0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #560 -: Септември 01, 2016, 13:17:23 pm »
Здравейте!
Бихте ли дали мнение за спермограма на мъжа ми. Благодаря ви предварително!
http://prikachi.com/images.php?images/575/8897575E.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/578/8897578W.jpg
« Последна редакция: Септември 01, 2016, 13:26:10 pm от ssssssn »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #561 -: Септември 07, 2016, 16:45:38 pm »
Здравейте!
Бихте ли дали мнение за спермограма на мъжа ми. Благодаря ви предварително!
http://prikachi.com/images.php?images/575/8897575E.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/578/8897578W.jpg

Няколко пъти опитах да отворя прикачените файлове, но няма връзка с този сайт.
При нас има вариант "Прикачени файлове и допълнителни опции" като алтернатива.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #562 -: Септември 09, 2016, 15:56:51 pm »
Здравейте, бихте ли коментирали тази спермограма, направена 6 месеца по-късно и след операция на варикоцеле? Вдигнала се е малко подвижността. С тази морфология ставаме само за ин витро и то не е много сигурно, че ще е с успешен край, нали?
Има ли добавки, които повлияват морфологията?
http://prikachi.com/images.php?images/864/8876864n.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/862/8876862O.jpg

Не мога да видя прикачените файлове, има някаква грешка, затова ще ти отговоря по принцип.
Морфологията на сперматозоидите е важен показател, но не е гаранция, че при идеална морфология ще има успешно оплождане. Разбира се, нашият стремеж е да пристъпваме към процедура по асистирана репродукция с максимално добри показатели на сперматогенезата. Морфологията на сперматозоидите се подобрява от различни препарати в зависимост от това коя е причината да е влошена. Напр. ако причината е захарен диабет, то лечението ще е контрол върху кръвната захар, физическа активност, овкусители на инсулиновите рецептори, диета и т.н. Ако  е инфекция, лечението е с антибиотици или противопаразитни средства. Ако е заради наднормено тегло, тютюнопушене или излагане на гонадотоксини, естествено, корекция на теглото, отказ от цигари и извеждане от вредната среда ще свършат работа. С други думи, първо трябва да се открие причината за влошената морфология и след това да се прецени дали е възможно да се отстрани или да се проведе лечение. Все пак, ако има генетични дефекти, те няма как да са излекуват, а могат само да се преодолеят чрез методите на асистираната репродукция.

Разбира се, стандартните препоръки за балансирано хранене и здравословен начин на живот винаги са от полза. Някои микроелементи, особено селен, също действат добре, както и хранителни добавки с цинк, поливитамини и аминокиселини. Антиоксиданти е добре да се приемат, витамини от група В, С и Е, но това е само съпътстваща терапия.

Поздрави! :)

Отворих прикачените файлове, допълвам отговора си с тази нова информация. Моята препоръка е, когато оценката на спермалната морфология е направена с помощта на компютърна система за спермален анализ и показателите са лоши, да се направи и оценка от ембриолог на класически оцветен препарат. Това сравнение в заключенията помага при последващата диагностика и лечение, а също има значение какво ще е поведението ни при асистирано оплождане ин витро.

И, да не забравя, отказът от тютюнопушене винаги, винаги се отразява добре на спермалната морфология.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #563 -: Септември 09, 2016, 15:57:53 pm »
Здравейте!
Бихте ли дали мнение за спермограма на мъжа ми. Благодаря ви предварително!
http://prikachi.com/images.php?images/575/8897575E.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/578/8897578W.jpg

Няколко пъти опитах да отворя прикачените файлове, но няма връзка с този сайт.
При нас има вариант "Прикачени файлове и допълнителни опции" като алтернатива.

Поздрави! :)

Прочетох информацията от прикачените файлове. Има проблеми с подвижността, морфологията и виталността на сперматозоидите (и трите показателя са под норма). Вероятно знаете тези неща, виждам, че е спермограма за ЦАР, т.е. вероятно не е първа. Това е едната препоръка, която е добре да изпълните - да си подготвите и подадете документите към ЦАР, ако отговаряте на условията. Докато получите финансиране, а това ще стане след най-малко 9 месеца, може да направи опит за изясняване на причините за влошената сперматогенеза, като се срещне с лекар за анамнеза (оценка на репрподуктивната история), да го види уролог, да направи SDI тест (който, най-вероятно също ще е не особено добър). Предвид гранично високото рН, малко по-големия от средностатистическия обем на еякулата и наличието на дебрис е добре да се изключи варикоцеле и наличието на инфекциозни причинители.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #564 -: Септември 15, 2016, 21:54:28 pm »
Здравейте,  д-р Даскалова,

Бихте ли ни разяснили следното:

1.   Какви са шансовете за забременяване по естествен път при наличие на антиспермални антитела при мъжа (125,2 U/ml при норма <= 60 U/ml) и въпреки наличието им, нормално подвижните сперматозоиди са в норма?

2.   Антисп. антитела пречат ли на друго, освен на подвижността на сперматозоидите (съответно достигане и оплождане на яйцеклетката)?

3.   Ако при бактериална инфекция  или наличие на урогенитални микоплазми се проведе успешно лечение, възможно ли е антисп. антитела да намалеят или изчезнат?

Благодарим  :)

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #565 -: Септември 15, 2016, 22:01:01 pm »
Пропуснах да добавя, че има наличие на агрегация, аглутинация (степен 2 при норма 0-1), рН 8,3 (норма до 8,0) и време на втечняване 50 мин. (норма 60 мин.)
« Последна редакция: Септември 15, 2016, 22:03:08 pm от vihra »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #566 -: Септември 17, 2016, 13:16:35 pm »
Здравейте,  д-р Даскалова,

Бихте ли ни разяснили следното:

1.   Какви са шансовете за забременяване по естествен път при наличие на антиспермални антитела при мъжа (125,2 U/ml при норма <= 60 U/ml) и въпреки наличието им, нормално подвижните сперматозоиди са в норма?

2.   Антисп. антитела пречат ли на друго, освен на подвижността на сперматозоидите (съответно достигане и оплождане на яйцеклетката)?

3.   Ако при бактериална инфекция  или наличие на урогенитални микоплазми се проведе успешно лечение, възможно ли е антисп. антитела да намалеят или изчезнат?

Благодарим  :)

Пропуснах да добавя, че има наличие на агрегация, аглутинация (степен 2 при норма 0-1), рН 8,3 (норма до 8,0) и време на втечняване 50 мин. (норма 60 мин.)

Здравей, Вихра!

Направил е друга спермограма, нали? Останалите стойности от спермалния анализ също са от значение и се интерпретират заедно с тези, които си ми написала. Шансовете за забременяване по естествен път се определят от множество показатели, в това число наличие на овулация, проходими маточни тръби, еуплоидни яйцеклетки (с нормален хромозомен набор), състояние на ендометриума (т.е. форма, вид, дебелина, рецептивност и т.н. на маточната лигавица) и от спермалните показатели. Антиспермалните антитела могат да попречат както на подвижността на сперматозоидите, така и на други елементи от репродуктивния процес, като да взаимодейства с цервикалния мукус, NK клетките, зона пелуцида на яйцеклетката, а може би е възможно и да атакуват ембриона. Наличието на аглутинация е косвен показател, който ни насочва към търсене на имунологични причини за инфертилитет, като е добре да се оцени какъв тип са аглутинатите (те са 5) и каква степен (от 1 до 4). Когато има бактериална инфекция, това винаги е притеснително и трябва да се лекува преди всичко останало. Дали след лечението ще изчезнат антиспермалните антитела - реакцията е индивидуална, по-скоро не, но целта на лечението е по-широка, отколкото само да се справим с автоимунните процеси.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #567 -: Октомври 12, 2016, 15:05:32 pm »
Здравейте, д-р Даскалова,
мъжът ми си направи тест за ДНК фрагментация.
Резултатът е, че 90,3% са без фрагментация, при норма над 70.
Това добър резултат ли е? Знам, че е в референтните стойности, но нали това е един от показателите, който се взема предвид дали ще се прави ICSI или IMSI?
Моля за вашия коментар и благодаря предварително!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #568 -: Октомври 14, 2016, 15:30:52 pm »
Здравейте, д-р Даскалова,
мъжът ми си направи тест за ДНК фрагментация.
Резултатът е, че 90,3% са без фрагментация, при норма над 70.
Това добър резултат ли е? Знам, че е в референтните стойности, но нали това е един от показателите, който се взема предвид дали ще се прави ICSI или IMSI?
Моля за вашия коментар и благодаря предварително!

Да, това е добър резултат. Колкото до решението какво точно ще се прави в лабораторията, то се взима на базата и на други показатели както преди, така и в деня на пункция, респективно обработка на сперматозоидите.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #569 -: Октомври 17, 2016, 11:47:22 am »
Здравейте д-р Даскалова,
в момента нямам актуална спермограма, която да приложа, и разбирам че без конкретни данни е трудно да се даде мнение. Молбата ми е все пак за съвет дали не пропускаме нещо и можем ли да предприемем други изследвания и евентуално лечение. Ще съм благодарна за всякакви коментари.
Съпругът ми е с тежък мъжки фактор. Претърпял е две операции за сваляне на тестисите и то доста късно на 5 годишна възраст. След това в зряла възраст има и операция на варикоцеле. Беше му обяснено, че не може да има деца по естествен начин.
До момента е преминавал лечение от 3 месеца с андрозитол и трибестан, а след това с клостилбегит. Без подобрение в показателите.
Имаме 3 ин витро опита ИКСИ, като в еякулата се намират единични сперматозоиди. От никой от тях не са се развивали добри ембриони. Влючително след ТЕСЕ.
Приели сме варианта да ползваме донор. Интересува ме все пак дали не можем да се консултираме с друг специалист. Освен спермограмите в репродуктивни клиники, не сме правили други изследвания на съпруга ми.
Надявам се информацията, която предоставям да е достатъчна.
Благодаря ви предварително за отделеното време!
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #570 -: Октомври 17, 2016, 15:33:59 pm »
Благодаря за отговора, това са добри новини! Надявам се до деня на пункция (ноември) нещата да са станали още по-добре. От два месеца пие Ортромол, дано помогне!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #571 -: Октомври 20, 2016, 18:58:43 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
в момента нямам актуална спермограма, която да приложа, и разбирам че без конкретни данни е трудно да се даде мнение. Молбата ми е все пак за съвет дали не пропускаме нещо и можем ли да предприемем други изследвания и евентуално лечение. Ще съм благодарна за всякакви коментари.
Съпругът ми е с тежък мъжки фактор. Претърпял е две операции за сваляне на тестисите и то доста късно на 5 годишна възраст. След това в зряла възраст има и операция на варикоцеле. Беше му обяснено, че не може да има деца по естествен начин.
До момента е преминавал лечение от 3 месеца с андрозитол и трибестан, а след това с клостилбегит. Без подобрение в показателите.
Имаме 3 ин витро опита ИКСИ, като в еякулата се намират единични сперматозоиди. От никой от тях не са се развивали добри ембриони. Влючително след ТЕСЕ.
Приели сме варианта да ползваме донор. Интересува ме все пак дали не можем да се консултираме с друг специалист. Освен спермограмите в репродуктивни клиники, не сме правили други изследвания на съпруга ми.
Надявам се информацията, която предоставям да е достатъчна.
Благодаря ви предварително за отделеното време!

Здравей, Фейт!

Късно направената орхидопексия (операцията, с която се цели да се постави тестиса на дефинитивно правилното място) е ясна причина за влошената сперматогенеза. Въпреки това аз бих опитала да потърся и други евентуални причини, които биха могли да бъдат отстранени или лекувани. Една от тях, варикоцеле, вие вече сте открили и премахнали. Други допълнителни изследвания могат да бъдат напр. хормонален статус, скрининг за инфекции, а също така и някои генетични изследвания, които ще дадат яснота дали наистина късната оперативна намеса е основна причина. Освен това фактори от околната среда и начин на живот също трябва да се обсъдят - напр. дали не е с наднормено тегло, пуши ли, изложен ли е на гонадотоксини, приема ли някакви лекарства, как му е кръвното, има ли рискове, свързани с професията му и т.н.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #572 -: Декември 05, 2016, 18:15:08 pm »
Здравейте д-р Даскалова, от 6 години опитваме за бебе, а от 2014 сме по клиниките по репродуктивна медицина. Диагнозата е олиготератозооспермия, установена юли 2014 г.
Последва лечение почти година- Fertil aid men, omega 3-6-9, folic acid,vit. E, coenzyme Q 10, selen, coenzyme boost , andrositol. Показатели-
                                юли, 2014 г.          януари, 2015 г.        април, 2015 г.
 
брой мл -                  9 958 333              16 958 300               17 625 000
брой еякулат-            31 866 666            39 004 090               59 925 000
с нормална морфология-    3%                     4%                           5%
Май месец-тест за биологична преживяемост 24 часа-Д1-71 %, Д2- 31 %.
Направихме инсеминация с 4 Я, кръвен тест - отрицателен.
Сменихме клиниката , спряха се и лекарствата. Показатели-09,2015 г.-
брой мл                   - 14 164 000
брой еякулат-             65 154 000
с нормална морфология- 3 %
Цитологично изследване - заключение - мъжки кариотип 46, Х У.
Направихме ИКСИ с 8 Я, всичките се оплодиха , трансфер на ден 5 на 2 ембриона - 2BB.
кръвен тест -отрицателен.
Последва ЗЕТ на 3 ембриона - 2 BB, кръвен тест -отрицателен.
След това 3 месеца приемаше кукурбита, сао палмето и стеарон на хербамедика. Спермограмата се подобри на 4 %. На два пъти събираха еякулат и беше приложен метод Макс. Пак ИКСИ на 6 Я, 4 дегенерираха , 2 изоставаха в развитието. Трансфер на ден 5 на тези 2 оцелели. Уринен тест положителен, последвал кръвен отрицателен.
Заключението на лекуващия лекар - генетичен проблем, необходимост от донорски сперматозоиди.Това ли е всичко което може да се направи? Няма ли шанс?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #573 -: Декември 09, 2016, 19:25:00 pm »
Здравейте д-р Даскалова, от 6 години опитваме за бебе, а от 2014 сме по клиниките по репродуктивна медицина. Диагнозата е олиготератозооспермия, установена юли 2014 г.
Последва лечение почти година- Fertil aid men, omega 3-6-9, folic acid,vit. E, coenzyme Q 10, selen, coenzyme boost , andrositol. Показатели-
                                юли, 2014 г.          януари, 2015 г.        април, 2015 г.
 
брой мл -                  9 958 333              16 958 300               17 625 000
брой еякулат-            31 866 666            39 004 090               59 925 000
с нормална морфология-    3%                     4%                           5%
Май месец-тест за биологична преживяемост 24 часа-Д1-71 %, Д2- 31 %.
Направихме инсеминация с 4 Я, кръвен тест - отрицателен.
Сменихме клиниката , спряха се и лекарствата. Показатели-09,2015 г.-
брой мл                   - 14 164 000
брой еякулат-             65 154 000
с нормална морфология- 3 %
Цитологично изследване - заключение - мъжки кариотип 46, Х У.
Направихме ИКСИ с 8 Я, всичките се оплодиха , трансфер на ден 5 на 2 ембриона - 2BB.
кръвен тест -отрицателен.
Последва ЗЕТ на 3 ембриона - 2 BB, кръвен тест -отрицателен.
След това 3 месеца приемаше кукурбита, сао палмето и стеарон на хербамедика. Спермограмата се подобри на 4 %. На два пъти събираха еякулат и беше приложен метод Макс. Пак ИКСИ на 6 Я, 4 дегенерираха , 2 изоставаха в развитието. Трансфер на ден 5 на тези 2 оцелели. Уринен тест положителен, последвал кръвен отрицателен.
Заключението на лекуващия лекар - генетичен проблем, необходимост от донорски сперматозоиди.Това ли е всичко което може да се направи? Няма ли шанс?

Здравей, terezza!

А какво всъщност е направено, освен цитогенетичен анализ и прием на хранителни добавки? Някакви изследвания, за да се установи на какво се дължат проблемите в сперматогенезата?

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #574 -: Декември 09, 2016, 22:58:39 pm »
Благодаря за отговора д-р Даскалова. Нищо не е правено освен това което съм написала. Затова бихме искали и друго мнение по въпроса за донорския материал. Може би андролог, уролог, не съм запозната. Моля за насока, какви изследвания се правят ? Приятна вечер!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #575 -: Декември 12, 2016, 09:54:09 am »
Ето статия в две части:
Диагностика на мъжкия инфертилитет - първа част
Диагностика на мъжкия инфертилитет - втора част

На мейла ти изпращам въпросник.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #576 -: Януари 24, 2017, 14:20:27 pm »
Здрaвей Мели!Може ли зa вaшето мнение, предстои ни инвитро с донорскa яйцеклеткa, с мъжки фaктор сме също диaгнозa aстено aстaтозооспермия, сегa нaпрaвихме и SDIтест, но още не е готов резултaтa.Имaме предвид, че ще ни извикaт зa инвитро някъде през мaрт, но мъжa ми ще отсъствa тогaвa, може ли дa се зaмрaзи мaтрериaл и дa се ползвa зa процедурaтa, до колко ще е годен?Поздрaви. и искрено Ви блaгодaря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #577 -: Януари 24, 2017, 17:23:35 pm »
Здрaвей Мели!Може ли зa вaшето мнение, предстои ни инвитро с донорскa яйцеклеткa, с мъжки фaктор сме също диaгнозa aстено aстaтозооспермия, сегa нaпрaвихме и SDIтест, но още не е готов резултaтa.Имaме предвид, че ще ни извикaт зa инвитро някъде през мaрт, но мъжa ми ще отсъствa тогaвa, може ли дa се зaмрaзи мaтрериaл и дa се ползвa зa процедурaтa, до колко ще е годен?Поздрaви. и искрено Ви блaгодaря!

Да, но това зависи от неговите показатели - количество на сперматозоиди и тяхното качество, иначе замразяването на сперматозоиди е стандартна, добре позната и широко използвана процедура.

Успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #578 -: Януари 31, 2017, 19:40:07 pm »
Здравейте, набързо ще ви запозная с нашия случай. От 2 години с мъжът ми правим опити за бебе, но неуспешни. В началото на миналата година му направихме първата спермограма, която беше меко казано ужасна. Ходихме на преглед в Пловдив на уролог, който му изписа фертилейд и му откри варикоцеле. Направихме втора спермограма след няколко месеца, която показа подобрение единствено в концентрацията на еякулата. След подробно разследване в интернет пространството му записах час при д-р Кацаров, последва операция и съответно 6 месеца период на изчакване. Реших да не губим време и отидохме на преглед при ендокринолог, който му поиска изследване на TSH, тестостерон, пролактин, захар....(може би пропускам някой хормон) и изследванията му бяха в норма. Ендокриноложката ни посъветва да си запазим час при проф. Куманов - андролог, ендокринолог, докато изтичат тези 6 месеца. При него се установи, че варикоцеле вече няма и пожела да направим още една спермограма след 2 месеца (когато вече са изтекли тези 6 месеца на възстановяване след операцията) и да даде кръв за още един хормон Inhibin B. Стойностите на хормона излезнаха в норма (макар и по-близки до долната граница) - 162ng/l, при референтна област 120-400. Последва спермограмата, която по препоръка на професора трябваше да направим в "Майчин дом". Резултатите, които излезнаха са толкова хубави, че чак не ми се вярва. След проучване отново в интернет пространството разбрах, че в "Майчин дом" спермограмите въобще не са достоверни. И ето ме пак - запазих още един час за спермограма за следващата седмица, но вече в специализирана клиника по репродуктивно здраве. Въпросите ми са мога ли да вярвам на тази спермограма, правена в "Майчин дом" и дали бихте ме посъветвали какви допълнителни изследвания мога да направя, не знам например за микроцефалии на У хромозома, фрагментация на ДНК и т.н. На мен са ми изследвали хормони, проводимост на тръби, овулация - всичко е в норма. Прилагам Ви копия на направените спермограми, като първите две са преди операцията, а третата от ноември месец е направена 4 месеца след операцията по желание на мъжа ми.
Благодаря Ви предварително!

 
« Последна редакция: Януари 31, 2017, 20:10:53 pm от jemini »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #579 -: Януари 31, 2017, 22:24:09 pm »
Здравей, jemini!

Понякога е доста трудно да се сравняват лабораторни изследвания, направени в различни лаборатории. Най-общо мога да кажа, че последната му спермограма далеч не е добра, както и първата не е ужасна Интерпретацията на показателите изисква опит и системен (комплексен) подход, за да се преценят всички фактори, влияещи върху шансовете за забременяване, вкл. и да се оцени репродуктивната история от специалист.

При тези показатели обсъдили ли сте кандидатстване за финансиране към ЦАР?
Аз бих обмислила този вариант, ако, разбира се е приложим за вас (възраст на жената под 43 години, запазен яйчников резерв и липса на контраиндикации).

За допълнителни изследвания мога да кажа, че тест за микроделеции на Y хромозома не е показан при тези показатели на сперматогенезата, но има други неща, които не зная дали са направени. По-конкретно мога да отговоря само ако имам пълната информация какво е направено досега.

Само вметка, ако трябва да се контролира липсата или наличието на варикоцеле, това трябва да бъде направено от уролог, а не от ендокринолог (защото не е в обсега на неговата специалност).

Поздрави! :)



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу