0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #260 -: Април 11, 2013, 15:01:01 pm »
И морфологията по Крюгер излезе - 3%!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #261 -: Април 11, 2013, 17:28:13 pm »
Здравейте д-р Даскалова,

През м.10.2012 г. съпругът ми направи спермограма, която се оказа меко казано отчаяваща. Както ни посъветвавха от клиниката, след месец направихме втора в друга клиника и подадохме документи във Фонда. Решихме докато излезе номерчето ни, да се опитаме да лекуваме проблема ( или поне да подобрим шансовете си). С резултатите от спермограмите съпругът ми мина преглед при д-р Кацаров. Според него проблемът е в намаления обем на тестисите по рождение. Изписа му Клостилбегит и Андрозитол, които съпругът ми пие от декември до сега, плюс бърканцита с мед и чай от бабини зъби и магарешки бодил. Направи и някой доп. изследвания:
- няма хламидия, трихомони, уреаплазми и микоплазми;
- FSH - 7.26 (реф. 1.27-19.26);
- тестостерон - 11.59 (реф. 6.1-27.1).
Преди няколко дни направихме контролна спермограма, вече и с оценка по Крюгер. Резултатът - повишено количество (макар и пак под нормата), но 2 % по Крюгер  :balk_144:.
И сега накъде? - други лекарства, други изследвания ... :dontknow:
Много бих искала да чуя вашето мнение.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #262 -: Април 13, 2013, 11:20:39 am »
Bibo_86, на базата на двете спермограми бих ви посъветвала да изясните някои неща:
- има или няма аглутинация /респ. антитспермални антитела/, което евентуално ще обясни защо подвижността е ниска
- ако вискозитетът е повишен, това също е причина за слаба подвижност
- има ли варикоцеле /преглед при уролог/
- други евентуални причини за влошена подвижност и морфология, напр. тютюнопушене, професионални вредности, други общи заболявания, травми и операции в областта на тестисите, наднормено тегло, хормонални проблеми и т.н.
- да отстраните някои причини, ако се открият и да направите нова спермограма

По принцип показателите трябва да се интерпретират както самостоятелно, така и в комбинация, затова изчисляваме концентрация на подвижни сперматозоиди, индекси за множестсвени спермални дефекти и т.н.

Но няма място за отчаяние.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #263 -: Април 13, 2013, 11:27:01 am »
malinka80, когато тестисите са хипотрофични или хипопластични, или изобщо има някакъв проблем с техния обем, е много трудно да се постигне подобрение. Все пак можете да помислите дали няма и други, допълнителни причини, които биха могли да се отстранят /напр. да няма инфекции, да се види състоянието на ендокринната система, да се направи оценка на секреторния капацитет на епидидим, простата и семенни мехурчета чрез изследване на биохимични маркери в еякулата, напр. алфа-глюкозидаза, лимонена киселина и фруктоза.

Също така помислете и за замразяване на сперматозоиди.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #264 -: Април 13, 2013, 11:34:01 am »
Много благодаря за отговора. Имаме час за андролог и ще потърсим причините за влошените показатели!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #265 -: Април 14, 2013, 03:12:30 am »
Благодаря Ви д-р Даскалова.
По отношение на инфекцията не съм сигурна. Преди около година му бяха открили ентерококи в еякулата, които лекува с антибиотик, но те пак излязоха при контролното изследване. Ново лечение така и не направи. От последната микробиология (11.2012 г.) цитирам: "не се изолира кандида и банална флора" и "левкоцити 1-2 на 5 полета".
А що се отнася до останалите неща, които сте ни препоръчали, ще започнем да ги отмятаме едно по едно.  :balk_173:
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #266 -: Април 14, 2013, 13:37:10 pm »
Здравейте, извинявам се, че пиша коментар тук, но не можах да разбера къде е най-подходящо ... Имам желание да даря сперма безвъзмоздно на хора,които имат нужда, мисля че имам много добър материал така да го нарека, така че който има нужда и съответно има проблеми с намирането на донор може да ми пише. :)
« Последна редакция: Април 17, 2013, 16:21:47 pm от Мели »
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #267 -: Април 14, 2013, 15:06:55 pm »
Здравейте, Daniel_Takev!
Това са клиниките в България, Ваше е решението с коя да се свържете. Там ще Ви направят и всички необходими изследвания.


http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1065&Itemid=109
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #268 -: Април 14, 2013, 16:22:15 pm »
Здравейте д-р Даскалова, мъжа ми пие от януари Андрозитол, Селен и Цинк.Направената контролна спермограма този месец показва почти сходни данни като предишните.През юли или август ни предстои ИКСИ процедура.Въпросът ми е да прави ли някаква почивка сега от добавките или да продължава да си ги взема по същата схема?
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #269 -: Април 14, 2013, 20:55:55 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
моля да си кажете мнението по следния въпрос
Възможно ли е заради лоша морфология да се стига до спонтанни аборти?
За последните 2 години имам 4 положителни теста и 3 аборта. 1 мисед в 9г.с /изоставане на плода/, едно кухо яйце, едно закъснение с 10 дни и положителен тест, след което просто ми дойде цикъла и сега отново преди няколко дни положителен тест. Започнахме подготовка за инвитро и направихме спермограма и се оказа 3% нормални сперматозоиди...повечето са с дефекти в главичката...аз между другото имам нк клетки и малко завишени тат и мат и до сега отдавахме абортите на тях. Преди време сме пускали спермограма, но не по крюгер и беше нормална с леко отклонение в броя на нормокинетичните.
Много изчетох по темата и останах с впечатлението, че женския организъм подбира качествените сперматозоиди още при движението им към яйцеклетката, освен това в доста блогове на лекари видях, че съвсем не е рядкост над 90% от сперматозоидите да са анормални при Крюгер. Естествено, че и природата понякога бърка и кухото яйце по-често се дължи на мъжки фактор, но не би ли следвало лошата спермограма по-скоро да води до незабременяване, а не до аборти?
При мен пише,че дефектните сперматозоиди имат малка акрозомна област /което според мен означава, че ще имат проблем с прикрепянето и оплождането на яйцеклетката/.
Извинявам се, че се разтегна много въпросът ми, но търся малко успокоение дали имам шанс с тази бременност, защото за моя проблем почти е отстранен.Смятате ли, че сперматозоид с този дефект може да оплоди яйцеклетка на естествен цикъл?
Ще съм благодарна и на други мнения по темата на хора от форума :)
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #270 -: Април 14, 2013, 23:06:09 pm »
Здравейте, д-р Даскалова,
имам подобен въпрос относно развитието на емброните в първите дни след оплождането. Правим всеки месец пункция на естествен цикъл, има оплождане, ембрионите са без фрагментации, но от 2-3 ден забавят развитие. Тъй като ми препоръчаха процедура с донорски яйцеклетки, въпросът ми е доколко този проблем е резултат от некачествени яйцеклетки,  доколко на проблем с еякулата. Диагнозата при съпруга ми е Oligoasthenoteratozoospermia. Оплождането е ИКСИ. Има ли смисъл при следващия опит да помоля освен правеното досега, да се приложи и методът MACS за подбор на сперматозоидите?  Благодаря Ви!

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #271 -: Април 15, 2013, 14:45:23 pm »
Здравейте, д-р Даскалова,
имам подобен въпрос относно развитието на емброните в първите дни след оплождането. Правим всеки месец пункция на естествен цикъл, има оплождане, ембрионите са без фрагментации, но от 2-3 ден забавят развитие. Тъй като ми препоръчаха процедура с донорски яйцеклетки, въпросът ми е доколко този проблем е резултат от некачествени яйцеклетки,  доколко на проблем с еякулата. Диагнозата при съпруга ми е Oligoasthenoteratozoospermia. Оплождането е ИКСИ. Има ли смисъл при следващия опит да помоля освен правеното досега, да се приложи и методът MACS за подбор на сперматозоидите?  Благодаря Ви!
А защо пробвате на естествен цикъл, а не правите истинско икси със стимулация и т.н. след като си имаш твои яйцеклетки- така шансовете ти значително се увеличават. На естествен цикъл мисля, че дават прогноза - 15-18% успеваемост.
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #272 -: Април 15, 2013, 23:15:21 pm »
Илиана, всички почват от класическа процедура със стимулация. Вероятно има причина марси да прави икси на ЕЦ.

*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #273 -: Април 15, 2013, 23:41:40 pm »
Да не разводнявам темата, на кратко, не отговарям добре на стимулация. Правя повече фоликули, но са празни и на края пак една, максимум две яйцеклетки.

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #274 -: Април 16, 2013, 11:22:33 am »
Ок...аз не ти правя забележка, разбира се, че това си е твой избор. просто ми стана любопитно, защото и аз като теб исках на естествен цикъл, защото ми се стори по-добре, понеже може да пробваш всеки месец и според мен все в един момент организмът ще си отгледа една хубава яйцеклетка и ще стане, но лекарите ме отсвириха директно, че шансовете били изключително малки...иначе успех ти желая, защото аз продължавам да мисля, че шансовете има, все пак и при най-перфектните показатели не може от всеки цикъл да излезе бременност...а вие със спермограмата как сте. Какви отклонения имате?
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #275 -: Април 16, 2013, 12:22:42 pm »
Илиана, тази тема е за въпроси към д-р Даскалова.

Въпросите за спермограми можеш да задаваш и обсъждаш с другите потребители тук: http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=12189.860

За ин витро и икси на естествен цикъл си имаме също тема: http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=49546.0

Поразгледай форума! Ако имаш въпроси, можеш да ги зададеш в самия форум и на лични съобщения.

Желая ти скоро да се преместиш в темата на бременните!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #276 -: Април 17, 2013, 16:24:06 pm »
Здравейте, извинявам се, че пиша коментар тук, но не можах да разбера къде е най-подходящо ... Имам желание да даря сперма безвъзмоздно на хора,които имат нужда, мисля че имам много добър материал така да го нарека, така че който има нужда и съответно има проблеми с намирането на донор може да ми пише. :)

Това желание е похвално. Донорството на сперматозоиди се урежда от наредба 28 на МЗ, според която донорът трябва да отговаря на определени условия. Това се определя в медицинските центрове, които имат право да работят с донорски сперматозоиди. Обърни се към някой от тези центрове и те ще ти разяснят какво е необходимо да направиш.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #277 -: Април 17, 2013, 16:25:32 pm »
Здравейте д-р Даскалова, мъжа ми пие от януари Андрозитол, Селен и Цинк.Направената контролна спермограма този месец показва почти сходни данни като предишните.През юли или август ни предстои ИКСИ процедура.Въпросът ми е да прави ли някаква почивка сега от добавките или да продължава да си ги взема по същата схема?


Почивка от хранителните добавки не е необходимо да се прави, освен ако не е изрично поискана от лекаря, назначил лечението.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #278 -: Април 17, 2013, 16:34:47 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
моля да си кажете мнението по следния въпрос
Възможно ли е заради лоша морфология да се стига до спонтанни аборти?
За последните 2 години имам 4 положителни теста и 3 аборта. 1 мисед в 9г.с /изоставане на плода/, едно кухо яйце, едно закъснение с 10 дни и положителен тест, след което просто ми дойде цикъла и сега отново преди няколко дни положителен тест. Започнахме подготовка за инвитро и направихме спермограма и се оказа 3% нормални сперматозоиди...повечето са с дефекти в главичката...аз между другото имам нк клетки и малко завишени тат и мат и до сега отдавахме абортите на тях. Преди време сме пускали спермограма, но не по крюгер и беше нормална с леко отклонение в броя на нормокинетичните.
Много изчетох по темата и останах с впечатлението, че женския организъм подбира качествените сперматозоиди още при движението им към яйцеклетката, освен това в доста блогове на лекари видях, че съвсем не е рядкост над 90% от сперматозоидите да са анормални при Крюгер. Естествено, че и природата понякога бърка и кухото яйце по-често се дължи на мъжки фактор, но не би ли следвало лошата спермограма по-скоро да води до незабременяване, а не до аборти?
При мен пише,че дефектните сперматозоиди имат малка акрозомна област /което според мен означава, че ще имат проблем с прикрепянето и оплождането на яйцеклетката/.
Извинявам се, че се разтегна много въпросът ми, но търся малко успокоение дали имам шанс с тази бременност, защото за моя проблем почти е отстранен.Смятате ли, че сперматозоид с този дефект може да оплоди яйцеклетка на естествен цикъл?
Ще съм благодарна и на други мнения по темата на хора от форума :)

Конкретните дефекти по сперматозоидите много рядко имат прогностична стойност и само при определени, "екзотични" дефекти /напр. глобозооспермия/. Наистина естественият механизъм на отбор предполага оплождане с качествен сперматозоид, но практиката показва, че това не винаги е така и голяма част от бременностти не се развиват заради дефекти на ембриона, дори и при идеални изходни показатели на сперматогенезата. С други думи, и идеален морфологично сперматозоид може да доведе до некачествен ембрион. Така че лошата спермограма може да е причина както за незабременяване, така и за спонтанни аборти, но кой точно показател от влошената сперматогенеза е причина за абортите не може да се докаже чрез спермален анализ.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #279 -: Април 17, 2013, 16:38:21 pm »
Здравейте, д-р Даскалова,
имам подобен въпрос относно развитието на емброните в първите дни след оплождането. Правим всеки месец пункция на естествен цикъл, има оплождане, ембрионите са без фрагментации, но от 2-3 ден забавят развитие. Тъй като ми препоръчаха процедура с донорски яйцеклетки, въпросът ми е доколко този проблем е резултат от некачествени яйцеклетки,  доколко на проблем с еякулата. Диагнозата при съпруга ми е Oligoasthenoteratozoospermia. Оплождането е ИКСИ. Има ли смисъл при следващия опит да помоля освен правеното досега, да се приложи и методът MACS за подбор на сперматозоидите?  Благодаря Ви!

Марси, това е голям проблем в медицината, който се доказва лесно на теория и трудно на практика. На теория ако имаме собствени и донорски яйцеклетки, както и собствени и донорски сперматозоиди, ще получим ембриони с комбиниран генетичен материал, които ще можем да сравним. Разбираш защо това на практика е трудно приложимо, да не каже невъзможно.

Всеки опит да се подобри качеството на гаметите е от полза, макар все още новите методи за селекция на сперматозоидите да не са доказали своята полза в широката практика.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу