0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #720 -: Ноември 18, 2011, 13:29:08 pm »
незнам защо но май въпроса с попарата буди не за първи път дискусии за и против. Не разбирам защо, освен че някои лично не я харесвал- попарата е класика за захранване сутрин, пък след това се разнообразява с разни други неща, които споменахте. Иначе сухара и сиренето са достатъчно хранителни и именно заради тях се прави въпросната попара. Не виждам как в началото ще сложа сирене в зеленчуково пюре или сухар пък съвсем.. Хлябът за децата е много хранителен, не като за възрастни - по-добре без него. Познавам деца -2-3годишни които само на хляб налитат  :D
Леле Натали, ние ядем два пъти повече от вас- явно съм от тези с прасето  :lol: сутрин не издържаме толкова дълго и най-ранното сутрешно мляко ще си остане, а попарка ще започнем след месец най-късно. Само още се чудя за междинно хранене плодово пюре-смесено дали да започна преди това - преди или след АМ към 9-10ч.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #721 -: Ноември 18, 2011, 14:47:37 pm »
Джбрул, точно това което си писала е и моето мнение. А и за мен сиренето и маслото се въвеждат малко по-късно от 9 месеца. Закуска започнах да давам може би около годинка, просто преди това не им трябваше.
А за зърнената закуска, имаше една на "Корни" мисля от чисто царевично брашно без захар и сол. Като бяха малки от нея им давах.
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #722 -: Ноември 18, 2011, 15:04:20 pm »
При нас включихме закуската когато децата бяха на 8 месеца ако не се лъжа защото и тримата не искаха сутрин да пият мляко. И досега понякога опитвам да "ги излъжа" било в чаша, било на попара, но не искат. Вечер си го пият с удоволствие но сутрин сами се отказаха. В началото започнах с кашите на милупа а към 9-ия месец с попари, кус-кус и подобни. В началото категорично отказваха да ядат попара, но те и кус-куса също не го искаха ако не им го пасирах:)
Сега попара и кус-кус могат да ядат всеки ден. Всички останали закуски не са им така присърце:)
А хляб също много ядат ако им дам:). И току що да са си изяли сготвеното видят ли хляб го ползват като десерт:)
« Последна редакция: Ноември 18, 2011, 15:06:14 pm от Lisko »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #723 -: Ноември 18, 2011, 15:32:16 pm »
Боби, нямам никакво намерение да замествам сутрешното мляко със закуска /все едно каква/. Дани закуска ще яде, когато тя не му пречи да си пие млякото т.е. хич няма да е скоро. Закуска + мляко е ОК за мен, закуска за сметка на млякото /вместо него/ - не е ОК. Но все по-често ме подпитват, вкл. и педиатърката ми, нямало ли да давам нещо друго сутрин вместо АМ, докога щял да яде само АМ сутрин и от вида...та по този повод имах гореописаните чуденки, как се очаква да стане тази работа със закуската вместо АМ, пък и АМ да си остане същото количество. ;)
Еми хубаво си се ориентирала. Аз го написах, защото беше задала въпрос „как да заместя..“ та си помислиж, че искаш да го смениш с закуската. Аз същите чуденки ги имах, когато решх на Ивана да и давам закуска и ти казах вече - давах АМ както нормално си давах и започнах след около час да давам закуска. Имах чувството, че я претъпквам, но исках да яде и закуска. В крайна сметка се прие доста добре. След около месец два няма да ги иамш тези чуденки, а ще си го измислила :-).

А за педиатърката - моята никога не ми е дала акъл с какво точно да я храня. Каот ги чета вашите с разни подробности ме сбъркват. Дала ми е обши правила, които тя си има разпечатани за всичките си пациенти. За захранването даде едни  после ми даде други за след една годинка. Не е седнала с подробности дали да е попара или пържени филийки примерно. Аз всъщност попара не съм давала, защото не ми е минало през ума, ама трябва да пробвам някой ден.


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #724 -: Ноември 18, 2011, 16:21:02 pm »
Да се включа и аз за попарата,как се прави тя :oops:аз и мъжа ми не ядем и ми е мъгла,всъщност не знам какво сирене,домашно овче може ли,масло четох някъде че президент?
А нашата възраст да почна ли да давам нещо друго освен зеленчуково пюре,през ден с месо и плодово пюре?
Смотани въпроси задавам,ама като не ми е ясно :oops:

п.с като хуманата дето има краве мляко,а аз бях казала че не съм давала млечни работи,а АМ си пие :wink:но не можах да разбера след като няма алергия към млякото,тогава защо се избягват млечни каши и тем подобни до определени месеци :oops:

извинете ме,ще трябва да ходя на курсове май за това хранене

*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #725 -: Ноември 18, 2011, 16:26:35 pm »
 Момичета,оризовите каши различни ли са? Имам предвид, че редовно се споменава оризова безмлечна каша, като сгъстител за АМ. В аптеката имаха на Нестле, но на нея отзад пише, че има сухо мляко. Тази каша става ли за захранване или трябва да търся специално безмлечната...?
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #726 -: Ноември 18, 2011, 17:50:12 pm »
Дидон, обикновено безмлечната оризова каша е най-подходяща за първа каша като най-безобидна. Аз вземах на ХИП и на Милупа - много ги ядеше малкото при захранването му с каши. Което отговаря и на въпроса на Топси - след зеленчук и плод е ред на кашите за следобедно хранене - вземи от спомената каша и я прави с АМ, което пие. После може да разнообразиш с царевични и глутенови. Много ги ядат бебоците и са незаменим източник на витамини и желязо.
Млечните каши аз още не съм взимала, но доколкото разбирам те са с обикновено мляко, а не с преходно и ако всички са такива си мисля, че би трябвало и още по-късно да се дават.. ще ги проуча допълнително.
Сега търсих да видя глутена от кога се препоръчваше но нещо не го намирам- от 8 месец ли беше??
*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #727 -: Ноември 18, 2011, 18:23:24 pm »
Ох, стана тя каквато стана с попарата :lol:
И аз като Жбрул си мислех да давам АМ сутринта и малко по-късно някаква закуска(дали попара или друго без значение), но при нас килограмите са проблем и това не ме устройва. Вчера премерен беше 10кг :?, е аз прасе не искам да гледам. Непрекъснато се съобразявам и каши се старая почти да не давам, но той си качва по 500-600гр всеки месец. А казваха, че като започне да се движи повече ще започне да качва по-малко. Да ама НЕ. Той ходи вече почти непрекъснато, стига да има къде да се опре, а такова място винаги се намира.
Другото ми се струва абсурдно да го събудя , за да си изяде по-рано АМ, за да има време за закуска. Щом не се е събудил сам и си спи по 12 часа значи няма нужда.
Уф, то май угодия няма. :?
Благодаря на всички, които се включиха по темата. :D
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #728 -: Ноември 18, 2011, 18:26:21 pm »
 Благодаря,Сами. Може ли да започна захранването с безмлечна оризова каша вечер, приготвена с кърма или АМ? Предполагам е възможно,понеже нали на бебчетата с рефлукс, така им сгъстяват млякото, Обаче аз да го давам с лъжичка и после да дам и да суче...
Всъщност имам предвид да дам първо ябълка и следващото да е кашата. Иска ми се на вечерното хранене да се засища една идея повече.
 Какво ще кажете?
*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #729 -: Ноември 18, 2011, 18:32:25 pm »
Може ли да започна захранването с безмлечна оризова каша вечер, приготвена с кърма или АМ?
Няма да стане с кърма. Кърмата разтваря кашите и няма сгъстяване. Поне моя опит е такъв.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #730 -: Ноември 18, 2011, 18:35:36 pm »
Ооо Натали ние в момента сме 10кг и аз се притеснявам какво да давам,но яде малкия :D

*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #731 -: Ноември 18, 2011, 18:37:47 pm »
 oooo, да, забравих.Това с кърмата го разисквахме в другата тема. Ми, тогава да не е с кърма, а с АМ или водичка, не знам какво съветват производителите, и после да си му дам да суче  :?
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #732 -: Ноември 18, 2011, 18:44:06 pm »
Дидонка, прави кашата с вода и после давай да суче.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #733 -: Ноември 18, 2011, 19:11:39 pm »
Благодаря,Сами. Може ли да започна захранването с безмлечна оризова каша вечер, приготвена с кърма или АМ? Предполагам е възможно,понеже нали на бебчетата с рефлукс, така им сгъстяват млякото, Обаче аз да го давам с лъжичка и после да дам и да суче...
Всъщност имам предвид да дам първо ябълка и следващото да е кашата. Иска ми се на вечерното хранене да се засища една идея повече.
 Какво ще кажете?
Кай почна именно с призова каша, безмлечна - аз му я приготвям с АМ. На Топфер е, не че има значение, но понеже и АМ ние на Топфер... САМО ЧЕ предлагам да не я даваш именно вечер - кашата е по-тежка храна и мисля, че именно затова не се препоръчва за последното ядене (само цитирам проф.Лиляна Димитрова от "Хранене на детето" част 1, моля всеки желаещ да спори с нея  :D ).

Аз имам проблем с кашите обаче - не му харесват оризовите и туй-то. Пробвах и с банан, и с ванилия - все тази - мрънка, мята се, съвсем различно отношение от това към пюрето и АМ (той си е ящен, не е като да отказва ядене иначе). Каква друга каша, подходяща за него сега, бихте препоръчали да пробваме - елда, овес, знам ли и аз какво? Междудругото, вечерното АМ пак му го сгъстявам с оризова каша, но него си го пие все едно цял ден не е ял - за 5 минути са отишли над 200мл.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #734 -: Ноември 18, 2011, 19:13:10 pm »
Благодаря,Сами. Може ли да започна захранването с безмлечна оризова каша вечер, приготвена с кърма или АМ? Предполагам е възможно,понеже нали на бебчетата с рефлукс, така им сгъстяват млякото, Обаче аз да го давам с лъжичка и после да дам и да суче...
Всъщност имам предвид да дам първо ябълка и следващото да е кашата. Иска ми се на вечерното хранене да се засища една идея повече.
 Какво ще кажете?

Опитах го този вариант две вечери подред - резултат: цяла нощ Тереза игра Макарена в леглото си. И тя е с рефлукс. При нас е много важно да не преяде преди заспиване.

За кашите - ползвала съм само на Гербер, до вчера ги правех само с кърма /за съжаление свърши  :D/. Единствено оризовата правех с АМ, тъй като кърмата я правеше течна.  

Надин, и Тереза й се мръщи на оризовата  :wink:, ама ти опитвала ли си я  :lol:?
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #735 -: Ноември 18, 2011, 19:17:54 pm »
п.с като хуманата дето има краве мляко,а аз бях казала че не съм давала млечни работи,а АМ си пие :wink:но не можах да разбера след като няма алергия към млякото,тогава защо се избягват млечни каши и тем подобни до определени месеци :oops:
Избягва се мляко и от там по дефолт много мами се объркват и решават, че не трябва въобще нищо, което идва от крава.. а то не е така. Може сирене, може кисело мляко. Самото мляко се избягва по няколко причини - едната е, че се опасяват, че майките ще започнат да дават предимно прясно мляко и детето няма да си получава необходимите витамини и минерали, които са направени да са в някакво правилно съотношение в АМ. Другата причина е, че е тежко за бъбреците им .  Освен това на някои деца им отнема време да им свикнат червата с млякото дори и след годинката - явно не е лесна за храносмилане храна. Не че е невъможно да се дава, но при положение, че имаш АМ за алтернатива, няма логика да се дава прязно мляко от толкова рано. За хора, които нямат такава, СЗО има специални листовки как да се приготвя прясно мялко за бебета над 6 месечна възраст, разрежда се с вода и забравих какво още се правеше. Та мисълта ми е, че не е самият млечен протеин да е проблем. Него си го яде и с АМ. Затова и тези каши ги продават за малки деца.

Nadine, няма ли пшеничени каши или някакви смесени? Ивана ядеше пшеничена и ставаше като все едно бисквитки без захар съм смесила с мляко - много я обичаше. Аз тази оризова каша този път въобще и не мисля да я давам. Ще си давам пшеничена, овесена и тем подобни каши. Давах оризова за сгъстяване на АМ заради рефлукс, но от няколко дена спрях и не виждам разлика.

Боби
« Последна редакция: Ноември 18, 2011, 19:25:44 pm от Bobbie »


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #736 -: Ноември 18, 2011, 19:59:04 pm »
Натали, снощи замалко да ти напиша едно ЛС, как можа точно попара да напишеш за закуска, че за пореден път ще отключиш "попарената драма" тук... :lol: Поне 5-и път се върти откакто аз се зачетох като бременна, а преди аз да чета - сигурно е било 50. Поне. Отказах се от ЛС, за да не решиш, че не ти взимам въпроса насериозно.

Сега по същество. Ако по принцип искаш да въведеш попара - няма грижи да я въведеш на някое следобедно хранене. По същия начин, можеш да процедираш и с друг тип закуски - каши, кус-кус и каквото там може да се дава на тази възраст, за да свикне Алекс да ги яде, а сутрешното АМ си го остави както си е. За яслата, когато по ред прични няма да може да закусва АМ там, разните закуски вече ще ги е проял и ще са му познати, та ще ти остане само да му смениш часа в който ги яде. Той откога тръгва на ясла всъщност? Няма да е съвсем скоро мисля т.е. ще имаш достатъчно време вече познати за него храни да ги преместиш във времето за закуска, а той пък ще е по-голям вече и ще можеш и АМ да даваш с тях. Отделно, че ще е навършил годинката и "трагедията" с количеството изпито АМ /или неизпито/ - няма да е чак такава. ;)
Такива "акъли" ти давам естествено, на база личен опит и изхождайки от моето хлапе и реакциите му на храни. За своето - само ти можеш да прецениш дали ти вършат работа, или не.

За кашите да си кажа и аз. Дани никакви каши от кутия /които аз правя/ не ще да яде. Хапва ги накрая, ама от зор и от глад вече, но определено не са му вкусни. Всякакви купих и изхвърлих почти пълни, поради причина - отворени и неизползвани в срок. Кашите в бурканчета обаче ги яде, от тях - всякакви чешити има и така реших въпроса. Отделно, че ми е доста по-удобно на мен лично, така и двамата сме щастливи :lol: Разбира се - подобна практика е неприемлива за мами, които не хранят от бурканчета, но тези които дават бурканчета - може да опитат, ако децата им се запъват на някоя каша.

При все, че бебето е на АМ от почти 3-седмично и очевидно няма АБКМ - хич не съм се пристисквала по въпроса млечни, безмлечни каши, сирене, масло и пр. млечни провизии. При все, че първата каша я дадох на 7 месеца и нещо /безмлечна, оризова на Милупа/, беше ми смешно от мене си какво се правя и аз на луда, при все че млечната с банан на Хумана, съдържа същото мляко, което той пиеше от месец и нещо като АМ :lol: То хубаво, хубаво да четеш и да знаеш какво правиш, ама в един момент става направо извращение с това захранване /лично мнение естествено/.

Това е Off от темата и предполагам няма неразбрали какво съм казала, но за да избегна все пак някое недоразумение за "детето и прасето"... Репликата ми към педиатърката беше, че аз не го отглежждам Дани за угояване и консумация по Коледа, че да го тъпча насила с повече храна отколкото му е нужна и му се яде, понеже на нея така й се виждало правилно и полезно. Не визирам изобщо, чие дете колко яде и колко тежи с тази си реплика!!! От това, което виждам окло себе си за хранене и килограми на бебето...е, няма угодия ни на майките, ни на педиатрите, поотделно, или заедно по въпроса  :lol: Или малко ядяло, или много, или тежало много, или недостатъчно - глупости на куп и килограм се леят от всички посоки. Май съм единствената доволна Дани колко яде и колко тежи и в ежедневен разговор - тези теми никога не са ми на дневен ред. На 9 месеца - 9 кила, здрав, прав, жизнен и щастлив, яде си човека колкото иска и каквото му харесва. Аз съм доволна, пък на който не му харесвало - слабо мЪ вълнува. :D
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #737 -: Ноември 18, 2011, 20:47:57 pm »
Надин, виждала съм приятелки да смесват кашите с плодово пюре и минава номерчето :D

*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #738 -: Ноември 18, 2011, 20:55:49 pm »
Надин, виждала съм приятелки да смесват кашите с плодово пюре и минава номерчето :D

Моля ти се, не ми казвай че може и без плодово пюре да се даде оризова каша, или елда...и че има бебе което би я изяло  8O Говоря за чисти каши, не еди какви си зърна и банан, ябълка и пр. А аз си мисля, че детето ми не е капризно на ядене, ако някй каже че дете яде чиста оризова каша без плод в нея - ще размисля по въпроса  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #739 -: Ноември 18, 2011, 21:01:04 pm »
Надин, виждала съм приятелки да смесват кашите с плодово пюре и минава номерчето :D

Моля ти се, не ми казвай че може и без плодово пюре да се даде оризова каша, или елда...и че има бебе което би я изяло  8O Говоря за чисти каши, не еди какви си зърна и банан, ябълка и пр. А аз си мисля, че детето ми не е капризно на ядене, ако някй каже че дете яде чиста оризова каша без плод в нея - ще размисля по въпроса  :lol:
Познавам две деца, които хапват чиста оризова каша :wink:
Но на фона на тези, които не го правят тези две са си чисто изключение :D