0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #460 -: Януари 18, 2011, 17:57:08 pm »
Винаги съм се дразнела, когато някой завърти изтърканата грамофонна плоча, как късното майчинство се дължало на кариеризъм... Това обяснение се ползва често, защото е много лесно и не изисква мисловно услилие. :)

Това дори не е вярно за България. Ето я официалната статистика за средна възраст на жената при раждане - http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=19&a1=258&a2=267&a3=268. Видно е, че средната възраст в последните години варира около 24-26 г.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #461 -: Януари 19, 2011, 10:35:30 am »
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2011-01-19&article=354481

"45-годишна роди първото си дете след забременяване ин витро. Това каза управителят на СБАГАЛ-Варна д-р Радослав Минков. Бебето се появило на бял свят миналия четвъртък, раждането е станало със секцио.
През миналата година също имахме сравнително по-възрастна родилка - жената бе на 48 г., припомни д-р Минков. В момента за Държавния фонд за асистирана репродукция могат да кандидатстват жени само до 43-годишна възраст. Онези, които са над тази граница, могат да се подлагат на ин витро процедури на собствени разноски. "

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #462 -: Януари 19, 2011, 10:38:19 am »
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2011-01-19&article=354481

"45-годишна роди първото си дете след забременяване ин витро. Това каза управителят на СБАГАЛ-Варна д-р Радослав Минков. Бебето се появило на бял свят миналия четвъртък, раждането е станало със секцио.
През миналата година също имахме сравнително по-възрастна родилка - жената бе на 48 г., припомни д-р Минков. В момента за Държавния фонд за асистирана репродукция могат да кандидатстват жени само до 43-годишна възраст. Онези, които са над тази граница, могат да се подлагат на ин витро процедури на собствени разноски. "


Като ти казвам, че си единствената, която не може да се подложи на ин витро процедура - ти не вярваш :lol: :x
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #463 -: Януари 22, 2011, 20:36:56 pm »
Хм, не знам как стават тия работи във Варна... На мен Александров ми отказа дори и преглед при разговор по телефона, защото "к'во да се разкарваш чак от София"... Държа се като продавач от Женския пазар.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #464 -: Януари 23, 2011, 15:07:09 pm »
Това че жената е родила там далеч не означава, че там е и забременяла. Д-р Радослав Минков няма нищо общо с клиниката по инвитро МЦАР Варна, помещаваща се в АГ-Варна.
Надявам се малко хора да си избират лекарите по критерий мазнене и лензене, сваляне на звезди и мазно отношение, че иначе горко им....
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #465 -: Януари 23, 2011, 16:40:52 pm »
Съветвам  доброжелателно  дами на възраст 40+  да имат пред вид  следното , ако се насочват към АГ – Варна.
Мениджърът на клиниката  - бивш политик по обшинска кабелна телевизия с присъщата му гръмогласност самохвално  обяви че клиниката му помага на двойки от цялата страна, което е истина. И пак там афишира че  основен приоритет са млади семейства с тубарен и мъжки  фактор. Успешни са и в  инсеминациите, като пак  предпочитани са млади  двойки.
Може би затова  местните  дами по на възраст като  добре  запознати с обстановката се ориентират към софийски клиники.
По-зрелите  дами  в  АГ Варна  са имали  повече  успех с  доц. Маркова, която от 2  години не работи  там. Тя бе авторитет , но и с чепат  характер и своенравно поведение  и  не обичаше да и налагат. Макар и дискретно но се чува че преди 2 години  нейна пациентка на 48 г. е родила близнаци - 2 момчета.

« Последна редакция: Януари 23, 2011, 16:43:48 pm от swetlina »
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #466 -: Януари 23, 2011, 19:13:10 pm »
Съветвам доброжелателно да се дават примери от личен опит и информация от първоизточника, а не от дискретно дочути "факти" /другото име на клюките :lol:/.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Eille

  • *
  • 916
  • Понякога мечтите се сбъдват двойно!
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #467 -: Януари 23, 2011, 22:44:06 pm »
swetlina, доц. Маркова работи в МЦАР Варна, та даже е съдружник. Приема пациенти на 7мия етаж, виждала съм жени, които чакат за преглед при нея. На мен тя ми направи пункцията, а докато чаках за трансфер консултираше двойка в съседния кабинет. Мога да попитам кога приема пациенти, ако някой се интересува, в четвъртък ще ходя в клиниката.


Re: Забременяване на 40+
« Отговор #468 -: Януари 24, 2011, 08:40:38 am »
Благодаря ти Eille,
Когато аз бях тяхна пациентка и я потърсих ми казаха че се е пенсионирала, но явно отново е започнала Независимо че съм вече пациент на друга клиника се интересувам от приемните и часове за още една консултация. За да не спамим ми пиши на лични, освен ако някой друг се интересува от нея.
Поздрави
« Последна редакция: Януари 24, 2011, 09:35:08 am от swetlina »
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #469 -: Януари 26, 2011, 14:42:44 pm »
Трябва да сме наясно, че когато отпадне забраната за 43 години все повече клиники ще си измислят други критерии, въз основа на които да отказват опити. Ние просто им разваляме статистиката. Това ще важи с особено голяма сила, ако успеваемостта стане реална и се превърне във фактор при избора на лекар.
На мен в семейната фирма Якентро в Гърция ми казаха, че имам "право само на един опит" при тях заради стойностите на АМХ, които дори не бяха толкова лоши.
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #470 -: Януари 26, 2011, 17:04:15 pm »
Навсякъде по света майчинството се измерва не с възрастта на една жена а дали тя е готова да бъде майка.Така и не разбрах защо единствено в България и може би в някои Балкански държави желанието на жени след 30 или 40г. се смята за нещо странно.при мен тепърва започва борбата да си имам бебе на 39г.още при първата консултация думите на гинеколога бяха нямате време.Явно се почва великата борба и бог да ми е на помощ.Искрено се моля да попадна на съвестен лекар ,който да не ми пречупи ентусиазма още при първите крачки.Успех,вяра и сили на всички момичета годините не са фактор вие заслужавате да  бъдете майки щом чувствате ,че сте готови и искате.
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #471 -: Януари 26, 2011, 17:12:08 pm »
bekii, такава ни е културата на повечето. И мен приятели и познати ме гледат странно, на 35 съм почти, но те имат вече по 1-2 големи деца и нас някакси безгласно ни слагат в графата "обречени да нямат деца, да са мислили на времето, а не сега на стари години"... И аз тепърва започвам борбата като теб, но не мисля да се отказвам заради хорското мнение.

Не обръщайте внимание на негативни фактори, желая на всички ви успех и скорошно сбъдване на мечтата да гушнете детенцето си!
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #472 -: Януари 26, 2011, 17:38:25 pm »
Ще ми се и аз да бях на 39 и да започвах тепърва борбата...

И на мен ми повтаряха, че нямам време и аз много не ги слушах и може би сбърках. Направих и безброй други грешки, обикаляйки по клиниките, за да открия някой, който да вярва в начинанието почти колкото мен. Даже платих 800 лв., за да си уредя час при прословутия Стаменов...
Важното е да не позволяваш на лекарите да те сриват психически, защото на тях там им е силата. Българските гинеколози обясняват всичко с възрастта. Майка ми ме е родила на 28 г. и в болницата са я водели "дърта първескиня". Е, за 40 години не са еволюирали особено. Когато естрадиолът ми беше изскочил над горна граница, отговорът беше, ами след 40 е така. Когато пих противозачатъчни и падна под долната, получих абсолютно същият коментар от друг лекар.

Стискам палци ти да имаш повече късмет!
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #473 -: Януари 26, 2011, 18:49:16 pm »

Може би затова  местните  дами по на възраст като  добре  запознати с обстановката се ориентират към софийски клиники.
По-зрелите  дами  в  АГ Варна  са имали  повече  успех с  доц. Маркова, която от 2  години не работи  там. Тя бе авторитет , но и с чепат  характер и своенравно поведение  и  не обичаше да и налагат. Макар и дискретно но се чува че преди 2 години  нейна пациентка на 48 г. е родила близнаци - 2 момчета.



Мдаа за трети път го пиша този пост  :).... Бях на 38 (зряла вече  :wink:) когато направих първия си опит в АГ Варна и точно Маркова беше тази дето преди опита ме привика в кабинета си и започна да ме разубеждава да започваме стимулация как как нищо няма да стане и как даже и да настъпи бременост тя няма да бъде доведена до край и как дори и бремеността да е успешна вероятността да се роди дете с аномалии на тази вазраст е голяма и т.н. и т.н.  :P.....Бях вече родила и чаках пред кабинета на Ковачев (той ми прави секциото) и тя излезе от кабинета си за миг си помислих да я поздравя и да споделя радостта си с нея нооо се отказах....да е жива и здрава доцентката  :P желая й много професионални успехи  :D
"Всеки от нас се ражда, защото преди това Бог го е обикнал, оценил, видял е смисъл в това и той да стане част от мирозданието"

Митрополит Антоний Сурожки
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #474 -: Януари 26, 2011, 20:31:09 pm »
Права си Serendipity ,че повечето на тази възраст имат големи деца,но това е живота.Но наистина не трябва да плащаме данък обществено мнение,хората ще приказват и в единия и в другия случай.По добре в устата на хората отколкото под краката им.А колкото до израза "дърта първескиня"бих казала мили боже пази сляпо да прогледа нашите лекари не са ли в графа "хуманни науки " или аз нещо бъркам.Може би трябва да се преквалифицират в съдии по видими причини.Не е етично лекар да поставя неизлечими диагнози не е ли лекарят човекът ,който трябва до последно да се бори за излекуване на пациента си?Не е ли лекарят ,който трябва да ти вдъхне надежда за да продължиш напред.Далеч съм от мисълта,че трябва да лъже стерилитетът не е обречено и неизлечимо заболяване има много варианти независимо кой на каква възраст е.Явно е голям шанс и късмет да попаднеш на подходящия лекар и да му имаш пълно доверие и съответно въпроса е :Съществува ли такъв лекар ?Ако успея да си отговоря ще продължа да пиша докъде ще стигнат и моите митарства в този лабиринт.Май ще ми трябва и нещо повече от късмет ,но ще видим.
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #475 -: Януари 26, 2011, 20:47:56 pm »
Майка ми ме е родила на 28 г. и в болницата са я водели "дърта първескиня".
Наистина е било така, даже по времето на моите баби на 22-23 вече ги водели "стари моми"... Едната ми баба, Бог да я прости, се омъжила на 18, на 22 вече имали 3 деца и опитвали за още едно поне, но не се получавало, докато на 44 години не родила живо и здраво 4-то дете, без да е очаквано изобщо. Просто дар от Бога. Нея пък я заклеймили като развратница едва ли не, че си е "позволила" на тези години, и вече баба, да роди дете... Винаги си мисля за нея като имам нужда от вяра и кураж.

В днешно време положението не е много по-различно, за съжаление, хорското мнение имам предвид. Все нещо критикуват, обсъждат, все заети с чуждия живот, вместо със собствения си...
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #476 -: Януари 26, 2011, 22:59:51 pm »
Трябва да сме наясно, че когато отпадне забраната за 43 години все повече клиники ще си измислят други критерии, въз основа на които да отказват опити. Ние просто им разваляме статистиката. Това ще важи с особено голяма сила, ако успеваемостта стане реална и се превърне във фактор при избора на лекар.
На мен в семейната фирма Якентро в Гърция ми казаха, че имам "право само на един опит" при тях заради стойностите на АМХ, които дори не бяха толкова лоши.

enigmata, Якентро имат много ясно обявена статистика на сайта им по възраст, и то доста по-добра от водещи клиники в световен мащаб, така че няма как точно ти, да им я развалиш. Ако са ти отказали повече от един опит, то е било за да не те залъгват с напразни надежди и наливане на пари в "семейната фирма Якентро"
Не се заяждам, аз съм на "същия кораб" Казвам го, като тяхна пациентка, с две постигнати бременности там. За ембриологията, трансферите и техниката в Якентро много от клиниките имат още доста да се учат за да стигнат до тяхното ниво.

Re: Забременяване на 40+
« Отговор #477 -: Януари 27, 2011, 11:51:14 am »
Аз съм убедена, че в Якентро имат много повече опит и далеч по-добра техника от нашите клиники, затова и отидох там.
Дори и да беше успешен опитът ми при тях обаче, нямаше да ме напусне усещането, че ми го прави Албена. А тя с нейната тотална дезорганизация, безотговорност и некомпетентност е в състояние да издъни ситуацията на всеки един етап. Там конвейрът беше страшен. На първичния преглед наистина ми обърнаха внимание и ме спечелиха, но после... Лекар не ми проговори. А от всичките ми 5 пункции, само там съм усетила болка и то ужасна болка. Предполагам са си икономисали от упойката. Изобщо аз, като cause perdutta, им бях между другото.
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #478 -: Януари 27, 2011, 15:40:31 pm »
ООООх тази "некрехка възраст" както каза за нас по БТВ Ани Цолова.
При първият ми неуспешен опит в Якентро,липсата на имплантация бе обяснена с възрастта и никакъв друг коментар. При въпрос кога мога да започната поредната стимулация бях подмината, а професора си промрънка "ages,ages,ages". Относно Албена,напълно подкрепям мнението на enigma , даже съм се замисляла дали изобщо коментира резултатите с доктор. Следейки различни постове твърде вероятно е преди три-четири години поведението на координаторката да е било различно,т.е. подобаващо за позицията й в тази клиника.
Днес разбрах и отрицателния резултат от поредния си опит,който правих в Мемориал,като коментара този път не беше конкретно възрастта,а че статистиката показва ниска успеваемост при 40+.
Позволявам си да споделя,търсейки мнения,че започвам да се замислям дали промените в генетичния материал на тази възраст постоянно ще водят до такива резултати,а ако при поредния следващ опит,случайно се развие ембриона и е с малформации,заобикаляки анализи от PGD или други изследвания,дали не се залъгвам, че на 45 още мога да стана майка и всичко да е нормално.
Дано написаното не изглежда отчайващо,аз по принцип съм борбен типаж,но се опитвам да стана и реалист.
Мислех си,че докато имам свои яйцеклетки и съответно средства ще правя опити до последно,но дали това не е борба с вятърни мелници?
С мъжът ми страдаме,за това че нямаме деца,въпреки,че всеки го прикрива по различен начин. Замислям се дали да не опитам с донорски яйцеклетки?
Мили дами,на вас дали са ви минавали подобни мисли? Как решавате да продължите?
Между другото - възрастта 40+ е ПРЕКРАСНА,само който я има може да я оцени
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #479 -: Януари 27, 2011, 16:17:24 pm »
И аз колкото повече чета за потенциалните проблеми, толкова повече ми се свива гърлото, но изпитваам силен  вътрешен порив да опитам още веднъж. Моя приятелка през цялото време на бременността ми повтаряше как и тя иска да има бебе-на 43 беше. Имаше двама студенти вече. Забременя и роди здрава, прекрасна дъщеря. Вярно е, че не е имала репродуктивни проблеми, но тук нали и възрастта обсъждаме. И тя се тревожеше, ходи на БХС, прави амниоцинтеза, но резултатът си беше едно здраво и лакомо бебе.
За съжаление тъжните истории, споделени тук са предимно от жени под 35, което означава, че в много от случаите не възрастта на майката е решаваща.