0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Здравословно хранене и глезотийки
« Отговор #40 -: Януари 29, 2013, 14:49:48 pm »
Днес на закуска ядох био овесени ядки със забранената кафява захар 1  чаена лъжичка и вода, разбъркани в 250 мл. чаша за чай. Сложих разни остатъци от чиа и се нахраних, кафето също го пих със кафява захар, но само една лъжичка и без сметанки и глезотийки.
За обяд сме на по-конвенционални варени крехки свински хапки със зеленце.
За био сладки неща, вече трябвада се търчи до био магазина, ще се купува и извара, няма начин това е за сега.
По-късно ще пиша какво смятам да правя за довечера и утре. На базата на писанията ще си направя и хранителният дневник по-добър за разбиране от мен самата :) Ето и как започнах да си водя дневника на хранителният и двигателният ми режим: http://www.zachatie.org/index.php?option=com_smf&Itemid=40&topic=49145.0
Re: Здравословно хранене и глезотийки
« Отговор #41 -: Януари 30, 2013, 11:39:59 am »
За закуска чай и кафе, подсладени със стевия, овесени ядки с чиа, за обяд и вечеря  ще бъде маслини, извара  със спанак и киноа. След ядене по 5 зърна сурово какао за сдъвкване.
Re: Здравословно хранене и глезотийки
« Отговор #42 -: Януари 30, 2013, 20:54:47 pm »
За вечеря киноа със спанак и извара, банан и авокадо (пасирани), утре смятам да направя киноа с френски микс (картофи, моркови, грах и царевица), подправки - червен пипер, риган, чубрица, розова сол. Ще направя и авокадо със сол (розова), върху черен пълнозърнест хляб за закуска :D
Re: Здравословно хранене и глезотийки
« Отговор #43 -: Януари 31, 2013, 15:10:04 pm »
Днес съм на френски микс (картофи, моркови, грах и царевица) с киноа, това е варено под формата на гъста супа. Десерт какаови сурови зърна. Авокадо и банан.
Ако съм нещо гладна между храненията - овесени ядки с чиа.
Да Ви кажа за киноата, това е нещо толкова вкусно, тя на практика е няма вкус, но овкусява съседните зеленчуци и манджичките с нея стават просто върха.  :lol:
Да, това хранене излиза в пъти по-скъпо, но така зверски нахранва, че не мисля за нищо друго. А, да забравих за портокалите. Днес ще хапна един-два.
Re: Здравословно хранене и глезотийки
« Отговор #44 -: Февруари 03, 2013, 20:41:42 pm »
Днес съм на домат без нищо, нещо като предобедно хапване, за обяд беше доматена супа с лук и киноа, за следобедно две парченца свинско филе, увити в зелеви листа (подобие на сърми), а за вечеря зелева яхния с домати, лук и кафяв ориз. Изяла съм за деня само една тънка филийка препечен пълнозърнест хляб.
Сладичкото беше кафе и чай подсладени със стевия, една много красива, сочно, но изобщо не беше сладка - круша.
Порцийките са ми мънички, колкото шепа и половина, но за сметка на това много вкусни и питателни, усещам, че бъкам цялата от енергия. :D
Да Ви споделя една тайна, една съфорумка ми даде тайна рецепта на здравословен течен шоколад, взимате 2 бр. авокадо, пасирате ги, добавяте им 2-3 супени лъжички горчиво какао (без захар), в блендер разтрошавате сурови лешници, или бадеми. Ако не Ви се стори сладко, добавяте стевия на вкус и воала!!! Хайде, споко! Ще бъде много, много вкусно. В крайна сметка, психологическата бариера от към забранените храни ми отвори друга врата - към изцяло нов вид хранене, което е супер!!! Нищо не ми липсва, а съм доста по-щастлива. Странно, явно и тази храна също е свързана с ендорфините  :lol: А,  ме кара да се чувствам и по-лекичка, ей така от нищо самочувствието ми се подобри! :D
Re: Здравословно хранене и глезотийки
« Отговор #45 -: Февруари 03, 2013, 23:36:21 pm »
Моля те, споделяй рецептите си в темата за Здравословни рецепти. Може да бъдат
полезни на други момичета.
[/url][/url]
Re: Здравословно хранене и глезотийки
« Отговор #46 -: Февруари 04, 2013, 13:53:06 pm »
Добре :)
Re: Здравословно хранене и глезотийки
« Отговор #47 -: Февруари 07, 2013, 14:50:50 pm »
Днес е темата за киноата:

Киноа (Chenopodum quinoa) представлява едногодишно растение с широки листа, за родина на което се приема Южна Америка. Въпреки че определят киноа като зърнена култура, тя е близък родственик на спанака, цвеклото и лободата, а благодарение на превъзходните си хранителни качества, придобива все по-голяма популярност. Киноата е истински дар от природата, тъй като позволява да се консумират не само нейните семена, наподобяващи кус-кус, но и листата.

КиноаНеслучайно наричат киноа "царицата на зърнените култури". С богат хранителен състав и лек орехов привкус, малките зрънца са предпочитана храна от вегани, вегетарианци и суровоядци.

Нейното консумиране определено е добра предпоставка за здравословно и балансирано хранене, а липсата на глутен пък позволява зърнената култура да бъде включена в менюто на подрастващите. Най-големите производители на киноа в световен мащаб са Перу, Боливия и Еквадор.

Историята разказва, че киноа е подарък от инките, заедно с картофите и царевицата, които неслучайно я приемали не само за свещена храна и лекарство, но и за слабоалкохолна релаксираща напитка.

Наричали я "дребен ориз" и се занимавали с нейното отглеждане още преди повече от 5 000 години, а засаждането й започвало с хвърлянето на семена от вожда на племето.
Видове киноа

    Обикновена киноа - с дребни светлобежови или бели семена, която се реща най-често в Перу.
    Кралска киноа - с едри, червеникави семена и сравнително специфичен вкус, кралската киноа се отглежда в Боливия при определени климатични условия.

Начини за консумация на киноа

Киноа е подходяща за сервиране под формата на гарнитура към различни основни ястия:

    сварена и гарнирана с обезмаслено сирене;
    успешно може да замести ориза във всяка гозба;
    с киноа лесно може да бъде приготвен хляб и хлебни изделия, различни салати, десерти и дори супи;
    от киноа може да бъде приготвена слабоалкохолна напитка с вкус, силно напомнящ този на бирата.

    Изключително богата на протеини зърнена култура - 14-20% (за сравнение - в ориза съдържанието на протеини е приблизително 7.5%, в просото 9.5%, а в пшеницата 14%).
    Киноата е единственият природен продукт, който съдържа всичките осем незаменими за човешкия организъм аминокиселини.
    Добър източник на витамини от групата В и Е.
    Съдържа цинк, желязо, магнезий, манган, фосфор.
    В киноата има умерено висока порция фибри.
    Не съдържа глутен и има сравнително нисък гликемичен индекс.
    В състава й се открива многообразие от полезни за организма вещества, което я превръща в подходяща храна за бременни и малки деца.
    Подобрява дейността на стомашно-чревния тракт, тъй като действа благоприятно върху процесите на храносмилане и стимулира метаболизма. Високото съдържание на протеини превръща киноа в задължителна част от менюто на всички активно спортуващи.
    Смята се, че спомага за сравнително бързото редуциране на дегенеративните промени на кожата.

Здравословни ползи

Консумирането на киноа е добра превантивна мярка срещу болести на сърдечно-съдовата система.
Как да съхраним киноа?

Семената от киноа се съхраняват в хладилник или фризер, като е препоръчително преди употреба да се измият добре под течаща вода, за да се отмият сапонините, които съдържат. Условията на варене са идентични с тези на ориза, като киноа увеличава обема си до четири пъти.

Киноа може да се консумира и под формата на кълнове, като за целта е необходимо да бъде накисната във вода приблизително 12 часа, след което семената се прехвърлят върху стерилна марля. Така те се превъщат в превъзходна добавка към различни салати, или могат да се консумират просто поръсени с балсамов оцет и чесън.

Източник: Киноа http://www.bb-team.org/articles/3911_kinoa#ixzz2KDWNagd6
Follow us: @bbteam on Twitter | bbteam on Facebook
Re: Здравословно хранене и глезотийки
« Отговор #48 -: Февруари 25, 2013, 20:43:57 pm »
Днес пък ще говоря за солта  :D
Да, да, да, точно така за солта! Има една приказка, че солта е най-скъпото, не случайно, по количеството сол се е определяло и част от богатството на царете.
Обаче да се върнем в наши дни. Добре известната бяла сол, си е вредна, както и да я погледнем, от една страна заради замърсяването на съвременните морета и океани, от друга страна начинът й на преработка. Да не говорим, че повишава кръвното, не е полезна за диабетици и хора като мен с огромни диоптри.
Да, но откакто съм на една специфична диета, на мен много ми се дояжда сол, солено, не усещам как в един момент си изпускам солницата, при положение, че преди това ядях почти безсолно.
Както реших да заместя бялата и кафява захар със стевия, така реших да заместя и бялата сол с розова.
Има най-различни цветове сол: розова (хималайска),синя (персийска), сива (бретанска, келтска), кафява, червена (хавайска) черна (кипърска) и бяла (обикновена), ако някой се сети за друг вид сол може да допълни списъка и да разкаже повече.
Та сега ще наблегна върху Розовата хималайска сол. Какво за нея - това е най-висококачествената естествена сол в света. Образувала се е от праисторическо пресъхнало море в района на днешните Хималаи преди повече от 500 милиона години!
Тя е 100% натурална, добивът й се прави на ръка от солни мини, селектира се ръчно, единственият процес, на който се подлага е измиване с чиста вода и изсушаване на слънце. Не се преработва.
Над 97% чист натриев хлорид и естествено съдържащи се в солта минерали като калций, калий, желязо, магнезий и др., полезна е за метаболизма, полезна е за диабетици, хипертоници, за хора с наднормено тегло, за хора с увредено зрение и не съдържа изкуствени добавки.


« Последна редакция: Февруари 25, 2013, 20:50:08 pm от chattenoire84 »
Re: Здравословно хранене и глезотийки
« Отговор #49 -: Февруари 26, 2013, 11:18:03 am »
И така днес ще говорим за изсушен и смлян корен от растението Мака :D

И не случайно я споменавам, защото идва сезонът за детоксикация (пречистване) на организма.

Маката (Lepidium meyenii) расте в Боливия и Перу. Известна е също като перуанска мака. Расте по високите планини и само при студени условия, в по-бедна почва. Hypocotyls (хипокотили) са едни от основните съставки на естествено израсналия и органичен корен в планинските области. Съдържанието им е значително по-ниско в растенията, отглеждани в парници или топли места. Има значителна разлика в съдържанието на съставката, както и на други вещества при Мака, отглеждана в други области на Андите и в диворастящата, органична мака. Хората я ценят заради корена, който може да бъде използван като хранително или билково растение.

Мака коренът е богат на въглехидрати и протеин - съдържа 60% въглехидрати, 10% протеин, 8.5% хранителни фибри и 2.2% мазнини. Съдържа също уридин, яблъчна киселина, бензоил дериват, glucosinolates (гликосинолати, които предпазват от ракови заболявания, особено на млечните жлези) и др. Изсушеният мака корен е богат на алкалоиди и есенциални минерали (селен, калций, магнезий, желязо), мастни киселини, включително линолеинови, палмитинови, олеинови киселини и 19 аминокиселини, полизахариди и др.

Мака се отлглежда и консумира от южноамериканците от хиляди години. Подобрява имнунната система, мозъчната функция и клетъчното дишане. Тя има възстановяващ ефект при мъже и жени на средна и напреднала възраст. Южноамериканците използват корена за увеличаване на енергията, за облекчаване на физическата и психическата умора, за обогатяване на храната. Мака може да помогне при проблеми свързани със застаряването, остеопороза или анемия. Регулира и хормоналните нарушения при жените: нормализира менструацията, облекчава болките преди цикъл, както и симптомите на менопаузата. Мака е добре известна и като "билковата виагра", защото увеличава плодовитостта и либидото. Изследвания показват, че при мъже екстрактът от мака или мака на прах могат да повишат и да подобрят качеството на спермата. Това се дължи на високата концетрация на протеини и други жизненоважни хранителни вещества. Поради това, в района на Андите на мака се гледа като на магичен "символ на младостта".
Как може да се приема мака.

В Перу се приготвя и консумира по няколко начина. Част от растението се пече в дупка, наречена matia (матия). От мака се прoизвежда слаба бира, наречена chicha de maca. Листата могат да се приготвят сурови на салата или да се сготвят.

Има няколко начина на приемане. Най-популярният е като мака коренът се намачкава и вари за да се получи сладка течност, която се смесва с мляко с овесени ядки или с други зърна и зеленчуци за печене.
Естествено, перуанците пекат или сушат корена и след това го смилат на прах. Нашата мака е сушена и на прах. За тялото е по-лесно да усвои прах от мака, отколкото ако се яде самият корен. Може да се добавя към сокове, мюслита, кисело мляко, плодови салати. Някои производители добавят мака в шоколади, кексове, супи и др. Прием за първи път на Мака на прах: добре е да започнете с половин чаена лъжичка на ден, което не е много и може би няма да усетите ефект или обратното - ако ви се услади и харесвате ароматa й, можете да увеличите до 1 чаена лъжичка. Запазете приема от 1/2 чаена лъжичка, докато не достигнете своя праг. Под това се разбира, че ще има увеличен прилив на енергия и може да се появат симптоми на детоксикация. Ако имате симптоми да детоксикация, е добре да се намали дозата отново. Веднъж щом отминат симптомите, можете да приемате повече мака. Редовно приемане на мака: при редовна консумация се препоръчва едноседмична почивка всеки месец! Почивката от взимането на супер храни понякога може да увеличи тяхното въздействие.
Източник: www.zoya.bg
*
Re: Здравословно хранене и глезотийки
« Отговор #50 -: Февруари 26, 2013, 12:29:04 pm »
Стана ми интересно за хималайската сол и се поразрових вчера.
 
Оказа се, че това е търговското име на халит, каменна сол, добивана в солни мини в Пакистан.
Някак не мога да повярвам, че се добива на ръка, при положение, че само една от мините е дълга 40 км, а добивът от нея е над 400 000 тона на година.
Също така, има изследване на Баварска агенция за защита напотребителите, че тази сол може да предизвика високо кръвно налягане, колкото и всяка друга сол.
Справка http://en.wikipedia.org/wiki/Himalayan_salt

Май качествата й ще се окажат прехвалени, с цел по-висока продажба.





Re: Здравословно хранене и глезотийки
« Отговор #51 -: Февруари 26, 2013, 15:13:33 pm »
Да, това е вид каменна сол, не съдържа йод. Естествено, че съдържа натриев хлорид, който може да вдигне кръвното, всяка сол може да го направи  :wink:, но все пак говорим за нормална употреба, не за предозиране, защото с всяко нещо като се прекалява, знаеш какво става. :wink:

Забравих да спомена, че има 2 солни мини в Пакистан от едната мина, вероятно за която ти говориш може да се добива с машини, но другата мина се контролира от немци, значи склонна съм да се доверя на тяхната преценка за качеството на солта, която се предлага на пазара.

*
Re: Здравословно хранене и глезотийки
« Отговор #52 -: Февруари 26, 2013, 15:32:22 pm »
Да, това е вид каменна сол, не съдържа йод. Естествено, че съдържа натриев хлорид, който може да вдигне кръвното, всяка сол може да го направи  :wink:, но все пак говорим за нормална употреба, не за предозиране, защото с всяко нещо като се прекалява, знаеш какво става. :wink:

Понеже си писала, че е подходяща за хипертоници. :wink: Затова написах за изследването.

А и аз не казвам, че е лоша солта, но са силно преувеличени преимуществата й с цел по-голяма печалба.

Re: Здравословно хранене и глезотийки
« Отговор #53 -: Февруари 26, 2013, 15:51:40 pm »
Е, аз затова после коригирах, че ако се прекали с нея пак може да вдигне кръвното. Ако например в диетата на определен човек изрично е упоменато, че солта му е забранена във всякакви цветове и форми, то тогава е ясно, че ще бъде ограничена изцяло, но от диетичният магазин, от където я купих една жена, която страда от високо кръвно (клиент сиреч) ми се похвали, че няма проблеми откакто я взима. Може при различните хора да действа различно. Аз пък съм с много ниско кръвно, но за да не си увреждам допълнително зрението си реших да подменя бялата сол с розова  :wink:
Знаеш, че и с билките е така, ако се прекали с дадена билка, то тя може да стане отрова :)

С една дума по-малкото зло :)
« Последна редакция: Февруари 26, 2013, 15:57:04 pm от chattenoire84 »
Re: Здравословно хранене и глезотийки
« Отговор #54 -: Март 11, 2013, 20:09:56 pm »
Така, днес ще говорим за брашното от ЛИМЕЦ:D

В днешния модерен свят свикнахме да получаваме всичко бързо, лесно, удобно и на ниска цена. Намерихме заместители на скъпи и бавни за обработване суровини, открихме технологии за производство на трайни и евтини материали и вещи, развихме химията и биологията до степен, която ни позволява да произвеждаме много храна за кратко време и за наистина малко пари. В един момент от миналото изглеждаше сякаш вече нямаше да има нито глад, нито болести и сякаш нищо не можеше да спре хората да бъдат най-сетне щастливи и удовлетворени от живота. Всъщност стана точно обратното. Днес все повече от нас не са нито здрави, нито доволни от живота, който имат. Храната е сравнително евтина и в изобилие, но все по-малко засища сетивата ни и все по - дълъг става списъкът с химични вещества на етикетите дори на уж прости неща като хляба. В стремежа да улесним себе си и децата си, създадохме един свят от заместители, където мебелите, дрехите, храната, се оказаха сурогат - имитации на това, от което се нуждаем, за да живеем нормално; и този изкуствен свят сега бавно ни убива. Дали ще се оставим да загинем, задушени в него - зависи от нас.

Въпросът доколко е "истинска" храната, която консумираме всеки ден и с която храним децата си, вече не е толкова нов. Всъщност не е далечно минало времето, когато се гледаше като на сектанти и маргинали на малкото хора, осмелили се да говорят на висок глас за вредите, които нанасят на човека и природата новите технологии в селското стопанство и хранителната индустрия - прекомерната употреба на пестициди, създаване то на сортове, твърде различаващи се по качества от изходните видове, използването на генномодифицирани организми за получаване на по - високи добиви и други. Сега вече този тип хора не са толкова малко и техният глас се чува. По убеждения и начин на живот ние сме част от тях.

Търсейки как да живеем и да се храним природосъобразна, ние научихме за лимеца. Сведенията ни бяха оскъдни, но ни заинтригува идеята да се върнем към храната на нашите прадеди от далечни епохи. Нещо повече - бихме искали да я отглеждаме по простите и чисти методи от старите времена, наричани днес с модерното име "био земеделие". А най - голямото ни желание е да споделим това малко чудо с всички вас, за които "природа" и "здраве " не са празни думи.

Доскоро това растение представляваше интерес предимно за археолозите. Лимец (Einkorn wheat, Однозернянка) е една от най - старите храни на човечеството. Той е житно растение от сем. Poaceae род Triticum, с видово име Triticum monococcum според биноминалната класификация  на К. Линей. В последно време, ведно с желанието на хората да се хранят правилно и да живеят здравословно, интересът към лимеца се възражда, за да заеме той отново изгубеното си място на трапезата ни, което му се полага по право.

Пшеницата лимец (на немски Einkorn, на руски однозернянка; в превод и двете думи означават "еднозърнеста") може да бъде отнесена както към дивите видове пшеница - Triticum boeoticum (или baeoticum), така и към домашните форма - Triticum monococcum. Дивите и култивираните форми на растението се разглеждат като отделни видове или като подвидове на T. monococcum. Лимецът е диплоиден вид на олющената пшеница, с твърда покривна люспа ("husk") и плътно положени зърна. Култивираната форма се различава от дивата по това, че , семената са по-големи и класовете остават цели при съзряването.
Лимецът е една от най-рано култивираните форми пшеница. Зърна див лимец са открити в разкопки, датиращи от епипалеолита в регион на  Близкия изток, известен като Плодородния полумесец. Смята се, че за пръв път лимецът е култивиран около 7500 г. пр. Хр. в периода на т. нар. Догрънчарски неолит. Изследваните ДНК - отпечатъци водят към предположението, че лимецът първоначално е култивиран близо до Карадаг - област в югоизточна Турция, ъдето са намерени голям брой земеделски поселища от споменатата епоха. В по - късни времена - през Бронзовата епоха, отглеждането му постепенно е намаляло за сметка на други култури, за да сведе до днешното му състояние на реликт - полузабравено растение, почти без стопанско значение, отглеждано като регионален вид в Мароко, Турция, страните от бивша Югославия и някои планински райони на Франция. Доскоро по тези места той се е използвал производство на булгур и като фураж за селскостопанските животни.

Лимецът е издържливо растение. Той е почти див вид, който може да оцелява и да се развива дори върху много бедни почви, където отглеждането на съвременна пшеница е немислимо. Геномът му (тоест вида и подредбата на гените в клетките му) е останал непроменен за векове. Известно е, че съвременните пшеници се отглеждат лесно и дават големи добиви в резултат на провеждана с години селекция на сортовете. За съжаление този процес е свързан и със загуба на част от полезните качества на храната. Ето защо лимецът е толкова ценен - хранителните качества на неговите зърна са останали непроменени от векове! Освен за заместител на модерните пшеници във всекидневното хранене, лимецът е незаменим за хората, болни от целиакия. Целиакията е състояние, при което не се усвоява специфичен протеин (глутен), съдържащ се в житните култури, така че вместо да има хранителна стойност, последният се превръща в източник на интоксикация за организма. Протеинът, влизащ в състава на зърното на лимеца - глиадин, се оказва нетоксичен за страдащите от целиакия хора. На тях лимецът дава надежда за вкусна храна и нормален, здравословен живот.
Re: Здравословно хранене и глезотийки
« Отговор #55 -: Март 12, 2013, 16:54:01 pm »
Простете невежеството ми, но от къде може да се купи киноа - имам предвид дали се намира само в специализирани магазини или я /го/ има и в супермаркетите?
Re: Здравословно хранене и глезотийки
« Отговор #56 -: Март 14, 2013, 23:24:34 pm »
Хоуп,аз си купих от обикновен магазин,само че има щанд със здравословни храни,вече няколко дни закусвам кисело мляко с лъжичка киноа и чия много ми харесва и ме държи сита поне 4-5 часа:)Екстра ми е за диетата,дето уж пазя:)
АКО ИМАШ ЛЮБОВ,НЕ СЕ НУЖДАЕШ ОТ НИЩО ДРУГО.АКО ЛИ НЯМАШ,НЕ Е ОТ ОСОБЕНО ЗНАЧЕНИЕ КАКВО ДРУГО ИМАШ.
Re: Здравословно хранене и глезотийки
« Отговор #57 -: Март 15, 2013, 14:04:04 pm »
Във всеки БИО магазин я има, както и повечето храни, които описвам могат да се намерят в подобен вид магазини.  :wink:
Re: Здравословно хранене и глезотийки
« Отговор #58 -: Март 21, 2013, 15:15:54 pm »
Аз продължавам с въпросите си към по сведущите:
Днес си купих пастет от гъби шийтаке и прочетох за техните изключително полезни съставки. Та се чудя от къде човек може да си купи сушени или пък пресни /четох, че са откривани ферми за отглеждане на такива гъби из България, ама дали са просъществували/.Консумирали ли сте таквиз гъби и от къде ги вземате?
Re: Здравословно хранене и глезотийки
« Отговор #59 -: Март 22, 2013, 04:01:07 am »
hope-love -това са гъби, които китайците мноого ги уважават. Предполагам ще има сушени в китайски магазини, където продават храна. Гъбите имат много силен аромат и са тежки за храна и реално слагам около 2-3 гъби за 2л супа примерно.