0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #320 -: Март 27, 2013, 21:20:59 pm »
Д
Здравейте! Може ли някой да ми каже според него как са ми резултатите от изследването. Миналата седмица ходих на гинеколог, понеже датата на последния ми цикъл е 26 декември 2012г. И вече 3 месеца цикъл няма. Гинеколога ми каза, че всичко ми е ок. И ме прати на ендокринолог. Та ето ми резултатите.

TSH 1.97mklU/ml         0.27 -5.50
LH 14.51 lU/L
FSH 4.11 lU/L
Progesteron 19.47 nmol/L
Estradiol 205.50 pmol/L
Prolactin 296.10 mlU/L

Дай рефер. граници за ФФ

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #321 -: Март 28, 2013, 00:49:53 am »
При положение, че нямаш цикъл, не знам доколко са реални тези резултати. Иначе, LH е височко, а съотношението му с FSH говори за СПКЯ. Което може да е и причината за липса на цикъл. Кисти имаш ли? Правила ли си досега? Друг път случвало ли се е да имаш периоди без менструация или сега е за първи път? Не обмислихте ли с лекаря ти да я предизвикате?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #322 -: Март 28, 2013, 09:55:46 am »
здравейте. гинеколога ми каза, че яйчници, матка всичко ми е добре. Нищо не се вижда. Днес ендокринолога ми каза , че също са ми добри резултатите и отново да отида при гинеколога да ги видел и той. Аз от 2007 година съм на противозачатъчни, спрях ги през април 2012. До месец септември всичко си беше ок. На 7 септември ми дойде М, и следтова на 1 декември я предизвикахме с Дуфастон. След това на 26 декември ми дойде и край.До ден днешен нямам и капчица.

 РЕФЕРЕНТНИ ГРАНИЦИ : LH : Фоликуларна фаза ( 1.9 – 12.6 ) Овулационен пик ( 8.7 – 95.6 ) Лутеална фаза ( 0.5 – 11.4 ) Менопауза ( 15.9 – 54 ) Бременност ( 0.10 – 0.15 ) Мъже ( 1.5 – 8.6 ) FSH : Фоликуларна фаза ( 2.5 – 12.5 ) Овулационен пик ( 3.4 – 33.4 ) Лутеална фаза ( 1.5 – 7.7 ) Менопауза ( 23 – 134.8 ) Бременност ( 0 – 0.9 ) Мъже ( 1.4 – 12.4 ) Estradiol : Фоликуларна фаза ( 46 - 607 ) Овулационен пик ( 315 - 1828 ) Лутеална фаза ( 161 - 774 ) Менопауза ( < 18.4 - 201 ) Бременност (789 - >15 781 ) Мъже ( 28 - 156 ) Момичета ( 22 – 99.1 ) Момчета ( 18.4 – 73.4 ) Progesteron : Фоликуларна фаза ( 0.6 – 4.7 ) Овулационен пик ( 2.40 – 9.4 ) Лутеална фаза ( 5.3 – 86.0 ) Менопауза ( 0.30 – 2.50 ) Мъже ( 0.7 – 4.3 ) Бременност : І-во тримесечие ( 35.68 – 286.20 ) ІІ-ро тримесечие ( 81.25 – 284.29 ) ІІІ-то тримесечие ( 153.91 – 1343.55) *
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #323 -: Март 28, 2013, 12:06:32 pm »
Аз не знам какво им е добре на тези резултати на половите хормони конкретно, при положение, че ти нямаш цикъл. Дори референтните стойности не вършат работа в момента, защото не знаем в каква фаза от цикъла си. Ако си във фоликулярна, то LH ти е над горна граница, ако си във овулационнен пик е добре. Те затова се правят в определени дни от месечния цикъл, за да могат да се интерпретират коректно според фазата. Ако пък се предизвика цикъл с лекарства, пак не са реални, защото са повлияни от медикамента. Малко омагьосан кръг става. Но пределено имаш проблем с хормоните, щом нямаш цикъл, няма как всичко да е наред, пък да не ти идва. Вероятно става дума за някакъв хормонален дисбаланс.
А ти защо си била на противозачатъчни? Някакъв проблем ли си коригирала или за предпазване от бременност? Принципно след спиране на контрацептиви е възможно първите 2-3 месеца да има нарушения в цикъла, но след това би трябвало всичко да е нормално. При теб, обаче не е. Трябва да се търси причината.
Ти планираш ли бременност?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #324 -: Март 28, 2013, 14:27:07 pm »
и аз това казвам - не може всичко да ми е наред, а да нямам цикъл- има нещо, но не могат да открият къде е причината. Пих противозачатъчни, защото като родих направих кръвоизлив и ми ги изписаха. Сега обаче съжалявам ,че съм ги приемала и то толкова време. Относно промяната в цикъла- да, някъде бях чела че след като се спрат противозачатъчните, е нужно 6 месеца на организма да се възстанови. И именно за това спрях приема през април, защото имах намерение през септември да започнем с бебеправенето. Та от септември до сега не сме се пазили, но то с този проблем незнам как ще стане. Ако имам СПКЯ, нямаше ли да се види на вагиналния видеозон?
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #325 -: Март 28, 2013, 15:20:10 pm »
tuti84

На УЗ ще се види, ако имаш ПКЯ, но ако нямаш - това не означава, че нямаш СПКЯ - напр. имаш висок Пролактин или Тестостерон, той подтиска функцията на яйчниците и няма доминантен фоликул, няма дори малки фоликули

ПП.
Лекарят, който те гледа на УЗ - нищо ли не видя на яйчниците, някаква малка киста, може би лутеинова - прогестерона и ЛХ са ти повишени и мисля че там има нещо 
« Последна редакция: Март 28, 2013, 15:29:08 pm от denis »

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #326 -: Март 28, 2013, 15:32:13 pm »
не- нищо не ми каза. Всичко си ми било добре,и се чудеше защо обаче не ми идва цикъла. Днес и изпратих резултатите и като се чухме по телефона ми отговори- "явно има при теб проблем, вземи примолут нор, за да предизвикаме менструация и после ще му мислим"
Това ЯВНО го знам и аз, но къде е и какъв е би трябвало те да ми кажат. Много съм объркана
« Последна редакция: Март 28, 2013, 15:34:44 pm от tuti84 »
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #327 -: Март 28, 2013, 20:53:30 pm »
Аз бих те посъвтевала след като ти дойде да направиш наново хормоните който си правила и преди на 3-5 ден от Мц и тогава говори с лекаря си , може и причината да е някъде в хормоните. Прогестерон по моя информация се прави на 7 дена след доказана овулация и е добре да повториш пак хормоните  :)












*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #328 -: Март 28, 2013, 22:47:50 pm »
Tuti84, откъде си?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #329 -: Март 30, 2013, 08:31:14 am »
от Бургас. Да ви кажа честно- мисля да взеха примолут-нор по схемата- 3 дни 3пъти по две, за да предизвикам М. И след това към 5 ден да отида да си пусна изследвания. Та да видим какво ще излезе тогава
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #330 -: Март 31, 2013, 04:24:41 am »
от Бургас.
Мдааааам, ясно. Къде ходиш на гинеколог? И аз съм от Бургас, та съм наясно как стоят нещата тук. Не си самоназначавай лекарства, така не се прави. Защо не потърсиш второ мнение?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #331 -: Март 31, 2013, 09:15:46 am »
от Бургас. Да ви кажа честно- мисля да взеха примолут-нор по схемата- 3 дни 3пъти по две, за да предизвикам М. И след това към 5 ден да отида да си пусна изследвания. Та да видим какво ще излезе тогава

ЛХ, ФСХ и Е2 - на 3 ден от МЦ

Може да пуснеш също:
ТСХ и Т4
Тестостерон, Андростендион
Пролактин
ДХЕА и 17ОН Прогестерон - на 3 ден от МЦ

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #332 -: Април 03, 2013, 13:37:54 pm »
Здравейте, момичета!(ако модераторите преценят, че поста ми не е за тук, моля да го преместят).
Чета форума от доста време, пиша за втори път. На 33 години съм, от девет години не се пазим с половинката и нищо. Живеем в малък град и преди ходих при най-добрите местни лекари - правиха ми снимка на тръбите, един път изследваха пролактин, следяха овуулация - всичко беше ок. После се оказа, че мъжото е с варикоцеле, като той категорично отказа да се оперира. Минаха няколко години, през които пиех билки и разни други щуротии, ама ... нищо, то е ясно. Преди няколко месеца реших отново да подхвана темата и започнах да чета и да търся, така попаднах тук.
Обърнахме се към специалист по репродуктивна медицина, направихме изследванията и резултата е много лош. Мъжото трябва да се оперира задължително, спермограмата е никаква. При мен пък естрадиола и ФСХ-то са високи. Всички други хормони са в норма.
На третия ден от МЦ: естрадиола е 1053 (границите са 143-694), ФСХ е 33,80 ...
ТСХ е 4,22, при все, че предния месец беше 2,63. Сега ще пускам отново ТСХ, ФСХ, АМХ и инхибин. Може би и естрадиол отново. Разбрах, че най-вероятно става дума за ИЯР. Исках да питам - при някой дали се е случвало да са толкова високи стойностите и да има шанс все пак?
Имам редовен МЦ, без закъснения, пропуски и т.н. Единственото е, че преди беше на 28 дни, а последните два бяха на 25 дни. Много криво ми стана като разбрах, че най-вероятно изпуснах времето и сега вече нямам много надежди  :(
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #333 -: Април 03, 2013, 14:26:00 pm »
Бакара, вече ходиш при репродуктивен специалист нали така? Тези изследвания на кой ден от МЦ са правени?Преглед на 2-4 ден правен ли ти е?Броили ли сте антралните фоликули?

Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #334 -: Април 03, 2013, 14:47:17 pm »
magi_st, да, вече ходя при специалист, изследванията са правени на 3 ден, но преглед на 2-4 ден още не е правен.
Сега като ми дойде ще ходя на преглед на третия ден за да се види какво се случва.
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #335 -: Април 04, 2013, 08:21:01 am »
Дано е било нещо моментно, пожелавам ти го.Пиши после какво става с теб.

Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #336 -: Април 04, 2013, 11:48:27 am »
Много благодаря за пожеланията. И аз толкова се надявам да не се потвърди.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #337 -: Април 04, 2013, 11:57:06 am »
Здравей, пила ли си някакви лекарства преди да изследваш хормоните? Нещо по-различно да си забелязала? Следващият месец като ти правят прегледа, пусни хормоните отново, включително инхибин и АМХ. Трябва прегледът и хормоните да са в рамките на един цикъл, за да се интерпретират коректно. Дано да е грешка или някакво временно състояние и да се оправят нещата!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #338 -: Април 04, 2013, 12:37:05 pm »
sixsens, лекарства не съм пила, само започнах фолиева киселина и витамини. Доктора още на първия преглед ми каза да започвам да ги пия.
Единственото странно за мен беше, че цикъла се скъси с три дни, но всичко друго си е пак така. Преди да ми дойде имам всички обикновени признаци, в момента пак си ги имам, трябва да ми дойде другата седмица.
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #339 -: Април 04, 2013, 18:26:02 pm »
може ли да ми кажете какво показва следния резултат:

Progesteron   19.86   nmol/l   М(2.2-10.7) Ж(фол 0.85-8.2; лут 16.6-122.8)

изследването е правено на 21 ден от нормален 28 дневен цикъл
Следобяд- кафяво течение и менструални болки. Никога досега не ми се е случвало такова нещо. Не съм имала такива течения. На 14.02 направих втори аборт в 6та седмица, но следващия цикъл беше нормален и без течения като това.