0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #160 -: Януари 07, 2012, 12:20:46 pm »
 "България умира в мен с всеки изминал ден."

Прилича на красива, романтична поза. Не го повтаряйте по инерция. Опитайте се да смените тези думи със синоними, за да намерите уж същия смисъл, което пък може и да не се получи и ще забравите какво сте искал да кажете.

Вие общувате с нас, нали? Нещо, за което може да сте съжалил вече нееднократно, а даже сме и българи, което означава, че общувате с частици от родината си...

Без никаква връзка да попитам нескромно -  забелязахте ли, че липсвах година  и нещо?  :D

На Ирина после ще отговоря, като имам повече време... :D
« Последна редакция: Януари 07, 2012, 12:22:22 pm от DivaRoza »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #161 -: Януари 07, 2012, 12:38:49 pm »
Джам, взехте ли Мартинчо?
Как ти се видя Гърция в "криза"? Както в Бг днес, извън кризата?

о, Мартин кара вече трето море в Гърция - още на 2 годинки го заведохме за първи път :)

за съжаление, в сегашната си конфигурация можем да си позволим само пътувания до Халкидики, където ходим все на едно и също място и никаква разлика не съм забелязала за последните 3 години. животът си е все същият. по вестниците друго четем, но поне във Вурвуру, Ситония, животът не е променен. освен че все повече се пълни с българи там.



"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #162 -: Януари 07, 2012, 12:50:41 pm »
"България умира в мен с всеки изминал ден."

Прилича на красива, романтична поза. Не го повтаряйте по инерция. Опитайте се да смените тези думи със синоними, за да намерите уж същия смисъл, което пък може и да не се получи и ще забравите какво сте искал да кажете.

Вие общувате с нас, нали? Нещо, за което може да сте съжалил вече нееднократно, а даже сме и българи, което означава, че общувате с частици от родината си...

Без никаква връзка да попитам нескромно -  забелязахте ли, че липсвах година  и нещо?  :D

На Ирина после ще отговоря, като имам повече време... :D
Написал съм това, което мисля.
Вие може да си слагате какъвто искате смисъл вътре, но това не променя нещата, които аз искам да кажа. Нито начинът, по който искам да ги кажа.
Така че, "психоанализата"- пак не успя. За кой ли път... . За пореден път.
Сменете обекта.

Колко сте отсъствали, значение за мен няма. Важното е да сте добре дошли като се върнете.  :wink:
Нито се занимавам с подобна "статистика".
« Последна редакция: Януари 07, 2012, 12:53:01 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #163 -: Януари 07, 2012, 12:53:40 pm »
Гърция никога няма да се превърне в страна, където хората ще се прибират у дома само за да преспят.
И след 2, и след 3 фалита.

Поради какво, нрав, мързел, навик или инат?

И аз искам труда ми да бъде оценен подобаващо, не в Гърция, не в Германия, не в Англия, а тук в родината ми.  Между другото и българите са мързеливи. Всички искат да са шефове. Всички си мислят, че с кетапа си за висше образование, едва ли не са висш пилотаж мениджъри при това на мига. Да не оплювам само гърците  :wink:

Между другото от известно време доста по изгодно е да почиваш в Гърция, Турция от колкото тук в БГ. И много българи така практикуват /който може да си го позволи/, при нас пък идват ОБИКНОВЕНИ  англичани, руснаци, румънци.  За тях офертите са доста по изгодни от към за нашенци, а същевременно си милеят за българският турист, като най добър такъв.  
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #164 -: Януари 07, 2012, 13:04:49 pm »
Не... имах пред вид това "роботизиране", както в държави, които обичат цифрите, икономическите "показатели" и други подобни неща. Гърците "Мерцедес" и "Ауди" няма да произведат. Никога.
Това е друга държава, това е друг народ. Но не значи също че тези, произвеждащи тези неща, задължително са "по така" в сравнение със Средиземноморските народи. То и в УК и в Германия се произвежда, ама в Байройт ходят само богатите. И на добри доктори ходат само имащите дебели джобове... .
За останалите има разни "митове" за обща употреба, и 21 дена ваканция.

Май писах- скоро видях немци тук, които ми обясняваха как си слагат децата да спят в 18-19 часа. Една гъркиня, живееща в Мюнхен преди време същото ми каза.
Или англичани, масовите англичани, с тяхната невероятна нещастност, която я разбират само когато сравнят с Гърция- тогава разбират къде живеят, в каква държава... . Като деца са, с едни такива тъжно-искрени изражения. Нищо не получават от държавата си освен некачествено образование, "дж.п" медицина и така... .
Тези неща в Гърция са невъзможни. Това е друг регион на Европа.

За Англичаните...

Преди седмица се видях с едно семейство- жената съпруга на англичанин и сестра на моя майка-пациентка. Бяха дошли с бебето и с едно голямо момче от първия брак на бащата.
Преглеждам бебето (за него бяха дошли) и чувам да кашля някой както туберкулозен. Буквално. Обръщам се- момчето ( на 12-13г) кашляше така.

Поразпитах, какво защо, детето ми казва- "... майка ми не ме обича, и ме има "за нищо"".
Гръцките деца на тази възраст са буйни, подвижни. Това дете стои стъжно изражение, бледо, изпито, не знаещо къде да си сложи ръцете... .
Явно не му обръща много внимание майка му, но въпреки това, не дава детето да живее при баща си, където явно ще има по-добри условия... . Английски работи...  :wink: НИКОГА и при никоя друга нация не съм виждал такова, почти физическо изражение на дълбоко лично нещастие, неудволетвореност, безперспективност, безпомощност, както при англичани. И това съчетано с чисто детски черти на характера, нещо като "остатък от славното минало".
Да се втрещиш направо... .

Питам бащата- "да направим изследвания, снимки, ще Ви изпиша всичко на застраховката на сестрата на съпругата Ви". ( това в Гърция става, защото Гърците може да похарчат мъничко повече, но човекът е важен, а не цифрите, нито "икономиката". Нито мазните депутатски мутри (английски, Български и т.н., обясняващи как "нямало")

"Трябва да питам майката, иначе ще ми отнемат правото да го виждам ( момчето)" ( неща, които в Гърция изобщо няма).

Обади се, взе "разрешение". Направихме снимки, дадох му нещо и след два дена спря да кашля детето.
После, когато го видях, ден преди да си заминат, ми каза " ... много ме мъчеше тази кашлица Г-н Докторе... а сега съм много по-добре. Благодаря... ". ( тук Розичка може да почне с "анализите" и скритите намеци и подигравки).

Питам ги после- "защо го оставяте така ? това е Астма...".
"Ами тук казват, че ще е така, и после щяло да му "мине".
"Кога е това "после"? " питам
"О, и аз бях така ама на 18 години ми мина"... .

Дж.п работи, Английски и Бг също. Трагедия... . Не че нямат добра медицина- хората НЯМАТ достъп до "доброто".
« Последна редакция: Януари 07, 2012, 14:24:09 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #165 -: Януари 07, 2012, 13:11:32 pm »
... Направихме снимки, дадох му нещо и след два дена спря да кашля детето. Питам ги после- "защо го оставяте така ? това е Астма...". Ами тук казват, че ще е така, и после щяло да му "мине". Дж.п работи, Английски и Бг също. Трагедия... . Не че нямат добра медицина- хората НЯМАТ достъп до "доброто".

И ние почти нямаме достъп до доброто, защото отдавна е емигрирало. А малкото останали тук ентусиасти са концентрирани в столицата и съвсем малко в по големите градове /макар, че вече и в това не вярвам/

Повечето родители са също такива апатични днес и у нас, направо изумявам. В такива моменти искам да помогна, но не го правя, насила съвети не давам. Най се ядосвам на родители, които са посещавали и посещават този сайт и въпреки всичко, вярват сляпо и безрезервно на джипитата си. Знаете ли докторе, че когато деца на мои близки приятелки се разболеят или първо ми звънят или веднага след консултацията с лекар, за да чуят и мен. С това не искам да се изтъквам или каквото там може да си помислите, просто аз лекувам детето си само от вашите бележки и коментари и това работи, който ми е послушал съвета също. Преди време ми правеха с насмешка коментари, колко съм се вторачвала в детето си, но когато те изпаднат в трудна ситуация са даже по параноични и от мен. Но както се казва ситият на гладният не вярва. 
« Последна редакция: Януари 07, 2012, 13:39:40 pm от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #166 -: Януари 07, 2012, 14:07:34 pm »
Простете, докторе, имате нещо против немците да слагат да спят децата си в 18.00 часа?






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #167 -: Януари 07, 2012, 14:15:28 pm »
В 18 часа да слагате детето да спи?
Това Ви изглежда ок? Нямам нищо "против". Просто ми е необичайно, странно.

Колко деца познавате, които в 18 ще си вземат мечетатата и отидат да спят?
Поне тук, това не е практика.
Иначе- ако стават в 06, е, в 18 ще заспиват. Но тук в Гърция деца в 06 не стават, или поне не стават за ДГ.
Тук работният ден почва в 08-08.30- 09.
Училищата почват в 08.30. Което си е нормално. Не в 06.30, както ние в Бг спяхме по чиновете... . Или пеехме "революционни" песни от 07 до 07.30... с "гимнастики".
« Последна редакция: Януари 07, 2012, 14:18:28 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #168 -: Януари 07, 2012, 14:23:30 pm »
Попитах Ви, защото имам познати смесен брак немкиня и българин и децата им заспиваха в 18.00 до към 7 им години. И съответно ставаха в 5.00. Обяснението на майката е че така като легнат рано, тя ще има възможност да отдели пълноценно време на мъжа си след заспиването им.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #169 -: Януари 07, 2012, 14:29:31 pm »
Може, не знам да Ви кажа.
Тук няма такива неща- децата са си с родителите до 09-10 вечер, и това не пречи на никого да си обича съпруга/съпругата. Гърците са много семейно ориентирани. Даже премного, и с много тесни връзки в семейството. Децата изобщо не им "пречат" за каквото и да е било.
Единствено ги оставят ( когато са по-големички) на баби и дядовци, когато пътуват в чужбина.

Колкото повече минават годините се убеждавам, че Гърците са едни от най-добрите и "качествени" родители в Европа. Макар че в началото имах известни резерви. Да видите само, как баби и дядовци И ОТ двете страни посещават семейството, грижат се за децата, помагат на родителите, когато работят, за да вземат децата от ДГ, и да ги гледат. Всъщност, едва ли имамладо семейство в Гърция, което да няма собствен дом, или да не планира да строи на родителски парцел или надстроява. Липсата на собствен дом е разрушително нещо. Или невъзможността да го имаш твой, собствен. Още през 2009, когато дойдоха онези "зализаните" от МВФ, гърците направо им заявиха че никакви данъци в повече от договореното няма да приемат върху недвижимата собственост на населението, колкото и тя да е млрд. Ако бе в Бг- и закон за насилствена конфискация щяха да гласуват. И затова Бг е Бг, а Гърция- Гърция.


Тук деца " на улицата" няма. Рядко ще срещнете даже деца на улицата да играят, така, в компания, освен ако родителите не са ги завели на площадка, или друго такова място. Или не е лято- на почивка.

Когато ходя по домове, на визити, вечер и нощем- децата са винаги с родителите си- обикновено или си играят, или гледат нещо. Никога не съм видял деца в друга стая, освен ако не учат. Винаги са с родителите, заедно- или се гушкат, или играят и пак отиват да се гушкат. Е има различни семейства, но общото ми впечатление е такова.
« Последна редакция: Януари 07, 2012, 14:38:20 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #170 -: Януари 07, 2012, 14:38:14 pm »
Колкото повече минават годините се убеждавам че Гърците са едни от най-добрите и "качествени" родители в Европа. Макар че в началото имах известни резерви. Да видите само, как баби и дядовци И ОТ двете страни посещават семейството, грижат се за децата, помагат на родителите, когато работят, за да вземат децата от ДГ, и да ги гледат. Тук деца " на улицата" няма. Рядко ще срещнете даже деца на улицата да играят, така, в компания, освен ако родителите не са ги завели на площадка, или друго такова място. Или не е лято- на почивка.

Когато ходя по домове, на визити, вечер и нощем- децата са винаги с родителите си- обикновено или си играят, или гледат нещо. Никога не съм видял деца в друга стая, освен ако не учат. Винаги са с родителите, заедно- или се гушкат, или играят и пак отиват да се гушкат. Е има различни семейства, но общото ми впечатление е такова.

Моето е същото за тук в Бг, като има и изключения.
И тук няма деца по улиците, освен в парковете с родителите си. Говоря за по малката възрастова група, не тийнейджъри.

На мен някак нещо ми липсва, когато не съм с детето си. Дори и да отидем без него някъде, което е толкова рядко, чувствам вина. И аз незнам защо и не би трябвало, но ...
« Последна редакция: Януари 07, 2012, 14:41:53 pm от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #171 -: Януари 07, 2012, 14:39:32 pm »
Ние сме също изключителни родители, и по-строги, и по-взискателни.
Единственото, от което се боя, е тоталното "изпростяване" на населението в Бг... .
Простете за откровението.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #172 -: Януари 07, 2012, 14:41:53 pm »
Това, за което съм чувала, е родители, които казват в яслата да не слагат децата им да спят следобеден сън, за да могат като се приберат, да ги сложат директно да лягат. Вижда ми се нечовешко да не давам на детето си да спи през деня, ако то иска. Май бяха някакви северни националности, но не помня точно кои.

И не, не бих искала детето ми да става в 5 ч.  :lol:

За гърците - да, имат южен манталитет. Нищо странно в това. Работила съм 5 г. в гръцка фирма. Има и много работливи, има и много мързеливи. Не може да се правят заключения, че всички са еди-какви си.

Докторе
, казвате, че са събрани много данъци миналата година. Истина ли е, че не се плаща ДДС? И ако да, не е ли един от вариантите да се понапълни опразнената хазна, като започне да се плаща методично точно този данък? Всичко това са само мои наблюдения. Ще се радвам на мнение от някого, който е по-навътре в нещата.
За много години! Желая Ви много здраве и Ви благодаря за това, че сте тук и ни помагате!

*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #173 -: Януари 07, 2012, 14:46:23 pm »
Ние сме също изключителни родители, и по-строги, и по-взискателни.
Единственото, от което се боя, е тоталното "изпростяване" на населението в Бг... .
Простете за откровението.

Да, това е страшното и реалното към момента.


blue_sky и аз съм работила с гръцки фирми, не 5 а 12 години. Интересно, как не пожелаха да се научат на английски тези хора. Има и работливи разбира се, но като цяло моето впечатление го написах.
« Последна редакция: Януари 07, 2012, 14:48:29 pm от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #174 -: Януари 07, 2012, 14:55:30 pm »
Това, за което съм чувала, е родители, които казват в яслата да не слагат децата им да спят следобеден сън, за да могат като се приберат, да ги сложат директно да лягат. Вижда ми се нечовешко да не давам на детето си да спи през деня, ако то иска. Май бяха някакви северни националности, но не помня точно кои.

И не, не бих искала детето ми да става в 5 ч.  :lol:

За гърците - да, имат южен манталитет. Нищо странно в това. Работила съм 5 г. в гръцка фирма. Има и много работливи, има и много мързеливи. Не може да се правят заключения, че всички са еди-какви си.

Докторе
, казвате, че са събрани много данъци миналата година. Истина ли е, че не се плаща ДДС? И ако да, не е ли един от вариантите да се понапълни опразнената хазна, като започне да се плаща методично точно този данък? Всичко това са само мои наблюдения. Ще се радвам на мнение от някого, който е по-навътре в нещата.
За много години! Желая Ви много здраве и Ви благодаря за това, че сте тук и ни помагате!

Не е вярно че не плащат ДДС.
Краде се от ДДС толкова, колкото и в Бг.
Причината е че Гръцката държава е нечестна към Гражданите си и ги краде по всякакъв възможен начин.
И гражданите тогава правят същото. Защото в Гърция е важно да живееш ( не обезателно -богато). Но да живееш. Кафенце да имаш, евтино да е- но мераклийски приготвено. И щом някой се опита да посегне дори и на елементарните неща в един живот на гърка- нищо не "взема" като данък. Нищо няма да получи. Това не е в Бг- да гласуват "фашистки" закони, да тъпчат, мажат, унижават и докарват до скотско състояние, пък после да се хвалят в Европа, че в Бг имало 100Е пенсии. Гъркът може да живее със 100Е, но ще окачи още утре на дървото този, посмял да го докара до там. Голяма разлика, огромна разлика.

Гърците на обещания на Дянков не вярват. Гъркът вярва на това, което има днес, в наличност, на масата.
"Утре" е за комунистите и  Бг политици. За Гъркът "утре" е "днес". Защото до утре- време много, и както казват >> "Утре- или камилата, или камиляра". Народопсихология. Факт.

Примери:

* в Гърция, всяка нова кола, която купуваш трябва да съответства  на дохода ти, деклариран ( т.р. "критерии за покупка"). Колата се купува като първо представиш на дилъра данъчата си декларация за изминалата година. Ако той прецени, че нямаш доход за ТАКАВА кола- не ти я продава. Къде в Бг такова нещо? Същото важи и за недвижима собственост.
* Колко лекари в бг на частна парктика дават разписки? Тук е задължително. Аз имам счетоводител, който ми води книгите, и му плащам за това.
« Последна редакция: Януари 07, 2012, 15:02:48 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #175 -: Януари 07, 2012, 14:57:43 pm »
Затова и живеят по-добре от българите. Наистина много сме търпеливи, твърде много.
И аз това си мислех вчера - че сме отличник по икономии и не знам какви показатели, но хората наистина мизерстват. Брат ми твърди, че най-зле са пенсионерите и инвалидите и съм сигурна, че е така. В Германия какви грижи се полагат за инвалидите само ... Но това е една друга тема.

перде, аз гръцки не знам. Те знаеха английски. Много от тях бяха следвали във Великобритания. Е, акцентът си е акцент, но истината е, че с всички съм си комуникирала на английски. Някои научиха и български.
« Последна редакция: Януари 07, 2012, 15:01:47 pm от blue_sky »

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #176 -: Януари 07, 2012, 15:05:18 pm »
Затова и живеят по-добре от българите. Наистина много сме търпеливи, твърде много.
И аз това си мислех вчера - че сме отличник по икономии и не знам какви показатели, но хората наистина мизерстват. Брат ми твърди, че най-зле са пенсионерите и инвалидите и съм сигурна, че е така. В Германия какви грижи се полагат за инвалидите само ... Но това е една друга тема.

перде, аз гръцки не знам. Те знаеха английски. Много от тях бяха следвали във Великобритания. Е, акцентът си е акцент, но истината е, че с всички съм си комуникирала на английски. Някои научиха и български.
Гърците като работодатели са може би най-лошите в Европа. И се отнасят лошо с хората. Да, факт е.
Аз нямам опит, защото в работата си, сам съм си Господар. Но е вярно, това, което пишете- вярно е.

Бг политическа каста смята Бг граждани за своя собственост- в буквалния смисъл на думата. Тъпчат, лъжат, мажат както си искат- джунгла, буквално. Никакви права-само задължения, и то робски по характер и проява.
В Гърция няма такова нещо- изобщо. Може да протестираш, има начин да се бориш. Например, може да протестираш пред началник, да поискаш да се промени нещо, да се преразгледа и т.н.
В Бг те имат за боклук. Всичко се върти в порочен кръг- тоест- ако нямаш документ- нищо не става. В Гърция- ако нямаш документ, може да кажеш защо го нямаш, по коя причина. И ще те изслушат, разберат, направят остстъпка. Ако може.
В Бг нищо "не може".

Пример

Вземам си свидетелството за управлние на МПС. В Бг. Карат ме да подписвам, че няма да карам с него в чужбина. Е, как няма да карам, щом е Европейски документ, важи навсякъде, и по Европейска директива, важи навсякъде? Ако не "подпиша"- няма свидетелство. Тоест "или-или".
Това са абсурдни неща на първобитна, ориенталска държава.
В Гърция няма такива неща- ако имаш право на нещо- НИКОЙ не може да ти отнеме това право- то си е твое. И желаещите да ти го отнемат се боят от теб, че ако почне скандал, ще завърши лошо за тях.
В Бг, твоето "право" е "по усмотрение". Може и така, но може и "иначе".
« Последна редакция: Януари 07, 2012, 15:14:18 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #177 -: Януари 07, 2012, 15:11:21 pm »
На мен ми плащаха малко, но това беше решение на самия собственик, когото бях виждала няколко пъти в живота си. И не беше лично към мен. При повечето ми колеги беше същото положение.

Нещо във връзка с казаното по-горе: http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15648607,00.html?maca=bul-bulgarisches_webp
« Последна редакция: Януари 07, 2012, 15:31:03 pm от blue_sky »

*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #178 -: Януари 07, 2012, 15:28:49 pm »
Бг политическа каста смята Бг граждани за своя собственост- в буквалния смисъл на думата. Тъпчат, лъжат, мажат както си искат- джунгла, буквално. Никакви права-само задължения, и то робски по характер и проява.
В Гърция няма такова нещо- изобщо. Може да протестираш, има начин да се бориш. Например, може да протестираш пред началник, да поискаш да се промени нещо, да се преразгледа и т.н.
В Бг те имат за боклук. Всичко се върти в порочен кръг- тоест- ако нямаш документ- нищо не става. В Гърция- ако нямаш документ, може да кажеш защо го нямаш, по коя причина. И ще те изслушат, разберат, направят остстъпка. Ако може.
В Бг нищо "не може".

Пример

Вземам си свидетелството за управлние на МПС. В Бг. Карат ме да подписвам, че няма да карам с него в чужбина. Е, как няма да карам, щом е Европейски документ, важи навсякъде, и по Европейска директива, важи навсякъде? Ако не "подпиша"- няма свидетелство. Тоест "или-или".
Това са абсурдни неща на първобитна, ориенталска държава.
В Гърция няма такива неща- ако имаш право на нещо- НИКОЙ не може да ти отнеме това право- то си е твое. И желаещите да ти го отнемат се боят от теб, че ако почне скандал, ще завърши лошо за тях.
В Бг, твоето "право" е "по усмотрение". Може и така, но може и "иначе".

Ей, това най ми харесва у гърците, колкото да са еди какви си, винаги си устояват правата. И до край. Това за МПС и имотите е идеален пример, как в Бг никой от управляващите не иска това да се промени. Нима не го знаят ... просто не желаят, защото няма как да си оправдаят мръсните пари.



« Последна редакция: Януари 07, 2012, 15:30:38 pm от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #179 -: Януари 07, 2012, 16:04:04 pm »
На мен ми плащаха малко, но това беше решение на самия собственик, когото бях виждала няколко пъти в живота си. И не беше лично към мен. При повечето ми колеги беше същото положение.

Нещо във връзка с казаното по-горе: http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15648607,00.html?maca=bul-bulgarisches_webp
Това, което давате, и простотиите, които Плевнелиев там е наговорил, са показател за много неща.
Никой няма да иска пари от Бг- Бг не е в Еврозоната. Това първо.
Второ- винаги може да се договори сума, приемлива за Бг.

Въпросът е да се участва- това е помощ към друга страна, изпаднала в беда. Сега, "защо", ама "как"... без смисъл е всичко това. За Белене имат милиарди за подкупи, но виж за друга държава от ЕС- нямат и лев. Това не изглежда добре в чужди очи.
Късметът се променя- днес е Гърция, утре за минутка ще стане Бг. Виждате какво става с Унгария сега... .
И на кого ще се опре тогава Бг, ако няма добри съседски отношения с единствената държава от ЕС в региона? На Турция??

Това са недалновидни неща, на хора без сферично мислене.
Да се помогне с "нещо", да има желание, е въпросът. А не с "милиарди"... .

Гърция е богата държава- нищо не е още ясно, но Гърция има ресурси, резерви, мощна диаспора в САЩ и Австралия. Бг има само цървули, и то износени. За съжаление.
На Гърция досега дадоха около 110 млрд. Всичко това отиде за обслужване на кредити, не за вътрешна употреба. Ако Гърция би имала възможност да заеме, както преди, едва ли би имала нужда и от половината от тази сума. Освен това, тези пари са с лихва, и не даром. Германците, които най-много викат, досега са взели над 400 млн само лихви, освен че с тези пари си "вързаха" банките, изложени на Гръцки дълг, да не фалират. Не забравяйте че, немските стоки се купуват в бедна Гърция, пък даже и на кредит. Така че ако целият Европейски юг фалира, немците също ще пострадат до известна степен, тъй като са зависими от износа си като икономика. Гърция е зависима само от слънцето си.
Така че, истината има много лица.
« Последна редакция: Януари 07, 2012, 16:15:58 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.