0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Misty

  • ***
  • 273
  • "Най-хубавото предстои!"
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #380 -: Февруари 05, 2013, 18:07:23 pm »
Цитат на:  link=topic=48663.msg987669#msg987669 date=1360066925
Misty Здравей, чета и се чудя как я даваш тази палачинка? Колко зъба имате? Питам защото децата ни са горе долу на същата възраст и не мога да си я представя да яде моята палачинка....

Аз изпадам в ужас само при мисълта, че ще се задави и и давам само пюрета още.. :? Давам и бебешки бисквити, след няколко, ужасни за мен, задавяния вече се научи да ги топи в устата, но до там сме с твърдата храна. Имаме 6 предни зъба, 4ри отгоре и 2 отдолу, според вас дали да давам по-твърдо или е рано? Благодаря ви

Krisi88, ние сме с 5 зъба. :DЗадавяше се, но постепенно се научи да "дъвче" Зъбите не са критерий, на моя приятелка детето до 1,5 год. нямаше грам зъб, а ядеше всичко и говореше, като "дърто".Без зъби, беше голяма скица, към днешна дата е мацка на 13 и всичко и се е ок.Как се научи да дъвче Борис, ами давах хапчици от хляб потопени във вода и следиш какво се случва."Нормално" е да се задави..., после в пасираната храна оставяш малко по едри частици...,аз го правех с ориза, пасиран и малко цели зрънца...,че е по мек...и постепенно се научи.Сега е много смешен, като бърза да гълта и му кажа: "дъвчи"!-показвам,как..... той трака със "зъби".Те и другите момичета са ти писали.Банан иначе, давам като го мачкам с пръсти и в устата му, вече не го пасирам.В пасираната ябълка слагам настъргана.Палачинката смятам да давам с ръка на малки хапки или да понамачкам с вилица.Ако мога да давам де...Иначе хрупка едни дебели солети под кантрол!
« Последна редакция: Февруари 05, 2013, 18:11:17 pm от Misty »


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #381 -: Февруари 05, 2013, 18:53:02 pm »
Благодаря ви за отговорите. Аз сега се престраших и за следобедна закуска реших да дам банан. Начупих го на парчета и го сложих с чинийка, а аз гледах зорко какво ще се случва  :D За мое учудване го изяде целия парче по парче, явно покрай бебешките бисквити се е научила  на някакво дъвкане :) Само координацията малко ни куцаше, падаха парчета банан на земята, ама кучето чакаше с кеф всичко което пада :)


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #382 -: Февруари 06, 2013, 01:42:47 am »
вижте, ако давате неща, които са с двойна консистенция - пюре с твърди парченца вътре, това повече затруднява дъвкането и е по-голям рискът да се задави бебето, защото в този случай трябва да извърши три неща - да вземе с уста от лъжицата, да глътне пюрето и да сдъвче твърдите части. ако е само парчета и то ги вижда е по-лесно да сдъвче. ади се храни сама от 6 месеца, досега се е закашляла много рядко, но се е задавяла предимно от течности в чаша. ако вие ги храните, също има риск да се задави, защото не знаете колко навътре в устата му "сипвате" лъжицата, когато те контролират това им е по-лесно. опитайте някой да ви дава супа с крутони в устата,  :). когато те се хранят е мазаница, но пък много им харесва и поне на мен също. така и развиват координацията си. криси, ако ти е интересно, мога да ти дам линкове да прочетеш за самостоятелното хранене.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #383 -: Февруари 06, 2013, 02:38:22 am »
Елена, на 9 месеца смяташ ли, че могат да ядат сами? Моят беше от напредналите в тази област и помня, че на година и половина ядеше сам. Може и малко преди това да е било. Помня много добре, защото тогава почна ясла и първият въпрос беше дали може да яде сам. Е, можеше.
Аз около деветте месеца май за пръв път му дадох едно пюре на хип с малки частици. Задави се първия път. След няколко дена опитах пак и тогава вече се справи.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #384 -: Февруари 06, 2013, 02:54:10 am »
блу, аз писах, че моето дете яде само от 6тия месец, без каквито и да е проблеми. дори писах и защо за тях е по-лесно така.

ето малко материали на български

http://missby.wordpress.com/2011/05/09/baby-led-weaning/
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=566953.0

иначе, сайтът, на който аз попаднах когато четох за захранването и прочетох книгата за захранване, водено от бебето е този

http://www.babyledweaning.com/
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #385 -: Февруари 06, 2013, 03:17:48 am »
Елена, аз имах предвид ядене с лъжица. Защото пюрето не може да се яде с ръце. Да, може да му се даде парче хляб или банан, но само толкова.
Или искаш да ми кажеш, че дъщеря ти е ядяла с лъжица на шест месеца?

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #386 -: Февруари 06, 2013, 05:16:51 am »
Тук на тази възраст ги хранят предимно с неща, които могат да ядат с ръце - плод, биквитка, банан, картофи ( малко мазило става с тях) и така. Няма зор да ядат с лъжица пюре, ако ядат плода примерно.


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #387 -: Февруари 06, 2013, 08:30:45 am »
Елена, майките не са някакви хванати от гората шемети, че да не могат да преценят къде слагат лъжицата. И след като ти не си хранила с лъжица, не обяснявай на другите колко е трудно това. За теб ако е било трудно, не означава че и за другите ще е така.
И това да има парченца в пюрето означава да е пасирано, но не до гладко, а до размер на кус-кус примерно. Никой не дава супа с крутони на парчета.
П.П. Какво пък може да ти харесва мазаницата.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #388 -: Февруари 06, 2013, 11:58:12 am »
Гледала съм по не малко предавания как бебетата се хранят сами. Аз също захраних по този начин и така всички сме доволни.
И не само хляб и банан могат да се дадат на бебето само да яде - всеки плод или зеленчук, но след като се свари, не се прави на пюре, а се реже на подходящи парчета, за да може бебето само да ги държи и да поднася към устата си.
Аз лично познавам бебе, което беше на 8м, когато доста добре се справяше с лъжицата (е за възрастта си де, но успяваше да я поднесе към устата си и да си хапне нещо).
А какво може да се яде с ръце?! - ами почти всичко. Севи и кисело мляко е яла с ръце - бърка в кофичка, загребва с пръстите и си ги облизва. И с лъжица може, но понякога не иска да я ползва.
[/url]
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #389 -: Февруари 06, 2013, 12:16:23 pm »
Elena B, krasi(ahiito), а каква е ползата за детето или нас от яденето на кисело мляко или пюре с ръце? Какво пише в книгите ви?
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #390 -: Февруари 06, 2013, 12:54:57 pm »
Мда, действително са малки да се ьханят с пюрирани неща с ръце, но може да им покажете основната моторика - как се придвижва лъжицата до устата. Аз захранвах смесено - и по системата бейби лед и по старата система. Въпросът е, че не исках да уча, че яденето се яде с ръце и да прави мазало и по-късно.
[/url][/url]
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #391 -: Февруари 06, 2013, 13:06:43 pm »
Едно от предимствата е, че оставяйки детето да яде само, се избягва "явлението злоядо дете".
Ако на някой му е интересно и иска да прочете повече, Елена е дала линкове!

п.п. никъде не видях Елена да е писала, че Ади е яла кисело мляко или пюре с ръце.

На бебетата им е вродено да имитират възрастните. Така че яденето с ръце е временно явление. Разбира се, всяка майка преценя кой метод на захранване е най-удачен за тях.
Дразни ме, когато някой ми каже "Че какви ползи има от твоя начин на захранване?". Както аз уважавам решението на останалите, така очаквам да уважават и моето. Не съм тръгнала на никой да разправям, че класическия метод на захранване е неправилен, нали? Или аз и Елена нямаме право да споделяме по какъв метод захранваме?!
[/url]
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #392 -: Февруари 06, 2013, 14:00:34 pm »
Интересно ми стана каква е ползата и попитах. Яно те подразни това, извинявай!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #393 -: Февруари 06, 2013, 14:26:48 pm »
midge, аз се извинявам, че не съм те разбрала правилно и реагирах така!
Друго предимство, когато бебето се храни само е, че мачкайки храната в ръчички, то опознава и консистенцията и вече не му е чак толкова непознато нещото, което ще сложи в устата си.
Общо взето, на мен този метод на захранване ми се видя най-естествен, а и ми спести цялата хамалогия по пюрирането ;)
[/url]
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #394 -: Февруари 06, 2013, 16:37:59 pm »
Елена, майките не са някакви хванати от гората шемети, че да не могат да преценят къде слагат лъжицата. И след като ти не си хранила с лъжица, не обяснявай на другите колко е трудно това. За теб ако е било трудно, не означава че и за другите ще е така.
И това да има парченца в пюрето означава да е пасирано, но не до гладко, а до размер на кус-кус примерно. Никой не дава супа с крутони на парчета.
П.П. Какво пък може да ти харесва мазаницата.
Еййй, все едно нещо ти бърка, ако не се заядеш. Тя не е обяснявала къде да се слага лъжицата. Това за някакви твои съчинения с цел да се заядеш. Не че съм учудена де.Смисълът на този коментар беше... какъв? да кажеш на Елена колко е загубена?Това с мацаницата накрая пък не знам от къде го измисли. Аааа, знам поредният задлив, но напълно безсмислен коментар. 
По-добре чети. Елена не е казала, че е трудно на майките :-) , а на децата, което е точно така. Вярно е, че ако не е една консистенция храната е много по-трудно за децата, които сега започват да се учат. С кое не си съгласна? ама ако може по темата,а не аз каква съм ...


  
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #395 -: Февруари 06, 2013, 16:45:22 pm »
Аз на Дани му слагам съдържанието на лъжицата точно на зъбите, да схване уж какво трябва да прави. Иска да бърка в чинията, колкото повече я дърпам, толкова повече се напъва натам. Последните няколко пъти го оставих да бръкне да видим... само маже между пръстите и не посяга да слага в устата, за разлика от всичко друго, което докопа. Странно му е  :lol:

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #396 -: Февруари 06, 2013, 17:02:13 pm »
последно предупреждение:

ако заяжданиците не престанат, ще заключим не само темата, но и целия подфорум!

прекалявате всички! вземете се в ръце и се осъзнайте - това е място за общуване и взаимопомощ на майки, не тепих за борба! ако не е за кърмене, ще е за хранене, ако не е за хранене, ще е за ваксини, ако не е за ваксини, ще е за атомни централи, ако не е за централи, ще е за ромски помощи - аман! очевидно е, че някои хора нещо много ги сърби.

апелирам всички да се замислят какво е редно да променят в начина си на поведение тук, за да има спокоен обмен на мнение, а не непрекъснато напрежение, дразнене и ръмжене. и този апел го отправям към всички до един, без изключение...

преди 2 дни помолих почти същите хора в една друга тема. днес не моля, а призовавам и това е за последно от мен. ако няма доброволна промяна в стила на общуване, ще се наложи да я наложим административно.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #397 -: Февруари 06, 2013, 18:54:33 pm »
Пюретата за по-големи деца са точно пасирани + малки частички, просто са гъсти и така или иначе се налага да се повъртят из устата за да се глътнат. Няма причина това да обърква децата.
Всички са различни и независимо от еднаквото хранене в различен етап се учат дори и да дъвчат. Имам приятелка, която захрани 2 бебета от 4м. Първото се научи до 8м да яде всичко и на парчета, без да се дави и т.н. Второто на 1г ако има  и едно зрънце се давеше, та чак връща.
Мисля че някой майки като не са го видяли това и си мислят, че нещо от начина на хранене, вида на предлагане и т.н. ами не е там проблема.
Джам, може сега и на мен да ми дадеш един бан,  но предлагам да не се затварят теми една след друга, заради едни и същи хора, а спорещите да почиват, че те се местят и както е тръгнало ще останем без форум.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #398 -: Февруари 06, 2013, 21:17:15 pm »
Моите деца са така. Сега сме на година и два месеца. Едната има три зъба /започнаха да излизат скоро, много трудно/ яде детски бисквити, парченца хляб взима с ръка и си слага в устата, по-едро пасирани храни - дъвче някак с венците. С другата откакто започнахме захранването е трудна работа - много злояда. Има 9 зъба. Доскоро нищо по-различно от гладко пасирана храна не искаше. Сега смуче коричка от хляб, но не е много наясно какво да прави със зъбите си. Всичко което, обаче се предлага с лъжица и едно малко зрънце /ориз, кус-кус или картоф/ да има, плюе, дори бърка с ръчичката и вади. Няколко пъти се дави и се стига до повръщане. Незнам до кога ще пасираме всичко?
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #399 -: Февруари 06, 2013, 21:25:48 pm »
Тук, в Англия, са много популярни тн пюрета на Ella's kitchen. Те са разделени за 3 възрастови групи. Първите са за бебета на 4+ месеца - тези пюрета са изцяло течни, плодови или зеленчукови, от не повече от 4-5 вида съставки. Грамаж - до 80 г. Опаковката е тубичка.

Втората възрастова група е от 7+ месеца - това са предимно месни пюрета, със зеленчуци - рибни, агнешки, пилешки, телешки, свински. Водят ги chunkier, тоест има някакви частички, но няма да намерите цяло грахче или парче картоф. Отново опаковка тубичка. Децата могат направо да ги смучат, усещат някаква по-различна консистенция, и е много трудно да се задавят. Грамаж - 120-135 г.

Третата и последна възрастова група е за 10+ месеца - тези пюрета са си жива манджа, в сашета от 190 г. Там има парчета месо, зеленчуци. Все едно каквото ние ядем, но безсолно. Е, няма цели парчета ребра или пържоли :) Консумация - с лъжица.

От успеха на тази серия заключавам, че производителят си е намерил нишата и е преценил, дали от изследвания, дали от друго, че определените консистенции са подходяща за тези възрасти и е предложил най-добрия формат за консумация.