0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #40 -: Януари 18, 2012, 20:18:40 pm »
запис да следя темата!
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #41 -: Януари 18, 2012, 21:28:15 pm »
Аз си я следя и без да се записвам! Но официално, ето ме!

Но да помрънкам и тук: някой има ли рецепта за бебешки бисквитки (бишкоти), тип "Плазмон", но без захарта? На Пух "Плазмон"-а много му допадат, и ми помагат да разнообразявам плодовото пюре, но аз пък не искам да яде захар (щом като звучи логично да мога да го избегна); а пък оригиналната рецепта за бишкоти е пълна с яйца, с все белтъците, и пудра захар (айде, нея да я заместя с още малко брашно), и с оригинална захар (а нея не мога просто така да премахна в сладкарски продукт); и не искам да слагам подсладители или плодова захар - по принцип не смятам захарта за вредна, само не ми се искаше да привиква на слядко от сега...
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #42 -: Февруари 13, 2012, 13:20:25 pm »
Заешко за бебе

Дълго време търсих подходяща рецепта, която хем да става за бебето, хем за баткото. В резултат комбинирах няколко варианта.

Продукти:
половин или цял заек
3-4 печени белени чушки
4-5 с.л. доматено пюре
около килограм картофи
5-6 малки гъби
5-6 главички лук шалот или арпаджик
1 малка тиквичка
щипка сол
2 дафинови листа

Приготвяне:
Заешкото се нарязва на парчета и се маринова във вода и оцет поне 12 часа (при мен 24). Така става по-крехко и с не толкова силна миризма. Изплаква се много старателно. Слага се в достатъчно количество вода и се вари почти до готовност.
В дълбока йена (или глинен съд с капак), намазана леко с олио, се редят най-отдолу печените чушки, нарязани на ивици, отгоре заешкото, целите малки гъбки, картофите, нарязани на дебели кръгчета, отстрани тиквичките, също на кръгчета. Тук-таме се мушка някое лукче и дафинов лист. Залива се с част от водата, в която е вряло зайчето и доматеното пюре. Пече се минимум час на 180 градуса (най-добре час и половина).
За бебето се взима част от месото, едно лукче, няколко картофа, тиквичка и печени чушки и се пасира с няколко лъжици от соса. Аз сложих и една-две гъбки, но това ще го прецените според възрастта на бебето.
И баткото и бебето бяха много доволни :)
« Последна редакция: Февруари 13, 2012, 14:11:07 pm от ultra »


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #43 -: Февруари 13, 2012, 20:08:02 pm »
запис да следя темата
:-)
П.П. След като погледнах отгоре отгоре може би би било хубаво да се пишат и от каква възраст сте давали манджите. И вече всеки да си решава дали да ги дава на съответната възраст  :)
« Последна редакция: Февруари 13, 2012, 20:15:55 pm от ivanita »


Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #44 -: Март 15, 2012, 19:59:15 pm »
За по-големи деца, които са захранени с глутен и кисело мляко и...за мами на диета:
Ябълкова торта с овесени ядки:
За блата - 1 ч.ч. овесени ядки
1 1/2 ч.ч пълнозърнесто брашно
2 яйца
50 гр.кафява захар
1 ч.ч. прясно мляко
1/2 ч.л. сода
1 щипка канела
За крема - 600 гр. цедено кисело мляко
6 с.л. мед
25 гр. какао
За ябълките:
3 бр. зелени ябълки
50 гр. кафява захар
1 ч. л. канела

Овесените ядки се смесват с топлото мляко, докато набъбнат.
В купа се смесват остаалите съставки, добавят се ядките. Сместта се разпределя в покрита с хартия за печене форма и се пече в загрята до 180 градуса фурна с вентилатор за 15-20 мин.
Ябълките се обелват и настъргват, към тях се добавя кафявата захар и канелата. Разбъркват се, покрива се с фолио за свежо съхранение и се прибира в хладилника.
Цеденото кисело мляко се смесва с меда. Ако стане много течно, добави желатин.
Когато блатът е готов, се оставя да се охлади и хартията се отсранява. Отгоре се разпределят ябълките, заедно с отделения сок (той ще напои блата). Притиска се с лъжица. Залива се с млечния крем.
Оставя се за два часа в хладилник и после се сервира охладена
[/url][/url]
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #45 -: Март 16, 2012, 20:36:53 pm »
запис
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #46 -: Април 03, 2012, 09:24:38 am »
Не мога да се въздържа да не пробутам следното, Кай умира за това (и баща му, вчера го спипах да си хапва от бурканчето на КАй докато му сипваше!!!):
ПАСТА С МОЦАРЕЛА И ДОМАТИ
- Пресни или консервирани домати (аз ползвам домашни, щото няма сол и други "добавки")
- моцарела, 1 топка
- тиквичка
- морков
- риган, магданоз, босилек (по желание)
- паста (подходяща за бебето, аз ползвам звездичките на Плазмон), отделно сварена много добре (на Кай ал-денте версията не му допада още, може би щото няма денте:-))
- оризово брашно/каша (при нужда)
Пасирам доматките с все моцарелата и поправките. Настъргвам тиквичка; сварявам морковче и пасирам грубо и него; добавям към доматено-моцареловия сос. Слагам да поври, да се махне суровия вкус на доматите. Внимавам да не загори соса, т.к. пасираната вътре моцарела му дава тази възможност; затова и варя пастата отделно, въпреки че така губя нишестето й. Добавям сварената паста (ако се ползват спагети/талятели и т.н. ще трябва да се накълцат преди това). Аз слагам и оризово брашно за посгъстяване, т.к. Кай не обича много супеста консистенция.
От килограм домати става за около 4-5 порции (Кай в момента омита по 200-220г на обед); подлежи на замразяване.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #47 -: Април 03, 2012, 21:34:44 pm »
Nadine, много ми харесва тази рецепта, но имам един въпрос. Какво е топка Моцарела? Това някаква мека Моцарела ли е? Аз много купувам Моцарела, но доста твърдичка за пасиране и е на калъп, от който режат.


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #48 -: Април 03, 2012, 23:55:12 pm »
Боби, има 2 вида моцарела.

тази, която ти познаваш, е като кашкавал на вид - ползва се за пици обикновено.
другата, за която пише Надин, е тип прясно, бяло, меко сирене и се прави на топки, които се съхраняват в саламура.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mozzarella

аз не съм давала прясна моцарела на детето си още - имам известен страх да му давам пресни сирена.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #49 -: Април 03, 2012, 23:57:53 pm »
Заешко за бебе

Дълго време търсих подходяща рецепта, която хем да става за бебето, хем за баткото. В резултат комбинирах няколко варианта.


Ани, ще ме утепеш... всяка рецепта, която става за бебето, става и за баткото. еле па тая с дафиновия лист, шалота и гъбите :P
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #50 -: Април 04, 2012, 00:09:47 am »
Боби, има 2 вида моцарела.

тази, която ти познаваш, е като кашкавал на вид - ползва се за пици обикновено.
другата, за която пише Надин, е тип прясно, бяло, меко сирене и се прави на топки, които се съхраняват в саламура.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mozzarella

аз не съм давала прясна моцарела на детето си още - имам известен страх да му давам пресни сирена.
Ясно, мерси. Може би не съм обърнала внимание, защото аз по принцип не съм по пресните сирена.


  
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #51 -: Април 04, 2012, 12:15:40 pm »
запис, че и аз имам нужда от идеи  :D

*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #52 -: Април 05, 2012, 00:42:32 am »
надин, що не пробваш с плодове и канела, тя карала ума да си мисли, че има захар. аз купих кленов сироп да опитам, но ми казаха, че има захароза, прочетох има. но с канелата подслаждам варени или печени ябълки за таткото (бебето ги яде сурови) и никога не съм слагала захар
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #53 -: Април 06, 2012, 10:28:21 am »
Ели, не те разбрах - за къде да ги пробвам заместителите на захарта? Освен ако нямаш предвид питанията ми за рецепти за сладки :-) То и там не исках да ползвам "подсладители", защото идеята ми си беше изобщо да не свиква с вкуса на сладко, каквото и да е то (иначе аз не смятам захарта в умерени количeства за вредна, не тя точно ми е проблема, всяко друго сладко също) - да си яде вкусовете натурални, докато е още малък да си иска сам: и попарата, и киселото мляко, и така и бисквитите. Но вече вдигнах ръце, още повече, че и време не ми остава сега. А и тук пуснаха едни много готини бисквити на Хип, с ябълка, съвсем без захар, а са много вкусни и Кай ги папка с кеф; давам и Плазмон понякога и толкоз.... Само не мога да разбера защо в Плазмон-а няма описани половината от нещата (на прима виста се сещам за аскорбинова киселина), дето ги има в нашите местни "Житен дар за деца" например...

Джам, моля те, кажи за пресните сирена! Аз изобщо не се бях замисляла докато не прочетох теб и сега ми се ще да чуя логика преди да направя следваща партида от тази манджа, или да търся заместител; защото пък Кай мнооооого я харесва, няма такъв безпроблемен обяд. А на мен пък ми е много ценна, защото не искам всеки ден да яде месо, а тя е идеален вариант.
А сега мисля да му забъркам паста и с броколи и сметана, ама не знам дали да посмея със заквасена сметана. А течна растителна не ползвам... Или да пробвам с течна животинска (Президент имат)... "Heeelp, I need somebody...." :-)
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #54 -: Април 06, 2012, 10:42:38 am »
надин, докато се включи джам, да ти кажа аз, спокойно можеш да замениш с бяло саламурено класическо сирене - краве, овче, козе, каквото искаш. При пресните сирена възможен проблем е листериозата, която за бременни и малки деца е опасна.
Течна животинска сметана мисля можеш да ползваш, аз лично от скоро започнах да им слагам в крем супите.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #55 -: Април 06, 2012, 11:23:09 am »
Надин, съображенията ми за недаване на пресни сирена (може да са неправилни!) са тези, които е написала СтефиЗ - за опасността от листериоза и други микроорганизми, които може да не са изтребени.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #56 -: Април 06, 2012, 14:17:48 pm »
Надин, съображенията ми за недаване на пресни сирена (може да са неправилни!) са тези, които е написала СтефиЗ - за опасността от листериоза и други микроорганизми, които може да не са изтребени.


Аз чак сега се сетих защо като бременна не трябваше да ям бри, камембер, рокфор-подобните.... и много се измъчих, че аз за сирене живея. Но за моцарелата никой не упомена, аз въобще не се сетих да я причисля към опасностите и съм изяла килограми от нея!
Логиката е налице, ясно, благодаря... А докога предполагате, че трябва да се спазва това ограничение? "Грижата" ми е Кай да прояде максимално каквото по принцип се готви у нас... Май и скариди няма да види скоро :-)
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #57 -: Април 06, 2012, 16:54:07 pm »
Това днес го видях във ФБ и се сетих, че може да го публикувам тук, ако на някой му се стори полезно...
Мисля, че е копирано от рекламна книжка на някакъв магазин...както и да е... ето:














Ако не се чете добре, ето и линк...дано се отвори:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=393793657305686&set=oa.242614525837115&type=1&theater

Дано не ме критикувате, че стана доста дългичко  :oops:


*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #58 -: Април 06, 2012, 20:30:45 pm »
запис да следя
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #59 -: Април 06, 2012, 21:21:53 pm »
Джиджи- супер си :-)