0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #360 -: Ноември 29, 2013, 11:13:03 am »
Първата ни спермограма беше с лоша морфология 3% изписаха му да пие селен. След 3 месеца направихме нова и резултатите бяха много по добри 15% . Първата беше обикновена, втората разширена по Крюгер. И двете са правени в клиника за репродуктивно здраве. След резултата на 2 спермограма лекаря каза , че е ок, също така минахме преглед и при уролог който разгледа спермограмите и също според него са ок. Всички показатели са добре, но на мен ми остава един въпрос в главата. И на двете спермограми пише повишен вискозитет и втечняване частично. Бихте ли ми изяснили в следствие на какво са тези показатели? има ли причина за тревога отдностно вискозитета и втечняването при положение че другите показатели са ок? Интересно ми е защото никой не каза нищо по въпроса , нито лекаря ни в клиниката нито урологът който посетихме? Може ли тези неща да ни пречат за естествено забременяване? Някъде бях чела че вискозитета има отношение с простатата има ли нещо такова?
Предварително благодаря:)

Вискозитетът и втечняването на еякулата имат отношение към опитите за забременяване по естествен път. Ако се прилагат методи от асистираната репродукция /инсеминация, ин витро оплождане/, тези параметри не играят съществена роля, тъй като се преодоляват при обработката на еякулата. Разбира се, доколкото те са отражение на работата на епидидимите, семенните мехурчета и простатната жлеза, аз бих ги уточнила - чрез биохимичен анализ на еякулата, микробиологични изследвания и т.н.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #361 -: Ноември 29, 2013, 21:34:34 pm »
Много благодаря за отговора, скоро ще разбера има или няма проблем. Аз съм на 33 навършени, малко преди 34та година така че нямам кой знае колко време за изчакване.


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #362 -: Декември 04, 2013, 13:22:44 pm »
Здравей, Мели.

изследвахме ТСХ - 0,93 uLU/ml - в норма; FSH 11.12 uLU/ml (Русенска лаборатория, спред д-ра в норма, преди година изследване в Бодимед/Сф 19,04 U/l или доста над нормата, като тук мерните единици нещо не ми съвпадат, а реф.ст-ти са подадени едни и същи 1,5 - 12,40); Тестостерон 11,91 nmol/l (реф.ст. 6,07 - 27,10).
Според Уролога има проблем с левия тестис - по-малък 30% и с по-мека констистенция, но без данни за варикоцеле или възпалителни процеси.
Допълнителни изследвания, които ще направим, са LH, пролактин, естрадиол, кръвна захар.Моля за съвет дали да пуснем и инсулин + DHEA-S, тъй като не знам каква точно информация дават..
И дали нещо не пропускаме от към хормони.
Благодаря и усмихнат ден :-)

Ако няма друго указание от лекаря, тези хормони са достатъчни. Аз бих пуснала и гликиран хемоглобин. Но по-важният проблем е този с намаления размер на тестиса.

Успех! :)


Здравей отново, Мели,

хормоналния статус на моя мъж изглежда така:
LH - 8.040 uIU/ml - реф. ст. 2-8,6
Prolactin - 21.03 ng/ml - реф. ст. 1.61-18.77
Estradiol - 43.000 pg/ml - реф. ст. 73-275
глюкоза - 5,95 mMol/L - реф. ст.2.5-6.0
Testosteron - 11,91 nmol/l (реф.ст. 6,07 - 27,10) - това е отпреди.
Моля те за коментар/препоръки, силно съм озадачена от ниските стойности на естрадиол...
Благодаря много!
Поздрави
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #363 -: Декември 08, 2013, 21:25:44 pm »
Здравей, Мели.

изследвахме ТСХ - 0,93 uLU/ml - в норма; FSH 11.12 uLU/ml (Русенска лаборатория, спред д-ра в норма, преди година изследване в Бодимед/Сф 19,04 U/l или доста над нормата, като тук мерните единици нещо не ми съвпадат, а реф.ст-ти са подадени едни и същи 1,5 - 12,40); Тестостерон 11,91 nmol/l (реф.ст. 6,07 - 27,10).
Според Уролога има проблем с левия тестис - по-малък 30% и с по-мека констистенция, но без данни за варикоцеле или възпалителни процеси.
Допълнителни изследвания, които ще направим, са LH, пролактин, естрадиол, кръвна захар.Моля за съвет дали да пуснем и инсулин + DHEA-S, тъй като не знам каква точно информация дават..
И дали нещо не пропускаме от към хормони.
Благодаря и усмихнат ден :-)

Ако няма друго указание от лекаря, тези хормони са достатъчни. Аз бих пуснала и гликиран хемоглобин. Но по-важният проблем е този с намаления размер на тестиса.

Успех! :)


Здравей отново, Мели,

хормоналния статус на моя мъж изглежда така:
LH - 8.040 uIU/ml - реф. ст. 2-8,6
Prolactin - 21.03 ng/ml - реф. ст. 1.61-18.77
Estradiol - 43.000 pg/ml - реф. ст. 73-275
глюкоза - 5,95 mMol/L - реф. ст.2.5-6.0
Testosteron - 11,91 nmol/l (реф.ст. 6,07 - 27,10) - това е отпреди.
Моля те за коментар/препоръки, силно съм озадачена от ниските стойности на естрадиол...
Благодаря много!
Поздрави

Има известни проблеми - нивото на пролактина е над горната референтна граница, глюкозата е близо до допустимите норми, изобщо - нека го види ендокринолог, да се уточни има ли ендокринни проблеми, какви са, как ще се лекуват и т.н.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #364 -: Декември 14, 2013, 00:04:04 am »
Материалът е:   даден на място    
Материалът е получен чрез: Мастурбация
   
Време на сексуално въздържание:5 (норма 3-5 дни)    pH:8.0 (норма 7.2-8.0)
Обем на еякулата: 2,5(N 1.5-6ml)    Цвят:Слонова кост
Втечняване: 20min   (норма до 60 мин.)
Агрегация:ДА 
Визкозитет: N   (норма до 0-2см.)    
Аглутинати:ДА
Левкоцити: N   (норма <1.106/ml)    
Епителни клетки:N    (норма 0-1/поле)
Незрели клетки на сперматогенезата:  ДА
Желатинови телца:  ДА
Детрит:  ДА
Брой сперматозоиди: 198 750 000/ml (норма>15.106/ml)
Брой сперматозоиди:496 875 000 /еякулат (норма>39.106)
Подвижност (групи СЗО):
Нормокинетични сперматозоиди - гр. [a+b]  41,5 %(норма >32%)
брой: /ml 82 481 250    брой: еякулат 206 203 125
Хипокинетични сперматозоиди - гр. с  25,4 %    Акинетични сперматозоиди - гр. d   33,1%
Виталност: % живи (N>58%)   % мъртви
ASA в семенна плазма: (N<60 U/ml)
Тератозооспермален индекс по Kruger-Tygerberg`s strict criteria (TZI)
Брой изследвани сперматозоиди:200       с дефекти на шийна/средна част     19   %
с нормална морфология (N>4%)    1%    с опашни дефекти       9   %
с абнормална морфология    99%    с цитоплазмен остатък    0%
с с главични дефекти    99%    TZI 1,28 (N<1.6)    
* преобладаващи дефекти:
пирформени, елонгирани, аморфни, вакуолизирани глаички, сперматозоиди със задебелен среден сегмент, завити опашки.

Заключение:
Тератозооспермия.

Здравей, Мели! Посъветваха ме да се обърна към теб! Извинявай, че говоря на ти!
Спермограмата е правена в КИРМ Плевен. В понеделник имаме час за разчитане на резултатите, тъй като ни пуснаха хламидии, на мен ТАТ и ТСХ, на него С реактивен протеин.
Всичко друго е наред, хламидии няма. На мен ТСХ ми е 0.002 което е ниско. В момента повече ме интересува, дали веднага след тази спермограма ще му пуснат някакви други изследвания, за да сме подготвени от предния ден (евентуално без консумация на алкохол, без кафе и т.н). И какви са ни вариантите за забременяване, изобщо има ли такива?!
Благодаря и извинявай ако въпросът ми е недостатъчно компетентен!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #365 -: Декември 18, 2013, 08:11:43 am »
Аз само да вметна за орахчетата и за Андроситола, че въпреки, че са добавки, трябва да се внимава с тях, т.като имат много добавена захар. При мъжът ми се откри повишена кръвна захар и се предполага, че е била една от причините за лошата морфология и неуспешните опити и неуспешното ин витро  / друга не се откри/ . След като направи профилактика - диета, смени прахчетата/ лично ние минахме на пикногенол, цинк, фолиева и витамин ц от естествен източник- цикория/ забременях естествено още на 4 месец след диетата. Пожелавам успех на всички  :bori_021: и като съвет само, да се изследва и нивото намкръвната захар при мъжете, защото се оказва, че влияе не само на качеството на женските яцеклетки, ами и на спермата, ако се поддържат повишени нива.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #366 -: Декември 18, 2013, 11:31:13 am »
 Здравейте! От известно време с половинката ми работим по въпроса за бебче. След наставление от генеколога на жена ми си направих спермограма... заключението на спермограмата Астенозооспермия. Смятам да си направя и втора спермограма на друго място. Искам да попитам според Вас би ли можело да се случат нещата по нормален полов път или трябва да се отнесем към лечение на проблема ми.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #367 -: Декември 19, 2013, 12:15:31 pm »
Здравей, Мели! Посъветваха ме да се обърна към теб! Извинявай, че говоря на ти!
Спермограмата е правена в КИРМ Плевен. В понеделник имаме час за разчитане на резултатите, тъй като ни пуснаха хламидии, на мен ТАТ и ТСХ, на него С реактивен протеин.
Всичко друго е наред, хламидии няма. На мен ТСХ ми е 0.002 което е ниско. В момента повече ме интересува, дали веднага след тази спермограма ще му пуснат някакви други изследвания, за да сме подготвени от предния ден (евентуално без консумация на алкохол, без кафе и т.н). И какви са ни вариантите за забременяване, изобщо има ли такива?!
Благодаря и извинявай ако въпросът ми е недостатъчно компетентен!

На първата част от въпросите ти не мога за отговоря, всяко лечебно заведения има своя собствена практиката за поредност на изследванията. Като цяло спермограмата е добра, хубаво е да се потърсят причините за лошата морфология и евентуално да се работи в посока към подобряването й.

В зависимост от твоите проблеми ще се прецени дали ще опитвате да постигнете бременност по естествен път или ще обсъждате нещо друго - стимулация на овулацията, инсеминация ...


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #368 -: Декември 19, 2013, 12:21:02 pm »
Здравейте! От известно време с половинката ми работим по въпроса за бебче. След наставление от генеколога на жена ми си направих спермограма... заключението на спермограмата Астенозооспермия. Смятам да си направя и втора спермограма на друго място. Искам да попитам според Вас би ли можело да се случат нещата по нормален полов път или трябва да се отнесем към лечение на проблема ми.

Моят съвет е спермограми да се правят само в специализирани центрове, е на в клинични лаборатории.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #369 -: Декември 27, 2013, 12:25:27 pm »
Здравей скъпа Мели,
имам въпрос към теб за влиянието от ренгеновите лъчи върху сперматозойдите?

На мъжът ми му се наложи да прави ренгенова снимка и знам, че ренгеновите лъчи влияят неблагоприятно на нашите бойци, но ме интересуваше след като е направена снимката колко време би било необходимо, за да се възстановят? Предполагам 3 месеца след като толкова са необходими да се " обнови" спермата, но все пак исках да те питам, тъй като тъкмо си вкарах мойте хормони в ред и се надявахме да се получи вече, но най- вероятно няма да ни огрее.

Другият ми въпрос е трябва ли да се пазим изобщо или можем да си работим по въпроса пък каквото стане?

Много ти благодаря предварително :)
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #370 -: Декември 28, 2013, 15:56:14 pm »
Здравей скъпа Мели,
имам въпрос към теб за влиянието от ренгеновите лъчи върху сперматозойдите?

На мъжът ми му се наложи да прави ренгенова снимка и знам, че ренгеновите лъчи влияят неблагоприятно на нашите бойци, но ме интересуваше след като е направена снимката колко време би било необходимо, за да се възстановят? Предполагам 3 месеца след като толкова са необходими да се " обнови" спермата, но все пак исках да те питам, тъй като тъкмо си вкарах мойте хормони в ред и се надявахме да се получи вече, но най- вероятно няма да ни огрее.

Другият ми въпрос е трябва ли да се пазим изобщо или можем да си работим по въпроса пък каквото стане?

Много ти благодаря предварително :)

Работете си по въпроса. :)

При графията се слагат предпазни средства около гениталиите, а и вредата от еднократно излагане на рентгеновите лъчи в дозите, които се използват за диагностика в съвременните рентгенови апарати, е много малка.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #371 -: Декември 28, 2013, 17:19:56 pm »
Сърдечно ти благодаря . Много си мила и отзивчива :)
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #372 -: Февруари 13, 2014, 14:58:12 pm »
Зравейте д-р Даскалова, бихте ли коментирали тези резултати:
въздържание  5 дни
      Цвят                                             Белезникав               Белезникав
      Вискозитет                                   Нормален                  Нормален
      Втечняване                                  11 минути                  < 60
      pH                                                8.5                            > = 7.2
      Обем                                            2.7 ml                        > = 1.5
      Концентрация                              22.6 milion/mL           > = 15.0
      Общ брой сперматозоиди            61.0 M/Ejac.               > 40.0
      Подвижни сперматозоиди ( a+b+c )%                            49.1 %         > = 40.0
      Бързо прогресиращо подвижни сперматозоиди ( a )       7.5 %            > = 25.0
      Бавно прогресиращо подвижни сперматозоиди ( b )       26.5 %          5.0 - 25.0
      Непрогресиращо подвижни сперматозоиди ( c )              15.1 %           < 5.0
      Неподвижни сперматозоиди                                             50.9 %   
      Концентрация на бързоподвижните сперматозоиди ( a)  1.7 M/mL       >5 M/mL
      Концентрация на бавноподвижните сперматозоиди ( b)  6.0 M/mL    a+b >10 M/mL
      Концентрация на функционалните сперматозоиди           1.3 M/mL       >3 M/mL
      Подвижни сперматозоиди ( a+b+c )                                30.0 M/Ejac.   
      Прогресиращо подвижни сперматозоиди ( a+b)              20.8 M/Ejac.    > 20.0
      Функционални сперматозоиди                                         3.5 M/Ejac.   
      Индекс на подвижност                                                   45.0                   > 80.0
      Скорост                                                                           9.0 micron/s     > 5.0
      Морфология - нормални форми                                     69 %                  > 15.0
      Главични дефекти                                                            9 %   
      Шийни дефекти                                                              15 %   
      С цитоплазматичен остатък                                             1 %   
      Опашни дефекти                                                              6 %   
      Аглутинати                                  2 групи от аглутинирани сперматозоиди на зрително поле .     
      Агрегати                                     Не се наблюдават   
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #373 -: Февруари 26, 2014, 20:53:50 pm »
Здравейте д-р Даскалова. От две години правим безуспешни опити. Ноември месец направихме разширена спермограма - беше намалена подвижността (36-37%), имаше аглутинати и морфологията беше малко под норма - 12%. Ходихме на андролог и след допълнителни изследвания се оказа, че съпруга ми има трихомони (андролога ги определи като хронични, тъй като левкоцитите не бяха много). След прием на медикаменти вече няма трихомони, направихме и втора спермограма (по-малко от 2 месеца след първата) и подвижността се беше значително подобрила (67%), нямаше вече и аглутинати. Направихме и допълнителни изследвания (HBA, антиспермални тела, ДНК фрагментация, кариотип), които бяха в норма. Моите изследвания са също наред. Според андролога трихомоните могат да са причина за незабременяването. В същото време репродуктивния специалист, при който ходим, е категоричен че те не биха могли да са причината и ни препоръча инвитро.

Какво е вашето мнение? Възможно ли е, въпреки не чак толкова лошите показатели на първата спермограма, трихомоните да са пречили. Освен това доктора ни каза, че дори да не излиза проблем в кариотипа е възможно да има все пак проблем, тъй като не се изследва всичко (това, което го насочи към съпруга ми е факта, че има две бездетни баби в семейството). Какви допълнителни изследвания бихте ни препоръчали в този случай?
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #374 -: Март 01, 2014, 17:11:45 pm »
Здравейте, д-р Даскалова и честита Баба Марта!
Ще се радвам, ако все още се включвате и имате възможност да ми отговорите на въпроса.
Мъжът ми е с диагноза олигоастенотератозооспермия. Имаме едно детенце, след втори опит ИКСИ. Започнахме опити за второ дете, имам 5 трансфера, едно забременяване, завършило с мисед аборт в 7-8 седмица. Продължаваме с опитите, но това което ме притеснява е, че всеки път всички използвани сперматозоиди са с вакуоли и избират тези с най-малките. Правим обработка с МАКС и ИМСИ. Яйцеклетките се оплождат, по-голямата част от ембрионите се делят като по учебник, според ембриолозите.
Въпроса ми е дали е възможно тези вакуоли да са причината за неуспехите ни и има ли вариант нещо да се промени?
Предварително ви благодаря за отделеното време.


Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #375 -: Март 26, 2014, 11:44:10 am »
Здравейте, д-р Даскалова за съжаление и нашата СГ не е хубава. Разбира се ще я повтаряме и след това сме при вас в клиниката. Само за съвет. След лоша СГ какво следва. Да посетя ли и аз за изследвания клиниката или първо да лекуваме тази диагноза. И най важният въпрос. След СГ мъжът ми какъв или кой специалист да посети.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #376 -: Април 06, 2014, 20:53:02 pm »

Здравейте,
 искъм нещо да ви попитъм - съпругът ми направи спермограма в клиниката в Тутракан при д-р Б. Бойчев
и и за спермограмата доктора написа - antioxidant strong
1 таблетка на ден   / да го пие когато аз съм в овулация /
ще ви напиша резултата от спермограмата и моля за съвет
въздържание 5 дни
цвят N
вискозитет N
pH 8.0
концентр. на сперма 66,15 млн/мл.
общ брой 211,6 млн.
клетки 0.2    млн/мл.
Leuko -   млн./мл.
активно подвижни    а 42 %
подвижни                   b 25 %
бавно подвижни         c 9 %
неподвижни                d 24 %
използван обем еякулат :
конц.след обработка  млн./мл
обем мл.
бр. подвижни сперматозоиди  млн.
преживяемост след 24 ч.
като заключение пише :
морфология : WHO /N>14%/        10 %
заключение -  нормален брой и подвижност; teratozoospermia;

от по горе написаните ми данни - спермотозоидити 24 часа ли живеят само или аз грешно го разбрах

Благодаря предварително за отговорите ви
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #377 -: Юли 13, 2014, 17:27:49 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
от 9 месеца с приятеля ми  се опитваме да си направим  дете за сега безуспешно.Аз (29г) ходих на преглед и при мен всичко изглежда нормално. Преди два дни и той (29г) си направи спермограма в клиника за репродуктивна медицина и това са резултатите:

Дни въздържание/Abstinence in days/: 4 (3-5)
Материалът е/Material is:/: даден на място
Време на втечняване в лабор.условия: 15 минути (до 60 min.)
/Liquefaction time in laboratory conditions
цвят/Color/: слонова кост обем/volume/: 3,2 (2.0-6.0мл)
рН: 7.2 - 7.8 (7.2-7.8) вискозитет/viscosity/: 0 (0,1,2,3), мирис/smell/:нормален
Желатинови конгломерати/prostatic bodies/: Да
Аглутинати/Agglutinations/: Не Бактерии/Bacteria/: Да
Кръгли клетки/Round cells/: 1 - 3(<5 млн/мл)
Обща концентрация на сперматозоиди/1 мл/Total sperm count/1 ml/: 41,4 (20.106
/ml)
Нормокинетични сперматозоиди (А+B)/normokinetic sperm cells/: 29,9 %(≥ 50%)
A. с бързи линеарни постъпателни движения (ЛПД) 14 %
B. с бавни ЛПД 15,9 %
Хипокинетични/hypokinetic/: 11,1 % акинетични/akinetic/: 59 %
концентрация нормокинетични сперм. (A+B) /1 мл/normokinetic sperm cells concentration/: 12,37 (10.106
/ml)
Обща концентрация на нормокинетични сперм.: 39,58 (20.106
/ml) в обема
/Total concentration of normokinetic sperm in the volume/
Заключение /Conclusion and recommendation/: Asthenozoospermia,

Моля Ви, кажете ми доколко е сериозно, може ли да се променят показателите за подвижността  на сперматозоидите и дали при това положение е възможно естествено забременяване. Имам час при лекар за разчитане на резултатите, но е чак след 10 дни. Благодаря предварително!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #378 -: Септември 22, 2014, 12:36:49 pm »
Здравейте д-р Даскалова, правим опити за забременяване от 2 години с моя приятел накрая той се съгласи да си направи спермограма а ето ги и резултатите ще се радвам ако можете да ги коментирате:
Въздържание 4 дни
Обем на еякулата  над 6,0
Време на втечняване N
PH 7,2
Цвят N
Вискозитет силно повишен
Брой сперматозоиди 12
Кинезиграма
- нормокинетични 35
- хипокинетични 15
- акинетични 50
Морфология
- нормална 50
- с отклонения 50 - с главични дефекти 38 %
                              - с шийни дефекти     31 %
                              - с опашни дефекти   31 %
Leuc 5-6
Благодаря Ви предварително!

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #379 -: Октомври 25, 2014, 03:30:00 am »
Доктор Даскалова, здравейте. Бих искала да ви попитам за резултатите от спермограмата на моя съпруг:
въздържание  5 дни  \от 2 до 7\
      Цвят                                             Нормален              Нормален
      Вискозитет                                   Повишен                  Повишен
      Втечняване                                  28 минути пълно                < 60
      pH                                                8.1                            > = 7.2
      Обем                                            4 ml  > = 1.5
      Концентрация                              17,82 > = 15.0
      Общ брой сперматозоиди            71,28  > 40.0
      Подвижни сперматозоиди ( a+b+c )%    49 % > = 40.0
      Неподвижни сперматозоиди          51 %   
      Прогресиращо подвижни сперматозоиди ( a+b)   40  > 32
      Индекс на подвижност    109  > 120
      Общо подвижни сперматозоиди  35 >40
      Активни 20 > 25
      Морфология - нормални форми  3 % > 4-100
      ТЗИ \Тератозооспермия индекс\ 3.31 < 1.6
      Удължена глава 43
      Уголемена глава 7
      Крушовидна глава 18
      Малка глава 25
      Аморфна глава 15
      Двойна глава 2
      Откъсната глава 2
      Вак. в пост. акрозомал. 35
      Ядрени вакуоли 4
      Малка акрозома 12
      Голяма акрозома 5
      Без акрозома 3
      Асиметрична шийка 7
      Пречупена шийка 22
      Удебелена шийка 21
      Тънка шийка 2
      Къса опашка 12
      Увита опашка 6
      Само опашка 2
      Множествени дефекти 58
      Цитоплазмен остатък 20 
Заключение: Тератозооспермия
         
Какво е Вашето професионално и лично мнение относно спермограмата?
Имаме вече едно детенце заченато по естествен път, но със здравословни проблеми. Бих искала да Ви попитам дали АРТ процедурите биха ни помогнали да имаме друго детенце без увреждания. И коя арт процедура, спрямо резултатите и желанието ни за здраво детенце, Ви се струва най-подходяща - и има ли въобще такава? 

п.п. уточнявам, че той има изменения в тестисите - разширени вени, но все още не са за операция, усложняваща параметрите работа свързана с опасни вещества и радиация, която явно е довела до необратимото изменение на сперматозоидите...
« Последна редакция: Октомври 25, 2014, 04:00:41 am от БялаРоза »