0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #80 -: Април 26, 2013, 08:56:09 am »
Благодаря ви,ще изпека във фолио хем за нас,хем за тях а следващият път ще се пробвам и за супа с риба :lol:
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #81 -: Януари 03, 2014, 00:49:00 am »
Случайно попаднах на бебешките рецепти на сайта на Иван Звездев.

http://www.zvezdev.com/bg/category-id-26/

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #82 -: Януари 04, 2014, 12:06:48 pm »
Привет :)

Прегледах линка който даде blue_sky и рецептите включени в него ми харесаха много!
Смятам, че ще бъде полезно, да го включим в Рецептурника :) ТУК , в раздела за Кухня за деца ТУК
Вие какво мислите?
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #83 -: Януари 04, 2014, 15:06:21 pm »
Страхотно!Вече се бях изчерпала от идеи какво да готвя на детето,когато не е на кухня.
Благодаря!  :balk_5:

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #84 -: Януари 05, 2014, 08:27:41 am »
Добавих линка в раздела с Детска кухня, като пуснах питане на email
на г-н Звездев защото смятам, че е коректно това да е с негово знание!

Усмихнат ден!

Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #85 -: Януари 05, 2014, 10:16:19 am »
Мише, не мисля, че е проблем. Все пак е линк към неговата страница. Не сме ги преписали и представили за наши. Т.е. източникът е цитиран. Не виждам място за притеснение.

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #86 -: Януари 07, 2014, 18:23:49 pm »
Получих отговор от г-н Звездев  :P

Здравейте,
радвам се на интереса към нашата страница и нямам нищо против да споделяте нашите рецепти.
Благодаря!
Успех в начинанията през Новата година!
Иван Звездев


Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #87 -: Януари 07, 2014, 19:11:03 pm »
Зимна зеленчукова крем супа

Продукти:
1/4 тиква
2 картофа
2 моркова
1 стрък праз лук
2 репи
1 корен от целина
1/4 глава карфиол
1 тиквичка

Приготовление:
Зеленчуците се обелват и режат на парчета. Варят се на пара (в гивгир в тенджера с малко вода) около 25-30 минути и се пасират с бульона. Супата се подправя с масло, лимон, чер пипер (и малко стрит/настърган мускатов орех). Може да се добавят и препечени хлебчета, чесън, пармезан... кой каквото обича. Супата е най-вкусна, ако се приготви с пилешки бульон вместо вода.

vaci сподели тази рецепта и оттогава правя някаква зеленчукова крем супа веднъж седмично. Според сезона, някои от зеленчуците може да се пропуснат, други да се добавят.
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #88 -: Февруари 26, 2014, 17:12:23 pm »
Здравословни палачинки

1 банан (малък до среден)
1 яйце
ако банана е голям - 2 яйца
семена от чия - това е пожелание, няма го в оригиналната рецепта, но има само

Намачквате банана добре с вилица и добавяте яйцето. Разбивате до хомогенна смес, може и с пасатор, накрая добавям семената от чия. Сипвате от сместа с лъжица в леко нагорещен тиган без мазнина и обръщате и от двете страни. Получават се около 10 малки палачинчици.
Много са вкусни, хранителни и имат само хубави неща :)




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #89 -: Март 23, 2014, 07:24:04 am »
Любимите ни дребни соленки
300гр брашно
150 гр масло
1 яйце -разделят се белтъка и жълтъка
1 чл  сол
1 чл захар
1/2 бакпулвер
200гр сирене  / може и обикновенно , може и тип Крема или извара /-на мен по-ми хааресват с обикновенно

Брашното се  пресява и с бакпулвера , солта  ,захарта и маслото се замесва тесто , добавят се жълтъка и сиренето .
Разточва се кора  4-5 мм  , от която се режат фигурки  -аз съм ги правила по тънки и стват по-хрупкави   , и като че ли слагам повече масло  -по-ни харесват тогава
Отгоре се мажат с   белтък и поръсват по желание- сусам , ким, кимион, мак , настърган кашкавал.
Пекат се  около 20 мин на 180 -200 градуса.

Калоян помага изключително много при правенето им- маже отгоре , ръси , давам му парче тесто и точилка , мачка , меси     и после яде с голям апетит за следобедна закуска.
Правя по половин доза  , което е една тавичка на фурната .
« Последна редакция: Октомври 29, 2014, 10:39:07 am от mimi26 »


*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #90 -: Септември 29, 2014, 21:06:09 pm »
Карфиол с бешамел

1 глава карфиол
4-5 лъжици брашно
5-6 лъжици масло или зехтин за готвене (с по-висока точка на горене, не extra virgin)
2 чаши вода (или 1 чаша вода, 1 чаша мляко)
1 лъжица ситно смлян мускатов орех
1/2 лъжица сол
1 чаша настърган кашкавал
1/4 чаша стафиди (по желание)

Карфиолът се реже или начупва на цветчета. Сварява се във водата или се задушава на пара около 10 минути. Бешамелът се приготвя по обичайния начин: брашното се запържва в мазнината, добавят се водата (и млякото), солта, мускатовият орех и стафидите.

Карфиолът се нарежда в тава, залива се с бешамела, а отгоре се поръсва настърганият кашкавал. Запича се във фурна 15-20 минути, докато се получи златиста коричка.

Вместо стафидите съм слагала ситно нарязана варена шунка - получи се добре. Слагам рецептата тук, защото според мен децата харесват подобни ястия с малко съставки, неутрален вкус, лесни за рязане и дъвкане. Моето тригодишно момче винаги е готово да яде карфиол, приготвен по тази рецепта.
« Последна редакция: Октомври 29, 2014, 10:39:18 am от mimi26 »
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #91 -: Септември 30, 2014, 04:50:48 am »
Благодаря за рецептите, вече са в Рецептурника :), раздел - Кухня за деца ТУК
Интересно, пропуснала бях съм да кача последните две преди "Карфиола" на цигу,
молбата ми е, щом забележите, че при изписана рецепта, до ден два не е в Рецептурника,
да ми дадете знак. Благодаря  :flower:


Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #92 -: Септември 30, 2014, 09:14:28 am »
Цигу, много интересен ми изглежда този карфиол, дори аз ще го опитам  :D
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #93 -: Септември 30, 2014, 17:08:32 pm »
Крем супа от броколи

2-3 глави броколи
1 глава лук
4-5 лъжици масло или зехтин за готвене
5-6 лъжици брашно
1 чаша настърган кашкавал
1 скилидка чесън (по желание)
1/2 лъжица сол
сокът от 1/2 лимон

Броколите и лукът се варят във водата или задушават на пара, докато омекнат - около 25-35 минути. (Аз варя лука във водата, а броколите задушавам отггоре в отделен съд за варене на пара с дупки, и така съм сигурна, че стават готови по едно и също време.) Бульонът и зеленчуците се пасират и се прибавя солта.

Брашното се запържва в мазнината или се разтваря във вода и се прибавя към супата. Супата се слага да заври отново на слаб огън. Добавя се кашкавалът на порции и с разбъркване, докато се разтопи и се получи хомогенна смес. Овкусявам с лимон накрая, когато поизстине супата. Поднасям я гарнирана с пармезан и крутони.

Рецептата лесно се променя с прибавянето на други зеленчуци (тиквичка, морков, ряпа), но броколите трябва да са основната съставка. Кашкавалът се разтваря добре само, ако супата е достатъчно сгъстена с брашно; ако е водниста, кашкавалът стои на влакна. Подходящи са лесно разтворимите сирена. По желание част от водата може да се замести с прясно мляко при пасирането.


*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #94 -: Септември 30, 2014, 17:21:41 pm »
момичета, забелязвам на последък, че предполагам за скъстяване слагате брашно. според мен е много добре и здравословно, ако ще са здравословни рецептите ни де, да не го слагате. например 2 картова ще свършат същата работа в крем супата.
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #95 -: Септември 30, 2014, 21:23:29 pm »
2 лъжици брашно на литър вода не са голям проблем мисля, все пак не е и ежедневие. Моят син до преди дни и хляб не ядеше, за крем нишесте, кекс и торта да не споменавам. Лично аз много рядко ползвам брашно за ястие.
*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #96 -: Октомври 01, 2014, 08:59:12 am »
разбира се, че не са, просто давам като идея :)
аз не слагам никога брашно на ястия, може би защото самата аз не обичам. Иначе хляб мога и един да изям на сядане, но в манджа брашно, не, луда работа :lol:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #97 -: Октомври 01, 2014, 09:04:48 am »
за крем супа никога не съм чувала да се сгъстява с брашно. има някои супи, които се приготвят с грис за сгъстяване, напр., крем супата от тиквички. но, както е посочила Стефка, най-добре е да добавите един картоф за целта.

иначе, брашното се ползва за сгъстяване на някои ястия с рядък сос от тип "яхния", в количества от порядъка на 1-2 супени лъжици и там си е напълно на място в рецептата.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #98 -: Октомври 01, 2014, 09:08:10 am »
В случая Цигу е описала, че без брашно, кашкавала не се разтваря добре, не съм сигурна дали ще се получи без брашно (или било то царевично или картофено нишесте примерно).
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Здравословни рецепти за нашите деца
« Отговор #99 -: Октомври 01, 2014, 09:26:40 am »
по-скоро, цигу е казала, че ако супата е водниста, тогава не се получава добро разтваряне.

но при всички случаи, когато се готви за деца, брашното следва да се препече, а не да се запържи, преди да се ползва за сгъстяване. или да се разтвори в малко студена водичка и тогава да се добавя.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!