0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #180 -: Август 08, 2012, 16:55:44 pm »
Благодаря ви, д-р Даскалова!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #181 -: Август 10, 2012, 21:15:03 pm »
Здравейте, искам да помоля за мнение за спермограмата ми,благодаря ви много.
Възраст: 30 години
Обем на еякулацията 1,4 (2-6 мл)    Цвят:нормален
Ph 7.4 норма 7.2-8.0                вискозитет:2
Време не втечнаване30 (мин)  при стайна температура
Концентрация на сперматозоидите 34млн/мл(норма =/ > 20млн/мл)
Общ брой 47,6млн
Обща подвижност 52%
-с нормокинеза 50% (норми => 50%)
-с хипокинеза 2%
-с акинеза 46%
Брой нормокинетични сперматозоиди/мл 17 000 000
общ брой нормокинетични сперматозоиди 23 800 000
Аглутенация на сперматозоиди - не
Агрегация на сперматозоид - не
Клетъчни елементи:
-левкоците 5-6
-епителни клетки < 1
- еритроцити и др. - не
-желатинови кохгломерати - не
-незрели клетка на сперматогенезата - не
Ето и морфологията по Крюгер:
Сперматозоиди с нормална морфология 12% (норма >/= 14%)
Сперматозоиди с отклонения в морфологията 88% от тях:
- Сперматозоиди с главични дефекти 24%
- с шийни дефекти 20%
- с опашни дефекти 19%
- с цитоплазнатичен остатък 21%
- клетки на сперматогенезата  4%

Teratozoospermia index 1,3 (норма </= 1.6)

Заключения и препоръки - намалена оплодителна способност въз основа на Kruger, останалите критерии в норма. Hypovolemia
 Прекарани заболявания:
- Лекуване на ентерококи преди 4-ри години
- Операция на варикоцеле отляво преди 2 години

1 в-с. Първата година след операцията, обем 2.4, по висока концентрация и морфология 14 %. Имам чувството че с минаването на времето показателите след операцята се влошават и след прекараната инфекция. Неприемам хранителени добавки и витамини след операцията. След отрицателни моробиологии последните години и направена операция, лекарите не ми предписват хранителни добавки, Какви са необходими за преодоляване на Hypovelemia?
2 в-с . Тъй като имам тежест в десният тестис,1 от 7 мнения на уролози- варикоцеле отдясно кето не се напипва, а се вижда само на екограф. Възможно ли е екографа да греши? И тежестта да се дължи на засеганати нерви след прекарана инфекция, която въпреки отрицателни микробиологии като че ли не е затихнала
Мерси предварително

 
 
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #182 -: Август 12, 2012, 18:58:25 pm »
Здравейте, искам да помоля за мнение за спермограмата ми,благодаря ви много.

Това е една добра спермограма. По съвременните критерии на СЗО единствен проблем е намален обем на еякулата. За уточняване на намаления обем бих предложила да се направи биохимичен анализ на еякулата, за да се оцени как работят жлезите, отговорни за обема.

Наистина при оперирано левостранно варикоцеле след време може да се развие и десностранно. Ехографът не може да греши, може да греши лекарят, който го използва, но при нискостепенно варикоцеле то не се опипва, а се диагностицира именно с ултразвуков преглед. Разбира се, не мога да кажа на какво се дължи тежестта в скротума, възможни са няколко причини, това е задача на уролога.

Поздрави!
 
« Последна редакция: Август 17, 2012, 23:32:20 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #183 -: Август 13, 2012, 21:28:19 pm »
Мерси за изчерпателният отговор, като имам повече резултати ще споделя
*

    saber_rider

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #184 -: Август 17, 2012, 14:08:11 pm »
Здравейте Д-р Даскалова,

при мен се получи развитие, пуснаха ми изследване за хормони, всичко беше в норма, но тестостерона беше 6.21 nmol/l, след което доктора ми пусна още едно и ми излезе 8.51 nmol/l, което пак е под референтните стойности от 9.9 nmol/l.

Назначиха ми Омнадрен 4 ампули, през 20 дни, вече ми инжектираха първата.

Отделно за астенозооспермията приемам:

Цинк, Селен, Фолацид, Л-аргинин, Л-карнитин, Витамин Е, Q10, мисля че е това :)

Само Омнадрена ме притеснява заради страничните ефекти, но се надявам, че след като ми е изписан и при две изследвания под нормата явно има нужда.

Надявам се да не ми повлияе отрицателно на спермограмата нито да ми окапе косата, да ми се образуват гърди, акнета и прочие.

Какво е вашето мнение? Ако мога с физическа активност само да кача нивата, то по-добре ли е да не продължавам с Омнадрена?

Поздрави,
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #185 -: Август 19, 2012, 22:37:40 pm »
Мели, какво би казала за нашия случай?
Пускам по-долу извадка от спермограмите, които сме правили, но като цяло - ниска концентрация - напоследък около 4 млн. Лоша подвижност - последно 9%. Морфология 3-4 процента, като сме имали и 0%. Диагноза Major Oligoasthenoteratozoospermiа. Некроспермия, 22% виталност. SDI - DFI: 33,75% HDS: 31,9%. Не пуши, пие умерено, няма наднормено тегло, не живее застоял живот, храни се нормално, няма вредности в работната среда, няма стрес.  

В самото начало като открихме проблема мъжът ми имаше уреаплазма. Излекувахме я. Хормоните изглеждаха ОК, с изключение на тестостерона, който е в долната граница. Пихме няколко месеца витамини - Л-Карнитин, Кю 10, Селен, Цинк, Витамин Ц и др. Нямаше резултат. Направихме операция от варикоцеле. Нямаше резултат. Пихме фертилейд и проксиид плюс. Нямаше резултат. Пихме клостолбегит + билкови отвари и чайове. Няма резултат, напротив имаме тези резултати от СДИ теста. Какво да правим? Докторът ни каза, че сме опитали всичко, което е можело да се направи и няма смисъл да правим нищо повече. С тези показатели на СДИ какво са шансовете за ИКСИ?

ДАТА    ОБЕМ    КОНЦЕНТРАЦИЯ    ПОДВИЖНИ      МОРФОЛОГИЯ     ДИАГНОЗА
23.01.2010   4.0   15 млн.       20%    n/a   Oligoasthenozoospermia
26.07.2010   3.9   10.2 млн.    31%    3.5 % Oligoasthenoteratozoospermia
11.11.2010    ОПЕРАЦИЯ ОТ ВАРИКОЦЕЛЕ
25.11.2010   4.8   5.8 млн.       18%    8 %   Oligoasthenozoospermia
11.02.2011   3.2   2.3 млн.      18%    n/a   Oligoasthenozoospermia
11.06.2011   4.5   11 млн.       27%    n/а      Oligoasthenozoospermia
05.09.2011   4.8   4 млн.         18%    0%    Oligoasthenoteratozoospermia
03.05.2012   5.4   2.03 млн.    25%   3% Major Oligoasthenoteratozoospermiа
27.06.2012   2.3   3.1 млн.      30%   4% Major Oligoasthenoteratozoospermiа
23.07.2012   5.8   4.4 млн.      9%     2% Major Oligoasthenoteratozoospermia
Некроспермия, 22% виталност
SDI - DFI: 33,75% HDS: 31,9%
« Последна редакция: Август 21, 2012, 09:54:54 am от Мели »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #186 -: Август 21, 2012, 09:29:27 am »
Здравейте Д-р Даскалова,

при мен се получи развитие, пуснаха ми изследване за хормони, всичко беше в норма, но тестостерона беше 6.21 nmol/l, след което доктора ми пусна още едно и ми излезе 8.51 nmol/l, което пак е под референтните стойности от 9.9 nmol/l.

Назначиха ми Омнадрен 4 ампули, през 20 дни, вече ми инжектираха първата.

Отделно за астенозооспермията приемам:

Цинк, Селен, Фолацид, Л-аргинин, Л-карнитин, Витамин Е, Q10, мисля че е това :)

Само Омнадрена ме притеснява заради страничните ефекти, но се надявам, че след като ми е изписан и при две изследвания под нормата явно има нужда.

Надявам се да не ми повлияе отрицателно на спермограмата нито да ми окапе косата, да ми се образуват гърди, акнета и прочие.

Какво е вашето мнение? Ако мога с физическа активност само да кача нивата, то по-добре ли е да не продължавам с Омнадрена?

Поздрави,

Можете да си помогнете в производството на тестостерон, като намалите теглото си.
И с физическа активност също.
Проведете си лечението без притеснения.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #187 -: Август 21, 2012, 09:58:21 am »
Мели, какво би казала за нашия случай?
Пускам по-долу извадка от спермограмите, които сме правили, но като цяло - ниска концентрация - напоследък около 4 млн. Лоша подвижност - последно 9%. Морфология 3-4 процента, като сме имали и 0%. Диагноза Major Oligoasthenoteratozoospermiа. Некроспермия, 22% виталност. SDI - DFI: 33,75% HDS: 31,9%. Не пуши, пие умерено, няма наднормено тегло, не живее застоял живот, храни се нормално, няма вредности в работната среда, няма стрес.  

В самото начало като открихме проблема мъжът ми имаше уреаплазма. Излекувахме я. Хормоните изглеждаха ОК, с изключение на тестостерона, който е в долната граница. Пихме няколко месеца витамини - Л-Карнитин, Кю 10, Селен, Цинк, Витамин Ц и др. Нямаше резултат. Направихме операция от варикоцеле. Нямаше резултат. Пихме фертилейд и проксиид плюс. Нямаше резултат. Пихме клостолбегит + билкови отвари и чайове. Няма резултат, напротив имаме тези резултати от СДИ теста. Какво да правим? Докторът ни каза, че сме опитали всичко, което е можело да се направи и няма смисъл да правим нищо повече. С тези показатели на СДИ какво са шансовете за ИКСИ?

ДАТА    ОБЕМ    КОНЦЕНТРАЦИЯ    ПОДВИЖНИ      МОРФОЛОГИЯ     ДИАГНОЗА
23.01.2010   4.0   15 млн.       20%    n/a   Oligoasthenozoospermia
26.07.2010   3.9   10.2 млн.    31%    3.5 % Oligoasthenoteratozoospermia
11.11.2010    ОПЕРАЦИЯ ОТ ВАРИКОЦЕЛЕ
25.11.2010   4.8   5.8 млн.       18%    8 %   Oligoasthenozoospermia
11.02.2011   3.2   2.3 млн.      18%    n/a   Oligoasthenozoospermia
11.06.2011   4.5   11 млн.       27%    n/а      Oligoasthenozoospermia
05.09.2011   4.8   4 млн.         18%    0%    Oligoasthenoteratozoospermia
03.05.2012   5.4   2.03 млн.    25%   3% Major Oligoasthenoteratozoospermiа
27.06.2012   2.3   3.1 млн.      30%   4% Major Oligoasthenoteratozoospermiа
23.07.2012   5.8   4.4 млн.      9%     2% Major Oligoasthenoteratozoospermia
Некроспермия, 22% виталност
SDI - DFI: 33,75% HDS: 31,9%


А каква е причината за влошените параметри? Цитогенетичен анализ направен ли е?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #188 -: Август 21, 2012, 20:51:11 pm »
Мели, какво би казала за нашия случай?
Пускам по-долу извадка от спермограмите, които сме правили, но като цяло - ниска концентрация - напоследък около 4 млн. Лоша подвижност - последно 9%. Морфология 3-4 процента, като сме имали и 0%. Диагноза Major Oligoasthenoteratozoospermiа. Некроспермия, 22% виталност. SDI - DFI: 33,75% HDS: 31,9%. Не пуши, пие умерено, няма наднормено тегло, не живее застоял живот, храни се нормално, няма вредности в работната среда, няма стрес.  

В самото начало като открихме проблема мъжът ми имаше уреаплазма. Излекувахме я. Хормоните изглеждаха ОК, с изключение на тестостерона, който е в долната граница. Пихме няколко месеца витамини - Л-Карнитин, Кю 10, Селен, Цинк, Витамин Ц и др. Нямаше резултат. Направихме операция от варикоцеле. Нямаше резултат. Пихме фертилейд и проксиид плюс. Нямаше резултат. Пихме клостолбегит + билкови отвари и чайове. Няма резултат, напротив имаме тези резултати от СДИ теста. Какво да правим? Докторът ни каза, че сме опитали всичко, което е можело да се направи и няма смисъл да правим нищо повече. С тези показатели на СДИ какво са шансовете за ИКСИ?

ДАТА    ОБЕМ    КОНЦЕНТРАЦИЯ    ПОДВИЖНИ      МОРФОЛОГИЯ     ДИАГНОЗА
23.01.2010   4.0   15 млн.       20%    n/a   Oligoasthenozoospermia
26.07.2010   3.9   10.2 млн.    31%    3.5 % Oligoasthenoteratozoospermia
11.11.2010    ОПЕРАЦИЯ ОТ ВАРИКОЦЕЛЕ
25.11.2010   4.8   5.8 млн.       18%    8 %   Oligoasthenozoospermia
11.02.2011   3.2   2.3 млн.      18%    n/a   Oligoasthenozoospermia
11.06.2011   4.5   11 млн.       27%    n/а      Oligoasthenozoospermia
05.09.2011   4.8   4 млн.         18%    0%    Oligoasthenoteratozoospermia
03.05.2012   5.4   2.03 млн.    25%   3% Major Oligoasthenoteratozoospermiа
27.06.2012   2.3   3.1 млн.      30%   4% Major Oligoasthenoteratozoospermiа
23.07.2012   5.8   4.4 млн.      9%     2% Major Oligoasthenoteratozoospermia
Некроспермия, 22% виталност
SDI - DFI: 33,75% HDS: 31,9%


А каква е причината за влошените параметри? Цитогенетичен анализ направен ли е?

Не, не сме правили кариотип. Възможно ли е това влошаване да се дължи на изведнъж придобита генетична аномалия? Има ли закономерсност между DFI резултата и кариотипа, т.е. при нашия процент DFI е по-голяма ли е вероятността да излезне проблем от кариотипа? И ако направим този цитогеничен анализ каква информация ще получим? Има ли някакво лечение? Извинявам се, но в главата ми има хиляди въпроси. Подготвяме се за опит септември месец, за което аз от месеци съм на много тежко хормоно-заместващо лечение,ако трябва да отложим опита това ще е непосилно за моя организъм, а естествено не искаме да правим опит ако е обречен на неуспех и ако има някое очевидно лечение, което пропускаме. Но д-р Кацаров каза, че няма лечение за нас.  :(
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #189 -: Август 23, 2012, 21:43:46 pm »
 Не, не сме правили кариотип. Възможно ли е това влошаване да се дължи на изведнъж придобита генетична аномалия? Има ли закономерсност между DFI резултата и кариотипа, т.е. при нашия процент DFI е по-голяма ли е вероятността да излезне проблем от кариотипа? И ако направим този цитогеничен анализ каква информация ще получим? Има ли някакво лечение? Извинявам се, но в главата ми има хиляди въпроси. Подготвяме се за опит септември месец, за което аз от месеци съм на много тежко хормоно-заместващо лечение,ако трябва да отложим опита това ще е непосилно за моя организъм, а естествено не искаме да правим опит ако е обречен на неуспех и ако има някое очевидно лечение, което пропускаме. Но д-р Кацаров каза, че няма лечение за нас.  :(

Аз не бих пристъпила към опит без кариотип. Генетичните изследвания при мъж с такива показатели на сперматогенезата са силно препоръчителни. Особено ако няма друга ясна причина за проблема.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #190 -: Август 27, 2012, 10:17:43 am »
Здравейте, д-р Дакскалова! Аз съм на 34 години и от почти две години правим опити за второ детенце / имаме момиченце на 5 години- забременяване след 1годишни опити, при лоша спермогарама и 3-месечен прием на билки бабини зъби + магарешки бодил /. Според последните изследвания, направени тази година, мъжът ми е с диагноза севере олигоастенотератозооспермия /концентрация на сперм. 1,5; общ брой 6 млн; акт.подв. 1%;подвижни 26%;бавно подвижни 20%, неподвижни 53%; нормална морфология по Крюгер 1%/. Изследвани единствено хормони FSH - 19.04 U/l и Inhibin B - 14 ng/l. Единствените медикаменти, които приема в момента са - андрозитол 2*1, фол.к-на 1*1, оксибор форте 1*1, Спимен 3*2. Моля за коментар дали това е вариант за леко подобряване на показателите или бихме могли да включим още нещо, както и за какъв период от време.
Подали сме документи за Иски и очакваме одобрение но Фонда, но предполагам че едни по-добри резултати биха увеличили и шансовете за успех.
 Благодаря Ви предварително!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #191 -: Август 29, 2012, 11:28:24 am »
Здравейте, д-р Дакскалова! Аз съм на 34 години и от почти две години правим опити за второ детенце / имаме момиченце на 5 години- забременяване след 1годишни опити, при лоша спермогарама и 3-месечен прием на билки бабини зъби + магарешки бодил /. Според последните изследвания, направени тази година, мъжът ми е с диагноза севере олигоастенотератозооспермия /концентрация на сперм. 1,5; общ брой 6 млн; акт.подв. 1%;подвижни 26%;бавно подвижни 20%, неподвижни 53%; нормална морфология по Крюгер 1%/. Изследвани единствено хормони FSH - 19.04 U/l и Inhibin B - 14 ng/l. Единствените медикаменти, които приема в момента са - андрозитол 2*1, фол.к-на 1*1, оксибор форте 1*1, Спимен 3*2. Моля за коментар дали това е вариант за леко подобряване на показателите или бихме могли да включим още нещо, както и за какъв период от време.
Подали сме документи за Иски и очакваме одобрение но Фонда, но предполагам че едни по-добри резултати биха увеличили и шансовете за успех.
 Благодаря Ви предварително!

В зависимост от причините за влошената спермограма може да се приложи различно лечение, не само хранителни добавки. Това трябва да прецени лекарят, който се занимава с него.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #192 -: Август 29, 2012, 12:49:00 pm »

В зависимост от причините за влошената спермограма може да се приложи различно лечение, не само хранителни добавки. Това трябва да прецени лекарят, който се занимава с него.

Здравейте,благодаря за отговора! Моля за съвет какви други изследвания би било целесъобразно да направим, за да определим причините за влошената спермограма. Съгл. последната консултация с ендокринолог-андролог и предвид силно заниженижените стойности на инхибин Б всякъв вид лечение не би довело до някакъв резултат.
Благодаря Ви за консултацията!












В зависимост от причините за влошената спермограма може да се приложи различно лечение, не само хранителни добавки. Това трябва да прецени лекарят, който се занимава с него.








Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #193 -: Август 30, 2012, 11:59:06 am »
Здравейте момичета и д-р Даскалова!
Ние с моето момче, аз на 32, той на 31 се опитваме да имаме бебче повече от 3 години. На 21 г. направих аборт (не спонтанен и не от него). Нашата история според мен е като на всеки друг  в този форум. С тази разлика, че баща ми е лекар, разбира от репродуктивни проблеми, помагал е на други двойки, но на мен не може да помогне поради много и различни причини.
Причината да пиша тук е, че съм безкрайно объркана и притеснена, че нещо убягва на докторите.
 Моят партньор си направи във времето няколко спермограми и след втората се вторачиха в него, "че ето той бил причината" и се почна с ходенето по изследвания и търсене на причината за състоянието му. Гинекологът ни направи два посткуитални теста, след 2-я ми каза: "причината да нямате деца е напълно в партньора ви, като се оправи пак ще говорим", а по-късно добави "но от него няма да имате деца"...Ужасът се повтори, когато "изнасилих" баща ми да му погледне спермограмите и да каже истина ли е фаталната прогноза. Да, той потвърди с половин уста...
По-късно отидохме при д-р Кацаров, отриха му на мъжа ми бактерии, ентерококи, една седмица пи антибиотик и след месец пак се върнахме при Кацаров, тогава имахме и нова спермограма. Та докторът я погледна и каза "оставете юнака на мира, той си е добре, повече няма какво да се изследва, ако настоявате, да си направи една разширена като за последно SDI и преживяемост и стига сте го мъчили." Разбира се предпочетохме да направим и тези изследвания и те бяха наистина добри. Дотук изглежда много хубаво, но мен ме мъчи мисълта как така двама лекари изкараха моят съпруг неспособен да оплоди по нормален и друг път, а после се изсипаха куп похвали по повод спермограмите му?!
Бих искала да кача резултатите от няколко от тях, просто за да не съм голословна и да чуя едно независимо, но професионално мнение.
Ето ги и тях, 2- те са правени в Света София:

2008 година:                                    2009 година:        
Обем на еякулата - 2,5 мл.             3 мл.
Реакциа РН - 8                                 8
Вискозитет - нормален                   Нормален
Аглутинация - (+) слаба.                 .......
Други клетки  8-10                           8-10
Бактерии - да.                                  _
Сперматозоидна
концентрация
подвижност - 37 млн.                       82 млн.
Нормокинеза - 40%.                         60%
хипокинеза -10%.                             10%
акинеза - 50%.                                  30%
Морфология на сперматозоидите:
Нормални форми - 58%.                  68%
дегенеративни форми - 42%.          32%        
Заключение:
 олигоастенотератоспермия.           Нормоспермия
 1-ва степен

АГ център Димитров:
Период на полово въздържание: 4 дни
Обем на еякулата                          4 мл.
РН.                                                   7,2
Време на втечняване                     20 мин.
Концентрация на
сперматозоидите                            87
Общ брой на.                                   348
сперматозоидите
в еякулата
Обща подвижност на                     55%
сперматозоидите
От тях/
Активно подвижни:                        25
Подвижни.                                       20
Трептящи на място.                       10    
Неподвижни                                    45%
Патологични сперматозоидите.    60%
от тях:
Патология на главичката.              30
Патология на шийката.                   20
Патология на тялото и
опашката.                                         10
Аглутинация.                                    Не
Други клетки и примеси
в еякулата.  
Левкоцити.                                        7,8
Клетки ма сперматогенезата.         2-3
Епителни клетки и др.                     1-2
/Swim up /45-60 мин./
Среда за наслояване      IVF-medium ( MediCult)
Концентрация на сперматозоидите. 12
Сперматозоидите с хиперактивация 75 %
биологична преживяемост /24 часа/.  35%
Заключение: Normozoospermia

Мога да препиша и изледването  за SDI и преживяемост,но се притеснявам, че ще е вповече.
И благодаря от сърце!
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #194 -: Септември 01, 2012, 13:23:29 pm »
Мели, здравейте отново :D  много бих се радвала, ако можете, да ми кажете нещо повече относно нашата спермограма, правена е с 4 дни въздържание в клиника Селена Пловдив :P


*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #195 -: Септември 18, 2012, 16:44:05 pm »
Здравейте, др Даскалова!
Аз съм на 29 г., а съпругът ми на 32 г. Опитите за бебе са от ок. 1,5 година. Първоначално проблемът беше при мен с леко завишени ФСХ и  пролактин, които към настоящия момент са вече в норма. Съпругът ми има правени 2 спермограми, пуши, пие много много рядко и има около 10 излишни килограмчета :lol: След първата му бе назначен витамин Е 400 мг, Трибестан 2х2 табл. и Прегнакеър за мъже и сме правили 3 неуспешни инсеминации. Преди инсеминациите МБ ни е била чиста, от прегледа при уролог всичко е б.о., но преди 3-то инсе на съпруга ми му изследваха Chlamydia trachomatis IgG - 53.3 IU/ml /реф. ст-ти 9-11/ и  Chlamydia trachomatis IgА - 7,3 IU/ml /реф. ст-ти 9-11/, казаха че имал хламидия и пихме и двамата антибиотик 3 дни.
Моля за Вашето мнение за спермограмите. При първата виждам, че е имало коагулуми, а сега аглутинация - какво означават тези термини, трябва ли да се правят някакви допълн. изследвания, хормони?
Има ли шанс за нормално забременяване при нас и ако не има ли смисъл да пробваме с 4-то инсе следващият месец или направо да минаваме към инвитро?
Може ли Трибестана да го заместим с Тристен или Трибестофорс?
Въобще, какво бихте ни посъветвали Вие? Предварително Ви благодаря.
Прилагам и двете спермограми:


« Последна редакция: Септември 18, 2012, 16:50:48 pm от katya »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #196 -: Септември 26, 2012, 17:56:50 pm »
Здравейте момичета и д-р Даскалова!
Ние с моето момче, аз на 32, той на 31 се опитваме да имаме бебче повече от 3 години. На 21 г. направих аборт (не спонтанен и не от него). Нашата история според мен е като на всеки друг  в този форум. С тази разлика, че баща ми е лекар, разбира от репродуктивни проблеми, помагал е на други двойки, но на мен не може да помогне поради много и различни причини.
Причината да пиша тук е, че съм безкрайно объркана и притеснена, че нещо убягва на докторите.
 Моят партньор си направи във времето няколко спермограми и след втората се вторачиха в него, "че ето той бил причината" и се почна с ходенето по изследвания и търсене на причината за състоянието му. Гинекологът ни направи два посткуитални теста, след 2-я ми каза: "причината да нямате деца е напълно в партньора ви, като се оправи пак ще говорим", а по-късно добави "но от него няма да имате деца"...Ужасът се повтори, когато "изнасилих" баща ми да му погледне спермограмите и да каже истина ли е фаталната прогноза. Да, той потвърди с половин уста...
По-късно отидохме при д-р Кацаров, отриха му на мъжа ми бактерии, ентерококи, една седмица пи антибиотик и след месец пак се върнахме при Кацаров, тогава имахме и нова спермограма. Та докторът я погледна и каза "оставете юнака на мира, той си е добре, повече няма какво да се изследва, ако настоявате, да си направи една разширена като за последно SDI и преживяемост и стига сте го мъчили." Разбира се предпочетохме да направим и тези изследвания и те бяха наистина добри. Дотук изглежда много хубаво, но мен ме мъчи мисълта как така двама лекари изкараха моят съпруг неспособен да оплоди по нормален и друг път, а после се изсипаха куп похвали по повод спермограмите му?!
Бих искала да кача резултатите от няколко от тях, просто за да не съм голословна и да чуя едно независимо, но професионално мнение.

Здравей, Lillu!

Приложените спермограми са добри, и да е имало някакви проблеми /малки/, те са останали в миналото. Не виждам нито едно изследване, което да провокира съмнение, че този мъж няма да може да стане биологичен баща.

Възможно е да е имал лоши резултати, показателите при мъжа са динамични, не са константа. Така или иначе в момента показателите му са добри. Продължете си по план с изследванията /фоликулометрия, проходимост на маточни тръби и т.н./ и, ако всичко е наред, преминете към някакъв вид асистирана репродукция.

Успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #197 -: Септември 26, 2012, 17:59:49 pm »
Мели, здравейте отново :D  много бих се радвала, ако можете, да ми кажете нещо повече относно нашата спермограма, правена е с 4 дни въздържание в клиника Селена Пловдив :P

Деси, аз бих уточнила параметрите, които са извън норма - наличието на бактерии, отклоненията в подвижността и морфологията и т.н. И бих направила това преди ин витро опита.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #198 -: Септември 26, 2012, 18:25:42 pm »
Здравейте, др Даскалова!
Аз съм на 29 г., а съпругът ми на 32 г. Опитите за бебе са от ок. 1,5 година. Първоначално проблемът беше при мен с леко завишени ФСХ и  пролактин, които към настоящия момент са вече в норма. Съпругът ми има правени 2 спермограми, пуши, пие много много рядко и има около 10 излишни килограмчета :lol: След първата му бе назначен витамин Е 400 мг, Трибестан 2х2 табл. и Прегнакеър за мъже и сме правили 3 неуспешни инсеминации. Преди инсеминациите МБ ни е била чиста, от прегледа при уролог всичко е б.о., но преди 3-то инсе на съпруга ми му изследваха Chlamydia trachomatis IgG - 53.3 IU/ml /реф. ст-ти 9-11/ и  Chlamydia trachomatis IgА - 7,3 IU/ml /реф. ст-ти 9-11/, казаха че имал хламидия и пихме и двамата антибиотик 3 дни.
Моля за Вашето мнение за спермограмите. При първата виждам, че е имало коагулуми, а сега аглутинация - какво означават тези термини, трябва ли да се правят някакви допълн. изследвания, хормони?
Има ли шанс за нормално забременяване при нас и ако не има ли смисъл да пробваме с 4-то инсе следващият месец или направо да минаваме към инвитро?
Може ли Трибестана да го заместим с Тристен или Трибестофорс?
Въобще, какво бихте ни посъветвали Вие? Предварително Ви благодаря.
Прилагам и двете спермограми:

Коагулумите са нормална находка в еякулата. Аглутинация не трябва да има, тя говори косвено за производство и наличие на антиспермални антитела - това трябва да се уточни чрез допълнителни проби - тестове за антитела.

В четвъртата инсеминация винаги има смисъл, така ще имате основание за кандидатстване към ЦФАР. Замяната на лекарствата е нещо, което трябва да коментирате с лекаря, който ги е изписал.

Желая ви успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #199 -: Октомври 01, 2012, 16:15:30 pm »
Др Даскалова, благодаря за отговора! Какви тестове за антитела трябва да направим - кръвни, от сем. течност? Само на съпруга ми или и аз трябва да си натравя такъв и ако може наименованията им и къде в Бургас или Варна можем да ги направим. Лекува ли се това/в смисъл аглутинацията или наличието на антитела/ по някакъв начин и ако не пречи ли за норм. забременяване?
« Последна редакция: Октомври 01, 2012, 16:18:37 pm от katya »