0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #320 -: Юли 24, 2013, 22:08:46 pm »
Здравейте д-р Даскалова
Ще помоля за коментар и по спермограмата на мъжа ми. Имаме едно дете на 6г. и от 2,5г. правим опити за второ:
Обем: 6.7
Време на втечняване:под 10 мин.
ВИЗКОЗИТЕТ: под 3мм
РН:                 9.0
Брой на сперматозоидите: 16 750 000 в мл
Подвижност:
-51% нирмокинетични
-14% хипокинетични
-35%акинети
ВИТАЛИТЕТ: 58%
МОРФОЛОГИЯ: 53%норм.,47%-с разл.дефекти, от тях
 -41% в областта на главата
 -30% в средната част
 - 29% в областта на опашката
ПРИМЕСИ:8-10 % Леу, Ер, пл.еп.клетки , лецитинови телца, детрит
ПРЕЖИВЯЯЕМОСТ: 60% ЗА 90 МИН.
ДИАГНОЗА: ОЛИГОСПЕРМИЯ гр.I

Да го е преглеждал уролог? Количеството е над нормата, рН - също, молфологията е измислена, заключението не съответства на терминологията ... изобщо повторете изследването в друг център. Избери си от този линк http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1065&Itemid=109.
Mного благодаря, Мели. Не, не го е преглеждал уролог. Спермограмата е правена 2 пъти през една година и показателите са почти едни и същи. Да количеството е голями и ни препоръчаха уролог. Но сега е голямото уговаряне да отиде. Направо не знам вече. Прочетох му вашия отговор. благодая! А можете ли да ми кажете какъв е точно прегледа при уролога?
<br />
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #321 -: Юли 25, 2013, 11:11:59 am »
Здравейте, това е последната спермограма на мъжа ми.
« Последна редакция: Юли 25, 2013, 11:25:46 am от bojinova88 »


Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #322 -: Август 06, 2013, 15:00:05 pm »
Здравейте, д-р Даскалова.
Мъжът ми е с диагноза азоспермия. Преди 5 години му правиха операция, при която отстраниха левия тестист. Спремограмата му е отрицателна. През юли месец направихме изследвания на няколко хормона,това са резултатите:
LH  15.83
FSH  24,05
INHIBIN B < 1.00
PROLACTIN  251.10
TESTOSTERON 11.01
Обръщам се към Вас, въз основа на тези изследвания  има ли някакъв минимален шанс да бъде биологичен баща.
Благодаря предварително за отговора.
« Последна редакция: Август 06, 2013, 15:02:11 pm от bigy »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #323 -: Август 17, 2013, 12:36:17 pm »
А можете ли да ми кажете какъв е точно прегледа при уролога?

Надявам се вече да е отишъл на преглед при уролог. Прегледът не е страшен, не боли, стандартно се използва ултразвуков апарат, за да се измерят тестисите, епидидимите, простатната жлеза, да се види дали няма някои образувания, напр. тумори, кисти, сперматоцеле, калцификати и т.н., също така с доплер се оценява кръвотока в някои кръвоносни съдове. Това е, не е страшно. Ако има нужда от по-сериозни и неприятни прегледи или изследвания, първо се обсъждат с лекаря и се провеждат само при съгласие от страна на пациента.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #324 -: Август 17, 2013, 12:38:20 pm »
Здравейте, това е последната спермограма на мъжа ми.

Остава предходния ми коментар за разликите в показателите при отделните спермограми.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #325 -: Август 17, 2013, 12:40:57 pm »
Здравейте, д-р Даскалова.
Мъжът ми е с диагноза азоспермия. Преди 5 години му правиха операция, при която отстраниха левия тестист. Спремограмата му е отрицателна. През юли месец направихме изследвания на няколко хормона,това са резултатите:
LH  15.83
FSH  24,05
INHIBIN B < 1.00
PROLACTIN  251.10
TESTOSTERON 11.01
Обръщам се към Вас, въз основа на тези изследвания  има ли някакъв минимален шанс да бъде биологичен баща.
Благодаря предварително за отговора.

Отговорът ми зависи и от това, коя е била причината за оперативното премахване на тестиса и дали е провеждана агресивна към сперматогенезата терапия /химио- или радиотерапия/. Каква е причината за липсата на сперматозоиди?

Хормоналните нива не са обнадеждаващи, но за точна прогноза са необходими и други изследвания.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #326 -: Август 17, 2013, 13:13:43 pm »
А можете ли да ми кажете какъв е точно прегледа при уролога?

Надявам се вече да е отишъл на преглед при уролог. Прегледът не е страшен, не боли, стандартно се използва ултразвуков апарат, за да се измерят тестисите, епидидимите, простатната жлеза, да се види дали няма някои образувания, напр. тумори, кисти, сперматоцеле, калцификати и т.н., също така с доплер се оценява кръвотока в някои кръвоносни съдове. Това е, не е страшно. Ако има нужда от по-сериозни и неприятни прегледи или изследвания, първо се обсъждат с лекаря и се провеждат само при съгласие от страна на пациента.
Благодаря ви др. Даскалова
Да , посетихме уролог с голямо нежелание от негова страна , едва ли не насила, но резултата е налице- бактериална инфекция , от която и двамата се лекувахме. Той продължава, аз съм пуснала контролна микробиология, в понеделник ще ми е готов р-та , но лекаря каза, че най вероятно ще се наложи и при мен , по-продължително лечение.
Изписа му и Андроситол за 3 мес, като му го представил като много добър и ефикасен.
Ще се радвам на вашето мнение за тази добавка!
Благодаря!
<br />
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #327 -: Август 21, 2013, 11:39:44 am »
Благодаря Ви д-р Даскалова, тестиса е отстранен тъй като му откриха бучка в него. Направени са му само 2 лъчетерапии, отказа да се подложи на другите. Но каква е причината за липсата на спертозоиди не знаем, всеки го отдава на направената операция.
Какви други изследвания трябва да се направят?
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #328 -: Август 28, 2013, 21:03:26 pm »
Здравейте, на 30г.съм, 95кг.,187см., приемам добавки (вит.Б12+Б9, Е, цинк, Ц, селен) след спермограми в клиники по стерилитет със следните параметри, Крюгер морфология 2%, 23,5млн./мл., 1.7-2.1 мл. количество, бързи 11 %, средни 2% , бавни 5 %, аглутинация 10 %, ph 7.6, нормален вискозитет, кръгли клетки 3млн./мл., във всички култури ми откриха Стрептококи тип Б (много добре си мия ръцете преди това), умерено количество и мненията за лечение или не са различни, дали може да влияят негативно според вас, също резултати от хормони са следните: ФСХ 2.6 IU/L (1.2-18.5), ЛХ 2.4 (2.5-16.3), ТСХ 0.42 miU/L (0.4-4.4), T3 4.92 pmol/L (3.5-5.7), THYROXINE FREE 11.9 pmol/L (8-18), testosterone total 11.36 (2.8-21.6), testosterone bioavailable 6.92 nmol/L (3.6-11.3), PROLACTIN 11.6 ug/L (2.6-13.1), ESTRADIOL 85.2 pmol/L,(<206), B12 280 pmol/L (155-700), имах и желязо на горна граница и затова дарих 0.500л кръв., ехограф на тестиси не откри нищо, както и ехограф на щитовидна жлеза. На 14 год. бях опериран от ингвинална херния с хидроцеле вдясно, на 25г. изкарах заушка. Какви са вашите препоръки и мнение? Благодаря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #329 -: Септември 03, 2013, 15:08:00 pm »
А можете ли да ми кажете какъв е точно прегледа при уролога?

Надявам се вече да е отишъл на преглед при уролог. Прегледът не е страшен, не боли, стандартно се използва ултразвуков апарат, за да се измерят тестисите, епидидимите, простатната жлеза, да се види дали няма някои образувания, напр. тумори, кисти, сперматоцеле, калцификати и т.н., също така с доплер се оценява кръвотока в някои кръвоносни съдове. Това е, не е страшно. Ако има нужда от по-сериозни и неприятни прегледи или изследвания, първо се обсъждат с лекаря и се провеждат само при съгласие от страна на пациента.
Благодаря ви др. Даскалова
Да , посетихме уролог с голямо нежелание от негова страна , едва ли не насила, но резултата е налице- бактериална инфекция , от която и двамата се лекувахме. Той продължава, аз съм пуснала контролна микробиология, в понеделник ще ми е готов р-та , но лекаря каза, че най вероятно ще се наложи и при мен , по-продължително лечение.
Изписа му и Андроситол за 3 мес, като му го представил като много добър и ефикасен.
Ще се радвам на вашето мнение за тази добавка!
Благодаря!

Това е добър комбиниран препарат. Излекувайте старателно инфекцията и успех.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #330 -: Септември 03, 2013, 15:23:08 pm »
Благодаря Ви д-р Даскалова, тестиса е отстранен тъй като му откриха бучка в него. Направени са му само 2 лъчетерапии, отказа да се подложи на другите. Но каква е причината за липсата на спертозоиди не знаем, всеки го отдава на направената операция.
Какви други изследвания трябва да се направят?

Отстраняването на тестиса и лъчетерапията са смислени причини за липсата на сперматогенеза. Дали са единствени не може да се каже, докато не се направят и останалите изследвания за причини, водещи до азооспермия - напр. кариотип, микроделеции на Y хромозома, ретроградна еякулация и т.н. по преценка на лекуващия лекар.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #331 -: Септември 03, 2013, 16:18:40 pm »
Здравейте, на 30г.съм, 95кг.,187см., приемам добавки (вит.Б12+Б9, Е, цинк, Ц, селен) след спермограми в клиники по стерилитет със следните параметри, Крюгер морфология 2%, 23,5млн./мл., 1.7-2.1 мл. количество, бързи 11 %, средни 2% , бавни 5 %, аглутинация 10 %, ph 7.6, нормален вискозитет, кръгли клетки 3млн./мл., във всички култури ми откриха Стрептококи тип Б (много добре си мия ръцете преди това), умерено количество и мненията за лечение или не са различни, дали може да влияят негативно според вас, също резултати от хормони са следните: ФСХ 2.6 IU/L (1.2-18.5), ЛХ 2.4 (2.5-16.3), ТСХ 0.42 miU/L (0.4-4.4), T3 4.92 pmol/L (3.5-5.7), THYROXINE FREE 11.9 pmol/L (8-18), testosterone total 11.36 (2.8-21.6), testosterone bioavailable 6.92 nmol/L (3.6-11.3), PROLACTIN 11.6 ug/L (2.6-13.1), ESTRADIOL 85.2 pmol/L,(<206), B12 280 pmol/L (155-700), имах и желязо на горна граница и затова дарих 0.500л кръв., ехограф на тестиси не откри нищо, както и ехограф на щитовидна жлеза. На 14 год. бях опериран от ингвинална херния с хидроцеле вдясно, на 25г. изкарах заушка. Какви са вашите препоръки и мнение? Благодаря!

Аз бих лекувала инфекцията, след което андролог или ендокринолог да погледне хормоните, а също така и да се направи тест за виталност на сперматозоидите. И ако всичко друго е наред, да се опита да се подобри чрез лечение подвижността на спермамтозоидите и тяхната морфология.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #332 -: Септември 03, 2013, 16:40:18 pm »
Благодаря , Мели  :bighug:
<br />
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #333 -: Септември 09, 2013, 21:36:14 pm »
Здравейте, д-р Даскалова,

Искам да Ви попитам за колко време е редно да се изготви спермограма с морфология по Крюгер. От няколко месеца посещавам нова клиника по стерилитет, наложи се да повторим някои изследвания, в т.ч. и спермограмата. На мое обаждане ми казаха, че още не е готова, "сега ги броят". На следващич ден отново се обадих и ми казаха, че вече е готова, но беше 7 ден след даването на спермата, т.к. имаше и почивни дни.
На мен ми се виждат доста дни...
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #334 -: Септември 10, 2013, 22:48:49 pm »
Здравейте, д-р Даскалова,

Искам да Ви попитам за колко време е редно да се изготви спермограма с морфология по Крюгер. От няколко месеца посещавам нова клиника по стерилитет, наложи се да повторим някои изследвания, в т.ч. и спермограмата. На мое обаждане ми казаха, че още не е готова, "сега ги броят". На следващич ден отново се обадих и ми казаха, че вече е готова, но беше 7 ден след даването на спермата, т.к. имаше и почивни дни.
На мен ми се виждат доста дни...

Спермалната морфология се оценява на препарат, на който сперматозоидите са фиксирани. Няма изискване това да стане в същия ден, в който е отделен еякулата, нито има определена норма за срока на оценка. Ако препаратът е фиксиран добре, той на практика е траен и годен за оценка в течение на много дълъг период от време /месеци, дори години, ако се приложи специална методика за фиксация и съхраняване/. Възможно е в някои клиники да имат практика да приготвят препаратите в момента, а да се оценяват в определен ден от седмицата.

Все пак, ако имаш съмнения, повтори спермограмата и на друго място.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #335 -: Септември 11, 2013, 20:21:40 pm »
Здравейте др Даскалова,
аз също имам въпрос.
Партньорът ми има СГ (от Май 2012) със заключение - добра оплодителна способност, диагноза - нормозооспермия. (АГ варна)

Редът ни по фонда наближава и за мен е важно да направим и разширена спермограма.
- има ли смисъл от SDI  на този етап? и
- ако няма данни за инфекции - да правим ли и МБ на еякулат (т.е. ако има инфекции, те не се ли засичат от СГ?)

Благодаря предварително : )
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #336 -: Септември 12, 2013, 07:00:57 am »
Благодаря за отговора
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #337 -: Септември 12, 2013, 22:45:51 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
вчера съпругът ми си направи спермограма в Клиника София и има диагноза Тератозооспермия. Бихте ли ни дала съвет какво трябва да направим. Ние сме на 30г. от София, аз си записах час в Клиника София за да видим какво е положението при мен, след като 2г. правихме несполучливи опити за бебе. Докато дойде време за консултацията ми през октомври, мисля мъжът ми да го тъпча  :hungry: с Витамини, билки-бабини зъби,магарешки трън, бърканицата с мед, чудя се дали да пие Спимен или Трибестан, цинк,селен и от някоя билкова аптека да ми направят някоя отвара. Само да не го отрова с толкова много неща  osi_10 Не знам, правилно ли съм преценила? Много ви благодаря  :D

Въздържание:                                      4дни
Количество:                                          3,6мл/норма>1,5мл/
Цвят:                                                      нормален
Ph:                                                         7,4/норма 7,2-8.0/
Вискозет:                                               2/нормален до 2см/
Втечняване:                                          30мин.

Конц.на сперм.:                                     38млн./мл.
Общ бр.сперм.в еяк.:                            136,8млн.

Общ.подвижност на сперм.:                  57%/норма >40%/
нормокинеза:                                         50%/норма >32%/
хипокинеза:                                           7%
акинеза:                                                 43%

Бр.нормокинетични спер.:                    19 000 000
Общ бр. на сперм.в еякулат:                 68 400 000

Левкоцити:                                             3-4/норма 1х10^6 в мл./
Епителни клетки:                                   1

Морфология по Крюгер-нормална:      9%/норма =>14%/
Отклонения:                                          91%
Главични дефекти:                               24%
Шийни дефекти:                                   21%
Опашни дефекти:                                 23%
Цитоплазмен остатък:                          19%

Спермогенеза:                                      4%

Teratozoospermia index: 1,39%/норма <1,60/

Заключение: Намалена оплодителна способност въз основа на морфологията на Крюгер. Останалите показатели в норма.
Йоан 19.09.2017г.
Матей 22.10.2018г.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #338 -: Септември 22, 2013, 14:23:17 pm »
Здравейте др Даскалова,
аз също имам въпрос.
Партньорът ми има СГ (от Май 2012) със заключение - добра оплодителна способност, диагноза - нормозооспермия. (АГ варна)

Редът ни по фонда наближава и за мен е важно да направим и разширена спермограма.
- има ли смисъл от SDI  на този етап? и
- ако няма данни за инфекции - да правим ли и МБ на еякулат (т.е. ако има инфекции, те не се ли засичат от СГ?)

Благодаря предварително : )

Каквото и да ви препоръчам, вие ще трябва да направите това, което се изисква от съответния център. МБ не е излишна, както и някои други тестове, примерно за хламидия и микоплазми. Понякога има признаци за инфекция, които се виждат при спермалния анализ - напр. повече левкоцити, кръв в еякулата, епителни клетки и т.н., но е възможно да има инфекция и без тези показатели.

Тест за оценка на спермален хроматин - според преценка на лекаря, респ. биолога.

Аз бих помислила за кариотип /ако нямате направен пред ин витро опита/, което в някои центрове е задължително, в други - препоръчително.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #339 -: Септември 22, 2013, 17:27:01 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
вчера съпругът ми си направи спермограма в Клиника София и има диагноза Тератозооспермия. Бихте ли ни дала съвет какво трябва да направим. Ние сме на 30г. от София, аз си записах час в Клиника София за да видим какво е положението при мен, след като 2г. правихме несполучливи опити за бебе. Докато дойде време за консултацията ми през октомври, мисля мъжът ми да го тъпча  :hungry: с Витамини, билки-бабини зъби,магарешки трън, бърканицата с мед, чудя се дали да пие Спимен или Трибестан, цинк,селен и от някоя билкова аптека да ми направят някоя отвара. Само да не го отрова с толкова много неща  osi_10 Не знам, правилно ли съм преценила? Много ви благодаря  :D

Тежка програма, наистина. :)

Макар да не виждам причина за цялото това усилие. Спермалните показатели са добри, морфологията по новите критерии на СЗО - също, освен да спре да пуши, нищо друго не му е нужно.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу