0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Следвалентинска седмица 18.02-24.02.2013
« Отговор #80 -: Февруари 21, 2013, 21:13:50 pm »
тоя нос ще ви трябва и друг път...


Именно. Затова аз лично предпочитам лайката пред ксилометазолина ;)

добре, а защо мислиш, че лайката в носа е полезна за лигавицата?
аз си мисля, че ако беше полезна - в стеримарчетата щяха да я добавят.

лайката:
1. алергизира
2. антисептик е, много слаб - ако в носа не расте нищо и хремата не е бактериална - с какво помага лайката? треби вируси?

наистина се опитвам да разбера.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Следвалентинска седмица 18.02-24.02.2013
« Отговор #81 -: Февруари 21, 2013, 21:19:06 pm »
Относно хремите - искам да споделя какви капки капах последно на Злато и останах много доволна!
Слагам около 100-150гр вода да заври, добавям една лъжица лайка и една лъжица мед. Оставям да поизври долу-горе наполовина.

барбарон, с риск да те разочаровам, но това е просто подсладен чай от лайка :) едва ли има кой знае какъв ефект върху ноздрите ти, освен плацебо ефект.
медът губи свойствата си при температура над 45 градуса - като го сложиш да ври в лайката, просто му убиваш и малкото полезност, която има. лайката е мнооого, ама много слаб антисептик. това е, нищо друго.

Да - точно си е подсладен чай, но действа - не го пробвах на мен, така че плацебо ефект отпада - пробвах го на Злато и е факт, че сополите почти изчезнаха. Като спрях след 5 дни - сополи вече нямаше. Сега ще кажете - хрема минава с капки за седмица, а без капки - за 7 дни  :wink: Ами не му мина преди това нито за седмица, нито за 7 дни. Не беше и обилна, но си имаше леки бистри сополи, които с ревовете в яслата - доста по-често потичаха.

А и аз като Мишлето - предпочитам лайката пред химиите. За меда - да, знам, че се загубват свойствата му при завиране, но той би могъл да се слага и след като се свали от огъня. А за какво се слага мед?!?!?!?! Меда - чистия, има много лечебни свойства /не е само да е за сладко/. Баща ми е пчелар, така че за него гарантирам! Може да не е кой знае какво - но при нас подейства.
И между другото - аз се консултирах с педиатърката ни и тя ми потвърди, че мога да слагам. А доколко е "сериозна" - не знам, но пациентите и хич не са малко. Тя в интерес на истината е привърженик на /по-бабешките/ методи за начало на по-леко лечение. Тежката артилерия /поне за нас/ гледа да я спести. Не с цената на риск де! Т.е. доволна съм / засега/ от нея!

А, Джам, те треволяците като алергизират, защо пием чайове тогава. Знам и за лайката и за меда - затова първия ден наблюдавах по-сериозно, но Злато мед яде от около годинка като беше, така че....
Re: Следвалентинска седмица 18.02-24.02.2013
« Отговор #82 -: Февруари 21, 2013, 21:47:54 pm »
тоя нос ще ви трябва и друг път...


Именно. Затова аз лично предпочитам лайката пред ксилометазолина ;)

добре, а защо мислиш, че лайката в носа е полезна за лигавицата?
аз си мисля, че ако беше полезна - в стеримарчетата щяха да я добавят.

лайката:
1. алергизира
2. антисептик е, много слаб - ако в носа не расте нищо и хремата не е бактериална - с какво помага лайката? треби вируси?

наистина се опитвам да разбера.
Ами защото е билка. И то не беладона примерно, а лайка. Детето ми не проявява алергии към нищо до момента, така че пристъпвам смело. За кърмачета освен чай от копър, се продава и чай от лайка - пише на етикета за добро храносмилане, п-в колики. Значи билката не е вредна за малки деца.
Стеримарчетата са морска вода, просто за прочистване на носа, за размекване на засъхналите секрети и отделянето им. А когато капем лайка, вече имаме наличие на течащ нос, т.е. плоблем някакъв.
Определено не трепе вируси, защото такива няма, но по някакъв начин помогна.Защо и как.... помогна ми.
Затова и споделям. Не мога да те убедя, че другия път и ти трябва да опиташ, че лайката е манна небесна. Просто споделих за нещо, което на Дани помогна. Ето, на друга мама също е помогнало.
Споделяме си, помагаме си, а не задължително да се убеждаваме една друга. Така че аз научни аргументи не мога да ти изложа, не съм наясно.

Между другото моята приятелка е с две деца. Бебето е на 40 дни, баткото е на 3г в градина. И двамата се разсополивили. При баткото е ясна работата, там сополите не са просто сополи  :lol: Казах й за лайката и витамина, направила им капки- баткото не се повлиял, при бебето хремата спряла.  Явно когато наистина няма инфекция има някакво благотворно действие.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Следвалентинска седмица 18.02-24.02.2013
« Отговор #83 -: Февруари 21, 2013, 21:59:28 pm »
Всяко нещо си е за себе си. Не може да кажеш, че понеже е билка е безвредно. То и марихуаната е билка :-). Обаче щом не ви пречи и ви помага, вероятно няма лошо. Аз лично точно в носа много бих внимавала преди да бутна билка. Малко солена вода със сода за хляб върши същите чудеса. Или поне мисля, че същите :-).


  
Re: Следвалентинска седмица 18.02-24.02.2013
« Отговор #84 -: Февруари 21, 2013, 22:13:44 pm »
А содата не е ли вредна?
Съдя по това, че като малка, като ми излезеше афта в устата, баба ми ме караше да я търкам със сода. Ейййй няма такава болка! Нали и в устата е лигавица. За едно носле, което вече е цъфнало вътре от секрети, не е ли вредно да се вкара сода?
Интересно ми е какви са плюсовете.
И защо в носа да трябва вниманието да е повишено? Не се заяждам, питам просто. През устата не е вредно да се пие чай, но през носа... защо? Аз като капя в носа, чувам че пак преглъща, т.е. в стомаха отива.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Следвалентинска седмица 18.02-24.02.2013
« Отговор #85 -: Февруари 21, 2013, 22:22:10 pm »
А содата не е ли вредна?
Съдя по това, че като малка, като ми излезеше афта в устата, баба ми ме караше да я търкам със сода. Ейййй няма такава болка! Нали и в устата е лигавица. За едно носле, което вече е цъфнало вътре от секрети, не е ли вредно да се вкара сода?
Интересно ми е какви са плюсовете.
И защо в носа да трябва вниманието да е повишено? Не се заяждам, питам просто. През устата не е вредно да се пие чай, но през носа... защо? Аз като капя в носа, чувам че пак преглъща, т.е. в стомаха отива.
Вредна е като е много. Обаче се слага  мъничко, чаена лъжичка на литър и помага за разбиване на сополите. Иначе да, тя е яко абразивна. Аз със сода през известно време си търкам зъбите.


  
Re: Следвалентинска седмица 18.02-24.02.2013
« Отговор #86 -: Февруари 21, 2013, 22:24:50 pm »
Аз сега като погледнах на капките за нос какво пише - май ще пробвам винаги първо с лайка  :wink: Ами то нещата, дето ги има в капките - да не би да знаем дали не сме алергични към тях?!?!?! Пък то много работи пише там, ама като не съм химик  :oops:

А никой не е казал за билките, че са безвредни, но когато са с мярка, мисля че е по-добре от химиите!

П.С. Както Боби е писала за содата - с мярка е добре - ако се злоупотреби - вече не е добре!
Re: Следвалентинска седмица 18.02-24.02.2013
« Отговор #87 -: Февруари 21, 2013, 22:28:05 pm »
Добре, а как действа содата и кога се прилага- за затягане на течащ нос или за отпушване на запушен?
Бях чела преди време, че коментирахе за Синус Ринс-а нещо и за тези промивки на носа със содена вода. Но на малко бебе това не знам възможно ли е - да им се изплакне носа с този разтвор. И явно става въпрос за промивки, а не за капки?

п.п. Аа, ти си писала, че е за разбиване на сополите.
Но нали за течащ нос коментираме в случая с лайката.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Следвалентинска седмица 18.02-24.02.2013
« Отговор #88 -: Февруари 21, 2013, 22:45:20 pm »
Добре, а как действа содата и кога се прилага- за затягане на течащ нос или за отпушване на запушен?
Бях чела преди време, че коментирахе за Синус Ринс-а нещо и за тези промивки на носа със содена вода. Но на малко бебе това не знам възможно ли е - да им се изплакне носа с този разтвор. И явно става въпрос за промивки, а не за капки?

п.п. Аа, ти си писала, че е за разбиване на сополите.
Но нали за течащ нос коментираме в случая с лайката.
Еми това си е което преставлява Синусринса. Вероятно ако има нещо навътре да го махне. То ако ти е плътно запушен носа, няма да можеш нищо да вкараш там и без това.
За промивки да - ти лайката за капки ли я позлваш? Не съм разбрала, извинявай. Мисълта ми е, че понеже в рецептата на лелятана м-и вместо мед  имало сол и сода и затова се сетих за това, че има повече логика от меда.


  
Re: Следвалентинска седмица 18.02-24.02.2013
« Отговор #89 -: Февруари 22, 2013, 08:44:09 am »
Не, не, за капки говоря аз Боби. След почистване на носа и издърпване на сополките с каквото там ползваме, после на чисто носле по 1-2 капки в ноздра.
Между другото за рецепти с мед и аз съм чувала, даже бях направила, обаче после ми светна, че все пак то детето гълта тези капки и заради меда не посмях да капя изобщо.
И други неща ми препоръчваха, като мазане на ноздрите отвътре с клечка за уши със свинска мас (чиста, премита), мазане пак с клечка със сок от лук. Не съм ги пробвала, не ги препоръчвам.

*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Следвалентинска седмица 18.02-24.02.2013
« Отговор #90 -: Февруари 22, 2013, 08:53:45 am »
И аз правих капките с меда когато бяха сополиви единият път,но забелязах че при единият се зачервяват бузките и ги спрях,предполагам ,че е реакция от меда и съветвам по добре без мед.
*
Re: Следвалентинска седмица 18.02-24.02.2013
« Отговор #91 -: Февруари 22, 2013, 09:06:52 am »
Не, не, за капки говоря аз Боби. След почистване на носа и издърпване на сополките с каквото там ползваме, после на чисто носле по 1-2 капки в ноздра.
Между другото за рецепти с мед и аз съм чувала, даже бях направила, обаче после ми светна, че все пак то детето гълта тези капки и заради меда не посмях да капя изобщо.
И други неща ми препоръчваха, като мазане на ноздрите отвътре с клечка за уши със свинска мас (чиста, премита), мазане пак с клечка със сок от лук. Не съм ги пробвала, не ги препоръчвам.

Това за маста моята майка го е правила от раждането ни, не със клечка, а при масажа(пак с мас) и малко мазва ноздрата, и тя се стопява от телесната температура и се стича, съседката и в устите слагала  :D не знаят защо, но не е свързано със теча.
Re: Следвалентинска седмица 18.02-24.02.2013
« Отговор #92 -: Февруари 22, 2013, 09:20:41 am »
Това мазане от едно време с мас, зехтин и яйца  не го разбирам аз  :?
Като се роди Дани, майка ми докато сме били в болницата преварила вече някакъв зехтин, супер доволна от себе си и ми обяснява как съм трябвало да го мажа. Тихичко отказах, тя продължава да настоява  :lol: Така се облещих и озъбих, че от тогава акъли никакви не ми се дават. Сценката се разигра и пред свекървата, така че с един куршум два заека ударих!  :lol: Категорично забраних детето да бъде мазано с каквото и да е, освен с това, с което аз ще си го мажа след баня.
Някъде бях чела за жестока алергия на бебе, която била предизвикана от къпане с яйце  8O :x

*
Re: Следвалентинска седмица 18.02-24.02.2013
« Отговор #93 -: Февруари 22, 2013, 09:26:24 am »
Изглежда са ти разбрани хората  :lol: моята майка като и се скарах да не мислиш, че не е сложила сол във коритото. Ама нали сме го плакнели после  :? Аз съм го мазала и със зехтин и с мас, просто много ревеше при мазане и експериментирах дали не е от мазнината, смених и няколко бебешки крема и олио и се отказах.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Следвалентинска седмица 18.02-24.02.2013
« Отговор #94 -: Февруари 22, 2013, 11:14:11 am »
Аз въобще не съм си мазала децата с нищо. За Ивана бях купила лосион за след баня, намазах я първите няколко пъти и реших, че не виждам причина да я мажа, при положение, че кожата не и е суха и няма нужда. Андреа пък въобще не съм мазала нито веднъж.


  
Re: Следвалентинска седмица 18.02-24.02.2013
« Отговор #95 -: Февруари 22, 2013, 11:15:49 am »
И аз така- почти не съм мазала с лосион. Даже сега мажа себе си с него, че минаха отдавна 6 мес от отваряне на опаковката, да не го хвърлям.

*
Re: Следвалентинска седмица 18.02-24.02.2013
« Отговор #96 -: Февруари 22, 2013, 13:42:03 pm »
Минаха 2-3м докато спра да го мъча  :lol: то и като имах 100 баби да казват, че ще го увредя трайно едва ли не как да не мажа  :lol:
Re: Следвалентинска седмица 18.02-24.02.2013
« Отговор #97 -: Февруари 22, 2013, 16:24:17 pm »
   Някъде из този форум беше коментирана темата за "вредата" и "ползата" от народната медицина. Коментираше се осоляването на новородените, мазането със зехтин и т.н. И по мои спомени, всички коментиращи стигнаха до общ извод: Не правете децата на Туршия! Такъв израз беше използвала една наша съфорумка.
   В стремежа си да осигуря най-доброто за бебето си, да намеря най-ефикасния лек (без значение такъв от народната медицина или лекарствен продукт) се улавям, че прекарвам ужасно много време пред компютъра, четейки мнения, форуми, които да ми дадат отговор на въпроса "кой е най-добрия лек?". И тъкмо взема решение, че сополите ще лекувам с капки за нос/подсолена вода/чайове и си викам "А! Чеки малко жено! Редно е да звъннеш на докторката и да питаш кво да правиш"! Зъррр... Докторе имаме хрема. И доктора казва да даваме медикаменти, напълно различни от тези, които препоръчват повечето мами по форумите. Не стига това, ами и доки рече изцяло да си избия от главата "бабини илачи". Ами сега! На кого да вярвам?! Кой е най-добрия лек за бебето ми?
   Извинете ме за лиричното отклонение. Постът ми не касае само капките за нос, коментирани в настоящия случай. Отнася се за всичко, свързано с гледането на бебе - захранване, възпитание. Напоследък често се замислям за миналите времена...когато майките ни, бабите ни, прабабите са били бебета...В онези времена напр. през 50-те и 60-те, когато свинската мас е била единственият модерен лек, равняващ се на модерния в 21-век пенатен крем. В същите онези времена, когато бебешкото запушено носле не познава друго, освен подсолена вода или отвара от билки. Онези времена не познават лекарства. Само илачи - сол, оцет, мас, билки - и комбинация от тях.
   Дали правилно си мисля, че бебето се гледа според времето, в което е родено?...И дали може да приемем, че не може да се говори за "вреда" и/или "полза" от народна медицина и/или лекарства?...Във всяко от тези има истина, всяко от тези помага и ми се струва, че категоричното отричане на едното или другото по-скоро е неправилно. Аз лично също понякога не знам кой начин да избера - народния или модерния...Ех, тези модерни времена...
   Както казва д-р Бърди: "Просто е...". Защо в модерния 21-ви век не е така простичко, както през 50-те?...

   Ще ме прощавате за дългия пост!  :oops:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Следвалентинска седмица 18.02-24.02.2013
« Отговор #98 -: Февруари 22, 2013, 16:39:09 pm »
Marmoranka, то продължава да е просто.

ако трябва да ти оперират спукания апендикс - на кого ще се довериш? на лекаря или на кварталните баби/майките от форума?
защо тогава се чудиш на кой да се довериш за лечението на свидната си рожба?

просто е...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Следвалентинска седмица 18.02-24.02.2013
« Отговор #99 -: Февруари 22, 2013, 17:04:38 pm »
А защо непременно веднага трябва да слагаме някакво лекарство/билка в нослето, особено на бебе/малко дете?
Обикновенно хремите, които не са на бактериална основа, минават до седмица. Само локално почистване
със солената вода е достатъчно.

 Капки на деца до 12 години не се прилагат/по тукашните стандарти/, освен ако не се установи някаква колония, разбира се. На мен досега не ми се е случвало да капя нещо на децата в носовете. Оставям да мине от само себе си. Вече дори и солена вода не ползвам.

И нека не сравняваме народните лекове през 50-60 години и каква е била детската смъртност тогава :(.
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last