0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Обичаи след изписването.
« -: Октомври 27, 2010, 11:41:48 am »
Момичета, да ви питам какво знаете за разни обичай след изписване на бебенцата и майката  :D.

Доколкото знам, преди 40 ден се прави питка и се чупи над главата на бебето, но когато са двечки бебчета, две питки ли трябват, и какво всъщност се прави.Пък точно на 40 ден се пее молитва на майката, нещо такова.

Това знам, но ще е полезно да се включат знаещите мами  :).
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #1 -: Октомври 27, 2010, 12:26:22 pm »
Питката се прави преди 40ти ден, но не в събота.
тук има снимки от моята погача и списък с нещата:

[/url][/url]
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #2 -: Октомври 27, 2010, 14:18:53 pm »
"алкохол - може всякакъв, но да има Пина Колада"

ей това народно поверие не можах да го проумея  :lol:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #3 -: Октомври 27, 2010, 14:25:53 pm »
Силванче, две питки се правят, за всяко бебе. Не е казано да е на 40 ден, но трябва да е след това и да е в неделя. Макар че моята приятелка и братовчедка ми, си ги правиха в събота.
Прави се само от жени, купуват се сладки неща, солени, мезета, неща за пиене.
Погачата се чупи от две жени, с живи родители. Дава се парче за Дева Мария и за къщата, което се увива в кърпа и се слага на високо. Някои слагат парички за щастие, като кърпата се връзва не много стегнато, за да не е стиснато бебето и не много хлабаво, за да не се раздава мн лесно. Следващото парче е за майката и бебето, като някои мазват леко устата на бебето с мед, за да е здраво. 
И после се дава парче на всяка Орисница, като се топи в мед и се казват пожелания.
Колкото повече трохи паднат по главата на майката и бебето, толкова повече щастие и благополучие за нея и бебето.

Кърмих близнаците си 1 год и 2 месеца!!!
За моите две ангелчета родени в 25 г.с.
9.09-11.09.2008
9.09-20.02.2009

Една година без мама...
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #4 -: Октомври 27, 2010, 14:51:21 pm »
аз пък четох,че не прябва да има солени неща на масата,а само сладки.Погачата я правихме на 14-ти ден от раждането - беше Неделя.Направихме нещата по описаният от Николина начин.Питката се замесва от жена с живи родители и се чупи от жени с живи родители.При нас слагаха и монети всички.
 На 40-тият ден ходихме да ми четат "чиста молитва".
 Така и не разбрах,какво се прави с парчето,което увихме с кърпа и сложихме на високо(заедно с монетите).Стоя на гардероба повече от 1 г. и накрая го изхвърлих. :?
<br />
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #5 -: Октомври 27, 2010, 15:00:40 pm »
Jam, трябвало да има сладък алкохол, та затова :lol: Пина Коладата е лека и не боли глава, затова е в списъка. Иначе може да се замени с Бейлис, Трипъл Сек или Вертмут, зависи от пиячите. При нас две бутилки Пина Колада не стигнаха :oops: :lol:
На масата имаше само сладки неща, питката беше сладка и всеки гост носеше нещо сладко (после две седмици не можех да гледам сладко).Погачата се чупи от две момичета, кърпата се държи от още две и всяка става орисница. Нашата погача се чупи над кърпа.Никой не изнася нищо от къщата и майката не изпраща никой.
Погачата по традиция се замесва от някоя орисница, която и бае или като мен -отиваш в Никай и я поръчваш:
« Последна редакция: Октомври 27, 2010, 15:02:27 pm от jasmin_veni »
[/url][/url]
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #6 -: Октомври 27, 2010, 16:15:27 pm »
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #7 -: Октомври 27, 2010, 16:43:23 pm »
На нас 40-я ден се пада днес, но питата правихме вчера. Ходих в църквата да питам и там казаха да го направим вчера, че било хубав ден. Останалите обичай не сме спазвали много по определени причини.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #8 -: Октомври 27, 2010, 17:13:27 pm »
сега разбирам... :)

чувала съм, че трябва само сладки неща да има. само жени и момичета, най-много малки деца - момчета. питката се меси от жена с двама живи родители и се чупи от две такива жени над главата на майката, която държи бебето.

другото за паричките и кърпата го знаете.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #9 -: Октомври 27, 2010, 17:18:39 pm »
Не съм правила погача на Митко.Отидох на 40 ден на "чиста" молитва и питах попа много ли е важно да се направи погача.Каза че по традиция погачата се прави,защото едно време до 40 ден не са извеждали децата и по този начин се въвеждало бебето в "обществото" :D и вече можело да е сред хора 8O.Та това не ми се видя важен довод и не правих,още повече че Митко го изведох на петият ден :lol:

Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #10 -: Октомври 27, 2010, 17:47:56 pm »
само жени и момичета, най-много малки деца - момчета.
И таткото можело да присъства - но по разбираеми причини повечето се спасяват ;)

На погачата на Бобо кръстосахме шпаги със свекървата заради парите в кърпата. Има 2 варианта на този обичай - някои слагат само монети, други обаче слагат вътре банкноти. Лично аз имам доста неприятен спомен от една погача, където бях отишла с последните семейни 20 лв. и се наложи да не оставя пари изобщо, иначе нямаше да имаме какво да ядем. За сметка на това се бях подготвила с монети, ама като наизвадиха тия ми ти петдесетолевки... лошо ми стана. Та за събитието вкъщи изрично предупредих, че ще ползваме монети, но свеки като скокна (в момента на даването), че се давали пари... чак се наежи на една от приятелките ми (за късмет, точно тази, която в момента е в доста сериозна финансова криза), та трябваше да тропна с крак сериозно и после да връщам пари на момичето. Хубаво е да се изясни този момент, за да не се получават сконфузни ситуации. Само идейка ;)
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #11 -: Октомври 27, 2010, 20:24:27 pm »
Да, трябва да се изясни, че и при нас се получи същото. Приятелите ми бяха купили подаръци и аз затова казах да слагат монетки, колкото за адета, а тези които не бяха купували подаръци заявиха, че им е по-лесно пари - казах ОК. Но изясних, че трябва да има монетки - нали се слагат за желязно здраве на детето. Е тая моята свеки като се изцепи "Само хартиени" ми стана много неудобно и казах "Железниии".
А много важно - всеки трябва да яде от питката, никви диети, никви 5 лева.
[/url][/url]
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #12 -: Октомври 28, 2010, 00:00:22 am »
"Детето е трябвало да бъде закърмено от всяка от присъстващите жени, след което всяка от тях му е плюела в устата. Тези действия са имали предпазна сила, на практика те са създавали имунитет на малкото създание."

Еееее, не. Това вече ме потресе :) Къде е разума, къде е логиката ???  :lol:


*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #13 -: Октомври 28, 2010, 00:33:34 am »
мдаа, дали някоя може да ми каже езически или християнски са т.нар. обичаи след изписване? дотук нищо "християнско" не прочетох, може да съм пропуснала ...нечиста жена, плюене в устата на новороденото, четене на чиста молитва  8O, направо се зачудих къде е сборището ... извинете, ама знаете ли защо наистина се правят тези "ритуали" и какъв е смисъла на всичко извършено? не искам да се заяждам с никого, не ме разбирайте погрешно, но всичко изписано ми звучи леко зловещо  :? затова се запитах какъв е смисъла ...
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #14 -: Октомври 28, 2010, 00:38:17 am »
viketo, повечето християнски ритуали са заимствали много от езическите (дори честването на Коледа е такъв ритуал, идващ от езически времена). ти как определяш кое е християнско, а кое - езическо? аз не съм религиозна, но съм поне бегло запозната с основните християнски ритуали в източно-православието и техния смисъл.
четенето на "чиста молитва" си е сто процента източно-православен ритуал и се извършва от свещеник в църква. смята се, че до 40-тия ден жената още изхвърля лохии от раждането и затова се води "нечиста". във всички религии жените, които кървят от влагалището, са считани за "нечисти".

за плюене в устата на новороденото чувам за пръв път - такова не съм чела дори в класиците на българската литература от 19-ти и 20-ти век. кой знае чий болен журналистически мозък го е измислил.

колкото до ритуала на погачата - никой не е казал, че това е религиозен ритуал, а народен обичай. нека правим разлика между понятията.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #15 -: Октомври 28, 2010, 09:11:58 am »
viketo, аз също не съм религиозна, но уйдисах на една приятелка и отидох на т. нар. "чиста молитва". Определено си е религиозен ритуал и в самата молитва, доколкото успях да чуя и запомня, точно това се казваше - че вече съм чиста от кръвта и мога да се показвам пред хората (ей, отдъхнах си, да ви кажа ;) ). Погачата, както беше казал някой преди мен, е един вид въвеждането на бебето в обществото. Няма нищо езическо в този обичай, дори, доколкото разбирам, не е разпространен из цяла България. Просто е начин приятелките да видят бебето, да се съберат и да му пожелаят хубави работи, да донесат по някой подарък и така. Все едно да кажеш, че baby shower е езичеки обичай...

За плюенето в устата и аз чувам за пръв път и, надявам се, за последен ;)
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #16 -: Октомври 28, 2010, 09:25:17 am »
Моята свекърва е от Ямбол, но от години живее в Бургас и никога не беше чувала за погача като ритуал. Аз не съм вярваща и направих погачата на третия месец само за да се събере родата по женска линия (а тя е голяма) да се порадва на детето. А и свекърва чак тогава успя да дойде до София.
Всички ми обясниха как трябва да има само сладки неща, че да й бил сладък живота и да няма алкохол да не стане пиянде. :lol: Ама никой нямаше против да пийва червено винце с пастърмичка.  :lol: :lol: :lol:
За паричките в кърпата помолих по 2 до 5 лв. А те четирите баби (майка ми има две сестри) кат взеха да се надцакват. Бабешка им работа.  :lol: 
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #17 -: Октомври 28, 2010, 09:34:17 am »
Според мен чистата молитва има съвсем друг смисъл.
В миналото смъртността на родилките и децата е била висока. След раждането до 40-тия ден и майката и детето се водят "между живота и смъртта". Въвеждането на детето в църквата на този ден го пречиства. Изненадах се, че моите деца и двамата ги заведоха зад олтара, макар да имам и момиче.
За питката - не е толкова важно. Ние я правихме някъде на 2-3 месеца. За мен си е въвеждане в общносттан на детето. Питките бяха 2, задължително сладки. Друго не съм проучвала като ритуали. Децата бяха в отделна стая, гостите надзърнаха за по половин минута да ги видят и отидоха да празнуват.

След изписването си спомням, че като се прибрах в къщи, свеки беше постлала бял чаршаф, украсен с цветя и напускани монети. За здраве на децата беше. 
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #18 -: Октомври 28, 2010, 10:06:06 am »
Изненадах се, че моите деца и двамата ги заведоха зад олтара, макар да имам и момиче.

аааа, туй си е живо нарушение на канона. женски крак там не стъпва.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Обичаи след изписването.
« Отговор #19 -: Октомври 28, 2010, 13:54:24 pm »
Ето още един обичай, който аз знам. След като мине "чистата молитва" в църквата, майката и бебето не трябва да се прибират направо в къщи, а отиват в някой близък на гости. Домакинията ги посреща с брашно, сол и яйце на масата. С брашното се прави кръст на челото на бебето.