0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #60 -: Септември 08, 2009, 09:44:42 am »
И никой не иска допълнителни болнични - не виждам някой да е писал нещо подобно - става въпрос за закрила от уволнение. Защото това може да ти се случи и след първия двуседмичен болничен като те усетят, че се цаниш да забременяваш! Това може да се случи и без един ден болничен да си ползвал!
« Последна редакция: Септември 08, 2009, 09:49:53 am от cygnus »
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #61 -: Септември 08, 2009, 10:39:37 am »
Не знам доколко или дали въобще ме разбират , подкрепят и т.н. Работя при настоящияя си работодател вече три години. Така се случи , че за една година два пъти ме оперираха от извънматочна бременност. Те знаеха от какво съм оперирана - нямаше начин на болничния си пишеше. Първият си опит инвитро направих като за целта ползвах три седмици платен годишен отпуск - останалите 5 дни + 20 дни , които ми се полагат за тази година се чудя вече от месец как ще ги уговоря да ми дадат пак поне 15 дни, за да направя втора процедура.
В началото може и да ме разбирали - понеже мълчаха и нищо не казваха, но не мога да кажа , че и сега е така. Тази пролет служителка, работеща във фирмата ми разказа как шефовете говорели за мен, че имам проблем, че не мога да забременея и че стоя във фирмата само , за да мога да ги използвам и ТЕ да ми плащат майчинстно/не държавата - ТЕ!!!/. Отнасят се към мен така сякаш съм им длъжна , че ме държат на работа и си мислят, че каквото и да направят аз няма да напусна, защото заради проблема си съм вързана за тях. В очите ми ми беше казано, че когато ме наемали на работа не ме били "цанили" , за да излизам в отпуски и болнични, на което аз отговорих , че не съм желала два пъти да ми се случи такова нещо, но това вместо да разчувства /примерно/  шефката я разсърди още повече и тя ми каза: " и кола да те блъсне на улицата ти трябва да се довлечеш тук, за да работиш". Когато помолих за една седмица отпуск ми беше отказано с мотива - ти луда ли си има толкова много работа, а на следващата седмица ми намалиха работия ден с мотива , че няма работа.
Аз, обаче не се отказвам от мечтата си и ще продължавам да се боря , колкото и нерви и усилия да ми коства това. Знам едно - Господ бави , НО НЕ ЗАБРАВЯ.
*

    brumbarche

  • *
  • 333
  • по пътя към нашето Чудо!!!
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #62 -: Септември 08, 2009, 11:09:44 am »
аз не съм споделяла, че ми предстои ин витро процедура;
не смятам и да го правя, когато мога, ще ползвам болнични, но от джи пи-то, не за стерилитет; когато не мога - отпуска за половин или един ден;

не ме е срам, но това просто ще доведе до други последствия, като например, неподновяване на договорът ми, тъй като съм все още в изпитателен срок (макар вече да работя 1 год.във фирмата);

винаги, когато ми се е налагало, шефът ме е пускал, възможно е да прояви разбиране, но може и да не прояви; на мен не ми се рискува;
за мен коректността се изразява в това, аз да отсъствам, като плзвам отпуск или болнични, а те да не ми ги отказват и това да не е причина за неподновяване на договора ми;

искам да имам сигурност, че, щом ми се налага да ползвам болнични и отпуски, като осигурено лице, законът ще ме защити от евентуално прекъсване на трудови правоотношения;

а после ...гледаме по новините, че нацията ни прогресивно застарявала....
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #63 -: Септември 08, 2009, 11:54:18 am »
http://www.thefreelibrary.com/Dismissal+Of+Worker+During+IVF+Treatment+Can+Be+Sexual+Discrimination.-a0176083349
Целувки за Fussi за това инфо.

Това е за USA:

http://www.delawareemploymentlawblog.com/2008/07/pregnancy_discrimination_act_i.html

http://legal.entrepreneur.com/2008/08/19/new-court-decision-pregnancy-discrimination-includes-infertility/

И аз благодаря на Фуси за линковете!  :)

Това, което разбирам от тях е, че и на Запад има проблеми на тази тема, но там поне съществува действащо законодателство...  :?

И в двете препратки относно Америка става въпрос за един и същи прецедент – съдебно решение  на частен случай, след което се подобрява ситуацията на нуждаещите се от АРТ-процедури там…

Доколкото схванах, в Америка има Закон за защита на бременността от дискриминация (или както там се казва): Pregnancy Discrimination Act (PDA)). В материалите се описва случая на служителка, която е отсъствала заради ин-витро процедури и съди работодателя си за неправомерно уволнение.

Първоначалното решение било, че този закон (PDA) не обхваща ин-витро процедури, тъй като те засягали и двамата участващи – и мъжа и жената… Но апелативен съд е постановил (на 16.07.2008), че ин-витрото, подобно на други методи за лечение на стерилитет, е полово специфично, тъй като се отнася до раждане на дете, което засяга само жените… … …

След този случай АРТ-процедурите, както и абортите, също се обхващат от споменатия закон  (PDA) като медицински състояния, свързани с бременността ("pregnancy and related medical conditions"
[*отварям една скобка, за да спомена, че това си означава точно заболяване, но казано с други думи ;)… В същия текст пише дори: "therefore treatment to combat infertility is most likely protected and you must “accommodate” the employee as you would any other qualifying disability (such as cancer). Also, fertility treatments probably qualify as a “serious health condition” under the FMLA…." Не , че е важно за мене… но изглежда за някои е от значение… ]
Засега това решение се прилага само в няколко щата, което си е формалност, защото случая винаги може да се използва и от други юрисдикции…
Това – в Америка!!!

Първото линкче е много по-интересно за нас. Пак е решение на частен случай. Действието, обаче, се развива в Европа (в Австрия). Това, което разбрах е, че в европейския съюз също съществува директива, която защитава бременните:  EC Pregnant Workers Directive 92/85/EEC, но споменатата австрийка не е могла да бъде защитена по тази директива:
"The ECJ ruling was that the Pregnancy Directive cannot apply to M's situation. The Court took a pragmatic view that IVF treatment may last for an indefinite period, that the transfer of the fertilised ova may be postponed or even abandoned; therefore pregnancy can only occur upon transfer of the fertilised ova into the uterus"

Освен това обаче, в ЕС съществува и директива за равноправието: EC Equal Treatment Directive 76/207/EEC (the "Equal Treatment Directive").
Чл. 2 (1) от тази директива е за защита срещу уволнение в напреднал стадий на ин-витро лечение: "…the Equal Treatment Directive prohibits the dismissal of a woman who is at an advanced stage in her IVF Treatment if the decision to dismiss her is based on the fact that she has undergone such treatment."
… … …
Но явно темата е доста сложна и водите са дълбоки ;) … …  ;) така, че… трябва да се намесят юристите:))(Аз даже не правя разлика и не знам - що е туй директива,... какво е наредба, какво е закон  :lol:  :wink:)
 
Относно наредбата в КТ… Тя Лейла прати линкче (мерси! :))… Да, споменати са няколко заболявания в нея, ето я… Но само като се замисля, че е от 1987г… А дали има нещо друго?... Дълбоки са водите, както споменах… ако не си юрист, трудно ще се оправиш в тази джунгла (или океан ;))…

...Уфф... Лошото е, че назначените в България по принцип не са особено защитени... Аз също не бих искала от работодателя си (пък и от себе си...) нищо повече от това, да спазва законите... Е, ако има екстри, добре дошли...  :wink:

Приятен ден!

П.П. Sixsens, не приемам думите ти като заяждане. :) ...
« Последна редакция: Септември 08, 2009, 13:03:55 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #64 -: Септември 08, 2009, 12:25:14 pm »
Chandra, наистина са дълбоки водите, но и асистирана репродукция е сравнително нов метод (Луиза Браун е само на 31 г.), а масово навлезе в Европа доста по-късно. Така, че тези казуси са нови, но поставят точно тези въпроси пред законодателствата и трудово-правните отнощения в САЩ и Европа, където виждаме, че макар и сравнително отскоро, вече има развитие. Значи все пак има светлина в тунела. Да, и аз също искам да знам какво значи директива.
« Последна редакция: Септември 08, 2009, 12:28:21 pm от cygnus »
*
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #65 -: Септември 08, 2009, 12:32:55 pm »
Вижте какво открих за директива
http://www.eurodict.koralsoft.com/bulgarian_properties.html
И за наредба
http://www.eurodict.koralsoft.com/bulgarian_properties.html
« Последна редакция: Септември 08, 2009, 12:34:53 pm от petqst »
*

    Iffi.13

  • ****
  • 641
  • НАПРЕД И НАГОРЕ !!!
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #66 -: Септември 08, 2009, 12:38:30 pm »
.... Да, и аз също искам да знам какво значи директива.
Ако това ще помогне:
Директива – предстaвлява нормативен акт на Европейския съюз, с който на държавите членки се поставя определена цел, без да се налагат изрични мерки за постигането й. Трябва да се прави разлика между директива и регламент на ЕС, който се прилага автоматично и не изисква приемането на допълнителни мерки на национално равнище, за да влезе в сила. Директивата задава определен срок от време, в който вътрешното законодателство на държавите членки трябва да се приведе в съответствие с нейните разпоредби. Това може да бъде осъществено с различни нормативни процедури в зависимост от материята, която се урежда.
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #67 -: Септември 08, 2009, 13:00:06 pm »
Сигнус, вярно е, че ин-витрото е сравнително нова процедура и тепърва ще се приемат закони в тази посока… Аз също поразгледах из мрежата и установих, че все още няма много примерчета (поне в интернет)…

А от това, което четох... ...
Чудех се, например, какво означава "an advanced stage in her IVF Treatment" ["напреднал стадий на инвитро процедура"]?... Как определят, кой стадий е напреднал? – след започната стимулация?... или след 10-дневна?... или след заплождане на ембриончетата?... след трансфер?... след пункцията на донорката?... ... ...   Ами ако става въпрос за ИКСИ?... Но както и да е…

Мислех си… Тази EC Equal Treatment Directive 76/207/EEC би трябвало да се отнася и за нас, нали?
Iffi.13 и Петя, благодаря ви за инфото!

Интересно ми стана следното:
Трябва да се прави разлика между директива и регламент на ЕС, който се прилага автоматично и не изисква приемането на допълнителни мерки на национално равнище, за да влезе в сила. Директивата задава определен срок от време, в който вътрешното законодателство на държавите членки трябва да се приведе в съответствие с нейните разпоредби. Това може да бъде осъществено с различни нормативни процедури в зависимост от материята, която се урежда.

Какво означава това за нас конкретно (за България), във връзка с горе споменатата директива?
« Последна редакция: Септември 08, 2009, 13:07:28 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #68 -: Септември 08, 2009, 13:06:28 pm »
.... Да, и аз също искам да знам какво значи директива.
Ако това ще помогне:
Директива – предстaвлява нормативен акт на Европейския съюз, с който на държавите членки се поставя определена цел, без да се налагат изрични мерки за постигането й. Трябва да се прави разлика между директива и регламент на ЕС, който се прилага автоматично и не изисква приемането на допълнителни мерки на национално равнище, за да влезе в сила. Директивата задава определен срок от време, в който вътрешното законодателство на държавите членки трябва да се приведе в съответствие с нейните разпоредби. Това може да бъде осъществено с различни нормативни процедури в зависимост от материята, която се урежда.

да, точно това е определенито за директива - документ на ЕС, който трябва да се имплементира в нашето законодателство и да се прилагат разпоредбите посочени в него.
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #69 -: Септември 08, 2009, 14:03:30 pm »
не ме е срам, но това просто ще доведе до други последствия, като например, неподновяване на договорът ми, тъй като съм все още в изпитателен срок (макар вече да работя 1 год.във фирмата);



в КТ ясно пише, че изпитателен срок неможе да има за повече от 1 година. твоят случай обаче ми намирисва на....цитирам мой бивш работодател: "аз съм кодекса"

според мен за да срещне човек разбиране от страна на работодателя си/особено в една частна фирма/ трябва да разчита единствено на човещината му. на всички ни е ясно, че никой не обича служителите му да отсъстват често или пък за дълго. ако предварително знаят за това, ще предпочетат да наемат някой, който ще бъде "по-редовен" на работа. ужасно е, но е факт.
« Последна редакция: Септември 08, 2009, 15:06:42 pm от джиджи »


Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #70 -: Септември 08, 2009, 14:28:33 pm »
Здравейте момичета
отговорих с опцията, не, работодателят ме подкрепя.
Не съм единствената, която е отговорила така, но просто съм случила на страхотни работодатели.
От момента, в който разбрах, че ще имаме проблеми с забременяването, точно коледата на 2006 година, споделих с прекия си шеф /моите шефове са трима и то мъже/. Отговора беше - няма проблеми, каквото трябва ще правиш, ние ще ти помагаме. Помагали са ми досега и при трите ни опита, при извънматочната бременност, която претърпях и последно сега при лапарото. Винаги поемат пътните и нощувките - аз съм от Бургас, досега процедури съм правила в София. Осигуряват ме на реалната ми заплата и дори све обсъждали варианта за максималния осигурителен доход при настъпила бременност при мен. Съвети не дават, само кураж и все повтарят, че бебето на фирмата е голям инат, не ще да идва. Понякога дори се шегуват, че ще правят ремонт в офиса за детска стая, защото няма да могат да се оправят, ако ме няма, независимо, че незаменими хора няма.
Благодаря им от все сърце за съпричастността и помощта, която ми оказват.
Те са ми важна подкрепа. Предостатъчно други грижи и проблеми си имам, че да започна и за работата си да се притеснявам.
Мира
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #71 -: Септември 08, 2009, 14:30:21 pm »
Ейййййй, на страхотни шефове-Хора си попаднала.
Де да имаше повече такива.
*

    brumbarche

  • *
  • 333
  • по пътя към нашето Чудо!!!
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #72 -: Септември 08, 2009, 14:41:03 pm »
джиджи, не си ме разбрала, ама то пък и аз как съм го написала; исках да кажа, че работя във фирмата вече 1 година, това ми е втори изпитателен срок, защото имам промяна в позицията (т.е.пак изпитателен срок);

искам да поясня, не се оплаквам от работодателя си, защото просто не съм казала на шефа си; предпочитам и така да си остане, вместо после да си намерят повод да ме изгонят, евентуално (или кзано с други думи, аз си се презастраховам, по закон и по трудов договор имам право на год. платен отпуск и болнични; това искам да НЕ ми се отказва, нищо повече не искам от работодателя си);
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #73 -: Септември 08, 2009, 16:03:38 pm »
проблемът не е в дискриминация на стерилните. проблемът е в дискриминация на потенциално нераздаващите се на 100% работници - такива са жени в детеродна възраст, бременни, майки с малки деца, възрастни, малолетни. този проблем се нарича експлоатация на труда. добре дошли в епохата на начално натрупване на капитала.
Ей за това иде реч! Jam, много точно казано, абсолютно съп, съгласна. И както спомена и cygnus, това си е чиста полова дискриминация. Независимо дали си проблемно или безпроблемно забременяваща или пък вече с деца/малки/, все си в кюпа. Не си удобна и това си е! Е какъв е извода тогава? Щом си жена и искаш деца, не бива да работиш 8O Щото пък като си ги изгледаш децата и те вече са големи, тогава пък вече си възрастна за дадената работа :x Ами да плащат на мъжете ни достатъчно добре, че да не работим. Макар че аз не бих се отказала да работя, но....

Разбирам и работодателите, че им трябват хора, но те какво очакват? Да си седим стари моми и да не забременяваме ли? Айде стига глупости! Да наемат мъже тогава!
Пак подчертавам, че не търся специално отношение, искам само да ползвам полагащите ми се отпуск и болничен, когато ми се налага. И да не съм застрашена от уволнение, това е. Тук е мястото държавата да се намеси, щом не можем да разчитаме на добросъвестността на работодателите.

П.С. Понякога ми се иска да съм мъж......
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #74 -: Септември 08, 2009, 18:56:54 pm »
Искам да кажа само, че и аз си мислех, че съм попаднала на страхотни хора, защото още като постъпих на работа знаеха за проблема и, че ще ми се налага да отстъствам. В крайна сметка нещата не стоят точно така. Заплатата ми беше 350 брутната и като изляза в болнични се сещате колко получих... Оставиха си ме на тази заплата и отношението към мен беше като към инвалид.. Мога да предоставя протокола от делото пред "Ковисията по дискриминация" с изказването на управителя на фирмата, че отношението им към мен било различно, защото не съм била добре със здравето. Това страшно ме ядоса, защото ние сме с мъжки фактор и просто не ми се обяснява пък и не съм длъжна! Дори да ми има нещо това изказване е твърде показателно.
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #75 -: Септември 09, 2009, 10:35:39 am »
Отговорих с: Не, работотдателя ме подкрепя
Но моя случай е частен-работодателят ми е моя спруг, въпреки че и той си има шефове. Факт е, че не съм имала никакви проблеми с отсъствие от работа, но също така е фак, че никога не съм се въсползвала от това, че той ми е съпруг, т.е. с преференции, глеадала съм да си записвам часове след работно време или рано сутрин, така че да отсъствам максимално малко от работа. Когато шефовете разбраха че ще имаме бебе се радваха сигурно повече и от нас :)
 Но факт е също че такива шефове са голяма рядкост. Преди години, още живеехме в София, ходих на интервю за работа, където ясно ми заявиха, че ако мисля в близките години да се женя и да раждам няма да погледнат на мен с добро око. Защото те ще инвестират в мени обучението ми минимум 2г., т.е. ако аз реша да се възпроизвеждам ще им навредя, както финансово, така и по всякакъв друг начин с отсъствието си. Жалко, но факт.
П.С.: Една колежка в офиса в София имаше проблеми с бебето също, но сега си има здраво момче, за него също радостта беше голяма, а и доколкото знам не е имала проблеми с болничните и отпуските и слава богу, че е било така. Това са ни последните грижи, които искаме да имаме докато се борим за това да имаме поне едно слънце, което да ни радва и осмисля дните ни.
Дай боже повече свестни работодатели.
Между другото мисля си наистина, че не изричната защота в закона ще промени нещата. Защото ако се спазва закона наистина проблемите ще са къде къде по-малко. Но наистина малко работодатели го правят, и наистина е факт, че никой не иска работниците му да отсъстват често и за дълго :(
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #76 -: Септември 09, 2009, 10:40:18 am »
Гласувах с т.4 - въпреки, че не се страхувам, а по- скоро не желая да споделям за репродуктивните си проблеми - прекалено лично ми е.
Много ми хареса идеята в болничния да не се посочва какво е заболяването. Щом в други страни е практика, защо и тук да не стане.....
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #77 -: Септември 09, 2009, 11:20:06 am »
Отговорих с "Не работодателят ме подкрепя"
Работя в държавна институция и тук нещата са строго регламентирани: определен брой дни отпуск, болничните няма как някой да си помисли дори да каже "Не приемам болничен" 8O Ние като организация съществуваме от 3 години, през това време имаме 2 бебета и едно живот и зраве другият месец! На тези колежки никой за нищо проблем не им е правил, надявам се и за мен да е така.
Споделих с шефа /жена, ако има значение/, че планираме ин витро процедура, при което тя се насълзи... и каза, че каквото е нужно ще помага. Освен разбиране друго не ми трябва!
Разбирам момичетата, които имат проблем с работодателя, докато бях студентка работих в частни фирми, където криех че уча и по време на очните обикновенно загубвах работата си, така че дискриминацията е пълна.
Стискам палци на всички момичета напук на всички неволи накрая да си гушнем по едно-две бебета пък работа ще си намерим  :wink:!
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*

    Iffi.13

  • ****
  • 641
  • НАПРЕД И НАГОРЕ !!!
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #78 -: Септември 09, 2009, 12:51:03 pm »
Снежинка, ще го гушнем бебо и още как  :lol: и работа ще си имаме и бебенце ще си направим. Просто от тук насетне, няма да се спазва правилото : Отнасяй се с другите, така, както искаш те да се отнасят с теб. Не... няма вече коректност и истина  8)
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #79 -: Септември 10, 2009, 09:40:39 am »
Гласувах с четвъртата опция "Страхувам се да споделя, че планирам бременност". Не е точно страх, но някакси вътрешно чувствам, че няма смисъл да споделям. Не ми правят за сега проблеми, като отсъствам. Казвам, че имам здравословни проблеми, но какви са точно не съм им обяснявала. Може и да се досещат. Единия от шефовете направи едно много глупаво изказване, когато течеше кампанията на Роза Импекс (понеже са ни клиенти и работим с тях и случайно беше разбрал). Та след това му изказване реших, че въобще няма смисъл да коментирам с тях защо отсъствам.
P.S. Сега видях, че с Lia сме споделили еднакви мнения :wink:.
« Последна редакция: Септември 10, 2009, 09:49:57 am от Roxy »