0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #260 -: Март 03, 2009, 11:37:30 am »
Здравейте,докторе!
Утре ни предстои пХ-метрия.Във връзка с това искам да ви попитам,
понеже пихме Алмагел ,около 20 дни ,и в момента няма ясно изразени симптоми на ГЕР,дали резултата ,ще е реален?Спряхме го преди 3 дни по препоръка на лекарката,но киселинноста ,не се ли измерва когато симптомите са най-изразене?
Благодаря Ви!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #261 -: Март 03, 2009, 11:56:55 am »
Щом сте го спрели вече 3 дена-теста ще е достоверен.
Как е детето?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #262 -: Март 03, 2009, 12:53:10 pm »
Докторе не пожелаха да ни хоспитализират и след като Тони вдигна температура от 37 не дочаках отговар Ви започнах Форсид Солутаб. Забелязах днес сутринта обилно количество слуз, но не диария. Вече има леки болки в коремчето, днес ни е 2-ри ден. В началото на декември лекувахме бактериите със Зинат, след което се чу лека пневмонаходка и започнахме Дуомокс. Тогава на 3-ти ден се появи много силна диария и го спряхме.

Сега пием АМ с пробиотици и Зиртек вечер, ако пак се появи диарията влизаме вече в болницата. Исках да Ви питам, дали има давност антибиограмата? Най скорошната е от ноември, но там е много оскъдна информацията. Имам обаче една когато Тони е бил на 7 месеца, когато лекувахме със Зинат Ешерихия коли за първи път. Мога ли да се ориентирам по нея или тя е навилдна вече? Антибиограма при всяко заболяване ли е необходима или ...
« Последна редакция: Март 03, 2009, 12:57:20 pm от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #263 -: Март 03, 2009, 13:04:24 pm »
Внимание-Форсид е Аугментин на ф "Yamanouchi Europe B.V.".
Аугментин е причина за най-неприятните диарии и безапетитие при деца от всички съществуващи на пазара АБ препарати. Това, заедно с количеството течност,което детето трябва да изпие (все пак това са разтворяеми таблетки, неподходящи за детска употреба именно заради това)прави диарията въпрос на време. Освен ако не давате по време на хранене. Но с толкова течност, в която трябва да се разтвори таблетката... .

Друг възможен избор е Зинат (за отита).
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #264 -: Март 03, 2009, 13:12:18 pm »
Давам Форсида разтворен в 30 мл. вода преди хранене или след. По време е абсурд, ще откаже да продължи с храната. Удвоихме дозата на пробиотиците, дано помогне.
Въобще незнам какво да правя, пак да сменям АБ... :(, просто е безумие лечението на Антоан :x. Изтормозих детето си, отрових го, а на мен ми се реве, но не го правя заради него.
Ако се наложи хоспитализация, кое е най правилният венозен АБ, според Вас доктрое?
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #265 -: Март 03, 2009, 13:34:45 pm »
Венозно-може "Фортум" или "Роцефин".
Ако има "Цефамандол" пак е добър избор.
Давайте Форсид СЛЕД хранене, тогава.
« Последна редакция: Март 03, 2009, 13:37:26 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #266 -: Март 03, 2009, 13:38:35 pm »
Щом сте го спрели вече 3 дена-теста ще е достоверен.
Как е детето?
Значително по-добре.Нощната кашлица изчезна,тя дневна нямаше.Давене вече ,няма,преглъща от време на време,но не  както преди,непрекъснато.Пак спи неспокойно,но той и носа ни създава проблеми.Похърква,без видимо да има хрема,все едно по-средата някъде ,се събира секрет и ни пречи на спането.Сутрин има засъхнала слюнка около устните ,и се образуваха ранички,но не са херпеси.Иначе си е жизнена ,храни се ,играе,ходи на градина,едно уж здраво дете,като изключим нощните проблеми.Ще Ви пиша за резултатите ,след като се приберем.Желая Ви здраве! :)
« Последна редакция: Март 03, 2009, 13:41:55 pm от palikarova.br »
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #267 -: Март 03, 2009, 14:41:11 pm »
Моето мнение?
Никога не съм давал Вентолин (сироп или инхалации)повече от три пъти дневно.
Благодаря за мнението Ви, обаче аз вече май нямам никакъв избор. Все пак детето е значително по-добре и се надявам утре на контролния преглед да го спрат този Вентолин - аз хич не го харесвам.
А дали можете да дадете някакъв съвет - брат й тръгва и той - червено гърло, задна хрема и суха кашлица /дано не съм права/, но мога ли да направя нещо, така че да не се стигне до бронхит и при него?
Баткото - 11.12.2004 г., по-малката сестра - 07.01.2008 г.
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #268 -: Март 04, 2009, 13:32:59 pm »
Докторе, привет  :)

За втори път за три месеца се случва Мая да вдигне температура в порядъка 38.8-37,6, която за ден-два изчезва. Съвсем здрава изглежда иначе, няма хрема, кашлица, активна е както винаги. Пуснах стерилна урина. Но ако е инфекция, не би ли трябвало температурата да е постоянна? Възможно ли е все пак да е заради зъбите?
Вече почти година чакам да прояви интерес към храната (периодично ви се оплаквам  :?). Тъй като продължава да се храни по много малко, а даването на желязо и витамини е с голяма борба, опасно ли е за нея да спра да ги давам? Какво се случва с детето, ако си живее с анемия?
И нещо странно за мен има в поведението й - навън (в групата за игра, в парка, по улиците и т.н.) не ме търси изобщо, откривателства и играе самостоятелно, закача се с непознати хора. А вкъщи не ми дава да изляза от стаята, закачена е за мен непрекъснато. Не би ли трябвало да е обратното?
Благодаря!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #269 -: Март 04, 2009, 17:58:29 pm »
Здравейте докторе, дъщеря ни от 3 дни има секрети в очичките и хрема. В събота вечерта ходихме на лекар по спешност,т.к.оченцето и се поду. Лекарката от една частна пловдивска клиника констатира конюктивит и предписа 3пъти по една капка Сперсадекс и 3 пъти по 1 капка Олинт за хремата. Но до днес вече четвърти ден няма подобрение. Днес бяхме при личната лекарка на малката и тя смени капките за очи. Назначи ни гаразон, като заедно с олинта пръскаме и от него в нослето. Гърдичките и са чисти, но е с леко зачервено гърло, за което предписа сироп Фитолор. Ще се радвам да споделите вашето мнение за лечението.Знам че е трудно от разстояние. Благодаря предварително.
*
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #270 -: Март 04, 2009, 19:14:13 pm »
Докторе, здравейте в темата на порасналите. :wink:
Вече сме на година и 2 седмици.
Вчера сутринта в 9.00 Калоян се събуди с 39 С. Дадох 2.5 мл. Нурофен и сложих лента за сваляне на Т на челото. Свалихме до 37.8.
В 12.00 дадох 5 мл. Панадол.
Заведох на дежурен лекар (вчера беше 3 март). Констатира само леко зачервено гърло. Предписа *класическите* вит. С, Био гая и Изопринозин 8O.
Следобяд вчера вдигна 38.5, дадох Нурофен 2.5 мл. За половин час скочи до 39.7. Веднага сложих чорапки с оцет и потопихме във вана с 36 С водичка. Свалихме на 38.5.
Продължих през 3 часа да редувам Нурофен с Панадол, но Т не спадна под 38.5. В 01.00 сложих свещичка Ефералган. Подейства. Т слезе до 37.4.
Сутринта беше 37.8.
Личната лекарка го прегледа  днес и само леко зачервеното гърло е налице.
След обедния сън стана отново с 39.0. Сложих свещичка, но след половин час беше 39.4. Свалих с оцет до 38.
Детето е много жизнено, играе, яде, спи нормално, нормални изхождания, няма хрема и кашлица.
Утре ще пускаме кръв и урина. Какви показатели да изследваме? Предписанието е за ПКК с диференциално броене, обикновена и стерилна урина.
ПП Само да припомня, че преди време пускахме два пъти стерилна урина и излизаше Протеус Мирабилис 10*4. Не е пил антибиотик. Утре ще потретим стерилната урина в друга лаборатория.
Сърдечно благодаря в аванс.
Хубава вечер.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #271 -: Март 04, 2009, 22:27:54 pm »
***
Ще бъда извън форумите до около 15-20/03/2009.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #272 -: Март 09, 2009, 14:36:22 pm »
Здравейте докторе,и аз като всички пишещи майки тук се обръщам с молба за съвет.Синът ми е на 4 години и от 5-6 дни е с температура варираща 37.4 -37.6 .Само два пъти температурата се покачи на 38 градуса
Когато миналата седмица открих ,че има температура го заведох веднага на лекар...Тъй като детето ходи на  дет.градина, седмицата преди да вдигне темп. имаше  поредната хрема и кашлица..Хремата отмина,но кашлицата остана..За нея лекарят му предписа BRIKANIL-с отхрачващо действие. Живея в Истанбул и не знам дали сте запознат с това лекарство...Вече пием 2-то шише ,но кашлицата не отминава...Но се видоизмени...Преди кашлицата бе предизвикана от носният секрет и бе ...как да се изразя -мокра...сега не кашля често,но когато това стане е продължително и едва си поема въздух ...доста прилича на кашлицата на стар дядо -пушач...преди макар с хрема и кашлица не се будеше нощем,а сега вероятно от кашлицата се буди и нощем и кашля...
При преглед с стетоскоп,според лекаря гърдите са чисти,гърлото не е зачервено ,няма и ушна инфекция-ходихме  специално при УНГ.Вероятно се касае за грип,бе отговора на доктора ,но все още не препоръчва антибиотик..Предписа ни KONGEST..Каза ,че ако температурата се покачи над 38 гр и не спада ,вероятно ще предпише Аугментин...но за сега препоръчва да изчакаме..

Това изчакване обаче на мен не ми се нрави.Притеснявам се да не би да има някаква друга по-сериозна причина за постоянната температура...Мисля утре отново да го заведа на преглед.
Според вас дали да не настоя за някакъв вид изследвания-посъветвайте ме какво да правя  :(
Благодаря!
« Последна редакция: Март 09, 2009, 14:45:16 pm от benmary »
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #273 -: Март 10, 2009, 15:58:03 pm »
продължение.

предишната тема е тук: http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=30506.0

zdraveite d-re,
nujdaq se ot informaciq otnosno: kakvi mogat da budat posledicite ako na deteto mi e bito 2 puti mantu v ramkite na po-malko ot dve semici
Petia Koikova
*
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #274 -: Март 11, 2009, 16:10:15 pm »
Докторе, виждам че сте тук. Надявам се, епидемията за която споменахте да е вече отминала и да се радвате на здрави пациенти.
Аз се нуждая от съвет. В неделя имах контакт с дете, което в понеделник се обрина. Първата вечер обривите са били по лицето, крачетата и ръчичките. Обривът е бил на големи червени петна, като в средата са били по-бели. Излизали на етапи, като са се скривали да речем около час след появата. Детето е на 2 год., по принцип не е алергично и едниствената нова храна, която е опитало е ярешко месо. Но е хапнало месо, не по-голямо от 1ст./като големина/. Педиатър е казал, че това е треска или т-нар. уртикария. назначил е само диета. Обаче снощи непосредствено след баня отново ръцете и краката са пламнали в обрив. Като този път целите ръце и крака са в ситни пъпчици. Днес е имало и по коремчето и гърба. След преглед са казали, че е хранителна алергия. Вторият обрив обясняват с това че детето на следващият ден е яло малко сирене, масло, банан и 2 парченца луканка.
Проблемът е там, че нямам никакво доверие на бургаските лекари. Възможно ли е да е шарка, която бъркат с хранителна алергия. Нямаше да се притеснявам толкова, ако не бях бременна. Утре съм на преглед и най-вероятно ще помоля да ми вземат кръв за наличе на антитела, но сега ми много уплашено. Възможно ли е да протече по такъв начин хранителна алергия.
Зная, че е трудно да кажете нещо, при положение че дори не сте видели обривът,но... наистина ще съм Ви благодарна.
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #275 -: Март 11, 2009, 21:31:44 pm »
Привет, Бърди!  :)
Пиша по повод нещо, което със сигурност вълнува всички ни и за което може би трябва да направите отделна тема и да запазим линка някъде в Библиотека на вашите мнения. Става въпрос за препоръчителните и нужни за децата ни ваксини извън архаичния календар на здравната каса.
В момента конкретно се интересувам за ваксините против менингит, тъй като при последния прием на Пентаксим на 1г.6м. (т.е. преди две седмици) педиатърката ни даде брошура на Превенар, за да решим дали искаме да я сложим. Тя самата препоръка не ни даде, каза само, че в България се ползва едва от година и лекарите още нямат впечатления, иначе била задължителна в белите държави. Попрелистих назад, пуснах и търсачка и видях, че няколко пъти сте писали, че препоръчвате ваксината. Въпросът ми е:
1. Ако се сложи Превенар, има ли съвместими с него други ваксини против други видове менингит? Четох за бактериален и вирусен. Дали могат да се предотвратят и двата (и всички други видове)?? Нужни ли са изобщо други ваксини против менингит, или тази + Пентаксим са достатъчни?
2. Има ли смисъл да се слага Превенар в толкова късна възраст (след 1г.6м.) и ако не, какво мислите за Pneumo 23? Друг педиатър в БГ я препоръчва да се сложи на 2-годишна възраст, тъй като, цитирам: "Pneumo 23 съдържа 23 серотипа, включително и скромните 7 от Превенара. Освен това, се поставя един единствен път и изгражда имунитет за 5 години, за разлика от 4-кратния прием на Превенар."
3. Коя е ваксината за Хепатит А и кога се слага?
4. Също така, какви други ваксини е добре да се сложат на децата освен задължително-недостатъчните по БГ стандарт?
Доста мами сме се събрали, които се чудим по въпроса, затова ще съм ви изключително благодарна, ако дадете подробен отговор за вашето мнение. Ще помогнете на много хора.

По случайност точно в момента излезе в 24 часа и тази статия:
http://www.24chasa.bg/Default.asp?statid=126579&rubr=0&izd=1&fsize=&swidth=800&tr=1&im=03&id=10&iy=2009
Тя обаче за мен е по-скоро дезинформираща и плашеща, отколкото информативна...
« Последна редакция: Март 11, 2009, 22:10:30 pm от hexina »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #276 -: Март 11, 2009, 22:08:10 pm »
Първо да коментирам Господина... той както и Г-жа Слънчева показва срамно незнание.
Не става въпрос за полизахаридната менингококова ваксина,която така или иначе под 2-3 годишна възраст не се ползва:
Цитат
"Кипър, Латвия и Сърбия ваксината срещу менингококи А и С е препоръчителна точно за такива групи, както и за поклонници в Мека или заминаващи на работа в Африка."

,а става въпрос за conjugate Менингококовата ваксина тип С, която е задължителна във всички Европейски страни и САЩ.
Срамно е човек,който БИ трябвало в дълбочина да е запознат с нещата да се излага толкова и да говори нонсенси.

Като този
Цитат
"...В Кипър, Латвия и Сърбия ваксината срещу менингококи А и С е препоръчителна точно за такива групи, както и за поклонници в Мека или заминаващи на работа в Африка."
->Менингококовата болест е с регионално географско разпределение-в южните страни в Европа и в Средиземноморския регион менингококовите заболявания са с особено висока честота. Северните страни- с по-малка. Затова и редица Северни страни не ползват масово противоменингококовата ваксина.

и този:
Цитат
"Никъде в ЕС не е от задължителните."

Един поглед обаче тук:

http://www.euvac.net/graphics/euvac/vaccination/germany.html
http://www.euvac.net/graphics/euvac/vaccination/ireland.html
http://www.euvac.net/graphics/euvac/vaccination/italy.html
http://www.euvac.net/graphics/euvac/vaccination/netherlands.html
http://www.euvac.net/graphics/euvac/vaccination/unitedkingdom.html
http://www.euvac.net/graphics/euvac/vaccination/switzerland.html

показва колко широко е навлязла ваксината срещу тип С менингокок (най-честият тип менингокок при деца до 2-3 годишна възраст!) в Европа. Ваксината е обозначена в по-горните линкове като "MenC". Би трябвало щом говори този Господин, да не говори глупости, и да почете преди това малко!

Останалите обяснения на въпросния господин са срамни и излагащи го! И са оправдание само да не дават пари за ваксинации на национално ниво.

Нужни,задължителни !!! ваксини, със значение И за профилактика на бактериалния менингит:

*Превенар-задължителна от 2001-2003 навсякъде из "белия свят". Без Русия и БГ...да уточним.Профилактира срещу пневмококов менингит.
*Хиб ваксината (Пентаксим,Акт-Хиб)->>Профилактира срещу хемофилус менингит.
*Менигококова тип С ваксина ("Neis-Vac C", "Menjugate", "Meninvact", "Meningitec")->този тип ваксина е в употреба от 2001 година.Това е нов тип (по производство и технология)ваксина покриваща само тип С менингокок.
*В САЩ (само) има и "Менактра"-нов тип ваксина срещу тип С менингокок за по-големи деца. Тази ваксина засега в Европа не съм видял да се търгува.

Други ваксини,липсващи в Бг календар, но крайно нужни:

*Хеп А ваксината

Друга глупост на въпросния господин е това:

Цитат
"Първият вариант у нас е ваксина срещу хемофилус инфлуенце тип В. Бактерията предизвиква менингит и пневмония при децата. Цената е около 24 лв. за доза. Поставят се 3 дози на различна възраст."
->Основната схема е от ЧЕТИРИ ДОЗИ -2м,4м,6м и 15-24м (15-17м)възраст. Иначе броят нужни за ваксинация дози (ако започвате "нетипично")зависи от това на коя възраст поставяте първата доза.
« Последна редакция: Март 11, 2009, 22:29:11 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #277 -: Март 11, 2009, 22:14:16 pm »
Благодаря ви, Birdie!
Аз междувременно си редактирах поста с въпрос за още една ваксина, Pneumo23, която била уж с повече антитела от Превенар.
Също така, има ли смисъл от слагане на Превенар след възраст от 1г.6м. и ако да, колко пъти е приемът? Пак ли 4? През колко време и какво количество ваксина се бие?
Затрупах ви с въпроси, но в България всичко в тази област е една огромна въпросителна...
Питах и за Ваксина против Хеп. А - коя е и кога се слага.
« Последна редакция: Март 11, 2009, 22:24:21 pm от hexina »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #278 -: Март 11, 2009, 22:23:45 pm »
Пневмо 23 НЕ е детска ваксина (практически неприложима под 2-3г възраст!!), прилага се само по особени показания и не покрива възрастта до 3 годишна възраст, когато ИМЕННО ТАМ имаме нужда от покритие. За деца Превенар е актуална и се ползва до 5(някъде 6)годишна възраст. След тази календарна възраст обикновено децата са в състояние да се защитават срещу капсулни антигени (какъвто е случая с Пневмокок). Ако децата са с особени и специални проблеми, след тази възраст се ползва полизахаридната ваксина (или "Менактра").

Hep A сe търгува като "Havrix 720 UI" ("Havrix  1440UI"), "Epaxal", "VAQTA".
Поставя се след навършени 12м възраст в две дози, 6-12м една от друга.
Тази ваксина не е в календарите на повечето страни в Европа, поради липса на актуалност.Но за Бг е актуална.
« Последна редакция: Март 11, 2009, 22:36:32 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #279 -: Март 11, 2009, 22:47:23 pm »
Благодаря ви за подробните отговори! :)
Да обобщя:
Препоръчително е на всяко дете да се сложи Пентаксим (4 приема, това всяка майка си го знае) + Превенар + Менигококова тип С ваксина. Отделно и ваксина за Хеп. А.
Останаха само няколко подробности:
1. Ако Превенар се започне така късно, като 1г.7м. и повече, пак ли са 4 приема, в каква доза и през колко време един от друг?
2. Каква е съвместимостта на всички тези ваксини? В смисъл, колко време "разстояние" трябва да има между приемите на различните видове ваксини? Примерно ако е бит последния Пентаксим на 1.03., след колко време може да се сложи Превенар, после Мен. тип С и Хеп. А (ако изобщо трябва да се слагат в тази последователност)??