0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
StefiZ,благодаря за отговора.Просто седем години мотаене по лекари са си изтощителни.И искам да знам какво мога да очаквам и правя за в бъдеще.
StefiZ, извинявай ако вече е коментиран въпроса :oops:, но верни ли са слуховете, че ФАР минава към здравната каса? Така няма ли да се опорочи цялата схема на подпомагане на двойките с репродуктивни проблеми? Предположенията са ми такива поради простата причина, че всичко свързано със здравната каса граничи с абсурд и много измами. Естествено, че потърпевшите пак ще бъдем ние. Ако слуховете са верни ти имаш ли информация дали ще се променят условията за кандидатстване и отпускане на средства?
 Благодаря ти предварително за отделеното време и внимание!
Толкова ли е труден пътя към щастието?!?
*
за съжаление слуховете са верни, ще мине може би от 2013г., това за което се борим в момента е да не се променя нищо друго, т.е. структура, кандидатстване, одобрение и т.н. да си остане по тази схема. Истината е обаче, че на никой не му е ясно към момента нищо :( Но ние сме декларирали където трябва, че ако фонда по някакъв начин се провали, ще протестираме по всички възможни начини.
*
Ааааа,това означава,че бюджета на ФАР ще е общ с бюджета на НЗОК,така ли?  8O 8OАми така се опорочава цялата идея!! :( Особено ако се подчинява на правилата на касата,нейната отчетност и контрол. :? Кофти работа,май!!! :(
/www.mamaibebe.com][/url]
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Аз, не подлежа на финансиране към ФАР, но искам да изкажа своето мнение по въпроса с риск, да бъда охулена и заклеймена :?
В Европа този фонд няма да коментирам, кои процедури се поемат там и кои не, че то май, няма такива, които да не се поемат :? но, не можеш да се възползваш от финансиране по него ако не си гражданин на съответната държава, не пребиваваш постоянно в нея и не, на последно място, ако не си плащаш здравните осигуровки! Мисля, че с последното /и с оглед на него/ се цели, това преместване на ФАР към НЗОК!
А аз дори отивам и малко по-надалеч, като смятам, че финансирането, следва да се съобрази и с доходите! Не може да можеш и да си позволяваш да обикаляш целия свят а в същото време да "ревеш" из форумите, че нямаш пари за инвитро процедура!!! :o 8O
« Последна редакция: Октомври 06, 2012, 12:46:35 pm от dess_dess »


*
Dess,  струва ми се че навлизаш в "дълбоки води"!!! :? Плюсове и минуси винаги ще се намерят,но работата е там,че ФАР вече проработи като една "смазана" машина,добър или лош- действа.Ако тръгне сега да се "бистри" нова идея,с нови правила в рамките на НЗОК ще има и доста ощетени.Подоходно класиране е идея,която има доста специфика в сферата на проблемите на семействата тук,както и на фона на развиващата се криза. няма смисъл да се усложняват нещата точно сега.Е,все пак още не е ясно какво ще се се предложи,както пише Стеф. както се казва -да не слагаме каруцата пред коня,но по-скоро нека ни свети лампичката. :wink:
/www.mamaibebe.com][/url]
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Рачо то и към момента има, доста ощетени от добре смазаната машина :wink: Водите са дълбоки- да, съгласна съм, но колко от вас/нас/ ще нагазят в тях :wink: Но замислете се, защо ако/като отидете в една Германия примерно, не можете със самия си факт на стъпването на немска земя да се възползвате от финансиране, дори от една най-обикновена болнична грижа :? Ние, по-умните ли, сме или по-богати може би  :?
Можем, много да "спорим" и всеки да развива тезата си, няма нищо лошо, разни хора- разни идеали, както се казва  :wink:


 Кофти, много кофти :?!
 Това означава, че с пълна сила ще проработи шуробаджанащината и някои ще могат да се възползват, а другите ще подсмърчат отстрани и ще се чудят защо аджаба плащат здравните си осигуровки. :x
Толкова ли е труден пътя към щастието?!?
*
целия проблем е тръгнал от едно решение на Конституционния съд, който се е произнесъл по жалба на опозицията във връзка с прехвърляне миналата година на средства от бюджета на НЗОК към бюджета на МЗ, което било противоконституционно. И с това решение се постановява, че всичко фондове трябва да минат към НЗОК, което обаче пак казвам към момента май на никой не е ясно как ще стане - нито финансиране, нито бюджет, абе нищо :(
иначе това че към момента не се прави проверка и няма изискване за здравни осигуровки на кандидатстващите няма нищо общо с това, че фонда е към МЗ и според мен това ни е най-малкия проблем - здравните осигуровки. На мен основния ми страх е че дори и да се предвидят същите средства за догодина, т.е. 15 млн. лв., няма да се използват само за нас, а ще потънат, както навремето се случи с програмата на касата за финансиране на лекарствата за инвитро :?
Лошото е че никъде, в никоя институция няма яснота и ние няма как да предприемем някакви по-сериозни действия към момента и се притеснявам да не е късно, просто някой за два дни да реши как ще се случват нещата...
*
Разбирам те напълно.Пълна "мъгла" е и като стане проблема ,няма да има време за реакция. Започна се обсъждането на Бюджет 2013,така че могат да се очакват промени. :? Ако имате нужда от помощ,кой с каквото може,само дайте сигнал. Май най-важно е сега информацията , а тя за сега е кът :(!! Да търсим ли и ние?? 
/www.mamaibebe.com][/url]
*
разбира се, кой каквото разбере или има идея за реакция ще е от полза :)
*
dess_dess, струва ми се, че за Германия нямаш достатъчно информация. Поемат се 3 процедури и то само 50 % от тях. Донорството е забранено, освен в случаите на съпруг с азооспермия. Тогава може да се ползва донорска сперма. Съпругът, не партньорът (такова понятие не съществува), подписва декларация, че поема всички задължения към детето. Донорът остава анонимен. В противен случай детето има право да го съди за издръжка. Затова донорските инсеминации или ин витро процедури на самотна или неомъжена жена са забранени. Дарението на яйцеклетки е забранено. Също така процедурите на несемейни двойки не се финансират от касите (те са много, не е само една). Съвсем скоро се взе решение ПИД да е разрешено при определени условия. Когато става въпрос за либерално законодателство, Германия далеч не е напредничава страна.  :( 
Има още какво да разказвам, но нека да не спра дотук, защото не е съвсем по темата.

Надявам се, че нещата ще останат постарому, въпреки че според разказа на Стефи ми се струва, че промените ще са наложителни. Дано всичко все пак е в полза на пациентите!

*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
dess_dess, струва ми се, че за Германия нямаш достатъчно информация. Поемат се 3 процедури и то само 50 % от тях. Донорството е забранено, освен в случаите на съпруг с азооспермия. Тогава може да се ползва донорска сперма. Съпругът, не партньорът (такова понятие не съществува), подписва декларация, че поема всички задължения към детето. Донорът остава анонимен. В противен случай детето има право да го съди за издръжка. Затова донорските инсеминации или ин витро процедури на самотна или неомъжена жена са забранени. Дарението на яйцеклетки е забранено. Също така процедурите на несемейни двойки не се финансират от касите (те са много, не е само една). Съвсем скоро се взе решение ПИД да е разрешено при определени условия. Когато става въпрос за либерално законодателство, Германия далеч не е напредничава страна.  :(  
Има още какво да разказвам, но нека да не спра дотук, защото не е съвсем по темата.

Надявам се, че нещата ще останат постарому, въпреки че според разказа на Стефи ми се струва, че промените ще са наложителни. Дано всичко все пак е в полза на пациентите!


blue_sky
Може би, не си прочела добре, но Германия визирах във връзка със здравното осигуряване там и ползването на болнични грижи, например (не можеш да ги ползваш ако не си здравно осигурен)! В тази връзка я споменах, не съм визирала Фонда им и какво поема или не, той ;)

Много се извинявам, сигурна бях, че ще се получи такава реакция, споменах Германия ей-така на прима виста, със същият успех, можех да кажа Холандия :wink:!
Там, Фонда им, поема всякакви инвитро процедури, вкл донорски ЕТ с донорски яйцеклетки !
За там, имам лично инфо, всичко е възможно там, т.к това се поема от здравната им осигуровка!!!
А при нас, имаш -нямаш здравна осигуровка , отоговаряш ли на условията по ФАР ти се отпуска финансиране, това поне е в плюс за да се промени, така мисля аз, но и никого не задължавам да е съгласен с мен и изложеното от мен ;)
« Последна редакция: Октомври 08, 2012, 11:24:40 am от dess_dess »


Аз, не подлежа на финансиране към ФАР, но искам да изкажа своето мнение по въпроса с риск, да бъда охулена и заклеймена :?
В Европа този фонд няма да коментирам, кои процедури се поемат там и кои не, че то май, няма такива, които да не се поемат :? но, не можеш да се възползваш от финансиране по него ако не си гражданин на съответната държава, не пребиваваш постоянно в нея и не, на последно място, ако не си плащаш здравните осигуровки! Мисля, че с последното /и с оглед на него/ се цели, това преместване на ФАР към НЗОК!
А аз дори отивам и малко по-надалеч, като смятам, че финансирането, следва да се съобрази и с доходите! Не може да можеш и да си позволяваш да обикаляш целия свят а в същото време да "ревеш" из форумите, че нямаш пари за инвитро процедура!!! :o 8O
dess_dess, напълно съм съгласна, че финансирането от Фонда трябва да е съобразено с доходите на хората, т.е. които внася най-много данъци в държавата и е съответно на по-висока заплата- да може да получава по-голяма сума от Фонда.
*
Нека първо да получим по-достоверна информация за промените и след това да обсъждаме.Аз не виждам какво има за обсъждане- постигнато е нещо огромно,което сега искат да игнорират. Механизма на финансиране няма място за обсъждане в момента,по-скоро съществуването на ФАР в този вид е важно.Хубав,лош,той си е постижение и работи.Нека да го запазим такъв ,преди всичко,а ако се налагат промени,когато дойде време ,да ги дискутираме.
п.п. аз пък съм на мнение,че никакво подоходно или обвързано с платени социални или здравни осигуровки,селектиране не трябва да има. Парите се отпускат на база диагноза ,при определени условия-минали самофинансирани опита. Това е!!! Не се отпуска социална пенсия! :lol: 
/www.mamaibebe.com][/url]
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Рачо така е! Всичко е постигнато с много сили, много средства и инициатива, но не всичко постигнато е достъпно за всички! По тази тема, мога да говоря и да говоря и да говоря ...

п.п. аз пък съм на мнение,че никакво подоходно или обвързано с платени социални или здравни осигуровки,селектиране не трябва да има. Парите се отпускат на база диагноза ,при определени условия-минали самофинансирани опита. Това е!!! Не се отпуска социална пенсия! :lol: 

Аз пък съм на точно обратното мнение ;)
Смятам, че трябва да има промяна точно и в това отношение! Един пример само, живееш в чужбина, неискаш да живееш у нас защото било лошо, било гадно и нам си какво, не се осигурява здравно тук, но черпи от ФАР, защото страната в която е избрал да живее (е по-хубава от родната му ;)) но там, той права за местният ФАР -няма!
Спирам дотук, каквото исках го казах, кой чул, кой не ...


StefiZ, приятели по съдба - притесняваме един въпрос, моля да ме ориентирате.

На 1 юни взех заповед със срок "не по-късно от 6 месеца от датата на получаване на уведомлението".

На 20 юли навърших 43г.

В хода на подготовката за опит ми бе открит хидросалпинкс и се налага лапаро, освен това развих диабет тип2 и се наложи отлагане на операцията, за да го приведем под контрол. Времето безпощадно изтича....

Чудя се - ако подам молба за удължаване на заповедта, дали биха ми отказали, поради навършени вече 43г?

Не съм наясно и се тревожа за всичко, което ми хрумне....
Това от своя страна ми разбутва захарта непрекъснато и ме хвърля в отчаяние и депресия...

Благодаря ви за отговорите!
Преди да си създадено, аз те исках!
Преди да си родено - те обикнах!
В съня си видях лицето ти и знаех , че съм влюбена!
Преди да си заченато, аз знаех , че ще умра за теб!
Това е чудото на неосъществената майчина любов!
Моята любов!


Дневникът на New Love
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=45823.msg827306#msg827306
здравейте момичета моят първи опит завърши с отрицателен тест.Сега ще подавам документи за втори опит знае ли някоя колко време се чака за одобрение.Благодаря Ви предварително.
*

    anajens

  • ****
  • 717
  • Нашето мило бебче е вече вкъщи!:-)
В момента 9 месеца!
Здравейте!
Искам да ви питам кои са лицензираните лаборатории за спермален анализ?
Бяхме в АГ Варна ,но сега съм решила да подам документи и за Фонда :)
Иначе получих отговор от клиниката за другите нещица ,че ми е доста объркано.
Благодаря предварително !