0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #340 -: Септември 22, 2013, 19:36:18 pm »
- Тест за оценка на спермален хроматин - според преценка на лекаря, респ. биолога.
 - Аз бих помислила за кариотип /ако нямате направен пред ин витро опита/, което в някои центрове е задължително, в други - препоръчително.

Благодаря за отговора : )
 - пуснахме разширена СГ + крюгер, МБ + "Идентификация на гъбички и антимикотична чувствителност", чакаме резултатите
- за хроматина задължително ще проуча проучих : ))) просто нямаше да ни стигнат паричките този месец, иначе и това е в списъка
 - за кариотипа - знаех си че трябва да има и нещо генетично! :) не знам дали е практика на клиниката ... но аз съм малко OCD като Монк, но в подготовката (за всякакви събития)

още веднъж благодаря, помогнахте ми, потвърждавайки това което съм мислила междувременно, и за напред да знам че съм на прав път :)
« Последна редакция: Септември 22, 2013, 19:39:57 pm от delusion22 »
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #341 -: Септември 23, 2013, 21:07:56 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
вчера съпругът ми си направи спермограма в Клиника София и има диагноза Тератозооспермия. Бихте ли ни дала съвет какво трябва да направим. Ние сме на 30г. от София, аз си записах час в Клиника София за да видим какво е положението при мен, след като 2г. правихме несполучливи опити за бебе. Докато дойде време за консултацията ми през октомври, мисля мъжът ми да го тъпча  :hungry: с Витамини, билки-бабини зъби,магарешки трън, бърканицата с мед, чудя се дали да пие Спимен или Трибестан, цинк,селен и от някоя билкова аптека да ми направят някоя отвара. Само да не го отрова с толкова много неща  osi_10 Не знам, правилно ли съм преценила? Много ви благодаря  :D

Тежка програма, наистина. :)

Макар да не виждам причина за цялото това усилие. Спермалните показатели са добри, морфологията по новите критерии на СЗО - също, освен да спре да пуши, нищо друго не му е нужно.
Благодаря д-р Даскалова,
нищо не съм му давала на мъжа ми. Той от 3 год. не пуши и алкохола е спрял до минимум. Сигурно от стрес и от заседналия начин на живот/не спортува/ му е занижена морфологията. Остава да видим, дали при мен има проблем!
Отново Благодаря  :D
Йоан 19.09.2017г.
Матей 22.10.2018г.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #342 -: Октомври 04, 2013, 05:53:31 am »
Здравейте, д-р Даскалова
Отново искам да ви благодаря за коректните и изчерпателни отговори, които ни давате. Преди време  писах , че сле изследване на уретрален секрет, при мъжа ми се откриха 2 вида бактерии, които лекувахме и двамата. При него курса на лечение беше по-продължителен. Сега си правихме контролни изследвания. Този път му направиха изслседване на еякулат. Моите резултати са чисти , но при неговите има - кандида албиканс +. Доколкото четох за тези гъбички е възможно да се появят при по-дълъг прием на АБ и отслабен имунитет. Той ги имаше и двете.
Та въпроса ми е , сега пак ли трябва да се пазим и предава ли се това по полов път. Часа за лекар ни е в понеделник, а аз тези дни съм в О , та затова питам :)
« Последна редакция: Октомври 04, 2013, 05:57:06 am от irenaa33 »
<br />
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #343 -: Октомври 06, 2013, 20:19:01 pm »
Здравейте, д-р Даскалова
Отново искам да ви благодаря за коректните и изчерпателни отговори, които ни давате. Преди време  писах , че сле изследване на уретрален секрет, при мъжа ми се откриха 2 вида бактерии, които лекувахме и двамата. При него курса на лечение беше по-продължителен. Сега си правихме контролни изследвания. Този път му направиха изслседване на еякулат. Моите резултати са чисти , но при неговите има - кандида албиканс +. Доколкото четох за тези гъбички е възможно да се появят при по-дълъг прием на АБ и отслабен имунитет. Той ги имаше и двете.
Та въпроса ми е , сега пак ли трябва да се пазим и предава ли се това по полов път. Часа за лекар ни е в понеделник, а аз тези дни съм в О , та затова питам :)

Не се предават по сексуален път, ако го притеснява, може да вземе някакъв противогъбичен препарат. Наистина е възможно да се появяват след антибиотичен прием или при подтиснат имунитет.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #344 -: Октомври 18, 2013, 23:30:35 pm »
Здравейте д-р Даскалова!
Моят съпруг днес си е направил спермограма в клиника Надежда, т.к. дотук имаме две от две други различни клиники с много различни показатели. Когато са го разпитвали при даването на материал той им е споделил, че пие Андрозитол от 3 месеца и че сега го е спрял (свърши опаковката просто и забравя да си купи...) и те са му казали че той се пиел 3 месеца, т.ч. добре че го бил спрял.....
Има ли максимален период за приемане на Андрозитола, т.к. досега знаех че минимума за резултат е 3 месеца и че това е хранителна добавка и много се учудих от този им съвет?
Благодаря!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #345 -: Октомври 20, 2013, 10:21:18 am »
И мен ме интересува този въпрос. Моя мъж вече привършва 2-та опаковка.
<br />
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #346 -: Октомври 21, 2013, 23:24:38 pm »
Андрозитол е хранителна добавка. При здрави мъже няма максимален период на приемане.

В лечебните заведения работят както лекари, така и немедицински специалисти. Само лекарите имат познанията е правото да лекуват, затова за лечение питайте лекар. Работата на немедицинските специалисти е друга.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #347 -: Октомври 22, 2013, 09:27:05 am »
Аз също така знаех от лекарите с които сме разговаряли до момента.
Той (мъжът ми) обаче ми обясни, че това било в отделението по "Анрология" и т.н. и че те ако не знаят .... но по-вероятно да е била някоя сестра или знам ли и аз. Затова и реших да попитам за мнение :)
Благодаря за отговора!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #348 -: Октомври 22, 2013, 10:32:24 am »
Аз също така знаех от лекарите с които сме разговаряли до момента.
Той (мъжът ми) обаче ми обясни, че това било в отделението по "Анрология" и т.н. и че те ако не знаят .... но по-вероятно да е била някоя сестра или знам ли и аз. Затова и реших да попитам за мнение :)
Благодаря за отговора!

В отделението по андрология също работят немедицински специалисти. Те няма как да знаят колко дълго се приема едно лекарство и как се лекува мъжки стерилитет. И аз мога да работя като лекар в АЕЦ, но това няма да ме направи специалист по ядрена физика, нали. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #349 -: Октомври 22, 2013, 11:19:47 am »
Хахахаха - добро сравнение ;)
Така си е. Друг е въпросът защо тези хора си позволяват да дават мнение....после ние ходим като луди да разпитваме лекарите за глупости, вместо да ги оставим да си вършат работата :(
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #350 -: Ноември 11, 2013, 13:14:49 pm »
Здравей, Мели.

изследвахме ТСХ - 0,93 uLU/ml - в норма; FSH 11.12 uLU/ml (Русенска лаборатория, спред д-ра в норма, преди година изследване в Бодимед/Сф 19,04 U/l или доста над нормата, като тук мерните единици нещо не ми съвпадат, а реф.ст-ти са подадени едни и същи 1,5 - 12,40); Тестостерон 11,91 nmol/l (реф.ст. 6,07 - 27,10).
Според Уролога има проблем с левия тестис - по-малък 30% и с по-мека констистенция, но без данни за варикоцеле или възпалителни процеси.
Допълнителни изследвания, които ще направим, са LH, пролактин, естрадиол, кръвна захар.Моля за съвет дали да пуснем и инсулин + DHEA-S, тъй като не знам каква точно информация дават..
И дали нещо не пропускаме от към хормони.
Благодаря и усмихнат ден :-)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #351 -: Ноември 14, 2013, 16:06:02 pm »
Здравей, Мели.

изследвахме ТСХ - 0,93 uLU/ml - в норма; FSH 11.12 uLU/ml (Русенска лаборатория, спред д-ра в норма, преди година изследване в Бодимед/Сф 19,04 U/l или доста над нормата, като тук мерните единици нещо не ми съвпадат, а реф.ст-ти са подадени едни и същи 1,5 - 12,40); Тестостерон 11,91 nmol/l (реф.ст. 6,07 - 27,10).
Според Уролога има проблем с левия тестис - по-малък 30% и с по-мека констистенция, но без данни за варикоцеле или възпалителни процеси.
Допълнителни изследвания, които ще направим, са LH, пролактин, естрадиол, кръвна захар.Моля за съвет дали да пуснем и инсулин + DHEA-S, тъй като не знам каква точно информация дават..
И дали нещо не пропускаме от към хормони.
Благодаря и усмихнат ден :-)

Ако няма друго указание от лекаря, тези хормони са достатъчни. Аз бих пуснала и гликиран хемоглобин. Но по-важният проблем е този с намаления размер на тестиса.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #352 -: Ноември 18, 2013, 22:27:57 pm »
Здравейте, досега не сме правили опити за бебе - в момента си правим различни профилактични изследвания. Едно от тях е спермограма, която неприятно ни изненада - правена е по Крюгер в Св.София и резултатите са следните: обща подвижност на сперматозоидите 61%, от тях с нормокинеза 45 %, хипокинеза 16 %, акинеза 39 %. Концентрация на сперматозоидите - 37.2 млн/мл, брой нормокинетични в мл - 16 740 000, общ брой нормокинетични 36 828 000. Аглутинация - не. Сперматозоиди с нормална морфология - 7 % при референтни стойности > или = 14 %, естествено останалите са с отклонения - 93 %. Teratozoospermia index 1.69 при нормални стойности < или = 1.6. Резултатът е астенозооспермия. Мъжът ми не пие, не пуши, води сравнително здравословен живот, но е на 44 г. Андрологът при който бяхме го гледа на ехограф и каза, че тези отклонения били "козметични" и нямало проблем - изписа му само трибестан. При мен няма никакви здравословни проблеми и отклонения. Може ли да ми кажете при такива стойности какви са шансовете да настъпи забременяване по естествен път без да се чака години или е невъзможно да се предвиди? Много ме притеснява големия брой сперматозоиди с дефекти  :( Благодаря предварително за отговора


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
*

    Crystal

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #353 -: Ноември 19, 2013, 08:09:14 am »
Извинявам се, че се намесвам, макар че не съм медицински консултант. Ако всичко останало е наред, шансът да забременееш естествено е голям. Моите две деца са заченати естествено с показатели по-зле от вашите-морфологията по Крюгер беше 4%.Концентрацията и подвижността също бяха по-зле. Писала съм вече в темата за забременяване с лош мъжки фактор. 
« Последна редакция: Ноември 19, 2013, 08:13:23 am от Crystal »
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #354 -: Ноември 19, 2013, 09:29:52 am »
Здравейте Crystal, благодарна съм за всеки съвет и мнение по въпроса защото наистина се притеснявам - при нас няма много време за действие заради възрастта на мъжа ми. Иначе вероятно по естествен път може да се случи, но не знам какви са шансовете да не чакаме години. Ако трябва да се чака не знам дали да не минем направо към инсеминация - би трябвало щом при мен всичко е наред с инсеминация да стане бързо.


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
*

    Crystal

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #355 -: Ноември 19, 2013, 09:44:35 am »
Мисля, че най- добре е да се доверищ на доктора си и да слушаш неговите съвети. Аз бих опитала с инсеминации. Мисля, че твоята възраст е по-важна от възрастта на партньора ти. Късмет!
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #356 -: Ноември 19, 2013, 10:19:31 am »
Лили, бих изчакала отговора на Мели, все пак тя е медицинското лице във форума, а и при всеки организма действа по различен начин.И да ако имаш доверие в лекаря си, давай по път който ти е начертал.

Успех!

*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #357 -: Ноември 19, 2013, 11:21:36 am »
За съжаление не вярвам на андролога - не го познавам, нямам опит с него защото там правихме спермограмата и решихме да отидем при андролога на място. За мен след като в резултата има отклонения андролога не би трябвало да ме успокоява, че било всичко ОК. Сега сме на трибестан и не знам дали да не направим още една спермограма в друга клиника, че да видим какво ще излезе


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #358 -: Ноември 27, 2013, 18:01:05 pm »
Първата ни спермограма беше с лоша морфология 3% изписаха му да пие селен. След 3 месеца направихме нова и резултатите бяха много по добри 15% . Първата беше обикновена, втората разширена по Крюгер. И двете са правени в клиника за репродуктивно здраве. След резултата на 2 спермограма лекаря каза , че е ок, също така минахме преглед и при уролог който разгледа спермограмите и също според него са ок. Всички показатели са добре, но на мен ми остава един въпрос в главата. И на двете спермограми пише повишен вискозитет и втечняване частично. Бихте ли ми изяснили в следствие на какво са тези показатели? има ли причина за тревога отдностно вискозитета и втечняването при положение че другите показатели са ок? Интересно ми е защото никой не каза нищо по въпроса , нито лекаря ни в клиниката нито урологът който посетихме? Може ли тези неща да ни пречат за естествено забременяване? Някъде бях чела че вискозитета има отношение с простатата има ли нещо такова?
Предварително благодаря:)
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #359 -: Ноември 29, 2013, 11:08:49 am »
Здравейте, досега не сме правили опити за бебе - в момента си правим различни профилактични изследвания. Едно от тях е спермограма, която неприятно ни изненада - правена е по Крюгер в Св.София и резултатите са следните: обща подвижност на сперматозоидите 61%, от тях с нормокинеза 45 %, хипокинеза 16 %, акинеза 39 %. Концентрация на сперматозоидите - 37.2 млн/мл, брой нормокинетични в мл - 16 740 000, общ брой нормокинетични 36 828 000. Аглутинация - не. Сперматозоиди с нормална морфология - 7 % при референтни стойности > или = 14 %, естествено останалите са с отклонения - 93 %. Teratozoospermia index 1.69 при нормални стойности < или = 1.6. Резултатът е астенозооспермия. Мъжът ми не пие, не пуши, води сравнително здравословен живот, но е на 44 г. Андрологът при който бяхме го гледа на ехограф и каза, че тези отклонения били "козметични" и нямало проблем - изписа му само трибестан. При мен няма никакви здравословни проблеми и отклонения. Може ли да ми кажете при такива стойности какви са шансовете да настъпи забременяване по естествен път без да се чака години или е невъзможно да се предвиди? Много ме притеснява големия брой сперматозоиди с дефекти  :( Благодаря предварително за отговора

Заключението би трябвало да е тератозооспермия /т.е. процентът на морфологично нормалните сперматозоиди е под долните референтни граници/, а не астенозооспермия /което означава намалена подвижност на сперматозоидите/. Все пак нормите от 2010 г. са променени, сегашните референтни граници са 4%, така че всъщност показателите от тази спермограма са в норма. Възрастта на партнюора също не е кой знае колко голяма. Всичко това обаче трябва да се съотнесе към твоята възраст - тя е водеща в решението относно забременяване - дали ще се изчаква или ще се предприемат по-сериозни стъпки.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу