0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (6 част)
« Отговор #140 -: Февруари 09, 2009, 20:31:01 pm »
Преминава, но в малки количества и се смята за сигурно. + ваксинации.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (6 част)
« Отговор #141 -: Февруари 10, 2009, 14:04:38 pm »
Доктор Бърди,
имам въпрос към Вас, свързан с двигателното развитие на детето ми.
Ето какво чета от Вас в "Оценка на моториката":
Цитат
Например бебе, което повдигаме в опит да седне, стои изправено, може да има нехарактерно за възрастта повишен мускулен тонус на долните крайници.

При моето дете това определено се наблюдава.
Въпросът ми е - с какво този повишен мускулен тонус е опасен?
Първо, ще вметна, че Михаела е недоносена, родена е в 35-та седмица.
На 3 месеца педиатърът и диагностицира лека хипотония, защото не можеше да контролира главата. Започнах да и правя упражнеия в къщи (от легнало положение я вдигам за ръце) и да я поставям често по корем. Тя видимо се мъчеше, но аз упорствах. така за 20 дни проблемът с хипотонията изчезна.
От там нататък, обаче, тя започна да прави директно опити за изправяне. На 4 мес. се обръщаше самостоятелно гръб - корем и корем - гръб. На 6 месеца започна да пълзи. Точно на 9 месеца започна сама да се изправя, като се подпре за опора (шкаф, диван, и др.). От тогава мога да кажа, че почти постоянно стои права в кошарата си и така си играе, като хвърля играчка, навежда се да я вземе, като с едната ръка се държи за парапета на кошарата.
Но не сяда. Именно в това е проблемът. Едва сега се учим да седи. Бях чела, че до 8-9-месечна възраст трябва да може да седи самостоятелно, но тя не иска и това е. При всеки мой опит да я поставя седнала, тя се обръща по корем и запълзява на някъде или пък се изправя права. Или просто тупва на страни, вместо да се задържи седнала.
Изчаках и коригираната възраст, т.е. като стана на 10мес. я заведох при рехабилитатор. Според него, в кръста е добре, но коремните и мускули не са развити. затова от около месец и правя коремни преси. Вече видимо има напредък със седенето. Успява да се задържи, макар и за кратко.

Въпросът ми е това, че стои почти постоянно права, вредно ли е за долните и крайници и въобще проблем ли е? Знам, че при преждевременно родените е нормално да има известно изоставане в развитието, но все пак, до колко е нормално?

 :oops:Извинете ме, ако ви звуча досадно и глупаво, но на моменти знаете, че страдаме от параноя. :oops:

Благодаря Ви, докторе за търпението, че ме изчетохте. надявам се на отговор. :)

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*

    asya

  • **
  • 72
  • вече православен християнин
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (6 част)
« Отговор #142 -: Февруари 10, 2009, 16:20:16 pm »
Честно да ви кажа не съм сигурна нито за инхалациите, нито за лекарствата и затова съм Ви благодарна за мнението. Утре след прегледа ще почнем АБ тогава, освен ако докторът не препоръча друго. Знам че тя е против изписването на АБ без посявка.
Аз днес само инхалациите му правих от предписаното.
Като се излекува ще се допитам за имунизация с Преванир.
Мога ли да продължа със захранването или да го оставя само на кърма?
Много благодаря!
Има всички основания да дадете АБ...особено ако не сте направили "Превенар"...досега детето би трябвало да има 3 дози "Превенар" направени... .

Благодаря!
Как да процедирам с поставянето  на ПРЕВЕНАР при дете над 7 месеца, ако не е слагана тази ваксина досега?
Есетествено след като малкият се излекува.
Днес педиатърката ми предложи ваксината pneumo23, която обаче се ползва при деца над 2 години.

Бихте ли ми казали, дали при необходимост в бъдеще Вие бихте правили прегледи и в тази връзка в кой град в Гърция практикувате?
 
*

    asya

  • **
  • 72
  • вече православен християнин
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (6 част)
« Отговор #143 -: Февруари 10, 2009, 16:35:05 pm »
В момента чета имунизационния календар на Англия
http://www.immunisation.nhs.uk/
и ако съм разбрала правилно ваксината там също е задължителна и се казва Pneumococcal conjugate vaccine (PCV)- бие се на 2, 4 и 13 месеца.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (6 част)
« Отговор #144 -: Февруари 10, 2009, 19:09:06 pm »
Да, те правят общо 3 дози вместо 4.
Броят дози зависи от това в кой месец почвате имунизацията.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (6 част)
« Отговор #145 -: Февруари 10, 2009, 19:10:18 pm »
Честно да ви кажа не съм сигурна нито за инхалациите, нито за лекарствата и затова съм Ви благодарна за мнението. Утре след прегледа ще почнем АБ тогава, освен ако докторът не препоръча друго. Знам че тя е против изписването на АБ без посявка.
Аз днес само инхалациите му правих от предписаното.
Като се излекува ще се допитам за имунизация с Преванир.
Мога ли да продължа със захранването или да го оставя само на кърма?
Много благодаря!
Има всички основания да дадете АБ...особено ако не сте направили "Превенар"...досега детето би трябвало да има 3 дози "Превенар" направени... .

Благодаря!
Как да процедирам с поставянето  на ПРЕВЕНАР при дете над 7 месеца, ако не е слагана тази ваксина досега?
Есетествено след като малкият се излекува.
Днес педиатърката ми предложи ваксината pneumo23, която обаче се ползва при деца над 2 години.

Бихте ли ми казали, дали при необходимост в бъдеще Вие бихте правили прегледи и в тази връзка в кой град в Гърция практикувате?
 
7,9 и трета доза-12-15м възраст.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (6 част)
« Отговор #146 -: Февруари 10, 2009, 19:14:45 pm »
Доктор Бърди,
имам въпрос към Вас, свързан с двигателното развитие на детето ми.
Ето какво чета от Вас в "Оценка на моториката":
Цитат
Например бебе, което повдигаме в опит да седне, стои изправено, може да има нехарактерно за възрастта повишен мускулен тонус на долните крайници.

При моето дете това определено се наблюдава.
Въпросът ми е - с какво този повишен мускулен тонус е опасен?
Първо, ще вметна, че Михаела е недоносена, родена е в 35-та седмица.
На 3 месеца педиатърът и диагностицира лека хипотония, защото не можеше да контролира главата. Започнах да и правя упражнеия в къщи (от легнало положение я вдигам за ръце) и да я поставям често по корем. Тя видимо се мъчеше, но аз упорствах. така за 20 дни проблемът с хипотонията изчезна.
От там нататък, обаче, тя започна да прави директно опити за изправяне. На 4 мес. се обръщаше самостоятелно гръб - корем и корем - гръб. На 6 месеца започна да пълзи. Точно на 9 месеца започна сама да се изправя, като се подпре за опора (шкаф, диван, и др.). От тогава мога да кажа, че почти постоянно стои права в кошарата си и така си играе, като хвърля играчка, навежда се да я вземе, като с едната ръка се държи за парапета на кошарата.
Но не сяда. Именно в това е проблемът. Едва сега се учим да седи. Бях чела, че до 8-9-месечна възраст трябва да може да седи самостоятелно, но тя не иска и това е. При всеки мой опит да я поставя седнала, тя се обръща по корем и запълзява на някъде или пък се изправя права. Или просто тупва на страни, вместо да се задържи седнала.
Изчаках и коригираната възраст, т.е. като стана на 10мес. я заведох при рехабилитатор. Според него, в кръста е добре, но коремните и мускули не са развити. затова от около месец и правя коремни преси. Вече видимо има напредък със седенето. Успява да се задържи, макар и за кратко.

Въпросът ми е това, че стои почти постоянно права, вредно ли е за долните и крайници и въобще проблем ли е? Знам, че при преждевременно родените е нормално да има известно изоставане в развитието, но все пак, до колко е нормално?

 :oops:Извинете ме, ако ви звуча досадно и глупаво, но на моменти знаете, че страдаме от параноя. :oops:

Благодаря Ви, докторе за търпението, че ме изчетохте. надявам се на отговор. :)
Нещата,които пишете, звучат неординарно.
Децата,които не седят, просто не могат да седят изобщо-не се задържат изобщо в седнало положение, защото не могат.
Това дали детето преминава от седящо в друго положение все пак показва че детето седи.

"На 3 месеца педиатърът и диагностицира лека хипотония, защото не можеше да контролира главата. Започнах да и правя упражнеия в къщи (от легнало положение я вдигам за ръце) и да я поставям често по корем. Тя видимо се мъчеше, но аз упорствах. така за 20 дни проблемът с хипотонията изчезна."
->Ако под контрол на главата разбирате когато детето е поставено по коремче да си изправя главата, то това не е критерий за (успешен) контрол на главата!
« Последна редакция: Февруари 10, 2009, 19:24:56 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (6 част)
« Отговор #147 -: Февруари 11, 2009, 09:53:31 am »
Преминава, но в малки количества и се смята за сигурно. + ваксинации.

Много благодаря! :D
Благодаря ти, Бени!







Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (6 част)
« Отговор #148 -: Февруари 11, 2009, 11:44:23 am »
Доктор Бърди,
имам въпрос към Вас, свързан с двигателното развитие на детето ми.
Ето какво чета от Вас в "Оценка на моториката":
Цитат
Например бебе, което повдигаме в опит да седне, стои изправено, може да има нехарактерно за възрастта повишен мускулен тонус на долните крайници.

При моето дете това определено се наблюдава.
Въпросът ми е - с какво този повишен мускулен тонус е опасен?
Първо, ще вметна, че Михаела е недоносена, родена е в 35-та седмица.
На 3 месеца педиатърът и диагностицира лека хипотония, защото не можеше да контролира главата. Започнах да и правя упражнеия в къщи (от легнало положение я вдигам за ръце) и да я поставям често по корем. Тя видимо се мъчеше, но аз упорствах. така за 20 дни проблемът с хипотонията изчезна.
От там нататък, обаче, тя започна да прави директно опити за изправяне. На 4 мес. се обръщаше самостоятелно гръб - корем и корем - гръб. На 6 месеца започна да пълзи. Точно на 9 месеца започна сама да се изправя, като се подпре за опора (шкаф, диван, и др.). От тогава мога да кажа, че почти постоянно стои права в кошарата си и така си играе, като хвърля играчка, навежда се да я вземе, като с едната ръка се държи за парапета на кошарата.
Но не сяда. Именно в това е проблемът. Едва сега се учим да седи. Бях чела, че до 8-9-месечна възраст трябва да може да седи самостоятелно, но тя не иска и това е. При всеки мой опит да я поставя седнала, тя се обръща по корем и запълзява на някъде или пък се изправя права. Или просто тупва на страни, вместо да се задържи седнала.
Изчаках и коригираната възраст, т.е. като стана на 10мес. я заведох при рехабилитатор. Според него, в кръста е добре, но коремните и мускули не са развити. затова от около месец и правя коремни преси. Вече видимо има напредък със седенето. Успява да се задържи, макар и за кратко.

Въпросът ми е това, че стои почти постоянно права, вредно ли е за долните и крайници и въобще проблем ли е? Знам, че при преждевременно родените е нормално да има известно изоставане в развитието, но все пак, до колко е нормално?

 :oops:Извинете ме, ако ви звуча досадно и глупаво, но на моменти знаете, че страдаме от параноя. :oops:

Благодаря Ви, докторе за търпението, че ме изчетохте. надявам се на отговор. :)
Нещата,които пишете, звучат неординарно.
Децата,които не седят, просто не могат да седят изобщо-не се задържат изобщо в седнало положение, защото не могат.
Това дали детето преминава от седящо в друго положение все пак показва че детето седи.

"На 3 месеца педиатърът и диагностицира лека хипотония, защото не можеше да контролира главата. Започнах да и правя упражнеия в къщи (от легнало положение я вдигам за ръце) и да я поставям често по корем. Тя видимо се мъчеше, но аз упорствах. така за 20 дни проблемът с хипотонията изчезна."
->Ако под контрол на главата разбирате когато детето е поставено по коремче да си изправя главата, то това не е критерий за (успешен) контрол на главата!

Докторе,
Мисълта ми беше, че бебето ми не се задържа в седнало положение самостоятелно, а само ако е облегната на дивана, например.
Детето сяда, ако аз я поставя на пода или на дивана в седнало положение, но след около 5 секунди, тя се обръща "на четири крака" и запълзява на някъде или се изправя, хващайки се за опора. Седи също в стола за хранене, но е облегната и закопчана с колани, по същия начин - облегната и закопчана седи и в количката.
Но от както започнахме коремните преси, вече се задържа и по-продължително.

Под контрол на главата имах предвид следното: В началото, на 3 мес., когато педиатърът от легнало положение я вдигна за ръце, главата увисна назад, а детето заплака от болка. Започнах да повтарям това упражнение в къщи и след около 20 дни, вече главата заставаше на една права линия с торса.

Но въпросът ми бе, има ли данни според вас за повишен мускулен тонус на долните крайници (тя стои все права в кошарата си) и ако да, до колко това е вредно?

Благодаря Ви :) и извинете ме, ако звуча глупаво. :oops:

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (6 част)
« Отговор #149 -: Февруари 11, 2009, 11:58:27 am »
Мускулният тонус само чрез пряко изследване може да се установи.
Не е вредно да седи права в кошарата... . Това от само себе си не е показател за повишен мускулен тонус.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (6 част)
« Отговор #150 -: Февруари 11, 2009, 12:21:25 pm »
Благодаря Ви за отговора, д-р Бърди. :)
Хубав ден! :)

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (6 част)
« Отговор #151 -: Февруари 11, 2009, 16:22:14 pm »
Докторе, трябва ли пасираните ябълка, круша или банан да се разреждат с кърма/АМ? Иначе става доста гъсто  :?
Колко банан максимум трябва да се дава на дете на 7 месеца?
*

    chapla

  • ***
  • 217
  • хубавица-умница
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (6 част)
« Отговор #152 -: Февруари 11, 2009, 17:59:15 pm »
Докторе, на въпрос дали биха сложили на дъщеря ми Превенар, нашата педиатърка сподели, че "Да. Въпреки че напоследък има много твърдения, че тези ваксини са причина за пораждане на аутизъм у децата още в най-ранна възраст"... Ще я сложим, закъснели сме, но нямахме възможност до сега, вярвам, че не е късно, но как бихте коментирали тези думи? И да ви питам пак  :) - при рождено тегло 3 кг секцио(ако това има значение), сега на шест и половина - 6850 как ви се струва? Ей, обстоятелствена малко станах, благодаря за търпението :P И... да, ужасявам се от такива истории като в "...моториката..." Това с мантуто пък изобщо не ми е ясно, другия месец ще го гледат и ще решават какво да правят, дали наново, но защо досега не му обърна внимание!? Абе ходенето на консултация е теглене, мерене, писане на компютъра и "нали сте здрави? Пазете се!" Толкова бързо става всичко, че дори като отида с написани въпроси на хартия не смогвам да ги задам, мнооого жалко за децата ни, да ги пази Бог! Хубава вечер!
"Всяко родено дете е доказателство, че Бог не се е отказал от нас!" Рабиндранат Тагор
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (6 част)
« Отговор #153 -: Февруари 11, 2009, 18:13:36 pm »
Докторе, трябва ли пасираните ябълка, круша или банан да се разреждат с кърма/АМ? Иначе става доста гъсто  :?
Колко банан максимум трябва да се дава на дете на 7 месеца?
Може и с вода да разреждате-както се харесва.
Няма максимално количество банан-все пак с друг плод нека са 50:50.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (6 част)
« Отговор #154 -: Февруари 11, 2009, 18:15:17 pm »
Докторе, на въпрос дали биха сложили на дъщеря ми Превенар, нашата педиатърка сподели, че "Да. Въпреки че напоследък има много твърдения, че тези ваксини са причина за пораждане на аутизъм у децата още в най-ранна възраст"... Ще я сложим, закъснели сме, но нямахме възможност до сега, вярвам, че не е късно, но как бихте коментирали тези думи? И да ви питам пак  :) - при рождено тегло 3 кг секцио(ако това има значение), сега на шест и половина - 6850 как ви се струва? Ей, обстоятелствена малко станах, благодаря за търпението :P И... да, ужасявам се от такива истории като в "...моториката..." Това с мантуто пък изобщо не ми е ясно, другия месец ще го гледат и ще решават какво да правят, дали наново, но защо досега не му обърна внимание!? Абе ходенето на консултация е теглене, мерене, писане на компютъра и "нали сте здрави? Пазете се!" Толкова бързо става всичко, че дори като отида с написани въпроси на хартия не смогвам да ги задам, мнооого жалко за децата ни, да ги пази Бог! Хубава вечер!
За никакъв аутизъм и Превенар и реч не е ставало. Ставаше преди време въпрос за връзка ММР с аутизъм. Връзка,която се оказа плод на лъжа от страна на автора на статията. Лъжа, за която самият автор си "посипа главата с пепел" в разкаяние.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (6 част)
« Отговор #155 -: Февруари 11, 2009, 19:11:29 pm »
докторе, какви симптоми трябва да има дете с проблемна жълтеница
днес ни препратиха към ехография на вътрешните органи и към кръвни изследвания за Преслава
от какво трябва да се притеснявам
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (6 част)
« Отговор #156 -: Февруари 11, 2009, 19:33:22 pm »
Детето страда от?
Кърмите?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (6 част)
« Отговор #157 -: Февруари 11, 2009, 19:46:08 pm »
не страда от нищо
храни се най-често на период от 2:30 часа, изцяло на кърма /най-краткия период в който е искала хранене е 1:30 часа, а най-продължителния 5 часа, като това са рядкост, просто инфотмативно/. Има еднократна пауза през деня от 4 часа, по различно време на денонощието. Памперсите винаги са напишкани обилно и наакани, до сега е имала 3 памперса без изхождане откакто е родена /говоря за голямата нужда/. Урината няма специфичен цвят, изхожданита са стандартни със цвят горчица и характерните ядки.
Днес бяхме на контролен преглед при педиатъра, притесни се най-вече от подутото коремче, тъй като не можа да установи дали има увеличена слезка или черен дроб назначи изследванията по-горе. Три дена не бях давала капки против колики, защото положението беше търпимо, но от понеделник поднових, защото имаше криза и от тогава забелязох това подуване и втвърдяване на коремчето. Има все още жълтеникав отенък кожата, и в бялото на очичите леко жълтее. Иначе както вече казах е наддала добре- и на кг и на сантиметри /800 гр. и 4 сантиметра от изписването/. Капките които давам са Колиеф.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (6 част)
« Отговор #158 -: Февруари 11, 2009, 19:56:49 pm »
ок.
За уточняване се изискват кръвни изследвания. УЗ не е първото... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (6 част)
« Отговор #159 -: Февруари 12, 2009, 11:56:09 am »
Здравейте докторе,
От вчера съм ужасно притеснена,личната педиатърка ни прати на невролог,защота сина ми,който е на 10м. не се изправя и не сяда самостоятелно, т.е. от легнало положение не сяда сам. Иначе като го сложа седнал стои стабилно,от полулегнало положение сяда, като го хвана за ръчички се изправя сам,успява да се задържи за малко хванат за кошарата или за мебел,застава на ^четири крака^,повтаря срички,имитира звуци,пляска с ръчички като му кажеш ^браво^,маха за ^чао^ и др. Неврологът установи :"леко повишен мусколен тонус на долни крайници,СНР еднакви,живи" и още "изостава в двигателно развитие,не сяда и не се изправя,има опора на краката,стои на пръсти,има стъпало-уста-око координация" и "не си мислете за ДЦП,няма данни за това".Прати ни на кинезитерапия,днес бяхме на първа процедура, Моля Ви докторе кажете ми,мислите ли че това наистина е сериозен проблем? Ще се побъркам от притеснение :(