0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #660 -: Ноември 09, 2011, 23:27:54 pm »
Боби, може да е моя грешката. Аз останах с впечатление, че "светилото" сега иска да се захранва щом дава и конкретни препоръки с какво... Доколкото имам контакт с местните педиатри - не им е навик да обсъждат въпроси по гледането на дете "в бъдеще време", коментират ги когато нещо трябва да се направи на момента, или до дни... Дано това "светило" е изключение и е говорило "по принцип".

Дани имаше колики до 5-я месец, че и седмица отгоре, после започнаха зъбите... "чудесно ни се получи"  :lol: За компенсация - яде охотно каквото му дадеш и засега - към нищо, никога не е имал негативна реакция.

Аз лично, не бих го захранила докато има колики, ако ще Господ да слезе да ме навива за това. При все "сензитив" млеката и лудите пари за ензими, които набивах, че да е поносимо все пак положението...да взема в това положение да му двам и "човешка храна" - струва ми се най-неуместното действие. Но пък така мисля аз, за моето си дете, което не прави мнението ми меродавно. Само споделям. :)

П.П. Аз започнах с тиква - неутрално такова /плод ли е, зеленчук ли е - малко неясно, освен за агрономите  :lol:/, но поне не е безвуксно и по този повод - е по-привлекателна като първа храна. После вкарах морков и оттам нататък давах в комбинация най-често. Нещо ново с нещо, което вече се яде и му харесва. При Дани любимото е морков. Той пък не налита на сладко и плодовите малко с неохота ги яде, ама глад майка  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #661 -: Ноември 10, 2011, 00:07:09 am »
Аз лично, не бих го захранила докато има колики, ако ще Господ да слезе да ме навива за това.
Не знам - не съм сигурна, но при нас като че ли захранването помогна, а не обратното. Но... както казах, може да е съвпадение. Андреа няма колики или поне не много. Понякога плаче, но за не повече от 10 минути се упокоява, та не е нещо страшно. И не е всяка вечер.

Той пък не налита на сладко и плодовите малко с неохота ги яде, ама глад майка  :lol:
Чакай да тръгне на детска градина, тогава става страшно, особено със сладките неща ( освен ако не искаш да го тормозиш,де). Там всички ядат и той ще прояде ( освен ако не е инат като мен) и после ще се чудиш как да не му даваш сладко. И то не плодове, а разни други боклуци се  научават.

По повод контрола -аз вече почти съм се отказала да контролирам, освен с това, което купувам у нас. Като е с други деца няма да я тормозя. Онзи ден ми звъня директорката да ме попита понеже имало рожден ден и донесли кексчета със захарно покритие, дали можело да дадат на Ивана, защото като ги видяла и първа грабнала от тях. И те и го взели и чакат аз да кажа, понеже ме знаят, че не давам всичко. Ами почувствах се като някаква майка тормозьорка. Казах им да махнат захарното покритие и да и дадат кексчето ( то и то е същият боклук, ама карай). То здравословно здравословно, ама няма да си психясам детето заради малко захар. По-добре да хапне нещо такова, от колкото да се чувства различна от другите заради майка си.
« Последна редакция: Ноември 10, 2011, 00:11:15 am от Bobbie »


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #662 -: Ноември 10, 2011, 01:13:25 am »
Боби, за коликите всичко което си говорим е от личен опит предимно и си е до конкретното дете. То както знаеш - никой не е и наясно какво аджеба ги причинява тези колики и кое ще ги накра да минат /освен времето/ - "на тъмно" се действа, пък каквото, ако сработи. При Дани - ензимите дадоха осезаем ефект, нищо друго не помогна, а вярвай ми - аптека направих от противоколични преапрати и от не знам коя държава не ги мъкнахме. При други деца - ензимите пък никакъв ефект нямаха...
За захранването - елементарната ми логика беше, че щом с позната храна, която усвоява добре има такъв дискомфорт, да вкарам нещо друго - вероятността да стане само по-зле е голяма. Не съм пробвала, че да знам дали съм права. Убедила съм се, че всяко човече е "само за себе си" обаче и "железни правила" - няма. Някакви общи насоки и положения, ама дотам...

Аз честно казано - "фобии към храни" нямам и по отношение на детето - също. Давам си сметка, че ги нямам - защото нито аз, нито някой в двете фамилии има проблеми произтичащи от хранене. При мен специално, има някакво "приятно съвпадение", че това което обичам да ям и да пия и начинът по който е приготвено то - се покрива с нормите за "здравословно харнене". Не най-спартанските естествено. :lol: Понякога ми се прияждат и боклуци и като ми се ядат - купувам си и си хапвам, но това е тооолкова рядко, че няма никакво влияние върху основните храни , които ям. На мен лично - никой не ми е забранявал никога да ям и да пия нещо - напротив. Каквото съм искала - разрешавали са ми да го ям, ако ми хареса - ям си го, ако не - не. Що шоколади са купувани у нас - белким ги харесам и ги проям - нъц. Просто не обичам сладко и до днес и затова не ям.  :lol: Ако Дани обича сладко - ще яде и въпреки мен, а опитам ли се да му забраня и му е вкусно - само ще го иска още повече. Ако вземе да налита яко на боклучава храна само, бих опитала да го огранича с някакви "уговорки", "сделки" и опити да му покажа защо едни калмари със зелена салата /примерно/ са по-готини за хапване от пакет чипс, но не и да забраня чипса тотално. Вярвам, че вкусът и навиците за хранене - са процент ген и процент навици и "каквото те научат в къщи да ти харесва". В този смисъл, водейки се по неговите предпочитания, ще опитам у дома да му предлагам това, което на него му е вкусно - приготвено по най-полезния начин, за да вземе сам да си го търси след време. Ако иска боклуци да хапва - и това ще му разреша, с мярка, като вид "екстра". И ще се надявам когато може сам да решава какво да яде - да иска и да търси повече хубавата храна, отколкото боклучавата. При мен се е получило, дано и при него стане.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #663 -: Ноември 10, 2011, 05:44:56 am »
За захранването - елементарната ми логика беше, че щом с позната храна, която усвоява добре има такъв дискомфорт, да вкарам нещо друго - вероятността да стане само по-зле е голяма.
Има логика и може би да е така. Аз затова не смея да твърдя, че е от захранването, а може би е било съвпадение. При всяко положение обаче, не е направило нещата по-зле. Ако не е помогнало, най-много да не е имало никакъв ефект. Поне при моето дете, за други не знам как е.


  
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #664 -: Ноември 10, 2011, 12:35:24 pm »
Sami123, за какви точно химии говориш? Аз като взех първите опаковки на Хумана и на Милупа, които ми попаднаха в полезрението от шкафа в къщи, не виждам почти никаква разлика в съдържанието, освен че на Милупа кашата е с АМ /което също си е вид химия :)/

П.С: На Милупа пише, че 45 гр. отговарят на 4 с.л., а на Хумана 45 гр. = на 4.5-5 с.л. Ти защо държиш да са точно 37 гр.?

Ами така пише на моята каша -зърнена безмлечна с ябълки, всъщност 45 и 47гр. но все тая- не са споменали колко лъжици е това. А на Милупа имам също безмлечна зърнена, която е със съдържанието което споменах - явно имат различни видове все пак..

Ечи, не смятам че можеш да правиш млечни каши с кърма, но все пак има достатъчно безмлечни ако искаш да е с кърма -смесени зърнени, които са едни от най-полезните, овес, елда и разни други.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #665 -: Ноември 10, 2011, 18:35:34 pm »
Боби, може да е моя грешката. Аз останах с впечатление, че "светилото" сега иска да се захранва щом дава и конкретни препоръки с какво... Доколкото имам контакт с местните педиатри - не им е навик да обсъждат въпроси по гледането на дете "в бъдеще време", коментират ги когато нещо трябва да се направи на момента, или до дни... Дано това "светило" е изключение и е говорило "по принцип".

Обсъждахме за в бъдеще време, по повод коликите на детето, които все още се чуват на определени участъци в коремчето му :wink:
Реших да споделя с вас, и дали някой е чел нещо подобно. :)
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #666 -: Ноември 10, 2011, 20:16:24 pm »
Брейв, аз си мисля, че може би заради ябълковата киселина е препоръчала първо зеленчук. Нали уж ябълката се вкарва като първи плод.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #667 -: Ноември 10, 2011, 23:03:20 pm »
Обсъждахме за в бъдеще време, по повод коликите на детето, които все още се чуват на определени участъци в коремчето му :wink:
Олеле, сериозно ли говориш? Ако лекар извади стетоскопа и ми каже, че е чул колики, ще си облека детето и повече в този кабинет няма да стъпя.
 Това е меко казано смехотворно, дори не знам как да го коментирам. В червата се чува или обикновена перисталтика или понякога газове. Кой знае кое е чул, поредполагам че газовете. Това не значи, че е чул колики, понеже все още никой не знае какво са точно коликите, че чак пък да ги „чуе".
« Последна редакция: Ноември 10, 2011, 23:11:54 pm от Bobbie »


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #668 -: Ноември 10, 2011, 23:11:01 pm »
Диди, не бързай да захранваш Крис! Има цял живот да яде плодове и зеленчуци. Бих изчакала първо да спрат коликите и после бих почнала със зеленчуци. Ябълката я остави за по-натам! Права е мими.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #669 -: Ноември 12, 2011, 14:14:18 pm »
Момичета мога ли да давам кис. мляко на малката при условие, че е с разстройство и повръщане?
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #670 -: Ноември 12, 2011, 15:13:31 pm »
Момичета мога ли да давам кис. мляко на малката при условие, че е с разстройство и повръщане?
Растройството ( което не е от киселото мляко ) е дори причина да даваш кисело мляко.  Не виждам обаче как ще и дадеш нещо, щом е с повръщане.

Боби


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #671 -: Ноември 12, 2011, 15:35:05 pm »
Никакво кисело мляко при това положение.Явно сте пипнали някакъв вирус и сега докато се изчисти е желателно да е на диета- примерно обикновени бисквити,солети,сухар,сирене, и течности по-малко,но често за да не ги повръща.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #672 -: Ноември 12, 2011, 16:01:40 pm »
Ами отказва всичко друго. Единствено кис. мляко иска и бисквитки на Плазмон.

С кис. мляко й давам Линекс-а.

Отказва АМ, вода, чай.  :(

В чудо се виждам тези дни.

Та се чудя с това кис. мляко, ще й помогна ли или още повече ще навредя.

Да Парси някакъв гаден вирус е.

Благодаря за отговорите момичета!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #673 -: Ноември 12, 2011, 16:20:22 pm »
Ама защо говорите наизуст ? Киселото мляко спомага оправяне на разбитата стомашно-чревна флора. Ама какво ли знам аз...


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #674 -: Ноември 12, 2011, 16:27:21 pm »
Боби,аз не съм начетена толкова по-всички въпроси като теб,но все пак не говоря наизуст.Това го казвам,защото Митко беше миналата седмица по-същият начин и в момента във който давах кис. мляко-стой та гледай.Още по-зле ставаха нещата.Моят доктор на който имам безрезервно доверие/защото го е заслужил/също не препоръчва нищо друго освен това което изброих + картофи,моркови,ориз.Та не говоря наизуст,ами от личен опит.
Илейни,защо не пробваш с пюре от банан да даваш пробиотиците!Него може да го иска,а и банан може да се консумира :).

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #675 -: Ноември 12, 2011, 16:37:37 pm »
Офффф. Лекувайте се с картоф тогава :-).



  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #676 -: Ноември 12, 2011, 16:54:05 pm »
 ... за киселото мляко пише, че при някои деца действа проблемно на храносмилането...
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #677 -: Ноември 12, 2011, 16:56:57 pm »
И аз не мисля, че киселото мляко би навредило /не съм специалист, това е просто лично мнение/. Естествено обаче не бива да се натъпче с кисело мляко :) Моят син беше лятото с обилно повръщане и не можеше да задържи нищо, дори вода. Като поовладяхме положението с медикаменти, това беше единствената храна, която хапваше с апетит. Може би наистина им успокоява по някакъв начин стомахчетата, знам ли. Аз също при проблеми със стомаха пийвам айрянче ;)


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #678 -: Ноември 12, 2011, 19:47:18 pm »
По принцип това объркване се получава, защото се препоръчват да не се дават млечни продукти, но всъщност  изключението от това правило е обезмасленото кисело мляко, защото е пробиотик.  В България до колкото помня като бях дете препоръчваха и обезсолено сирене, което няма никаква логика.


  
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #679 -: Ноември 12, 2011, 19:59:35 pm »
По принцип това объркване се получава, защото се препоръчват да не се дават млечни продукти, но всъщност  изключението от това правило е обезмасленото кисело мляко, защото е пробиотик.  В България до колкото помня като бях дете препоръчваха и обезсолено сирене, което няма никаква логика.

Да, все още е така- при разстройство препоръчват да се дава сирене, ако не се лъжа от по-горен пост parsi също го препоръча /или по-точно доктора, който ги лекува/.