0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Пускам тази тема само за рецепти, за да обменим опит, защото рецептите са разхвърляни в другите теми. Ако съберем много рецепти ще ги събера в каталог, подобен на "Вкусотиите на майсторките на Зачатие", който ми е много полезен.

Ето и три мои рецепти:

Бисквити от овесени ядки

1 ч.ч. овесени ядки (аз ползвам пакетите на Виола с плодове. Ако ползвате само овесени ядки прибавете 100гр.стафиди)
1 ч.ч. брашно (предпочитам ръжено)
1 яйце
1 ч.л. мая
1 ч.ч. захар (аз слагам половин, иначе ми е много сладко)
Около половин ч.ч. зехтин (или олио)
Две настъргани ябълка
Кокосови стърготини (за аромат)
Щипка Канела (за децата не слагам)
Щипка Ванилия

Разбивате захарта и яйцето. Отделно смесвате брашното, овесените ядки, кокосовите стърготини ванилията, канелата. После добавяте малко по малко брашнената смес и зехтина и бъркате. Накрая добавяте настърганите ябълки (става и с настърган морков).
Става много гъста смес затова лесно се оформя с лъжица или направо с ръце.
Слагайте бисквитите на 4-5 см. Разстояние една от друга, за да не слепнат.
Печете на предварително загрята на 200 градуса фурна за около 15 мин. До леко кафяв загар.
Когато са готови оставете 5 мин. В тавата и тогава отделете чрез шпатулка, защото докато са горещи лесно се чупят.
Най-вкусни са като престоят една нощ.

Шарена баница (давам оригиналната рецепта):

Взета от:
http://madeitinhome.com

Необходими продукти
4 броя точени кори на пещ
2 ч.ч краве мляко/растително мляко (ползвам зехтин)
1/3 ч.ч растително олио
за първата плънка:
2 средно големи картофа- сварени
1/2 глава лук - ситно нарязан (не слагам лук за бебето)
2-3 с.л олио , сол
за втората плънка:
2 средно големи моркова - настъргани
2-3 с.л олио , сол
за третата плънка;
4-5 цветчета броколи - сварени на пара или 5 мин в микровълнова фурна
2-3 с.л олио и сол

Пригответе плънките предварително. Ще поливаме корите с 2 ч.ч мляко и 1/3 ч.ч  олио - смесете ги и тях.
Вземете първата кора, намажете е хубаво с млякото и олио, след което я сгънете като плик и пак нанесете мляко и олио, добавете картофената плънка, навийте на руло, оставете тази баница на страна.
Повторете това и с другите две отделни баници.

Вземете последната четвърта кора, намажете я с мляко и олио,  сгънете на плик, намажете отново с мляко и олио, поставете трите баници една върху друга, или две от долу и третата равномерно върху тях. Офорнете голямата баница, като увиете трите баници с последната четвърта кора. Нарежете парчета с широчината на 2 пръста, наредете ги в предварително намазаната с олио тава. Сипете останалото мляко развномерно върху баниците.
Печете в предварително загрята фурна на 200 градуса около 30 мин.

Забележка:
Баницата може да подготвите и от 5 различни плънки- кайма с лук, сирене с магданоз, спанак със сирене и други. Но ако използвате повече от 3 плънки направете отделните си баници по тънки, за да получите нормален размер на цялата баница.
Ако искате може да печете баницата цяла и след като поизтине малко да я отрежете на парчета и сервирате.

Аз предпочитам плънка сирене с магданоз и копър, моркови, броколи. Ползвам много малко зехтин.


Зеленчуци с киноа – за цялото семейство

Половин ч.ч. киноа
5-6 Броколи
2 Чушки
Царевица (ако е микс от замразените)
Моркови
1 ч.ч. вода
зехтин

За възрастни се добавя:
Заквасена сметана
Горчица
Капка соев сос
Черен пипер
Настърган кашкавал

В голям тиган, загрейте зехтина, добавете киноата и веднага водата. Задушете киноата на среден огън като след 5 мин. Добавите наряаните зеленчуци. След 15 мин. отделете зеленчуци с киноа за децата, за вас прибавете 4 супени лъжици заквасена сметана, 1 ч.л. горчица, капка соев сос, сол и черен пипер. Настържете кашкавал в чинии и върху тях сложете топлите зеленчуци с киноа.
Моите котлони са силни, затова задушавам на 2.5. Киноата се задушава докато се разтворят перличките. Много е вкусно и хранително.
По същия начин се правят и зеленчуци с амарант, но тогава задушете амаранта отделно и го смачкайте с лъжица, тъй като перличките са много малки.



Елда със сирене и масло

Тук нищо ново.
Сварявате елдата за 20-25 минути, вадите я гореща, слагате сиренето и малко масло, обърквате и се хапва  :D Моето дете много обича сирене с елда, въпреки, че аз не мога да я гледам.

Друга подходяща рецепта - Пълнени чушки със сирене.

В оригинален вариант са зелени чушки, сирене и яйце, но за бебето аз слагам само сирене, зехтин и копър. Пекат се за 20 мин. в загрята фурна.
« Последна редакция: Февруари 28, 2013, 08:46:01 am от mimi26 »
[/url][/url]
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #1 -: Юни 08, 2011, 16:28:51 pm »
Взето от нета:
http://mama-didi.info/2010/11/мъфини-със-сирене/#more-1890

Мъфини със сирене


Продукти:
2 ч. ч. брашно
 1 бакпулвер
 1 1/2 ч. ч. натрошено сирене
 20 гр. настъган пармезан
 1/2 ч. ч. олио
 1 ч. ч. кисело мляко + 2 с.л.
 2 яйца
 1/2 ч. л. сол
 ким за поръсване

Начин на приготвяне:
 Брашното и бакпулвера се смесват добре в голяма купа, към тях се прибавят сиренето и пармезана.
 В друга купа се разбъркват яйцата с киселото мляко и олиото. Добавяме и солта.
 Добавяме яйчната смес към сухата и разбъркваме добре с лъжица или бъркалка.

Изсипваме във форми за мъфини и печем в предварително загрята фурна на 170 градуса с вентилатор около 30-35 минути.


Телешко със зеленчуци

подходящо за деца над 8-месечна възраст

Продукти:
80-100 гр. крехко телешко месо
 лук
 1 средно голям картоф
 1 средно голям морков
 няколко малки кубчета корен от целина
 1-2 листа от целина
 1 с. л. кус кус

Начин на приготвяне:
 Телешкото се нарязва на малки парченца и се вари под капак. Като омекне към него се добавят ситно нарязаните лук, картоф, морков и целина. Малко преди да се сварят зеленчуците се слага кус куса.

Ако е необходимо се пасира.
[/url][/url]
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #2 -: Юни 08, 2011, 16:42:09 pm »
Домашна оризова каша
От бг мама.


Ориза се измива докато водата стане прозрачна. Изсушава се за около час на слаба фурна (около 80*С), като се разбърква от време на време. Така опечените и изсушени зърна се смилат на фино брашно с мелачка, кухненски робот или блендър. Текстурата зависи от възрастта на детето, т.е. колкото по-голямо става, толкова по-едри частици може да приема, като към 10-12 месеца може да яде цели оризови и елдени зрънца.

Кашата се приготвя, като 2 супени лъжици с връх от брашното се накисват от предната вечер в 150-160 мл вода, за да се усвоят максимално полезните вещества.
 На следващия ден се разбърква, слага се на котлона и с бъркане се сварява до получаване на нужната гъстота, обикновено до полутечно състояние, което бебето харесва), а след това се похлупва, за да се задуши за няколко минути.
 Може да се смеси със суров настърган на ситно или пасиран плод, или с готово плодово пюре. Може да му се добави обезсолено сирене, ако детето е на подходяща възраст (обикновено над 8-9 месеца). Не се препоръчва подправянето със захар, тъй като употребата й в детската кухня, както и на сол, се избягва до 1 година и умерено се употребява до 3 годишна възраст.

Кашата може да се приготви и без предварително накисване.
[/url][/url]
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #3 -: Юни 08, 2011, 16:53:13 pm »
Любимата на моите крем супа:
2-3 големи картофа
3 моркова
стотина грама ориз
Всичко се нарязва на едро и се вари.
Пасира се с бучка масло и сирене (на вкус)
Може да се добави и магданоз.
Добавяла съм и карфиол, царевица, вместо ориз - фиде и др.
« Последна редакция: Февруари 28, 2013, 08:46:59 am от mimi26 »
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #4 -: Юни 09, 2011, 16:21:44 pm »
За любителите на сладоледа - една рецепта за по-големи дечица и още по-големи :)
Най-честите сладоледи, които правя вкъщи, са ванилов сладолед и ягодов йогурт, давам рецепта за втория - мерките са според моята доза, но абсолютно може да се импровизира според вкуса и желаното количество:

Домашен сладолед

Цедено кисело мляко - 350гр
Заквасена сметана - 1 кофичка
Ягоди - 400гр
Захар - според вкуса, аз слагам 3 супени лъжици черна захар, а разбира се - може и изобщо да не слагате
Ванилия - по желание. Ако слагам, ползвам истинска ванилия.



Да се консумира с удоволствие и мярка :)


А ето представянето за пред Симона  :)
« Последна редакция: Февруари 28, 2013, 08:48:17 am от mimi26 »
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #5 -: Юни 09, 2011, 18:55:47 pm »
Цвете, този сладолед изглежда главозамайващо.:D Непременно ще го изпробваме :)
Как точно се прави? Всичко това се смесва и се замразява ли?



Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #6 -: Юни 09, 2011, 22:00:27 pm »
Цвете, страхорен резултат!
Аз знам същата рецепта, но с какао и пудра захар.
Вижте друга идея за плодови десерти:
http://gotvarstvo.georgievi.net/a/summer-cream

Летен десерт

2 кофички кисело мляко
2 кофички плодове – малини, ягоди, френско грозде
непълна ч.ч. захар (на вкус)
2 пакетчета желатин

* Желатинът се разтваря в 100 мл вода и след 10 мин се слага на водна баня. Разбърва се докато стане прозрачен след което се оставя да се охлади;

* Плодовете се почистват от листата и се измиват;

* Киселото мляко се разбива със захарта, опитайте го на вкус и ако направете на сладост по ваш вкус. Добавете желатина и разбъркайте;

* Добавете и плодовете;

* Разпределете в купички или кутии и оставете да се охлади около 2 часа.

Може да се приготвя и с други плодове. Проготвен така десерта може да се съхранява около месец във фризера.


Дайте идея за студени ястия за деца.
[/url][/url]
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #7 -: Юни 09, 2011, 22:16:23 pm »
Включвам се и аз с подходяща супа за сезона - доматена.

Доматена супа

1 голям розов домат (ако е градински най-добре :D)
1 светло зелена чушка
1/2 или 1/4 глава кромид лук
1 жълтък (ако е по-голямо дете цяло яйце)
фиде, зехтин, сол и чубрица( също за по-големи деца).
Аз слагам всички зеленчуци наведнъж да врят не повече от 10-15 мин, после фидето - 10-ина минутки и накрая застройка с жълтък или цяло яйце. Аз разбивам жълтъка/яйцето в купичка и добавям от супата, която съм свалила от котлона. Като понапълня купичката със супа, връщам всичко обратно на тънка струйка в тенджерата и варя още 15 мин. Сол, зехтин и чубрица слагам на края. Ако е необходимо пасирам в блендера готовата супа.
« Последна редакция: Февруари 28, 2013, 08:49:24 am от mimi26 »
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #8 -: Юни 09, 2011, 22:22:16 pm »
Печена тиква или ябълка с грис.

Пекат се във фурната - тиква или ябълка.Намачкват се с вилица и се добавят в гриста
Гриста се сварява в прясно мляко (може да е разредено 50/50 с вода), захар и ванилия. Аз лично налучквам с гъстотата и всеки път е различна. :D
« Последна редакция: Февруари 28, 2013, 08:49:48 am от mimi26 »
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #9 -: Юни 09, 2011, 22:41:48 pm »
Вени, според мен желатина не е подходящ за малки деца. Като знам от какво е направен...

Последно правих
бисквитена торта със заквасена сметана и шипков мармалад

Реди се  бисквити и около 500гр заквасена сметана смесена с 1/3 малко бурканче шипков мармалад.
Най-отгоре от сметаната и нарисувах с тънка струйка мед фигурки.
« Последна редакция: Февруари 28, 2013, 08:50:28 am от mimi26 »
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #10 -: Юни 09, 2011, 23:17:19 pm »
Ми може би да, аз я постнах за по-големи дечица.
[/url][/url]
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #11 -: Юни 10, 2011, 01:17:27 am »
Запис !

На този етап готвя само зеленчукови пюрета с ориз и малко хубав зехтин.  :)
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #12 -: Юни 10, 2011, 10:35:15 am »
Как точно се прави? Всичко това се смесва и се замразява ли?

да, трябва да смесиш всички съставки - аз го правя с миксер, за да стане хомогенна смес (като предварително съм пасирала ягодите, но не съвсем фино, оставям и малки парченца).
после ползвам машина за сладолед, но не би трябвало да е проблем да се направи и без специална машина, просто трябва често да вадиш от фризера и разбъркваш, за да се получи фина текстура, а не лед. По спомен, бях гледала Иван Звездве преди време да прави без машинка и мисля каза, че е хубаво на всеки 10-15 мин да се вади и разбърква с миксер.
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #13 -: Юни 10, 2011, 10:42:10 am »
Цвете, страхорен резултат!
Аз знам същата рецепта, но с какао и пудра захар.

Захарта няма голямо значение каква ще е, може да ползвате всякаква - аз слагам от черната, уж като най-малко вредна.
Относно какаото, според моя опит със сладоледите, то далеч повече върви с прясно мляко и млечна течна сметана наместо киселите им варианти.
Досега шоколадов сладолед съм правила само с разтопен черен шоколад. Но имам идея някой път да си купя от био-магазините натурално какао.
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #14 -: Юни 15, 2011, 21:07:39 pm »
Благодаря, Цвете! Ще го изпробваме!  :wink:


*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #15 -: Юни 15, 2011, 21:25:16 pm »
http://stirianowa.blogspot.com/2011/05/blog-post.html

според мен едно добро предложение за ядене на малко дете:

 Чушки с елда и тиквички /може само плънката да се направи/

Продукти /за 10 чушки/

1 ч.ч елда
2 домата
2-3 средно големи моркова
1 по-голяма тиквичка
2-3 стръка пресен лук
1/2 връзка копър
сол
20-30 грама масло

за млечният сос:

2 яйца
1/2 кофичка кисело мляко
2 с.л брашно
2 с.л мазнина

Елдата сваряваме в подсолена вода да се разпука. Зеленчуците настъргваме или нарязваме на дребни кубчета, и задушаваме в тиган с маслото. Последно прибавяме елдата и разбъркваме добре. Поръсваме с ситно нарязаният копър и плънката е готова. С нея пълним предварително измитите и почистени чушки. Подреждаме ги в подходящ съд /аз използвах керамичния гювеч/ и наливаме чаша и половина вода. Печем 40-50 минути. След като са готови приготвяме соса- в мазнината запържваме брашното, през това време разбиваме яйцата и киселото мляко и ги смесваме. Сипваме ги при брашното и бъркаме, за да не стане на бучки. Заливаме полученият сос с водата, в която са се пекли чушките. Поднасяме готовите чушки, поляти със сос и поръсени с малко настъгран пармеджан
« Последна редакция: Февруари 28, 2013, 08:53:19 am от mimi26 »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #16 -: Юни 15, 2011, 22:42:26 pm »
Ето рецептата за соленки, която дадох на Вени.
Не съм убедена, че е здравословна, но пък колко е вкусна! :D

Френски соленки
150гр. сирене
150гр. масло
150гр. брашно
жълтъкът от 1 яйце
малко пармезан

Натрошаваме сиренето, добавяме 2-3 щипки млян пармезан, добавяме брашното. Разбъркваме до хомогенизиране. Добавяме маслото, нарязано на малки кубчета, като се внимава да не е разтопено. Добавяме жълтъка. Месим до получаването на трошливо тесто, което слагаме в хладилника. След ок. 1/2 час го разделяме на 2 части. Едната замесваме с още малко брашно, за да не лепне. Другата оставяме в хладилника.
Щом тестото спре да лепне, го разточваме на лист с дебелина ок. 2-3мм. От него изрязваме форми по желание. Изрезките пак замесваме и така до свършване на тестото. Печем върху хартия за печене в предварително загрята фурна на 180градуса ок. 20 мин. или докато порозовеят.
После същото и с другата част от тестото.
Може да се поръсят със сусам или ким. На мен ми харесват чисти и с ким. За детето правя само чисти.
Пармезанът може да се замени с настърган кашкавал.
« Последна редакция: Февруари 28, 2013, 08:53:44 am от mimi26 »

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #17 -: Юли 14, 2011, 12:11:49 pm »
Прекрасна, вкусна темичка  :D Записвам се и аз!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #18 -: Юли 16, 2011, 14:20:01 pm »
Запис.
За сега нямам рецепти, но с удоволствие ще ви чета, току виж проговорил скритият готвач в мен.

« Последна редакция: Юли 16, 2011, 14:27:11 pm от Bobbie »


  
*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #19 -: Юли 16, 2011, 14:33:04 pm »
http://stirianowa.blogspot.com/2011/05/blog-post.html

според мен едно добро предложение за ядене на малко дете- Чушки с елда и тиквички /може само плънката да се направи/


Доктор Бърди е написал, че елдата е един от най-силните алергени. Как тогава за малко дете?! :?