0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Момичета, помогнете за разчитане на генетични
« Отговор #20 -: Май 12, 2008, 17:21:27 pm »
5G/5G нормален
 4G/5G хетероzиготен носител на мутирал ген
 4G/4G хомоzиготен носител на мутирал ген
Благодаря ти! Явно за това аз ще трябва да бъда и на аспирин и на фраксипарин. :(
*
Re: Момичета, помогнете за разчитане на генетични
« Отговор #21 -: Май 12, 2008, 17:48:54 pm »
Ами не е приятно, но кауzата си zаслужава.  :bighug:
Re: Момичета, помогнете за разчитане на генетични
« Отговор #22 -: Май 13, 2008, 08:28:41 am »
Миле07, благодаря ти за изчерпателното обяснение. Наистина си права, защото това, което казваш ти, го казва и д-р Тодорова, но с други думи и аз може би не съм  я разбрала добре. Слушам я безприкословно и си пия каквото ми каже - Весел дуето го пия от 6 г.с. и ще го пия докрая сигурно по 1 табл. сутрин, а аспирин протекта го пиех до 3 месец всеки ден по 1 табл., а оттогава до сега по 1 табл. през ден. Само да добавя, че при първото ми дете, което родих живо и здраво преди 9 години, никой не ми е изследвал такива генетични фактори, а съм нямала никакви проблеми. Всичко протече като по учебник.Радвам се, че сега открихме този проблем, макар че нали генетичния материал не се променя...т.е. и тогава съм го имала този хетерозиготен носител.....И другото ми недоумение защо проф. Кременски пише, че е нормално, а то всъщност е полу-нормално. А какво ли правят момечетата, които си виждат само заключението на професора, без да посещават д-р Тодорова например? А пък и в чужбина явно това им се струва нормално...
Както и да е. Дано всичко да е наред...

Поздрави     
*
Re: Момичета, помогнете за разчитане на генетични
« Отговор #23 -: Май 13, 2008, 21:49:21 pm »
Скарлет, поzнавам едно момиче със 4Г/4Г, което е говорило лично с Кременски. Той е каzал, че мястото на таzи мутация не е в тоzи пакет, да си живее живота и да zабрави, че я има.  8O А и ти каzваШ, че си имала беzпроблемна бременност. И аz не zнам вече какво да си мисля.  :?
*
Re: Момичета, помогнете за разчитане на генетични
« Отговор #24 -: Май 18, 2008, 22:07:46 pm »
Много е странно как при първа бременност няма проблеми, а сега се назначава профилактика...това ме навежда на мисълта, че изписването на фраксипарин при тази мутация (PAI) е по-скоро презастраховане, просто не ми го побира главата...
При други момичета с тази мутация няма други проблеми, но пък имат този +спонтанни аборти, което пак кара лампичката да светне, че все пак е проблем...Ние с Миле вече сме коментирали, че все пак, за да знаем, че сме направили всичко възможно зависещо от нас, по-добре да се бодем с фраксипарин, отколкото да не се, аз за себе си реших същото (и аз съм с тази мутация) :)
Само не ми е ясно как на едни изписват аспирин, а на други не :?
« Последна редакция: Май 18, 2008, 22:13:02 pm от Steff »
Re: Момичета, помогнете за разчитане на генетични
« Отговор #25 -: Май 29, 2008, 21:52:44 pm »
Едва ли аз ще внеса някаква яснота по въпроса,но все пак.Към резултатите от моите имунологични,правени в Майчин дом София има следните забележки:
Факотр V Laiden - R506Q        -Нормален генотип
Протромбин                     -Нормален генотип
МТHFR-C677T                   -Хетрозиготен носител С/Т  заб.-При генотип С/Т може
                                                         да се наблюдава синтези
                                                         ране на МТHFR с намалена
                                                         ензимна активност от 35%
Инхибитор -PAI                -Хетерозиготен носител 4G/5G  заб.-Нормален генотип

Дано това нещо да помогне за разгадаването! :oops:Аз разбирам,че 4G/5G  се приема за нормално.
Но се чудя и така и не намерих отговор тези генни мутации,в моя случай МТHFR пречи ли на самото забременяване или е мутация,която може да доведе до риск за износването или за плода.Защото аз над 2,5 год не успявам да забременея.Та се чудя,дали да считам,че това е евентуалната причина?!? :(
*
Re: Момичета, помогнете за разчитане на генетични
« Отговор #26 -: Май 30, 2008, 22:06:23 pm »
Но се чудя и така и не намерих отговор тези генни мутации,в моя случай МТHFR пречи ли на самото забременяване или е мутация,която може да доведе до риск за износването или за плода.Защото аз над 2,5 год не успявам да забременея.Та се чудя,дали да считам,че това е евентуалната причина?!? :(
Едва ли това е причина за незабременяването. Това, което аз знам, че при мутации в този ген, трябва да се приема повече фолиева киселина, по 4 мг на ден.
"Приемът трябва да започне 3 месеца преди забременяването. Този срок е необходим, за да се увеличи фолиевата киселина в червените клетки и да се намалят рисковете за дете с дефект на невралната тръба. Освен това при мутации в този ген, трябва да се изследват нивата на аминокиселината хомоцистеин. Ако са високи - не винаги е така - то трябва да се взима и бетаин. Някои лекари използват малки дози хепарин, тъй като хомоцистеинът води до образуването на съсиреци около плацентата." - Това е 99,9 % препис от листовката, която се разпространява пред кабинета на проф. Кременски, в Нац. генетична лаборатория, Центъра по молекулна медицина. 
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
Re: Момичета, помогнете за разчитане на генетични
« Отговор #27 -: Юни 03, 2008, 15:32:53 pm »
Бихте ли ми казали какво означава този резултат:
Генетичен вариант в гена на Плазминоген активатор инхибитор 1 (PAI-1)
(носителство на генотип 4G/4G)
Носител на генотип 4G/4G

Благодаря ви
Re: Момичета, помогнете за разчитане на генетични
« Отговор #28 -: Юни 03, 2008, 15:38:46 pm »
Бихте ли ми казали какво означава този резултат:
Генетичен вариант в гена на Плазминоген активатор инхибитор 1 (PAI-1)
(носителство на генотип 4G/4G)
Носител на генотип 4G/4G

Благодаря ви
5G/5G нормален
 4G/5G хетероzиготен носител на мутирал ген
 4G/4G хомоzиготен носител на мутирал ген
Re: Момичета, помогнете за разчитане на генетични
« Отговор #29 -: Юни 03, 2008, 16:18:03 pm »
Какво следва от тук нататък ще ми създава ли проблеми този мутирал ген?
Re: Момичета, помогнете за разчитане на генетични
« Отговор #30 -: Юни 04, 2008, 10:43:40 am »
Котката,
консултирай се своевременно със специалист-генетик. Според мен ще се наложи при бременост да имаш назначена терапия.
Успех! 
*
Re: Момичета, помогнете за разчитане на генетични
« Отговор #31 -: Юни 04, 2008, 19:39:37 pm »
Kotkata, както са те посъветвали вече, консултирай се с генетик или със специалист по стерилитет. Предполагам, че при бременност Ще ти наzначат терапия с хепарин.
Re: Момичета, помогнете за разчитане на генетични
« Отговор #32 -: Юни 04, 2008, 20:00:39 pm »
Благодаря ви за отговорите. В петък ще правя трансфер на замразени, ако всичко е наред. От Плевен ми казаха след трансфера да започна да бия Фраксипарин. Но все пак задължително да се консултирам с генетик.
*
Re: Момичета, помогнете за разчитане на генетични
« Отговор #33 -: Юли 19, 2008, 16:28:28 pm »
Ами на мен нещо не ми стана съвсем ясно това с
5G/5G нормален
 4G/5G хетероzиготен носител на мутирал ген
 4G/4G хомоzиготен носител на мутирал ген
При мен срещу изследването ИНхибитор на плазминогенния активатор PAI 4G/5G  пише -Хетерозиготен носител 4G/5G - нормален генотип!!!
Как хем е нормален, хем е мутирал??? Иначе в протокола за стимулацията си имам Клексан или Фраксипарин. Но не съм съвсем убедена дали наистина трябва да се бие Клексана!
Целта винаги оправдава средствата:)!!!
*
Re: Момичета, помогнете за разчитане на генетични
« Отговор #34 -: Юли 20, 2008, 16:13:17 pm »
Ами не zнам zаЩо така са написали. Но от много четене и ровене иz раzни статии виждам, че лекарите смятат хетероzиготната мутация zа беzопасна. Но ти все пак си се консултирай с лекар. Аz съм хомоzиготен носител, но нямам никаква терапия предписана.  :?
*
Re: Момичета, помогнете за разчитане на генетични
« Отговор #35 -: Юли 21, 2008, 10:19:14 am »
Ами чесно казано ,точно поради тази причина ,че лекарите смятат хетерозиготните мутации като нещо безобидно, съм с 4 аборта 8O ,така че ,аз не вярвам на разни такива изказвания щом имаш мутация трябва да се взимат мерки и това е ?А при наличието и на АФА пък е  още по важно терапията да е адекватна.При мен при последните 2 аборта бях или само на аспирин ,или само на клексан и нещата приключваха зле ,по добре да си застрахован :? Сега се надявам на успех,желая го и на вас :)А това ,че 4G/5G e НОРМАЛЕН ГЕНОТИП и на мен не ми е много ясно,защото аз съм5G/5G И пише че съм нормален генотип :ask:
« Последна редакция: Юли 21, 2008, 10:26:43 am от isev »
*
Re: Момичета, помогнете за разчитане на генетични
« Отговор #36 -: Юли 21, 2008, 10:45:51 am »
Ами аз преди да вляза в процедура, направих активна съпружеска имунизация, а сега съм и с Клексан!Просто съвсем се обърках с тия Нормални генотипи-имах притеснение да не би да е недоглеждане и затова да са ми включили в протокола и Клексан, и да не би да нямам нужда от него, да не би да ми навреди!Но вече започнах поставянето, пък каквото сабя покаже!Успехи на всички!Късмет!
Целта винаги оправдава средствата:)!!!
*
Re: Момичета, помогнете за разчитане на генетични
« Отговор #37 -: Юли 30, 2008, 23:05:10 pm »
isev, чакай малко. Недей да слагаШ всички хетероzиготни мутации под един zнаменател. Става въпрос само zа ПАИ. Аz съм хомоzиготен носител (4Г/4Г) и имам един аборт. До сега няма лекар, с който да съм се консултирала и да ми е препоръчал някаква терапия. Като zапочнеШ от най обикновен гинеколог, минеШ преz генетик, репродуктивен ендокринолог, джи пи, та стигнеШ до клиниката ни по стерилитет. Не съм се консултирала с Конова и Тодорова, но като чета иz форумите и май zнам какво Ще ми наzначат. 

Didi_V , желая ти успех. 
*
Re: Момичета, помогнете за разчитане на генетични
« Отговор #38 -: Юли 31, 2008, 11:18:14 am »
Миле ,чакай сега ,май не те разбирам какво искаш да ми кажеш, каква е разликата на тези мутации след като всички са свързани с тромбофилия дали си ПАИ или нещо друго пак си предразположен към тромбофилия така че, и на мен така ми казват  ,че хетерозиготната мутация не е проблем, ама проблем има и от къде е какво казват твоите лекари тогава ,защо се е случил твоя аборт като не прпоръчват такова лечение ,как смятат да предотвратят следващ аборт например?
« Последна редакция: Юли 31, 2008, 11:26:07 am от isev »
*
Re: Момичета, помогнете за разчитане на генетични
« Отговор #39 -: Юли 31, 2008, 22:07:13 pm »
Не съм генетик и сигурно няма да мога да го обясня както трябва, но има раzлика каква мутация имаШ. Просто явно при всички мутации ефектът е един и съЩ. Но фактор 5 например е много по сериоzен проблем от това ПАИ. Ако имаШ фактор 5 и/или фактор 2 предполагам, че доzата на фраксито Ще се определя от вида (хетеро или хомоzиготен, там не става въпрос дали, а колко Ще си биеШ всеки ден.

Лично на мен много ми беШе трудно да приема факта, че ПАИ не е проблем zа следваЩа бременност и се консултирах с мнооооого лекари, всички са единодуШни, че не е това причината zа аборта ми. За сега съм се доверила на лекуваЩия ми лекар и на клиниката по стерилитет, в която сме. И двамата с мъжа сме много доволни. Там ми направиха много генетични иzследвания и zаклюението е, че там няма проблем.