0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #480 -: Януари 19, 2013, 01:08:21 am »
мишле, точно в момента чета една книга, където обясняват, че има спад на апетите (и наддаването) около годинката. това не задължително означава отбиване, просто им намаляват нуждите от храна, защото вече не растат толкова интензивно. ако нямаш проблем с гърдите, не е нужно да се цедиш, тя ще се регулира, а ако той започне да суче пак повече, ще можеш да върнеш "загубеното" ако си кърмиш все още на поискване през другтото време.

ако искаш погледни книгата, дала съм я под дългият пост по-нагоре, казва се my child won't eat, много успокояващо действа.

при мен беше обратното, тя спря да яде други храни и се кърмеше по сто пъти на ден, но както знаем, те са различни. 
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #481 -: Януари 19, 2013, 09:01:33 am »
Благодаря!
Нощес, тази сутрин яде нормално. Сега като го сложа да спи след малко ще видя какво ще е положението. Да, той няма винаги да суче по толкова, обаче аз имам чувството, че като започне да ми намалява кърмата и после не се увеличава, затова ме е страх да седя сега и да чакам той да си регулира, защото не зная после, ако се сети, че иска повече, дали ще стане номера. На теория да, но аз при себе си не съм забелязала такива амплитуди и в момента се чувствам в период на намаляване.
Сминдуха даже не ми помага. В по-ранните месеци според мен действа повече. От един момент нататък няма полза от него, но го пия  :lol: Засега детето се чувства нормално, не е гладен.

*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #482 -: Януари 19, 2013, 09:19:19 am »
Според мен не го мъчи, сам ще си иска ако е гладен. Моят син ги намаля постепенно и сам, първо дневните, после нощните. Дневното го избута от 15ч до 18-19 за 3 дни и като вечеряме направо се кърмим за сън. Като не търси една седмица и после и да му хрумне аз не възстановявам, смятам, че това е пътя.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #483 -: Януари 19, 2013, 16:28:24 pm »
Какво количество е "нормално" да изяжда едно 20-ина дневно бебе?
Ние май много обичаме да папкаме :lol: но притеснявам да не разширим стомахчето. Изцеждам по около 50мл от гърда, ако не сме се хранили, но дори и след хапване от двете гърди, малката лакомница има място и за добавка 8O





"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #484 -: Януари 19, 2013, 17:03:14 pm »
Оли, какво по-хубаво от добре сучещо бебе! Аз мисля, че "разширяването на стомаха" е абсурдно предположение. Дори най-малките бебета имат добре работещ механизъм за регистриране на ситост. Ние възрастните го губим поради лакомия.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #485 -: Януари 19, 2013, 22:59:58 pm »
оливия, стомаха не се разширява, нито се стеснява, това са митове, като този, дето стомаха трябвало да си "почива" нощем. въобще упражнения на тема "стомаха на бебетата" има дал господ- все един дол дренки- глупости. кърми си го колкото иска, може да е скок в растежа, от друга страна те са още мънички и им трябва повече време на гърдата. защо даваш добавки? явно бебето си яде, ти имаш кърма, за какво ти е добавка?
живота с малко бебе така или иначе е пълен с приключения, защо да си добавяш още един ангажимент - стерилизиране, и тн? добавките могат само проблеми да ти донесат, особено когато очевидно са изслишни.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #486 -: Януари 19, 2013, 23:56:06 pm »
Елена, прекаляваш с отхвърлянето на АМ. Всеки има право да прецени сам дали неговото дете има или няма нужда от добавка. От един пост няма как да го разбереш това.
Ако искаш отговори на въпроса на Оливия колко трябва да яде детето, но не насаждай постоянно мнението ти за дохранването.
Оливия, аз се водих по следното изчисляване - месеца + 100 т.е. 1 месец 110млл, 2 м. - 120 млл. На около 20 дни моите ядяха средно 80-100млл
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #487 -: Януари 20, 2013, 01:34:39 am »
ми не зная мими, оливия казва, че се притеснява, че го прехранва- при всички положения за детето е по-добре да е само на кърма и от двете следва, че ако махне добавката, няма да се тревожи, ще си улесни живота от към практически неща, за детето ще е по-добре. къде видя не разбиране и прекаляване? в края на крайщата нали за това сме тук - всеки дава мнение, после майката си преценява?

ето намерих един калкулатор, да си смята.

http://kellymom.com/bf/pumpingmoms/pumping/milkcalc/
« Последна редакция: Януари 20, 2013, 01:38:39 am от Elena B »
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #488 -: Януари 20, 2013, 02:18:09 am »
Елена, бебето ми се роди 2120г в 35 г.с., а аз съм след тежко раждане с хемоглобин 6.6 (66 БГ стандарт)  и нямам сили за н-брой хранения на ден още. Предпочитам да се презастраховам до след 3-те кг или до термин, което настъпи по-напред.
От време на време пускаме по някоя струйка мляко от устата и затова си мисля, че може да и е много, но пък си го иска :lol:

Мими, страхотна си, много ти благодаря.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #489 -: Януари 20, 2013, 06:21:50 am »
 Ивана никога не е яла колкото пише, че трябвало, но си качваше нормално.Първият месец не е яла повече от 60мл на ядене. Затова пък преждаше и от тогава въобще не го вярвам това, че бебе не можело да преяде. Тя когаот ядеше от шише никога, ама абсолютно никога не е спряла сама да яде. Ядеше колкото и дам, докато не започне да повръща.Аз по това се водех колко трябва да яде и дори с по-малкото количество си беше добре. А когато се кърмеше никога не е спряла сама, просто аз я махах след около половин час, но там нямаше опасност да преяде щото нямах много кърма.   Помня, че и Жбрул казваше за нейният син, че ядял много по-малко от колкото пишело, че трябва, но май той само си спираше. При нас спирка нямаше тази лакомница.
Оливия, въпреки че по принцип съм съгласна, че Елена малко прекалява с отхвърлянето на АМ, в случая при положение, че цедиш по 100мл, вероятно нямаш никаква нужда от добавка. Ако пишка достатъчно и качва добре, значи няма проблем. Освен това, за преждевременно родените бебета кърмата е дори оше по-ценна. Защо не и я даваш от шише, че хем тя да яде повечко кърма, хем на теб да ти е спокойно като знаеш колко е изяла.
« Последна редакция: Януари 20, 2013, 06:23:44 am от Bobbie »


  
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #490 -: Януари 20, 2013, 11:45:22 am »
Оливия, Елена и Боби са прави, че във вашия случай кърмата е от изключително важно значение. При недоносените или преждевременно родените бебета, майчината кърма е по-различна. Тя е по-богата на мазнини, протеини, минерали. Съдържа и липаза - ензим, който подпомага усвояването на мазнините. По-богата е и на имунни фактори.

Разбирам, че си объркана, притеснена и изтощена и е напълно нормално. Но според теб бебето от какво има нужда? Как ще се чувства най-добре? Все пак дълго време сме се борили за тези слънчица и искаме да им дадем възможно най-добрия старт в живота. А какво по-хубаво за едно бебе от това, да се е гушнало в мама и да суче от топлата, мека и удобна гърда. А ти можеш да си полегнеш заедно с бебо и така да си го кърмиш (така и ти ще си почиваш). Можеш да пробваш и т.н. биологично кърмене - ти си полулегнала, а бебето е върху теб. Така и ръцете ти са свободни, примерно за книжка. Но по-важното е, че така и бебето ще е доволно и щастливо и ти ще си отпочиваш.
[/url]


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #492 -: Януари 20, 2013, 13:17:49 pm »
Момичета нали знаете какво означава хемоглобин 66, колко е нисък и колко е опасно за майката това?!

Олив, кърми я като можеш, ако трябва я дохранвай има АМ за недоносени бебета, да важно е на кърма, но е важно и бебето да има жива и здрава майка нали?

Аз вярвам, че ще се справите двете, борбени сте :*

*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #493 -: Януари 20, 2013, 13:40:02 pm »
С две ръце подкрепям Маги. Важно е и мама да е здрава.
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #494 -: Януари 20, 2013, 14:27:23 pm »
Момичета нали знаете какво означава хемоглобин 66, колко е нисък и колко е опасно за майката това?!

Олив, кърми я като можеш, ако трябва я дохранвай има АМ за недоносени бебета, да важно е на кърма, но е важно и бебето да има жива и здрава майка нали?

Аз вярвам, че ще се справите двете, борбени сте :*

Точно заради това съм дала някои идеи как да кърми бебето и същевременно да си почива. Не е ли по-лесно да си храниш бебето, докато лежиш, отколкото да ставаш да миеш и стерилизираш шишета, да топлиш вода, да приготвяш млякото и разбира се, когато храниш бебето с шише, няма как да лежиш и да си почиваш (освен ако друг не го храни)

...Предпочитам да се презастраховам до след 3-те кг или до термин, което настъпи по-напред...

Това изчакване е силно вероятно да ти изиграе лоша шега и да се завъртите в порочния кръг "не ми достига кърмата и за това дохранвам с АМ", защото колкото повече добавки приема бебето, толкова повече намаля лактацията (търсенето определя предлагането)
[/url]
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #495 -: Януари 20, 2013, 14:28:08 pm »
Какво количество е "нормално" да изяжда едно 20-ина дневно бебе?
Ние май много обичаме да папкаме :lol: но притеснявам да не разширим стомахчето. Изцеждам по около 50мл от гърда, ако не сме се хранили, но дори и след хапване от двете гърди, малката лакомница има място и за добавка 8O

Aко нямаш причина да считаш, че бебето ти редовно преяжда и единствено се тревожиш, че може да й се "разшири стомаха" - значи няма за какво да се тревожиш изобщо. Зарежи тези глупости!  :lol: Както е споменала и Боби, тя ако преяде ще връща/повръща най-малкото. Щом се храни с апетит и се чувства добре - нищо по-хубаво не мога да ти пожелая по въпроса с храненето.
Нямам опит със смесено хранене /кърма + АМ/, или е било едното, или другото при Дани. Когато мина изцяло на АМ - не съм се водила по "нормалните" и "правилните" дози, обозначени на кутията, или калкулирани по друг начин. Правя количество, давам и колкото изяде - изяде. Не съм водила записки за тези неща, но със сигурност на 20 дни, че и на 2-3 месеца ядеше по-малки количества от официално спряганите за "правилни". ;) Увеличавах количеството на АМ, когато при няколко поредни хранения е изпивал цялото шише и вече "на празен оборот" е продължавал да смуче биберона. Поне при нас - този метод си работеше безотказно и така преценях дали да увеличавам дозата. После се стигна до момент, в който на едно хранене е изяждал количества, които пък се водят по-големи от "нормалните" за възрастта му... Т.е. искам да ти кажа, че бебето си знае кога и колко му е нужно и нито можеш да го насилиш да яде повече, нито да го "прецакаш" с по-малко.

Давай си изцедената кърма, щом я изпива цялата и пие охотно и добавката, явно има нужда от още храна. Ако ти откаже добавка - не настоявай, значи й е стигнала кърмата в конкретен случай. Мокри памперси, добро наддаване, спокойно бебе - значи всичко е ОК. :)

Момичета, като знам какво препати ollivia, за да има дете вкл. за да го износи до тези седмици...убедена съм, че прави възможното и невъзможното даже, детето й да получава най-доброто. Щом храни по този начин, значи за това си има сериозни и основателни причини и друг начин засега - няма. Аз веднъж в живота си бях с доста нисък хемоглобин и пак беше доста над нейния /66/, бях доста млада, нямах новородено бебе и буквално трудно ставах от леглото, за да отида до тоалетната. И сами знаете, че първия месец, понякога и два, дори майката да е в супер форма, да има обилно кърма, износено и добре сучещо бебе си е страшно усилие във всякакъв смисъл това денонощно кърмене и напасване. Та нека отчитаме индивидуалната ситуация при всеки, все пак тази майка трябва първо да е жива и здрава, другото е след това. За успешно кърмене не е никак без значение и физическото състояние на майката, нека не го забравяме. ;)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #496 -: Януари 20, 2013, 14:55:47 pm »
На мен ми се вижда голяма хамалогия цеденето в случая на оливия. Аз не бих си го причинила на нейно място. Хубаво е да кърмим, ама ако поради една или друга причина не става, няма да се обесим. И да, здравето и състоянието на майката са много важни, защото без тях няма кърма.

Успех на всички кърмачки!  :)

*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #497 -: Януари 20, 2013, 15:49:07 pm »
оливия, няма причина кърменето да свали още повече хемоглобина. може да си лежиш по цял ден в леглото и пак да кърмиш. от друга страна доказано е, че изключителното кърмене, освен жизнено важно за бебето (особено за преждевременно родените), намалява значително загубата на кръв след раждането и по този начин в момента е жизнено важно за теб. вероятно са ти казали, но при кенгуро грижата преждевременно родените бебета наддават много по-добре и се развиват много по-добре, отколкото при която и да е друга алтернатива.

сигурно си виждала този сайта, но това намерих на български
http://premature-bg.com/polezna-informacia/v-neonatologichnoto-otdelenie/kenguru-grija.html
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #498 -: Януари 20, 2013, 16:31:06 pm »
Много се тревожа с това кърмене! 2 дни като я взема да я слагам на гърдата реве(а иначе си смуче ръчичката),зацоква-дърпа-пуска-рев и пак така докато се нахраним,а гърдите ми все са препълнени и като я сложа да спи з-то не иска да е в мен повече си засмуква отново ръчичката.Мисля,че като и е пълно коремчето и не се е изякала,тогава прави така-как мислите,за какво да се съмнявам ако стане пак така?.Свършваме отново с рев,вдигам за оригване и пак рев,имам чувството,че я разбих с това оригване от друсане,и пози за оригване,а ако не се оригне се е случвало да повръща-как е при вас,плачат ли бебчета ви като ще ги оригвате?.От това друсане за да се оригне намрази да я взимаме на ръце-сякаш изпитва болка.И най-важният ми въпрос е как да кърмя-от 2-те или от 1-та гърда само(как е по-добре).Ний така и не стигаме до 2-та гърда,а за да суче и от 2-те,трябва да я прекъсна и да я сложа на 2-та,и това ще означава,че ще поема само предно мляко а задното ще остава(което четох,че било по-хубаво).Ако и давам от едната,на следващото хранене пак от нея ли да започвам,з-то тя ще се е препълнила отново,което значи да сучи отново само от нея и да не стигаме до 2-та гърда?Много съм объркана и не знам как да кърмя.Като се цедях и давах от шише нямаше такива проблеми,наяждаше се набързо,по-бързо се оригваше з-то имаше поето повече мляко за кратко време.Сега и по 30мин до 1 час се кърмим понякога,а понякога и за 10 мин с рев- и после си смучим ръчичката.Тази нощ и сутринта добре си цоцка,чуваше се как засмуква,а сега пак с ревове сме.Или може би това е на моменти и иска да поема различно количество мляко по различно време,а аз настоявам с гърдата си и тя реве(ами з-то след това пък си смуче ръчичката?).И много колики имаме също,а пък за газове да не говоря-спуква се да пръцка и да се напъва,чак се разплаква понякога от напъни.В момента пак се мъчи горкичката,и с молещ плач проплаква сякаш да й помогна.
« Последна редакция: Януари 20, 2013, 16:38:28 pm от zyza »
   
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #499 -: Януари 20, 2013, 16:54:05 pm »
зиза, не мога да видя от лентичката ти колко е голямо бебето (знам, че сте малки, но не зная колко точно). а питам защото след първите няколко седмици те си променят начина на сучене и стават "по-добри" изсукват същото количество за по-малко време.

но, от това което описваш си мисля няколко неща

1 преглеждали ли са я за къса юздичка на езичето - може би това й пречи да засуква добре, на това ме навежда изказването ти, че от шише не е имала такъв проблем, а знаеш, че техниките на сукане и на пиене от шише са коренно различни. от друга страна, казваш, че има кърмения, когато всичко е наред, значи вероятно няма физиологична причина у бебето.
2 възможно е млякото ти да "слиза" по такъв начин, че тя все още да не може да се справи със силната струя - опитай да изчеждаш съвсем малко (на ръка) от гърдата преди да я сложиш
3 от писаното разбирам, че се храните на поискване, или спазваш някакъв режим - питам защото те често си сменят ритъма, на който сме свикнали
4 изключително кърмените деца не е задължително да се оригват непрекъснато, ако имат нужда те си се оригват, не се побърквай с друсане и тн
5 кърми от едната гърда, докато бебето не пусне, ако иска още тогава можеш да дадеш и другата, но бебето ти е още малко, много е възможно едната да му е достатъчна. ако след като я пусне иска да суче още, предложи и другата гърда.
6 на следващото кърмене започни от тази, от която не си кърмила или си кърмила по-малко предишния път. аз често забравях и просто предлагах тази, която я усещам по-пълна.
7 често, когато плачат на едната гърда и просто предложиш другата се успокояват.
8 разбира се, че по различно време има различни нужди от мляко бебето, затова те питах за режима. не дей да настояваш, ако иска да суче, ще суче, ако иска да ползва гърдата за успокоение, както знаеш, според мен няма лошо и прави живота на всички по-спокоен. имай предвид, че и с възрастта им се променят нуждите (намаляват, особено след 3-4 месец, когато и спират да наддават по толкова много), а и сучат по-ефективно.

пиши пак как сте