0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #460 -: Септември 14, 2011, 06:16:36 am »
 Мисля, че тук имаме различни мнения какво значи колики, защото според мен, ако бебе се успокоява от звук по време на плача, значи не са колики.

elle22,  тук също захранват първо с оризова каша, защото било най-малко вероятно да има алергична реакция. Обаче ти може да си захраниш, с което от разрешените неща искаш. Аз например сега с Андреа ще започна с морков както чукне 4 месеца, защото на Ивана кашата не и понесе и ми се струва по-тежка за стомахчето.



« Последна редакция: Септември 14, 2011, 06:18:07 am от Bobbie »


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #461 -: Септември 14, 2011, 08:51:52 am »
Никакви колики няма на диването, просто си беше нервен от недоспиване - напоследък силно намали съня между храненията и не прави изключение от общото правило "Спи ми се, но ще плача до откат, вместо просто да затворя очи" :-)

Има толкова милиарди схеми за захранването и никакви доказателства следването на някоя от тях да е превърнало бебо във възрастен с язва, а друга - в стройна мадама :-) А звучат съвсем различно. Засега следователно мисля да се придържам към каквото вече пробвахме в семейството с добър видим резултат :-)

Та за тоЛтата от моЛкови: дано само не запече дундьото ми ...
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #462 -: Септември 14, 2011, 09:29:28 am »
Еле, ечемика е с глутен.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #463 -: Септември 14, 2011, 11:39:22 am »
Момичета, един въпрос за плодовото пюре, че нещо се пообърках... :? Плодовото пюре замества ли едно хранене, както зеленчуковото, или освен него трябва да дам и АМ?
Питам, защото чух два основни "вида" мнения - че ако не давам каша, а само пюре - не било достатъчно, другото схващане е, че било достатъчно. Аз още не давам каши и сега вкарвам плодови пюрета, че да знам с тях как да процедирам.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #464 -: Септември 14, 2011, 11:46:40 am »
Jbrul, и аз не бях вкарала кашите, когато почнах с плодовите пюрета. Гледам си таблицата, че съм смесвала печената ябълка с мляко и не съм дохранвала. Изяждали са от 100 до 160млл пюре. После чисти плодове (без мляко) отново без дохранване.
При нас заместваха хранене.
« Последна редакция: Септември 14, 2011, 11:50:17 am от mimi26 »
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #465 -: Септември 14, 2011, 11:48:23 am »
Jbrul, едни майки дават плодовото пюре между храненията, други заместват хранене.
Аз давам между храненията, Гуги не се засища от пюрето, че да заместя хранене.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #466 -: Септември 14, 2011, 12:11:34 pm »
Мерси mimi26 :D Значи с плодовите, да си я карам както със зеленчуковите.
Пете, ами ще установя в движение дали го засища плодовото пюре, или не и вече ще решавам дали да давам и друго освен пюрето. То освен да се опита - не виждам друг начин да се прецени за конкретното дете кое как е.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #467 -: Септември 14, 2011, 13:05:57 pm »
Мда, опитай как ще е! Наш Жиравчо огладнява по-рано, като е ял зеленчуковото, а какво остава за плодовото. По принцип плодовите ги дават като десерт или между храненията, не заместват хранене.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #468 -: Септември 14, 2011, 14:01:44 pm »
Има толкова милиарди схеми за захранването и никакви доказателства следването на някоя от тях да е превърнало бебо във възрастен с язва, а друга - в стройна мадама :-) А звучат съвсем различно.
Няма и да има, понеже язвата се причинява от бактерия :-).

За общо сведение, фактите са следните:
1- вече отрекоха теорията ( щото то си беше теория), че захранването след 4м с каквото и да причинявало алергии.
2-препоръките за глутена  вече се смениха и се препоръчва захранване с глутен по-рано.  Да не говорим, че това с изчакването с глутена след 6 м никога не е било част от препоръките на която и да е педиатрична асоциация.
3 - не съществува храна, с която да се препоръчва да се чака след годинка.

Моля, ако някой има нещо против, да не ми се кара на мен, аз просто съобщавам какви са изледванията и какви са официалните становища. Не съм си ги измсилила аз.

Б
« Последна редакция: Септември 14, 2011, 14:21:11 pm от Bobbie »


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #469 -: Септември 14, 2011, 14:41:11 pm »
Smaraidi, Дани се наяжда с едно зеленчуково пюре - 190 гр. Мисля да заместя следобедното хранене с едно плодово същия грамаж и да наблюдавам какво следва. Ако огладнее по-рано, следващия път ще предложа и АМ да видя колко ще изпие и да си установя доза. Като вкарам кашите - ще е плодово пюре + каша... Поне такъв е плант де, да видим  :lol:

Боби, добро обобщение относно храненето на това, което и аз съм чела по въпроса. Аз както винаги съм "по средата" и с нищо не бързам, нищо не бавя "докрай", от алергии честно казано не съм се притеснявала никога. Засега всичко върви добре, дано си остане така и занапред  :D
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #470 -: Септември 14, 2011, 14:55:50 pm »
Доколкото си спомням плодовите пюрета бяха храна, която детето ми яде съвсем за кратко -явно съм ги давала между храненията.Май не ги харесваше много /тези в бурканчетага имам предвид/. Помня едно, което изхвърча и се лепна чак на тавана. А за десерт предпочиташе добре намачкани или пасирани плодове от компот /праскова, кайсия/, леко сварен банан, по-късно - череши без люспите /и без коститилката разбира се. Ама това си бяха мои приумици. Не претендирам за "академичност" на менюто.
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #471 -: Септември 14, 2011, 15:27:46 pm »
Първоначално давах плодовите пюрета в 16 ч. като следобедна закуска. То и при захранването давах съвсем малко, колкото да опита, като постепенно увеличавах дозата. Сега педиатърът ме посъветва да ги давам като десерт на обяд. От 2-3 дни така правя, но малкият не смогва  :? Изяжда към 80 г. зеленчуково и за плодовото няма място вече  8O Струва ми се много, за това и намалих количеството зеленчуково, но пак плодът остава неизяден. Чудя се дали пак да не почна да давам пак в 16ч. плод ? Имаче си пие мляко след това винаги.

Имам още един въпрос момичета. Тук не се дават каши, не знам защо. Понеже навсякъде чета и виждам, че всички в Бг, а и в други държави дават, се чудя дали не бъркам като не давам и аз...Питах педиатъра, каза, че няма нужда. Синът ми върви от по-едрите бебета, но се чудя все пак...а и не знам дали има връзка това.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #472 -: Септември 14, 2011, 16:46:34 pm »
Първоначално давах плодовите пюрета в 16 ч. като следобедна закуска. То и при захранването давах съвсем малко, колкото да опита, като постепенно увеличавах дозата. Сега педиатърът ме посъветва да ги давам като десерт на обяд. От 2-3 дни така правя, но малкият не смогва  :? Изяжда към 80 г. зеленчуково и за плодовото няма място вече  8O Струва ми се много, за това и намалих количеството зеленчуково, но пак плодът остава неизяден. Чудя се дали пак да не почна да давам пак в 16ч. плод ? Имаче си пие мляко след това винаги.

Имам още един въпрос момичета. Тук не се дават каши, не знам защо. Понеже навсякъде чета и виждам, че всички в Бг, а и в други държави дават, се чудя дали не бъркам като не давам и аз...Питах педиатъра, каза, че няма нужда. Синът ми върви от по-едрите бебета, но се чудя все пак...а и не знам дали има връзка това.
Аз не бих се притеснявала за количеството. На тази възраст и без това ги даваш, колкото да ги въведеш. Детето би трябвало да си получава всичко необходимо от млякото и храненето е като допълнителна екстра. Обаче ако искаш да си смениш часа, направи го. Няма правила в колко часа трябва да ги яде. Аз ги давах следобяд.  Колкото до кашите- не е задължително, но с тях въвеждаш зърнените продукти, затова се дават. Как иначе ще въведеш ориз или жито? Осен това тук казват, че оризовата е храната с най-малък потенциал за алергии, та затова я препоръчват. По принцип няма някакъв специален ред ( има ама за всички е различен :-)) и всичко е въпрос до предпочитание на педиатъра и майката. Едни викат първо каши после зеленчуци, после плодове. Други дават първо плодове, трети първо зеленчуци ( аз така направих като не ни понесоха кашите ). Така че няма как да сбъркаш нещо, важното е в крайна сметка като мине този период детето да е захранено с основните хранителни групи,за да може да се храни пълноценно.


Боби
« Последна редакция: Септември 14, 2011, 16:52:33 pm от Bobbie »


  
*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #473 -: Септември 14, 2011, 16:50:11 pm »
Дани се наяжда с едно зеленчуково пюре - 190 гр. Мисля да заместя следобедното хранене с едно плодово същия грамаж и да наблюдавам какво следва. Ако огладнее по-рано, следващия път ще предложа и АМ да видя колко ще изпие и да си установя доза. Като вкарам кашите - ще е плодово пюре + каша... Поне такъв е плант де, да видим  :lol:


Правилно си се ориентирала. И аз така постъпих и се установи, че на Алекс само плодовото пюре си му стига и така направо си заместихме едно хранене без да дохранвам.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #474 -: Септември 14, 2011, 17:07:46 pm »
А в Китай където по принцип не ядат глутен дали го въвеждат изобщо :hungry:?
А пък ядат Макдоналдс някои от тях понякога.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #475 -: Септември 14, 2011, 17:15:56 pm »
[
3 - не съществува храна, с която да се препоръчва да се чака след годинка.

Боби, това съвсем не е вярно поне според нашите препоръки в БГ, има много храни, които се пропоръчват слад годинката (вкл. и любимото ти краве мляко), което е повече от нормално, но въобще не искам да влизаме отново в спорове и да вадиш от сто кладенеца вода, всеки има глава да чете и преценява.

Аз се каня да започна със захранването след няколко дни, не исках да рискувам като бързам, пък дори и да не води до нищо. Та въпроса ми сега е че доколкото разбирам увеличавам постепенно дозата, като дохравнам с АМ, докато не стигна до дозата от АМ, която давам сега, а именно 160мл. Да обаче сега гледам, че бурканчетата пюре са 125гр., а тези 190 са за по-големи.. аз ли нещо бъркам, как става това??
Освен това още се чудя морков или пащърнак да е първия зеленчук. Дайте мнения, досега чух много добри отзиви за пащърнака като първа храна.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #476 -: Септември 14, 2011, 17:28:34 pm »
Аз лично слушам мнението на педиатъра, прилагам и следя реакцията на бебето. Чета различните публикации за обща култура, макар че са толкова различни и взаимноизключващи се. Не съм привърженик на никакви крайности.
Преди 7 години съм захранвала сина си много по - рано, както "повеляваше" актуалната за времето си схема. Никога не съм имала каквито и да било проблеми от това. Също и не мисля, че Тереза е изпуснала нещо от това, че не съм я захранила по - рано  :wink:.
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #477 -: Септември 14, 2011, 17:52:39 pm »
Благодаря, боби. Аз не се притеснявам за количеството, а по-скоро за това, че с този режим плод почти не кусва вече. Както и да е, права си, че сега най-важното е млякото, а той си пие доста добре. Мисля, ако и утре не стигнем до десерта, да му го дам след обяд.
За зърнените храни, нямам идея как ще се въведат. Гледам, че има готови пюрета, които съдържат ориз, значи би трябвало да могат да се дават и в друг вид, а не само като каша ?
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #478 -: Септември 14, 2011, 18:02:34 pm »
Сами, просто отиди в някой мнооого добре зареден магазин и ще намериш зеленчукови пюрета и в бурканчета от 190гр. ;) На повечето места, зареждат по-големите разфасовки пюрета от тези с месо и пр., които са за по-големи деца и затова оставаш с впечатление, че няма такива грамажи и чисти зеленчуци.

За старт, бих ти препоръчала да си вземеш на "Гербер", имат бурканчета по 80гр., /когато въвеждаш нова храна и това ти е много и ще го даваш на 2-3 хранения/. А после вече - разгледай и си избирай - избор голям.

За протокола - аз първо дадох тиква, после морков беше, но и с пащърнак не виждам какъв би бил проблема. Имай предвид обаче, че е доста ароматен въпросният и ще е още по-странно за бебето според мен.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #479 -: Септември 14, 2011, 18:04:10 pm »
Сами, малките зеленчукови пюренца са за началото на захранването и са едно или двукомпоненетни. Като въведеш няколко зеленчука ще даваш от по големите, които са и комбинация от различни зеленчуци. Не съм чула досега на някое бебе да не му се е харесал пащърнака.

Лориан, аз съм виждала пюрета от бисквити с плодове. Така може да се въведе пшеницата да кажем. Аз се чудя с какво се въвежда ръж и ечемик?

Лориан, давай плод между храненията.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.