0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #700 -: Ноември 17, 2011, 10:29:19 am »
Ами засега сме на АМ сутрин в 5-6ч. и после около 9,30ч. по 200мл.; 12,30ч. зеленчуково+ 1/4жълтък (понякога с добавка на една лъжица АМ/ местно-зеленчуково пюре редуваме -около 220-230мг- едва му стига; следобед каша с АМ и 40-50мг ябълка, която аз правя и вечер 220мл АМ.
Какво хранене да добавя/заместя сега? Малко като свикне с месото, май е време на попарата.. но мислех да вкарам и от тези малките бурканчета които били за междинно хранене- например взела съм ябълка с морков и тиква с картоф, но сега се чудя тази смес на плод и зеленчук става ли за десерт и кога да ги давам. Някои от тях имат и малко царевичен грис или оризово брашно за сгъстяване. Ако е чист плод и аз ще го давам с кашата, но за тези дуети незнам още..
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #701 -: Ноември 17, 2011, 14:34:30 pm »
.....около 220-230мг- едва му стига......

 8O

Леле, ние изяждаме същото количество а сме на година и 8  :lol:


*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #702 -: Ноември 17, 2011, 19:29:22 pm »
Момичета, имам въпросче: трябва да въведа попарата тези дни и педиатърката ми каза, че се въвежда на мястото на млякото сутринта. Но така не му ли е много малко само веднъж на ден мляко от 200мл?
Сега режима му е:
200мл АМ в 9.00ч.
зеленчуково пюре в 13.00
плодово пюре в 17.00
200мл АМ в 21.00ч.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #703 -: Ноември 17, 2011, 19:34:33 pm »
Натали, а защо трябва?
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #704 -: Ноември 17, 2011, 20:28:23 pm »
Момичета, имам въпросче: трябва да въведа попарата тези дни и педиатърката ми каза, че се въвежда на мястото на млякото сутринта. Но така не му ли е много малко само веднъж на ден мляко от 200мл?
Сега режима му е:
200мл АМ в 9.00ч.
зеленчуково пюре в 13.00
плодово пюре в 17.00
200мл АМ в 21.00ч.


Малко е.  Ти с какво смяташ да я даваш тази попара? Какво пречи да я даваш с мляко?


  
*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #705 -: Ноември 17, 2011, 21:41:05 pm »
По принцип попарата я правят с чай, но педиатърката каза, че ако искам от време на време мога да я правя с АМ. Но на мен ми се струва странна комбинацията на АМ, сирене и масло.
Мими, а трябва(просто така съм го написала), но смятам, че му е време да започне да разнообразява храненето си, защото след няколко месеца тръгва на ясла и какво ще го правя. Мисля да въведа и попарата и след нова година да започна да взимам храна от кухня.
Но определено ме притеснява това малко количество на АМ, което остава.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #706 -: Ноември 18, 2011, 00:30:04 am »
Натали, твое решение, но попарата не е разнообразно хранене  :wink: Пък попара с чай ми е било най-отвратителното нещо като дете...
А на яслата попара не дават (поне в нашата не даваха). По-добре варени макарони, кус-кус, отколкото попара.
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #707 -: Ноември 18, 2011, 01:06:26 am »
И аз мисля като Мими. Какво ще получи от попарата...
Хляб /сухар/- така или иначе всеки ден може да си хапва с обяда или вечерята.
Сирене- предпочитам да му сложа в супата например
Масло- също като сиренето



*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #708 -: Ноември 18, 2011, 01:35:24 am »
А коя храна е разнообразна? И защо сирене в супата, като може в попарката? Да, хляб/сухар може да яде всеки ден, сирене и масло може и в яденето да се дава, но нали идеята е да получават тези хранителни продукти под различна форма, или бъркам? Примерно ако вие трябва да ядете да речем варива, какво ще направите - всеки ден боб чорба, леща чорба и т.н. или боба и лещата ще ги приготвяте по различни начини, за да ви е разнообразно. Примера е произволен, отнася се до всички храни.
Значи, ако съм разбрала правилно - чупя един комат 'ляб и давам да ръфа там, дробя сирене в супата и да гъчи. Наистина, какво ще даде попарата, нито една от съставките й не е кой знае каква, че да си заслужава да се дава :lol: То, като не обогатяват тия храни, що ги давате под друга форма?
Аз съвсем сериозно питам, не се заяждам. Има ли някаква причина, поради която се смята, че попарата не дава нищо, или просто вие така си смятате за вас си и това не  някакъв постулат?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #709 -: Ноември 18, 2011, 01:41:19 am »
Момичета, Натали все пак пита КОГА да я дава тази попара и дали така АМ не става твърде малко, а не на вас какво ви е мнението за точно тази храна и дали бихте я давали и като не я давате как давате това и онова, че да не е в попара точно... Та до момента, освен отговорът на Боби, че толкова АМ е малко и някакви предложения какво да се прави в случая - друго не видях като отговор по същество.

И се намесвам, защото мен също ме вълнува темата в определен аспект, а именно - моето дете като е с 4 храненения в денонощие, как да му заместя в един момент и сутрешното мляко с нещо друго /закуска/. Хайде да не е попара, да е кус-кус и каквото там би ви се понравило, да не е попара. Въпросът си остава - 3 заместени храненеия без АМ и преди лягане - 230мл АМ /в случая на Дани/ и дотам с млякото. Хем трябвало да пие почти литър АМ до годинката, хем да му заместя храненията с друго - нещо започват да ми звучат налудничево тези "хранителни схеми" лично на мен.  :?

Натали, не знам как ще е при Алекс, но Дани освен чисто броколи - друга храна не ми беше отказвал. Ей с тази попара - 3 пъти, амааааа категорично, едни физиономии, едно възмутено ме изгледа - все едно живи бръмбари му давам да яде :lol: Аз я предложих за следобедното хранене, вместо каши /понеже не ги обича особено/ и да не дробя нон стоп бисквитки с нещо си... Сирене, чисто - яде като невидял, ако не спра да давам аз - той сам няма да спре, като престана да давам - реве /единственият случай да ми реве за храна/, сухари яде в супата си, вода пие с кеф открай време, ама трите в комбинация му бяха отвратни. С вода си му направих попарата, класика. Накрая, чак се принудих да я опитам аз да не е гадна нещо, екстра си беше и той като не щя - я изядох аз  :oops:
Та...виж дали ще я прояде първо, а не виждам проблем да я правиш и с АМ. Също така, можеш да я даваш следобед понякога, вместо плодовото, или кашата и да си оставиш млечното хранене сутрин.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #710 -: Ноември 18, 2011, 05:46:54 am »
Жбрул, защо да заместваш сутрешното мляко... някога въобще? След годинка пак трябва да пие по около 400-500мл на ден. Кога ако не сутрин ще го пие?  Той като порастне няма да имаш проблем хем закуска да яде, хем мляко да пие. Аз например го напраивих като давах млякото и около час след това закуската - след време чак ги сляхме. Сега пак сме ги разделили, ама то е защото закусва в  градината, че много се мотае тук и закъснявам за работа. Обаче млякото пак и го давам като стане, че да знам, че го е изпила, та се получава около половин до един час време между двете.

Натали, защо не АМ - гледай на него все едно си е обикновено мляко. Аз попарата с мляко си я ядях ( и сега ако ми предложат попарка, пак с мялко ще я хапна :-) ), не виждам проблем, пък и на детето сигурно ще му хареса.


  
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #711 -: Ноември 18, 2011, 08:36:27 am »
Сумарното количество АМ на детето е 400 мл, което не е никак малко- според мен.
Аз също съм против попарата, редувала съм за закуска кус кус на Плазмон /различни видове/ и каши- има зърнени каши, в които можеш да слагаш по малко сирене, или да ги разбъркваш с АМ директно /просо, киноа, тапиока, амарант, елда/. Тук в био магазин предлагат смилане на тези зърна в подходяща за приготвяне на бебешки каши големина. Не ти натрапвам мнение, просто споделям собственото си виждане за разнообразно хранене, което не включва попарения хляб със чай. Освен това гореизброените съставки за доста полезни храни и набавят изключително важни витамини и минерали на организма.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #712 -: Ноември 18, 2011, 08:54:31 am »
Добре, а защо не даваш закуската 1час след млякото, защо трябва да се замества?  Все пак ти казваш ясла, ами като тръгне на ясла ще става в 7ч поне, не в 9ч, пак ще има 2 часа до закуската. Ако си му е достатъчна тази храна, която приема сега, просто можеш да добавиш една лека закуска към 10ч, за да не откаже и обяда все пак. Намаляш малко сутрешното мляко, ако трябва.
Но все пак да си кажа, че на 9 месеца не му е необходимо на детето да закусва друго освен мляко сутрин.
Мое мнение и моя практика!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #713 -: Ноември 18, 2011, 10:14:19 am »
Сумарното количество АМ на детето е 400 мл, което не е никак малко- според мен.
Аз също съм против попарата, редувала съм за закуска кус кус на Плазмон /различни видове/ и каши- има зърнени каши, в които можеш да слагаш по малко сирене, или да ги разбъркваш с АМ директно /просо, киноа, тапиока, амарант, елда/. Тук в био магазин предлагат смилане на тези зърна в подходяща за приготвяне на бебешки каши големина. Не ти натрапвам мнение, просто споделям собственото си виждане за разнообразно хранене, което не включва попарения хляб със чай. Освен това гореизброените съставки за доста полезни храни и набавят изключително важни витамини и минерали на организма.


Точно това имах предвид и аз. Не е разнообразно хранене ако по цял ден набива хляб, дори и по различен начин приготвен, като може да му дадеш нещо различно. Мини е изброила варианти....


*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #714 -: Ноември 18, 2011, 10:24:43 am »
 Аз бих давала и попарка... Не за сметка на млякото...
 В хляба няма нищо вредно за детето, а напротив, полезен е...
 
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #715 -: Ноември 18, 2011, 11:27:14 am »
Жбрул, защо да заместваш сутрешното мляко... някога въобще?

Боби, нямам никакво намерение да замествам сутрешното мляко със закуска /все едно каква/. Дани закуска ще яде, когато тя не му пречи да си пие млякото т.е. хич няма да е скоро. Закуска + мляко е ОК за мен, закуска за сметка на млякото /вместо него/ - не е ОК. Но все по-често ме подпитват, вкл. и педиатърката ми, нямало ли да давам нещо друго сутрин вместо АМ, докога щял да яде само АМ сутрин и от вида...та по този повод имах гореописаните чуденки, как се очаква да стане тази работа със закуската вместо АМ, пък и АМ да си остане същото количество. ;)
И попарки, и каши от всякакви зърна, и кус-кус, макарони и др. - не виждам никакъв проблем да ги давам на следобедното хранене, ако и когато реша да ги давам. Веднъж плодово пюре, веднъж нещо друго каквото яде и така. А когато само АМ не му стига за закуска, тогава ще давам и нещо друго. Поне моите планове са такива де, не твърдя че са възможно "най-правилни", а просто за моето дете конкретно ще е най-добре така. Че и за мен лично де, къде по-удобно ми е сутрин да дам едно шише АМ вместо да дробя/варя закуски  :lol:

Обаче Дани няма да ходи на ясла и мога да си чакам неограничено време за тази схема със закуската и АМ. Докато Натали е права, че Алекс като тръгне на ясла - ще е добре вече да има изграден навик да закусва нещо друго, освен АМ. Мисля, че в нашите ясли поне - никой няма да седне да му забърква шише с АМ за закуска, ако греша - моля да ме извините.

За попарата като вид храна - намирам я за вкусна /поне аз обичам/ и като топла и по-течна храна за малко дете, съдържаща продукти които и без това той консумира - бих давала. Ама ако я прояде изобщо. :lol: Ако не ще - храни всякакви, няма да остане гладен, или на еднообразно хранене със сигурност.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #716 -: Ноември 18, 2011, 11:29:49 am »
  В хляба няма нищо вредно за детето, а напротив, полезен е...
 

А някой да е казал обратното?


*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #717 -: Ноември 18, 2011, 11:44:59 am »
Джбрул, въобще не им пречи на децата да си пият млякото сутрин и после да закусват (поне на моите). Ние все още сме на този режим - в 7ч 150 млл мляко, закуската в градината към 8 и 30ч. Почивните дни - млякото когато станат, закуската час и половина след това. Ако станат по-късничко (което е много рядко) давам зърнена закуска с мед и мляко.
Толкова са свикнали, че стават от леглата, когато им кажем, че млякото е готово. И аз съм доволна естествено, че пият мляко всяка сутрин.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #718 -: Ноември 18, 2011, 12:13:28 pm »
Сумарното количество АМ на детето е 400 мл, което не е никак малко- според мен.
Аз също съм против попарата, редувала съм за закуска кус кус на Плазмон /различни видове/ и каши- има зърнени каши, в които можеш да слагаш по малко сирене, или да ги разбъркваш с АМ директно /просо, киноа, тапиока, амарант, елда/. Тук в био магазин предлагат смилане на тези зърна в подходяща за приготвяне на бебешки каши големина. Не ти натрапвам мнение, просто споделям собственото си виждане за разнообразно хранене, което не включва попарения хляб със чай. Освен това гореизброените съставки за доста полезни храни и набавят изключително важни витамини и минерали на организма.


Точно това имах предвид и аз. Не е разнообразно хранене ако по цял ден набива хляб, дори и по различен начин приготвен, като може да му дадеш нещо различно. Мини е изброила варианти....

 една попара равна ли е "на цял ден набива хляб"... та по тоя повод споделих за хляба, реших, че не са ясни ползите...
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #719 -: Ноември 18, 2011, 12:51:45 pm »
mimi26, мисля че съм написала, че за Дани - имам намерение да влезе "в същия режим", когато му дойде времето за това, а то просто не е сега. Все пак твоите деца наближават 3г и половина, а моето вчера стана на 9 месеца - множко му идва мляко и нещо друго, не само за закуска, а за което и да било хранене. Аз нямам против да дам и друго към млякото, ако още е гладен и иска, ама той не ще засега. Нормално според мен. И на този етап считам, че е по-важно и полезно за него да пие повече АМ, вместо да яде други неща вместо него.
Пиша го, не защото ти си казала обратното на това, а защото педиатрите /поне повечето/ - често дрънкат 5 за 4 на майките разни неща, с което ги объркват и то доста. Като споменатото от мен по-горе: "Ама давай закуска, ама не може само с АМ, ама и АМ да си остане същото количество, ама даже ако можеш повече АМ давай..." 8O  Ами "да мога", ама не мога, пък и не виждам защо е нужно изобщо. Та накрая й казах, че аз все пак гледам дете - не прасе и да престане, ако обича да ме "съветва" как, кога и с какво да го храня, още повече че не съм я и питала.

Не съм от най-любезните в такива ситуации, признавам си  :oops:, ама то като съм много любезна - дудненето не спира, а аз нямам нерви за това.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!