0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #380 -: Октомври 30, 2014, 12:00:41 pm »
Доктор Даскалова, здравейте. Бих искала да ви попитам за резултатите от спермограмата на моя съпруг:
въздържание  5 дни  \от 2 до 7\
      Цвят                                             Нормален              Нормален
      Вискозитет                                   Повишен                  Повишен
      Втечняване                                  28 минути пълно                < 60
      pH                                                8.1                            > = 7.2
      Обем                                            4 ml  > = 1.5
      Концентрация                              17,82 > = 15.0
      Общ брой сперматозоиди            71,28  > 40.0
      Подвижни сперматозоиди ( a+b+c )%    49 % > = 40.0
      Неподвижни сперматозоиди          51 %   
      Прогресиращо подвижни сперматозоиди ( a+b)   40  > 32
      Индекс на подвижност    109  > 120
      Общо подвижни сперматозоиди  35 >40
      Активни 20 > 25
      Морфология - нормални форми  3 % > 4-100
      ТЗИ \Тератозооспермия индекс\ 3.31 < 1.6
      Удължена глава 43
      Уголемена глава 7
      Крушовидна глава 18
      Малка глава 25
      Аморфна глава 15
      Двойна глава 2
      Откъсната глава 2
      Вак. в пост. акрозомал. 35
      Ядрени вакуоли 4
      Малка акрозома 12
      Голяма акрозома 5
      Без акрозома 3
      Асиметрична шийка 7
      Пречупена шийка 22
      Удебелена шийка 21
      Тънка шийка 2
      Къса опашка 12
      Увита опашка 6
      Само опашка 2
      Множествени дефекти 58
      Цитоплазмен остатък 20 
Заключение: Тератозооспермия
         
Какво е Вашето професионално и лично мнение относно спермограмата?
Имаме вече едно детенце заченато по естествен път, но със здравословни проблеми. Бих искала да Ви попитам дали АРТ процедурите биха ни помогнали да имаме друго детенце без увреждания. И коя арт процедура, спрямо резултатите и желанието ни за здраво детенце, Ви се струва най-подходяща - и има ли въобще такава? 

п.п. уточнявам, че той има изменения в тестисите - разширени вени, но все още не са за операция, усложняваща параметрите работа свързана с опасни вещества и радиация, която явно е довела до необратимото изменение на сперматозоидите...

Бяла Роза, в зависимост от здравословния проблем на детето трябва да се прецени дали има наследственост и дали това е свързано със сперматозоидите. Ако е така, т.е. ако причината за здравословния проблем се дължи на сперматозоидите, тогава може да се обсъжда методика за селекция на сперматозоидите, респективно за PGD според конкретния дефект. В обратния случай, ако проблемът не е в сперматозоидите, или ако не е изяснен, е добре да се помисли за основни генетични изследвания, преди да се пристъпи към АРТ. Друга възможност е да се премине към диагностични неинвазивни тестове по време на бременност, като това според съвременната медицина е възможно след 9 гестационна седмица.

Ако знам какъв е здравословния проблем на детето ще мога да съм и по-конкретна.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #381 -: Октомври 31, 2014, 06:51:15 am »
Благодаря Ви много за отговора, доктор Даскалова.  Ориентирах се вече... Дано все пак успеем да се справим и с това... преди морфологията да му е станала 0%...
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #382 -: Ноември 08, 2014, 20:38:23 pm »
Здравейте! Благодаря за помоща. Опитваме от 5 години. Аз съм на 40 г с дете от предишен брак. Партньора е на 33 г.  Направени изследвания :
Inhibin B- 37,32>45 pg/ml,
 DHEA S - 6,5(H)-0,51 - 6,26 umol/l.
AMH, FSH, LH, E2, Prolactin - са в норма. Микробиология също е добре. Тръби проходими.
Спермограма - въждържание 2 дни( 2-5 дни)
 обем- 3,2 (1,5-6.00)ml,
втечняване-35 ( до 60 мин),
вискозитет-N (0-2)cm,
брой сперматозоиди/ml - 9 958 333 > 15.10 ml,
брой сперматозоиди/ еякулат - 31 866 666 > 39.10
нормокинетични сперматозоиди / гр. а + б/ 37.2 % > 32%
хипокитетични сперматозоиди- 35.9 %
акинетични сперматозоиди - 26, 9 %
Тератозооспермален анализ по Крюгер
Брой изследвани сперматозоиди- 200
С нормална морфология 3 % ( N>4)
С абнормална морфология 97%
С главични дефекти 96%
С дефекти в средната част 34%
С опашни дефекти 6%
С цитоплазмен остатък 6 %
TZI - 1. 46 ( N<1.6 )
Преобладаващи дефекти : аморфни, елонгирани, вакуолизирани главички, задебелен среден сигмент
Заключение : Олиготератозооспермия, Олигозооспермия - спедна степен
В момента сме на хр. добавки и двамата предписани от репродуктивен специалист.
Моля за коментар , какво би могло да се направи в нашия случай?
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #383 -: Ноември 11, 2014, 20:00:50 pm »
Здравейте.Благодаря предварително за помощта.
Бихте ли погледнали резултатите от спермограмата и бихте ли ни казали дали е сериозен проблемът,да направим ли разшрена спермограма и към какъв специалист да се обърнем?

Дни на въздържание- 5 (3-5)
Консумация на алкохол:не
Лечение с антибиотици:не
Мтериалът е получен: на място
Време на втечняване: 10 мин (60мин.)
Обем: 5,5(2,0-6,0мл.)
ph: 7,2-7,8(7,2-7,8)
Вискозитет:0(0,1,2,3)
Желатинови конгломерати: не
Аглутинати:не
Бактерии:да
Кръгли клетки: 10-20 (<5 млн.)
Обща концентрация на сперматозоиди на 1 мл.-39,5(20,106)/ml
Нормокинетични сперматизоиди(А+В)-37,1%(>=50%)
A.С бързи ленерли постъпителни движения (ЛПД)- 18,4%
В.С бавни ЛПД-18,7%
Хипокинетични-16,7%
Акинетични-46,2%
Концентрация нормокинетични сперм. А+В на мл.-14,65 (10,106/ml)
Обща концентрация на нормокинетични сперм.80,58(20,106/ml) в обема

Заключение:Asthenozoospermia
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #384 -: Ноември 12, 2014, 17:26:15 pm »
Здравейте! На 16 години съм. Преди година ми откриха варикоцеле на левия тестис.  Когато попитах лекаря дали е по-добре да отида в център по репродуктивно здраве, той каза, че според него няма значение и затова може да отида в нормална лаборатория (каза ми в коя точно). След като се допитах до вас, направих спермограмата в "Д-р Щерев" в Русе. Ето резултатите:



Знам, че обема е малко, но така се получи. Иначе е повече. Въпросите ми са няколко:
Има ли значение, че обема е малко и това влияе ли на резултатите?
Трябва ли да се направи операция? (лекарят каза, че засега е малко и може да изчакаме)
Нужно ли е да се прави спермограма отново?

(последният въпрос е заради това, че той ми се накара хубаво, защото не спазил условията и не съм отишъл в лабораторията, както и че обема е малко).

Благодаря предварително:)
« Последна редакция: Ноември 12, 2014, 17:27:48 pm от nyuzrum »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #385 -: Ноември 15, 2014, 11:35:19 am »
Здравейте! Благодаря за помоща. Опитваме от 5 години. Аз съм на 40 г с дете от предишен брак. Партньора е на 33 г.  Направени изследвания :
Inhibin B- 37,32>45 pg/ml,
 DHEA S - 6,5(H)-0,51 - 6,26 umol/l.
AMH, FSH, LH, E2, Prolactin - са в норма. Микробиология също е добре. Тръби проходими.
Спермограма - въждържание 2 дни( 2-5 дни)
 обем- 3,2 (1,5-6.00)ml,
втечняване-35 ( до 60 мин),
вискозитет-N (0-2)cm,
брой сперматозоиди/ml - 9 958 333 > 15.10 ml,
брой сперматозоиди/ еякулат - 31 866 666 > 39.10
нормокинетични сперматозоиди / гр. а + б/ 37.2 % > 32%
хипокитетични сперматозоиди- 35.9 %
акинетични сперматозоиди - 26, 9 %
Тератозооспермален анализ по Крюгер
Брой изследвани сперматозоиди- 200
С нормална морфология 3 % ( N>4)
С абнормална морфология 97%
С главични дефекти 96%
С дефекти в средната част 34%
С опашни дефекти 6%
С цитоплазмен остатък 6 %
TZI - 1. 46 ( N<1.6 )
Преобладаващи дефекти : аморфни, елонгирани, вакуолизирани главички, задебелен среден сигмент
Заключение : Олиготератозооспермия, Олигозооспермия - спедна степен
В момента сме на хр. добавки и двамата предписани от репродуктивен специалист.
Моля за коментар , какво би могло да се направи в нашия случай?

Здравей, svetllla!

Чии са хормоналните изследвания? Относно спермограмата - редно е да се потърсят причините за влошените спермални показатели, напр. професионални вредности, общоздравословни проблеми, начин на живот, инфекции и т.н. Повече можеш да прочетеш в статията Причини за инфертилитет при мъжа. Ако се открие какво влошава сперматогенезата, трябва да се проведе лечение. Също така можете да помислите за кандидатстване към Център за асистирана репродукция с мъжки фактор.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #386 -: Ноември 15, 2014, 11:39:39 am »
Здравейте.Благодаря предварително за помощта.
Бихте ли погледнали резултатите от спермограмата и бихте ли ни казали дали е сериозен проблемът,да направим ли разшрена спермограма и към какъв специалист да се обърнем?

Дни на въздържание- 5 (3-5)
Консумация на алкохол:не
Лечение с антибиотици:не
Мтериалът е получен: на място
Време на втечняване: 10 мин (60мин.)
Обем: 5,5(2,0-6,0мл.)
ph: 7,2-7,8(7,2-7,8)
Вискозитет:0(0,1,2,3)
Желатинови конгломерати: не
Аглутинати:не
Бактерии:да
Кръгли клетки: 10-20 (<5 млн.)
Обща концентрация на сперматозоиди на 1 мл.-39,5(20,106)/ml
Нормокинетични сперматизоиди(А+В)-37,1%(>=50%)
A.С бързи ленерли постъпителни движения (ЛПД)- 18,4%
В.С бавни ЛПД-18,7%
Хипокинетични-16,7%
Акинетични-46,2%
Концентрация нормокинетични сперм. А+В на мл.-14,65 (10,106/ml)
Обща концентрация на нормокинетични сперм.80,58(20,106/ml) в обема

Заключение:Asthenozoospermia

Здравей, ilein!

Аз бих уточнила подвижността на сперматозоидите и наличието на бактерии. Стандартната препоръка е повторна спермограма в специализиран център по репродуктивна медицина с оценка на морфологията на сперматозоидите, микробиологична посявка от еякулат с антибиограма и PCR анализ за хламидии и микоплазми.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #387 -: Ноември 15, 2014, 11:54:56 am »
Здравейте! На 16 години съм. Преди година ми откриха варикоцеле на левия тестис.  Когато попитах лекаря дали е по-добре да отида в център по репродуктивно здраве, той каза, че според него няма значение и затова може да отида в нормална лаборатория (каза ми в коя точно). След като се допитах до вас, направих спермограмата в "Д-р Щерев" в Русе. Ето резултатите:

Знам, че обема е малко, но така се получи. Иначе е повече. Въпросите ми са няколко:
Има ли значение, че обема е малко и това влияе ли на резултатите?
Трябва ли да се направи операция? (лекарят каза, че засега е малко и може да изчакаме)
Нужно ли е да се прави спермограма отново?

(последният въпрос е заради това, че той ми се накара хубаво, защото не спазил условията и не съм отишъл в лабораторията, както и че обема е малко).

Благодаря предварително:)

Здравей, nyuzrum!

Можеш ли да уточниш какво значи "така се получи" - не успя да отделиш цялата проба в контейнера и част от нея излезе навън или не успя да постигнеш адекватно ниво на сексуална възбуда заради лабораторните условия? Обемът на еякулата е важен показател, също така е много важно да се уточни дали това е пълната проба –непълни проби по принцип не се анализират или, ако се налага да бъдат анализирани, изрично се посочва това). Обемът основно се формира от секрета на семенните мехурчета, простатната жлеза и надсеменниците, а там има важни за подвижността на сперматозоидите фактори, така че на първия ти въпрос отговорът е да, обемът е от значение и това влияе на показателите. На втория въпрос не мога да отговоря, това е въпрос на преценка от страна на лекуващия те уролог. На теория първа степен варикоцеле не се оперира, трета се оперира задължително, втора се преценява индивидуално, и независимо от степента, се оперира, ако пациентът има оплаквания (тежест, болки ...) или ако сперматогенезата е влошена. Т.е. при тебе няма нито една причина да предлагаме веднага операция, но, пак казвам, допитвай се до уролог по този въпрос. Последно, добре е да се повтори спермограмата, но отново да е в репродуктивен център, а не в клинична лаборатория. Това в твоята ситуация не е спешно. Аз бих ти предложила първо да провериш дали обемът на еякулата в домашни условия е малък, вземи си контейнер и спринцовка и виж как е при спазен срок на сексуално въздържание от 3 до 5 дни. Ако е от 2 до 6 мл, значи е в норма. Ако е по-малко, отиди отново при уролога.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #388 -: Ноември 15, 2014, 22:09:12 pm »
Благодаря Мели! Хормоналните  изследвания са мои. Хубава вечер!
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #389 -: Ноември 16, 2014, 18:42:50 pm »
Благодаря за отговора,Мели!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #390 -: Ноември 24, 2014, 11:58:54 am »
Здравейте д-р Даскалова .Бих Ви помолила за коментар относно спермограмата на съпруга ми
« Последна редакция: Ноември 24, 2014, 12:01:31 pm от lilina7778 »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #391 -: Ноември 25, 2014, 22:32:22 pm »
Здравейте д-р Даскалова .Бих Ви помолила за коментар относно спермограмата на съпруга ми

Има някои неща, които трябва да се уточнят - обемът е малък, има левкоцити и еритроцити над норма, има аглутинация, има и професионални рискове. Аз бих предложила да направи тестове за антиспермални антитела, да се потърсят инфекциозни причинители, някои общи заболявания, също и да го прегледа уролог.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #392 -: Ноември 27, 2014, 15:43:41 pm »
Здравейте,
наскоро си направих спермограма. Причината беше, че преди около 6 месеца прекарах една уринална инфекция (цистит), потвърдена от няколко лекари и след това значително спадна чувствителността на половата ми система. Изпих 2 антибиотика, след което няколко профилактични лекарства, Няколко пъти съм си правил бактериални изследвания на урината и спермата, включително и генетични за хламидии, микаплазми и уреаплазми след курса на лечение на инфекцията. Всички резултати бяха отрицателни, а моята чувствителност си беше слаба. Затова и реших да си направя спермограмата, която съм качил като прикачен файл. Това което съм забелязал от няколко години вече (доста преди инфекцията) е че спермата ми не е изцяло течна, а с малки бучици вътре, като желирани. Не знам дали това е нормално. Не съм имал сериозни хронични болест или операции. От 4 години не пуша. Алкохол пия. Слаб съм. На 35 години съм.
Искам да имам деца един ден, затова моля за помощ и информация. Какво да правя. Съществува ли някакво медикаментозно лечение, с което мога да подобря показателите си. От тази спермограма може ли да се диагностицира евентуално къде е проблема. Какви други изследвания са необходими ако не. Имам ли шанс да имам деца и само чрез репродуктивни методи ли може да стане това. ПОМОЩ!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #393 -: Ноември 29, 2014, 16:41:10 pm »
Може ли коментари относно моите изследвания.Благодаря предврително
WBC(ЛЕВКОЦИТЕН БРОЙ)-РЕЗУЛТАТ-5,8    РЕФЕРЕНТНИ СТОЙНОСТИ-3,5-10,5
RBS ЕРИТРОЦИТЕН БРОЙ-РЕЗУЛТАТ-3,96                          Ж-4,2-5,4
HGB(ХЕМОГЛОБИН) РЕЗУЛТАТ-137                                     Ж-120-160
Hts(хемокрит)        РЕЗУЛТАТ-0,387                                   Ж-0,37-0,47
MSV(среден обем на еритроцита РЕЗУЛТАТ-97,7              82-98
MCH ХЕМОГЛ.СЪДЪРЖ.В ЕРИТРОЦИТА РЕЗУЛТАТ-34,6        28.00-33.00
MCHC СРЕДНА ХЕМОГЛ.КОНЦ.В ЕРИТРОЦ РЕЗУЛТАТ-354     330-350
PLT(ТРОМБОЦИТЕН БРОЙ)                РЕЗУЛТАТ-323               140-440
ХОРМОНИ
TSH    РЕЗУЛТАТ-1,41                                                                0,27-4,20
Total PSA      -РЕЗУЛТАТ 0,71
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #394 -: Ноември 29, 2014, 22:54:35 pm »
Здравейте,
наскоро си направих спермограма. Причината беше, че преди около 6 месеца прекарах една уринална инфекция (цистит), потвърдена от няколко лекари и след това значително спадна чувствителността на половата ми система. Изпих 2 антибиотика, след което няколко профилактични лекарства, Няколко пъти съм си правил бактериални изследвания на урината и спермата, включително и генетични за хламидии, микаплазми и уреаплазми след курса на лечение на инфекцията. Всички резултати бяха отрицателни, а моята чувствителност си беше слаба. Затова и реших да си направя спермограмата, която съм качил като прикачен файл. Това което съм забелязал от няколко години вече (доста преди инфекцията) е че спермата ми не е изцяло течна, а с малки бучици вътре, като желирани. Не знам дали това е нормално. Не съм имал сериозни хронични болест или операции. От 4 години не пуша. Алкохол пия. Слаб съм. На 35 години съм.
Искам да имам деца един ден, затова моля за помощ и информация. Какво да правя. Съществува ли някакво медикаментозно лечение, с което мога да подобря показателите си. От тази спермограма може ли да се диагностицира евентуално къде е проблема. Какви други изследвания са необходими ако не. Имам ли шанс да имам деца и само чрез репродуктивни методи ли може да стане това. ПОМОЩ!

Първо направи спермограма в някоя от клиниките в линка - Адреси на клиники по стерилитет. Ако резултатите са подобни, ще ти кажа какво да правиш по-нататък. Голяма част от причините за влошена сперматогенеза са лечими, а тези, които не са, са преодолими с методите на съвременната репродуктивна медицина.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #395 -: Ноември 29, 2014, 22:58:14 pm »
Може ли коментари относно моите изследвания.Благодаря предврително
WBC(ЛЕВКОЦИТЕН БРОЙ)-РЕЗУЛТАТ-5,8    РЕФЕРЕНТНИ СТОЙНОСТИ-3,5-10,5
RBS ЕРИТРОЦИТЕН БРОЙ-РЕЗУЛТАТ-3,96                          Ж-4,2-5,4
HGB(ХЕМОГЛОБИН) РЕЗУЛТАТ-137                                     Ж-120-160
Hts(хемокрит)        РЕЗУЛТАТ-0,387                                   Ж-0,37-0,47
MSV(среден обем на еритроцита РЕЗУЛТАТ-97,7              82-98
MCH ХЕМОГЛ.СЪДЪРЖ.В ЕРИТРОЦИТА РЕЗУЛТАТ-34,6        28.00-33.00
MCHC СРЕДНА ХЕМОГЛ.КОНЦ.В ЕРИТРОЦ РЕЗУЛТАТ-354     330-350
PLT(ТРОМБОЦИТЕН БРОЙ)                РЕЗУЛТАТ-323               140-440
ХОРМОНИ
TSH    РЕЗУЛТАТ-1,41                                                                0,27-4,20
Total PSA      -РЕЗУЛТАТ 0,71

На първо четене не виждам нищо притеснително. Последният показател не мога да коментирам, тъй като не е част от стандартните изследвания. При жени се следи много рядко и в специфични случаи, като след лечение на рака на маточната жлеза. Но понеже не познавам здравословното ти състояние, не мога да кажа нищо конкретно. Лекарят, който ти ги е назначил, ще може да е по-ясен и точен в интерпретацията на лабораторните показатели.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #396 -: Ноември 30, 2014, 00:35:52 am »
Благодаря Ви.Отидох на ендокринолог  преглед за щитовидна жлеза (профилактично) до момента не съм ходила..Това което е назначил като изследвания ,дадена кръв и резултати взех от лабораторията.Относно  PSA нямам представа защо е изследвано,до момента съм нямала никави оплаквания или проблеми.А и при прегледа всичко беше ок. .В момента е в отпуск и няма кой да ми разчете резултатите,затова си позволих да публикувам тук.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #397 -: Декември 04, 2014, 08:58:53 am »
Здравейте,
както ме посъветвахте, си направих спермограма в специализирана клиника, по-точно в Центъра за асистирана репродукция в гр. Варна. За мое щастие резултатите бяха по-добри от тези, които имах в първата спермограма, но все пак с отклонения. Ето ги и тях:

СЕМЕННА ТЕЧНОСТ
Обем: 3.5ml                                                 >1.5ml
Втечняване: 50 мин.                                   до 60 мин.
Вискозитет: нисък                                       нисък
Цвят: норма                                                 белезникав
Частици: минимално                                   минимално
Аглутинати: минимално                              минимално
pH: 7.8                                                         >7.2

СПЕРМАТОЗОИДИ
Концентрация: 8 млн./ml                            >15млн./ml
Общ брой: 28 млн.                                      >39 млн.
Подвижност
(прогресивно + непрогресивно): 71%      >40%
Прогресивно подвижни: 52%                    >32%
Непрогресивно подвижни: 48%
Неподвижни: 29%

МОРФОЛОГИЯ
Нормално форми: 6%                                >4%
Кръгли клетки: <1млн./ml                          <1млн./ml

Диагноза: OLIGOZOOSPERMIA - лека степен
Подходящо първоначално лечение чрез IUI (ВМИ).

Моля за вашия коментар и евентуални препоръки за лечение. Какво означава лечение чрез IUI.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #398 -: Декември 06, 2014, 17:49:40 pm »
Здравейте,
както ме посъветвахте, си направих спермограма в специализирана клиника, по-точно в Центъра за асистирана репродукция в гр. Варна. За мое щастие резултатите бяха по-добри от тези, които имах в първата спермограма, но все пак с отклонения. Ето ги и тях:

СЕМЕННА ТЕЧНОСТ
Обем: 3.5ml                                                 >1.5ml
Втечняване: 50 мин.                                   до 60 мин.
Вискозитет: нисък                                       нисък
Цвят: норма                                                 белезникав
Частици: минимално                                   минимално
Аглутинати: минимално                              минимално
pH: 7.8                                                         >7.2

СПЕРМАТОЗОИДИ
Концентрация: 8 млн./ml                            >15млн./ml
Общ брой: 28 млн.                                      >39 млн.
Подвижност
(прогресивно + непрогресивно): 71%      >40%
Прогресивно подвижни: 52%                    >32%
Непрогресивно подвижни: 48%
Неподвижни: 29%

МОРФОЛОГИЯ
Нормално форми: 6%                                >4%
Кръгли клетки: <1млн./ml                          <1млн./ml

Диагноза: OLIGOZOOSPERMIA - лека степен
Подходящо първоначално лечение чрез IUI (ВМИ).

Моля за вашия коментар и евентуални препоръки за лечение. Какво означава лечение чрез IUI.

IUI означава Intrauterine insemination, на български е вътрематочна инсеминация (ВМИ). Това е процедура, при която сперматозоидите се обработват и поставят в маточната кухина.

Преди това обаче бих ти препоръчала да си направиш изследвания, за да откриеш защо са толкова малко сперматозоидите. Трябва да те прегледа уролог, добре е да се уточни дали имаш някакви рискове от страна на професията, общи заболявания, да се пуснах хормонални изследвания и евентуално да се предприемат мерки за подобряване на сперматогенезата.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #399 -: Февруари 20, 2015, 10:46:54 am »
Добър ден, д-р Даскалова. Не знам откъде да започна. Мъжът ми е с азооспермия. С тази диагноза живеем вече 2 години,  сега той е на 28, аз на 29 години. Проблемът е че живеем в чужбина, а тук никой не иска да се захваща с лечението, дори до сега не знаем причината. Хормоналните изследвания са ОК, кариотипът също. Преди година и половина направихме операция да премахнем варикоцелето. .. а преди 6 месяца -биопсия, при която не бяха открити сперматозоиди. От там нататак не правим нищо, вече нямаме сили и не ни остана надежда. Дори сме на път да се разведем. Помогнете ни със съвет какво още може да се направи. Знам, че трябва да се направят още генетични изследвания. Обаче съм сигурна, че има някакъв друг проблем,  тъй като мъжът ми постоянно се оплаква,  че го болят тестисите.  Благодаря Ви много!!!!!!!
« Последна редакция: Февруари 20, 2015, 11:45:29 am от tankos »