0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #20 -: Юни 13, 2011, 15:39:08 pm »
Мели здравей,
моля те за няколко думи коментар, защото съм притеснена. Не че има какво да правя в моя случай, освен да чакам, но поне то да е по-леко след твоето разяснение.
С "две" думи - на 38 съм. Имам 2 деца от първи брак на 14 и 10 год. Сега от 7 год. се опитваме с мъжа ми да имаме бебе. Всички възможни за БГ изследвания и няма установена причина да не стане бебето, дори и нормално  :(, 3-4 инсета и 10 иксита, от които 2 биохимични бременности и сега...
Е, сега първо искам да те попитам как да си сметна седмиците, защото пункцията ми беше на 5 май т.г., а ПМЦ е 25 април. Лекарката ми смята седмиците от ПМЦ, но ако има значение пункцията, то имам разлика 4 дни. Но не това ме притеснява. На 1 юни бях на УЗИ /според док 5 сед. и 2 дни/, видя се плоден сак 8мм, но без жълтъчно мехурче. Днес, /според док. точно 7 седмица/ се видя същия сак, вече 15,7мм, но празен - "кухо яйце", но пък се появил и втори сак, малък на размер - 12мм, който обаче си има 7мм ембрион със сърдечна дейност.  8O Док ми каза, че изоставал с около 1 седмица, но е в рамките на нормалното, но мен много ме притеснява следното:
1. вторият сак изостава от седмиците според ПМЦ, а пък какво остава и от реалното оплождане, и
2. какво ще стане с кухото яйце? Док каза, че ще се резорбира, но... Ами ако започна да кървя, няма ли да повлече и ембриончето. Има ли реална опасност за него?
Има ли много такива случаи като мен и имаш ли идея колко от тях /%/ завършват с нормална бременност и раждане.
Благодаря ти, Али
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #21 -: Юни 14, 2011, 17:46:03 pm »
Теди, здравей, повтарящите се спонтанни аборти са много неприятен и сериозен проблем и, за съжаление, причините за тях понякога трудно се откриват. Ти си направила очевидно някои от диагностичните показатели, които изследваме, но медицината се развива сериозно в тази насока и се въвеждат в практиката нови маркери. Затова ти копирам целия панел за Хабитуални аборти, провери кое не е направено и коментирай с твоя лекар дали не е удачно да се върнете стъпка назад по изясняване на причините.

Анатомични причини:

    * Изследвания за вродени анамолии на маточното тяло /еднорога матка, двурога матка, маточен септум/ - ултразвукова диагностика, хистерография, хистероскопия или лапароскопия при нужда
    * Скрининг за дефекти на маточната шийка - цитонамазка, колпоскопия, ултразвукова диагностика
    * Изследване за придобити аномалии на матката /ендометриален полип, синдром на Ашерман, миома/

Метаболитни и хормонални причини:

    * Оценка на телесно тегло /БМИ/
    * Изследване за инсулинова резистентност
    * Хормонален статус - хормони на щитовидна жлеза, хипофиза, надбъбречна жлеза, панкреас и яйчник

Инфекциозни причини:

    * Микробиологична посявка от вагинален и цервикален секрет с антибиограма
    * ДНК диагностика на хламидия /Chlamydia trachomatis/ и микоплазми /уреаплазми/
    * ДНК диагностика на човешки папилома вирус HPV – високорискови типове /детекция и генотипирне/, ако има проблеми от цитонамазката или колпоскопията
    * ДНК или серологична диагностика на цитомегаловирус /CMV/, токсоплазма /Toxoplasma gondii/ и листерия /Listeria monocytogenes/
    * Серологична диагностика на рубеола IgG, хепатит B /HbsAg, anti-HBc/, хепатит С /anti-HCV/
    * ДНК диагностика на гонорея /Neisseria gonorrhoeae/, трихомони /Trichomonas vaginalis/, херпес симлекс вирус /HSV тип 1, 2/ и HIV 1/2

Генетични маркери:
1. Генни мутации, асоциирани с тромбофилия:

    * Мутация R506Q на фактор V Лайден /Factor V Leiden/
    * Мутация G20210A на фактор II /протромбин/
    * Полиморфизъм 4G/5G PAI-1 /plasminogen activator inhibitor/ - инхибитор на плазминогенния активатор
    * Полиморфизъм I/D в ACE гена /ангиотензин I конвертиращ ензим/
    * Полиморфизъм Val34Leu във Factor XIII гена

2. Генни мутации, асоциирани с проблеми в обмяната:

    * Генетичен вариант C677T в гена на Метилентетрахидрофолат редуктаза /MTHFR/
    * Генетичен вариант A1298C в гена на Метилентетрахидрофолат редуктаза /MTHFR/
    * Полиморфизмът G66A в MTRR гена /Метилтетрахидрофолат-хомоцистен метилтрансфераза редуктаза/

3. Хромозомни дефекти:

    * Хромозомен анализ /кариотип/ при жената

4. Допълнителни маркери, свързани с трофобластната инвазия и регулация на фибринолизата:

    * Полиморфизъм 936C/T в VEGF гена /съдов ендотелен растежен фактор/
    * Полиморфизъм -1154G/A в VEGF гена /съдов ендотелен растежен фактор/
    * Полиморфизъм +505A/G в TAFI гена /тромбин-активиран инхибитор на фибринолизата/
    * Полиморфизъм в ANXA5 гена /анексин 5/ - M1/M2 хаплотип

Маркери за коагулация:

    * Активирано парциално тромбопластиново време /аРТТ/
    * Лупус антикоагулант /LAC/ - при удължено аРТТ
    * Протромбиново време /РТ/

Имунологични показатели:
1. Антифосфолипидни антитела /АРА/ - IgG, IgA, IgM:

    * Анти-кардиолипин антитела /aCL/
    * Aнти-β2 гликопротеин 1 антитела /aβ2GP1/
    * Анти-протромбин антитела /aPT/
    * Анти-фосфатидилетаноламин антитела /aPE/
    * Анти-фосфатидилсерин антитела /aPS/
    * Анти-фосфатидилглицерол антитела /aPG/
    * Анти-фосфатидилинозитол антитела /aPI/
    * Анти-фосфорна киселина антитела /aPA/

2. Анти-тироидни антитела /ATA/ - А-ТРО /MAT/, A-Tg /TAT/
3. Антинуклеарни антитела /АNА/ - dsDNA, SS-A, SS-B, Sm, RNP, Scl-70, Jo-1, centromer B, histones
4. Общи серумни имуноглобулини
5. Тест за ембриотоксичност /ЕТА/
6. NК-клетъчна активност /Nка/
7. Анти-неутрофилни цитоплазмени антитела /ANCAs/
8. Крос мач
9. Репродуктивен имунофенотип /RIP/

    * Т cells (CD3+)
    * Helper T cells (CD3+CD4+)
    * Suppressor/cytotoxic Т cells (CD3+CD8+)
    * В cells (CD19+)
    * Тotal NK cells (CD3-CD16+56+)
    * CD16+56+ NK cells
    * NKT cells (CD3+CD16+56+)

Мъжки фактори:

    * Хромозомен анализ /кариотип/ при мъжа
    * Спермален анализ
    * Тест за оценка на спермален хроматин /тест за ДНК фрагментация/
    * Биохимичен анализ на еякулата
    * Скрининг за фактори от страна на професия, здравословно състояние и начин на живот, водещи до промяна в генетичния материал на сперматозоидите

По време на бременност:

    * Ранна диагностика на бременността
    * Повторен скрининг за инфекциозни причинители
    * Антифосфолипидни антитела /АРА/
    * Репродуктивен имунофенотип /RIP/
    * Активирано парциално тромбопластиново време /аРТТ/ - ако има назначена терапия с хепаринови производни
    * Тромбоцити - ако има назначена терапия с хепаринови производни
    * Инхибин А и β-hCG
    * Фетален фибронектин - след 22 гестационна седмица
    * PAMG-1 /плацентарен α-1 микроглобулин/ - тест за преждевременно пукнат околоплоден мехур

При евентуален следващ аборт:

    * Хромозомен анализ /кариотип/
    * Полиморфизми C677T и A1298C в MTHFR гена от абортивен материал
    * Анеуплоидии, свързани с хромозоми 14, 16 и 22
    * Анеуплоидии, свързани с хромозоми 13, 14, 16, 18, 21, 22 и отклонения в броя на половите хромозоми X и Y


Също така погледни и Препоръчителните генетични изследвания преди асистирана репродукция.

Жени

1. Хромозомен анализ

2. Генетични предразположения към вродена тромбофилия и дефекти в обмяната

    * мутация R506Q на фактор V Лайден /Factor V Leiden/
    * мутация G20210A на фактор II /протромбин/
    * полиморфизъм за 4G/5G PAI-1 /plasminogen activator inhibitor/ - инхибитор на плазминогенния активатор
    * полиморфизъм C677T в MTHFR гена /метилентетрахидрофолат редуктаза/
    * полиморфизъм A1298C в MTHFR гена /метилентетрахидрофолат редуктаза/
    * полиморфизмът G66A в MTRR гена /метионинсинтаза редуктаза/
    * полиморфизъм I/D в ACE гена /ангиотензин I конвертиращ ензим/
    * полиморфизъм Val34Leu във Factor XIII гена

3. Най-чести мутации в CFTR гена /оценка на риска от кистозна фиброза/ - включва 85% от дефектите в този ген, характерни за българските пациенти с кистозна фиброза /муковисцидоза/, както и най-честите варианти в европейската популация

    * Екзон 10 – мутации F508del, 1507del, 1677TAdel, 1716+1G/A, Q493R
    * Екзон 11 – мутации G542X,1717-1 G-A, 1717-8 G-A, R553X
    * Екзон 21 – мутации N1303K
    * Екзон 7 – мутации R347P, R334W
    * Екзон 20 – мутации W1282X, S1251N, G1244E, G1244V
    * Екзон 3 – мутации G85E, L88X, 306 del TAGA
    * Интрон 19 – мутации 3849+10KB

4. Носитество на мутации в бета-глобиновия ген, честота на носителство 1:22 /оценка на риска от бета таласемия/ - секвениране на целия ген

5. Носителство на мутация във FMR1 гена /оценка на риска от преждевременна яйчникова недостатъчност/

 
Мъже

1. Хромозомен анализ

2. Микроделеции на Y хромозома

3. Най-чести мутации в CFTR гена /оценка на риска от кистозна фиброза/ - включва 85% от дефектите в този ген, характерни за българските пациенти с кистозна фиброза /муковисцидоза/, както и най-честите варианти в европейската популация

    * Екзон 10 – мутации F508del, 1507del, 1677TAdel, 1716+1G/A, Q493R
    * Екзон 11 – мутации G542X,1717-1 G-A, 1717-8 G-A, R553X
    * Екзон 21 – мутации N1303K
    * Екзон 7 – мутации R347P, R334W
    * Екзон 20 – мутации W1282X, S1251N, G1244E, G1244V
    * Екзон 3 – мутации G85E, L88X, 306 del TAGA
    * Интрон 19 – мутации 3849+10KB

4. Носитество на мутации в бета-глобиновия ген, честота на носителство 1:22 /оценка на риска от бета таласемия/ - секвениране на целия ген


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #22 -: Юни 14, 2011, 18:20:37 pm »
Али, здравей, смятай седмиците по следния начин - датата на пункция е датата на овулация, от нея изваждаш 14 дни и това е датата на последна редовна менструация /ПРМ/. Ако пункцията е била на 5 май, това е 2-ра гестационна седмица /г.с./ . За ПРМ смятаме условно 21 април. На 16 юни ще си 8 г.с. и т.н. Ден два разлика не са важни. Ако е имало трансфер на повече от 1 ембрион, възможно е развитието им да не е съвсем еднакво и да се получават различия. Много често ако единият ембрион не се развива в ранните срокове на бременността, това не се отразява по неблагоприятен начин на втория и единствено малко притеснение е прокървяването. Кървенето само по себе си не може да "повлече" здрав и успешно имплантиран ембрион.

От разстояние - толкова.  :)



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #23 -: Юни 16, 2011, 15:16:29 pm »
Мели, и аз така си смятах, но доки каза друго - от ПМЦ. И аз не съм съвсем съгласна с нейния метод, но тя така си смята и си изкарва 1 седмица закъснение на ембриона. Аз го смятам както ти казваш и така имам разлика с 4 дни, а за изоставащия ембрион стават 10тина дни. Това не е ли голямо изоставане - дали ще навакса - и тази несъразмерност на сак и ембрион???
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #24 -: Юни 16, 2011, 15:28:03 pm »
Здравей, Мели!
При ранния БХС се изискват килограмите на бременната. Какво влияние оказва това при определяне на риска? Например аз бях тогава 40 килограма при ръст 160 см. Сестрата, която вземаше кръв ме гледаше доста учудено, но аз съм свикнала да ми се "дивят".






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #25 -: Юни 21, 2011, 11:11:33 am »
Мели, и аз така си смятах, но доки каза друго - от ПМЦ. И аз не съм съвсем съгласна с нейния метод, но тя така си смята и си изкарва 1 седмица закъснение на ембриона. Аз го смятам както ти казваш и така имам разлика с 4 дни, а за изоставащия ембрион стават 10тина дни. Това не е ли голямо изоставане - дали ще навакса - и тази несъразмерност на сак и ембрион???

Али, нормите са средно статистически и имат по-голям смисъл, когато се проследяват в динамика, а не толкова като абсолютна стойност. Какво ща стане с ембрионите никой не може да прогнозира само по размерите в толкова ранен срок на бременността. Надявам се след няколко дни да се обадиш с добри новини.  :)
« Последна редакция: Юни 21, 2011, 11:21:29 am от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #26 -: Юни 21, 2011, 11:20:25 am »
Здравей, Мели!
При ранния БХС се изискват килограмите на бременната. Какво влияние оказва това при определяне на риска? Например аз бях тогава 40 килограма при ръст 160 см. Сестрата, която вземаше кръв ме гледаше доста учудено, но аз съм свикнала да ми се "дивят".

Килограмите са важни, защото измерването на серумните концентрации на плазмените продукти /за целите на ранния скрининг това са free β-hCG и PAPP-А/ се влияе от характеристики от страна на майката/ напр. тегло, етнос, пушене/, както и от страна на изследването /методика, апаратура, реактиви/. Тези променливи се взимат предвид при изчисляването на статистическите величини, преди да се даде заключение какъв е рискът от анеуплоидии. Изобщо самото изчисление на риска е сложно и ако се прави прецизно, в съображение влизат множество фактори.

Дано го обяснявам ясно.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #27 -: Юни 21, 2011, 14:44:47 pm »
Здравей, Мели!
При ранния БХС се изискват килограмите на бременната. Какво влияние оказва това при определяне на риска? Например аз бях тогава 40 килограма при ръст 160 см. Сестрата, която вземаше кръв ме гледаше доста учудено, но аз съм свикнала да ми се "дивят".

Килограмите са важни, защото измерването на серумните концентрации на плазмените продукти /за целите на ранния скрининг това са free β-hCG и PAPP-А/ се влияе от характеристики от страна на майката/ напр. тегло, етнос, пушене/, както и от страна на изследването /методика, апаратура, реактиви/. Тези променливи се взимат предвид при изчисляването на статистическите величини, преди да се даде заключение какъв е рискът от анеуплоидии. Изобщо
самото изчисление на риска е сложно и ако се прави прецизно, в съображение влизат множество фактори.



Дано го обяснявам ясно.  :)

Благодаря за отговора, Мели!
При мен хормоните бяха в референтните стойности, нухална гънка 0,5 мм, наличие на носна кост, възраст 31г. и 5 месеца при изследването, не пуша. Изчислен риск 1: 4 000, биохимичен риск 1: 730 при възрастов 1 : 750. Сравних мойте резултати с тези на други две бременни на същата възраст и моят риск беше най-висок (при тях 1 : 14 000 и 1 : 17 000).  Може би не трябва да се сравняван с тях, но все пак.
Защо се е получил такъв риск? Заради малкото ми килограми или? Толкова малка гънка, а такъв риск? Едва ли не искам да знам защо примерно риска не ми е бил 1 : 40 000. В софтуерната програма са зададени осреднени стойности и тези извън нормите (ниски килограми) не се вписват и дават нереален риск лиск ли?
Тези въпроси ме измъчват откакто направих скрининга за Даун и не ми дават мир и досега. Ще се радвам да получа отговор на въпросите.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #28 -: Юни 21, 2011, 17:08:46 pm »
Мели, и аз така си смятах, но доки каза друго - от ПМЦ. И аз не съм съвсем съгласна с нейния метод, но тя така си смята и си изкарва 1 седмица закъснение на ембриона. Аз го смятам както ти казваш и така имам разлика с 4 дни, а за изоставащия ембрион стават 10тина дни. Това не е ли голямо изоставане - дали ще навакса - и тази несъразмерност на сак и ембрион???

Али, нормите са средно статистически и имат по-голям смисъл, когато се проследяват в динамика, а не толкова като абсолютна стойност. Какво ща стане с ембрионите никой не може да прогнозира само по размерите в толкова ранен срок на бременността. Надявам се след няколко дни да се обадиш с добри новини.  :)

Ще се обадя още в края на седмицата  :) и дано наистина да са добри новините.
Много ти благодаря.  :bighug:
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #29 -: Юни 21, 2011, 21:41:08 pm »
Здравей Мели.
Днес пуснах течно базирана цито намазка+ ЧПВ високовискови генотипи.
Според д-р Колева нямам раничка, а поради силното лацерацио на шийката е взета погрешно за раничка, причинена от вирус (точно написано "Laceratio c. uteri Ectropion". Ще изчакаме и резултата от цитото.
Единственото което тя препоръчва е пластика на шийката, като обясни, че е по-добре да изчакаме евентуално второ раждане и една година по-късно да направя пластика.

Какво е твоето мнение? Може ли лацериралата шийка да попречи на последващо забременяване и умесно ли е да направя пластика преди второ раждане?
[/url][/url]
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #30 -: Юни 22, 2011, 11:32:25 am »
Д-р Мели, искам да Ви попитам някои неща относно теста за фетален фибронектин и за теста за околоплодни води.

Изчетох доста теми, но не разбрах точно в кои случаи се прилагат.

Ако жената има симптоми като скъсена шийка, контракции, е хубаво да се направи теста за фибронектин.

Ако е имало веднъж раждане втори семестър в следствие на инфекция, кое от двете изследвания е добре да се направи, и двете ли, доста натоварващо финансово излиза заедно с останалите текущи изследвания?

При условие, че текущата бременност се следи на всеки 15 дни с изследвания, кръвни, стерилна урина, микробиологии и хемостаза, терапия с фраксипарин, това достатъчно ли е според Вас и необходимо ли е да се направят и двата теста, и в какъв период?

В кои клиники може да се направят?

Благодаря Ви предварително!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #31 -: Юни 23, 2011, 15:09:50 pm »
Мели благодаря за подкрепата.
Резултат от днес: мисед и кюретаж в понеделник...  :balk_145:
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #32 -: Юли 05, 2011, 09:48:44 am »
Здравей Мели.
Днес пуснах течно базирана цито намазка+ ЧПВ високовискови генотипи.
Според д-р Колева нямам раничка, а поради силното лацерацио на шийката е взета погрешно за раничка, причинена от вирус (точно написано "Laceratio c. uteri Ectropion". Ще изчакаме и резултата от цитото.
Единственото което тя препоръчва е пластика на шийката, като обясни, че е по-добре да изчакаме евентуално второ раждане и една година по-късно да направя пластика.

Какво е твоето мнение? Може ли лацериралата шийка да попречи на последващо забременяване и умесно ли е да направя пластика преди второ раждане?

Вени, изчакай да излезе генотипизирането и след това отново направи консултация с онкогинеколог. Ако няма високорискови генотипове ЧПВ и ако не се налага конизация, помисли за пластика на маточната шийка, тя все пак ще ти трябва за втората бременност /износване/. И по време на бременността може би ще се обсъжда серклаж.

Все пак моите съвети са само по принцип, важното е какво мисли гинекологът, който вижда в какво състояние е шийката.

Пластиката на влагалището е екстра, която може да се обсъди, ако изобщо ще се работи по шийката. Ако пък преценят, че не е  нужно, остава да родиш второто си дете и тогава да го мислиш. За съжаление, за тези усложнения след раждане по естествен път се говори рядко, а те са наистина доста неприятни ...


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #33 -: Юли 05, 2011, 09:56:10 am »
Благодаря за отговора, Мели!
При мен хормоните бяха в референтните стойности, нухална гънка 0,5 мм, наличие на носна кост, възраст 31г. и 5 месеца при изследването, не пуша. Изчислен риск 1: 4 000, биохимичен риск 1: 730 при възрастов 1 : 750. Сравних мойте резултати с тези на други две бременни на същата възраст и моят риск беше най-висок (при тях 1 : 14 000 и 1 : 17 000).  Може би не трябва да се сравняван с тях, но все пак.
Защо се е получил такъв риск? Заради малкото ми килограми или? Толкова малка гънка, а такъв риск? Едва ли не искам да знам защо примерно риска не ми е бил 1 : 40 000. В софтуерната програма са зададени осреднени стойности и тези извън нормите (ниски килограми) не се вписват и дават нереален риск лиск ли?
Тези въпроси ме измъчват откакто направих скрининга за Даун и не ми дават мир и досега. Ще се радвам да получа отговор на въпросите.

В червено е отговорът на твоите въпроси. Не трябва да се сравняваш с другите бременни, това може да ти доведе само главоболие. Абсолютната стойност на изчисления биохимичен риск няма значение. Аз многократно съм обсъждала този проблем с генетиците, защото резултати, предназначени за лекаря, не бива да се предоставят на пациента без съответния коментар и това често притеснява излишно бременните. За жалост техния стандарт е такъв и няма изглед скоро да се промени.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #34 -: Юли 05, 2011, 09:56:49 am »
Мели благодаря за подкрепата.
Резултат от днес: мисед и кюретаж в понеделник...  :balk_145:

Съжалявам, Али.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #35 -: Юли 05, 2011, 10:07:23 am »
Д-р Мели, искам да Ви попитам някои неща относно теста за фетален фибронектин и за теста за околоплодни води.

Изчетох доста теми, но не разбрах точно в кои случаи се прилагат.

Ако жената има симптоми като скъсена шийка, контракции, е хубаво да се направи теста за фибронектин.

Ако е имало веднъж раждане втори семестър в следствие на инфекция, кое от двете изследвания е добре да се направи, и двете ли, доста натоварващо финансово излиза заедно с останалите текущи изследвания?

При условие, че текущата бременност се следи на всеки 15 дни с изследвания, кръвни, стерилна урина, микробиологии и хемостаза, терапия с фраксипарин, това достатъчно ли е според Вас и необходимо ли е да се направят и двата теста, и в какъв период?

В кои клиники може да се направят?

Благодаря Ви предварително!

Когато има риск от преждевременно раждане, напр. многоплодна бременност, предишно предтерминно раждане, проблеми с маточната шийка /травма, конизация, ампутация/ и/или когато има симптоми на преждевременно раждане, напр. контракции, абдоминални болки /болки в корема със или без диарични изхождания/, дълготрайна болка в долната част на гърба, промяна на вагиналния секрет, напрежение в тазовата област и бременността е между 22 и 35 г.с., тогава е препоръчително да се направи тест за фетален фибронектин.

Когато има съмнение за преждевременно пукнат околоплоден мехур, тогава е подходящ теста за околоплодна течност. Реално двата теста се допълват, но рядко има нужда и от двата.

Тестовете подлежат на транспорт, ако имаш нужда, ще ти изпратя. Вероятно повечето клиники не зареждат с тях, защото трябва да се купи голямо количество /не може да се заяви един тест/, но няма пречка вече закупено количеството да се разпределя между клиниките. Друг е въпросът, че ние се спасяване поединично и не желаем да си помагаме ...


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #36 -: Юли 05, 2011, 17:29:59 pm »
Здравей Мели, благодаря за отговора :)
Всички високорискови щамове са отрицателни.
Цитирам резултата от течна цитонамазка:

Група по Папаниколау - PAP IIA
        Адекватност на материала - Задоволителен
        Интерпретация на резултат :

    Микроорганизми
        Променлива флора, подсказваща за бактериална вагиноза
    Не-неопластични находки
        Реактивни клетъчни промени свързани с:
            Възпаление(включва типично възстановяване)


        Следваща намазка - след 12 месеца
        Препоръки -
        Препоръчителни тестове -
        Бележки - Реактивни промени.
Извършил изследването - Д-р Д. Димова

Човешки папилома вирус – високорискови типове - генотипиране
        HPV 16 - Отрицателен
        HPV 18 - Отрицателен
        HPV 31 - Отрицателен
        HPV 33 - Отрицателен
        HPV 35 - Отрицателен
        HPV 39 - Отрицателен
        HPV 45 - Отрицателен
        HPV 52 - Отрицателен
        HPV 56 - Отрицателен
        HPV 58 - Отрицателен
        HPV 59 - Отрицателен
        HPV 66 - Отрицателен

Лекарката ми препоръчва след следваща бременност да правим пластика само на шийката, като ще има серклаж задължително. Аз трябва да помисля дали сега да правя пластиката или след следваща бременност. Това всъщност се чудих - нали и след пластика, при следващо вагинално раждане пак така ще се разкъса?
[/url][/url]
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #37 -: Август 03, 2011, 13:58:12 pm »
Здравей, Мели!
Предписан ми е Флуомизин, заради наличие на еднични микроорганизми.
Възможно ли е той да е причината за дискомфорт след приключване на курса?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #38 -: Август 05, 2011, 19:38:57 pm »
Лекарката ми препоръчва след следваща бременност да правим пластика само на шийката, като ще има серклаж задължително. Аз трябва да помисля дали сега да правя пластиката или след следваща бременност. Това всъщност се чудих - нали и след пластика, при следващо вагинално раждане пак така ще се разкъса?

Това вече ще трябва да коментираш конкретно с гинеколог, който е виждал в какво състояние е маточната шийка след раждането.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #39 -: Август 05, 2011, 19:40:21 pm »
Здравей, Мели!
Предписан ми е Флуомизин, заради наличие на еднични микроорганизми.
Възможно ли е той да е причината за дискомфорт след приключване на курса?

Здравей, Аля!
Възможно е дискомфортът да се дължи на лекарството, но също така е възможно и да се дължи на неправилно лекувана или недоизлекувана инфекция. Преглед си трябва.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу