0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Как да си контролираме нервите
« Отговор #60 -: Февруари 15, 2013, 11:32:59 am »
Хей момичета, като в чета за неволите за заспиване на малките, да ви кажа аз с каква хитринка я излъгах моята девойка.
Като я сложа в леглото ( тя от около годна спи сама в стая) и си пожелаем лека нощ и казвам да си затвори очите и да чака Оле затвори очички (имаме приказката и я четем), да дойде и да ги поръси със сладко мляко, че да сънува сладки сънища. За по достоверно точно в този момент Оле почуква от някъде, за да ни извести , че ей сега ще дойде.  Тя остава в тъмната стая със затворени очи да чака Оле и до 10ина минути е заспала. Това действа от около половин година при нас, сега малката е на 3г. И сутринта я питам дали е идвал Оле и тя потвърждава :–)
Детето си ляга някъде към 20:30 защото иначе сутрин не мога да я събудя за градината, а през уикенда я оставям малко по-докъсно но то към 9 и се доспива.
Успех с приспването
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Как да си контролираме нервите
« Отговор #61 -: Февруари 15, 2013, 11:41:26 am »
По-същественият момент е, че ако в яслата могат да приучат Дани да заспива сам примерно, то там не го постигат с магия, а с принуда.

Джибруле, не мога да те изчета, другарко, но ето тоз абзац в началото ме спря и не мога да не изкоментирам, че си в голема грешка. Много си категорична, но си много и само теоретична. Практиката показва, че са напълно възможни и често се случват други варианти, а именно:

в яслата научават Дани не само да заспива сам, но и да се храни сам, да се облича сам, да си подрежда дрехите сам, и да прави още куп други неща сам, но не с принуда, а с комбинация от няколко фактора, които на теб ти липсват.

тези фактори са: значително по-голям педагогически опит от твоя, авторитетът на външния човек-учител (който ти никога няма да имаш!), примерът на околните другарчета, които правят същото, желанието да си като тях, желанието да те похвали висшестоящият.

нека добавим и естественото израстване на детето в комбинацията. и получаваме една магия, дето не е постигната непременно с принуда. и да отбележа, принуда има почти във всеки възпитателен акт, включително и в твоите. принудата не е непременно лошо нещо.

моите думи ще ги потвърдят много майки на по-големи деца, които са установили, че отрочето им в градината си яде само всичко, съблича се за норматив, подрежда си дрешките на столчето, мие си ръчичките, само си бърше дупето и прочие, а като се прибере у дома при мааамааааааа, изведнъж забравя всички тия умения :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Как да си контролираме нервите
« Отговор #62 -: Февруари 15, 2013, 12:10:35 pm »
моите думи ще ги потвърдят много майки на по-големи деца, които са установили, че отрочето им в градината си яде само всичко, съблича се за норматив, подрежда си дрешките на столчето, мие си ръчичките, само си бърше дупето и прочие, а като се прибере у дома при мааамааааааа, изведнъж забравя всички тия умения :)
Къде ги забравя само, къде ние не му даваме възможност да го прави. Вчера си играхме на бебе (аз) и батко (той) и човека си отиде до тоалетна сам, изми си ръцете (за което винаги подсещам, явно предварително), избърса се с неговата кърпа, закачи си я (което също правя винаги аз) и тнт... Определено подкрепям казаното.
*
Re: Как да си контролираме нервите
« Отговор #63 -: Февруари 15, 2013, 12:21:07 pm »
моите думи ще ги потвърдят много майки на по-големи деца, които са установили, че отрочето им в градината си яде само всичко, съблича се за норматив, подрежда си дрешките на столчето, мие си ръчичките, само си бърше дупето и прочие, а като се прибере у дома при мааамааааааа, изведнъж забравя всички тия умения :)


потвърдено!
освен това моето дете с лошо не се води. Ако някой го нагруби или командва имаме драма и страдание. ВЕДНАГА щях да усетя ако някога в градината спрямо него е имало подобно нещо. Просто в ДГ се водят едно от друго, повтарят се ...

Като дете неходило на ДГ мога да кажа, че първи клас за мен беше най-кошмарната година в цялото ми обучение
В очакване ....
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Как да си контролираме нервите
« Отговор #64 -: Февруари 15, 2013, 12:39:17 pm »
Хмм, моята уж е голяма и ... какво от това. Имаме същия проблем със спането. Вече трудно си контролирам нервите, наистина!  :( Точно защото не бях достатъчно твърда и категорична като беше малка и сега си сърбам попарата. :(
Като малка много трудно заспиваше, приспивах на ръце, будеше се по 10 пъти на нощ и при малкото прихленчване ставах за да не се разсъни съвсем. Каталясах и друг проблем /обездвижена ръка/ ме принудиха да я взема да спи при нас! и .....
Еми ... спи в нейната стая, но още се приспиваме, което включва държане на ръчички, въртене, сукане докато заспи са минали мин 20-30 мин. през които аз вече заспивам почти или супер се изнервям. 
Поради почти постоянното ни боледуване, което също те изцежда и състоянието ти на зомби на следващия ден дали на работа или в къщи, като е болна спи при мен.
Резултатът: вече не иска да спи в стаята си, или ако съм твърда ляга, спи два-три часа и ако се пробуди почва да мрънка или да ме вика. Сега новата версия да дойде при нас е "мамо сънувах лош сън" - идва ляга и заспива на минутата. Ако не разреша сяда в леглото и почва да реве за да събуди и баща си и да обяснява как не можела да заспи!
Вече е голяма и много хитра, много добре знае как да ме действа. Решила съм да бъда много твърда и постоянна, защото това вече трябва да спре!!!

За моженето ами наистина много неща могат да правят, само че не искат и е по-лесно някой да го свърши вместо тях! 
*
Re: Как да си контролираме нервите
« Отговор #65 -: Февруари 15, 2013, 13:02:49 pm »
По-същественият момент е, че ако в яслата могат да приучат Дани да заспива сам примерно, то там не го постигат с магия, а с принуда.

Джибруле, не мога да те изчета, другарко, но ето тоз абзац в началото ме спря и не мога да не изкоментирам, че си в голема грешка.

в яслата научават Дани не само да заспива сам, но и да се храни сам, да се облича сам, да си подрежда дрехите сам, и да прави още куп други неща сам, но не с принуда, а с комбинация от няколко фактора, които на теб ти липсват.

моите думи ще ги потвърдят много майки на по-големи деца, които са установили, че отрочето им в градината си яде само всичко, съблича се за норматив, подрежда си дрешките на столчето, мие си ръчичките, само си бърше дупето и прочие, а като се прибере у дома при мааамааааааа, изведнъж забравя всички тия умения :)


Ами Джам, аз нищо по-различно от теб не казвам относно посещението на ясла. /разбирам, че е дълъг поста и нямаш време да го четеш/  :lol: Да, принудата не е винаги лошо нещо и редица навици не се усвояват с чакане детето да се сети само. Та, или аз трябва да го "принудя" моя син да прави това, това и това, или в яслата ще го "принудят". И в двата случая ще е в комбинация с други мерки разбира се, но принуда все някаква ще има. Аз казвам, че сгреших много "вдигайки ръце" на тема спане и хващайки се за теориите, че това си било период и ще си отмине сам т.е. не се намесих, не се налагах, не принуждавах и сега се "радвам" на резултата. За  всичко останало, за което взех мерки - нямам проблем. И ръцете си мие, и зъбите си мие, и сам се храни, и дрехите си тръгва да прибира /е, не ги сгъва още, ама това от ЕГН-то/, обувките си обува и събува сам, та и рядко бърка коя на кой крак е, играе си и комуникира с други деца, все едно винаги с деца е бил край себе си...

Значи не е да не мога да постигна желаните резултати отглеждайки го у дома. Очевидно мога, когато взимам съответните мерки. Както ги взимат и в яслата хората. За мен по-важно е аз да го науча на еди какво си и именно у дома да се случват нещата по определен начин, защото за мен това е главното и в битов аспект ми е нужно. Да спи в яслата, да прави в яслата не знам си какво, което аз у дома не успявам да го накарам и да си го взема вечерта и както сама казваш да има: "сега при мамааааа пак мога да не спя" /или каквото е там проблемното/ - кел файда.

В предългия си пост казах, че не съм против ясли и градини по принцип, а че конкретно в моя случай и с моя проблем - не в тях е решението. То си е в моите ръце и винаги е било в моите ръце. Че аз съм била достатъчно "зелена" в точния момент, да не "принудя" детето си да заспива по определен начин...грешка на растежа, както се казва  :lol: и сега ми избушва нервите точно тази ми грешка. Та чистосърдечно посъветвах майките, които сега са в такъв етап - да не я допускат същата, за да нямат в бъдеще напълно излишни нерви за нещо, което спокойно могат да си спестят. Всички искаме да сме "бели и добри" и децата хем да имат еди какви си навици и режим, хем да ги докараме дотам нещата без никаква принуда от наша страна. Ама тая не става просто. В яслата нищо кой знае колко по-различно не правят от това, което и ние можем у дома /въпреки някои разлики в механизмите по които се случват нещата/. Просто ние, особено дето сме с първо дете - сме далеч по-колебливи, далеч "по-щадящи", далеч по-склонни да търпим дадено поведение до безкрайност и да намираме оправдания за същото "от космоса", защото ни било жал че детето ревяло и ни друсат майчини страхове как ще го травмираме трайно с едно, или друго. В яслата - хората са виждали ей такива "принцове и принцеси" като нашите бол и нямат грам колебание как да постъпят с тях, че да постигнат желаното. Не е, че желаното не може да бъде постигнато и у дома, при нужната решимост и яснота на родителя, кога какво да прави и на кое как да реагира.

Фуси, като дете ходило на ДГ, мога да кажа, че нищо от моите добри навици не е възникнало от посещенията ми там. Там просто си пребивавах денем, при това винаги ми беше безкрайно неприятно да бъда там. Та всеки случай сам за себе си. ;) В първи клас не ми беше кошмарно, просто ми беше скучно, защото можех да чета две години преди някой да ме кара да сричам, умение което дължа на баба си /лека й пръст/, не на ходенето на ДГ примерно.

П.П. Изобщо не ми е било предмет на предишния километричен пост, да обсъждам плюсове и минуси на посещението на детски заведения. :lol: Нищо не е само черно, или само бяло, пък и зависи от конкретното дете все пак, дали за него ще има повече ползи, или просто няма да има такива. Дала съм и пример как за конкретно дете - ползи няма, както и за родителите му. Аз хубУУУ нямам личен опит, ама други хора имат, не е като да не съм видяла с очите си картинката.
Единствено по въпроса "родителски нерви" ми беше мисълта от самото начало на тази тема. А именно - каквото е "във властта" на родителите - да се прави и то навреме, за да няма "излишна драма", освен неизбежната с деца. Щом на ясла, или на ДГ детето може да се приучи да спи, да се храни само, или каквото там искаме - то може и у дома. Стига родителите да проявят воля и да не изпадат в постоянни колебания, страх и "жалостивост", което мисля повечето от нас правят волно, или неволно и оттам - куп напълно излишни нерви и проблеми.  :)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Как да си контролираме нервите
« Отговор #66 -: Февруари 15, 2013, 13:52:36 pm »
Ох, Катеричке пухкава, сега ще си направя чай и ще ти прочета поста .... Имам предвид, че винаги си ми много интересна и те чета с удоволствие :)

и да не съм спам - детската градина има и добри страни, защото учи децата сами да се учат - например, много настояваха да си изяждам всичко, ама имаше един кисел, който мразех. След една седмица стачкуване от моя страна и стоене след всички по 2 часа в столовата, докато не го изям, просто реших, че този подход не става. И намерих друго решение - седнах пред едно момиченце, което обичаше много кисели и се разбрахме аз да й давам пълна купичка, а тя - своята празна. Докато не ни гледаха, разменяхме купичките и оп - аз вече съм готова. Така и не им ядох гадните кисели :)))) Така че, развиват и ума :)))

ааа, прочетох вече... съгласна съм напълно с теб Катеричке в това: "Единствено по въпроса "родителски нерви" ми беше мисълта от самото начало на тази тема. А именно - каквото е "във властта" на родителите - да се прави и то навреме, за да няма "излишна драма", освен неизбежната с деца. Щом на ясла, или на ДГ детето може да се приучи да спи, да се храни само, или каквото там искаме - то може и у дома. Стига родителите да проявят воля и да не изпадат в постоянни колебания, страх и "жалостивост", което мисля повечето от нас правят волно, или неволно и оттам - куп напълно излишни нерви и проблеми."

а, пък аз мисля, че ясли въобще не трябва да съществуват...
« Последна редакция: Февруари 15, 2013, 14:07:04 pm от rosefromstars »
*
Re: Как да си контролираме нервите
« Отговор #67 -: Февруари 15, 2013, 14:31:15 pm »
Жбрули, нейде прочетох в твой пост, че имаш детегледачка. Оставяй я с Дани всеки ден за по няколко часа и ти ходи да разпускаш индивидуално.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*
Re: Как да си контролираме нервите
« Отговор #68 -: Февруари 15, 2013, 15:20:19 pm »
Джей, подкрепям джам. Както ти или аз не се държим на работа както у дома, това важи и за децата. Освен това мисля, че в яслата Дани ще се уморява повече, не само физически, а и емоционално, и така би могъл да заспива по-рано. Особено когато сутрин трябва да става рано.
А за принудата кво да ти кажа?! Най-малкото, че в у-ще ще е принуден да прави определени неща.

Яна, и моят син иска да го приспиваме. Понякога излиЗа от леглото, иска да стоя при него. Невинаги имам възможност обаче. Но като му се скара баща му и му става ясно, че е прекалил и след 5 мин.спи.

Само съм чувала, че съществуват деца, които лягат и заспиват сами. Дори и като бебета моите и двамата са ревяли и тогава съм ги взимала на ръце, за да заспят.

Re: Как да си контролираме нервите
« Отговор #69 -: Февруари 15, 2013, 16:27:11 pm »
Моето захарче, взе че отскоро не може да заспива в мен  8O - когато го оставя в кошарката, тогава заспива - може би аз го държа, така че нещо му е неудобно ли, не знам просто.... Поняко се върти и иска да му люлям кошарката, и тогава заспива, друг път направо след топлото мляко заспива... Въобще нещо много самостоятелен взе да става, че започвам да се притеснявам. То, ако продължава така, ще взема да мога да върша домакинските си задължения без него. Днес например успях да изчистя фурната и да мина цялата кухнунска секция с обезмазнител. Направо чудничко.... а, той или спеше или си играеше сам. Само като е гладен скимти и почва да реве, ако се обърна с гръб към него... да не повярваш....  8O туй не е нормално, нали?  :? да не е болен нещо? не кашля, не киха, няма температура.... взимам вече сериозно да се притеснявам... или е изморен от вчера и това е само за днес...  osi_15
« Последна редакция: Февруари 15, 2013, 16:33:12 pm от rosefromstars »
*
Re: Как да си контролираме нервите
« Отговор #70 -: Февруари 15, 2013, 16:39:36 pm »
Роуз, ти май не си за тая тема  :lol: я го остави детето да е самостоятелно, ние се мъчим да приучаваме наште, а тя косите си още малко да оскубе   :wink: болно било  :lol: :lol: :lol:
Re: Как да си контролираме нервите
« Отговор #71 -: Февруари 15, 2013, 16:43:04 pm »
ок, м-и , успокои ме. Ще видим утре как е - може нещо моментно да е само за днес, знам ли... защото поначало до тоалетната едва успявам да стигна без да е надал вой, а сега...  :oops:
Re: Как да си контролираме нервите
« Отговор #72 -: Февруари 15, 2013, 16:59:44 pm »
Затишие пред буря ще да е това  :lol: :lol: :lol: :lol: Бъзикам се, радвай се Роуз.

Блу, моя Убавец е от тия, за които си чувала, има ги  :lol: Като бебе няма заспиване, ако не е на ръце, ако не се люшка кошарата, ако не се носи. И не видях такова нещо като спане в количката навън, пък мама да пие кафе. Сега в момента си го нахранвам и го слагам в леглото. Не заспива веднага, скача си нещо, прави бардак вътре, накрая ляга върху голямата камара и заспива. Е, вляза ли сега в стаята (в момента чакам да заспи, а той скача в леглото, чувам го по бебефона), ще бъде грешка голяма, защото ще започне рев като ми види гърба. Номера е да не се появявам, освен ако няма жестока драма и съмнения, че може нещо да се е приклещил, увил и пр.

Re: Как да си контролираме нервите
« Отговор #73 -: Февруари 15, 2013, 17:05:41 pm »
rosefromstars,не бързай да се радваш , миличка  :D! И моята дъщеря като стана на 5 месеца имаше такъв период , до като не видя че има проходилка и може да върви след мен навсякъде.

Мишле , при нас е така , ама си реших проблема с камера на лаптопа .Направо се родих! Сега заспива приклещена с две възглавници и няма мърдане , ама взе да става силна и ги маха .

Исках да питам и задължително ли се слага мляко в безмлечната каша . Знам,че ще ми се скарат , но какво да направя като е заключена темата . Моля да ми пишете на лични ,че се чудя как да й я дам... с мляко или без .
Сори за спама !
Re: Как да си контролираме нервите
« Отговор #74 -: Февруари 15, 2013, 17:09:11 pm »
С камера го наблюдаваш детето какво прави ли, не ми стана ясно много какво имаш предвид.
Давала съм безмлечна с преварена вода, става добре. Като има и плод вътре не е блудкава.

Re: Как да си контролираме нервите
« Отговор #75 -: Февруари 15, 2013, 17:15:50 pm »
Благодаря !

Да , гледам я дали ще заспи и ако видя че почва да беснее я подпирам да не мърда и тя заспива . Тя спи по 30 мин ., но следобяд не я вдигам до като не спи повече от 30 мин , защото не може да издържи до 20 часа  после , ако е спала примерно до 15 и 30 .Не отварям ,не влизам в спалнята , въобще тази стая е табу като спи , защото през деня спи много леко и ми е супер удобно да я гледам така. 
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Как да си контролираме нервите
« Отговор #76 -: Февруари 15, 2013, 17:36:16 pm »
Жбрули, нейде прочетох в твой пост, че имаш детегледачка. Оставяй я с Дани всеки ден за по няколко часа и ти ходи да разпускаш индивидуално.

е тя кво мислиш, че прави?  :lol:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Как да си контролираме нервите
« Отговор #77 -: Февруари 15, 2013, 17:44:44 pm »
А, Дидомирче, значи с паяка само на вън. Но, орто-доки каза в паяка след 7мия месец....
Re: Как да си контролираме нервите
« Отговор #78 -: Февруари 15, 2013, 18:06:57 pm »
А, Дидомирче, значи с паяка само на вън. Но, орто-доки каза в паяка след 7мия месец....

Че и в осмия ...
*
Re: Как да си контролираме нервите
« Отговор #79 -: Февруари 15, 2013, 18:10:48 pm »
Жбрули, нейде прочетох в твой пост, че имаш детегледачка. Оставяй я с Дани всеки ден за по няколко часа и ти ходи да разпускаш индивидуално.

е тя кво мислиш, че прави?  :lol:

Тя пише, че е с него 24/7. И, ако я вика, за да свърши работа навън не го броя.
« Последна редакция: Февруари 15, 2013, 18:15:39 pm от Smaraidi »






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.