям,макар,че ям месо,но рядко.
С удоволствие бих станала суровояд,ако не ми се налагаше да готвя.... :wink:
Децата някак инстинктивно усещат кое как...
« Последна редакция: Септември 11, 2013, 10:07:40 am от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #54 -: Септември 12, 2013, 11:57:16 am »
Момичета, извинявам се ако някъде е коментирано и не съм успяла да прочета - от каква възраст можем да даваме смокини?
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #55 -: Септември 12, 2013, 15:06:17 pm »
Предполагам белени, след годинката. Моят син още не яде такива неща - ягоди и смокини, просто не ги приема.
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #56 -: Септември 13, 2013, 17:04:30 pm »
Дайте ми, моля ви идеи за закуска, че на злоядчо все не му харесва  :) !
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #57 -: Септември 13, 2013, 21:54:22 pm »
Силванче, дано не се повтарям, мисля бях писала тук но ето няколко идеи за закуска, които при нас се харесват:
- овесени ядки /фини/ с плод - обикновено банан и ябълка - може с вода, може и с мляко. Слагам и канела малко.
- качамак /много го харесват/ приготвен с консистенция като на каша, със сирене и малко масло
- макарони със сирене и масло
- мляко с ориз /може със сирене, може и с плод/
- грис с мляко
понякога и филийка с кашкавал или с масло и сирене
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #58 -: Септември 13, 2013, 21:57:22 pm »
Качамак със сирене и масло, грис със сирене и масло, попара със сирене и масло, макарони със сирене и масло, елда със сирене и масло  :D кус кус, палачинки, филийки запечени с кашкавал и яйце/сирене и яйце, баница, пица, солен кекс, овесени ядки, може с плод.
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #59 -: Септември 14, 2013, 08:32:28 am »
Ох, единствено май не съм опитала да дам овесени ядки, но като го знам капризчо какъв е  :) , но ще опитам, може да ме изненада.

За закуска любимо му е мляко, понякога се излъгва да хапне някоя лъжица попара и пържена филия с яйце от нашите, въпреки че не е добър вариант това, и дозакусва пак мляко.Не иска други неща, гладен ще седи, но няма да хапне  :P .
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #60 -: Септември 14, 2013, 08:53:58 am »
Силванче, правя закуска всеки ден, сигурно в 50% от случаите той не я яде или яде 5 лъжици и какво да спра да правя и да го оставя само на мляко ли?! От изброените от мен за сега не е проял само овесени ядки, но може би, някой ден....
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #61 -: Септември 14, 2013, 09:29:09 am »
Ние овесените ядки, дори и да са фини пак ги ядем само пасирани! Да стане почти гладко.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #62 -: Септември 14, 2013, 13:12:03 pm »
Момичета,да попитам-Кога мога да въведа червено цвекло,сварено и смесено с друг зеленчук?

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #63 -: Септември 14, 2013, 16:11:45 pm »
Kerita,не знам кога си започнала захранването и какво си въвела до тук.Т.к. цвеклото не се споменава из схемите за захранване  едва ли ще срещнеш конкретни препоръки.Тук го коментирахме и д-р Бърди бе писал ,че може да го въведем спокойно ,но тогава Кало беше на около 8-9м. Бях въвела основните зеленчуци и плодове и помня , че се чудех с какво да продължа -глутен ли ,месце -и той препоръча  вариции на бобови /леща,боб ,зелен боб / и цвекло . Така че може би ви е рано ,но прецени какво си въвела до тук.
Иначе на нас много ни хареса и все още го яде с апетит сварено и нарязано .
« Последна редакция: Септември 14, 2013, 16:23:09 pm от nimika »


Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #64 -: Септември 14, 2013, 16:47:56 pm »
Ох, единствено май не съм опитала да дам овесени ядки, но като го знам капризчо какъв е  :) , но ще опитам, може да ме изненада.


Oвесени ядки с кисело мляко(само се накисват в млякото 1 час по-рано).Филия с мед и масло(изтрепах рибата с този мед :D ...безотказно е при нас),домашна баница.
« Последна редакция: Септември 14, 2013, 17:23:11 pm от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #65 -: Септември 16, 2013, 09:37:30 am »
Kerita,не знам кога си започнала захранването и какво си въвела до тук.Т.к. цвеклото не се споменава из схемите за захранване  едва ли ще срещнеш конкретни препоръки.Тук го коментирахме и д-р Бърди бе писал ,че може да го въведем спокойно ,но тогава Кало беше на около 8-9м. Бях въвела основните зеленчуци и плодове и помня , че се чудех с какво да продължа -глутен ли ,месце -и той препоръча  вариции на бобови /леща,боб ,зелен боб / и цвекло . Така че може би ви е рано ,но прецени какво си въвела до тук.
Иначе на нас много ни хареса и все още го яде с апетит сварено и нарязано .
Благодаря,nimika!
Започнах захранването 5-я месец.Въвела съм основните зеленчуци и повечето плодови пюрета с каша.Наскоро въведох месо,мисля да продължа с глутен.Ще изчакам още малко за цвеклото. :)

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #66 -: Септември 17, 2013, 10:12:49 am »
kerita, сега си погледнах таблицата за захранване, която съм следвала с Мия и в нея червеното цвекло е въведено на 9 месеца заедно с грах, червена чушка, зелен боб и авокадо.
<br />[link=http:
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #67 -: Септември 20, 2013, 00:59:41 am »
Дайте ми, моля ви идеи за закуска, че на злоядчо все не му харесва  :) !
Силванче, на моето дете много му се харесва юфка с прясно мляко. Друга идея ми е бисквити Закуска с кисело мляко и подходящ плод.
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #68 -: Септември 24, 2013, 08:58:47 am »
Момичета кога се въвежда жълтъка? Нещо не си спомням кога съм го въвела при Мия. Според педиатърката ни мога да въведа или жълтък или попара. Аз с попарата определено ще изчакам, но за жълтъка се чудя.
<br />[link=http:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #69 -: Септември 24, 2013, 10:28:48 am »
мисля, че можеш. по 1/4 да въвеждаш вече.
обаче един съвет, пасирай го директно в пюрето, защото децата много трудно го приемат дори и намачкан, не знам защо, може би заради консистенцията му. :)
« Последна редакция: Септември 24, 2013, 10:49:50 am от StefiZ »
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #70 -: Септември 24, 2013, 10:37:10 am »
Мерси Стефи. :wink:
<br />[link=http:
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #71 -: Септември 24, 2013, 13:14:07 pm »
Дайте ми, моля ви идеи за закуска, че на злоядчо все не му харесва  :) !
Силванче, на моето дете много му се харесва юфка с прясно мляко. Друга идея ми е бисквити Закуска с кисело мляко и подходящ плод.


И това не обичаме  :) .
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #72 -: Септември 24, 2013, 14:30:21 pm »
Дайте ми, моля ви идеи за закуска, че на злоядчо все не му харесва  :) !
Силванче, на моето дете много му се харесва юфка с прясно мляко. Друга идея ми е бисквити Закуска с кисело мляко и подходящ плод.


И това не обичаме  :) .
Какво обича твоето дете?

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #73 -: Септември 24, 2013, 15:33:12 pm »
Дайте ми, моля ви идеи за закуска, че на злоядчо все не му харесва  :) !
Силванче, на моето дете много му се харесва юфка с прясно мляко. Друга идея ми е бисквити Закуска с кисело мляко и подходящ плод.

И това не обичаме  :) .

Силванче, а по колко пъти опитваш да предлагаш храна, която детето ти "не обича"? Твърде малък е, за да "не обича" храни.

Казват, че децата средно трябва да опитат една храна между 10-15 пъти, за да започнат да я ядат. Вкусът се придобива, ние не се раждаме харесвайки или не една храна.

Аз бих ти препоръчала да опиташ да закусваш с него (освен ако не го правиш вече), като двамата ядете едно и също. Трудно е, и аз съм се фрустрирала, когато Емма отказва да яде нещо, аз съм притисната от време и искам закуската вече да е минала заминала, но това само води до "лесни" решения. Не казвам, че всички деца са лесни, просто може би се зареди с повече търпение.

В момента чета страхотна книга, препоръчана ми от Цигу (French Kids Eat Everything, автор Karen Le Billon), в която се описва как наистина френските деца ядат всичко, и как се постига това. Започнах да прилагам на практика описаното и трябва да ви кажа, Емма наистина започна да си разширява репертоара, за моя радост - неща които "не ядеше" преди, сега хрупа с удоволствие.
« Последна редакция: Септември 24, 2013, 16:12:31 pm от vaci »


*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #74 -: Септември 24, 2013, 15:41:00 pm »
Ами за закуска правя често попара с две бисквити и един сухар, хапва няколко лъжици, и почва да бута, с гледане на филмчета хапва още малко, и допива мляко.
Правя и пържени филии с яйце, не е полезно това, но хапва средната част на една филия, е невинаги, но се излъгва.От десет пъти, веднъж се излъгва да хапне принцеса с яйце и сирене, винаги седи с нас на масата, но целта е да бърка по чиниите  :D , а аз през това време слагам нещо в устата.

[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #75 -: Септември 24, 2013, 15:51:04 pm »
Казваш, че "допива" мляко? Пие ли мляко преди закуска и колко време преди това? Да не би просто да не е гладен?


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #76 -: Септември 24, 2013, 16:10:47 pm »
vaci тази книга не я намирам на български, можеш ли да споделиш повече, може и на лични.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #77 -: Септември 24, 2013, 16:17:21 pm »
М-и, на български не знам дали я има преведена, сравнително нова е. Добавих горе в поста си авторката също.
Тук намерих откъс от руския превод
http://www.moscowbooks.ru/image/upload/francuzskie_deti_0207-new-new.pdf


*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #78 -: Септември 24, 2013, 16:44:09 pm »
Казваш, че "допива" мляко? Пие ли мляко преди закуска и колко време преди това? Да не би просто да не е гладен?

А не, вечерта към 22.-23. часа пие мляко, и сутринта към 9.-10. часа използвам като е гладен да хапне поне малко, и после давам млякото за дояждане.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #79 -: Септември 24, 2013, 17:54:25 pm »
Може би очаква млякото, знае, че ще последва, и ме няма да ума "сериозни" последствия, ако не си изяде порцията... има ли начин да смениш режима - да опиташ да даваш рано млякото, и след закуска - нищо за дояждане


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #80 -: Септември 24, 2013, 18:27:47 pm »
Тия неща не винаги работят. Моят примерно до преди 2 седмици си имаше режим: мляко-закуска-обяд,евентуално мляко-закуска, коятовинаги е в различно количество-вечеря-мляко. От тогава насам не иска нищо освен мляко, давам за да не е гладен, пробвах и да не давам, мрънка и гладува. Разчитам на това, че вероятно е зъбен проблем, защото и млякото ако не е с биберон не го иска, когато яде - дъвче на предни зъби. Просто трябва и търпение.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #81 -: Септември 24, 2013, 23:09:39 pm »
А тези зъбни проблеми колко дълго могат да продължат? Благовест доста дълго хапва по съвсем малко.
Книгата за френските деца има ли я на български език?


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #82 -: Септември 24, 2013, 23:18:10 pm »
А тези зъбни проблеми колко дълго могат да продължат? Благовест доста дълго хапва по съвсем малко.
Книгата за френските деца има ли я на български език?
Вероятно и месеци могат да продължат. И вие ли на мляко я карате? Книгата я няма на български, а извадката на руски е доста кратка :) Ще потърся да я сваля от някъде.
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #83 -: Септември 25, 2013, 09:06:09 am »
silvanchence,  аз не бих се тревожила толкова за закуската- като иска мляко, нека си пие. Моята дъщеря до 2 г. и 3 месеца закусваше сутрин само с  адаптирано мляко. Попара прояде чак след това, кус-кус и всякакви подобни яде много рядко и до днес. И това при положение, че никога не е била злояда.
<br />[link=http:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #84 -: Септември 26, 2013, 14:32:37 pm »
А тези зъбни проблеми колко дълго могат да продължат? Благовест доста дълго хапва по съвсем малко.
Книгата за френските деца има ли я на български език?
Вероятно и месеци могат да продължат. И вие ли на мляко я карате? Книгата я няма на български, а извадката на руски е доста кратка :) Ще потърся да я сваля от някъде.
М-и, не я караме на АМ само, но ми се струва много странно от всеядно дете( ядеше си почти винаги цялата детска кухня,т.е. около 300 мл. на ядене) сега да хапва по 10-на лъжици и почва се дърпа. И аз се отказах да взимам вече, че взе да остава. Иначе като цяло пак си яде почти всичко но по малки количества. Пък ака по2-3 пъти на ден, 8O кво толкова "вади" не знам. То затова не може да качи някой грам.
Но може просто да си се променят децата


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #85 -: Септември 29, 2013, 10:46:00 am »
Здравейте, момичета! Отдавна не съм писала, че имах някакъв проблем с влизането. Ние се захранихме на 6 навършени месеца, когато ми спря кърмата или по-точно вече беше толкова малко, въпреки цеденето, чайчетата, хаповете и т.н., че ми се стори безсмислено да се  мъчат децата. В началото с пюретата беше голяма драма. Особено с момата. Сега сме на детска кухня и, слава Богу, проядохме!
Водя се по децата какво да им давам. Коментирала съм и с педиатърката, но ще се радвам да чуя и други мнения.
Никол - 68 см - 8200 гр.
Кристиан - 76 - 10100 гр.
В 7.30 - попара; на нея с 2 сухара, на него с 2 и 1/2;
Към 11.00 - пасиран плод около 200 гр.
Към 13.00 - по 125 гр. супа и 125 гр. основно;
Към 16.30 - 17.00 - десерта от ДМК, разделен по равно + 100 гр. кисело мляко за него и 100 гр. от плодовите млека на Нестле, Хумана или Бебивита за нея (капризче е момата);
Към 20.30 ч. - АМ около 230 гр. с 2 бисквитки за него и около 200 гр. млечна каша за лека нощ за нея (не иска да пие мляко от бутилка; ако и давам АМ, го иска с лъжица, иначе реве; вода си пие от шише обаче без проблем)

Ще ми бъде полезно да прочета мнението ви за режима и количеството и вида храни.
Благодаря ви предварително!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #86 -: Септември 29, 2013, 11:30:55 am »
Боги, писала си, че се водиш по децата, щом са спокойни значи всичко е Ок. Аз признавам си толкова твърда храна не съм давала на тази възраст, но моето дете и сега, предпочита мляко с биберон пред яденето  :) Мисля и килограмите са добри.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #87 -: Ноември 18, 2013, 17:29:40 pm »
Мами, откриха на Дребосъчето желязо-дефицитна анемия и сега се опитвам да включа в диетата и подходящи храни. Вече яде почти всичко, дори миналия ден включих и червено месо, въпреки че ми се искаше да изчакам, но ситуацията го налага. Та, молбата ми е: дайте идеи за НЕтипични храни с повече желязо, витамини от групата Б и в. Ц. Обичайните са вече в диетата и. Благодаря!




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #88 -: Ноември 18, 2013, 20:26:33 pm »
червено цвекло, червени чушки, домати… сега нетипични за възраста са дробчета и тем подобни, но е малка за тях. бобовите мисля че са добри за повишаване на желязото.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #89 -: Ноември 18, 2013, 21:20:54 pm »
Да бобовите стават, леща и боб.В тиквата също има желязо.Не знам дали може да яде тахан или е малка, той също съдържа желязо, хубаво е да ги яде с продукти богати на витамин Ц, че той спомага за усвояването на желязото.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #90 -: Ноември 18, 2013, 21:37:11 pm »
Елда-направо за заместител на месото става  :)
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #91 -: Ноември 18, 2013, 21:39:36 pm »
Ами ако става въпрос за сусамов тахан,сусама нали се води алерген ,и се препоръчва даването му по-късно.
Иначе аз самата го обожавам с  мед на бисквитка,филийка ;действа и разхлабващо.



*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #92 -: Ноември 18, 2013, 22:04:09 pm »
Изразила съм се малко неточно. Под нетипични имам предвид тези, за които не се сещаш веднага.
Включила съм цвекло, всякакви зеленолистни, тиква, киноа, бобови. С едлата нещо съм скарана - немога да я приготвя годна за ядене :lol: може би защото не я харесвам.
Иначе тук веднага ме упътиха към дроба, но ще се въздържа засега.

Мислите ли, че мога да и дам водорасли?

Намерих много добра таблица:

« Последна редакция: Ноември 18, 2013, 22:10:39 pm от ollivia »




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #93 -: Ноември 18, 2013, 23:00:53 pm »
Конкретно елдата аз я приготвям по един начин - сварена с масло и сирене. Пробвала съм да я готвя с месо и не ми харесва.
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #94 -: Ноември 19, 2013, 13:30:01 pm »
Аз бях с желязнодефицитна анемия, по време на бременността и въпреки таблетките , които пиех , все ми бяха ниски стойностите, докато не се усетихме с хематолога, че млечните продукти неутрализират желязото, а аз  за закуска , обяд и вечеря пиех айран , така ,че когато давате богати на желязо храни, не давайте поне 2 часа преди и след това млечни храни .
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #95 -: Ноември 20, 2013, 16:50:25 pm »
Понеже бебе го мажем след баня със зехтин или свинска мас и се случва да си пипне нещо и да се оближе -това захранване ли се води с тази мазнина?


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #96 -: Ноември 20, 2013, 20:34:35 pm »
Ами като започнете със зеленчуците ще трябва да се слага по малко мазнина - зехтин, олио, по-късно краве масло.

 Ако въпроса с маста е дали вече е захранен със свинско, мисля, че не  :lol:
*

    Crystal

Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #97 -: Ноември 20, 2013, 21:57:17 pm »
Бебе, не е хубаво да го мажете с мас. Със зехтин по-става. Но има толкова хубава бебешка козметика, защо ще се занимавате да преварявате зехтин? Извинявам се че измествам темата.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #98 -: Ноември 20, 2013, 22:34:31 pm »
Кристал, няма разлика дали маже с мас или зехтин. Всъщност не е нужно нито едното ако кожата не го изисква. Моят син е мазан  с мас(както и аз като бебе), със зехтин, бебешко олио и лосион, като спрях всичко(много ревеше при мазане) и пак си му беше и е хубава кожата. Първите две са мазани преди баня, другите след.
*

    Crystal

Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #99 -: Ноември 21, 2013, 07:24:04 am »
В подкожните мазнини се отлагат  токсини, отделно, че при преваряването на маста се получават още вредни вещества, които не са добре за никоя кожа, да не говорим за бебешката. Освен това запушва порите.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #100 -: Ноември 21, 2013, 09:02:10 am »
Бабите това не са го знаели, а сме оцелели  :wink: Не казвам, че е правилно.
*

    Crystal

Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #101 -: Ноември 21, 2013, 09:22:07 am »
То и след Чернобил оцеляхме...
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #102 -: Ноември 21, 2013, 09:35:37 am »
Разговора за мазането на бебетата може да го преместите в седмичната тема. Там може да споделят опит и майки на по-големи деца :)
Нека тази тема да си остане за храненето.
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #103 -: Ноември 21, 2013, 10:26:19 am »
само да питам - каква е разликата между тази тема и темата "Захранване и хранене на нашите бебета"? Щото и в двете се обсъжда захранване на бебета, та да знам къде да питам каквото ме тревожи. Благодаря предварително за уточнението.


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #104 -: Ноември 21, 2013, 10:35:49 am »
Другата тема е за споделяне на рецепти за малчовците, докато тази е за обсъждане на самото захранване и хранене, аз поне така разбирам от заглавията. Друг е въпроса, че в последно време двете май се поомешиха. :lol:


Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #105 -: Ноември 21, 2013, 17:42:34 pm »
Да бобовите стават, леща и боб.В тиквата също има желязо.
Добре де, на 10 месеца не са ли малко още за бобови култури -тип леща и боб точно? Аз с дъщеря ми съм ги въвеждала на около 18 месеца.
<br />[link=http:
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #106 -: Ноември 21, 2013, 18:24:33 pm »
според мен са малки,аз още не давам .
<br />
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #107 -: Ноември 21, 2013, 19:35:00 pm »
Леща въведох след годината белена. Боб и други с люспа още не иска да яде.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #108 -: Ноември 21, 2013, 21:32:18 pm »
Аз бях захранила с белени леща и бял боб, но в минимални количества. Миналия ден дадох ястие с леща, излезна си почти необработена. Явно им е рано още.
Утре ще пробвам малко пюре от бял боб без люспите и ще видим :?




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #109 -: Ноември 23, 2013, 13:04:23 pm »
Аз съм захранила с белена леща на 9 м. и много се харесваше, като я готвех със сладък картоф или тиква. Боб въведох след 1,6 г едва.


Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #110 -: Декември 09, 2013, 14:50:26 pm »
Днес записах Коки на детска кухня и останах изумена от количествата, които дават- супа, пюре и десерт по около 250г всяко. Това значи ли , че трябва още едно хранене да се замести , понеже нашия се наяжда само с едното(даже не го доизяжда). Аз мислих, че кухнята ще е в много малки порции , така че супата и пюрето да се дадат на обяд, а десертът след обяд и направо останах учудена като ми напълниха бурканчетата. Иначе за гивезящо се по време на хранене дете , супата , определено, му беше по вкуса и се нахрани сравнително бързо. Сега обаче какво да дам -десертът ли или пюрето ???. Ако заместя едно хранене още,  кърмата ще ми стига идеално, тъй като сега ако  рано вечерта кърмя, после трябва да дам АМ. Преди седмица ни изписаха от болница и там ми казаха , че 8 мес бебе трябва да яде по 5 пъти на ден, като кърменето е само вечер и сутрин, а останалите 3 хранения да са твърда храна. Да , но при нас нещата не стоят така - кърмя повече от 2 пъти на денонощие, а доцентката каза - посред нощ -само водичка за залъгване и толкова, никакво цокане по нощите, защото можела да се отключи някаква болест дето хората стават посред нощ  ,за  да ядат . Е да, ама моето гардже е толкова своенравно и инатесто , че ако му приложа тея хватки ,ще събуди и съседите чак.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #111 -: Декември 09, 2013, 16:04:26 pm »
Ив, първо не е необходимо да изяжда цялата храна от кухнята. Те дават еднакъв грамаж до края, а някой деца са по-ящни  :wink: Повечето ми познати, които са хранили от кухня десертите не ги вземаха(някъде се плаща отделно за всяко нещо и избираш от кое по колко да вземеш) или не ги даваха, че имали добавена захар или прясно мляко. Та - ако даваш всичко: обяд-основно, следобяд-десерт, вечеря-супа.
За 5-те хранения, също е индивидуално. До 1.6м моето дете пиеше максимум 30мл вода, кърмех го и през нощта. Въведох трето външно хранене-вечеря, около годината. Паралелно с това, което е било за моето дете-на приятелка детето изяждаше всичко от кухнята на обяд и направо ми събираше очите огромната разлика между две равно големи деца.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #112 -: Декември 09, 2013, 20:06:46 pm »
Зависи от детенцето.Аз давам основното на обяд,десерта след обяд и супата за вечеря.
И ние се будим понякога посред нощите гладни и никаква вода не помага.Ставам и правя АМ,да ни е мирна главата. :)

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #113 -: Декември 09, 2013, 22:06:02 pm »
И аз правя понякога АМ през нощта. За пръв път чувам за такава "болест".  8O
« Последна редакция: Декември 09, 2013, 22:13:31 pm от blue_sky »

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #114 -: Декември 09, 2013, 22:20:05 pm »
И аз правя понякога АМ през нощта. За пръв път чувам за такава "болест".  8O
Ми как ще си чула... За да ни убедят да даваме вода през нощта вече и болести вкараха в арсенала  8O
ivelinca, ако на теб не ти пречи, нека си цока детето.
За кухнята - давах основното на обяд, супата вечер. Кремовете така и не ги прояде. Отказва ги и сега в яслата.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #115 -: Декември 09, 2013, 22:32:03 pm »
А тези, дето ги кърмят до 2 г., че и повече, и то основно през нощта, и те ли са "болни"?

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #116 -: Декември 10, 2013, 09:22:55 am »
Естествено  :lol: ела го виж моето колко е увредено  :D
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #117 -: Декември 10, 2013, 09:58:25 am »
Мерси много, дами...  А относно болестта- става въпрос за възрастни хора, които имат потребност да ядат посред нощ , което в голяма степен се дължало на дълго среднощно хранене в бебешкия период.
 Иначе да го кърмя не ми пречи ( е, по- щях да се радвам ако спеше  непробудно де) , по-добре като се размрънка да му дам малко да цока и пак да заспи , отколкото да се мъча да го лъжа с води и залъгалки и в крайна сметка да го разсъня и да будуваме цяла вечер.  А за водата изрично попитах докторката, понеже се притесних да не би тази бъбречна инфекция да се дължи на недостатъчно вода, по колко трябва да пие захранено  8 месечно бебе , а тя каза -50 до 100 мл на ден, а аз толкова давам със сигурност.  Понякога си мисля, че докторите са забравили какво е да имаш бебе или малко дете и дават ,неудачни и  непосилни за спазване, препоръки. От страни сигурно изглежда много лесно , (не го храни сред нощ , не му давай да си смуче пръста ,и тн) но реално , когато детето проявява характер не е така . Какво да правя - да го гледам как ми се затлачва от рев ли- е , не мога все още

А , ако давам основно , десерт и супа - сутрешната попара отпада ли в този случай ???
« Последна редакция: Декември 10, 2013, 10:12:23 am от ivelinca »
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #118 -: Декември 10, 2013, 10:49:23 am »
Ще ви кажа как позната си отучила бебето още на първия месец от кърмене - давала само вода, реве-нереве докато спре да си търси нощно хранене. Друга пък, за да го накара да пие вода, го оставила да прегладнее, че да е съгласно на всичко само и само да му влезе нещо в стомахчето. Та не е невъзможно, стига да ти издържи сърцето. Мен ми е жал и си ставаме още да се кърмим през нощта, вода предлагам, но не насилвам.


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #119 -: Декември 10, 2013, 15:13:16 pm »
Бебе, това малко садистично ми се вижда.  :lol:

Майка ми твърди, че преди трийсет и колко години докторите още в родилното й казали да не ме храни през нощта, да си почивало стомахчето. Първата вечер (като видна лакомница) съм ревала, после съм била разбрала, че няма да се яде и съм спала. Брат ми изобщо не бил ревал. И сме спяли от девет до шест още от невръстна възраст. Та кърменето на поискване изобщо не можа да го схване.  :lol:

Ивелинка, това не е някаква болест според мен. Просто си е до човек. Аз обичам да ям, но през нощта ми се е свил стомахът и не мога да взема да се "разям". Сигурно ще е, щото майка ми не ме е хранила през нощта като бебе.  :wink:
Не се връзвай толкова на лекарката.
« Последна редакция: Декември 10, 2013, 15:19:34 pm от blue_sky »

Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #120 -: Декември 12, 2013, 09:12:11 am »
Те и на мен ми казаха в Токуда, последното хранене да бъде в 1 и после чак на сутринта. Въпреки, че страшно много подкрепят и помагат за кърменето и те дадоха такъв съвет. Първият месец Явор си правеше дълги паузи от по 5-6 часа и през деня и през нощта, даже имаше нощи, в които е спал цялата нощ, но това беше само първия месец. Оттам насетне си се буди да яде по 3-4 пъти. това не би ме притеснявало толкова, ако не се будеше и да играе по 2 часа нощем. Ето с това не знам какво да правя -събужда се пълен с енергия и седим по 2-3 часа да играе. Последните няколко дни му давам и супа за вечеря с идеята да намаляваме кърменията и да е по-заситен, че да поспи повече. Е, няма такъв филм. Въпреки, че изяжва добро количество -170-180 гр. със сухар вътре, след това в рамките на 2-3 часа беше 3 пъти на гърдата и си суче активно, не ме ползва само за биберон. И нощем си се буди по същия начин, все едно, че нищо не е изял. То няма лошо, ако се отразяваше и на теглото му, ама на последната консултация и грам не беше наддал.
« Последна редакция: Декември 12, 2013, 09:13:53 am от meshko106 »
<br />[link=http:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #121 -: Декември 12, 2013, 10:20:45 am »
meshko106,а през деня колко спи?
Да не казвам голяма дума,Дени спря де се буди през ноща от седмица насам.
Има два съня през деня за по 2 часа някъде и после заспива в 20 часа.Събужда се в 5:30-6 часа гладен и после пак заспиваме за 1-2 часа.

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #122 -: Декември 12, 2013, 17:40:36 pm »
meshko106,а през деня колко спи?


Между 2 и 3 часа общо за целия ден -1 сън преди обед и 1 следобед. Никога не е спал особено много, ако изключим първия месец. :)
<br />[link=http:
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #123 -: Февруари 25, 2014, 23:29:44 pm »
 Вие кога започнахте да учите децата си да се хранят сами и каква беше формулата на успеха
Четох в една статия ,от сериозен сайт, че когато бебето навърши 10 месеца, трябва да започнем да го учим да се храни само`, освен ако нямаме желание да се храним заедно до 2ри клас. Е, малкият Калоянчо е вече почти на 11 месеца , а аз още не съм му връчила лъжицата и се питам как да процедирам с приучаването към самостоятелно хранене- да му дам една порция, пък после да го донахраня , или да му дам една лъжица и една от него ,една от мен. Далеч съм от мисълта ,че храната ще попада в устата му, и се чудя как аджеба да преценя колко е ял, колко е по пода и колко още трябва да му дам.  И друго ми се върти- дали пък ако правя така, той все пак няма да свикне ,че аз съм основният източник на храна и просто да се забавлява и пак да чака мама да го нахрани. Честно казано ,сега , когато яде бързо и с охота и кеф ,ми доставя голямо удоволствие да си го храня, но пък нали трябва да сме в крак с новите възпитателни тенденции, не ми се иска да изоставаме от другите деца
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #124 -: Февруари 25, 2014, 23:46:33 pm »
 ivelinca,  предполагам , че  е до дете , но моето на 10 месеца , нямаше никакъв шанс да се храни само.
Не мога  да кажа кога точно започна сам    .
Проявяваше интерес към определени неща , вземаше сам и слагаше в уста   , ,но чак пък  да се храни - силно казано .
Може би чак около 1г9м -като тръгна на  градина категорично отказваше лелките да го хранят ,а   искаше сам   .
Сега понякога  / май твърде често напоследък /   -  ми казва -мамо , давай  и иска аз да  му давам някой неща. Ако е  гладен лапа сам и хич не се чуди .

Но разбира се винаги може да му даваш лъжичка в ръка ,с която да опитва -все нещо ще стигне до устата  , да открива кое как става  . Калоян винаги мажеше с по една лъжица  из купичките , с една  го хранех аз ,с  другата той сам  - това така някъде след годинката .

или да му дам една лъжица и една от него ,една от мен.

Това според мен е начина и хич не се притеснявай , че щял да изостане - когато  вече умее да закара лъжицата до устата и е гладен  , сам ще започне .
Да му дадеш порция и да чакаш  после да го нахраниш , само ще се изнерви детето да си чака храната , според мен.
Споделям разбира се по опита  ми с моето дете.


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #125 -: Февруари 26, 2014, 08:56:59 am »
Моят много рано искаше да яде сам, но още маже. Често ме моли да му помагам. В яслите бързо се учат да ядат сами, но в къщи май се глезотят  :)
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #126 -: Февруари 26, 2014, 09:09:14 am »
Ха, ха  :)
Моя сигурно до година и половина нищо не буташе в устата( дори с ръка) -  храна, лъжици, играчки - нищо! После се усети и взе да си слага парченца храна в устата. Сега, след като тръгна на ясла прояви някакво желание да се храни сам, ама е голяма цапаница още. И в повечето случаи хапне 5-6 лъжици и после се разсейва и аз го дохранвам.
На 10м. то не знаеше че има крака какво остава за нещо друго. Аз лично не съм и виждала дете на година да се храни само- изключвам слагането на парченце плод, зеленчук и пр.


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #127 -: Февруари 26, 2014, 10:01:04 am »
Не се очаква да се храни само едно 10 месечно бебе и няма как, но е хубаво да се насърчава. Първоначално изпитва интерес към парченцата плод/зеленчук, после към лъжицата и после към самата храна. Затова е хубаво да се остави да "изучава" храната, било с ръце или лъжица/вилица. Това помага на по-късен етап да започне самостоятелния процес на хранене, дори това да е свързано с много цапане :)

Аз лично отчитам като грешка това, че не давах на Емма да прави по-горното в самото начало, защото не исках да "омаже" всичко и предпочитах да й давам :) И замалко да я изтърва. Има точно определен период (различен за всяко дете) в което този интерес към храната е голям, но ако не се възползваме от него, наистина може да си го храним още дълго време...


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #128 -: Февруари 26, 2014, 15:12:20 pm »
vaci е много права. Аз връчих лъжица на Марко, когато навърши 10-11 месеца. Хранех го, но го оставях да прави с нея, каквото пожелае. На 13-14 месеца ядеше супа сам, макар и разливайки чат-пат. Кашите изобщо не му се опираха.

Да оставим детето да опитва да се храни само има тройна полза. Първо, че отрано работи по уменията да борави с прибори. Второ, самостоятелното усилие дава на детето увереност, че е способно да се справя само. Трето, дава на детето нова перспектива за храната, дори да пипа с ръце покрай приборите.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #129 -: Февруари 26, 2014, 16:52:50 pm »
Моето дете се храни само с ръце - слагам храната на малки парченца на таблата пред нея. Като малка прахосмукачица е - много умело си ги взима и пъха в устата. Като сме навън давам в ръцете нещо, което не цапа, за да се храни сама, а аз пъхам с лъжицата през това време :)
Сега съм и поръчала прибори с лек ъгъл на дръжката, за да направим преход към следващото ниво.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #130 -: Февруари 26, 2014, 19:16:09 pm »
Ръфка си ябълка, сухарче, бисквитка. Чеше си зъбите на морков. Сам си иска и се кефи много, че яде сам (силно казано яде, ама му е кеф).


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #131 -: Февруари 26, 2014, 19:18:18 pm »
Моят младеж е много културен и яде само от лъжица,аз като давам.
От моята ръка му подавам нещо,стиска устата.Сложа ли го в лъжичка,веднага отваря устата.
Давала съм му парче банан,бисквитка в ръчичка му,но освен да ги върти в ръцете и да мачка,друго не прави. :lol:
Играчки и разни други предмети,които не стават за яде са веднага в устата.

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #132 -: Февруари 26, 2014, 21:01:06 pm »
kerita, моя е същия, само дето и пюрета много не яде, ама се надявам да се промени положението :-)


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #133 -: Февруари 27, 2014, 11:52:03 am »
Моята пък държи да яде сама с лъжица. В общи линии се справя, но само в общи. После имам мазало за чистене по масата. Лигавникът й е като полублуза, защото иначе всичко отива по дрехите.
Лъжицата й е специална. Подобна е на тази.
http://img.dooyoo.de/DE_DE/orig/1/8/7/2/1/1872104.jpg

И тя докато яде и се маже, аз обикновено бутам в устата й с друга лъжица. Иначе банан, ябълка, круша и прочие яде на големи парчета, които ги гризе.

Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #134 -: Февруари 27, 2014, 17:43:27 pm »
Моето определено проявява интерес, но за сега успява да загребе с лъжицата , но после рязко замахва ,някяк , и познайте ........ :eat:  из цялата стая е ....мармалад... трябва да се заредим с покривен найлон, от онзи , който се ползва за ремонтите и така да се храним .  Иначе бисквитка, коричка хляб, парче краставичка или друго -сам си взема, отхапва си  и  няма никакъв проблем с това. Другото, което прави нашият юнак е , че иска да вечеря с нас и да яде от нашата храна- независимо ,че преди 5 мин е бил нахранен-седнем ли да вечеряме, той се  изправя до масата и като някое просяче  - маха , мънка иска да си вземе нещо от нашата маса.  От няколко дни насам пък, иска той да ме храни- взема бисквитка и ми я пъха в устата и е толкова доволен от себе си
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #135 -: Февруари 28, 2014, 10:19:26 am »
Другото, което прави нашият юнак е , че иска да вечеря с нас и да яде от нашата храна- независимо ,че преди 5 мин е бил нахранен-седнем ли да вечеряме, той се  изправя до масата и като някое просяче  - маха , мънка иска да си вземе нещо от нашата маса.
И при нас е така :) Сега гледам оооще по-безсолно да готвя, пикантно по пиринцип не ядем. И да има някаква манджа с нещата, които вече съм му въвела. Миналата седмица "яде" ориза от пълнени чушки, например. То имаше в тях и мляно месо и не знам въведено ли му е вече, макар че само ориза му отбирах? Ама няма как да ям аз, като детето ме гледа и чака.


Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #136 -: Февруари 28, 2014, 14:46:58 pm »
Бебе , нашата педиатърка , казва ,че след 10ти месец бебето трябва да започне да яде и от нашата храна- без люто и тежки мазни запръжки- , но например плънката от сарми и пиперки съвсем спокойно, каза, че мога да давам вече. Даже можело вече  нашия да закусва кифла, а след годинката можел да яде дори пържено яйце за вечеря, Много странно ми прозвуча, но общо взето , ми намекна да не се втелявам чак толкова- важното е че съм внимавала в началото и сме се захранили безпроблемно, е сега Калоян е голям мъж и може да яде почти всичко. Вчера му дадох точно плънка от сармичка- е така настървено лапаше ,чак сам ми насочваше ръката към устата си

Ама аз наистина, като че ли, се вманиачих с това хранене, щото моя си прави реакции -за сега към медикаменти най-често, но ме е страх да не направи някоя беля и с храната
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #137 -: Май 30, 2014, 17:04:20 pm »
Момичета как отучихте детето си от пасираната храна? Ние сме на 1г.и 10 месеца и отказва да ядее ,ако не е пасирано.Имам чувсвото ,че го прави на инат ,но просто повръща ,ако среща парче в устата :(. Това става при сготвените храни, а иначе ,ако му дам бурканче на хип с по-големи парчета няма проблем с гълтането. Също тъка дъвчи от малък солети,хлебче,фъстаци бисквити. Не иска да ръфа плодове и зеленчуци :(.Тези ги поема само пасирани :?
Днес се нервирах страшно много :? На разходка като бяхме и изяде шоколадови бонбони,зрънчо на Лото и накрая една майка му даде и най-обикновена вафла,от който аз не му давам и се разрава за вафлите на тая майка :(.Прибираме се вкъщи и му пасирам мусака на по-големи парчета.Разбира се не иска да ядее, а при опита ми да го накарам насила ми повърна  :(Накрая го свалих от стола и го изпратих да си ляга сам и без да цока :lol: Заспа почти веднага от толкова рев.
Може би трябва да уточня,че сме се отбили преди един месец от сутрешното и вечерното кърмене,но обедно не става...днес му е първи ден, но азму се сърдих много днес и даже му дърпах косата :(. Моля, дайте съвети :( Мисля, че трябваше отдавна да го отучя и грешката е в мен.На есен ще ходим на ясла и не знам как ще ядеем като там не им ги пасират.
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #138 -: Май 30, 2014, 17:56:00 pm »
Vanq nie imame absoliutno identi4niqt problem, s tqzi razlika
, 4e nie sme na 2  :x  .  Zapisvam se da sledq.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #139 -: Май 30, 2014, 18:09:54 pm »
Не давайте никакви шоколади, шоколадови бонбони, други видове бонбони, зрънчовци, вафли, морени, солети, фъстъци, чипс и прочие гризини и залъгалки.

Не давайте никаква храна, сокове, мляко или кисело мляко между основните хранения. Достатъчни са една закуска сутрин, обяд, следобедна закуска и вечеря. Проверено е, работи, детето ми е на този режим от година и половина, както и много други деца на жени в този форум.

Спазвайте едни и същи часове за хранене всеки ден. Хранете се заедно с децата, най-добре цялото семейство заедно, или поне един родител с детето на всяко хранене. Приближете столчето до голямата маса, дайте детски прибори, оставяйте детето да се учи да се храни само, пък било и с ръце.

Започнете с малки парченца (едро смлени) зеленчуци и месо в готвените ястия, и постепенно, в продължение на седмици преминете към едри парчета (нарязани) месо и зеленчуци.

За следобедната закуска давайте плод и сирене, кашкавал или варено яйце. Започнете с плодове и зеленчуци, които детето яде, ако трябва сварени на пара, и после преминете на сурови или леко задушени.

Предлагайте малко от 2-3 неща на всяко хранене, вместо една голяма порция от едно ястие. Например, малка салата от половин домат и 1 парче авокадо с капки зехтин, и сварена паста/макарони със сирене/кашкавал, или нещо готвено. Парче хляб, 1-2 сардини и нарязан домат. Мусака и нарязана на ситно краставица или няколко маслини. Малко супа/таратор и после малко от основното ястие.

Не можете да промените бързо и драстично навиците, вкусовете и предпочитанията на децата. Но с време, упорство и здравословна храна, се постигат промени, които могат да ги приучат да се хранят добре цял живот. Само не се отказвайте!

« Последна редакция: Май 30, 2014, 18:12:29 pm от цигу »
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #140 -: Май 30, 2014, 18:53:16 pm »
мда,столчето е приближено до голямата маса, но там трябва да седи задължитело лаптопа кдето се пускат филмчета....това е друг лош навик  :?
Благодаря цигу. Ще пробвам да не му дам други буклуци като излизаме на разходка, но там има и други деца и се тръшка ,ако не му дам такива :? аз също не съм съгласна,но това означава да си седи само по двора и да не го извеждам да си играе с други деца.
Иначе и той обича да ядее с нас на масата, но само хляб,сока от салати и въобще не иска от нашите манджи...като се опитам да му дам нещо и бяга :lol: Най-обича да му дадем на него една вилица или лъжица за да бърка в нашата салата :lol:
направо само лоши навици имаме :(
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #141 -: Май 30, 2014, 19:07:15 pm »
и при нас е същото .Никола изяжда всичко ,но трябва да е пасирано-иначе му се гади и повръща.Но аз не се ядосвам и не мисля,че е глезотия това - той си отваря устата без проблем,вече като тръгне да преглъща и му се гади и повръща.Между храненията си хапва - та той още цока дори ,отделно като види,че някой яде нещо и иска веднага ,а и кисело мляко много обича.Обаче това не му пречи да си изяде всичко после от основните неща.Дъвче и гълта без проблем твърди неща -хляб ,солети,ябълка,круша и т.н.,но има ли едро в готвеното и му се гади.
 Баткото и той беше така с готвеното,но на година и половина прояде и едро.Просто го пробвах през седмица две.
<br />
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #142 -: Май 30, 2014, 21:58:39 pm »
Ваня, сега започват тръшканиците. И ако не е за зрънчо или шоколад, ще е за играчка или за нещо друго.
Също се старая да ги избягвам вредни храни. Синът ми научи желираните мечета и шоколада в градината, но по-късно от вас. Като ги яде сега, ако сестра му е наоколо, казва й, че е малка за тях, па дори и да се тръшне тя.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #143 -: Май 30, 2014, 22:10:32 pm »
Май не е просто тръшкане, ако не ядат храната, а само бонбоните и вафлите.
Сигурно ви е трудно заради черпенето по парковете. Аз нито купувам, нито ям такива работи и детето просто не ги познава. Но навън няма кой да му предложи. И в магазина не разпознава боклуците и не му хрумва да се тръшка. Никога не посягам към шарени дреболийки около касата. Редовно го водя с мен на пазар, но той знае щанда с млякото, яйцата, месото, хляба и зеленчуците. Никога не давам храна навън, вкъщи яде само на масата.

Споменавала съм и преди една хубава книга, "Французойчетата ядат всичко", с тези правила:

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #144 -: Май 30, 2014, 22:52:44 pm »
Цигу, в градината на сина ми прилагат правило номер 6.

Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #145 -: Юни 04, 2014, 16:46:51 pm »
и при нас е същото .Никола изяжда всичко ,но трябва да е пасирано-иначе му се гади и повръща.Но аз не се ядосвам и не мисля,че е глезотия това - той си отваря устата без проблем,вече като тръгне да преглъща и му се гади и повръща.Между храненията си хапва - та той още цока дори ,отделно като види,че някой яде нещо и иска веднага ,а и кисело мляко много обича.Обаче това не му пречи да си изяде всичко после от основните неща.Дъвче и гълта без проблем твърди неща -хляб ,солети,ябълка,круша и т.н.,но има ли едро в готвеното и му се гади.
 Баткото и той беше така с готвеното,но на година и половина прояде и едро.Просто го пробвах през седмица две.

Благодаря ! успокоих топката вече :lol:а и на вторият ден от страх си изяде мусаката, но пожела той сам да ядее. Сигурно от страх да не го наказвам пак  :lol:..не съм му дала да цока  :lol:
Разбира се ината си е инат и на по следващият ден не иска да ядее кюфтета приготвени доашно по рецепта на майка ми. А при баба си ги ядее като стой и ме гледай. Направо си прави каквото иска и това е положението :lol:
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #146 -: Август 10, 2014, 16:53:47 pm »
Момичета, моля  кажете  подходящо ли е да се даде на 7 мес , захранено бебе, кисело мляко, различно от краве- напр. овче  или козе?
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #147 -: Август 10, 2014, 19:08:32 pm »
С какво е захранено бебето, с кисело мляко ли? Много рано ми се струва за кисело млясо, поне в 8-ми  месец да е. Чувала съм, че козето мляко е алерген, макар и да съществува твърдението, че е най-близо до майчиното.
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #148 -: Август 11, 2014, 15:33:00 pm »
Захранено е по канален ред- плодове ,зеленчуци, месо ,глутен ...вече и извара и сирене му дават.... понякога се доверяват на моя "богат" опит , и ме питаха аз кога съм дала кис.мляко и дали може козе и овче , но .аз така или иначе  изчаках до годинката за кисело мляко, а прясно така от чаша да пие все още не съм дала( вече на 1.4 г) , защото ние нали сме с повишен риск от алергия към белтъка на млякото (иначе десерти с пр.мляко яде- кремчета, бисквитена торта, и др), та за това реших да се допитам до вас.
А и др.да питам -според вас крем какао и крем ягода , които дават от детската кухня съдържат ли алергени , айде за ягодата мога да допусна ,все пак няма семки ,а всъщност те отключват алергиите, но в крем какао дали има истинско какао или е просто аромат и  оцветител...като го гледам доста тъмен цвят има и малко се учудвам,че не избягват потенциално алергизиращи храни
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #149 -: Август 11, 2014, 15:40:40 pm »
То и крем ягода е с изкуствени аромати и оцветители иначе нишестето в магазините предимно е царевично, не пшенично.
Не съм давала на моя син като бебе и дори и сега яде само крем ванилия, правен у дома.
Аз без риск от алергии май всичко захрани късно и месо и яйца и кисело мляко, дори рибата съм я дала след 18м. Явно от 4м е захранвано бебето щом е яло толкова много неща :)
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #150 -: Август 12, 2014, 15:26:24 pm »
Започнаха от 4,5 месец по съвет на германските педиатри(те живеят там) , но детето не понесе добре  ранното захранване , получи запек , после разстройство и  тогава ги накараха да спрат захранването и да изчакат до 6-ти месец.... тогава пак опитаха -този път се получи, сега малкия е на 7.5 месеца , преди седмица му дадоха глутен ,А там  немските лекари твърдят ,че това с изчакването било отживелица, напротив колкото по-рано се въвеждали храните ,толкова по-бързо щял организмът да привикне с тях, забавя се въвеждането на нещо ,едва когато се появи проблем ,както в техния случай  се получи.  То пък всеки ден ново 20 с това захранване, направо си правят експерименти с децата ни.  И други странности при тях ме смайват ( с къпането , с посядването) , но все пак Германия е напреднала държава , може и по-правилни да са техните съвети, може и да не са.... Благодарна съм , само, че при нас захранването мина сравнително  добре , пък било то и неправилно
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #151 -: Август 12, 2014, 17:30:12 pm »
Абе чак толкова правилно или неправилно надали, просто четем някакви неща и уж се мъчим да е най-доброто за тях, пък квото стане :) Реално никой не може да докаже после от "неправилно" захранване ли е някакъв проблем :)
Понякога мислим едни неща, а те се случват други. Моят син примерно още не мога да му взема млякото с биберона и ако зависи от него сигурно ще пие над 1л дневно :)
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #152 -: Август 12, 2014, 23:00:01 pm »
Добре, де, за месец и половина как успяха толкова неща да му дадат?
Нашата педиатърка за нищо не ми се е налагала. За къпането казват да не е всеки ден, защото водата е ужасно варовита, а местните са с бая чувствителна кожа. Моите ги къпя обаче. Да си знаят кое след кое следва! Сега вече са големи и просто обичат водата и играта под душа (или във ваната).
За седенето дори не знам какво препоръчват.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #153 -: Август 12, 2014, 23:04:34 pm »
Блу, имам проста сметка - всяко ново нещо за 3 дни общо към 15 :)
Нашият педиатър също не се е месил в тия неща, за къпане дори не се е информирал дали и колко  :lol: за захранването около 6м пита и толкоз, чак си помислих, че в Германия по друг начин стоят нещата  :)
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #154 -: Август 13, 2014, 08:06:09 am »
А там  немските лекари твърдят ,че това с изчакването било отживелица, напротив колкото по-рано се въвеждали храните ,толкова по-бързо щял организмът да привикне с тях, забавя се въвеждането на нещо ,едва когато се появи проблем ,както в техния случай  се получи. 
Така е, дори вече е доказано, че по-късния допир с алергени не е полезен.  Реално едно кърмено дете започва да получава алергени от първият ден, с кърмата. Но за тези които не са кърмени, за тях за най-вече важни тези препоръки.

Аз моите и двете съм ги захранила с кисело мляко веднага като чукнаха 6 месеца и аз лично в киселото мляко се кълна. Не виждам защо да има значение дали е овче, козе или краве, просто различните храни се захранват  като другите неща.


  
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #155 -: Август 14, 2014, 10:22:47 am »
Добре, де, за месец и половина как успяха толкова неща да му дадат?
Нашата педиатърка за нищо не ми се е налагала. За къпането казват да не е всеки ден, защото водата е ужасно варовита, а местните са с бая чувствителна кожа. Моите ги къпя обаче. Да си знаят кое след кое следва! Сега вече са големи и просто обичат водата и играта под душа (или във ваната).
За седенето дори не знам какво препоръчват.
Ами те бяха въвели вече 4-5 зеленчука, преди да спрат захранването, и после, пак като започнаха за по  3-4 дни нов плод или зеленчук и така. Аз не казвам, че са му дали всички съществуващи плодове и зеленчуци, а просто с какво е  захранено до сега . А за къпането и мойта дружка казва, че водата е много твърда и много изсушава кожата и за това не препоръчват ежедневно къпане, но също ме учуди и съвета им да не се ползват козметики за бебета, а да се къпе бебето във вода с За седенето- учителката и` по спорт за майки с деца ги съветва да не посядват децата си , а да изчакат бебето от само себе си да се научи да сяда
Много ми интересно и различно от тукашните възприятия за гледане на дете
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #156 -: Август 14, 2014, 19:46:16 pm »
Конкретно за "посядването" и тук е така  :D
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #157 -: Август 14, 2014, 19:56:08 pm »
За седенето- учителката и` по спорт за майки с деца ги съветва да не посядват децата си , а да изчакат бебето от само себе си да се научи да сяда
Много ми интересно и различно от тукашните възприятия за гледане на дете
Тук пък обратното, майките слагат децата от 3 месечни в тези Бъмбо столчетата. Явно навсякъде е различно и това, което сме мислели, че важно, всъщност не е.   Аз пък моите ги оставих сами да се развиват, защото не считам че има нужда от специални терапии, за да седи или да проходи едно дете, което няма други проблеми.


  
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #158 -: Август 25, 2014, 14:04:28 pm »
Здравейте. Имам проблем с храненето на Явор. Вече втора седмица отказва всякаква готвена храна. Всичко започна във времето, в което беше адски топло, а и ние бяхме в друг град. Отдавах го на горещините и на смяната на климата, малко или много. Но вече седмица сме си пак в София и продължава в същия дух. Не е спрял да яде, закусва попара, кус -кус или качамак. После хапва плодово пюре,  но като дойде време за обяд и започва да ми бута ръката и да повтаря: не, не. Дори не желае да опита храната. Яде сухар и кисело мляко или АМ. На вечеря ситуацията се повтаря. Изключително странно е, но вече е отслабнал, а при неговите 9 150 кг., това си е проблем. Иначе е страшно жизнен, кипи от енергия, но той по принцип си е такъв. Ако може да изкара 24 часа навън и буден, ще е най-щастлив. Пишка си нормално, ака си по 2-3 пъти дневно. Дайте някакви идеи, съвети, препоръки. След 2 седмици ще тръгва на ясла и ще стане още по-зле положението ако не се нормализира храненето. Преди почивката си хапваше доста добре -на обяд основно + част от десерта, на вечеря супа със сухари и кисело мляко, а сега е ужас направо.
<br />[link=http:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #159 -: Август 25, 2014, 15:06:01 pm »
хм, мешко, ами щом яде кисело мляко да предложиш някоя манджа която става да я разбъркаш с него, например спанак с ориз, мусака да му направиш и да я разбъркаш пак с кисело мляко, знам ли. качамака например го рпедлагай на обед с повечко сиренце и масълце. пробвай някой бъркоч с нещата които все пак яде.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #160 -: Август 25, 2014, 23:10:45 pm »
Калоян бе малко по-малък от Явор -на около 1г3м -есента -през септември мисля ,отказваше по същия начин храна . Мислех , че моето готвене не му харесва и вземах и храна от кухня ,за да видя какво готвят , да имам разнообразие -не че  това помогна .Просто след време пак започна да се храни .
 И аз бърках  мляко и сирене  с други    готвени неща .


Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #161 -: Октомври 15, 2014, 13:47:58 pm »
Момичета ,как да затворя храна в буркан, без да я замразявам ??? Примерно супа  -в стерилен буркан я сипвам вряла и затварям добре нали така?. Но например ориз с нещо си може ли да се затвори в буркан...
Хич ме няма в консервирането ,а искам  като готвя нещо да оставям порция за малкия -така ,когато няма кухня ще мога да предлагам по-разнообразна храна, но честно казано ,предпочитам да не замразявам. И друго- съществуват ли ниски буркани ,със широко гърло ,които стават за консерви.  В няколко магазина за дом.потреби ми казват,че тези баш не ставали, щели да се пукнат от горещото, трябвало да взема от онези за лютеницата, които пък ми е трудно да пълня.
Бях правила кюфтета със сос , и отсипах за малкия в една кутийка -пластмасова с уплътнен капак. На другия ден като я отворих изфъска като буркан, че ми стана чудно дали няма и в такива да стане.Моля ви насочете ме по въпроса !
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #162 -: Октомври 15, 2014, 15:05:41 pm »
Пиши на майсторките по бурканите в консервената тема, те най-добре ще ти отговорят :)
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=50623.220
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #163 -: Октомври 15, 2014, 15:25:47 pm »
Момичета ,как да затворя храна в буркан, без да я замразявам ??? Примерно супа  -в стерилен буркан я сипвам вряла и затварям добре нали така?. Но например ориз с нещо си може ли да се затвори в буркан...

колко време смяташ да я съхраняваш в буркана? ако е повече от  2 дни, трябва стерилизация чрез варене на бурканите. няма да стане само със затваряне на буркана. а и не бих препоръчала такова нещо за малко дете.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #164 -: Октомври 15, 2014, 16:55:23 pm »
мерси мими ,ще поровя в другата тема.
Джам, ще я предлагам най -много след 3-4 дни ... не знам ,като че ли ми се струва ,че се запазва по-вкусна ,когато е в буркан от колкото замразена. Все се чудя как правят купешките бебешки бурканчета ,че съдържанието вътре е добро,а нали уж и в тях консерванти  няма. Другият вариант наистина е да заварявам пълните буркани ... не се бях сетила за това, но не знам тогава трябва ли да ги пълня ,когато ястието е не напълно готово, защото после като го варя и в бурканите да не би да се развари. Ох като някоя идеотка питам, но наистина съм зле в областта! Простете за досадата ! Накрая май пак ще опра до добрия стар фризер.
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #165 -: Октомври 15, 2014, 17:53:22 pm »
Ivelinca, има съдове с херметическо затваряне, в които може да съхраняваш храната по-дълго време в хладилника. Иначе, ако е в обикновен съд не е препоръчително да се дава след повече от 24 часа.
Няма да цитирам марки, за да не се счита за реклама. Не са много евтини, но аз също мисля да си поръчам и да пробвам. Първо нашата храна, да видя дали ще остане свежа (манджи, зеленчуци и т.н.) и после на детето.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #166 -: Октомври 15, 2014, 18:08:09 pm »
Едновремешните буркани за лютеница, мисля никакъв не е проблема да се стерилизират. 400гр мисля се водят имаше и с винтове от тях. Ако прибираш бурканите в хладилника, мисля, че не е проблем да стоят 3-4 дни като са запечатани горещи.
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #167 -: Октомври 16, 2014, 14:27:16 pm »
Златни сте мацки, без вас съм загубена.
Усмивке, ако е удобно пиши ми на лични за тези съдове или ако можеш да ми пратиш линк ,ще съм много благодарна
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #168 -: Октомври 27, 2014, 15:25:36 pm »
Колко мед на ден е полезно да се дава на три годишно дете?!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #169 -: Октомври 27, 2014, 16:52:16 pm »
Медът е захар и аз не бих давала редовно. По-добре е от захар, но да се подслажда храната е ненужно.

Единствената полза, за която съм чувала, е за превенция на алергии с местно произведен мед специално от района, в който живее човек, и то ако се приема в сезона, предшестващ цъфтежа на дървета, цветя и храсти. Тоест през есента и зимата се яде мед от лятото, за да се облекчат алергиите следващата пролет.

А в съседна тема съфорумка току що даде и линк към статия защо медът не е нито нужен, нито полезен.

айде, майчета - и медът е вреден (ненужен):

http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2808799/Healthy-No-honey-WORSE-sugar.html
« Последна редакция: Октомври 27, 2014, 17:02:36 pm от цигу »
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #170 -: Февруари 13, 2015, 19:10:14 pm »
Има ли някой в момента да започва или да е напреднал в звб да си коментираме? :)

  Ваня:), не можеш да получаваш съобщения.
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #171 -: Януари 14, 2016, 13:40:50 pm »
лили, jasmin-veni мисля, че 3ахрани така госпожицата си. Ще ви чета и а3, макар още да ми е далечеко ;)


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #172 -: Януари 14, 2016, 18:33:53 pm »
Бебе, много миличък отговор! Нооо.. въпросът ми е отпреди година и аз междувременно отдавна захраних :)
Желая ти да успееш да покажеш на бебчето си удоволствието от хубавата храна и споделянето и!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #173 -: Май 25, 2016, 15:14:01 pm »
Помощ!
Бебето ми е на 9 месеца, захранено е с всичко, което се препоръчва досега и доскоро хапваше с завиден апетит всякакви зеленчици, меса, риба, готови пюрета, домашни манджи - всичко. От две седмици отказва да яде манджата на обяд. Сутрин яде попара със сирене и плодове, следобяд - зърнена каша с плодове, изяжда си всичко като преди, но види ли зеленчуци стиска устата и край. Четох доста мнения вкл. тук - пробвах парченца, сварени на пара, давам и да яде сама вкл. пюре (омаза всичко, но НЕ яде), ядене извън стола за хранене ... вкл. филми, песни и танци, колкото и да ми се вижда нередно ... Предполагам, че е фаза, но споделете - КОГА приключва?

Има един зъб отгоре, знам че я тормозят горните в момента, но дори в дните, в които не я боли и спи нормално няма промяна в поведението.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #174 -: Май 25, 2016, 15:36:30 pm »
Индивидуално е. И знам, че е отчайващо, но предлагай.