0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #20 -: Октомври 28, 2010, 14:54:12 pm »
Това на шега, но ако тръгнем да правим всичко, което някоя баба или приятелка или не знам кой още, няма да имаме време да си погледнем детето :)


Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #21 -: Октомври 28, 2010, 17:50:33 pm »
Хе , всеки си избира кой ритуал да изпълни,  различните региони са различни.
Това за солените неща също ме изуми, някой е искал да си разнообрази сладката трапеза.
За парите нали се завързват в кърпата после, логично е да са монети, някога са били златни парички, едни такива тънки, имат си и специално име.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #22 -: Октомври 28, 2010, 18:50:57 pm »
Ето още един обичай, който аз знам. След като мине "чистата молитва" в църквата, майката и бебето не трябва да се прибират направо в къщи, а отиват в някой близък на гости. Домакинията ги посреща с брашно, сол и яйце на масата. С брашното се прави кръст на челото на бебето.
И после да се сготвят и изядат.
 ха познайте ся ко се готви дома :lol: :lol: И къщите да са 3, 4-тата къща да е у дома.
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #23 -: Октомври 28, 2010, 19:00:12 pm »
Ох, аз и за някакъв лук бях чела, че е взима, ама защо лук - не помня. Както и да е, за всяко нещо си има обяснение.

*vera, ама аз го чух попа като го говореше това за кръвта и, че съм вече чиста и мога да се показвам пред хората - това беше съдържанието на чистата молитва. Цитирам по памет, но не си измислям ;)
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #24 -: Октомври 28, 2010, 20:23:26 pm »
Чистата молитва е само за майката, изобщо не е нужно детето/децата да присъстват
тъй като дете се зачева след плътски удоволствия се чете чиста молитва да се пречисти от греха на акта за зачеването
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #25 -: Октомври 28, 2010, 20:59:28 pm »
Доколкото си спомням от това, което попа четеше, освен че мен пречиства от греха, представя и детето пред Бога. След това и двамата можем да влизаме в църква, а преди това дори и аз нямам право да влизам.
Аз не съм правила пита, само тази чистата молитва, но не на 40-ия ден, попа малко ме смъмри, а аз закъснях от зор да не го притеснявам ... както и да е.
Аз съм си вярваща православна християнка, но свекърва ми, дори и етърва ми, са от тези, които строго спазват църковния канон, просто региона, в който живеем е такъв, но никой не ми каза за тази пита, идея съм нямала, че има такъв обичай.
 

Но щастието трябва да се търси - то никога не идвало само.
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #26 -: Октомври 28, 2010, 21:22:58 pm »
Доколкото си спомням от това, което попа четеше, освен че мен пречиства от греха, представя и детето пред Бога. След това и двамата можем да влизаме в църква, а преди това дори и аз нямам право да влизам.
Аз не съм правила пита, само тази чистата молитва, но не на 40-ия ден, попа малко ме смъмри, а аз закъснях от зор да не го притеснявам ... както и да е.
Аз съм си вярваща православна християнка, но свекърва ми, дори и етърва ми, са от тези, които строго спазват църковния канон, просто региона, в който живеем е такъв, но никой не ми каза за тази пита, идея съм нямала, че има такъв обичай.
 
И аз така знаех и така постъпих. 40-я ден беше насред зима, никъде не сме ходили на гости и никой не дойде на този ден. Близките се бяха изредили седмица след връщането ни у дома, а като си спомня каква комедия бехме :lol:, Божо раздаваше маски и всички бяха като в операционна :lol: :lol: :lol:. Следващия път едва ли ще бъдем толкова предпазливи.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #27 -: Октомври 28, 2010, 22:14:53 pm »
А на тази пита захраниха пред мен едно бебе с мед. :x  Обичаи, обичаи, ама все пак си има граници. 

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #28 -: Октомври 28, 2010, 23:16:20 pm »
Само чиста молитва на 40 ден са ми чели. И то пак късмет, че беше събота и имаше кой да ни разкарва. Отидохме сами, без беба, но попа ни върна за нея. Пита не съм правила, бяха ми на гости приятелки и ядохме само сладки нещица. Нито пита имахме, нито пари в кърпа, че да се караме за тях. :wink:
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #29 -: Октомври 28, 2010, 23:21:46 pm »
Миналата година бях канена на погача у приятелка. Понеже не бяхме наясно с обичая, разровихме в интернет и разбрахме, че някъде го водят орисване. Няколко приятелки се приготвихме с дълги перуки и островърхи шапки на феи. Купихме от магазин за играчки "вълшебна" пръчица, която при натискане на копче светваше и издаваше мелодия. Така преобразени като феи-орисници се изредихме край бебето и го орисахме с пожелания в забавна стихотворна форма. Бабите на бебето бяха тотално ошашавени от нашия номер :lol: Така допълнихме и разнообразихме обичая и падна голям смях. А бебето от малко си расте купонджийче, много е нахилено и общително.
« Последна редакция: Октомври 28, 2010, 23:29:47 pm от Meme »
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #30 -: Октомври 28, 2010, 23:52:21 pm »
А на тази пита захраниха пред мен едно бебе с мед. :x  Обичаи, обичаи, ама все пак си има граници. 


То и на кръщене трябва да се даде на бебето от питката с мед и познай как за малко щеше да има убийство в църквата като чух свекито "Намажи му устенцата със залче с мед, дай му трохичка да хапне" :D Добре, че кръстницата е печена и само се врътна и ми даде Ники да го пазя от бабешки похищения. Иначе освен тази изцепка друг път не е предлагала храни на бебока.
[/url][/url]
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #31 -: Октомври 29, 2010, 09:46:47 am »
Да, и на мен ми наредиха да му намажа устенцата с мед, но въпросът приключи с категоричното ми "няма да стане!" и повече темата не беше повдигната.

По въпроса за кръщенето - честно казано, не смятам да кръщавам Бобо като бебе. Лично аз се кръстих по собствено желание на 18 години, когато знаех какво правя и предпочитах православното християнство пред други религии. Смятам да дам тази свобода и на сина си - ако има желание, винаги може да се кръсти. Възпитаването в определени ценности и вярвания не е задължително да става в комплект с кръщаването на детето - това е личното ми мнение и намерение :)
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #32 -: Октомври 29, 2010, 11:20:23 am »
камбозола, най-накрая някой, който да мисли като мен.  :lol:

И моят син не е кръстен, както не са и братята му и баща му, аз съм, но не съм вярваща. Затова съм решила, ако прецени, някой ден да избира сам.  :wink: Иначе майка ми няколко пъти ме подпита, но нали знае, че съм голям инат и ме остави за момента. А баба ми дори и златно кръстче му подари, което баща ми свърза автоматично с кръщене.  :lol: :lol: :lol:

Смятате ли, че мога да оспамя темата или да пусна друга? Аз съм на вълна прощъпулник и приемам съвети и идеи, както и рецепти за питка, понеже не съм в Бг и тук няма къде да я поръчам.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #33 -: Октомври 29, 2010, 12:07:45 pm »
давай тук за прощъпулника, blue_sky! :)

довечера ще ти напиша моята рецепта за пита с мая.

прощъпулник, казват, се прави, когато детето проходи по-стабилно вече. в единия край на стаята се нареждат върху масичка разни предмети, символизиращи различни професии (към които си мечтаете да се насочи отрочето). запишете си на лист кое какво ще означава, да няма оспорване на резултатите после :). постила се бял чаршаф като пътека до тази масичка. поставяте състезателя в началото на пътеката, търкулвате питката пред него и го насъсквате да тича да я догони. идеята е, гонейки хлебеца, да стигне до масичката на собствен ход и да гепне някой от предметите, което ще покаже какъв ще стане по професия като порастне.

няма някакви ограничения, забрани и изисквания около този ритуал - нито по отношение на гости, нито на меню... това е весело и забавно преживяване.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #34 -: Октомври 29, 2010, 14:45:07 pm »
Има, има  :D
Като си отчупиш от питката трябва да скачаш или да бягаш  :D

Но щастието трябва да се търси - то никога не идвало само.
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #35 -: Октомври 29, 2010, 14:57:08 pm »
това обикновено деца го правят и трябва да се внимава да не паднат
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #36 -: Октомври 29, 2010, 15:12:04 pm »
Има, има  :D
Като си отчупиш от питката трябва да скачаш или да бягаш  :D

тва не го пишеше в моя учебник.  :D
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #37 -: Октомври 29, 2010, 15:21:03 pm »
На всички питки, на които съм била, свекърви не са присъствали :)
Защо си усложнявате живота?
Аз направих 2 питки - една с приятелки и една с роднини, на едната си направих каквото аз си исках, за другата вече не ми пукаше ;)


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #38 -: Октомври 29, 2010, 15:25:11 pm »
аз го направих ,точно както Джам го е описала.При нас и децата и възрастните тичаха . :D
 Моята питка беше по тази рецепта :http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=121976.0 - много е вкусна и става безпроблемно.
Месих си я сама ,защото живеехме в Белгия тогава и нямаше как да купя и аз.Освен това ми бяха казали,че трябва пак отчовек с живи родители да се направи и свекървата  отпадна.
 Рецептата е супер,щом аз се справих - за първи път правих питка тогава и се получи това :
http://mart2008.snimka.bg/other/jori-na-angels-zg.225953.10135913.big.
Ние оставихме Жоро да избере 3 предмета .

 Моята свекърва присъства и на прощъпулника и на погачата,но не ми е давала акъли за нищо,те с мама не са се месили до сега - явно съм попаднала. :D
<br />
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #39 -: Октомври 29, 2010, 15:34:11 pm »
Момичета, безценни сте!

джам, благодаря за подробното обяснение!

зори, страхотна питка си направила. Уж ядох до преди малко, но пак ми се прияде, като я видях.

Моята свека е далече, така че ще мине без нея. Но тя така или иначе не знае българските обичаи. Понякога е много удобно.  8)


Мисля да е не утре, а следващата събота или неделя и ще докладвам след това (и със снимков материал).