0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #120 -: Декември 28, 2010, 10:26:37 am »
Jbrul, постът ми не беше отговор на твоето мнение - споделям совя опит и по-скоро подсказвам, че е възможно и да не сте "побъркани" от присъствието на малкото човече вкъщи. Побъркването идва доста по-натам, като почне да будува повече и вие да се вглеждате във всяко нещо. Едно гостуване от най-близките за 1 час в деня на изписването не е голям проблем. Иначе, откакто родих, трудно понасям свекърва ми - 10 години не съм имала забележки към нея, а сега какво стана... :?

Иначе, всеки сам си решава, в зависимост от конкретната ситуация - просто обсъждаме.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #121 -: Декември 28, 2010, 10:32:29 am »
Ха така, който има "грях" при зачеването да ходи да му четат, аз мойто не съм го зачевала с "грешен" секс.  :lol: :lol: :lol:
В интерес на истината ходих на църква на 40 ден. И свещеника ни прати и за малката. Но в "града" на свекървата е спокойно в църквта, напалиха яко печката и ни почете попа. Кръстихме я преди годинката и си беше забавно и много красиво.
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #122 -: Декември 28, 2010, 10:39:34 am »
Камбозолка, естествено че само обсъждаме, просто взех повод от твоя пост да си "изкажа" личните съображения, като си давам сметка, че сега едно си мисля пък какво ще стане после - може и друг акъл да ми дойде. Нещо се наплаших тези дни, три кърмачета на приятелки са в болница на системи в момента, точно от много гости, радващи се баби и пр. дето хайде да не ги обидим, че да ги пуснем при бебето... И вече окончателно настръхнах по тези въпроси. :( Предполагам, че и съм по-изнервена, защото наближи големият момент и ми се иска да избегна всеки риск, който е възможен за избягване...ама едва ли ще ми се получи. :D

Pesheck и ти като Сикс си "хванала намалението" и си се разминала с "греховния секс за зачеване", ние "безобразниците" да си берем гайлето сега  :lol:  :lol:  :lol: В интерес на истината, църквата разрешава секс с цел оплождане ;), само този за удоволствие е "престъпния".
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #123 -: Декември 28, 2010, 11:04:41 am »
с наближаването на появата на бебка и аз се замислям за различните обичаи. даже наскоро спорих с майка ми по повод изписването и гостите. трябвало родители, братя, сестри, кумове да присъстват на изписването и после да дойдат вкъщи на гости. може да се е правело така, но аз и заявих че такъв цирк неискам. аз да съм в стаята с бебето и да свикваме една с друга а те да ядат и пият в другата стая- няма да стане. като се опомним тогава да заповядат но не всички накуп.
а относно калцуните е доста добра идея, особено в това мокро време.
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #124 -: Декември 28, 2010, 11:15:51 am »
Ако можете да разчитате на съобразителността на най-близките (т.е. че дори и при най-малко съмнение за хрема, настинка или нещо подобно няма да дойдат), не мисля, че е проблем - но пак казвам, с изричната уговорка, че не е за повече от 1 час и няма никакви софри-мофри. Но не мисля, че някой може да ви се сърди, ако решите да не го правите - зима е, вируси - бол. Това с цялата рода, кумовете и други персони, айде, моля, моля.
Jbrul, права си да се притесняваш - проблемът при бебетата е, че много бързо се обезводняват, предполагам заради това са на системи тези, за които говориш. А си е опасно. Хубаво е да си измислите отначало кое как ще се прави (и за изписване, погачи и др. подобни) и да си обявите, за да няма недоразумения.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #125 -: Декември 28, 2010, 13:31:34 pm »
Абе момичета, има една много удобна традиция по повод гостите - до 40 ден на бебето, то не се извежда и не се показва, като панаирджийско маймунче  :lol:. Съветвам ви да стането мноооого суеверни, ако има вероятност да ви навестят несъобразителни роднини.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #126 -: Декември 28, 2010, 14:31:27 pm »
Аз просто не давах на никого да я пипа, с обяснението, че не са и бити още всички ваксини. Никой не ми зададе ( съвсем естественият) въпрос защо давам такова глупаво обяснение :-) ? За всеки изглеждаше съвсем нопрмално да пазя детето, след като не е ваксинирано. А че ваксините са за неща, които точно не съм очаквала да хване ( пък и всички деца са ваксиниран за тях), това не обърнаха внимание.

Б.


  
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #127 -: Декември 28, 2010, 15:05:41 pm »
Аз просто не давах на никого да я пипа, с обяснението, че не са и бити още всички ваксини. Никой не ми зададе ( съвсем естественият) въпрос защо давам такова глупаво обяснение :-) ? За всеки изглеждаше съвсем нопрмално да пазя детето, след като не е ваксинирано. А че ваксините са за неща, които точно не съм очаквала да хване ( пък и всички деца са ваксиниран за тях), това не обърнаха внимание.

Б.

Един път да има далавера от хорското незнание  :lol: Може редовно да ни ядосват като дрънкат глупости за репродуктивни проблеми, ама пък за вече родено бебе - вряват на всичко, което им се каже - доста удобно за справяне с досадници. ;)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #128 -: Декември 28, 2010, 15:27:46 pm »
Боби, съвсем скоро ме "светнаха" на този номер. Явно е доста популярен и повечето хора се връзват. Аз също съм решила да го ползвам и то при факта, че племенниците на скъпия отидоха на изписване на бебе с ужасна кашлица, с обяснение, че не било от кашлица, а цитира "от сополи"  osi_12 Още като разбрах заявих, че при мен това няма как да се случи и изобщо не ме интересува от какво кашлят.
За тия един куп гости... само родители те ми, сестра ми и свекървата, другите ще прощават! Кума е в Канада, кумата роди преди дни, останалите кашлят (ма не от болест-от сополи). Ей сега ми дават зор да ида при детето на кумата, как да стане като съм с настинка, професорите казаха, че не била заразна и нямало проблем, хайде според мен да има...
Между другото ще се поровя да намеря точно от къде идва това за нечистите... Да си призная не съм особено сигурна, но ще го проверя.
Колкото до вяра и религия - не съм от ревностните християни, не ходя на църква всяка неделя и прочие, ходя когато намеря за добре или почувствам нужда от това. За себе си съм преценила кое мога да спазвам и кое не, въпреки че това не се възприема добре от ревностните християни, чиято снаха съм (добре, че любимия е с моето мнение).
Доста поизкривихме темата, но според мен всеки трябва да се запознае с традициите, обичаите и т.н. (стига да има желание) и сам да прецени кои от тях ще спазва и кои не. Без да остава възможност на околните да взимат решения или да влияят :wink:

*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #129 -: Декември 28, 2010, 15:59:32 pm »
Само да вметна, че наистина кашлица може да бъде причинена от секретите в носа. Това се установява от доктор, в момента Калина е така. Друг е въпроса, до колко майката е съвестна. Аз не бих си водила кашлящото дете при бебе.

[/url]
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #130 -: Декември 28, 2010, 16:25:22 pm »
Аз пък се замислих друго.
Знам че кръщенето трябва да е или на 1 годинка или на 3. Когато детето е на 2, не може да се кръщава. Знаете ли нещо по въпроса?
Сега чета, че много от децата ги кръщавате преди навършването на 1 год., което ме накара да се замисля.

По въпроса за гостите след изписването...много зависи !  :lol:
Аз се бях изнервила сериозно на самото изписване, много рода, много търпана...лоша организация...Аз излязох последна от залата за обличане, бебето се беше изнервило и ревеше...Не ни станаха дрешките, които исках...
От вратата ни посрещната зяпащи, охкащи и вайкащи се роднини барабар с фотограф, който веднага започна да казва кой къде да застане...
Исках само да избягам!  :lol:
Започна се едно снимане...чудо! На вън беше завалял дъжд и точно бързам към колата - заобиколиха ни цигани! Цял оркестър, направо полудях  :lol: Те отнесоха за всичките ми нерви .

Като се прибрахме в нас се изтупаха, неканени!, леля му на мъжа и сестра му...да били помагали! Само за сеир и да се пречкат, ако питате мен.
Ох, амо като пиша се изнервям  :lol:
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #131 -: Декември 28, 2010, 17:12:28 pm »
Аз пък се замислих друго.
Знам че кръщенето трябва да е или на 1 годинка или на 3. Когато детето е на 2, не може да се кръщава. Знаете ли нещо по въпроса?

Не съм чувала такова нещо, нашия поп каза, колкото по-рано, толкова по-добре, защото като поотраснат много пищят и тичат из църквата, не можели да ги хванат :lol:

За изписването - спестете си родата! Аз бях казала само най-близките и пак станаха 100 говеда в нас (без извинение)! Брат ми и снахата дойдоха, снимаха, закараха ме до нас, помогнаха да приготвя креватчето, брат ми купи кутия Аптамил да имам за всеки случай и си тръгнаха по живо по здраво. Родата на мъжо обаче...леле малеее...останаха до вечерта...полудях, вярвайте ми. Пращах Кало да купува някакви неща, опитвах се да кърмя Ники, те на главата ми, баба му вика "намажи зърното с мед за да суче", аз "не. не", свеки звъно на нейна приятелка педиатър на годините на динозавър... Тръгнаха си късно, аз успях само да направя салата за вечеря и да се изкъпя и трупясах. Леле, много ми беше зле онзи първи ден. Аааа, на всичкото отгоре ми обясняваха как били изчистили в нас. Верно изчистили, ама натрупали 3 перални, та И това правих първия ден.
На другия ден педиатърката-динозавър дойде и ми отпуши каналите ръчно - е нямаше такава болка. Вечерта ме втресе и на 30 градуса се увих с одеала. Верно че кърмата тръгна ама...
На третия ден, свеки звъннала на цялата ми рода, да каже, че не ям, щото искам да отслабвам и не искам да кърмя и всичко живо ми се развъня от сутринта да вдига гири.

Та не-никакви роди, които не искат да си тръгват. Ако толкова настояват, предупредете всички, че ще е само за един час и да си ходят по живо, по здраво! И предупредете мъжовците, че като се приберете ще искате да е чисто и изпрано, да не заварите ергенска квартира!
Честно казано в това време, когато всичко живо киха и подсмърча, не бих пуснала никой и до мен и до детето.
[/url][/url]
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #132 -: Декември 28, 2010, 18:21:02 pm »
Мили дами, едно са добри намерения, а друго нещата да се случат както сте ги предвидили. При мен имаше изненади. Дано няма при вас.
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #133 -: Декември 28, 2010, 21:00:31 pm »
Евия, за кашлицата ми е ясно, че може да е от секрети, обаче без да види лекар се поставят диагнозите тука, то лекарства, дори антибиотици се изписват, та по тоя повод не съм съгласна при бебе на 3 дни да има кашлящ, пък било то и от секрети.
Раиса, сега питах отеца, отговора беше - няма ден в годината, в който да не може да се извърши кръщавка. Няма значение да ли си на 2, 20 или 92, стига да искаш да се покръстиш.

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #134 -: Декември 29, 2010, 08:13:42 am »
Традициите не са онова което бяха!
Аз ги спазвам дотолкова, да са ми удобни и ако ми харесва!
Ама трябвало свекървата да къпе бебто,
да трябва, когато снахата е несигурна и желае това!Има нужда от помощ!
На нас ни бе така кеф да го правим зедно с таткото,
че дори не е станало дума някой да помага.
Кръщене не може еди кога си, 1 ви рожден ден не се празнува.
И двамата са кръстени на 1 г без драми и с малко тържество.
На питката се слагали пари в кърпа, хубаво обичай за здраве,
но помолих всяка присъстваща дама да сложи по 1 метален лев.
Щото сценка "Аз сложих 50 ти 5", не ми допадаше изобщо!
В болницата когато ни изписваха, дойде Тате със сестра си за помощник,
другите чакат у дома, виждат бебето от прилично разстояние.
Постояват малко и се разотиват не са ми пречили.
Маски и калцуни у дома има винаги.
Продават се в аптеката, особенно удобни като дойде майстор или
човек който идва за 5 минути и не приляга да предлагаш пантофи. 


Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #135 -: Декември 29, 2010, 09:48:47 am »
Кашлицата може да е от сополи, ама сополите от какво са? Айде, моля ;)
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #136 -: Декември 29, 2010, 09:54:58 am »
Кашлицата може да е от сополи, ама сополите от какво са? Айде, моля ;)
Остатъчни секрети от прекаран вирус преди месец. Не изтичат на вън, а се задържат на носоглъдката. Пак казвам детето е водено на лекар, чисти гърди, без температура. Не бих водила при бебе, щото не мога да гарантирам, че е абсолютно здрава.
« Последна редакция: Декември 29, 2010, 10:03:48 am от ЕVIQ »

[/url]
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #137 -: Декември 29, 2010, 12:07:52 pm »
EVIQ, точно това имам предвид! Че сополите са от нещо (в твоя случай - преминало), напълно те разбирам и съм съгласна - не е редно дете със сополи да се води при бебе, жалко, че не всички родители са отговорни като теб. Здрав човек сополи няма, каквото и да ми обясняват... Нищо, че в съседната тема обсъждаха т. нар. "хронични сополи" като диагноза ;)
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #138 -: Декември 29, 2010, 12:12:13 pm »
При изписването дойде да ни вземе само таткото. В нас ни чакаха свекъра и свекървата, майка ми и баща ми. Никой друг. Сестрите ми дойдоха да видят бебето след месец. Девера ми е в чужбина. Останалите идваха по 2-3-ма след 40-тия ден (нищо, че сме родени през юли и сновяхме отдавна по улиците  :D).
Явно имам късмет с обкръжението. Свекърва ми е против панаирите по изписването. Навремето нейната свекърва е направила такъв и още и държи влага  :lol:.
Я сега ми кажете, че не съм късметлийка  :lol:!

*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #139 -: Декември 29, 2010, 12:38:34 pm »
Може ли сополите и призхода им да се обсъждат в подходящите теми?

Благодаря ви.