0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #100 -: Декември 27, 2011, 17:21:40 pm »
 Щом е говорено, да ме извините, че повдигнах темата. явно тогава съм била много далеч от тези вълнения...
 Джам, абсолютно съм съгласна... Благодаря!
 Стефич, ми, да де, то точно това е, не си насилвала децата за гърне... няма проблем и с другите неща. Аз точно това казах, че съм чела /да отбележа в книги, а не в интернет/, че зависимостта е обратно пропорционална. Сиреч, колкото повече натискаш детето с гърнето, толкова по-трудно му се получават другите неща...

 Благодаря на всички, които се включиха в дискусията. Разбрах това, което ме интересуваше, а именно, не съм закъсняла, нито съм сбъркала с преценката, че е твърде рано...
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #101 -: Декември 27, 2011, 18:02:04 pm »
Дидонче, сори, аз разбрах обратното :lol:
Изобщо не си го слагай на сърце, кой каквото иска да ти говори. Деси беше на 2г.и 1м. точно за 1 ден махнахме дневния памперс, за 2 седмици и нощния. Елена на 1.5г. каза  - Аз акам там - и посочи тоалетната, на 1.7г. категорично отказа да й бъде сложен памперс след 20 мин. гонитба из къщи. И това беше, не сме имали никакви проблеми.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #102 -: Декември 27, 2011, 18:02:46 pm »
Силно бях изненадана, когато при преглед при доц. Буева (известен детски нефролог) ни посъветва тогава 9 месечния ни син да го слагаме на гърне.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #103 -: Декември 27, 2011, 18:08:23 pm »
Силно бях изненадана, когато при преглед при доц. Буева (известен детски нефролог) ни посъветва тогава 9 месечния ни син да го слагаме на гърне.
Ами- просто е. Съдете за нивото на квалификация в Бг. Ако тя го казва, а тя е все пак познат специалист, какво остава за Бургас... на кого да се довери Перденцето в Бургас, или майката в Козлодуй.
Изгониха всички свестни и способни лекраи от Бг сега се питат и мъдрят, и само за пари говорят в Бг медицина. Ама е късно вече, много късно. И "говорят" за Мангъров туй онуй, а човекът е един от малкото специалисти на европейско ниво в Бг. Но хората в Бг им харесват само Мустаков и Маринова... . Вие избирате кого да платите, и на кого да се доверите. Стига да имате възможност да познаете разликата, и да имате критерии за да сравнявате. Не исках да пиша имена, но тези двамата вече просто са ми станали "нарицателни". Може и да греша разбира се, но е моя лична грешка. А и не мисля че греша в случая... .

Много е просто... .
Но за съжаление се вижда само в сравнение.
« Последна редакция: Декември 27, 2011, 18:23:43 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #104 -: Декември 27, 2011, 18:10:30 pm »
мен явно ме е рабрала какъв съм темерут и не ме е съветвала подобни неща :lol: :lol:
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #105 -: Декември 27, 2011, 18:12:29 pm »
Ето това прочетох в сайта Па-Па. Не знам доколко е вярно:


Когато започнете да учите детето да сяда на гърне може да използвате памперси тип гащи. Те нямат лепенки и се събуват и обуват като гащи.

Приучаването към гърне трябва да започне най-рано след 18-ия, защото преди тази възраст отделителната система не е готова.

Тези памперси тип гащи са много подходящи за детски градини и ясли.

Д-р Бърди, според вас на каква възраст трябва да се приучи детето, ако въобше има някаква определена възраст?


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #106 -: Декември 27, 2011, 18:14:43 pm »
Ето това прочетох в сайта Па-Па. Не знам доколко е вярно:


Когато започнете да учите детето да сяда на гърне може да използвате памперси тип гащи. Те нямат лепенки и се събуват и обуват като гащи.

Приучаването към гърне трябва да започне най-рано след 18-ия, защото преди тази възраст отделителната система не е готова.

Тези памперси тип гащи са много подходящи за детски градини и ясли.

Д-р Бърди, според вас на каква възраст трябва да се приучи детето, ако въобше има някаква определена възраст?
Децата сами показват кога са готови- около 2, 2 и нещо.
Може и малко по-рано- от детето зависи.
Не мисля че памперсите играят роля. Детето трябва да е в състояние да разбира какво трябва да напарави и/или какво се иска от него. Освен чисто физическата зрелост... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #107 -: Декември 27, 2011, 18:31:03 pm »
Стефания беше на около година и половина, когато майка ми, която тогава я гледаше през деня ми заяви лятото- само гледай как ще я отуча от памперса /жената родила и отгледала три деца/
е, не я отучи, само Стефания започна да пищи от гърнето, отказа памперса година по-късно
Пипи никога не съм насилвала, този февруари като дойде детегледачката започна сутрин като дойде да й предлага да сяда на гърне, в почти всички случаи Преслава просто стоеше, макар да виждаше от кака си
един слънчев ден детето каза ;Н'икам патис, гати буям" /не искам памперс, гащи ще си обуя/ и сама си вемаше бикини от шкафа, за да се преобува
просто така, от нищото и детегледачката ми беше безкрайно изненадана от категоричното й решение
така, че- нека нещата стават като им дойде времето, а децата сами ще го покажат кога е то
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #108 -: Декември 28, 2011, 09:18:21 am »
Според мен зависи и от обстановката - в яслата например по-лесно се приучават, от колкото у дома. Там всички ги слагат групово на гърне и като гледат едно от друго, явно схващат по-бързо ( поне аз така си мисля, не знам дали е вярно). Майка ми каза, че за 1 седмица са ме научили да ползвам гърне, а съм тръгнала на година и половина и не съм имала признаци, че разбирам за какво иде реч. Чувала съм, че е така и с децата, които имат по-голямо братче или сестриче, от които да гледат. Ама то така е май с всичко. Дъщеря ми не иска ида чуе за следобеден сън в къщи, а в градината казват, че лягала без да се противи. Сигурно понеже гледа, че и другите лягат, не знам. Това естествено не е същото, но просто пример за това как правят каквото прави и групата.


  
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #109 -: Декември 28, 2011, 14:41:07 pm »
Аз вече не знам как да отговарям на въпроса защо не слагам Йоана на гърне. Всички ме гледат все едно съм престъпник. А малката не иска да седне дори за минута на гърнето, става, вдига го и започва да си играе с него. А аз трябва да я гоня из стаята, за да и сложа памперса. Ами още не е готово детето за гърне и толкова, но трябва непрекъснато да слушам как съм закъсняла, вече трябвало дори сама да си казва.
Ако се появят препятствия по пътя Ви - сменете посоката, а не крайната цел...





БЛАГОДАРЯ ВИ, Д-Р СТАМЕНОВ!
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #110 -: Декември 28, 2011, 14:50:34 pm »
Хахаха, мда, сама ще си казва и сигурно вече трябва да може и да брои поне до 20 :lol:
Кремче, другия път като те питат, отговаряй в стил - "ми щото съм лоша майка и не искам, пък!!!" Надали ще повторят :lol:

Тя и мойта свека онзи ден ми каза, че трябвало вече да я пробвам, ама аз й казах, че когато преценя, тогава ще го направя и въпросът се приключи. Те си ме знаят, че съм безпардонна по въпросите за детето и набезите им се свеждат до един плах опит по дадена тема, след което, бидейки отрязани, не повтарят. Изобщо не възнамерявам да се обяснявам на когото и да било, пък ако ще и на собствената си майка, кога и какво искам и не искам да правя с детето си. То си е мое, аз съм го раждала, аз си го гледам, непоискани съвети и акъли - не ща!!!! Не виждам какво има да се обяснявате и вие на всеки срещнат. Културно отрязвайте с нетърпящ възражения тон и толкоз.
« Последна редакция: Декември 28, 2011, 14:54:44 pm от sixsens »
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #111 -: Декември 29, 2011, 23:12:37 pm »
Аз започнах да слагам Никол на гърне преди около 2 седмици. Ами стои си детето. Всяка сутрин си го пълни и е особено щастлива след това като погледне съдържанието.  :lol: Не съм я насилвала! Слагам я, давам някоя играчка и милото си стои и х10-15мин. без проблем. Като стане задължително поглежда какво е свършила. Много й е интересно. По-скоро го възприема като игра.
През деня е по-трудно защото няма как да ми каже, че й се ходи, а аз не искам да я стресирам като видя, че се напъва, но пък и тя рядко се изхожда 2 пъти.  :wink:
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #112 -: Декември 29, 2011, 23:59:52 pm »
ileini, много хубаво според мен правиш. Хем не я насилваш, хем опитваш да видиш дали ше стане. Не виждам лошо да се възползваш от това, че детето няма проблем да седи и върши работа. При нас няма такова положение. Ивана си седи и ми се смее и после иска тоалетна хартия и се бърше ( явно от мен е видяла):-). Очевидно и е рано още.

Честно казано, аз не разбирам пък и противниците на слагането на гърне. Какво ще му стане на детето? Предполагам, че някоя много настойчива майка може и да си стресира детето, но просто че си го сложил чат пат да поседи на едно гърне не виждам какво му е толкова стресиращото. Как иначе ще разбереш кога е готово?

sixsens, и аз така отрязвам и вече не ме закачат. Сигурно си говорят зад гърба ми колко съм дръпната, но иначе докато не отрязвах (което беше много кратко време) ми се качваха на главата. Сега ми е мирно и спокойно и само ми се казва как аз съм знаела какво правя :-)


  
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #113 -: Декември 30, 2011, 00:02:12 am »
Няма "противници".
Просто не сте разбрали нюансите- не сме против изобщо, а против от явно неподходяща възраст- едно дете на 6-7 месеца само в Русия може да го слагат на гърне. Или някъде около "дълбоката" Американска провинция, да разширим малко... :)
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #114 -: Декември 30, 2011, 00:31:06 am »
Моят син беше започнал да ходи по голяма нужда веднага след закуската, но това беше за кратко и сега не иска да види гърнето. Играе си с него, става и прави всичко друго, но не да го ползва по предназначение за това съм го оставила на мира. Въпросът ми е кога да го пробвам пак на гърнето. По принцип никога не го е харесвал, най-напред пищеше и ставаше, след това си седеше и нищо не правеше, сега си играе. При това положение не е ли по-добре да пробвам направо със седалка.
*
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #115 -: Декември 30, 2011, 00:34:02 am »
Боби, не знам колко се научават в яслата, но е факт, че моят син още е с памперс. Знам, че ги слагат всичките заедно на гърне. Понякога вкъщи може да стои по 15-20 мин. по голо дупе. Казва, ако е гол, че му се прави нещо, слагам го, обикновено го прави.
Когато беше на годинка, започнах да го слагам на гърне. После в един момент отказа и взех да му чета книжки, за да го карам да седи. Сега все още четем книжки, въпреки че понякога си оставаме само с това. Но аз не бързам. Все някога ще се научи. Факт е, че от 20 деца в яслата, само 3 си казват. И трите са момиченца. Не знам дали има връзка това последното.

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #116 -: Декември 30, 2011, 02:44:40 am »
Мда, Боби, ако не отрязвам, ще ми се качат на главата. Просто явно си мислят, че щом сме "млади"/имам предвид пресни :lol:/ майки, не сме наясно какво да ги правим тия деца, както те са били едно време. Но тогава е нямало интернет и много информация, тук-там някоя книжка. И са разчитали основно на съветите на разни баби и стринки. Е, сега нещата не стоят така. Особено пък при жени като нас, които с години се подготвяме да бъдем майки. Та често се дразня като ми се дават акъли или ми се "напомня" какво трябва да правя с детето, сякаш аз съм малоумна и при наличието на толкова информация, не съм се поинтересувала и подготвила по въпроса, видиш ли ти. И като ми изскочат с аргумента - "ама ние по 1-2-3 деца сме изгледали, знаем ги тия работи" и ми причернява. Сякаш това е гаранция, че са ги гледали правилно. Всички знаем някои метОди от едно време :lol: Мерси съм по тях :lol: Просто да ми дава акъл и наклони човек, който за последно е гледал бебе преди 25-30 години поне, ми се вижда малко смешно. Не за друго, ами доста неща са позабравили, макар че се правят на много запознати и вещи. Нали наблюдавам свекито, уж знае това и онова, ама в повечето случаи не се сеща за доста неща как да направи и как да се вслушва в детето. И това е нормално, все пак не е с него постоянно. Аз съм нон-стоп с бебето и си го познавам най-добре, съответно моята преценка по такива въпроси си е най-адекватна, мисля.
Хайде, спирам, че се унесох :lol: :oops:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #117 -: Декември 30, 2011, 05:03:02 am »
Докторе, аз също не я слагам. От време на време я пробвам и като видя, че не и отбира главата и преставам. Сега от една седмица я слагам за 2-3 минутки преди баня, но ефект няма никакъв. Нямам зор, но и не пречи. Не знам кой слага деца на 6 месеца на гърне - това според мен е губене на време, ама ако ги влече и си нямат друга работа, да правят каквото искат.

blue_sky,  не знаех, просто предположох, защото майка ми все повтаряше как се учелит ака, понеже в яслата за една седмица ме научили. Тук пък гърнета въобще няма( от хигиенична гледна точка) - имат само мънички тоалетни и ги започват на 2г.

shanoar , аз купих седалка, понеже и дъшеря ми така си играеше - ставаше и започваше да си пъха крака вътре, голяма веселба падаше. Сега вечер я слагам на седалка, обаче пък откри тоалетната хартия, с която да си играе :-). Въобще като не си е готово детето, не си е готово. Обаче си мисля да взема да го засиля някъде това гърне, че като си опмисля само каква гадост е да се чисти, не знам защо не ми дойде на ум още в началото да купя само седалка и да не се разправям с гърнета и тем подобни. Някой да има идея какво би било предимството ( ако има такова) на гърнето пред седалката? Знам че е по-лесно да го оставиш само, но има ли някакъв ефект от дългото седене там? На един познат детето си седеше на гърнето по цели дни, влачеше си там играчки и книжки и си го ползваше като столче. Имах чувството, че се губи смисълът на това гърне, понеже тя просто забравяше какво трябва да се прави там.

Б.


  
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #118 -: Декември 30, 2011, 23:17:01 pm »
Като стана въпрос за съвети от баби и стринки, да ви питам нещо. Преди 4 дни отбих Йоана. Тя не плаче и не си търси. Стана по най-безболезнения начин за детето.
И... аз да взема да се похваля. :D  Като се започна с едни нареждания "Да не си я повторила сега! Щом си спряла веднъж - не се повтаря!". Чух от поне 5 лелки и баби. Обаче не посмях да питам защо. :D Та затова питам вас - знаете ли защо "не се повтаряло", кое му е опасното?:D Питам от чисто любопитство, понеже съм чела съвети на консултанти по кърмене какво да се прави, за да се възстанови кърмата след прекъсване.
« Последна редакция: Декември 30, 2011, 23:20:01 pm от Kremkaramel »
Ако се появят препятствия по пътя Ви - сменете посоката, а не крайната цел...





БЛАГОДАРЯ ВИ, Д-Р СТАМЕНОВ!
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Оценка на моториката № 2
« Отговор #119 -: Декември 31, 2011, 04:48:30 am »
Кремче и аз съм го чувала, както и още куп глупости,
да не се спира с кърменето лятно време...нямам отговор!
За мен е било важно, този процес да е плавен и да не е стресиращ
за детето, така съм процедирала с всичко гърнета, шишета, памперси....
Последователността в нашите действия правят децата сигурни или не!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)