0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #620 -: Май 27, 2017, 18:39:51 pm »
Добре е, че сте отстранили всички причини за влошената сперматогенеза (както го бях посъветвала преди година). В такива случаи, когато няма установена причина, но показателите са лоши, преминаваме към някои по-задълбочени изследвания и търсим по-редки причини, напр. да няма проблем в обмяната на кръвната захар, хиповитаминоза (на вит. Д напр.), генетични фактори, които да пречат на метаболизма (на вит. В 12 и вит В 9 напр.), следим кръвното налягане, по-стриктна оценка на обема, морфологията и функцията на тестисите и простатната жлеза, биохимични маркери (за оценка на работата на епидидими, простата и семенни мехурчета) и т.н.

Успех! :)
« Последна редакция: Май 27, 2017, 18:43:47 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #621 -: Юли 28, 2017, 13:16:06 pm »
Здравейте, доктор Даскалова,
Случаят ми е следният:
при мъжа три спермограми : тератозооспермия, олигоастенозооспермия и астенотератозооспермия ( прикачила съм спермограмите) . Той има и 2 гр- варикоцеле в ляво.
Приема 3 месеца ортимол фертил плюс - без подобрение
Направихме две инсеминации ( със стимулация и без ) - Неуспешни
При мен - една проходина тръба; Заключение: обтурацио тубе синистра. ( казаха ми да забравя за тази тръба и, че явно в миналото съм имала някаква инфекция)

След последната инсеминация ми казаха, че трябва да се подложа на "хистероскопия - мисля че така беше" тъй като каналите са ми много тясни и едвам се вкара катетъра.. Също ми казаха че матката ми е изместена в ляво, и че имам някаква деформация.

Насочват ни да си подадем документите за ИКСИ.

Моля да изкажете вашето мнение? какво да приема мъжа ми , за да подобри резултатите от спермограмата? явно при него варират нещата... Какви допълнителни изследвания да направим? има ли смисъл да правим още инсеминации? не може ли да се прави инвитро вместо ИКСИ, поне при инвитрото има някакъв естествен подбор при оплождането..
моля за вашият отговор. Поздрави

да добавя само - аз съм на 27г , мъжа ми на 32г ( правим опити от около 10 месеца )
« Последна редакция: Юли 28, 2017, 14:17:31 pm от niki_to »
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #622 -: Юли 31, 2017, 11:28:49 am »
Здравейте д-р Даскалова,
от година и половина правим опити за бебе, но без успех.Аз съм на 27 год, а мъжът ми - на 30.
Бихте ли коментирали резултатите от спермограмата му,направена днес, тъй като ме притеснява морфологията и бр. на подвижните сперматозоиди. Благодаря предварително!
                             РЕЗУЛТАТ:           Реф.стойн.:
Цвят   Белезникав  Белезникав
Вискозитет      Нормален      Нормален
Втечняване      12   минути             < 60
pH                      8.0               > = 7.2
Обем             4.0   ml                   > = 1.5
Концентрация   81.2   milion/mL          > = 15.0
Общ брой сперматозоиди   324.7M/Ejac.
   
Подвижни сперматозоиди ( ПП+НП )%       
                             48.0%                 > = 40.0

Прогресиращо подвижни сперматозоиди ( ПП )   
                            40.0%             > = 32.0

Непрогресиращо подвижни сперматозоиди ( НП )   
                               8.0%   

Неподвижни сперматозоиди ( IM ) 52.0%   

Концентрация на подвижните сперматозоиди(ПП+НП)   
                               38.7M/mL       >= 6.0

Концентрация на прогр.подвижните сперматозоиди(ПП)   32.7   M/mL   >= 5.0

Концентрация на функционалните сперматозоиди            7.5   M/mL   
Подвижни сперматозоиди ( ПП+НП )
                              154.8   M/Ejac.   >=16.0
Прогресиращо подвижни сперматозоиди ( ПП )   
                              130.9   M/Ejac.   > =12.0
Функционални сперматозоиди   29.8   M/Ejac.   
Индекс на подвижност   201.0      
Скорост   45.0   micron/s   >= 5.0
Морфология - нормални форми ( WHO 5th strict )   
                               10.0   %           >= 4.0
Аглутинати   Не се наблюдават      
Агрегати           Не се наблюдават   
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #623 -: Август 01, 2017, 15:45:37 pm »
Здрасти и от мен и благодаря предварително за вниманието Ви.
Приятелят ми си прави две спермограми през месец и първата беше със заключение астенозооспермия а втората с астено-олигоспермия.
възможно ли е това да е адекватна диагноза.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #624 -: Август 05, 2017, 18:01:53 pm »
Здравейте, доктор Даскалова,
Случаят ми е следният:
при мъжа три спермограми : тератозооспермия, олигоастенозооспермия и астенотератозооспермия ( прикачила съм спермограмите) . Той има и 2 гр- варикоцеле в ляво.
Приема 3 месеца ортимол фертил плюс - без подобрение
Направихме две инсеминации ( със стимулация и без ) - Неуспешни
При мен - една проходина тръба; Заключение: обтурацио тубе синистра. ( казаха ми да забравя за тази тръба и, че явно в миналото съм имала някаква инфекция)

След последната инсеминация ми казаха, че трябва да се подложа на "хистероскопия - мисля че така беше" тъй като каналите са ми много тясни и едвам се вкара катетъра.. Също ми казаха че матката ми е изместена в ляво, и че имам някаква деформация.

Насочват ни да си подадем документите за ИКСИ.

Моля да изкажете вашето мнение? какво да приема мъжа ми , за да подобри резултатите от спермограмата? явно при него варират нещата... Какви допълнителни изследвания да направим? има ли смисъл да правим още инсеминации? не може ли да се прави инвитро вместо ИКСИ, поне при инвитрото има някакъв естествен подбор при оплождането..
моля за вашият отговор. Поздрави

да добавя само - аз съм на 27г , мъжа ми на 32г ( правим опити от около 10 месеца )

Здравей, niki_to!

Варирането на показателите е много характерно за мъже с варикоцеле. Не е ли обсъждал с уролог да се оперира? Допълнително е добре да се оцени репродуктивната история при него, дали има други причини за влошените спермални показатели и, едва тогава да се предложи лечение. Изпращам му въпросник на мейла.

Инсеминациите са добър метод при малки отклонение в сперматогенезата, но не особено подходящ при една проходима тръба и неясно състояние на другата, тесен цервикален канал и неуточнени проблеми с маточното тяло. Така че според мен трябва първо тези въпросителни да намерят отговор.

По отношение на вида асистирана репродукция, може да се коментира, според броя яйцеклетки и мнението на лекуващия лекар, дали да се премине към класическо ин витро оплождане, ИКСИ или комбинация от тях.

Докато чакате финансирането от ЦАР, можете да изчистите тези проблеми и да подобрите малко сперматогенезата.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #625 -: Август 05, 2017, 18:07:27 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
от година и половина правим опити за бебе, но без успех.Аз съм на 27 год, а мъжът ми - на 30.
Бихте ли коментирали резултатите от спермограмата му,направена днес, тъй като ме притеснява морфологията и бр. на подвижните сперматозоиди. Благодаря предварително!

Здравей, polittuu!

Показателите му са в норма, не виждам нищо притеснително. Ако спермограмата е направена в лицензирано лечебно заведение (а не в клинична лаборатория), значи няма за какво да се тревожиш. Може би обемът е една идея по-голям, макар да е в границите на нормата, но не виждам колко му е било сексуалното въздържание, затова и не го коментирам.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #626 -: Август 05, 2017, 18:15:52 pm »
Здрасти и от мен и благодаря предварително за вниманието Ви.
Приятелят ми си прави две спермограми през месец и първата беше със заключение астенозооспермия а втората с астено-олигоспермия.
възможно ли е това да е адекватна диагноза.

Здравей, Цветина!

Първо да кажа, че заключението от спермограмата не е диагноза. На първата спермограма е имал намалена подвижност на сперматозоидите (астенозооспермия), а при втората към това се е прибавил и по-малък обем на еякулата (олигоспермия). В едно и също лечебно заведение ли са правени? При еднакви условия - срок на сексуално въздържание, място на отделяне на пробата и т.н. или има някаква разлика? Тези неща са важни за правилната оценка, както и за коректността при сравняване на показателите.

Ако са правени в оторизирана андрологична лаборатория, следва да се потърси причината за отклоненията.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #627 -: Август 06, 2017, 21:19:02 pm »
Благодаря Ви за отговора!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #628 -: Август 07, 2017, 12:31:02 pm »
Здравейте, доктор Даскалова,
Случаят ми е следният:
при мъжа три спермограми : тератозооспермия, олигоастенозооспермия и астенотератозооспермия ( прикачила съм спермограмите) . Той има и 2 гр- варикоцеле в ляво.
Приема 3 месеца ортимол фертил плюс - без подобрение
Направихме две инсеминации ( със стимулация и без ) - Неуспешни
При мен - една проходина тръба; Заключение: обтурацио тубе синистра. ( казаха ми да забравя за тази тръба и, че явно в миналото съм имала някаква инфекция)

След последната инсеминация ми казаха, че трябва да се подложа на "хистероскопия - мисля че така беше" тъй като каналите са ми много тясни и едвам се вкара катетъра.. Също ми казаха че матката ми е изместена в ляво, и че имам някаква деформация.

Насочват ни да си подадем документите за ИКСИ.

Моля да изкажете вашето мнение? какво да приема мъжа ми , за да подобри резултатите от спермограмата? явно при него варират нещата... Какви допълнителни изследвания да направим? има ли смисъл да правим още инсеминации? не може ли да се прави инвитро вместо ИКСИ, поне при инвитрото има някакъв естествен подбор при оплождането..
моля за вашият отговор. Поздрави

да добавя само - аз съм на 27г , мъжа ми на 32г ( правим опити от около 10 месеца )

Здравей, niki_to!

Варирането на показателите е много характерно за мъже с варикоцеле. Не е ли обсъждал с уролог да се оперира? Допълнително е добре да се оцени репродуктивната история при него, дали има други причини за влошените спермални показатели и, едва тогава да се предложи лечение. Изпращам му въпросник на мейла.

Инсеминациите са добър метод при малки отклонение в сперматогенезата, но не особено подходящ при една проходима тръба и неясно състояние на другата, тесен цервикален канал и неуточнени проблеми с маточното тяло. Така че според мен трябва първо тези въпросителни да намерят отговор.

По отношение на вида асистирана репродукция, може да се коментира, според броя яйцеклетки и мнението на лекуващия лекар, дали да се премине към класическо ин витро оплождане, ИКСИ или комбинация от тях.

Докато чакате финансирането от ЦАР, можете да изчистите тези проблеми и да подобрите малко сперматогенезата.

Поздрави! :)
Здравейте, д-р Даскалова.
Благодаря за обратната връзка!

Не сме обсъждали операция, тъй като Д-р Кацарски, каза че има само 2гр варикоцеле в ляво, и няма нужда от операция. ( днес по късно, ще ти пусна отговор на въпросника. Също да уточня, че дясната тръба е проходима.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #629 -: Август 07, 2017, 14:38:42 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
от година и половина правим опити за бебе, но без успех.Аз съм на 28 год, а мъжът ми - на 31
Бихте ли коментирали резултатите от спермограмата му. Благодаря предварително!

Време на сексуално въздържание:  4 (норма 3-5 дни)   pH:  8.3 (норма 7.2-8.0)
Обем на еякулата:  5 (N 1.5-6ml)   Цвят:   Бял 
Втечняване:   45 (норма до 60 мин.)   Агрегация:    ДА     
Визкозитет:   N (норма до 0-2см.)   Аглутинати:   0 (норма 0-1 степен)
Левкоцити:   <1.10^6 (норма <1.106/ml)   Епителни клетки:   N (норма 0-1/поле)
Незрели клетки: N (норма <1.106/ml)  Желатинови телца:  ДА     Детрит:  ДА   
Брой сперматозоиди:  61 000 000 /ml (норма>15.106/ml)
Брой сперматозоиди:  305 000 000 /еякулат (норма>39.106)
Подвижност (групи СЗО):
Нормокинетични сперматозоиди - гр. a    1  %   (норма >25%)     гр. b  53
брой а+б:  32 940 000 /ml     гр. а+б  54 % (норма>32%)
Хипокинетични сперматозоиди - гр. с  15 %   Акинетични сперматозоиди - гр. d  31 %
Виталност:  % живи (N>58%)   % мъртви   
Тератозооспермален индекс по Kruger-Tygerberg`s strict criteria (TZI)
Брой изследвани сперматозоиди:   200   с дефекти на шийна/средна част   36%
с нормална морфология (N>4%)   4%   с опашни дефекти   15%
с абнормална морфология   96%   с цитоплазмен остатък   3%
с с главични дефекти   95%   TZI (N<1.6)   1.55
* преобладаващи дефекти:
Аморфни, елонгирани и пириформени главички, сперматозоиди с пречупен и задебелен среден сегмент.
« Последна редакция: Август 07, 2017, 14:48:42 pm от kiki.riki.123 »
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #630 -: Август 07, 2017, 17:38:34 pm »
Здравейте д-р Даскалова! Направих диагностична хистероскопия, от която се установи полипче около 5 мм в левия остиум и полип около 1 см в цервикалния канал. Последвана полипектомия. Хистологични резултати: биопсия-повърхностни фрагменти от ендометриум в късна полиферативна фаза, единични жлези с ранни секреторни вакуоли, хронично възпаление в стромата, кръв и фибрин.
Полип-аденоматозен цервикален полип с изразена повърхностна десквамация, хронично възпаление и разрастване на гранулационна тъкан в стромата.
Диагноза-Хроничен ендометрит.
Въпроса ми е с простички думи какво значи това и може ли това да бъде пречка за  положителен резултат от инвитро процедура. Може ли това да е причина за неуспех? Необходимо ли е лечение преди процедура и какво? Благодаря!
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #631 -: Август 09, 2017, 14:44:36 pm »
Извинявам се за поста ми, не погледнах, че темата е за Стерилитет при мъжа! :oops:
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #632 -: Август 23, 2017, 10:09:01 am »
Здравейте, доктор Даскалова,

Мъжът ми се оказа носител на хепатит С, предстои му лечение.
Въпросите ми са:
Възможно ли е хепатитът да е причина за неуспешните ни опити за второ дете, опитваме от три години? 
Колко време след успешно лечение на хепатит С, е възможно да се направи инвитро?
И може ли да се започне сега с изследванията за инвитро, преди и по време на лечението му, или е наложително да изчакаме лечението да приключи?
« Последна редакция: Август 23, 2017, 11:07:32 am от ivkae »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #633 -: Септември 02, 2017, 13:40:15 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
от година и половина правим опити за бебе, но без успех.Аз съм на 28 год, а мъжът ми - на 31
Бихте ли коментирали резултатите от спермограмата му. Благодаря предварително!

Време на сексуално въздържание:  4 (норма 3-5 дни)   pH:  8.3 (норма 7.2-8.0)
Обем на еякулата:  5 (N 1.5-6ml)   Цвят:   Бял 
Втечняване:   45 (норма до 60 мин.)   Агрегация:    ДА     
Визкозитет:   N (норма до 0-2см.)   Аглутинати:   0 (норма 0-1 степен)
Левкоцити:   <1.10^6 (норма <1.106/ml)   Епителни клетки:   N (норма 0-1/поле)
Незрели клетки: N (норма <1.106/ml)  Желатинови телца:  ДА     Детрит:  ДА   
Брой сперматозоиди:  61 000 000 /ml (норма>15.106/ml)
Брой сперматозоиди:  305 000 000 /еякулат (норма>39.106)
Подвижност (групи СЗО):
Нормокинетични сперматозоиди - гр. a    1  %   (норма >25%)     гр. b  53
брой а+б:  32 940 000 /ml     гр. а+б  54 % (норма>32%)
Хипокинетични сперматозоиди - гр. с  15 %   Акинетични сперматозоиди - гр. d  31 %
Виталност:  % живи (N>58%)   % мъртви   
Тератозооспермален индекс по Kruger-Tygerberg`s strict criteria (TZI)
Брой изследвани сперматозоиди:   200   с дефекти на шийна/средна част   36%
с нормална морфология (N>4%)   4%   с опашни дефекти   15%
с абнормална морфология   96%   с цитоплазмен остатък   3%
с с главични дефекти   95%   TZI (N<1.6)   1.55
* преобладаващи дефекти:
Аморфни, елонгирани и пириформени главички, сперматозоиди с пречупен и задебелен среден сегмент.

Има проблеми с подвижността и морфологията на сперматозоидите, както и повишено рН, детрит, обемът и времето за втечняване също подлежат на коментар, макар да са в норма. Има два подхода - единият е да се уточни защо са му зле показателите и да се проведе лечение. Вторият е веднага да се мине към ин витро. Най-добре е, ако няма противопоказания, да си подадете документите към ЦАР, за да си чакате финансирането, а през това време да направи допълнителни изследвания и да провежда лечение.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #634 -: Септември 02, 2017, 14:12:29 pm »
Здравейте д-р Даскалова! Направих диагностична хистероскопия, от която се установи полипче около 5 мм в левия остиум и полип около 1 см в цервикалния канал. Последвана полипектомия. Хистологични резултати: биопсия-повърхностни фрагменти от ендометриум в късна полиферативна фаза, единични жлези с ранни секреторни вакуоли, хронично възпаление в стромата, кръв и фибрин.
Полип-аденоматозен цервикален полип с изразена повърхностна десквамация, хронично възпаление и разрастване на гранулационна тъкан в стромата.
Диагноза-Хроничен ендометрит.
Въпроса ми е с простички думи какво значи това и може ли това да бъде пречка за  положителен резултат от инвитро процедура. Може ли това да е причина за неуспех? Необходимо ли е лечение преди процедура и какво? Благодаря!

Това е доброкачествено разрастване на маточната лигавица - ендометриален полип. Може да е бил пречка, която вече е отстранена, но остава хроничният възпалителен процес на ендометриума. Вероятно ще се проведе лечение - какво не мога да кажа само според резултата от хистологията. Твоят гинеколог ще трябва да прецени на какво се дължи проблемът и да предложи терапия.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #635 -: Септември 02, 2017, 14:22:36 pm »
Здравейте, доктор Даскалова,

Мъжът ми се оказа носител на хепатит С, предстои му лечение.
Въпросите ми са:
Възможно ли е хепатитът да е причина за неуспешните ни опити за второ дете, опитваме от три години? 
Колко време след успешно лечение на хепатит С, е възможно да се направи инвитро?
И може ли да се започне сега с изследванията за инвитро, преди и по време на лечението му, или е наложително да изчакаме лечението да приключи?

Здравей, ivkae!

Според нашето законодателство - Наредба 28 за дейности по асистирана репродукция, в тази ситуация може да се направи ин витро оплождане, ако жената е дала писмено съгласие за това и ако лечебното заведение има условия за провеждане на процедурата. Изследванията могат да се правят и по време на лечение, но част от тях са с твърде кратка давност, така че за тях е логично да се отложат. Останалите, които се правят еднократно или важат за продължителен период от време, могат да се правят и сега. По отношение на лечението, както и периодът на изчакване след края му, не мога да кажа нищо, това е редно да се коментира с лекаря, който лекува хепатита.

Успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #636 -: Септември 03, 2017, 21:00:13 pm »
Здравейте д-р Даскалова! Направих диагностична хистероскопия, от която се установи полипче около 5 мм в левия остиум и полип около 1 см в цервикалния канал. Последвана полипектомия. Хистологични резултати: биопсия-повърхностни фрагменти от ендометриум в късна полиферативна фаза, единични жлези с ранни секреторни вакуоли, хронично възпаление в стромата, кръв и фибрин.
Полип-аденоматозен цервикален полип с изразена повърхностна десквамация, хронично възпаление и разрастване на гранулационна тъкан в стромата.
Диагноза-Хроничен ендометрит.
Въпроса ми е с простички думи какво значи това и може ли това да бъде пречка за  положителен резултат от инвитро процедура. Може ли това да е причина за неуспех? Необходимо ли е лечение преди процедура и какво? Благодаря!

Това е доброкачествено разрастване на маточната лигавица - ендометриален полип. Може да е бил пречка, която вече е отстранена, но остава хроничният възпалителен процес на ендометриума. Вероятно ще се проведе лечение - какво не мога да кажа само според резултата от хистологията. Твоят гинеколог ще трябва да прецени на какво се дължи проблемът и да предложи терапия.

Успех! :)
Благодаря много! Диагнозата ми е поставена отдавна, но до момента не ми е назначено лечение за възпалението, а продължаваме с инвитро опитите, вече 6 на брой, и шестте с никаква имплантация-инвитро, на ест.цикъл, събиране на яйцеклетки и последен неуспех с хубави ембриони от донорски яйцеклетки. Та вече си мисля дали това хронично възпаление на ендометриума не е причина за неуспехите?!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #637 -: Септември 06, 2017, 16:40:07 pm »
Здравейте, д-р Даскалова.
Благодаря за обратната връзка!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #638 -: Септември 08, 2017, 11:06:00 am »
Здравейте! Бихте ли ми казали дали е ок резултата
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #639 -: Септември 23, 2017, 14:25:49 pm »
Уважаема д-р Даскалова, моля за насоки!
В процедура съм за инвитро. На мъжа ми при МБ на еякулат излязоха "масово левкоцити". Очевидно има някакво възпаление. През лятото той имаше проблеми със стомах, обрив, замаяност, кръв в урината, но когато отиде на уролог, лекарят му е прегледал простатата и му е казал, че нищо му няма и сигурно е изкарал някаква инфекция.
Оттогава минаха два месеца, но проблемите със стомаха продължават ежедневно и очевидно все още някакви бактерии не са изчистени. При положение, че сега излизат повишени левкоцити, но няма кандида или изолирани бактерии от мб на еякулат, какво друго можем да направим. Казаха ми да направим мб на посявка, какво означава - можем ли ние да занесем материал или трябва лекар да я вземе, как ще се различава от мб, която вече направихме? Също и ако бактериите са в еякулата, това означава ли, че инфекцията е на пикочо-половата система или може да е остатък от стомашна инфекция? Добре ли е да приема антибиотик преди инвитрото?
Извинете за дългите обяснения и благодаря много!