0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #200 -: Октомври 05, 2012, 12:04:24 pm »
Др Даскалова, благодаря за отговора! Какви тестове за антитела трябва да направим - кръвни, от сем. течност? Само на съпруга ми или и аз трябва да си натравя такъв и ако може наименованията им и къде в Бургас или Варна можем да ги направим. Лекува ли се това/в смисъл аглутинацията или наличието на антитела/ по някакъв начин и ако не пречи ли за норм. забременяване?

Антитела се търсят в еякулат. Имунологични тестове са MAR и/или Immunobead, като е добре да се изследват поне 2 класа антитела IgG и IgA. Ако са налични, се търси причина за тяхната поява /напр. травми на тестиса, инфукции, тумори, варикоцеле, тютюнопушене и т.н./ и евентуално се лекуват или отстраняват. Втори вариант е да се прилага методика за обработка на еякулат с антитела /респ. аглутинация/.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #201 -: Октомври 06, 2012, 10:52:17 am »
Мели, здравей отново. Явно ще се идвадо Пловдив за тези изследвания, но при нас изникна нещо ново. Преди 3-те инсе-та и ХСГ сме правили МБ и хламидии-били са винаги отрицателни. Както споменах и в предния пост при съпруга ми преди 3-та инсеминация IgG беше 58,3/уж стара инфекция/ и прием на антибиотик от двамата. Подготвяхме се за 4-то инсе, правя банална МБ на церв.секрет /в др. лаборатория/, излиза, че имам завишни левкоцити 5-6 гр. на поле, изследвам хламидия и резултата е положителен 8O На съпруга ми още не е готов IgG  и МБ, но и тя е банална. Мисля в понеделник да му пуснем и нанего секрет за хламидия, но незнам какъв-уретрален секрет или PCR?
1.Как е възможно досега МБ да са били отрицателни и в един момент/2 мес. след лечение/ тя да е положителна?
2.Ако и преди инсе-тата и ХСГ съм имала хламидии, това означава ли, че инфекцията се е разпространила нагоре и може да доведе до по-тежки последствия и как може да се установи това? Чудя се дали в случая тези инсе-та не са били напразно, но повече ме вълнува дали тези процедури могат да доведат до нещо по-сериозно.
Извинявам се за дългия пост, но съм много притеснена :oops:
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #202 -: Октомври 09, 2012, 17:03:24 pm »
Д-р Даскалова, благодаря от сърце за коментара Ви по нашия случай. Беше важно да чуем едно обективно мнение. Продължаваме с изследванията. Всичко добро!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #203 -: Октомври 13, 2012, 22:48:10 pm »
Мели, здравей отново. Явно ще се идвадо Пловдив за тези изследвания, но при нас изникна нещо ново. Преди 3-те инсе-та и ХСГ сме правили МБ и хламидии-били са винаги отрицателни. Както споменах и в предния пост при съпруга ми преди 3-та инсеминация IgG беше 58,3/уж стара инфекция/ и прием на антибиотик от двамата. Подготвяхме се за 4-то инсе, правя банална МБ на церв.секрет /в др. лаборатория/, излиза, че имам завишни левкоцити 5-6 гр. на поле, изследвам хламидия и резултата е положителен 8O На съпруга ми още не е готов IgG  и МБ, но и тя е банална. Мисля в понеделник да му пуснем и нанего секрет за хламидия, но незнам какъв-уретрален секрет или PCR?
1.Как е възможно досега МБ да са били отрицателни и в един момент/2 мес. след лечение/ тя да е положителна?
2.Ако и преди инсе-тата и ХСГ съм имала хламидии, това означава ли, че инфекцията се е разпространила нагоре и може да доведе до по-тежки последствия и как може да се установи това? Чудя се дали в случая тези инсе-та не са били напразно, но повече ме вълнува дали тези процедури могат да доведат до нещо по-сериозно.
Извинявам се за дългия пост, но съм много притеснена :oops:

Катя, на теория всички варианти са възможни. Но така или иначе не можеш да върнеш времето назад, затова е безмислено да гадаем. По-добре се концентрирай върху нещата, които могат да бъдат направени сега, а те са следните:

1. Тестове за хламидия в уретрален секрет, еякулат и урина при мъжа и в цервикален секрет при жената.
2. Динамично проследяване на антителата /през 4 седмици/ и при двамата партньори/.
3. Тест за проходимост на маточните тръби и нова спермограма.

Не мисли предварително за възможните увреждания, просто си направете тестовете и проведете лечение.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #204 -: Октомври 25, 2012, 16:53:29 pm »
Здравейте!

С мъжът ми правим опити от половин година, но т.к. аз имам СПКЯ и решихме да направи и той спермограма за да знаем дали проблемът е само при мен. Днес видяхме резултатите, които явно не са най-добрите. Моля ви да кажете дали проблемът е сериозен и евентуално след като и при двамата нещо не е наред откъде най-добре да тръгнем за да намерим решението най-бързо.

Благодаря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #205 -: Октомври 28, 2012, 18:14:39 pm »
Здравейте!

С мъжът ми правим опити от половин година, но т.к. аз имам СПКЯ и решихме да направи и той спермограма за да знаем дали проблемът е само при мен. Днес видяхме резултатите, които явно не са най-добрите. Моля ви да кажете дали проблемът е сериозен и евентуално след като и при двамата нещо не е наред откъде най-добре да тръгнем за да намерим решението най-бързо.

Благодаря!

Да, има проблем с конценртрацията на сперматозоиди в мл и в целия еякулат. Първо това трябва да се изясни, като се направи повторен спермален анализ и ако ситуацията е същата, да се потърси причината за намаления брой сперматозоиди. Предполагам там, където сте направили спермограмата, са ви посъветвали какво да правите.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #206 -: Октомври 28, 2012, 22:22:52 pm »
Благодаря за отговора. Не сме се консултирали още с лекар, т.к. направихме спермограмата по собствена инициатива и имаме резултатите само по мейл засега. В клиника по стерилитет е правена, т.к. прочетох че е важно да е там и явно ще трябва да се свържем с тях и за последващите действия. Наясно съм, че няма верен отговор за лечението, защото трябва да се разбере причината и дали само това е проблемът в него (т.к. и аз имам проблеми). Но просто ми се иска да знам, че има надежда да се повлияе и че няма да е пречка по един или друг начин да имаме бебе (т.е. че не е от окончателните диагнози поне на пръв поглед).
Благодаря отново и ще съм благодарна за всякаква друга насока :)
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #207 -: Ноември 22, 2012, 21:02:05 pm »
Здравейте.
Забелязал съм, че от известно време след еякулация излиза само прозрачна течност, или близко до прозрачно с лек бял цвят. При еякулация се чувствам, че все едно уринирам. Излиза много течност, което не е гъста. На пипане е мазникава.
На 20 години съм и преди няколко седмици, бях сложил лаптопа си на слабините. След известно време почувствах болка в тестисите. Изкъпах се, но болката продължаваше и след това отмина. Мисля, че ги прегрях от топлината, която лаптопа излъчва. Мисля, че от тогава вече в спермата няма бялото нещо.. не знам как да го нарека.
Сега мисля, че е само течността, която простатата отделя при еякулация.
Пуша, много рядко пия. Въпроса не ми е дали има сперматозоиди в спермата, това може да се разбере със изследвания. Другото ме притеснява, че е различно. Не мисля, че е Варикоцеле, защото нямам разширени вени и не изпитвам болка в областта на слабините..
Дайте някакви предположения. Нямам идея защо е така..
Благодаря ви.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #208 -: Ноември 23, 2012, 10:45:26 am »
Алекс, трудно можеш да определиш дали има или няма проблем само по външния вид на еякулата - цвят, количество, консистенция и т.н. Тези параметри са променливи, те зависят от много фактори - напр. от храна, прием на лекарства, период на сексуално въздържание и т.н. Отговор на въпроса има ли сперматозоиди /и какво е тяхното качество/ можеш д аполучиш, като направиш спермограма - това е изследване на семенната течност в специализирана лаборатория. Тук Адреси на репродуктивни центрове можеш да видиш адресите на повечето лаборатории. Направи си спермограма и ми я изпрати, за да ти я разтълкувам.

По второто ти питане - не е добре да държиш лаптопа в скута, вземи си подложка. Макар да си изпитал болка, еднократната експозиция на топлина не може да повлияе на сперматогенезата до степен да не се произвеждат сперматозоиди. Все пак посещение при уролог може само да ти е от полза.

И, разбира се, спри да пушиш.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #209 -: Ноември 24, 2012, 00:07:27 am »
Алекс, трудно можеш да определиш дали има или няма проблем само по външния вид на еякулата - цвят, количество, консистенция и т.н. Тези параметри са променливи, те зависят от много фактори - напр. от храна, прием на лекарства, период на сексуално въздържание и т.н. Отговор на въпроса има ли сперматозоиди /и какво е тяхното качество/ можеш д аполучиш, като направиш спермограма - това е изследване на семенната течност в специализирана лаборатория. Тук Адреси на репродуктивни центрове можеш да видиш адресите на повечето лаборатории. Направи си спермограма и ми я изпрати, за да ти я разтълкувам.

По второто ти питане - не е добре да държиш лаптопа в скута, вземи си подложка. Макар да си изпитал болка, еднократната експозиция на топлина не може да повлияе на сперматогенезата до степен да не се произвеждат сперматозоиди. Все пак посещение при уролог може само да ти е от полза.

И, разбира се, спри да пушиш.  :)


Благодаря за отговора. Въпроса ми е, не дали има сперматозоиди, а защо оцветяването и консистенцията е променена?
Декемри месец се прибирам вкъщи и ще си направя тази спермограма.
Благодаря ви, отново :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #210 -: Ноември 24, 2012, 18:55:04 pm »
Оцветяването и консистенцията на еякулата имат връзка с броя сперматозоиди, затова ги коментирам. Както казах, тези параметри са променливи, те зависят от много фактори - напр. от храна, прием на лекарства, период на сексуално въздържание и т.н. Но и на този въпрос - дали цветът и консистенцията на еякулата са в норма или не, ще получиш отговор при спермалния анализ.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #211 -: Ноември 26, 2012, 23:56:12 pm »
Здравейте на всички, тъкмо се регистрирах във форума ви, извинявам се, ако не е тук точното място, искам да попитам къде във София или във Варна може да се направи надеждно изследване на семенна течност? Благодаря предварително, поздрави.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #212 -: Ноември 27, 2012, 08:12:03 am »
Здравейте на всички, тъкмо се регистрирах във форума ви, извинявам се, ако не е тук точното място, искам да попитам къде във София или във Варна може да се направи надеждно изследване на семенна течност? Благодаря предварително, поздрави.

Ето тук http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1065&Itemid=109 Има списък ,на всички центрове по репродуктивна медицина ,където може да направите надеждна спермограма .
« Последна редакция: Ноември 27, 2012, 08:16:26 am от валерия »
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #213 -: Ноември 27, 2012, 12:43:42 pm »
Много благодаря, оказва се че в София има такъв център на 5 минути от нас пеша :) При първа възможност ще се изследвам
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #214 -: Декември 05, 2012, 22:39:52 pm »
Здравейте, д-р Даскалова! Правихме микробиология преди известно време, имахме Уреаплазма, пихме антибиотик, сега е отрицателна, но на мъжа ми при повторното изследване след антибиотика му откриха Proteus Mirabilis. От консултация с какъв специалист се нуждаем - уролог или нефролог? Доколко е опасна тази инфекция преди ин-витро процедура? Благодаря предварително!


*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #215 -: Декември 10, 2012, 23:51:08 pm »
Здравейте, д-р Даскалова! Правихме микробиология преди известно време, имахме Уреаплазма, пихме антибиотик, сега е отрицателна, но на мъжа ми при повторното изследване след антибиотика му откриха Proteus Mirabilis. От консултация с какъв специалист се нуждаем - уролог или нефролог? Доколко е опасна тази инфекция преди ин-витро процедура? Благодаря предварително!

Уролог. Дали и как ще се лекува - това са конкретни въпроси, които трябва да отнесеш към лекаря, при когото ще правиш процедурата.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #216 -: Декември 11, 2012, 16:11:47 pm »
Преди време мъжа ми прави микробиология и другите изследваия, които препоръчахте, за да се търси причина за повишен брой левкоцити в еякулата. Всичко беше отрицателно. Много скоро след това му бе открит абцес на седалището,доста близо до гениталиите. Направиха му дренаж, изследването на материала показа Е-коли, лекуваха го с антибиотик. Направи и нова микробиология на еякулат, по препоръка на уролога, с който се беше консултирал - пак чисто.
Възможно ли е някакава връзка между този абцес и причинилите го Е-коли и левкоцитите в спермата?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #217 -: Декември 12, 2012, 10:06:46 am »
Да, възможно е.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #218 -: Декември 12, 2012, 10:25:25 am »
Много ви благодаря за отговора. И ние така си мислехме, макар нито уролога, нито хирурга да не го свързаха пряко. Уролога все пак спомена да не бързаме да правим контролна спермограма, че още било рано - значи все пак допуска връзка между този процес и левкоцитите. Ние и не бързаме. Вероятно чак на пролет ще правим икси - чакаме си заповедта от фонда. Като наближи момента, ще обърнем пак внимание на показателите от спермограмата. Благодаря ви за всичко! От сега ви пожелавам прекрасна Коледа, спокойствие и почивка по празниците!
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #219 -: Декември 14, 2012, 11:33:35 am »
Здравейте, д-р Даскалова!
Имаме 4 неуспешни ИКСИ-процедури, поради фрагментация на ембрионите - 2 от тях с инплантация. При последното оплождане /в момента замразяване ембриони на ЕЦ/, се оказа, че има само 2 бр. годни за оплождане сперматозоида, което обаче пак не дава гаранция, че ембрионът няма отново да спре развитието си след трансфер. 

Въпросът ми е дали в нашия случай ще е полезно да се възползваме от новите методи ИМСИ или МАКС и какво е Вашето мнение за тях.