0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #700 -: Ноември 25, 2013, 22:17:19 pm »
момичета, какво представлява този Глюкофаж?
когато ми откриха инсулинова резистентност и ТСХ 2,8 ми изписаха метфодиаб. след това отидох при гурото на репродуктивниата ендокринологоия и той ми каза, че тази резистентност не се оправя с лекарства, а с дието - нищо мазно и нищо сладко...
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не повече ...
Айнщайн
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #701 -: Ноември 25, 2013, 22:20:10 pm »
Здравей! Не пречи да се тестваш, глада за сладко е показателен по принцип, но не е задължително да е свързан с ИР. Имаш ли проблем с килограмите? Става ли ти лошо, ако прегладнееш? Липса на енергия? Много често ИР и СПКЯ са свързани, лекарите все още не са на едно мнение кое от двете води до другото, но връзка обикновено има. Ако си записала час за ендокринолог, определено можеш да си спестиш разкарване, ако си направиш обременяване. Предполагам знаеш изискването за теста? Сутрин на гладно и жадно, добре е предната вечер да не си яла сладко. Носиш си пакет глюкоза на прах /някои лаборатории дават на място, но някои не/, струва стотинки. Кръвта се взима от вената, поне на 3 пъти през час. След първото вземане се изпива глюкозата и после през час и останалите два пъти. Задължително се тестват паралелно глюкоза и инсулин.
Успех!
да доавя, че трява 12 часа поне глад преди теста - иначе резултатите не са верни...
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не повече ...
Айнщайн
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #702 -: Ноември 25, 2013, 22:28:55 pm »
Е така де, сутрин, на гладно.
Колкото до другия ти въпрос - Глюкофажа е едно от търговските наименования на препарата Метформин. При инсулиновата резистентност, особено ако е по-силно изразена, подходящото лечение е диета+лекарства, поне според ендокринолозите, с които съм разговаряла. Все пак, трябва да се вкара инсулина в норма.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #703 -: Ноември 25, 2013, 23:11:36 pm »
e
Е така де, сутрин, на гладно.
Колкото до другия ти въпрос - Глюкофажа е едно от търговските наименования на препарата Метформин. При инсулиновата резистентност, особено ако е по-силно изразена, подходящото лечение е диета+лекарства, поне според ендокринолозите, с които съм разговаряла. Все пак, трябва да се вкара инсулина в норма.
e, не знам, на мен ми казаха, че метфодиаба, което е подооно на тези, не помага за ИР, а само за ТСХ...
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не повече ...
Айнщайн
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #704 -: Ноември 28, 2013, 12:18:01 pm »
Здравейте отново, при мен ПКЯ се потвърди. Сега ми предстои хидротубация, но за ИР ми предписаха Метфогама 2 по 850 дневно, но се чувствам ужасно.  Започнах по 200 мг. Сутрин и вечер, мислите ли, че ще привикна и ще мога да достигна максималната доза? Иначе спермограмата е ОК, надявам се и с тръбите всичко да е наред.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #705 -: Ноември 28, 2013, 15:34:04 pm »
Здравей! Ако не ти понася Метфогамата, може да я смениш с някоя от другите форми на метформин по принцип, но след консултация с лекаря. В началото е нормално да имаш дискомфорт, нали знаеш, че се приема по време на или след хранене? Иначе може да ти става лошо. Би следвало да се нормализира положението, но ако не се, помоли лекаря си да ти смени лекарството. Има няколко варианта, една и съща е съставката, но са различни търговските наименования, предполагам има и разлика в някое от помощните вещества, което не е проблем относно действието на препарата.  Аз бях така със Сиофора и го смених, нормализираха се нещата.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #706 -: Януари 21, 2014, 11:51:44 am »
Момичета може ли да ми кажете някоя от вас пила ли е Метфогама по време на бременността.Аз се чудя какво да правя, защото лекарката при която ходя на ЖК ми каза, че е добре да я спра вече, а пък лекарката, при която ходих на ФМ в клиника Надежда, където ми беше и ин витрото ми каза, че е добре да си я пия до края на бременността за да не развия гестационен диабет и сега не знам какво да правя.Всъщност май знам де...ще звънна май най-добре на д-р Начев...Ама все пак ще съм благодарна на мнения ако някоя се е сблъсквала с този проблем.Благодаря!
*

    iva17

  • ****
  • 915
  • Когато всичко е загубено, остава бъдещето.
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #707 -: Януари 21, 2014, 18:59:46 pm »
Слънце, на мен д-р Начев ми е казвал да я спирам след положителен тест и при трите ми кратки бременности. Д-р Стаменов е на същото мнение. Разбира се, трябва да спазваш подходящ хранителен режим.
Всичко винаги завършва щастливо. Ако приключи зле, значи това не е краят :)
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #708 -: Януари 22, 2014, 08:28:47 am »
Здравейте, момичета. Искам да ви попитам дали знаете през какъв период може да се прави обременяването с глюкоза? Аз правих изследването преди два месеца, но поради съмнение в компетентността на доктора така и не започнах Глюкофаж, а реших да спазвам диета и да ходя на спорт. Тогава и пролактина ми беше на горната граница и затова вчера реших да го пусна. Оказа се, че е скочил на 800. Искам да си направя ново обременяване и да си запазя час при лекар в София, но се притеснявам, че е през много малък период. И също да попитам ако през този период не съм хапвала сладко има ли опасност глюкозата да ми дойде прекалено много и да ми стане лошо osi_15? Благодаря ви предварително за отговорите
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #709 -: Януари 22, 2014, 11:04:37 am »
Здравей! През 2 месеца не е много удачно да правиш обременяване. Но можеш да направиш друго. Да пуснеш реактивен инсулин на гладно, както и глюкозен профил /не помня точно как го водят в лабораторията/ - взима се само кръв, без обременяване. Инсулинът се изследва веднъж само, на гладно, а кр.захар през час, като след първото взимане на кръв закусваш. В лабораторията ще ти обяснят. Пак дава информация какво е положението, особено в комбинация с първото обременяване. Аз на последната контрола така направих по препоръка на ендокринолога. Успех!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #710 -: Януари 24, 2014, 09:15:35 am »
Sixsens благодаря ти за идеята. Ще действам по този начин. А между другото някой има ли актуални координати на доц. Орбецова от Пловдив? Искам да си запиша час при нея, но никъде не мога да открия актуален телефон.
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #711 -: Февруари 01, 2014, 14:01:14 pm »
Здравейте,
Днес резултатите ми след обременяване с глюкоза са:
 Глюкоза - 0 мин.         4.9        mmol/l     3.3-6.1    
 Глюкоза - 60 мин.         8.1        mmol/l     до 11 mmol/l    
 Глюкоза - 120 мин.    5.2        mmol/l     до 6,2 mmol/l

 Инсулин - 0 мин.         6.0        ng/ml     3,0 - 24,9 ng/ml    
 Инсулин - 60 мин.         79.7        ng/ml         
 Инсулин - 120 мин.    26.8        ng/ml

За инсулина на 60 и 120 мин. няма референтни граници...
Някой би ли могъл да коментира?
В понеделник съм на лекар, но до дотогава има време и бих се радвала, ако някой ми отговори.  :D Благодаря предварително!
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #712 -: Февруари 01, 2014, 16:32:45 pm »
Привет! Захарта на 60-та минута е доста височка, определено си за консултация...Обратно, инсулинът на гладно е доста нисък....Не съм сигурна, дали става въпрос за ИР или за нещо друго, имам само общи понятия по въпроса. При всички положения, един добър доктор ще знае какво да прави :D Успех и пиши какво са ти казали... :wink:
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    iva17

  • ****
  • 915
  • Когато всичко е загубено, остава бъдещето.
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #713 -: Февруари 02, 2014, 14:20:00 pm »
bonbolini , най-добре може да ти отговори лекарят ти.  На мен д-р Начев (и не само той) ми е казвал, че са важни 0 и 120 минута. Мен лично никога не са ме карали да пускам и на 60 минута. Но всеки лекар си е различен.
Всичко винаги завършва щастливо. Ако приключи зле, значи това не е краят :)
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #714 -: Февруари 03, 2014, 16:41:43 pm »
Здравейте момичета,
бързам да ви пиша след прегледа ми с ендокринолога...
Според него нямам инсулинова резистентнтост.
Цитирам изследванията за по-голяма яснота:
Глюкоза - 0 мин.        4.9        mmol/l     3.3-6.1     
Глюкоза - 60 мин.      8.1        mmol/l     до 11 mmol/l     
Глюкоза - 120 мин.    5.2        mmol/l     до 6,2 mmol/l

Инсулин - 0 мин.         6.0        ng/ml     3,0 - 24,9 ng/ml     
Инсулин - 60 мин.       79.7        ng/ml         
Инсулин - 120 мин.     26.8        ng/ml
Това ме зарадва, имам му доверие. Смята го по онзи индекс, дето се дели на22,5 и обясни, че втората стойност на инсулина е висока и проблемна, ако е над 100. За АМХ, който е 7,81 при горна граница 6,8 каза, че не е проблем, защото е по-добре да е по-висок, отколкото по-нисък и не вижда проблем, но за ТСХ-то...
Малеее, разказа ми играта :P Удари една лекция как така сама ще си намлявам дозата?  :oops: Че всички АРТ опити са предварително обречени на неуспех с ТСХ над 2 /а моето ТСХкато падна до 2,15 си мислех, че съм супер :?/ и т.нат. Увеличи ми дозата и след 45 контрола, като, ако искам да си пусна за мое успокоение  ТСХ, след 2 седмици...
И, така сега съм 1 ден на 50мг /1 хапче/, а на втори ден 0,25мг /половин хапче/  :wink:
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #715 -: Февруари 05, 2014, 18:57:30 pm »
Здравейте!
Нова съм в темата и много, много притеснена! Все още нищо не знам със сигурност, но искам да споделя. Винаги съм била пълна имах и слаби периоди. В момента тежа доста кг. След първото раждане напълнях с около 35кг /през бременоста качих само 10/ и тогава бебето стана трудно, сега 6г по късно изобщо не става, но не от това започна всичко. Леко повишено кръвон налягане 135/85 140/95, изследвах холестерол-5,2 завишен и захарта 4,6 леки смущения в цикъла, леко окосмяване /ама за него не знам чистя го от тийнеиджър / отидох при ендокринолог уж целта щеше да е щитовидната жлеза, ама сега правих обрменяване без да се изследва инсулин резултатите са:
0-5,6
60мин -6,2
120мин -5,5
тестостерон 0,512 при горна граница 0,482 имам една киста на яйчника която си се спъхва и нараства всеки месец. Лекарката иска да ми изследва инсулина за да види дали не е много висок, но ме притисни, че веднага взе да ми говори за лекарства метанещоси, а чета, че такива състояния се повлияват от диета и промяна в начина на живот.
Моля споделете вашия опит.
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #716 -: Февруари 05, 2014, 20:02:18 pm »
Ох доста време ми отне да изчета всички коментари по темата, но поех глъгка свеж въздух :). Явно съм си с ИР, но още незнам в каква степен, но сега съм по спокойна четейки, че това е лечим и обратим процес. Надявам се скоро да знам с точност до къде са стигнали нещата и да поема по пътя към изцелението и се надявам скоро да даря семейството с така мечтаното второ дете
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #717 -: Февруари 06, 2014, 11:35:16 am »
Здравей, Спаси! Радвам се, че си успяла да изчетеш темата и да си отговориш на много въпроси, че си успяла да овладееш страховете от неизвестното и да разбереш някои неща, които не са ти били ясни. Това е и целта на тази тема. Поздравявам те, че прояви търпение и я прочете.

Обременяването, което си направила не е било много ефективно, защото без инсулин, картинката изобщо не е пълна. Права е лекарката ти, че иска да изследва и него. Лекарството "метанещо си" предполагам вече си разбрала, че е Метформин и нито е страшно, нито е опасно, то е от групата на хранителните добавки, така да се каже. Аз го пия и слава Богу, нищо ми няма, тъкмо напротив, има много добър ефект. Да, диетата и спорта са много важни при ИР, но ако все пак имаш наистина такава, което е доста вероятно, предвид разказа ти, и тя е силно изразена, то без Метформин няма да има същия ефект. Няма да го пиеш вечно, не се притеснявай. Ако овладееш резистентността, отслабнеш и промениш хранителните си навици трайно, ще можеш да си живееш живота, с леки ограничения и внимаване какво и как ядеш :wink:

Тъй като ИР е пряко свързана със СПКЯ, напълно вероятно е да имаш поликистоза. Това ми предположение се засилва и от фактите, които споменаваш - напълняване, окосмяване, смущения в цикъл, кисти и т.н. Много е вероятно да нямаш овулация - тази киста, която казваш, че се появява и изчезва със следващия цикъл - най-вероятно е не спукал се фоликул, т.нар. ЛУФ синдром, който се проявява при СПКЯ. Ако това се установи на 100% със съответните изследвания и прегледи, то това е вероятната причина да не забременяваш. Добрата новина е, че има изход от тази ситуация, не е невъзможно да се коригират нещата и да се постигне бременност.

Време е да посетиш репродуктивен специалист в специализирана клиника и да започнете отначало с изследванията, да установите какво е положението и да действата според ситуацията.

За информация само ще вметна, че всичко, което ти казвам е базирано не само на четене и разговори с лекари, а и на личен опит. Имам СПКЯ, ЛУФ синдром /нямам овулация/ и ИР :lol: За съжаление, при мен се наложи ин витро, но по съвсем друга причина - тубарен фактор, без тръби съм. Но въпреки това - в подписа ми можеш да видиш, че успях да преодолея всички тези проблеми. Така че, не се отчайвай, изход има и вярвам, че ще го откриеш заедно с избрания от теб специалист.

Желая ти успех! Ако имаш въпроси - насреща съм!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #718 -: Февруари 06, 2014, 18:11:17 pm »
Много благодаря за отговора. Темата допринесе страшно много за възвръщане на психичното ми равновесие. :). Днес бях при гинеколожката. Предписа ми Дание, заради тестостерона -0,512, кистата иска да я види пак след следващия цикъл. С първата ми бременност пак имах проблеми. След около година неуспешни опити се обърнах към специалист в София. Хормоните си ми бяха наред. Сега си ги намерих и тестост.  пак ми е 0,51, но референтните стойности на лабораторията са други/0,5-2,6/. Кистата пак си я имам, проводимоста на тръбите ми си беше  ок. Проведох лечение за хламидия и бебето стана след два месеца, без да разберем даже как  :D/заради службата решихме да го отложим с няколко месеца/. Написах всичко това защото смятам да се обърна към специалисти от Пловдив - ако имате инфо за добър  ендокринолог моля дайте ми координати
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #719 -: Февруари 18, 2014, 15:57:23 pm »
 Включвам се и тук с молба за коментар и на моите резултати:
Глюкоза - 0 мин.        4.5        mmol/l     3.8-6.1     
Глюкоза - 60 мин.      5.41        mmol/l     < 8.9 mmol/l     
Глюкоза - 120 мин.    3.87        mmol/l     < 7.8 mmol/l

Инсулин - 0 мин.         9.25        mU/l     2.6 - 25.0 на гладно     
Инсулин - 60 мин.       53.96      mU/l         
Инсулин - 120 мин.     28.12      mU/l
 Има ли за какво да се притеснявам или спокойно да си изчакам следващия преглед при ендокринолога?