0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #680 -: Август 13, 2013, 14:53:16 pm »
Здравейте !
За установяване на инсулинова резистентност необходимо ли е да се изследва кръвна захар и инсулин на гладно,на 60мин и 120мин. Ендокринолога ми назначи изследване,но само на гладно 1 път да изследвам инсулин и кр.захар.Това показателно ли е.

Отидох в лаборатория и исках глзкозотолерантен тест,а те ми изследваха само кр.захар.
Глюкозотолерантен тест ( 75 g. Glucose )   *   Профил   Виж по-долу
Глюкоза - 0ва мин   3,97   mmol/l   веноз. от 3.8 до 6.1, капилярна от 3.5 до 5.5
Глюкоза - 60та мин   10,3   mmol/l   < 8.9 за мъже и небременни жени
Глюкоза - 120 та мин   6.86   mmol/l   < 7.8 за мъже и небременни жени
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #681 -: Август 13, 2013, 23:37:30 pm »
Здравейте !
За установяване на инсулинова резистентност необходимо ли е да се изследва кръвна захар и инсулин на гладно,на 60мин и 120мин. Ендокринолога ми назначи изследване,но само на гладно 1 път да изследвам инсулин и кр.захар.Това показателно ли е.

Отидох в лаборатория и исках глзкозотолерантен тест,а те ми изследваха само кр.захар.
Глюкозотолерантен тест ( 75 g. Glucose )   *   Профил   Виж по-долу
Глюкоза - 0ва мин   3,97   mmol/l   веноз. от 3.8 до 6.1, капилярна от 3.5 до 5.5
Глюкоза - 60та мин   10,3   mmol/l   < 8.9 за мъже и небременни жени
Глюкоза - 120 та мин   6.86   mmol/l   < 7.8 за мъже и небременни жени
Здравей!За инсулинова резистентност е необходимо да се изследва и инсулин /което личи и от името на заболяването  :wink:/ При теб е изследвана само "захарта", т.е. глюкозата, но от резултатите в 60-та и 120-та минута съдя, че имаш проблем и непременно трябва да ги покажеш на лекаря си! Успех!
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #682 -: Август 14, 2013, 04:01:04 am »
Здравейте, преди месец ми откриха инсулинова резистентост и оттогава съм на глюкофаж 3х1. Като цяло не се оплаквам от странични ефекти, но днес изненадващо ми дойде цикълът при положение, че от последния са минали едва 10 дни. До момента никога не съм имала проблеми и винаги ми е бил много редовен. Мислите ли, че ранното идване е възможно да се дължи на приема на глюкофаж?
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #683 -: Август 15, 2013, 11:27:07 am »
Колко време след обременяване с глюкоза може да се повтори отново? И много ли е вредно това натоварване с глюкоза за организма?
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #684 -: Септември 26, 2013, 08:22:19 am »
Здравейте, преди месец ми откриха инсулинова резистентост и оттогава съм на глюкофаж 3х1. Като цяло не се оплаквам от странични ефекти, но днес изненадващо ми дойде цикълът при положение, че от последния са минали едва 10 дни. До момента никога не съм имала проблеми и винаги ми е бил много редовен. Мислите ли, че ранното идване е възможно да се дължи на приема на глюкофаж?
Аз съм с много нередовен цикъл и като започнах Глюкофаж-а миналата година на първия месец ми дойде на 19ти ден,така,че според мен е напълно възможно да е от лекарството.Преди това ми идваше на 35-40 дни




*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #685 -: Септември 26, 2013, 08:27:47 am »
Момичета,миналата година ми откриха ИР и ми назначиха глюкофаж 2х1 от 500мг.Два месеца след като го почнах забременях и го пих до 3тия месец.Преди това имах няколко аборта и 3 годишни ходения по мъките,различни "лечения" от различни гинеколози докато не отидох по свое усмотрение на ендокринолог,който ми помогна.Вчера си повторих изследването и резултатите са по-зле от преди да забременея!?!Във вторник съм отново при този ендокринолог но много се притесних вчера като си видях резултатите.Ще се радвам ако ми кажете дали са много зле нещата....
Глюкоза - 0ва мин   5.09 вен.кръв   mmol/l   венозна кръв.: 3.8 - 6.1; периферна кръв.: 3.5 - 5
Глюкоза - 60та мин   7.86 вен.кръв   mmol/l   < 8.9 за мъже и небременни жени
Глюкоза - 120 та мин   4.75 вен.кръв   mmol/l   < 7.8 за мъже и небременни жени
Хормонален анализ
Забележка: Няма.
Име на теста (изследването)   Резултат   Единици   Референтни граници
TSH ( Тиреотропен Хормон )   3.380   mIU/l   0.27 - 4.20
Prolactin ( Пролактин )   165.60   mIU/l   М: 86 - 324; Ж: 127 - 637
Insulin ( Серумен Инсулин )   19.70 0 мин.   mU/l   2.6 - 25.0 на гладно
Insulin ( Серумен Инсулин )   118.2 60 мин.   mU/l   2.6 - 25.0 на гладно
Insulin ( Серумен Инсулин )   52.42 120 мин.   mU/l   2.6 - 25.0 на гладно




*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #686 -: Октомври 18, 2013, 14:52:12 pm »
Резултат от OГТТ:
Глюкоза - на Гладно   4.98   mmol/l   РС:3.0 - 6.0
Глюкоза - след 60 мин.   6.46   mmol/l   РС:преценка от лекар
Глюкоза - след 120 мин.   4.92   mmol/l   РС:преценка от лекар

Резултат от трикратен Инсулин:
Инсулин - на Гладно   4.200   µIU/ml   РС: 2,6 - 24,9
Инсулин - след 60 мин.   68.640   µIU/ml   РС: над 40 /трикратно от с-та на гладно/
Инсулин - след 120 мин.   32.620   µIU/ml   РС: под 2 пъти от с-та на 60 мин.

Притеснена съм от първия час на инсулина... А и за глюкозата, може ли коментар?
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #687 -: Октомври 28, 2013, 19:47:04 pm »
Момичета здравейте,
от около месец разбрах, че имам СПКЯ, спазвам вече диета и днес трябваше да се тествам какви са ми стойностите на ИР ( имам много симптоми).

Обаче още при първото вземане на кръв направих гърч  :( Никога не ми се беше случвало, припадала съм, имам сравнително ниско кръвно, но такова нещо не.  Лекарите казаха, да не правя изследването в близко бъдеще, но сигурно гърча е и от ИР.

На някой друг случвало ли му се е такова нещо? Изплаших се доста...
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #688 -: Ноември 03, 2013, 09:01:11 am »
Здравейте, може ли коментар и на моите изследвания:
Глюкоза:
0 мин- 4.57 (2.8-6.1)
60 мин- 2.8
120мин- 2.9 (3.5-7.8)
Инсулин:
0 мин- 6.7 (2.6-24.9)
60 мин- 12.11
120 мин- 12.75 (2.6-24.9)
Глюкозата вместо да се вдига след обременяването, тя пада!? Как е възможно?
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #689 -: Ноември 20, 2013, 10:01:30 am »
Здравейте, всички изследвания до момента говорят за ПКЯ, имам час за лекар за понеделник за да потвърди диагнозата. Започнах доста сериозно да се замислям дали нямам и инсулинова резистентност. Мислите ми са насочени в тази посока, тъй като имам непрекъснат глад за сладко ( не знам доколко това е показателен симптом). Чудя се дали да не си пусна едно изследване с обременяване с глюкоза преди да ида на лекар за да има док по-пълна картина. Знам, че е доста натоварващо за организма, та си мисля да го направя ли на своя глава или да изчакам да ми го назначат. Какво мислите?
 
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #690 -: Ноември 20, 2013, 10:58:26 am »
Здравей! Не пречи да се тестваш, глада за сладко е показателен по принцип, но не е задължително да е свързан с ИР. Имаш ли проблем с килограмите? Става ли ти лошо, ако прегладнееш? Липса на енергия? Много често ИР и СПКЯ са свързани, лекарите все още не са на едно мнение кое от двете води до другото, но връзка обикновено има. Ако си записала час за ендокринолог, определено можеш да си спестиш разкарване, ако си направиш обременяване. Предполагам знаеш изискването за теста? Сутрин на гладно и жадно, добре е предната вечер да не си яла сладко. Носиш си пакет глюкоза на прах /някои лаборатории дават на място, но някои не/, струва стотинки. Кръвта се взима от вената, поне на 3 пъти през час. След първото вземане се изпива глюкозата и после през час и останалите два пъти. Задължително се тестват паралелно глюкоза и инсулин.
Успех!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #691 -: Ноември 20, 2013, 13:43:39 pm »
Не съм много пълна, 150 см, 50 кг, но винаги е било голяма борба с тях, т е. склонна съм да пълнея, но  имам сериозни ортопедични проблеми и заради тях непрекъснато трябва да отслабвам за да мога да ходя въобще. В последната половин година съм свалила около 6-7 кг, но това не помогна да ми се нормализира цикъла. Иначе да, като съм гладна ми става ужасно зле.  Благодаря, че сподели за изискванията за изследването. Не знаех. А имаш ли някаква представа каква сума да си приготвя за него?
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #692 -: Ноември 20, 2013, 15:41:31 pm »
Честно да ти кажа - не знам колко струва сега. Зависи от лабораторията, преди 4 години в Кандиларов /София/ ми взеха 80 лв 8O След това съм правила във Варна, не помня коя беше точно лабораторията, около 40 лв беше. Най-добре попитай в няколко лаборатории и си направи сметка. И не забравяй - попитай дали вземат кръв от вената, защото в някои лаборатории взимат от пръста, а пак го водят глюкозотолерантен тест. На теб ти трябва с венозна кръв.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #693 -: Ноември 20, 2013, 20:48:08 pm »
хей парадигма,

аз правих този тест преди около месец - 4-кратно кръвна захар и трикратно имунореактивен инсулин - платих 54 лева за инсулина, а кръвната захар може с направление :) (иначе на сайта на лабораторията пише че е 2 лв т.е. 4х2 =8 и като добавиш и таксата на лабораторията за вземане на биологичен материал - към 5) - около 70 
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #694 -: Ноември 20, 2013, 22:40:57 pm »
В Пловдив е 44 лв.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #695 -: Ноември 21, 2013, 10:09:39 am »
Благодаря много, момичета - сега ще се обадя на няколко места да избера къде да го направя.  :)
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #696 -: Ноември 24, 2013, 12:51:36 pm »
Здравейте, момичета. След серия от хормонални изследвания се оказа, че имам леко завишен инсулин установен след обременяване с глюкоза). Ендокринологът ми предписа Глюкофаж 500 (поне така го разчитам) 3 пъти на ден по 1 таблетка, в продължение на 6 месеца. На мен обаче тази доза ми се струва огромна. След 1 седмица съм на гинеколог и ще видим какво ще каже той. За сега ще се въздържа от хаповете.
Ако има момичета със сходни показатели, моля да изкажат мнение. Ето и резултатите:
ОГТТ 0 мин. - 5.01 - реф. ст-ти 3.90- 5.90
ОГТТ 60 мин. - 5.84 - реф. ст-ти 3.90-5.90
ОГТТ 120 мин. - 5.18 - реф. ст-ти 3.90 - 5.90

Инсулин 0 мин. - 11.5 - реф ст-ти 2.6 - 24.9
Инсулин 60 мин. - 37.1 реф. ст-ти 2.6 - 24.9
Инсулин 120 мин. - 28.8 реф. ст-ти 2.6 - 24.9

Дали е възможно тези резултати да бъдат причина за незабременяване. Освен това ТСХ ми е 3.38, при рефернтни стойности 0.27 - 4.20. Доктора ми каза, че това не е добре, но няма да ми изписва хапчета, а при евентуална бременност ще следи състоянието ми.  8O - не мога да си го обясня. Ще се радвам някой по-просветен да се включи и да ми разясни малко нещата, понеже докато ида при моя гинеколог има доста време, а ми се иска да съм в час с това, което се случва в тялото ми  :D
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #697 -: Ноември 24, 2013, 12:53:55 pm »
Фея, намери си добър ендокринолог, гинеколога не може да реши проблеми нито с евентуална инсулинова резистентност нито със щитовидната.

ТСХ се препоръчва да е под 2 за забременяване, и се следи постоянно.

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #698 -: Ноември 24, 2013, 21:29:57 pm »
Фея, не мога да кажа дали ти е висока дозата, това лекарят преценява. Ако се съмняваш, потърси консултация с друг ендокринолог. Всъщност, гинекологът ти ли ти изписа Глюкофаж? Ако е така, това не е съвсем в неговия ресор, а в този на ендокринолозите. За ТСХ Маги вече ти е казала.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #699 -: Ноември 25, 2013, 09:11:03 am »
Ендокринологът ми изписа Глюкофаж, но вече се съмнявам в компетентността му. След като знае, че търсим причината за незабременяване, защо не ми изписа хапчета, които да регулират ТСХ, а твърди, че това не е проблем? Явно ще трябва да се ориентирам към друг. Ще бъда благодарна, ако някой може да ме насочи към специалист от Пловдив, понеже съм от малък град и тук няма кой знае какъв избор.